Vogels in den winter Ingezonden J UTTTT r «estjH KK^INITilNi-REa^lMli Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Wat U ook te verkoopen hebt, doet het werk! Uit de natuur De Bonte Kraai 3W? En toch SLAAGT U nog heel goed bU CORR1E KOSSEM In allerlei aardige Sint Nicoiaas GESCHENKtR Komt U eens kijken? Laan 60 - Tel800 NIEUW, VERBOUW EN REPARATIE Adressen Bureau van dit blad H'flltFIHHH IÏIIMP'1 Zie de maan schijnt door de boomen l Eau de Cologne oldoot cJ&octlöich meiiuLór k, preblhbpumn Burgerlijke Stand van Texel CeAk en Tjvndwxj, Plaatselijk Bureau voor „Winterhulp" iugericht door J. K. S. Intocht. Dik ligt het Us weer in de Finsche sche ren. In de eindelooze Russische dennen wouden is het weer winter geworden. Sneeuwstormen dekken de onafzienbare Siberische steppen toe. Huiveringwekkend eenzaam wordt het er. De sterren fon kelen diamanthelder in de vriesnachtcn, als de hongerige wolven huilen. De bonte kraaien hebben er al vroeg de brui aan gegeven. Met tientallen kwamen ze naar het Westen gevingerd, waar het zee klimaat den winter zooveel zachter maakt. Hebben de overige hier te lande algemeene familieleden van de bonte kraai, die zelf on der den wetenschappelijken naam Corvus cor- jiix te boek staat, slechts één donkere hoofd kleur, de bonte kraai is, wat z'n uiterlijk be treft, met wat meer fantasie aan het werk geweest. Zoo is de roek zwart, maar hij heeft ter onderscheiding groote kale plekken bij de mondhoeken. Ook het kauwtje is zwart, maar ons gezellig torenkraaitje is slanker en heeft op den kop een grijzig kapje. De zwarte kraai ten slotte is geheel zwart zonder meer. De bonte nu heeft staart, vleugels, keel, kop en voorborst metaal-groen-glanzend zwart, de rest prachtig, stemmig grijs. Nu zitten ze dan weer met hun neven, de zwarte kraaien, op de vuilnisbelten en mest- hoopen. En 't is of ze niet weg geweest zijn! Op zoo'n belt liggen immers, tusschen asch- en slakkenhoopen, bergen stof en gebroken aardewerk, emaillepannen en lompen, brokken papier en hoeden, voor 'n kraai allerlei begeer lijke zaken, waar wij menschen geen weet van hebben. Kippekoppen en vischresten, beenen en worstvellen, margarine-papieren en keu kenafval, 't is alles zeer de moeite waard. Opvallende familiegelijkenis. Zien we zoo zwarte- en bonte kraai naast elkaar, dan valt meteen de groote overeen komst op. Even groot, dezelfde anatomische verhoudingen, dezelfde bewegingen, dezelfde levenswijze. Je zoudt zoo zeggen, als ze niet verschillend gekleurd waren, de een alleen 1 zwart, de ander stemmig grijs en zwart, zou het één en dezelfde vogel kunnen zijn. En wanneer de beltbevolking opvliegt en de heele bende van zilver- en mantelmeeuwen, bonte en zwarte kraaien over ons heen komt in on samenhangende vluchten, schreeuwend en krassend, dan valt het opnieuw op, dat ze ook precies hetzelfde vliegbeeld hebben. En ook de schorre roep is dezelfde. Het is dan ook volmaakt onverschillig, of we nu de Noordhollandsche zwarte kraai ne men naast de Russische bonte, of dat we die can de Alpen vergelijken met die van de klip wouden van Dalmatië, of naast een Oost- Pruisische grijsrok een Engelsche zetten. Het is dezelfde vogel een kraai. Nog vreemder wordt het geval. De vogel boeken vermelden de zeldzame gevallen, dat zwarte- en bonte kraai met elkaar paarden, zoo bv. in Friesland, in Utrecht. Want broed- vogel is de bonte bij ons eigenlijk niet, even min als in Duitschland westelijk van de Elbe. Wèl weer in