Vrijdag twee schepen in nood gered Abonneert 0 op dit Had AEZO JUTTERTJES Schade-uitbetalin g Centraal kantoor vanuit een RIJWIEL ïia^tECl ïiabfiauh £ttctrê acojmtb Café „De Krimper", tDVERTEEREN DOEI ÏERKOOPEI liet 2uiverste, fijnste keukenzout cïat üitNeerlandsbodem gewonnen wordt. 1 3 cent per Kilopalc Te huur Diversen Slaapplaatsen Maandag 9 December 1940 Tweede Blad MacUnieuukö Prachtig werk van de „Dorus Rijkers0 Zweedsch stoomschip en Urker botter Schitterend manoeuvreeren van den stuurman der- Dorus N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO HENGELO aangeboden r JUTTERTJES worden alleen geplaatst by vooruitbetaling De kinderuitzending naar Wijdenes De vergoeding van de oorlogsschade voor stadgenooleti Ons Indisch hoekje Bijdragen W» H. N» Rotterdam in de literatuur Een boek voor Rotterdammers en... voor niet-Rotterdammers ïïieiuuó uit llhJk Visscherij De laatste dagen van de vorige week zijn door de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij en dan wel in het bijzonder voor het station Den Helder onvergeteliijk geweest. Dagen van vliegend stormweer en waarbij vrijwel het eene schip na het andere in nood geraakte. Was Coen Bot, de schip per van de „Dorus Rijkers" Vrijdagmorgen nauwelijks binnen, en had hij ternauwernood gelegenheid gevonden in enkele minuten zijn ervaringen bij de redding van het Duitsche stoomschip op de Zuidergronden aan ons mede te deelen, of reeds opnieuw rinkelde de telefoon en moest de „Dorus" ten tweede male dien dag zee kiezen. Het betrof ditmaal een groot Zweedscli stoomschip, dat op de ree van Nieuwediep was aangevaren door een Nederlandsch Roode Kruis schip. De positie van het vaartuig was dermate ongunstig, dat terstond het 2-vlaggensein ge- heschen werd, waarop de „Dorus" uitvoer. Na liet schip door de liooge zee bereikt te hebben, vernam de heer Bot, dat de bemanning nog niet bereid was het schip te verlaten. Men meende dat hiervoor nog geen reden was. Het schip, dat nog bestuurbaar was,' is toen door de eigen bemanning op de gronden achted fort De Harssens gezet. Hier bevindt het zich ook thans nog. Later op den dag echter wakkerde de storm uit het Noord-westen dusdanig aan, dat aangenomen moest worden, dat de be manning aan boord van het wrak geslagen schip in ernstig gevaar verkeerde. Wederom verliet de „Dorus Rijkers" der halve de haven van Nieuwediep. Het was thans vliegend stormweer en alle stuurmanskunst van de opvarenden der „Dorus" waren vereischt. Zonder averij wist men echter de plaats te berei ken waar de Zweed in haar moeilijke po sitie zat. Het schip bleek thans het noodsein geheschen te hebben, terwijl de bemanning zoo spoedig mogelijk van boord wenschte te gaan. De bemanning van het Zweeclsche stoomschip bestond uit 22 koppen. Het voorschip zat reeds onder water, terwijl de zware brekers tel kens het geheele schip bedekten. Het mocht de equipage van de reddingboot gelukken alle 22 man van boord te halen. Toen bleek eveneens, dat het vaartuig zware schade in .den orkaan opgeloopen had en dat het inderdaad de hoogste tijd geweest was dat men van boord ging. Ook het afhalen van de bemanning ge schiedde zonder eenig incident. Hoewel dit moest plaatsvinden onder uiterst moeilijke omstandigheden. Dat dit gebeurde zonder dat eenig lid der Zweedsche bemanning verwond werd mag wel speciaal naar voren gebracht Worden. In Den Helder zijn de opvarenden aan wal gezet. Of het schip als verloren beschouwd moet worden, kon men ons Zaterdag nog niet de finitief mededeelén. Zeker is, dat het, vooral in dit stormweer, op een critieke plaats zit. Urker botter In nood. Nadat Coen Bot en zjjn maats eenigen tyd aan wal geweest waren, kwam tegen het invallen der duisternis opnieuw een bericht binnen van een mogelijke stran ding. De geruchten spraken