MORGEN KRUSCHEN TIELEMANS' Ingezonden Een goed begin hi j onze admtmdaïs ïPiadinLeuwLó van allen vóór allen! Sinterklaas cadeaux zonder punten St. Hiurfoot UrUaopeft Helderschen Middenstand J^celLcirUeuuM ïlieuuM uit U\Jk KeAJk en T^ndinq, Slaapplaatsen voor stadgenooten Enkhüizen %oeuwinkaopen Vrijdag 29 November 1940 Tweede Blad Joh. F. Pala dirigeert „Winterhulp" concert in Rotterdam Rheumatische pijnen ST. NICOLAASPAKKETTEN Kwaliteiten blijven gehandhaafd! Wijn- en Gedistilleerdhandel Koningstraat 85 - Telef. 492 Doe Uw Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherij Geeft Uw gave aan „Winterhulp" 7» Morgen dan vindt de eerste „Winter- hulp"-collecte in Den Helder plaats. Mof- gen zullen de gaven gestort worden door hen, die weten dat zij moreel verplicht zijn tot het brengen van een offer in een tijd, waarin zooveel armoede geleden wordt en waarin zooveel wanhoop en ver driet gelenigd moet worden. Morgen gaat een leger collectanten op pad: van huis tot huis zullen zij gaan, teneinde ieder bewoner persoonlijk zijn kleiner of grooter offer te laten brengen. Wij weten niet wat de uitslag van deze eerste collecte zal brengen. Het is iets nieuws, zoodat het niet mogelijk is reeds nu een oordeel te vellen. Het kan echter niet anders, of men zal beseffen dat deze gelden dringend, zéér dringend, noodig zijn in Nederland. Dat men er in den ruimsten zin des woords een goed werk mede ver richt. Zet U morgen over de bezwaren heen, waarop wij reeds eerder wezen. Zeg nu eens niet: „waarom zou ik geven in deze slechte tijden?" Want juist omdat de tijden slecht zijn, moet er gegeven worden. Door heel de Nederlandsche natie die nog in de gelukkige omstandigheid is te kun nen geven. Zoo moet men het voelen: als een voor recht dat men geven kén en geven m&g. Voor hen, die op U wachten, die naar U opzien in deze zoo donkere wintersche dagen. Nog enkele weken... dan is het Kerst feest. Een feest van licht, van zelfverloo chening en van innerlijke vrede. Laat het ook licht kunnen zijn in de harten dier duizenden, die hun laatste hoop op U ge steld hebben. Stelt hen niet teleur en geef morgen uit de volheid van Uw hart. Opdat deze eerste „Winterhulp"-collecte een schoon begin vorme! De direct* oorzaak van Uw* 1» onzuiver bloed. - Neem di* oorzaak weg; do* **n bloedzuiverend* kuur met Kruichen Zout. - Met de onzuiverheden In Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langi natuurlijken weg Bij apoth. en dros. 1-47, 0.76, 0.41 p. fl. inel. O. B. Er is veel meer te krijgen dan men weet Wij lezen de volgende aardige schetsen in het Hbl.: In de gardarobe legde Else, jong getrouw de vrouw, de laatste hand aan haar toilet: de zilvervos werd om de schouders gedra peerd, het persianer mutsje bond zij vast met een fijn genopte voile, zij stroopte de Suède handschoenen over de slanke vingers, nam de groote tasch van juchtleer, de parapluie met het leeren foudraal en bedacht toen, dat zij eigenlijk even goed thuis zou kunnen blijven. Zij liet haar gedachten werken en maak ,e de lange lijst op van' namen; van allen, die voor een Sint Nicolaas-cadeautje, groot of klein, in aanmerking kwamen! Hoe fel had zij, in het buitenland toevend, verlangd naar den echt Hollandschen Sinterklaasavond, met al de verassingen; hoe vaak had zij, toen zij, maanden terug, haar nieuwe woning inrichtte, in gedachten de familie samen gezien op den avond van 5 December. De getrouwde zusters met man en kinderen, haar ouders, de schoon ouders, een paar héél goede vrienden. Zij had haar eigen verlanglijst, den tijd ver vooruitloopend, af en toe samengesteld. Zij wist zeker, dat moeder een peignoir