dagblad voor den helder en "hollands noorderkwartier Indo China CARNAVON CASTLE langer verblijfsvergunning 1 Uw bonnen kostbaar als Uw goud I Verduisteren i 5.27 uur Rijstgries op bon 43 Heden spreekt HITLER bestookt Den Haag politie-centrale Stad in De commandowisseliag ia Italië D I N S D AG 10 DECEMBER 1940 68e JAARG. No. 9103 Alleen economische bedoelingen ten aan* zien van NecL Indië Geen Amerikaansche leening aan Spanje Thailand handhaaft zijn gebiedseischen Blijft van projectielen af! Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.40 uur HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-MiJ. Hollands NoorderkvrarUer N.V. te Den Helder Japan ALS AMERIKA DUITSCHLA.ND DEN OORLOG VERKLAART, STRIJDT JAPAN AAN DE ZIJDE DER ASMOGENDHEDEN. Gistermiddag heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka belang rijke verklaringen voor de pers afgelegd om trent de buitenlandsche problemen van Ja pan. Besproken werd o.a. de verhouding tot Ned.-Indië, tot de Ver. Staten en de Sovjet- Unie. Wat Ajnerika betreft, deelde de mi nister mede, mocht dit land aan Duitschland den oorlog verklaren, Ja pan terstond zal deelnemen aan de zijde der asmogendheden. Op een vraag betreffende een mogelijke ontwikkeling van de Japansch-Amerikaan- sche betrekkingen, zeide Matsoeoka: „Wij mogen verschillen van meening met Amerika hebben, maar wanneer beide staten zich met hun eigen zaken bemoeien, kan het niet tot ernstige botsingen komen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat wij wellicht in een niet al te ver af gelegen toekomst oog in oog te genover elkander zullen staan en onze be trekkingen vreedzaam zullen regelen. Ik zie geen reden, waarom wij in den Stillen Oceaan oorlog zouden voeren. Dat zou een domheid zijn. Moeilijkheden kunnen worden overwonnen, wanneer beide partijen het hoofd helder houden." Ten aanzien van de Japansch-Russische betrekkingen zeide Matsoeoka, dat onderhan delingen worden gevoerd. Verdere bijzonder heden kon hij niet mededeelen. GEEN VIJANDIGE BEDOELINGEN TEGEN NED.-INDIë. Wat Nederlandsch Indië betreft tracht Ja pan te komen tot een vreedzame overeen stemming. Japan heeft ten aanzien van Ne- derlandsch-Indië alleen economische bedoe lingen. Ten aanzien van de in dit verband aan gesneden kwestie van de status quo in het Verre Oosten zeide Matsoeoka, dat zaken en ook politieke constellaties in de wereld in dien loop van den tijd veranderen. Japan heeft geen territoriaie ambities jegens an dere landen in h'et Verre Oosten. Wanneer de Vereenigde Staten in Singa pore schepen zouden stationneeren, zou dit tot ernstige overwegingen van den kant van Japan moeten leiden. Meer kon de mi nister hierover op dit oogenblik niet zeggen. CHINA. Matsoeoka ging voorts in op Japans be trekkingen tot de regeering van Tsjoeng- king. Hij was van meening dat in de naas te toekomst een vrede met Tsjoengking niet mogelijk zou zijn. Op de vraag of het feit van de nieuwe leening van de V.S. voor Tsjiang Kai-sjek niet moest worden beschouwd een toestand van „onverklaarden oorlog" tusschen Japan Amerika te hebben geschapen, antwoordde Matsoeoka ontkennend. Matsoeoka gaf ten Centrale's van elders naar de residentie. EENHEID IN HET OPSPORINGSWERK Naar vernomen wordt zullen zeer waar schijnlijk binnenkort de bestaande plan nen om verschillende belangrijke politie- centralen, welke tot nu toe in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gevestigd waren, naar 's-Gravenhage over te brengen, tot Uitvoering worden gebracht. Het is toe te juichen, aldus de Tel., dat thans eindelijk aan de daadwerkelijke cen tralisatie van hot opsporingswezen der Ne- derlandsche politie wordt gewerkt. In ons kleine land heerschte op politiegebied zeer groote versnippering, zoodat elke stap, wel ke gericht is op meer eenheid en doeltref fender samenwerking, het politie-apparaat ten goede zal komen. Het nadeel van verbrokkeling bij het op sporingswerk bij misdaden is reeds dikwijls ffebleken. vooral wanneer het misdrijven gold, welke in kleine plaatsen voorvielen eu waar vaak met onvoldoende middelen er> onvoldoende geroutineerd personeel "ïoest gearbeid worden in zaken, waarbij alleen ervaren vakmenschen, in samen werking met de plaatselijke politie, goed en succesvol werk zouden kunnen verrich ten. slotte uiting aan zijn overtuiging dat in de eerstvolgende tien jaren groote veranderin' gen in Japan kunnen worden verwacht. Stabiliseering van den politieken toestand noodig. Nauw verbonden met