nipper en pelle De maatregelen tegen Hef meisje Joodsche ambtenares in de taxi Het huis vernield, toch doorgeslapen Vrceselijk ongeval te Buiksloot Radioprogramma Veth kan weer voort FEUILLETON P. G. WODEHOUSE Het N.V*V. groeit Geld uit de clubkas geleend Principieels zaak van de Duit- sche autoriteiten. NIET OP STRAAT GEZET, ZONDER MEER. Van bevoegde Duitsche zijde is aan het A.N.P. commentaar verstrekt op den maat regel tegen Joodsche ambtenaren, welke wij hieronder laten volgen: In de eerste plaats wees men er op, dat de betrokkenen niet, zooals het gerucht wilde, op straat zijn gezet. Immers, de uit betaling van hun salarissen en andere uit- keeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in intern-Nederland- sche verhoudingen en evenmin een voor- uitloopen op hetgeen Nederlandsche in stanties later te dezer zake zullen beslis sen. Van Duitsche zijde kan men princi pieel geen vertrouwen hebben in Joodsche ambtenaren, daar men de Joden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reëel acht, dat zij de maatregelen van de bezettende overheid zullen doorkruisen. Deze mogelijkheid wil men hun ontnemen. De maatregel valt dan ook binnen het kader van hetgeen in de geschiedenis steeds door bezettende mo gendheden is gedaan. Het is daarbij onver schillig of betrokkenen individueel reeds tot daden van tegenwerking zijn overgegaan Voorts moet de maatregel niet beschouwd worden als een inbreuk op de geloofsvrij heid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grond slag gevonden wordt in de verordening 137 van 4 Sept. 1940, niet alle Joden zonder meer betreft, doch in het begrip Jood een zekere beperking heeft aangebracht, de zelfde namelijk als in artikel 4 van de ver ordening 189 over de aanmelding van Joodsche ondernemingen. Dit artikel bevat de volgende omschrijving van het begrip Jood: 1. Jood is ieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. 2. Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1. Hetzij zelf op den negenden Mei' 1940 tot de Joodsche kerkelijke gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen. 2. Hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in'het huwelijk treedt. 3. Een grootouder wordt als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, de religie genoemd. Doch zij geldt slechts als bewijsmiddel, niet als motief. Het voornaamste echter, aldus onze zegsman, is. dat de maatregel als een ge- .yolg van de bezetting moet, worden be schouwd en binnen de taak blijft, die aan een bezettende macht als zoodanig toe komt. Voor de 37e maal veroordeeld! De Haarlemsche rechtbank heeft den be- ruchten oplichter Veth, die zich aan vele oplichtingen schuldig had gemaakt, voor de 37e maal veroordeeld, ditmaal tot acht maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van een fiets. Veth zal zich nog voor tal van andere rechtbanken hébben te verant woorden. Hij heeft reeds meer dan 18 jaar van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. De officier van Justitie had, in verband met de tallooze oplichtingen, welke verd. heeft ge pleegd, een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. door 16. Zooals ik al gezegd heb, had George niet in bijzondeiheden de moeilijkheid van zijn positie onder de oogen gezien. En dat deed hij ook niet voor den avond van den tweeden dag van zijn verblijf in Het Wapen" van Marshmore- ton. Hij had maar rondgewandeld met zijn gedachten in sprookjesland, langs aardige rij- paadjes van het dorp Belpher. Maar na den lunch van dien tweeden dag drong het tot hem door, dat dit alles wel heel prettig, maar niet practisch was. Er moest gehandeld wor den. Het meest voor de hand liggend was het kasteel te gaan verkennen. Een onderzoek, ingesteld in Het Wapen van Marshmoreton bracht aan het licht, dat het maar „een stapje" was, den weg op, welke voor het hotel langs liep. Maar 't was niet de dag der week, waarop het groote publiek toege laten werd. De sightseeër kon alleen op Don derdagen tusscheii twee en vier een inval bin nen Belphep Castle doen, op andere dagen der week mocht hij het alleen van uit de verte bewonderen. En waar dat alles was wat George gehoopt had te kunnen doen, ging hij op weg. Al spoedig werd het hem duidelijk, dat „een stapje" rekbaar was. Nadat hij vijf mijl ge- loopen had, zich met moeite voortsleepend langs een kronkelenden landweg, bereikte hij den top van een heuvel, waar een frissche wind woei en zag hij half verborgen tusschen het groen het kasteel liggen, dat nu voor hem het middelpunt der aarde was. Hij ging op een -steenen muurtje zitten en stak zijn pijp op. Belpher Castle, daar lag het. Maud's home. En wat nu? De eerste gedachte, die hem inviel was practisch, zoo niet prozaïsch de gedachte, dat hij onmogelijk telkens die wandeling yan vijf mjjl heen en terug kon doen, als hjj lust Op weg ta de onderwereld. 