Engeland, Schotland, Ierland. Zoo staan we voor het raadselachtige feit, dat de bonte kraai oostelijk van de Elbe wèl eieren legt, dan ons land en Duitschland wes telijk van de Elbe overslaat, maar in Enge land weer wèl de plichten des huwelijks na komt. Alsof dit nog niet voldoende is leggen ze ook nog eieren, die in kleur en grootte precies overeenstemmen. Zoodat we ten einde raad maar besluiten, dat die twee verschillende vormen van één soort zijn: de echte kraai. Oost en West. Was het nu zoo, dat Oostelyk van de Elbe en verder in heel Azië alleen bonte kraaien voorkwamen, dan leek het nog iets. Want het komt meer voor, ook bij zoogdieren, dat oos telijke vormen lichter in kleur zijn, dan de Westelijke. Er wordt dan ook wel gemompeld, dat het Westen door z'n zeeklimaat donkere vormen begunstigt. Maar het vervelende is, dat, wanneer we in Rusland en Siberië alleen bonte kraaien hebben opgemerkt, achter Tomsk opeens beide vormen voorkomen en leizen we nog verder, dan zien we in de buurt van de Jenissei de laatste grijsrok,; jMon- golië, China en Japan herbergen louter zwarte kraaien. Zoodat voor dit geval althans de theorie van het zeeklimaat niet klopt. Er is trouwens meer oneenigheid in het kamp van de wetenschapsmenschen. De een blijft volhouden, dat het twee afzon derlijke soorten zijn, de ander zegt, dat bet één soort is, nummer drie houdt b(j kris en kras vol, dat de zwarte vorm de stamvorm is en een vierde beweert van de bonte hetzelfde. In elk geval spot de natuur weer heerlijk met het door de menschen uitgevonden soort-begrip. Het is ook maar een ezelsbruggetje om een systeem te kunne opbouwen. De natuur kent geen soorten, slechts individuen. Op z'n Zondagsch. Wij laten die wetenschapslieden dat maar Uitvechten en bekijken onze bonte krasser in- tusschen beter. Zie zoo'n deftig heer, netjes op z'n Zon dagsch, heel waardig in de wei wandelen. Hcelemaal niet schuw, zouden we geneigd zijn te zeggen. Maar laten we niet probeeren bem al te dicht te naderen, want hij is ge weldig op z'n qui vive,. Meteen zwaait hij zich op z'n sterke wieken en zeilt weg. Maar dat doen we niet. We laten hem z'n gang eens gaan. Hij vindt iets. 'n Lekkernij. Mis schien wel 'n erg vieze lekkernij, want kies keurig is nóch de bonte, nóch zijn familie- leden. 't Zijn echte alleseters. Hij smult vor melijk. Hij doet zich heerljjk te goed. Maar ?Is We denken, dat hij n u alles wel om zich een vergeten zou, dan hebben we ons deer- tervo ver8'ist. Méér dan eens k\jkt hij links en ts en meer dan ooit is hjj oplettend. Nut en schade. u zou?en' nu we bem zoo rustig zitten te bekijken, terwjjl hjj bezig is met nuttig werk, mo01,munnen boomen over nut en schade. Een moeilyk probleem, bij veel vogels. Het gaat er maar om wat men het zwaarst wil laten wegen. Zoo ook bij onze grijsrok. De jagers schilderen hem af met de zwartste kleuren van hun palet. De haren rijzen je ten berge. Ze dooden zieke hazen en pasgeboren ree kalven, legsels van patrijs en eend, kwartel en faisant zijn niet veilig voor hen en nog mulder de nog niet vluchtige kuikens. De land- en tuinbouwers zien door een donkeren bril de schade, die ze soms aanrichten aan den kersenoogst en aan de jonge bloeitwijgen van de vruchtboomen, letten echter niet op de velo goede eigenschappen, die ze zeker heb ben. Al was het alleen maar het feit, dat ze een gratis reinigingsdienst vormen voor aller lei onsmakelijke rommel, om dan verder te zwijgen van de voor den landbouwer