KRUSCHEN Polder MESJES Vrijdag 13 December 1940 Tweede Blad Behandeling Gemeentebegrooting Zware schade aan Heldersche zeewering en het strand De tweede wW interhulp'collecte" De eerste trein vervroegd „Winterhulp" steunt in Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Uw adreswijziging 9 fietsen Die sioopende rheumatiek Tijdschriften ^JxuidMieuw-ó Weinig prettige „Kerst-surprise" Naar wU vernemen za! de begrooting voor het jaar 1941 van de gemeente Den Helder op Vrjjdag 20 December a.s. in openbare vergadering behandeld worden. Naai vv\j voorts van bevoegde zjjde ver nemen is de eerste sectie-vergadering vastgesteld op a.s. Dinsdagmorgen, 17 December, te 11 uur 's morgens. Het schijnt de bedoeling te zijn het aantal sectie-vergaderingen zoo gering mogelijk te doen zijn. Vandaar dat er geen aparte sectie-vergadering belegd zullen worden, doch gecombineerde. Hier aan zal de wensch van Provinciale Sta ten, die met nadruk verzocht hebben bij de begrooting de grootst mogelijke spoed te betrachten, niet vreemd zijn. Overigens zal er waarschijnlijk weinig tijd overschietei om c'.e desbetreffende stukken in de sectie-vergaderingen te be spreken. Van algemeepe beschouwingen zal dit jaar wel geen sprake zijn. Met belangstelling, zij het niet van op- timistischen aard, zien wij de cijfers der begrooting tegemoet. Cijfers, die niet an ders kunnen dan bewijzen, dat de aanvan kelijke voorspoed, waarmede het begroo- tingsjaar aanving, in den loop van dit voor Den Helder zoo rampspoedige jaar op dramatische wijze is omgeslagen in den grootst mogelijken tegenspoed. Men kan zich er op voorbereiden cjjfer- uitkomsten onder het oog te krijgen, die onverbiddelijk aantoonen hoe weinig roos kleurig het in finantioel opzicht met de gemeente Den Helder gesteld is. Bij Huisduinen sloeg 800 meter zand weg Ons vermoeden, dat zoowel de zeedijk als het strand het gedurende de Noord wester stormen van de vorige week, die van ongemeene hevigheid waren, zwaar te verantwoorden gehad hebben, blijkt helaas met de werkelijkheid overeen te komen. Inderdaad hebben zeedijk en strand hun tol aan de orkanen moeten betalen en door Waterstaat zal in een zoo kort mogelijk tijdsbestek gezorgd moeten worden, dat deze beschermers van het land tegen de zee weder hersteld worden. De Heldersche zeewering heeft de spits afgebeten. Op tal van plaatsen sloegen de golven grootere en kleinere gaten in het dijklichaam, terwijl ook de pieren den tol moesten betalen en verre van ongehavend uit den strijd kwamen. Bij Huisduinen evenwel hebben wind en water met succes den strijd gewonnen. Dat wil zeggen, ter hoogte van het z.g. Kijk- duinhoofd is niet minder dan 800 vierkante meter zand finaal weggeslagen, terwijl ook verderop kleinere stukken strand het moesten ontgelden. Het bleef niet alleen bij het strand: ook de duinen liepen niet vrij. Ook hier ziet men op tal van plaatsen de resultaten van het water, dat hoog opgestuwd zijn ver nielend werk kon uitvoeren. Op sommige plaatsen is meer dan 10 meter duin weg gespoeld en ook hier zal veel arbeid ver- eischt worden, om den toestand weer zoo te krijgen als vóór het recente stormtij. Ziende op welke wijze er huisgehouden is aan zeedijk, strand en duinen, krijgt men eerst een duidelijk beeld van de kracht, die deze stormdagen ontketend werd en waarvan de beschermers tegen de zee zoo zeer te lijden hebben gehad. Collecten kunnen zich weder op geven. Zooals bekend zal de tweede collecte van „Winterhulp Nederland" plaatsvinden op 27 en 28 December a.s. Verwacht wordt, dat we derom de beurzen zoo wijd geopend worden, dat evenals de vorige maal van een succes gesproken zal kunnen worden. Voor een belangrijk deel hangt het suc ces af van het collectantenleger, waar over het plaatselijk comité beschikt. In dit verband doen wjj hierbij een oproep aan allen, die bereid zjjn op die dagen met de collecte-bus hun vaderlandsche plicht te doen. Men kan zich aanmelden aan het Bureau „Winterhulp", in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg. p°k ditmaal weer zal eveneens door de comité leden persoonlijk gecollecteerd worden. Vóór alles geldt echter thans: collectanten Vóór! Nog vroeger uit de veeren. Met ingang van Zondag a.s. zal de eerste trein, de z.g. materieeltrein, een kwartier vroeger rijden. Het