van een Ur ker botter, die achter den strekdam van de haven in nood verkeerde en noodseinen uitzond. Wederom koos de „Dorus" zee. Zonder dat een der opvarenden zich bekomemrde over de vermoeienissen en gevaren, die pas ach ter den rug waren, stapte men opnieuw in en zette koers naar de plaats waar men ver onderstelde, dat het schip in nood verkeerde. Men zocht lang achter den dam, zonder echter iets gewaar te worden van een schip. Eerst veel later bleek, dat de eerste mede- deelingen onjuist geweest waren en dat het vaartuig pp een geheel andere plaats zat. Het zat in de buurt van het Kuitje en wel in een bijzonder ongunstige positie. Er was geen andere manier om het schip te bereiken dan via de droogten. Na kort beraad werd besloten, dat de „Dorus" alles in het werk zou stellen om de opvarenden uit hun hachelijke positie te redden. De botter zat op slechts 3 meter water, en gezien het zware weer, de storm had zijn hoogtepunt inmiddels bereikt, was dit allesbehalve een gevaarloos onderne men. Integendeel, alle hands op de „Dorus" waren noodig om het schip door de zware rollers heen te brengen. Men vernam, dat het vaartuig reeds water maakte en spoed was geboden. Welnu, hier aan liet de bemanning van de „Dorus" het niet ontbreken en na tal van pogingen slaag de men er eindelijk in verbinding te krijgen met den Urker. Toen vernam men, dat het vaartuig 3 man aan boord had; schipper was de heer De Boer van Urk. t Nadat dezen overgegaan waren begon eerst feitelijk het zwaarste werk voor de reddingboot. Men was hier namelijk in bijzonder gevaarlijk vaarwater; daarbij bevinden zich hier verschillende wrakken van schepen, die kortgeleden aldaar ge zonken zijn. Uiterst voorzichtig navigee- was dus wel geboden. Slingerend en stampend zette de „Dorus" koers naar de haven. Vlug ging het niet in het noodweer, en menigmaal geschiedde het, dat men vreesde, dat men dezen tocht niet tot een goed einde zou brengen. Evenwel, ook thans bleek, dat er op de „Dorus" kaerels van sta-vast zijn, mannen, die hun werk niet alleen verstgan, doch in staat zijn in het zwaarst denkbare stormweer zonder stukken een wrak van een der gevaarlijkste gronden te halen. Zoo manoeuvreerde de kleine reddingboot naar de haven. In het stikdonker van den -nacht. Zonder lichten... zonder bakens. Hoe men dezen tocht ook bekijkt, zij zal als een meesterstukje van redderswerk opgeteekend blijven. Bravo Coen Botbravo stuurman en overige leden van de bemanning! Des nachts kwam de „Dorus" met haar sleep binnen. Na uren van worstelen met de opgezweepte zee, na uren werken met het slingerend vaartuig achterop. Toen gingen de geredde Urker slapen, na dat zij Coen Bot en de zijnen uit den grond van hun hart bedankt hadden voor deze red ding. Toen gingen ook de mannen van de „Dorus" naar huis. Dien nacht yverden zij niet weer opgeroe pen om naar zee te gaan...... Dagen, die in Den Helder niet spoedig ver geten zullen worden en die de roemruchte na men van deze zeeridders weer eens naar vo ren hebben gehaald. Heden overleed na een kortstondig lijden onze beste collega, CORNELIS BEERS, in den ouderdom van 31 jaar. Hij ruste in vrede. Commandeur en personeel Sloepenloods. Den Helder, 6 Dec. 1940. Wjj koopen alle soorten FLESSCHEN, KRUIKEN, JAMPOTTEN, enz. Dykstraat 20, I en Helder. ANDIJK. Uit de hand te koop het van ouds bekende te Andijk-West, met kolfbaan, garage,, inventaris, enz. Te bevragen brj notaris W. SPAANDER te Andijk. Te koop: Damesfiets met lamp; Transportfiets; eiken 1-p. Ledi kant; wat Tirhmerhout; Verwar- mingskachels 4.en 5. Haardkachel; eiken Buffet je. Adres: Middenstraat 100. vanaf f 2.