dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier BARON ROELL OVERLEDEN Vetrantsoen Verduisteren 5.31 uur BREGMAN Amsterdam heeft 80 millionnairs Anti-Japansche stemming in Ned. Indië Engeland moet zijn tegoed uitputten tot 2 ons verlaagd Engelsche bommen op ons land Manufacturen grage waar KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 68e JAARG. No. 9095 Sinds meer dan 25 jaar commissaris der provincie Noord-Holland Engelands voorstellen aan Rusland niet aanvaard BOTER EN VET Rantsoen boter blijft ongewijz;gd Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 27 uur HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlj. Holland* Noorderkwartier N.V. te Den Helder. Mr. Dr. A. BARON RöELL. (Foto Eigen-archief.) m.. 1 Gisternamiddag is in den ouderdom van 76 jaar in zijn ambtswoning te Haarlem overleden de Commissaris j ,der provincie Noord-Holland, Mr. Dr. A. baron Röell.' En in deze hoedanigheid èn als burgemeester van Amsterdam heeft deze verdienstelijke Nederlander verscheidene jaren zijn vaderland gediend op. een wijze, die in breeden kring waardeering afdwong; waar deering. die meermalen in het toe komen van hooge onderscheidingen tot uitdrukking is gekomen, aldus het Hsbl, Jonkheer Anthonie Röell was op 21 Au gustus 1864 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en studeer de vervolgens aan de rijksuniversiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. Hij pro moveerde in 1892 tot doctor in de rechtswe tenschappen op een proefschrift getiteld. „De wetgeving op de huisvesting van de arbeidende klassen". In '1898 werd hij burgemeester van Leem ""arden en zes jaar later, in 1904, werd hij burgemeester van Arnhem. Zes jaar 'an8 heeft, hij aan het hoofd gestaan van Gelres hoofdstad. Hij toonde zich in Arnhem een voortreffelijk bestuurder met een ruimen "ooruitzienden blik en met die bijzondere Save. die anderen er gemakkelijk toe bracht ®et hem samen te werken. Geen wonder dan ookj dat de burgerij van Amsterdam ingenomen was, toen in Januari 1910 bekend werd, dat hij was aangewezen tot burgemeester van de hoofdstad des 'ands. Slechts vijf jaar echter zou hu deze functie vervullen, om daarna de leiding van het bestuur op zich te nemen over de Provincie Noord-Holland. Maar ook in die hoedanigheid bleef hii nauw aan de hoorn- stad verbonden, waar men hem £.ere5, zag. Door allerlei functies was en bleef hi trouwens verknocht aan de stad. waar nu zich ondanks zijn korte ambtsperiode als burgemeester vele vrienden bad verworven. De waardeering voor de wijze waarop hu ziin hooge ambt vervulde, kwam voorai uitdrukking toen baron Röell in Janna van dit jaar op grootsche wijze werd Re- huldigd ter gelegenheid van zijn ~.>jarig ambtsjubileum. Zeer vele burgemeesters en vertegenwoordigers van waterschappen "'aren toen ter receptie aanwezig. De toe spraken bewezen zonneklaar hoe zij, die Piet hem moesten samenwerken zijn groote kennis en bekwaamheid, zijn hoffcliu<en °rngang en in vele gevallen zijn krachtige medewerking wisten op prijs i te stellen. k Z.iin overlijden kwam wel zeer onY.eTj "'achts. Gisternamiddag had baron Eöell seri ambtelijk bezoek gebracht aan de hoofd start des lands. Tegen zessen was hij in zijn "'oning teruggekeerd, waar de dood» hem eenige oogenblikken later plotseling over viel. Midden, in zijn werk, dat hem dierbaar was, werd hij weggerukt... In 1930 nog 153 Blijkens een mededeeling van het bureau "Voor de Statistiek wonen thans in Amsterdam 80 millionairs met een gezamenlijk vermogen van 169 rnillioen. In 1930/31 bedroeg het aantal- 153 met, een gezamenlijk vermogen van 365 rnillioen. Japan verwonderd. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconferentie uiting gegeven aan zijn verwondering over de toe nemende anti-Japansche gezindheid in Ne- derlandsch-Indië. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, waarom de anti-Japansche ge voelens aldaar toenemen sedert het sluiten van het driemogendhedenpact tusschen Ja pan, Duitschland en Italië. Dit pact heeft n.1. niets te maken met de betrekkingen tus schen Japan en Ned. indië. De invloed van de in Ned. Indië wonende en aan Japan vij andig gezinde Chineezen vormt geen vol doende verklaring voor de toenemende an ti-Japansche gezindheid. Er moet een an dere reden voor bestaan, betoogde de woord voerder. Desondanks hebben wij de bespre kingen in Batavia niet opgegeven. Wij zijn integendeel van meening, dat de onderhan delingen nog voortduren, ondanks de afwe zigheid van den leider der Japansche dele gatie van Batavia, Ichizo Kobajasji, minister .van handel en industrie. DAARNA MOGELIJK AMERI- KAANSCHE CREDIETEN. In economische kringen, die nau we betrekkingen met het Witte Huis onderhouden, werd tegenover United Press verklaard, dat de Johnson Act pas zal worden gewijzigd, wanneer de Britscfae hulpbronnen door den aankoop van oorlogsmateriaal geheel zullen zijn opgedroogd, al voegde men hieraan toe, dat men het niet eens was met het voorstel van se nator Nye, die eischte, dat de waar de van het Engelsche tegoed op het geheele westelijke halfrond zal wor den bepaald. In de bedoelde kringen wees men er ver der op, dat van het Engelsche tegoed in de Vereenigde Staten tér waarde van 3 milliard dollar tot dusver pas 2.3 milliard dollar voor bewapeningsdoeleindep is uitgegeven. Bo vendien bezit Engeland in de Ver. Staten nog grond ter waarde van 1.6 milliard dol lar, terwijl het Engelsche tegoed in Canada ongeveer 2.75 milliard dollar en in Zuid- Amerika, voornamelijk in Argentinië, 5 milliard dollar bedraagt. Het, totale bezit op het westelijk halfrond bedraagt dus on geveer 10 miliard dollar. AARDSCHOKKEN OP DEN BALKAN. Gisterenmiddag is in de nabijheid van de aan de Hongaarsche grens gelegen Kroati sche stad Warasjdin, een lichte aardbeving gevoeld. Er is evenwel geen materieele scha de aangericht. Geen schriftelijk antwoord van Moskou. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen verluidt," volgens U. P„ dat Rus land de Engelsche voorstellen die 22 October te Moskou zijn overhandigd, niet zal beantwoorden, hetgeen de Russische ambassadeur Maisky bij een bespreking, welke hy Woensdag op het Foreign Office met staatssecre taris Butler had, heeft te kennen ge geven. Het Engelsche voorstel behelsde de de facto erkenning der inlijving van de drie Baltische staten door Rusland, de verplichting niet toe te treden tot een tegen Rusland gerichte com binatie van mogendheden en het doen vah pogingen om te verkrijgen, dat Rusland op de vredesconferentie zou zijn vertegenwoor digd. Sedert geruimen tijd weet men hiei dat de plaatsverv. commissaris van buitenland sche zaken Wisjinski tegenover den Brit- schen ambassadeur sir Stafford Cripps heeft verklaard, dat Rusland geen belang stelt in dew Engelsche plannen. Hij eischte voorts van zijn kant: 1. het in Engeland liggende goud der Baltische Staten ter waarde van 4 rnillioen p.st., moets naar Moskou worden overgemaakt: 2. de ongeveer 40 Estische en Let- tische schepen, die in Engeland wor den vastgehouden, moesten worden vrijgelaten; 3. de drie Jïaltische gezantschap pen, die nog altijd te Londen werk zaam zijn. mochten niet meer wor den erkend. Verder werd van Russische zijde verklaard dat zoolange er nog geen uitzicht op een Duitsch-F.ngelsch bondgenootschap tegen Rusland bestond, het Engelsche aanbod niet deel te nemen aan een tegen Rusland ge richte machtscoalitie geen zin had. Tenslotte wees men er te Moskou op. dat een vredesconferentie, waaraan Rusland niet zopu deelnemen, illusoir is. Na het overhandigen vgn het Engelsche memorandum te Moskou door Cripps had men er hier op gerekend, dat Rusland een schriftelijk antwobrd daarop zou geven. De Russische regeering schijnt echter, zoo werd verklaard, op het standpunt te staan, dat een schriftelijk antwoord, daar dit een regel rechte afwijzing van de Engelsche voorstel len zou moeten bevatten, de verstandhou ding tusschen Engeland en Rusland zou schaden. THANS OOK DESGEWENSCHT VET OP DE BOTERBON. OVER 14 DAGEN OOK SLAOLIE. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet het volgende bekend.' Gedurende het tijdvak van Zater dag 30 November 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geelt de met „19" genummerde bon van de boterkaart én van de vetkaart recht op het koopen van een balt pond margarine of twee ons vet naar keuze, voor zoover voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der boter kaart verbonden faciliteit, dat deze desge- wenscht ook recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bon 19 gehand haafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetrantsoen geen half porid, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de voe dingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die op Vrijdag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrij dag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrantsoen op 2 ons, zul- leh de producenten in den vervolge, uitsluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardigen. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden in verpakking van 250 gram mogen tegen ihlevering van één met „19" genummerde bon van de boter of vetkaart worden uitverkocht, aan gezien het niet mogelijk is deze als nog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 Decem ber 1940 tot en mét Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boter kaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aangewezen worden. Gedurende het tijdvk van Zaterdag 14 De cember 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze r l,Zfi k van den Meerdiik voor den Noord-Oostpolder aan de Voorst is thans ge- ^\°i NogTeen derde stuk wacht op dichtmaking, waarna de afsluiting voltooid is (Foto Pax-Holland) Accountantskantoor Leeraar M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc Lid N. 1. v. B. Loodsgracht 72 Tel. 650 een half pond boter of een half pond mar garine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die oij Vrijdag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrij dag 27 December 1940. Is de bon gebruikt voor het koopen van slaolie dan mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 Decem ber 1940 tot en met 31 Januari 1941 worden afgeleverd. Aangezien de detaillisten momenteel over geen iof zeer geringe voorraden slaolie be schikken, dienen de consumenten, die te zij ner tijd de met „21" genummerde bon wen- sclien te gebruiken voor het koopen van slaolie dezen reeds thans bij den winkelier in te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 December tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van wie hij een of nieer bonen 21 heeft ontvangen, slaolie afleve ren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het detaillisten verboden is voor Zaterdag 14 December a.s. slaolie op de ingeleverde bonnen 21 aan het publiek af te leveren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de de taillisten aan de klanten, die een of meer „21" genummerde bonnen bij hen inleveren, teeinde daarvoor t.z.t,. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs afgegeven. Het ligt voort in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 Decerhber 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van -"28 December 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze voorzoover voorradig aan te wijzen. Elf gewonden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag js in eenige plaatsen van ons land lucht alarm gegeven, meestendeels gelukkig on- noodig. Een aantal bommen kwam neer op het platteland, waar zij bijna geen schade aan richtten. Een boerderij is afgebrand, el ders is een woonhuis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats in Zuid-Holland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glasschade kregen. Helaas zijn ook onder de burgerbevolking slachtoffers te betreuren, namelijk elf gewonden, onder wie twee zwaar gewonde kinderen. Brutale dieven te Amsterdam. Gistermorgen en gisteravond zijn in de Kinkerbuurt te Amsterdam een tweetal zeer brutale diefstallen gepleegd, 's Morgens tus schen half negen en kwart voor negen wa ren voor een manufacturenwinkel een twee tal kisten gebracht, inhoudende een partij dames- en kinderkousen en heerensokken, ter waarde van ongeveer f 15Ö0.— De kisten konden niet direct uitgepakt worden, wes halve ze eenigen tijd op het trottoir bleven staan. Gedurende dat kwartiertje zijn de kisten gestolen. 's Avonds is vier paar schoenen uit de etalage van een winkel gestolen. De dieven hebben daarvoor de planken welke aange bracht waren, weggebroken. DE AANVAL OP LIVERPOOL. De verslagen der Duitsche gevechtsvlie gers over den grooten aanval van het Duit- scthe luchtwapen in den nacht op 29 No vember op Liverpóol-Birkenhead zijn volko men eensluidend in hun uiteenzettingen be treffende de vele groote brandhaarden, die in alle deelen van het havenbekken en aan beide kanten van de Mersey zijn ontstaan. De groote droogdokinstallaties en de tank inrichtingen zijn door een geweldigen brand aangepast en in het stadsdeel Birkenhead zijn ontelbare graansilo's en maalderijen ge- troffen en vernield, zoodat het Engelsche ra- vitailleeringsbedrijf wel voor maanden ge stoord zal ziin.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1