schade lijke insecten, als engerling, meikever en rit- naald, die ze opruimen. Daarbij komt, dat ze toch allereerst zwak en aangeschoten en ziek wild afmaken, dat de nesten, waaraan ze zich vergrijpen, dan toch ook niet bijzonder geca moufleerd zijn ge weest, dat de k raaien aan gemakkelijk te bekomen prooi als insecten e-d. ook een kraai gaat langs een weg van den minsten weerstand! de voorkeur ge ven. Maar bovendien is de bonte kraai be langrijk als stoffage van het overigens doodsche winterlandschap. En als zooda nig toch zeker niet te verwaarloozen. Hoe fjjn doet zoo'n grjjsrok het niet in 'n wit sneeuwveld, of in een bronskleurig herfst- bosch? En hoort bjj 'n wildbewogen win terlucht met jachtende, grauwe wolken niet een vlucht flipfappende bonte kraaien? Dat is de aesthetische kant van het vraagstuk Vijanden In den mensch hadden ze echter, vooral vroeger, een vijand. Onbegrijpelijk, dat een man als Herman Löns, die in zulke zaken toch een buitengewoon heldere kijk had, met een waar genoegen verhalen opdischt over de jacht op kraaien vanuit de kraaienhut, een half in den grond gebouwde zoden-hut, in de buurt waarvan op een paaltje een oehoe wordt gezet. Een uil werkt op de kraaien als 'n roode lap op een stier. Woedend stooten zij op hun vijanden van den nacht en kunnen dan vanuit de hut gemakkelijk neergeschoten worden. Maar ook tegenwoordig nog bungelen neer geschoten bonte kraaien als afschrikwekkende voorbeelden voor hun soortgenooten zielig aan een paaltje op het akkertje van den boer, die meent, dat v" ->rmee een goede daad verricht...... Altijd heer. Hoe keurig verzorgd zien die alleseters er altijd uit! AI scharrelen ze gansche dagen op rommelige vuilnisbelten en peuteren ze in de drekkige mesthoopen, al steken ze de koppen nog zoo diep in de ingewanden van een of ander kadaver of in andere smerigheid, al baggeren ze door allerlei modder en vuil, ze blijven smetteloos grijs en metaalzwart, de sterke snavel blijft schoon, de pooten zwart glanzend, kraakzindelijk. De kraaienmarsch. In Maart neemt de bevolking van de vuil nisbelten af. Het bonte-kraaienleger blaast den aftocht. Spms zien we er dan één zitten op een damhek of 'n ouden zinken emmer. Hij rekt den hals, 'buigt den kop voorover, zet de nekveeren op, scheurt den snavel open. ,,Goe- lak!" Hij is verliefd, die grijsrok, en verlangt naar z'n Siberische steppen en Russische wouden. En nu zingt hij. 'n Geweldige pres tatie voor 'n kraai, 't Zijn echte baltsgeluiden 't Klinkt schor, alsof er 'n buikspreker aan het oefenen is, of beter met permissie alsof er iemand niet heelemaal lekker is. De pauzen zijn groot en geknars, gesmak, ge kras, geratel en slikgeluiden wisselen elkaar af. Maar voor de rest is het heusch wel aar dig! Officieel zijn ze dan ook nog bij de zang vogels ingedeeld, hoewel ze zelf niet begrij pen waarom. Met wat fantasie zetten wij ze dan maar bij de bassen en laten ze dan toch maar meedoen in het Concerto-grosso voor de lente! Op 'n morgen zien we ze dan overkomen, hoog, op breedgespannen, gevingerde wieken. Het kraaienleger op vollen aftocht. Was het maar weer zoover! (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) OP DE XEENEN GETRAPTE ATELIER- GIRLS. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd onderstaande in Uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat onzen dank. In Uw blad van Woensdag j.1. werd geschre ven over „de meisjes van de prik". Waarom dezen scheldnaam altijd tegen ons te gebrui ken? Het is voor velen van ons een beleedi- ging. En daar onze werkzaamheden het met toelaten eerder op het perron te zijn, worden wij niet altijd in de gelegenheid gesteld 3de klasse te reizen. Maar wèl vaak worden wvj door een „galanten" conducteur in een post- of veewagen geholpen!! Hopende, dat dit geplaatst wordt en dat geen verdere beleedigingen meer voor ons Atelier volgen, Hoogachtend, Eenige meisjes van het Atelier der Gebr. Meijer. Inderdaad... het gewraakte woord is ge bezigd in een „bui ten veld je" en... tot onzen spijt Het had beter in de pen kunnen bleven zUten Evenwel, als scheldnaam hebben wij SÏCoord natuurlijn nl.t galante conducteur de atelier-girls echter VOOR goed Timmer- en Metselwerk is Uw adres: W. F. LABOUT, Koningstraat 65 worden na 4 uur bekend gemaakt aangeboden Bekende verzekering-Mij. vraagt voor Breezand en omgeving een actief Agent-incasseerder. Klein agentschap vacant. Brieven order No. 156, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Juffrouw b.z a. als Huishoudster in klein, moederloos gezin. Brieven onder nr. 158, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Mooi HUIS te huur te Bergen Inlichtingen bij den heer S. BAKKER, Zuidlaan 15, Prgen. gevraagd Te huur gevraagd Slaapkamer in het buitenveld, bij spoor- of bushalte. Adres: B. van Amsterdam, Nieuwe Brugstraat 5 aangeboden Wegens overcompleet door afbraak te koop groote Schuur. Adres: Tuinderij KUIKEN, Linieweg. Te koop een flink Burger woonhuis, 9 jr.ir oud, met bouwterrein, samen groot 0.21.60 ha, aanvaarding 1 Mei of eerder. Te be-r. bjj F. C. JONG, Oude Niedorp. Tel. 2262 271. gevraagd Te koop gevraagd electr. Waiichmachine met electr. wrin ger. Brieven met prijsopg. ond. No. 159, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een modern goed onderh. RADIOTOESTEL. Brieven onder nr. 157, aan het Bureau van dit blad. Heer met veel vrijen tijd vraagt eenig admin'stratief- of type werk aan nuis. Adres: Bureau van dit blad. N E „Het heerlijk avondje" gaat nu komen! Maak het voor allen uit Uw omgeving tot een heerlijken avond: verras hen met een mooie flacon Eau de Cologne Boldoot. Dat is een echt Hollandsch geschenk voor een echt Hollandsch feest! Impériale vanaf 36 cent tot f 18,30 Véntable vanaf 26 cent tot f 10,33 DERLANDSCK FABRIKAAT steeds by voorkeur in een vee-wagen stopt, ook dat is niet waar. Daarvoor zijn deze con ducteurs toch zeker te galant... In den „post wagen" ls het altijd zeer gezellig en genoeglijk. Dat moet men dus meer beschouwen als een speciale tegemoetkoming! Red. Held. Courant. VERGADERING V.V.V. „MOOI TEXEL". Naar wij vernemen zal, behoudens goedkeu ring van den procureur-generaal, de V.V.V. „Mooi Texel", Woensdag 4 December a.s. een ledenvergadering houden in 't hotel „d'Oranje- boom", des avonds 8 uur. VERTROKKEN PERSONEN. Gerritdina F. W. Kievit, van Den Burg naar Alkmaar, Verdronkenoord. G. Dros, van Oosterend naar Haarlem, Zanen- straat 2. Wed. A. BlokVlessing, van Gravenstraat 22 naar Amsterdam, -Weteringkade 36. Cornelia Engel, van Witte Kruisweg 15 naar Wieringen, Koningstraat 36. Wed. Fr. Helm—Kalis, van S 29 naar Diepen veen, Okkurbroek. G. Engel, van Den Burg naar Wieringen, Bel- straat 62. Johanna P. de Prie, van Den Burg naar Vel- sen, Driehuizerkerkweg 99. B. Brouwer, van B 64 naar Dantumadeel, Zwaagwesteinde L 112. Maria Verploegh, van Den Burg naar Zeist, Socrateslaan 11. Pauline Pradella, van B 168 naar Susteren, Vincentiusplaats 3. Klazina Oost, van Oudeschild 127 naar 's-Gra- venhage, Mauritslaan 13. BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan: J. Hoogerwerf, 't Noorden: bouwen van varkensstal; Wed. H. J. Neijens, Den Burg: het bouwen van een woonhuis, Emmalaan; I. Voigt: het bouwen van een woonhuis, Wilhelminalaan, Den Burg; J. C. Rab: het bouwen van 2 arbeiderswoningen, Haffelerweg 1012. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. half 8, Ds. Salm, in „Eben Haëzer". Oosterend, half 11 Ds. Kok. De Waal, v.m. 10.30 u. Ds. Van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 11 u. Ds. Wesseldjjk. Collecte voor de Kerkvoogdij. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u, Ds. Salm. Zuid-Eierland (op „Lentevreugd") n.m. 4 u, Ds. Salm. Oudeschlid, v.m. 10 u. Ds. Tinholt. De Koog, n.m. 3 u. Ds. F. Visser. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 3 u. Ds. Gorter. Oosterend, v.m. 10.30 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (gebouw „Fanfare" v.m. 10.30 u. Cand. Wouda. Den Burg, (geb. „Fanfare") n.m. 3 u. Ds. Van der Laar. Oosten-end, v.m. 10.30 u. Ds. Van Leer. Oosterend, nun. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk (Herst. Verband). Oosterend, 10.30 en 3 30 u. Ds. Kroon van Leiden-Noordwijk, H. Avondmaal. GEBOREN: Anne Margaretha, d.v. J. C. Ran en A. M. Ziebertz; Jenneke Neeltje Hiltje. d.v. T. Vennik en Adr. Daalder: Cornelia, d.v. J. v. Heerwaarden en J. M. Huisman. OVERLEDEN: Cornelis Smit, 76 j„ wed. v. Maria Witte; Cornelius Bruijn, 66 j., wed. v. Marretje Kalis. Gevonden: een grijze muts, een rijwiel plaatje. De Waal ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer Jan Plaatsman Jz. heeft een huis, schuur en erf te De Waal verkocht aan den heer P. Dros Nz. te Eierland. VERHURING. De boerderij in Bargen, thans bewoond door don hoer G. J. Boon, en toebehoorend aan Mej Langeveld te Bloemendaal, is verhuurd aan Mei. Wed. D. Buisman te „de Mars" bij Den Burg. DE OUDERLING EN ZIJN WIJK. Ds. P. van Dijk schrijft in Belijden en Beleven o.m. het volgende: „ln deze dagen van huis bezoek zou ik het pleidooi willen voeren voor een zoo geving mogelijke verwisseling van ouderlingen in de wijken. Er is voor verwisse ling ook zeker wel wat te zeggen. Ik geloof echter, dat de voordeelen voor een vaste wijk grooier zijn. Het is nu eenmaal een feit, dat men over het algemeen zijn menschen niet zoo gemakkelijk aan het spreken krijgt over hun geestelijken staat; evenmin zijn ze geneigd om tegenover iemand, dien ze in huis voor het eerst zien de bezwaren open te leggen, waar ze ten opzichte van allerlei verhoudingen soms onder gebukt gaan. Maar kennen ze hun ouderling; komt hij jaar op jaar bij hen op huisbezoek; zien ze hem verschijnen wanneer er rouw of ernstige ziekte is, of als er gewichtige gebeur tenissen van blijden aard in huis gevierd wor den, dan ontstaat er een band. Er komt weder- zydsch vertrouwen. Zoo wordt ook het oordeel over den toestand der gezinnen zuiverder; de invloed van het gesprek op het huisbezoek ivordt grooter; de band aan het ambt meer vast. DE GROOTE SLOKOP. Ze komen weer binnen schrijft ds. Hoen- derdaal in „Opbouw" weekblad voor Humanis tisch Christendom de briefjes, waarin de ouders aankondigen, dat hun zoons of doch ters niet meer ter catechisatie kunnen komen, vanwege hun vele schoolwerk! De oorzaak is meestaldat zoo in October de eerste waar schuwingen worden uitgedeeld aan de zwakke broeders en zusters, die kans