de buitenlandsche problemen blijft de toestand in het land zelf, waar de pers op eenheid blijft aan dringen. In een zeer de aandacht trekkend artikel in de „Kokoemin Sjimboen" schrijft de tweede directeur van het rijksdagbureau voor de „beweging tot ondersteuning van de keizerlijke politiek" Kono, over deze be weging voor een nieuwe structuur voor Ja pan welke, naar Kono zegt. niet alleen voor de tegenwoordige bijzondere tijden is opge bouwd, doch voor de geheele toekomst. Duitschland heeft dank zij zijn nieuwe structuur gewonnen en Frankrijk is wegens het vasthouden aan de oude ordening ver schrikkelijk verslagen. Duitschlands over winning is zoo schitterend, dat geen mili taire deskundige ter wereld geloofde, dat zoo iets mogelijk was. Zoo heeft de strijd tusschen Duitschland en Frankrijk de we reld haar weg getoond. Dit is een reden, waarom Japan tot een nieuwe structuur heeft besloten. De beweging tot ondersteuning van de keizerlijke politiek moet deze nieuwe struc tuur van Japan verwezenlijken en belicha men. Zij is onafhankelijk van wijzigingen in het kabinet en andere veranderingen. De eerste taak der beweging is de stabiliseerine van den politieken toestand. Japan kan zoo lang zijn politiek niet uitvoeren, als de grond waarop het kabinet staat, wankelt De nieuwe politieke structuur moet daarom worden losgemaakt van invloeden der par tijpolitiek. Rovendien is een nieuwe struc tuur slechts mogelijk, wanneer de weg wordt voorgeschreven aan de financiën, de industrie en de rest van de zakenwereld. Ook moet men bet volk laten gevoelen, dat het een deel vormt van deze beweging der nieuwe structuur, daar er geen politieke macht ontstaat zonder vrijwillige medewer king van het volk. De Fuehrer zal hedenmiddag om twaalf nnr ln een bewapeningsbedrijf de arbeiders toespreken. De rede wordt door alle radio zenders uitgezonden, Zal het tempo versnellen. Over winnen blijft het parool. In bevoegde Italiaansche kringen wordt omtrent den tendentieuzen uitleg, die in het buitenland en vooral in de vijandelijke staten, mitsgaders in vijandige neutrale kringen aan de wisseling in de bezetting van hooge Italiaansche commandoposten gegeven wordt, verklaard, dat deze ma noeuvre den wil van liet Italiaansche volk tot overwinning en het absolute vertrou wen in den Duce, benevens in de bevelheb bers van de weermacht nog slechts kan verhoogen. In tegenstelling tot de in ge noemde buitenlandsche kringen vermelde mogelijkheid van vertragingen, die zich in het verloop van den oorlog zouden voor doen door de mutaties in de hooge com mandoposten, kan men deze mutaties veel eer als oorzaak van een bespoediging be schouwen, die voor zooveel noodig aan de ttaliaansche oorlogsmachine een nog snel ler rhytme verleent. Intusschen ziet het Italiaansche volk eensgezind en gereed voor de bevelen van den Duce, tevens in volstrekt vertrouwen op zijn weermacht en haar commandanten, in deze campagne een reden te meer om zijn inspanning op te voeren, mitsgaders tot versteviging van zijn discipline en zijn wil tot verwezenlij king van het parool van den Duce, dat steeds hetzelfde blijft: overwinnen. CONFLICT THAILAND—INDO- CHINA STEEDS SCHERPER. Indochina blijft tot onderhandelen bereid. Ofiicieele tegenspraak. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil, heeft op de persconferentie categorisch de geruchten ge dementeerd over een leening van honderd millioen dollar aan Spanje. Hij betoogde op nieuw, dat de huidige overwegingen en be sprekingen uitsluitend betrekking hebben op de leveringen van levensmiddelen door het Amerikaansche Roode Kruis. Voorts is het onjuist, dat aan de verleening van hulp i-n den vorm van levensmiddelen eonigeriei voorwaarden omtrent vrede of oorlog ver bonden zouden zijn. Volgens Fransche ooggetuigen hebben Thailandsche vliegtuigen Zondag Vientian, de hoofdstad der Indochineesche provincie Laos, gebombardeerd De schade zou gering zijn, doordat de stad vrijwel geheel ont ruimd was. Nader wordt gemeld: Terwijl het grensconflict tusschen Thai land en Fransch Indochina verscherpt heb ben de Thailandsche strijdkrachten tegen over Vientian, de hoofdstad van Laos, gis terochtend vroeg een feilen aanval gedaan op militaire vaartuigen van het Indochinee sche leger, die op de Mekong voeren. Tus schen de beide strijdkrachten vond een verwoed vuurgevecht plaats. Om drie uur desmiddags deed een Thailandsch vlieg tuig een aanval op Vientian. Een tweede luchtaanval werd om vijf uur dien middag