1. Kfjkt eens, wat een eigen aardige deur. Men wenst daar zeker geen bezoek. Pas maar op, daar achter zal 't lang niet leuk zijn!" 2. „Heb je de bijl klaar, Kurr- ki? Dt heb slechte vermoe dens." Een draak zoekt het lekkerste hapje uit. 1. „Da. is een \ardig Jacht terrein, dat de koningin hier heeft. En wat zjjn dat voor geheimzinnige schep selen, die daar vrjj rond- lrpen?" 2. „Kjk' eens, jongens, daar in die diepe spleet zjjn twee reuzendraken elkaar in de haren gevlogen." Truck mat oplegger rijdt een huiskamer binnen. BEWONERS DACHTEN AAN EEN BOM. Op den Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht, op grondgebied van de gemeente Loenen kwam gistermorgen vroeg uit de richting Amsterdam een truck met op legger, deze' treiler behoorde aan de N.V. AmsterdamNoord-Brabant express. Vol gens 'verklaringen van den chauffeur van den treiler moest hij op een gegeven mo ment plotseling uithalen voor een vracht auto, welke achteruit den weg kwam op rijden. Doordat het nog volkomen duister was; merkte hij dezen pas op het laatst'e oogenblik. Om een aanrijding te voorkomen gooide hij zijn stuur om. Het gelukte hem den vrachtwagen te ontwijken, doch tot zijn groote schrik bemerkte ,de chauffeur, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto naderde. Wederom gooide hij zijn stuur nu naar rechts om. Dit werd hem noodlottig. Door een heg reed het yoertuig in volle vaart tegen den muur van een langs den weg staande woning. De muur begaf het en met donderend geweld reed de truck de huiskamer binnen. De bewoners sliepen op de hoven- verdieping, waardoor zij geen let sel opliepen. Zij hadden het geluid van de botsing wel gehoord, maar waren ln da*veronderstelling, dat er in de omgeving een bom was neer gekomen. Zonder te vermoeden, dat de woning beneden hen geheel was vernield, glngeq de menschen weer rustig slapen. Even later werden zij echter gewekt en men kan zich de ontsteltenis van de men schen voorstellen, toen zij tot de ontdek king kwamen dat in den muur van hun huis een gat gaapte van niet minder dan vier M2, terwijl het meubilair grootendeels was vernield. De beide inzittenden van de auto hadden eveneens geen letsel bekomen. Op den drukken rijksstraatweg trok het ongeluk veel publiek. Later in den morgen werd de vrachtwagen uit het huis getrok ken. Verzekeringsagenten toegetreden De persdienst van het N.V.V. deelt mede: De bond van vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschappijen en ziekenfond sen heeft tot het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen het verzoek gericht, zich bij dit groote verband van Nederlandsche arbeiders te mogen aansluiten. Dit verzoek is na gehouden besprekin gen door den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Woudenberg, ingewilligd. Na de toetreding van dezen bond tot het N.V.V. zijn de besprekingen aangevangen, die ten doel hebben te geraken tot een fusie met den Algemeenen Nederlandschen bond van verzekeringsagenten, ziekenfodsboden en incasseerders. Aan het N.V.V. is thans een voorlich tingsdienst verbonden, voor inlichtingen aan^de vakbondsbestuurders. Vi - v y -X"'\ v - ft Politieagent krijgt milde straf. Eén Gooische politieagent, vroeger voor zitter van een wandelsportvereeniging, had uit de clubkas -een bedrag van ruim hon derd gulden aan familieleden geleend. Het geld werd hem niet terugbetaald en ook verd. kon het bedrag niet terugbetalen. Wegens verduistering veroordeelde de rechtbank den man tot vijf maanden gevan genisstraf, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk werden opgelegd. In hooger beroep legde bet Hof een cle mente straf op en veroordeelde den agent tot vijftig gulden boete. Auto met vier versonen te wa ter. ALLEN GEDOOD. Misleid door duisternis en regen is gis ternacht op den Buiksloterweg een perso nenauto, waarin vier personen hadden plaatsgenomen, te water gereden met het noodlottige gevolg, dat alle inzittenden den verdrinkingsdood stierven. Nabij het politieposthuis op den Buikslo terweg heeft de autobestuurder naar alle waarschijnlijkheid zich in den weg ver bist. In plaat van rechtsaf te slaan is hij met zijn wagen rechtuit gereden, het water in. Twee agenten van politie, die het roode achterlicht van de auto in het water zagen verdwijnen, waarschuwden onmiddellijk brandweer en G.G. en G. D. Ondanks de energieke pogingen om de inzittenden in veiligheid te brengen, slaagde men hier niet in. Toen de auto op het droge gehaald was, waren de deuren en ramen nog dicht. De levepsgeesten der vier inzittenden kon den niet meer opgewekt worden. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 VARA-orkest. 2.00 Causerie „Impressionistische schilder kunst". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Tuinbouwhalfuurtje. 3.45 Residentie-orkest, het Haagsche Toon kunstkoor en solisten. 4.55 Orgelspel. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage en gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws berichten ANP, sluiting. Hilversum n, 301,5 m. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economisché berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. had de plaats te zien. Hij moest zijn basis verleggen en dichter bij het operatieterrein brengen. Een van die aardige, met riet ge dekte villatjes, daar beneden in het dal zou juist zijn, wat hij zocht, hij moest probeeren zoo een machtig te worden. Ze lagen rondom het kasteel, sommige geheel alleen, andere in groepjes, net als jonge honden om hun baas. 't Leek wel of ze er al eeuwen gestaan had den. Als ze van even soliede materiaal ge bouwd waren als het kasteel was het best mogelijk. George dacht, dat er wel een tijd geweest was. waarin dat kasteel het aantrek- kingspunt was voor al die kleinere huizen, toen geruchten over rooveraanvallen heel die kleine gemeente genoopt hadden haar be schutting te zoeken onder de beschermende muren. Toen George naar die grimmige, grijze burcht, die hij zich tot taak gesteld had t« bestormen, keek, kreeg hij voor het eerst sinds hij zijn. tocht ondernam, een gevoel van ontnuchtering, begon hem de moed te ont zinken. Die roovers uit den ouden tijd had den zeker ook dat gevoel gehad, als ze dezen zelfden heuvel waren opgeklommen om den omtrek te verkennen. En George stond fei telijk voor nog grooter moeilijkheden dan zjj. Met dapperheid en moed hadden ze kans door die sterke muren heen te komen; over vor men behoefden zij zich niet te bekommeren. Maar een norsche butler kon door toegang te weigeren, George dwingen het hazenpad te kiezen. De avond begon te vallen. Reeds was de lucht in den korten tijd, welke hij "boven op den heuvel had doorgebracht, van blauw saffiaankleurig, grijs. Klagelijk geloei van koeien, welke naar huis gingen, klonk van uit het dal. Een vleermuis, die zijn schuilplaats verlaten had. fladderde om hem heen, een onheilspellende, zwarte plek tegen den hemel. Een maanschijf lichtte boven de boomen. Geofge vond het koud. Hij keerde om. Aller lei nachtschaduwen dwaalden om hem heen en getjilp en gekwetter uit de struiken klon ken hem als een bespotting tegen, terwijl hij struikelend den landweg afliep. George's vraag naar een vrij gelegen ge meubeld villatje, ergens in de omgeving van het kasteel, maakte niet op den eigenaar van het Belphersche huizenverhuurkantoor den in druk van de vraag van een krankzinnige, zooals hij zelf had gevreesd. Ieder goed ge- kleede vreemdeling, die naar Belpher komt, wordt als vanzelf door de bewoners voor een artist aangezien, want het schilderachtige plaatsje wordt herhaaldelijk onveilig gemaakt door leden van het schildersgilde. Door om een villatje te vragen, handelde George pre cies, zooais de bewoners van Belpher, dat van hem verwacht hadden; en de makelaar had naar zijn lijst getast bijna nog voor hem de woorden uit den mond waren. Binnen het half uur stond George .weer op straat, als eige naar gedurende het seizoen van, wat de ma kelaar een juweeltje noemde en als de me neer van de vrouw van een pachter, die vlak bij woonde en die, zooals zij dat gewoon was bij artisten. 's morgens en s'avónds zou kómen, om voor alles te zorgen. Het onder houd zou nog veel korter geduurd hebben, als niet de spraakzaamheid van den make laar betreffende de bewoners van het kas teel, het verlengd had, temeer waar dit George's volle belangstelling wegdroeg. Wat hi) van Lord Marshmoreton te hooren kreeg, vond hij niet aanmoedigend. De graaf had zich erg onpopulair in het dorp gemaakt door de onverzettelijkheid de makelaar noemde het eigenwijsheid waarmee hij zijn inzicht in zake een verschi! van meening betreffende een wegrecht had doorgedreven. In waarheid was Lady Caro line en niet de gemoedelijke pair in dezen te beschuldigen; maar de indruk welken George door de beschrijving van den makelaar van Lord Marshmoreton gekregen had, was, dat de laatste een echte Nero was, die behalve de eigenschappen van een Romeinsch tyran nog vele minder