zou vra gen en Frits een wollen sjaal, koukleum als hij was. Voor Tineke's kleuters zou zij een wollen manteltje koopen, voor Mary een lap voor een blouse, voor Ger, haar man, een coin de feu, voor de grootere kinderen specu- la aspoppen, van die hééle groote, een banket letters. Voor het personeel van haarzelf en van haar moeder dienboezelaartjes, toiletzeep, een hart van banket, kunstzijden kousen. Zij had het allemaal in surprisevorm willen in pakken en bij voorbaat zag zij al de blije gezichten. Wat zou er nu werkelijkheid worden van deze plannen?... Peignoir,, sjaal, wollen man teltje, coin de feu, kousen..., banket, specu laas, zeep..., punten..., punten..., punten..., bonnen..., bonnen..., bonnen... Zou ze eigen lijk Ger maar niet voorstellen om den heelen feestavond af te schaffen? Meen, dat zou toch niet gaan! Haar man, levenslustig, royaal, gastvrij en familiegezind, zou heel te leurgesteld wezen, als zij iets dergelijks op perde. Zij had er al eens een balletje over op geworpen, maar Ger had er lachend over heen gepraat; hij had gezegd, dat moeilijkheden er waren om ze te overwinnen en dat hij zijn vrouw vindingrijk genoeg veronderstelde om voor ieder toch iets doelmatigs te bedenken, ondanks distributie en schaarschte. Opvallende onderscheiding. Rotterdam, 28 Novembber. Onder auspi ciën van burgemeester Mr. P. J. Oud, zal Zon dagmorgen 8 December a.s. te Rotterdam de Rotterdamsche Harmonie voorheen „Korps Kon. Scherpschutters" een concert geven in het „Capitol"-theater, ten bate der „Winter hulpNederland". Tevens ligt het in de be doeling, het Noorsche filmwerk „Lajla" te vertoonen. Het concert zal onder leiding staan van kapelmeester Johan F. Pala, voorheen direc teur van het Stedelijk Muziekkorps te Den Helder. Uit het politierapport DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. Een dame van den Koningsweg deed aan gifte, dat zij door een hond was aangevallen, Waarbij haar mantel schade opliep. OVER FIETSEN. Bewoners van de Schagenstraat en de Leeuwenhoekstraat, alsmede een bewoonster van de Emmastraat, deden aangifte, dat zy hun rijwiel, dat zij resp. in Weststraat, op Koningsplein en in de Koningstraat hadden laten staan, vermisten. De politie trof twee rijwielen onbeheerd op den openbaren weg en deponeerde deze op het Hoofdbureau. Verzekert Uw fiets voor 3 gulder per jaar Bü diefstal krjjgt U een nieuwe terug. II. ItOS, Koningstraat 76. VERZENDT GAARNE UW MAAR VERZOEKT UI DADELIJK TE BEGINNEN STEVIG TE VERPAKKEN VOLLEDIG TE ADRESSEEREN NOG DEZE WEEK TE POSTEN Kjjk nu eensleiden we van de week tegen elkaarde geschiedenis herhaalt zich. Daar staan waarachtig de Grieken weer tegenover de Romeinen...... Hoe kortien we dtór nu weer zonder kleer scheuren tussendoor ?...-... Weet U, wat we gedaan hebben? We hebben ons nergens wat van aangetrokken en we gaan gewoon onze gang. Wy knoeien niet en wij experimenteren niet. Onze kwaliteiten blij ven ook nu, zooals ze steeds waren: „prima". Wr' blijven vasthouden aan ons devies: bij den Van dag tot dag had Else het winkelen uit gesteld, maar nu moest het er toch eindelijk van komen. Lusteloos verliet zij haar woning; zij tramde naar de binnenstad en stapte uit bij een der drukke winkelstraten. Voor de eerste de beste etalage bleef zij staan. Handschoenen! Nee maar, daar had zij niet eens aan gedacht. Zou zij den meis jes niet evengoed handschoenen als kousen kunnen geven En Frits een paar dassen? En had moeder onlangs niet van een nieuwe parapluie gesproken Else's stemming steeg, naarmate zij meer mogelijkheden zag... een ontbijtservies voor haar aardige schoonzuster Tootje, een barn stenen collier