uitgevoerd door drie Thailandsche bom menwerpers en ee'n jachttoestel, waarbij verscheidene bommen op Vientian werden geworpen. Laag over de stad vliegende, richtten de vliegtuigen ook mitrailleurvuur op Vientian, zoo wordt vernomen. Een woordvoerder van de regeering van Fransch Indo-China heeft gisteren in een verklaring medegedeeld: „Onder de bestaan de omstandigheden zijn wij thans gedwon gen met geweld de gewapende strijdkrach ten van Thailand te beantwoorden. Het Thailandsche bombardement op Vientian is beantwoord met een bombardement op Lakhon. Dit beteekent echter noch een ver breken der betrekkingen met Thailand, noch een laten varen van onze vooremens om te onderhandelen. Fransch Indo-China is steeds bereid geweest tot vrede." Thailand handhaaft zijn gebieds eischen. In een commentaar op het huidige geschil tusschen Thailand en Fransch Indochina, schreef de „Japan Times" gisteren in een hoofdartikel, dat de thans door Thailand naar voren gebrachte eischen steeds in het nationale bewustzijn van Thailand hebben gesmeuld en het Fransche geweten voorge houden zijn sedert het betrokken gebied in 1893 met geweld was genomen. Schrijvende over het standpunt van Japan zegt het blad: „Het geschil tusschen de twee staten moet door de twee staten worden ge regeld. Maar toch heeft Japan een zeer ern stig belang bij de welvaart in dat gebied." Omtrent de betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indichina schrijft het bind, dat Japan in staat is om bijna alles te koopen, wat Indochina voortbrengt en aan die kolo nie zijn industrieele producten kan verkoo- pen tot aan de limiet van wat Indochina noo dig heeft en kan koopen. De een of andere regeling van dien aard zal een noodzakelijk heid zijn voor Indochina. Aan den anderen kant schrijft het blad, dat de oorlog aan de grenzen van Thailand en Indochina en de Japansche besprekingen met Indochina in het geheel niet met elkander in verband staan, behalve dat er een zeer nau we vriendschap bestaat tusschen Japan en Thailand, die wellicht eenigen invloed zal hebben op de uiteindelijke regeling van het huidige geschil. Advies om de beschadigde Brit- sche hulpkruiser nog 72 uur te Montevideo te laten blijven. De technische commisie welke is ingesteld om de schade te onderzoeken van het En- gelsche oorlogsschip Carnavon Castle heeft geadviseerd den ligtijd van het schip in de haven van Montevideo met 72 uren te ver lengen. Of de regeering van Uruguay dit ad vies zal goedkeuren, staat nog niet vast. De technische commissie heeft verder voorge steld het begin van den verblijfsduur der Carnavon Castle pas te rekenen van het oogenblik af, waarop de goedkeuring ver leend wordt, zoodat het schip nog volle 24 uur meer tijd zou winnen. Zelfs wanneer op deze voorwaarden de aanzienlijke scha de, die het schip heeft opgeloopen, niet vol komen hersteld kan worden, zou de hulp kruiser toch in zooverre gerepareerd kun nen' zijn, dat hij naar de Malvinen kan ver trekken om daar definitief hersteld te wor den. Het ligt in 'het voornemen, dat de Duit- sche gezant in Montevideo, in verband met het steeds nog niet opgehelderde lot van de 22 Duitschers, die door den kapitein van de Carnavon Castle onrechtmatig aan boord van het Braziliaansche s.s. Itape gearres teerd zijn, Maandag stappen onderneemt bij het departement van buitenlandsche zaken van Uruguay. Een snel schip. Dn Carnarvon Castle f20.122 brf.j heeft in dertijd liet snelheidsrecord np het traiect naar Zuid-Afrika veroverd. Als gevolg van 't goed gerichte vuur van den Duitschen hulp kruiser kon de Carnarvon Castle ondanks haar grootere snelheid het Duitsrhe schip niet dicht benaderen en moest het na zware schade te hebben opgeloopen, het gevecht ontijdig afbreken. Aan boord van de Carnarvon Castle be vonden zich talrijke matrozen van een an deren Rritschen hulpkruiser, de Ouoen of Bermuda, een turbineschip van 22.575 ton. Waarschijnlijk zijn zij op de reis naar Mon tevideo aan boord genomen om de zware verliezen van den beschadigden hulpkruiser te rompenseeren. Verscheidene honderden arbeiders zijn. zonals reeds gemeld, koorts achtig bezig met het voorloopig herstellen van de averij. Nogmaals een ernstige waar schuwing. In verband met het ernstige ongeluk, dat zich Zondagmiddag op het Scheveningsche strand heeft voorgedaan en waarbij twee jongens door een ontploffend projectiel zijn gedood, wordt nogmaals met grooten na druk gewezen op het gevaar, dat ontstaan kan wanneer men op het strand of