aangename hoedanigheden bezat. Toen hij dit van den vader hoorde, nadat hij reeds het voorrecht had gehad den broe der te ontmoeten en zich een vluchtig oordeel over hem gemaakt had, bloedde zijn hart voor Maud. Het leek hem, dat het verblijf in het kasteel in zulk gezelschap niet veel min der dan een marteling moest zijn. 1 „Er moet iets gedaan worden," mompelde hij. „Ik moet maatregelen nemen en gauw ook". „Wat blieft uvroeg de makelaar. „Niets", zeide George. „Nou, dat villatje huur ik. Ik zal u maar direct een cheque schrijven voor de eerste maand." En 2&o nam George zijn intrek, vol van een energiek, hoewel vaag plan, ln het eenvoudig, maar gezellig gemeubeld villatje, dat in het dorp bekend stond als dat beneden bij Platt. Hij had een slechter kwartier kunnen treffen. Het was een huisje met één verdie ping, van roode steen opgetrokken, niet een van die met riet gedekte nestjes, welke hij vanaf den heuvel had zien liggen. Die waren niet te huur, maar werden bewoond door fa milies, waaraan ze al van geslacht op ge slacht behoord hadden. Dat beneden bij Platt was van moderner bouw, feitelijk een specu latie van den pachter, wiens vrouw voof George zou komen zorgen en speciaal be stemd voor dien vreemdeling, die den mensch koesterde en het geld had om het te huren. Het week zoo af van het gewone soort, dat het er een wel kleine, maar toch echte bad kamer op nahield. Behalve dat wonder, be- 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Bijbelvertellingen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Propaganda-toespraak. 6.30 Overpeinizing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage, of gramofoonmuziek, 7.00—7.15 Groningsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. AVRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Dritsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (DuitS 2.15 GramofoonmuzieBBp 2.30 Berichten (Enge®^. 2.45 Gramofoonmuzier—- 3.05 Cyclus „Leven ei> jaden onzer doorluch- tigste zeehelden". 04 3.30 Berichten (Enget^, 3.45 Concertgebouworkest en solisten. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsork^st en soliste. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. vatte het nog een gezellige zitkamer, hoven een ruime slaapkamer, waarnaast een leeg vertrek op 't Noorden, dat klaarblijkelijk als gtelier was gebruikt door artistbewoners. De overige ruimte beneden werd in beslag geno men door keuken en bijkeuken. Het ameuble ment was vervaardigd door iemand, die ver moedelijk verstandiger gedaan had, indien hij een ander vak gekozen had; maar veel werd goed gemaakt door een heel mooien en go- makkelijken rieten fauteuil, een erfenis van den artist, die er 't vorig jaar had gewoond Andere artisten hadden het hunne bijgedra gen en getracht de kale wanden wat op te vroolijken dooor een paar landschappen. Toen George uit de kamer een paar anti makassars had verwijderd, benevens drie pho- to's van familiegroepen van den pachter, een verluchte tent en een porceleinen beeldje en alles had opgestapeld in het atelier, zag het vertrek er werkelijk heel bewoonbaar uit. Eenzaamheid Is soms voor iemand, die ver liefd is, heelemaal niet éénzaam. George dacht geen oogenblik aan vergelen. Het eenige wat zijn rust verstoorde was de gedachte, dat hij al heel weinig deed om Maud in, welke moei lijkheid zij zich dan ook bevond, te helpen- Het beste wat hij doen kon, was in dé nabij heid van het kasteel rond te zwerven, in do hoop van haar toevallig te ontmoeten. werkelijk had hij den vierden dag het geluk, dat die ontmoeting plaats had. 's Morgens, als gewoonlijk aan het dolen, werd hij opeens beloond door een grijze racecar, welke op zij van den weg stond. Zo was leeg, maar onderuit staken een Paa'j lange beenen en een meisje stond er naast, bij het zien van wie George's hart zoo begon te bonzen, dat het den langbeenige te vergeven ware geweest indien hij verondersteld had, dat de machine uit eigen beweging weer was begonnen. Het zachte gras had zijn schreden onhoorbaar gemaakt. Dichtbij bleef hij staan en bromde. Verschrikt keerde zij om en hun oogen ontmoetten elkaar. t In het eerste oogenblik scheen ze hem niet te herkennen. Toen kwam een flikkering ln haar oogen. Ze hield haar adem in en een blos verfde haar gezicht. „Kan ik u misschien helpen?" vroeg George- De lange beénen scharrelden den weg ver der op, gevolgd door een langen romp. jonge mensch onder de auto ging rechtop z> ten en draaide George een gezicht toe. v vette strepen, maar met een prettige uitdrua- king. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6