— per jaar Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 neem Wy koopen alle soorten FLESSCHEN, KRUIKEN, JAMPOTTEN ENZ. Dykstraat 20, Den Helder. •■■••(■■••(■■•■IIMIIIUMIKIM ■MI.IIUU'IIIIIMlil Te huur te Rijswijk, by Helder- sche damt1 groote, zonnige KAMER, met vrij balcon, en een kleine slaapk. met vaste wascht. en kast. Desgew. m. gebr. v. keuken. Brieven onder No. 175, aan het Bureau van dit blad. HEERENHUIS TE ALKMAAR komt over een paar maanden te huur van 850.per jaar op jaarcontract. Brieven onder No. 176, aan het Bureau van dit blad. Gem. vry Huis te huur voor voor net klein gezin. ,,'t Oude Slot", Schoorl. Verloren tusschen Ruyghweg en Vlotbrug De Kooij qen tasch met studieboeken en stamkaart met pasfoto. Verzoeke terug te bezorgen, teg. bel.: Balgweg 51, Breezand. Plaats voor meer kinderen. Vooral meisjes! De animo om zijn kinderen de Kerst- vacantie te Wijdenes te laten doorbrengen blijkt niet gering. Verschillende ouders dien den een verzoek in bij Sociale Zaken en straks zullen tal van Heldersche kinderen profijt trekken van de voor Winterhulp geschonken gaven. Een verheugende mededeeling is, dat van den burgemeester van Wijdenes be richt binnenkwam, dat er meer kinderen geplaatst kunnen worden, dan aanvan kelijk werd opgegeven. Het gevolg daar van is, dat men royaler zal kunnen zijn met zijn toewijzing van kinderen voor dit vacantieuitstapje. In totaal zullen een veertigtal meisjes en een tiental Heldersche jongens in het N.-Hol- landsche dorpje een vriendelijk onderkomen vinden. Het aantal meisjes, dat geplaatst kan worden, is dus grooter dan dat van de jongens. Naar verhouding werden echter tot op heden meer plaatsen, gevraagd voor jon gens. Heldersche ouders, die daarvoor in aan merking komen, en hun dochtertjes eens een paar prettige weken van onbezorgd genieten wenschen te geven, melden zich dus aan bij Sociale Zaken. Er is nog plaats! Ds. J. H. JANSEN OP EEN TWEETAL. Ds. J. H. Jansen, predikant bij de Evangeli satie, alhier, is geplaatst op het tweetal voor de Ned. Herv. Kerk, te Vorden. Door de schade-enquête-commissies zijn voor het meerendeel de gegevens voor de toe passing van het besluit reeds bij elkaar ge-, bracht. Na onderzoek der schadegevallen, waarbij de schade dient te worden gewaar deerd aan de hand van de voorschriften van het besluit en deszelfs uitvoeringsvoorschrif ten, die goeddeels reeds tevoren in overleg met het Departement van Financiën aan de schade-enquête-commissie zijn bekend ge maakt als aanwijzingen van de commissie oorlogsschade, doen de schade-enquete-com- missies voor ieder schadegeval, dat tot haar competentie behoort, een voorstel tot vast stelling der schade aan den secretaris-generaal van het Departement van Financiën. Na vast stelling der schade kan de aan de getroffene uit te keeren bijdrage worden bepaald. Dit zal, met uitzondering voor de vergoedingen vóór huisraad, centraal geschieden, waarbij de in middels door de stichtingen 1940 verleende bedrijfscredieten en de door den algemeen ge machtigde verstrekte voorschotten en credie- ten voor herstel van woningen en vaartuigen in mindering der bijdragen worden gebracht. Tenslotte zullen de bijdragen vanuit een cen traal kantoor betaalbaar worden gesteld. De ultkeering der bydragen. Op de bijdragen voor huisraad e.d. worden de reeds uit de overheidskassen verstrekte gelden voor aanschaffing van kleeren en huis raad e.d. in mindering gebracht. Als regel zal slechts nieuw goed, dat werd verstrekt, bij deze verrekening in aanmerking worden ge bracht. Tweedehands goed daarentegen nief. De uitvoering van deze verrekening zal ge schieden onder leiding van de contactcom missie voor de directe hulpverleening, welke haar zetel heeft aan het Departement van Binnenlandsche Zaken. Deze commissie han delt daarbij overeenkomstig de door den secre taris-generaal van het Departement van Fi nanciën te geven aanwijzingen. De bydragen voor de andere categorieën