elders voorwerpen aanraakt zonder deze te kon non. Vooral den ouders wordt aangeraden hun kinderen op dit groote gevaar te wij zen. Iedereen wordt den raad gegeven bij het aantreffen van onbekende voorwerpen de dichtstbijzijnde politiepost of 'n Duitsche militaire instantie te waarschuwen. DE KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCH LAND. Amerikaansch oordeel. De New York Times publiceert een ver slag van een nieuwsagentschap over een bezoek van buitenlandsche persvertegen woordigers aan een krijgsgevangenenkamp in de nabijheid van Luckenwalde. In het verslag wordt gezegd, dat de goede gezond heidstoestand der krijgsgevangenen grooten indruk had gemaakt op de bezoekers. Het kamp was keurig aangelegd. De gebouwen waren goed opgetrokken en verwarmd. Ook de keukens waren modern en het hospitaal was in overeenstemming met de eischen. Het kamp had ook een groot postkantoor. Talrijke gevangenen waren begonnen Duitsch te leeren en waren ten tijde van 't bezoek geestdriftig bezig met het instudee- ren van een Kerstvoorstelling. NIET OP DE MAÏZENA OF PUDDINGBON. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, d&elt het volgende mede met betrekking: tot de distributie van grutterswaren. In den vervolge zal rijstgries uitslui tend onder afgifte van een bon, en wel de voor rijst aangewezen bon (thans bon „43"), verkocht mogen worden. De met. .,43' genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft dus tot en met 27 December a.s. recht op het koo- Pen- van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel). De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries derhalve niet verkocht, mag wor den tegen inlevering van den bon, welk» ter verkrijging van maizena en pudding poeders is aangewezen. Past op de distributiekaarten, bi] verlies worden geen andere meer verstrekt. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Ieder hedendaagsch burger is everf ver- troywd geraakt met zijn stamkaart en an dere distributiebescheiden als met zijn pa pieren van den burgerlijken stand, spaar bankboekje en arbeidskaart. En toch is er verschil in behandeling waar te nemen. Hóe zorgvuldig wordt b.v. het trouwboekje bewaard, welke voorzorg neemt men niet in acht als men het trouwboekje noodig heeft en hoe voorzichtig bergt men het weer weg na gebruik. Deze vereischte voorzichtigheid nu, wordt niet altijd be tracht met brood-, vleesch-, bloem-, textiel- kaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden, als geen kwade trouw kon wor den aangetoond, nieuwe exemplaren uitge reikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Deze welwillende houding bleek echter al heel -weinig geschikt om het publiek de waarde van zijn distributiekaarten onder het oog te brengen. Men nam dikwijls niet eens de moeite zijn verlies behoorlijk aan de politie op te geven, maar vervoegde zich zonder meer bij het distributiekantoor. Het feit, dat men zijn kaarten voor niets krijgt en zijn geld meestal in het zweet zijns aanschijns moet verdienen, heeft' te weinig de oogen er voor geopend, dat distributiebescheiden veelal nog belangrijker zijn dan geld. Zon der distributekaarten zijn immers de eerste levensbehoeften momenteel niet te verkrij gen. Toch zal de waarde van deze pa pieren de bevolking duidelijk voor oogen moeten staan. Dat de overheid de zaak ernstig opvat, blijkt wel uit de bekendmaking van den secreta ris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en vissche rij, waarin er op wordt gewezen, dat alleen bij absolute overmacht zooals brand of berooving, nieuwe kaarten worden afgegeven. Kan men geen overmacht aantoonen dan zal op vervanging van de verloren gegane kaarten niet kunnen worden gere kend. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten zal men o.m. versto ken blijven, Welke gevolgen dit meebrengt Is zonder meer duidelijk. En toch in welke benarde positie gij ook komt te verkeeren, geen dis- tributiedienst mag u helpen. De overheid zorgt met de uitreiking van de distributie bescheiden voor een rechtvaardige verdee ling. Wie gij zijt, oud of jong, rijk of arm, man of yrouw, allen krijgt gij uw evenredig deel van de gedistribueerde, goederen. Weest secuur met deze zoo belangrijke en waarde volle papieren. Men zij gewaarschuwd. Het water gaat over den dijk tusschen het Meppelerdiep en den polder van het waterschap Hasselt en Zwartsluis, waar door den hoogen waterstand veel schade werd aangericht (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1