regelmatige vleeschvoorziening Belangentegenstellingen in de waterschappen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER A/aar Zorg voor de Verduisteren 5.27 uur Nederlandsche arbeiders Amsterdams burgemeester ernstig ziek Ook vet op bon 20 van de boterkaart Verdere wijzigingen in de Italiaansche legerleiding Amerikaansche hulp voor Griekenland 9 DECEMBER 1940 68e JAARG. No. 9102 Veehouders moeten één op de vijf koeien inleveren Verdere vordering van goud Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 39 uur Elke twaalf dagen een nieuw oorlogschip Nederland eet geen bloembollen HELDERSCHE COURANT MAANDAG KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mlf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DRACHTIG VEE VALT ER BUI- TEN. GEEN VERHOOGDE PRIJZEN. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede: Tengevolge van de vrees voor een eventueele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laatste weken zoodanig teruggeloopen, dat t nood zakelijk is, maatregelen te hemen om een regelmatige vleeschvoorzie ning te verzekeren. Daartoe zal aan de houders van rundvee de verplich ting worden opgelegd om door be middeling van een handelaar vol gens onderstaande schaal, rundvee voor slachtdoeleinden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van het aantal stuks vee dat iedere veehouder moet aanbieden, uitsluitend worden uitge gaan van het aantal stuks melk- en kalf- koeien, mestvee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens de gegevens, vermeld op de registratiekaart in November in zijn be zit was. Deze regeling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een defini tieve regeling worden ingevoerd waarbij te vens rekening wordt gehouden met den aard van het bedrijf en met het aantal die ren, dat in de periode van 25 November tot 28 Februari is geleverd. Onder de aan te bieden dieren behooren niet kalveren, rund vee met een levend gewicht van minder dan 400 kg. en wrakke dieren. Wel zullen deze dieren ook in het vervolg worden afgenomen. Kennelijk drachtige dieren worden niet overgenomen. Eén op de vijf. Voor de periode welke loopt tot 28 Febr. 1941 moeten de navolgende aantallen gele verd worden: door veehouders met 59 runderen: een rund. Door veehouders met 10—14 runderen: twee runderen; door vee houders met 1519 runderen: drie runderen; door veehouders met 2024 runderen: vier runderen; door veehouders met 2529 run deren: vijf runderen; door veehouders met meer dan 29 runderen: per vijf runderen of gedeelte daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan één rund moe ten aanbieden, moeten de helft van het aan tal geleverd hebben vóór 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar bo ven worden afgerond, zoodat van drie run deren voor dezen datum, twee runderen moeten zijn geleverd, van vijf runderen vóór dezen datum, 3 runderen; enz. De veehou ders met minder dan vijf runderen worden voor de eerste periode vrijgesteld, hetgeen uit den aard der zaak niet insluit, dat zulks ook voor de volgende periode het geval zal zijn. Met inleveringen boven het aantal in het hiervoren aangegeven schema genoemd, zal bij de fefinitieve regeling rekening wor den gehouden. De afrekening. Ten bewijze dat de levering heeft plaats gevonden, zullen de veehouders bij de landbouwcrisis-organisaties de afrekenin gen der Nederlandsche Veehouderijcentrale moeten inleveren. Afrekeningen van vee, geleverd op of na 25 November, dienen overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds eerder is gepubliceerd als bewijs dat leve ring is geschied, mits het vee aan de bo venvermelde eischen heeft voldaan. Voor vee dat op of na 25 November 1940 voor uitvoer geleverd is, zal de Nederlandsche Veehouderijcentrale leveringsbewijzen af geven Deze- leveringebewijzen hebben de zelfde waarde als de afrekeningsbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zullen worden boven de thans gel dende schaal, daar er een regeling Vo«r hen, wier namen beginnen met de letters I t.m. M. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij thans de ingezetenen wier namen beginnen met een der letters I, J. K, L en M, voor zoover zij nog goud in den zin der Deviezenverordening in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben, als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der Deviezen- verordening, oproept dit goud vóór 20 Dec. 1940 aan de Nederlandsche Bank te verkoo- pen en over te dragen. Ingezetenen, wier namen met een der let ters N en volgende van het alphabet begin nen, kunnen nadere bekendmakingen af wachten. Indien zij de voorkeur er aan ge ven hun goud reeds thans aan De Neder landsche Bank te vrrkoopen, bestaat daarj teg"i - is getroffen, dat nu al het slacht vee bij de Centrale moet worden aangeboden. Een stipte uitvoering van dit leverings plan is noodzakelijk, om het economische gebruik van de aanwezige voedermiddelen voor de melkverzorging in de wintermaan den te verzekeren en om in de voorjaars maanden als er weer voer beschikbaar is, den veestapel te kunnen sparen. Door het opheffen van de teeltregeling en het niet bestemmen voor de slacht van vrouwelijke graskalveren is de mogelijk heid geschapen, om in het algemeen den veestapel op peil te houden door toevoeging van jong vee. Uitbreiding der bodemproductie stuit daardoor op moeilijkheden. Zaterdagmiddag werd te 's Gravenhage een vergadering gehouden van „De Vuurslag", waarin de heer P. J Jansen, burgemeester van Zevenbergen sprak over den grondslag der p 1 af te 1 a n dswe 1 va art. De heer Jansen gaf een uitvoerig betoog, toegelicht door talrijke kaarten, over de hem wenschelijk voorkomende herziening van de met de zorg van den bodem belaste publiekrechtelijke organisaties, bekend on der den naam van waterschappen. Spreker had hierbij vooral het oog op de toestan den in het stroomgebied van Mark en Din- tel in Noordbrabant. De werking van de waterschappen betreft het volgende: strijd tegen het water, beheer sching van het binnenwater, ontsluiting, cultuur-technische verzorging en bestuurs taak. Uitvoerig schetste spreker de nadoe len, welke aan de huidige organisatie van de waterschappen kleven, waarna hij een systeem ontvouwde volgens welke deze beter haar taak zullen kunnen vervullen. Deze organisatie dient zich te voltrekken naar twee regels, en wel: de organisatie van die gronden, welke hun overtollig hemelwater loozen op eenzelfde punt, binnen een dat territoir beheerend college, waarmede, zoo noodig de belastingplichtigheid aanvangt, en 2. dat het waterschap, da.t met een of meer der andere waterschappen een belang gemeen heeft, daarmede vormt een „over liggend waterschap", met als doel de behar tiging van het gemeene belang. Een van de grootste nadeelen, wélke aan de huidige organisatie kleven, is wel het feit, dat de zorg voor dijken enz. komt. voor rekening van de daaraan het naast liggen de gronden, die hierdoor echter tevens in het belang van verder gelegen gronden werkzaam, zijn. Hierdoor ontstaan belangen tegenstellingen, welke niet altijd kunnen worden vermeden. Een organisatie volgens de ontwikkelde denkbeelden zou zeer groo- te gevolgen hebben voor de daarbij betrok ken gronden, o.a. uitbreiding van de bodem- productie door de cultuur-technisch juiste verzorging, de vorming van natuurlijke ge meenschappen der gronden, welke weer de basis zijn v. jachtschappen, vischschappen en de vuilwaterbestrijding. De verdeeling der lasten zal billijk en rechtvaardig zijn terwijl oneconomische lasten worden voor komen. Spreker gaf nog een uiteenzetting van de waarde, welke moet worden toegekend aan het winnen van cultuurgrond. Volgens een veilige berekening kan in Brabant nog 100.000 h.a. grond in cultuurgrond worden omge zet, hetgeen zou beteekenen een bruto volks inkomen van f 30.000.000.en blijvende werk- en woongelegenheid voor 156.000 per sonen. In aansluiting hierop kwam spreker bij de wenschelijkheid van een kanaal tusschen Bergen op Zoom en de Mark, een afstand van 13 km. Niet alleen zal zulk een kanaal, indien dit tot stand komt, de afwaterings mogelijkheden veranderen doch het zal te vens door de hierdoor geschapen nieuwe ver keersmogelijkheden den ganschen landbouw en de handelspositie van Brabant veran- dere. Voorts zou dit zijn een verbetering van de verbinding Oost-West, de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissingen en Bra bant met het Duitsche achterland. Na de uitvoerige rede van den heer Jan sen, beantwoordde deze nog verschillende vragen, die door de aanwezigen werden ge steld. Betrekkingen in Nederland pro- fiteeren ten volle van de Duitsche sociale voorzieningen. Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitschland wer kende Nederlandsche arbeiders en hun fami lies, deelt ons de leider van de vakgroep „So- ziale Verwaltung", de heer Jakob, het vol gende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche mi nister van arbeid een doormij voorgestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders en hun familieleden van groot be lang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziektever zekering. Als verzekeringsplichtigen wórdt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen aan spraak maken op alle voordeelen, welke uit de wettelijke ziekteverzekering voortvloeien. In 't bijzonder was het niet mogelijk, de be palingen betreffende hulp aan verwanten toepasselijk te doen zijn op hun in Neder land verblijvende familieleden. Ook kon de verzorging van de verzekerde niet voortgezet worden als deze in geval van ziekte naar Ne derland terugkeerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het, vaderland. Want naar de voorschriften van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van arbeid des rijks, zal in de toekomst deze bepaling met betrekking tot Nederland niet wor den toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de bepa lingen der ziekteverzekering profitee ren. Hiertoe behoort de ziekenverzor ging, welke omvat kostelooze genees kundige hulp, ook op het gebied van den tandarts, specialistische hulp,zz zoomede kostelooze verstrekking van medicijnen en kleine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekenhuisver- pleging. Hierop kunnen de echtgenoote van den ver zekerde en dien kinderen aanspraak maken. Tot de prestaties ten opzichte van de fami liehulp behoort ook de kraamverpleging. Volgens de voorschriften van de wettelijke ziekteverzekering ontvangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenooten, zoomede doch ters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwangerschapsmoeilijkheden, de hulp van een vroedvrouw, medicijnen en kleine hulp middelen en voorts ook, voor het geval deze noodig is, geneeskundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van den rijksminister van arbeid ook bepa lingen in voor het geval dat een Nederland sche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de verzekerde dezelfde behandeling als die welke hij zou hebben genóten, wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. Gelijkgesteld met de Duitsche ai- beiders. De Nederlandsche arbeider, die in Duitsch land werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekteverzekering in ieder opzicht gelijkge steld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens ontheven van de zorg om het lot van zijn familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot he den bestond, brengt de nieuwe regeling een niet te onderschatten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer nood zakelijk ,dat een in Duitschland te werkge- slelde Nederlandsche arbeider zijn familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bij dragen tot de wettelijke ziekteverzekering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verze kering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederland- schen arbeider met den Duitschen op het ge bied van het sociale verzekerings-recht is wederom het bewijs beleverd, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist doch als gelijkberechtigde in de groote so ciale gemee.nschap van de werkende men- schen in het Groot-Duitsche rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzienin gen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propganda, die over het zoogenaamde harde noodlot, dat de ar beider uit de bezette gebieden in Duitsch land moet dragen, op huichelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor den Nederlandschen arbeiders zorgt, wordt verder bewezen door het feit. dat in den laatsten tijd tusschen be voegde Duitsche en Nederlandsche instanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maatregelen ieder nadeel voor de in Duitschland werkende Ne derlandsche arbeiders op het gebied der in validiteitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aan gelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort openbaar ge maakt zal worden. Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekteverzekering, zooals die hierboven werd uiteengezet, zullen na dere mededeelingen geschieden in binnen kort te houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der algemeene ziekenkas Jülich, Raamweg 90, Den Haag en door de burgemeesters. Nog geen levensgevaar. Omtrent den toestand van burgemeester De Vlugt, die Vrijdag in een ziekenhuis is op genomen, vernemen wij, dat Dr. De Vlugt een betrekkelijk rustigen nacht heeft gehad. Zijn toestand is wel ernstig, doch er bestaat geen levensgevaar. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij, maakt bekend, Jat alsnog kan wor den goedgekeurd, dat de met „20" genummer de bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart naast boter en margari ne tevens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met „20" genumerde bon dus gebruikt worden voor het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet. De op 22 November jl. reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden spijsvet in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummerden bon worden verkocht. De bonnen, welke op IS December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedu rende de week van 14 tot en met 20 Decem ber a.s Teneinde de geul voor de scheepvaart op diepte te houden, wordt de Rijn voor Arnhem uitgebaggerd. De groote baggermolen doet zijn werk (Foto Pax-HoHand) „Het hoogste doel, de over winning". De chef van den Italiaanschen marine staf admiraal Dominico Cacagnari, is op eigen verlangen uit zijn functie getreden. Tot zijn opvolger is benoemd admiraal Ar- turo Riccardi en tot diens plaatsvervanger Inigo Campione. Tot bevelhebber ter zee van de vloot is Admiraal Angelo Jachino benoemd. Ook de Vecchi, een van de leden van het quadrumviraat is afgetreden als gouver neur generaal van de Italiaansche Dode- kanesos en als opperbevelhebber van de strijdkrachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bologne geboren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens deïi Spaanschen veldtocht onder scheidde hij zich als bevelhebber van de Italiaansche troepen, die Santander inna men. In December 1937 werd hij tot com mandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaan schen senaat. Dagorder van generaal Caval- lero. De nieuwe chef van den generalen staf der Italiaansche weel-macht, generaal Ca- vallero, heeft naar aanleiding van de aan vaarding van zijn functie de volgende dag order aan de generale staven van het leger, de marine, het luchtwapen de militie ge richt: „Uit naam van Zijn Majesteit den Koning en Keizer, en op bevel van den Duce neem ik heden 8 December, de functie op mij van chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht. Den generalen staven der weermacht breng ik mijn kameraadschappelijken groet Wij willen al onze krachten wijden aan het bereiken van het hoogste doel, de overwin ning." Een lid' van de Grieksche legatie te Was hington heeft de pers medegedeeld, dat de Vereenigde Staten aan Griekenland „iedere gewenschte hulp" hebben beloofd. Het aan bod van de Vereenigde Staten heef betrek king op alle soorten oorlogstuig, maar in de eerste plaats op vliegtuigen. Het is bekend, dat de Grieksche gezant in Washington sedert eenigen tijd met den Ame- rikaanschen minister van financiën, Mor- genthau, een de prioriteitscommissie onder handelingen heeft gevoerd over het ter be schikking stellen van Amerikaansch oor logstuig voor Griekenland. Een defensiecommissie heeft een overzicht van den stand van de vlootuitbreiding der V. S. gegeven. Het bouwprogramma heeft dusdanige vorderingen gemaakt, naar ver klaard wordt, dat elke twaalf dagen een oor logsschip van stapel loopt. Van 7.7 milliard dollar, die voor den vlootbouw beschikbaar gesteld zijn, is reeds 3,8 milliard aan opdrach ten uitgegeven. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. Het centraal bureau voor het bakkers bedrijf deelt het volgende mede: Het hardnekkige gerucht doet de ronde, dat bloembollen mede verwerkt worden bij de vermaling van tarwe en rogge tot bloem en meel als grondstof voor de broodberei ding. Het centraal bureau spreekt deze ge ruchten met de meeste beslistheid tegen en deelt mede, dat de samenstelling van het tegenwoordige brood is als volgt: Wittebrood 65 tarwe en 35 rogge. Bruinbrood 75% tarwe en 25% rogge. Rogge 100% rogge. Ook de klachten, dat het z.g. oorlogsbrood als gevolg zou hebben het optreden van op schurft gelijkende huid-aandoeningen, zijn onjuist, zooals blijkt uit een verkla ring van den geneeskundigen hoofdinspec teur van de volksgezondheid Dr. C. Ban ning, gepubliceerd in het tijdschrift van geneeskunde van Zaterdag 30 November jl. Het centraal bureau voor het bakkersbe drijf doet een dringend beroep op het pu bliek om zich door dergelijke praatjes niet ongerust te laten maken. De overheid doet, in samenwerking met het bakkersbedrijf alles wat mogelijk is om den consument een gezond en voed zaam stuk brood voor te zetten

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1