goederen, evenals de bijdragen voor huis raad boven 2500.zullen in contanten worden uitgekeerd, met dien verstande, dat de bijdragen voor verlies van onroe rend goed en schepen tydeiyk zullen wor den geblokkeerd, totdat besteding voor nieuwbouw verzekerd is. De bijdragen worden verleend ten behoeve van de zakelijk rechthebbenden op de verloren gegane goederen. Met de rechten van hypo theekhouders e.d. zal derhalve worden reke ning gehouden. De uitbetaling zal in den regel geschieden aan de eigenaren der verloren ge gane goederen, alhoewel daarbij volgens het beginsel, dat de bijdragen al diegenen, die zakelijke rechten op de goederen bezaten, moeten ten goede komen, met de rechten van pandhouders e.d. kan worden rekening ge houden. Dit wordt vergemakkelijkt door de instelling van het centrale verrekenkantoor, onderdeel van de afdeeling oorlogsschade van het Departement van Financiën. Naargelang de schadegevallen door de schade-enquête-commisslën worden afge wikkeld, zullen de bydragen worden be taalbaar gesteld. Dit laatste wijst er opnieuw op, dat men er verstandig aan doet, zijn schade zoo spoedig mogelijk op te geven en te latep herstellen. Doet mej dit, via de commissie van den wederopbouw, die haar zetel heeft ten Raad- huize, alhier, dan is men verzekerd van de meest snelle wijze van afhandelen. Breezand: slaapkamertje. Beddengoed mee brengen. Ons Indisch hoekje, van Dr. H. F. Tille- ma, heeft, dat weten we, vele trouwe lezers. De populaire wijze, waarop onze medewer ker zijn stof aan de lezers voorzet, is oorzaak, dat Indië dichter bij de lezers wordt gebracht. Niet het minst dragen daartoe bij de rijke illustraties, genomen uit een schat van foto materiaal, door Dr. Tillema zelf gemaakt in ons Insulinde. Ons werden gezonden een aantal gebun delde Indische hoekjes. Een vijf-en-zeventig tal praatjes bij plaatjes, gedrukt op glad pa pier, waardoor het foto-materiaal oneindig veel'beter tot zijn recht komt dan op kranten papier en bij krantendruk. Deze smaakvol verzorgde hoekjes, met een aardig en frisch omslag, worden in den han del gebracht tegen den prijs van 75 cent. Voor dit werkelijk goed verzorgde boekje een zeer geringe prijs. Het is goed, dat we in onzen tijd het besef aan het rijke koloniale bezit van ons land, Ned.-Indië, levendig houden en dat we ons verdiepen In wat tal van pro minente Nederlanders daar tot stand hebben gebracht. Wie de Indische hoekjes, in meer blijven- den vorm, wil bezitten, schaffe zich dit 157 pagina's tellende boekje aan. Van H. M. werd nog ontvangen een be drag van 1.25. V GEVONDEN VOORWERPEN: Een zilveren colliertje; twee belastingmer- ken in étui; een distributiestamkaart; een grijze heerenhoed; een mondharmonica; een tasch met boeken. VERLOREN VOORWERPEN: Drie belastingmerken, drie distribu-tiestam- kaarten, een bruin lederen damesportemon- naie, inh. ongeveer 6.50, een zilveren broche in den vorm van een Zeeuwsche knop, een donkerblauw lederen damesportefeuille, inh. ongeveer 6.een bon rijwielstalling en eenige andere papieren, een blauw geruit zakje, inhoud één paar dameskousen en 4 stukjes zeep, een bruin lederen portemonnaie inhoud 22.50, een zilveren damesarmband, een donkerrood lederen damestasch, inh. 2 portemonnaies, distributiestamkaart en eeni ge foto's, een blauw gabardinejas. 'n Zomervacantie in Oosterzeel, door A. P. Schelling. Geïll. door Hans Borrebach. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ing. 1.20, geb. 1.90. Een vroolijk en uitgelaten stel jongelui, nichten en neven, vieren gezamenlijk hun va- cantie op de Veluwe. Met elkaar nemen zij de zorg op zich van een meisje van zes jaar. Een bejaarde heer, die zij op de heenreis ontmoeten, sluit zich by het stel aan en fun geert als „opa". Een aardig gegeven dus om er wat vroolijks m te maken. Dat is het, boek dan ook. Het gaat er gezellig toe in het clubje, rf.en maakt fietstochten, beleeft avonturen, heeft plezier. Kortom, het is een vacantie, die allergenoeglijkst verloopt. Een boek waaraan men geen eischen mag stel len, maar dat een gezellige ontspanning geeft. Zoo juist is van de persen der Hollandia- drukkerij N.V. te Baarn verschenen een zeer belangrijke uitgave, getiteld „Rotterdam in de literatuur". In de eerste plaats is dit een belangrijk boek, omdat men er een keur van fragmenten in aantreft van prominente Nederlandsche auteurs inzake de Maasstad. Om er enkelen te noemen: Bob Stroman, Bordewijk, Jan Prins Anthonie Donker, Bloem, Speenhoff, Brusse, Johan de Meester, J. H. Leopold en tal van anderen. Zij allen zeggen hun meening over •Rotterdam, elk op zijn eigen wijze. Maar steeds is die wijze interessant, schoon van vorm, origineel van uitbeelding. Deze bundel werd verzameld door P. J. G. Huincks, terwijl men het boek kwistig illus treerde met een aantal uitermate goed geslaagde foto's op kunstdruk van Jan Retèl. Deze verhoogen uiteraard het cachet van het boek ten zeerste. Dit is, beurtelings, een humoristisch boek, een aangrijpend boek, een boek dat tot na denken stemt. Het is de boeiende symphonie van Holland's eerste havenstad en er zullen er niet velen zijn, die niet gegrepen worden bij het kennis nemen van dit pakkend relaas over deze metropool aan de Maas. Dit boek leeft! Van de eerste tot de laatste bladzijde. Het grijpt den lezer aan, brengt hem in de kleurige, bewogen binnenstad van Rot terdam en laat hem zien het vele schoons wat zij te bieden heeft. Rotterdammers zullen genieten van dit hoek, maar niet minder zij die niet geboortig zijn uit de Maasstad. En dit is dan niet in de laatste plaats de groote verdienste van deze prominente uitgave der Hollandia-drukkerij, die met het doen verschijnen van dezen bundel een voortreffelijk werk verrichtte. Spreken wij de hoop uit, dat dit boek een zoo ruim mogelijke verspreiding ten deel moge vallen. ~Het heeft zulks waarlijk, en dat zoowel door uiterlijk als inhoud, ten volle verdiend. De prijs bedraagt slechts 2.90 ingen., 3.90 gebonden in prachtband. Wonderen van de Vooruitgang, door Hein- rich Kluth. Verschenen bjj W. J. Thieme Co. te Zutphen. Prijs ingen. 3.50, geb. 4.50. Voor ons ligt het boek „Wonderen van de Vooruitgang". Een boek dat een prachtig cadeau vormt voor oudere en... voor jongere menschen. Dit is het boek van de vorschers naar de vooruitgang. Een boek, gewijd aan natuurkunde, chemie en techniek, doch een boek, dat juist door de wijze waarop Heinrich Kluth de stof heeft verwerkt, geworden is tot een kleurrijk en pakend betoog. Men leest hier van alle belangrijke resul taten der wetenschap van de laatste tijden, men leest van uiterst belangwekkende expe rimenten, men maakt die experimenten zelf mee, men leest met intense verbazing over de topprestaties van de huidge weten schap en zal niet rusten voor dit boek van de eerste tot de laatste bladzijde doorge lezen is. Daarna zullen velen aanvangen met het herlezen daarvan... Een, we zeiden het reeds, uniek boek. Een boek om te bezitten en er in te lezen, iederen keer als men iets wenscht na te slaan. En dat komt, in onze eeuw van de techniek, nogal eens voor. Een bijzonder boek. Zoowel leerboek als „lees"-boek. Dat is ook daardoor het geval, omdat een groot aantal (44) platen en unieke foto's werd bijgevoegd, dihet cachet ,van dit werk in niet geringe mate stimu- leeren. Urk, 6 December. Door 17 vaartuigen werd heden aan den Ge;n. vischafslag alhier aangevoerd 850 pond snoekbaars, van 30120 pond per vaartuig, prijs 4852 ct., 180 pond baars, 2226 ct., 170 pond voorn, 1619 ct., en 100 pond blei, 1721 ct., alles per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5