met oorhangers voor Lize, haar eigen zus, een bon voor een schattig hoedje voor de kokette Maria... tante Bets zacht ge voerde huispantoffels; boeken in overvloed... voor de neefjes speelgoed..., chocolade letters, een electrisch keteltje, een zaklantaarn, een vulpenhouder, een kalender, portefeuilles voor de jongens van Amy, een bridgeblok voor Jeanne, die nog altijd niet goed op dreef was met haar benoodigdheden als het kransje bij haar aan huis speelde; fleschjes parfum, eau de Cologne..., doozen poeder, een karaf met glazen..., het begon Else bijna te duizelen. En dan had zij nog niet eens aan het post papier met monogram gedacht, waarmee zij Annie, haar liefste nicht, zou kunnen pleizie- ren, en aan al de spelletjes... lieve hemel, zij was er! Voor alle kinderen en óók voor de grooteren kon zij gaan koopen: het Stap-Op- spel, dat genoegelijke fietsspel, dat je ook in „kongsies" kunt spelen; het leerrijke lexicon- spel, dat woordenkennis vraagt; het klassieke spel, dat de mogelijkheid geeft om een thea ter, een opera samen te stellen; het klassieke ganzenbord en het even oude en geliefde kien spel, die weer op tafel zijn verschenen, nu de avonden zoo lang zijn. Else denkt aan de puzzles, waarmee voor al de hartstochtelijke knutselaars zich zoo ge duldig kunnen bezig houden, totdat eindelijk het kwikkolommetje, het balletje, de staafjes, de houtjes, de knikkertjes, hun plaats hebben gekregen. Zij denkt aan de legprenten, waar van de voorstellingen moeten worden opge bouwd uit honderden en honderden fragmen ten... hoe heeft zij eigenlijk nog een oogen - blik kunnen denken, dat een Sinterklaasvie ring met surprises en gewilde geschenken tot de onmogelijkheden zou behooren? Hoe heeft zij kunnen denken, dat zij onverrichterzake terug zou moeten gaan, omdat er geen keuze was... Else wandelt verder langs de etalages; het perspectief wordt steeds wijder; zij kan al lengs van ganscher harte constateeren, dat Sint Nicolaas ook zonder bonnen en punten een feest van geven en ontvangen kan zijn. Else heeft dien middag veel gekocht; ook daarna is zij nog een paar keer gaan winke len, speciaal in de morgenuren. Zij heeft alle cadeautjes, die daarvoor maar even in aan merking kwamen, mee naar huis genomen. Zii deed het een zoowel als het ander: het winkelen in den morgen, het meenemen van de nakjes. omdat in dezen tijd van expeditie moeilijkheden en vroege verduistering, de winkelier zijn clientèle erkentelijk is. als men C in dit opzicht tegemoet wil komen. Eerste „Winterhulp"-gaven binnen. Een goed begin is het halve werk... dat moge ook van toepassing zjjn op de eerste gaven, die gisteren op de giro van den gemeent-ontvanger binnen kwamen voor de actie van „Winterhulp Nederland" in Den Helder. Het waren bedragen, die moed geven en die vertrouwen geven in den uitslag van de groote collecte van morgen. Zoo was er een gift van 300. van Vroom Dreesmann alhier, van 100.van den heer J. Verfaille, van 75.van den heer .1. de Vries, aan nemer (met de opmerking „voor Hei- dersche slachtoffers") en een van 25.van Mr. Arnold Veldman. Wie volgt...? (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Aan de Redactie der Heldersche Courant, te Den Helder. Mijne Heeren, In Uw blad van 13 dezer was onder de rubriek „Ingezonden" een stukje geplaatst door den heer J. Slot te Den Helder. In ant woord hierop een korte mededeeling mijner zijds, die wellicht verhelderend kan werken. Het zou werkelijk jammer zijn, wanneer de bewoners van Den Helder door onvolledige voorlichting van den heer Slot gevolg zouden geven aan zijn advies. Op 26 October 1940 schreven wij aan den heer Slot een