maken op een onvoldoende op het keistrapport en dan is de reactie der ouders: ,Jfu alle „bij-dingen" weg" Dus zeg de pianoles op, de catechisatie, de hockeyclub, het concert-abonnement enz. enz. Want de school gaat voor alles. De school bepaalt wat je later zult zijn in het leven. De school beslist maatschappelijk gesproken over leven en dood.' En de muziekleeraar, de dominee en de an dere gedupeerden buigen het hoofd! Ja, de school is natuurlijk het allerbelangrijkste.' Ik schrijf die laatste zin zonder bitterheid, zonder verwijt aan eenig leeraar of directeur. Zij zit In het gebouw van „Sociale Zaken". Zooals men zoo langzamerhand wel be grepen zal heben, is de fodert enkele we ken aangevangen actie van de stichting „Winterhulp Nederland" niet een actie, die slechts enkele weken, event. enkele maanden zal duren. Integendeel, het is de bedoeling dat „Winterhulp" een per manent Instituut blijft, dat voor geheel het volk een grootscne taak zal hebben. Aangezien de werkzaamheden van de plaat selijke comité's vele en velerlei zijn, heeft men ook in Den Helder thans een bureau ingesteld, aarin men voor alles, „Winter hulp" betreffende, terecht kan, Reeds werd in dit bureau veel werk -'er icht voor de collecte, die vanuaag gehouden wordt. Het bureau werd ingericht op de eerste verdieping van 't ^ebouw van Sociale Zaken" aan den Kanaalweg, hierin bevindt zich een gemeente-ambtenaar, die de bezoekers van dienst is bij de beantwoording van alle moge lijke inlichtingen, vraagstukken en verzoeken. Aangezien wij veronderstellen, dat er nog personen zjjn, die, niet ln de gelegen heid geweest zqnde, hun gave heden te storten, ti alsnog willen doen via de giro van „Winterhulp", vestigen w(j er de aandacht op, dat men deze geiden kan storten op de girorekening van den ge meente-ontvanger te Den Helder, nr. 86310, met vermelding „Winterhulp Ne derland". ten in het schuitje van het tegenwoordige on derwijssysteem en zij moeten meevaren! Ik wil zelfs het verwijt niet uitspreken, dat elke leeraar het eigen vak het belangrijkst vindt en van meening is dat het kind zonder kennis hiervan niet door de wereld kan komen. Dit verwijt immers zou direct teruggekaatst kun nen worden: de dominee pleit ook voor zijn eigen catechisatie. Maar ik zou graag hierover iets willen schrij ven aan de ouders. En dat zou dan zijn in den vorm van een waarschuwing: laat u niet mee slepen door de rapportenkoorts en buig u niet voor den afgod van het voldoende cijfer! Het is natuurlijk niet prettig voor u als Jantje een onvoldoend heeft en misschien blijft zitten. Uw geld en uw eer zijn er mee gemoeid. Maar houd uw hoofd koel en ga de oorzaken na. Er zijn twee mogelijkheden. De een is: Jantje is te dom voor een H.B.S. In dat geval zult u Jantje gerust naar de ambachtsschool kunnen doen. Want voor het levensgeluk van uw zoon zal het beter zijn, dat hij een goed timmerman is dan een slecht boekhouder. Het tweede, meest voor komende geval ts: Jantje is te speelsch, te gauw afgeleid, misschien wel te lui om te wer ken. In dat geval zult u zijn verantwoordelijk heidsgevoel moeten aanwakkeren en hem des noods met harde hand aan het werk moeten zetten. Maar moet u daarvoor catechisatie en ont spanning opzij zetten f DE NOODCOLLECTE. Het bedrag, dat bij den quaestor-generaal van de algemeene synode der Nederlandsche Her vormde kerk voor de noodcollecte is ontvangen, is tot f 162.750,32 gestegen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7