brief welke bijna gelijkluidend is aan de gepubliceerde. De laatste regel luidt echter: „Indien wjj voor of oj) 31 Octo ber a.s. geen bericht van U hebben ontvangen, zien wij ons genoodzaakt enz. enz." Het belangrijkste uit den geheelen brief is weggelaten. Het was onze bedoeling, om na gehouden inspectie, die verzekerden, die wij op geen enkele andere wijze konden bereiken op deze manier van de schorsing van hun verzekering te verwittigen, tenzij zij ons redelijkerwijze konden aantoonen, dat niet alle toezicht ont brak. De meesten van onze verzekerden heb ben ons prompt geantwoord en met hen is dan ook een bepaalde regeling getroffen, het zij overschrijving der verzekering, hetzij door- loopen van het risico ter plaatse of elders, hetzij een restitutieregeling van de gedane premiebetaling. Het afwezig zijn van ieder toezicht ver zwaard het risico aanmerkelijk. Denkt u eens aan het redden van goederen bij brand, wan neer het pand afgesloten is. Bovendien is voor Den Helder natuurlijk een moeilijk punt voor assuradeuren, dat zij zullen hebben aan te too- nen dat een brandschade is ontstaan door molest om deze te kunnen afwijzen. Reeds in de praktijk is gebleken dat dit zeer moeilijk is. Kortom, iedere maatschappij zal voor zichzelf hebben te beslissen of zij dit risico al of niet zal willen loopen. Wij kennen wel Maatschappijen, die onze opvatting huldigen en het zijn niet de slechtste. Bovendien nog iets anders. Hoe zal het moeten gaan met premie-inning, aanzeggin gen etc., wanneer verzekerde ons zijn nieuwe of tijdelijke adres niet meldt? Hoe zal ver zekerde kunnen aantoonen, dat op het mo ment, dat de brandschade plaats vind bepaal de goederen al of niet in zijr. huis waren, wanneer hij geruimen tijd afwezig is geweest. Werkelijk, er rijzen talrijke moeilijkheden, zoowel voor verzekerde als voor assuradeu ren. Wij wijzen er daarom onze verzekerden steeds op alle mogelijk manieren op, dat bij adresveranderingen het nieuwe adres onmid dellijk dient te worden opgegeven. De verze kerden, die dit direct hebben gedaan, hebben ook niet een brief ontvangen als de heer Slot. Het is hier niet dé ruimte om propaganda te maken voor onze Maatschappij, doch ik zou er nog wel de aandacht op willen vestigen dat voor verzekerden, die niet met hun maat schappij een speciale regeling hebben getrof fen ernstige moeilijkheden zullen kunnen ont staan. Het is aan de Maatschappijen hen hierop te wijzen. Deze plicht hebben wij. hoe ongaarne ook, niet verzuimd t.o.v. onze ver zekerden. Hoogachtend, H. Haasbroek, Inspecteur-Expert Verz. Mij. „Noord Holland". van 28 November 1940. GETROUWD: C. G. van den Akker en C. M. Luiten. W. Arnst en A. Kwinkelenberg. C. Bakker en J. Luidinga. R. Wijmenga en, H. T. Terpsma. P. van der Zee en R. J. Smak. BEVALLEN: P. Ornée—van Wingerden, z. OVERGEPLAATST. De heer A. L. Lievense, ontvanger der Di recte Belastingen alhier, is overgeplaatst naar de inspectie der registratie en domeinen te Leiden. URK, 27 November 1940. Door 16 vaartuigen werd heden aan der. Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 260 pond snoekbaars, van 1030 pond per vaartuig, prijs 4042 ct.190 pond baars, 20 tot 21 ct., en 110 pond blei, 1516 ct. Alles per pond. GESLAAGD. De jeugdige middenstanders A. Verhoef, A. Koffeman, A. van Veen en D. Veenstra slaag den dezer dagen voor het Middenstandsdiplo ma, dat te Hoorn werd gehouden. Al deze can- didaten waren opgeleid door de onderwijzers Van der Scheer en Riemersma. Dezen winter zal weer een nieuwe cursus worden geopend voor het Middenstands Di ploma. VEEL SLACHTOFFERS... De controle op de identiteitsbewijzen is aan gevangen. Tal van menschert, die' hfet be\vijs niet bij zich hadden, zijn op de bon gegaan. In één dag bedroeg dit aantal reeds 30. BURGERLIJKE STAND. GEBORENGiebe, z. v. Lute van der Scheer en Tjipke Blom; Johannes, z. v. Roelof T. Oost en Elisabeth Koffeman; Aaltje, d. v. Klaas Hakvoort en Marijtje Wezelman; Louwe, z. v. Maarten Meun en Jacobje Post; Riekelt, z. v. Willem Butter en Jacobje Visser; Johannes, Pieter, z. v. Lucas Schrijver en Iske Bakker. BENOEMD. Om de afvalstoffen bij de bevolking af te halen is door het gemeentebestuur benoemd de heer L. Groen te Urk. Voor 'deze functie had den zich verschillende personen opgegeven. VOOR DE TOEKOST. Op Urk is niet alleen een landbouw-cursus voor jongeren opgericht, welke reeds 30 leer lingen telt, thans is ook een cursus voor de oudere boeren begonnen. Deze cursus telt reeds 16 leerlingen. Om een en ander te steu nen, zal de gemeente Urk aan dezen cursus een subsidie van 200 per jaar verstrekken. SCHADEVERGOEDING AAN KERKEN. In de Herautdeelt professor dr. H. H. Kuy- per als deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid mede, dat de schade, die door den oorlog aan kerkgebouwen en pastoriën berokkend is of eventueel berokkend zal wor den, door de bezettingsoverheid volledig zal worden vergoed. DE JEUGDBEWEGING IN KERKELIJKE BANEN. In het Hervormde weekblad „De Gerefor meerde Kerk" vonden wy over de jeugdbewe ging het volgende: De Jong Hervormden beweging in Nederland, welke bijna zeven duizend lidmaten der Neder landsche Hervormde ker.k omvat, krijgt een nieuwen vorm van organisatie, waardoor zij in kerkelijk verband zal worden opgenomen. Onder de Nederlandsche Hervormde jeugdor ganisatie wordt hoe langer hoe meer het be wustzijn wakker, dat het in dezen tijd èn voor de Nederlandsche Hervormde kerk èn voor de organisaties zelf gewenscht is, dat het jeugd werk kerkelijk wordt ingeschakeld. Dit geldt ook voor het Nederlandsch Jongelings Verbond. Een dergelijk streven openbaart zich ook bij de Nederlandsche Christen studentenvereeni- ging gelijk naar aanleiding van de dezer dagen in het groot auditorium der Utrechtsche uni versiteit te houden evangelisatiesamenkomsten nadrukkelijk uitgesproken werd. DE KERK A£S VOORBEELD. De kerk moet in deze dagen een voorbeeld zijn in verootmoediging en evenwichtigheid, zij moet het ook zijn in lijdzaamheid. Aldus prof. dr. V. Hepp in „Credo". Is zoo vraagt de schrijver aan het slot van zijn artikel de kerk thans een voorbeeld van lijdzaamheidEn hij antwoordt daarop: Ja, maar lang niet in toereikende graad. Want als zij het was dan zou zij heftiger aanvallen hebben te verduren. Dan zou men haar sterker van lafheid beschuldigen. Dan zou de wereld meer op haar gebeten zijn. Immers kan de wereld geen lijdzaamheid uitstaan. Daarom moet er nog heel wat gereformeerd worden eer de kerk een sprekend voorbeeld van lijdzaam heid is. Daartoe heeft zij haar leden tijdig en ontijdig op te wekken om alle haat te bannen uit het hart, om alle wraakgierigheid te blusschen, om alle stil gemok het zwijgen op te leggen. Zij stelt zich daarbij niet in dienst van eenige aard- sche macht. Zij staat in dienst van Christus alleen. Van dien Christus, die predikte: „Maar Ik zeg u, hebt uw vijanden lief, zegent wie u vervloeken, doet wél die u haten, bidt voor wie u geweld doen en u vervolgen". Ware de kerk meer een voorbeeld van lijd zaamheid, haar positie in de wereld zou stevi ger zijn. Maar wat zij niet is, kan zij worden. Door geloofsoefening en gebed. En dezelfde wereld, die de lijdzaamheid niet kan uitstaan, zal door de lijdzaamheid der heiligen in de war worden gebracht. Dat kan een eerste schrede zijn op den weg naar Hem, die sprak: ,J,eert van Mijdat Ik zachtmoedig ben en nederig van hart en gij zult rust vinden voor uw zie len". Konden we gisteren nog een aantal adressen doorgeven, waarvan nog steeds een dankbaar gebruik wordt gemaakt, vandaag is de om vang van bescheidener aard. Wij ontvingen nog de volgende opgav: In de nabijheid van Schoorldam, aan het N.-H. Kanaal, plaats voor twee personen, bij voor keur oudere menschen of hulpbehoevenden. DE METHODISTEN IN DUITSCHLAND. De Methodistenkerken in Duitschland zijn in algemeene conferentie bijeen gekomen. Bis schop Malle heeft op deze conferentie medege deeld, dat het totaal aantal lidmaten ruim 55.000 bedraagt en dat 227 predikanten op in totaal 936 plaatsen arbeiden. De kerken heb ben verder drie moederhuizen en tien zieken- verplegingsinrichtingen en beschikken over 933 diaconessen, voor wie vijf zusterhuizen wer den gesticht. Het carillon zingt helder door den regen, den bleeken regen van mijn vaderland, de kleine grijze golven breken tegen de leege schepen aan den waterkant, en als het stil wordt nemen allerwegen de oude dagen weder overhand: hier hebben schepen uit den Oost gelegen, het regent en de haven is verzand, de lichte jaren zijn voorbij gevlogen nog wachten huizen in een smalle rij, zij staren over zee met moede oogen: de hoop laat niets, geen mensch, geen ding, meer vrij, zy wachten en wat zingt de hoop? Een logen, want 't regent zacht en 't is voorgoed voorbij. Eric van der Steen. (Uit den bundel „Lof van Nederland".) VOORZICHTIGHEID. Prof. dr. H. H. Kuyper schrijft in de Heraut dat de plicht van ieder geloovige, om als hij daartoe geroepen wordt, den naam van Chris tus oprecht te belijden, ook voor ons als een paal boven water staat. Voorzichtigheid mag nooit daarvan ons afhouden. Maar de voorzich tigheid, waarop we meermalen aandrongen, heeft niets te maken met den plicht om Chris tus' naam te belijden, maar wel om niet door onvoorzichtige uitlatingen van patriotisme of zoogenaamd martelaarschap van ambtsdragers aan de overheid ergernis te geven". fJERICHT EN VERWACHTING. Aan een artikel van ds. J. van der Wiel in het „Algemeen weekblad voor kerk en chris tendom" ontleenen wij het volgende: Niet onze oordeelen en onderscheidingen doen terzake, maar zij zijn gesteld onder Gods oordeelen en onderscheidingen, waaraan ons oordeel en on derscheid gebonden zijn. Sion zal door gericht verlost worden. Gericht is de openbaring van het verborgen recht, het openbaar „gelijk" waarnaar wij uitzien. Het gericht haalt ons weg van de zienlijke dingen, die getuigen tegen Gods liefde opdat wij in Hem zouden ge- looven, die liefde is. Het gericht zet de wereld in een nieuw licht. Het ijdele blijft ijdel en het verdriet blijft verdriet. Maar er over licht de glans van een ander, wonderbaarlijk Leven. Wie kent God, dan die weet uan het oordeel over de gansche wereld, waartoe hij behoort Wie kent God, dan die zich alleen nog kan en wil laten troosten door Zijn barmhartigheid f Gericht is de opening der oogen voor het waar achtig nieuwe: de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. Het waar achtig nieuwe: Gods barmhartigheid, want die is alle dagen nieuw. Onze ooren worden doof van een nieuwheids groep; men zingt liederen bij een treurig hart. Een schijn-blydschap en een schijn-verwachting, die uitputten en de kracht verteren; straks zullen ze verwaaien. Maar die den Heer verwachten ten niet het „nieuwe Europa") zullen de krachten ver nieuwd worden. Zij zullen loopen en niet moede worden; zij z\illen wandelen en niet mat wor den.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5