was al een vrij onfatsoenlijk uur, waarop deze trein van Alkmaar en tusschenllggende stations vertrok, maar van Zondag af, zal men om 5.58 u. In Alkmaar in den trein moeten zitten, wil men meerijden naar Nieuwediep. De trein stopt in St. Pancras, ver trekt om 6.10 u. van H. Hugowaard, om 6.18 u. van N.Scharwoude, 6.29 u. van Schagen. Stopt in Oudesluis, vertrekt om 6.43 u. van Anna Paulowna en komt om 6.55 uur in Den Helder aan. Men houde dus rekening met deze tjjdenen teekene het aan in onze Win- terdienstregeling. Kou, Griep Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenl "AKKBttTIBS Waardebons voor kinderhulp be schikbaar gesteld. Zooals men reeds gelezen heeft, worden momenteel door de stichting „Winterhulp Nederland" waardebons uitgegeven, waarop diegenen, die deze bons in hun bezit hebben, zich in winkels kunnen voorzien van voedsel, kleeding, enz. Wij vernemen thans, dat ook voor Den Hel der een zeer behoorlijk bedrag aan waarde bons beschikbaar wordt gesteld, speciaal als eerste hulp aan die gezinnen, die in het bezit zijn van 1 of meerdere kinderen, en in welke gezinnen niet voldoende inkomsten zijn om aan de noodzakelijke behoeften tegemoet te komen. Er wordt thans een regeling getroffen, op welke wijze men dezen steun op de meest effectieve wijze zal kunnen ver strekken. Zeer binnenkort zal de uitkee- ring plaats vinden. Hierbij moge nog opgemerkt worden, dat dit bedrag in geen verband staat met de gelden, die bij de collecte van de vorige maand opgehaald zijn. Deze vallen buiten deze eerste actie. Later zal men dan over de toen opgehaalde gelden beschikken. Ook de ouders der kinderen, die naar Wijdenes gaan, en dit noodig hebben, zullen één of meer van bovenstaande waardebons ontvangen. De bedoeling is, dat men daarvoor nog enkele kleinighe den aanschaft, die niet gemist kunnen worden of dat de kinderen zelf de bons medenemen naar Wijdenes. GETROUWD: H. FORTUIN en H. van Oos ten. C. Kansen en J. M. Nieuwenburg. K. L. J. Luiten en J. H. Verheijen. A. de Wit en G. Revier. BEVALLEN: P. K. Pasterkamp—Bak, d. Geef ook het oude adres op. De tijdeljjke adressen van onze geëvacueerde abonné's zijn in vele opzichten wel van zeer tijdeiyken aard. Dagelijks komen adreswijzi gingen by onze administratie binnen en men noteert de adressen en zorgt, dat de abonné zijn krant zooveel mogelijk op tijd thuis be zorgt krijgt. Het is evenwel jammer, dat men zoo dikwijls verzuimt, bij het nieuwe adres, het oude te vermelden. Dat geeft een massa onaangenaamheden. Wjj verzoeken onzen abonné's dus vriendeiyk doch dringend by hun nieuwe adres steeds het oude te vermelden. Betaal uw abonnementskwitantie bij eerste aanbieding. Mogen wij tevens een beroep op u allen doen, de abonnementskwitantie bij eerste aan bieding te voldoen? Onze administratie heeft, tengevolge van al de tijdelijke adressen buiten de stad, toch reeds zeer veel administratief werk meer. Wanneer bij de eerste aanbieding de kwitantie betaalt, bespaart men ons niet alleen veel werk, doch ook kosten. Wij danken allen, die hieraan mee willen werken. Laat uw fets niet onbeheerd buiten staan. Zooals reeds verscheidene malen in onze krant vermeld werd, is het /erboden zijri fiets na het tijdstip waarop de verduistering in gaat, onbeheerd op straat te laten staan. Hier voor zijn diverse goede redenen en dat er nog zooveel Nieuwediepers zijn die de hand lichten met deze bepaling strekt hen niet ter eere. Overigens... met schade en schande wordt men wijs. Dat geldt zeer in het bijzonder voor die 9 Jutters, die eergisteren hun vehikel voor de deur lieten staan en welke vehikels mee genomen werden door de politie. Men kan de rijwielen terughalen aan het Hoofdbureau, alwaar men tevens een proces verbaal incasseert. FIETS GESTOLEN. Iemand die z'n fiets onbeheerd aan den Ka naalweg liet staan, kwam naderhand tot de minder prettige ontdekking dat deze gestolen was. Aangifte bij de politie volgde en een onderzoek wordt ingesteld. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar. By diefstal krygt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76 KERSTBOUTEN GESTOLEN. Niet iedereen kan zich blijkbaar verzoenen met de gedachte dat hij de Kestdagen bout-loos zal doorbrengen. Althans... gisteren werd bij de politie aangifte gedaan, dat er ten nadeele van een bewoner van de Badhuisstraat 6 kippen ontvreemd waren, die zich bevonden in een hok achter het huis. Een onderzoek naar deze boutdiefstal wordt ingesteld. komt voor uit onzuiver bloed. Doe daarom een~ kuur met Kruschen Zout. De aan sporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. II. incl. O. B. - BLAUWE GILLETTE De blauwe GILLETTE MESJES danken hun wereld-repufaffG aan hel feil, dat ze eenig in hun soorf zijn. Zonder twijfel hebben deze mesjes de beste eigenschappen, welke men zou kunnen denken, waardoor ze onmisbaar zijn geworden voor millioenen mannen oyer de geheele wereld. Koopt spoedig een pakje en begint vanaf morgen ook een£ te profiteeren van de super kwaliteit der Iék, BLAUWE GILLETTE MESJES A840 ïlieuuM uit lOifc URK, 11 December 1940. Door 17 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 681 pond snoekbaars, van 2490 pond per vaartuig, prijs 5658 ct.; 128 pond blei, 27 28 ct.; 170 pond baars, 3335 ct.; 115 pond voorn, 2021 ct en 15 pond karper, 3738 ct. Alles per pond. OP HET TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuijzen, Chr. Ger. predikant, komt voor op het tweetal te Oosterbeek. Verleden jaar mocht Ds. Van Voorthuijzen ook een beroep van Oosterbeek ontvangen. NIEUWE DIRECTEUR. Tot directeur van de Nieuwe Chr. Gem. Zangveree'niging „Zanglust" is gekozen de heer Louwe Kramer, organist van de Ger. Kerk op Urk. Mcrks Magazijn. Noyember-nummer. Uit gave Fg. Morks, Dordrecht. Dit nummer opent met een bespreking over de figuur en het werk van prof. Jan Walch, een persoon lijkheid in Nederland van wien inderdaad nog veel te weinig bekend is. Tal van interessante bijzonderheden leest men in dit artikel over Walch, bijzonderheden waarin zeker menigeen belang zal stellen. Dit nummer bevat voorts enkele uitstekende verzen, o.a. van Bram van Strienen en C. Buddingh. De limmericks van Alex van der Heide zijn origineel. Schetsen uit t Buitenvetd Niets is Hollandscher dan dit polderland. Niets ademt zoo sterk den geest van dit waterland, als de polders, die zich lieten in sluiten tusschen opgeworpen dijken. Niets is zoo wijdsch, niets zoo oneindig, zoo ontzaglijk „nationaal" als het polderlandschap in Noord Holland. En dit geldt ook voor het land ten zuiden van Den Helder, waar vele honderden men- schen heentogen op de warme dagen van een lang-voorbij en zomer, teneinde daar de rust te zoeken die hun eigen stad hun onthield. Zij trokken in bij de polder-bewoners. En zij zijn er gebleven. Ze leven er in de oneindigheid van dit lage land, en zijn tevreden met wat dit hun bood. Dat waren: rust, veiligheid en de oneindig heid van dit land. Daar is veel overeenkomst tusschen de zee en den polder. En _dit is dan ook de oorzaak, dat zij, die uit Den Helder kwamen, den polder begrijpen, de schoonheid in den zomer, èn de barre woestenij, die dit lage land in den winter wordt. De zee is onmetelijk. Over de zee kijkt men heen tot waar het oog zich verstrikt in de paarlemoeren verten van de horizon. In dat mysterieuze knooppunt der gebundelde verten. De zee is grillig als een vrouw, schoon als een Vestaalsche. Niet altijd. Als de winterstormen, zooals nu, over de daken van deze eenzame stad huiveren, als die huiveringen worden tot bulkende orkanen en gierende tornado's, dan is de zee het beest dat zijn aanval waagt op de dijken. De zee... ontzaglijk mooi, ontzaglijk in haar verschrikking. En de polder...? De polder is even wijd als de zee. Ook hier verliest het oog zich in de verten van een wazig verschiet. Als eindelooze golfbrekers in dit ook nu nog groene land strekken zich de wegen. Kaars-rechte linialen, die zich rekken, kilo meter na kilometer. Ze dringen zich in de horizon en men weet het einde er niet van. Langs de wegen smalle banen water. Dat zijn de slooten. Er om heen rijst het riet. En in het riet zingt de polderwind z'n lied. Een weemoedig lied in den winter. Niet zoo uitbundig als de orkaansche symphonieën van den Noordwester in Nieuwediep. In ver gelijking déérmee is het niet meer dan een mild andante, een gedempt menuet, dat zich in al haar teere bescheidenheid aandient. De landen... De polder. Maar de polder is de zee. Eens was hij zee. Eens kerfde ook hier de wilde winterstormen het water schuim-kop- pend uit een deinend heelal van water. Eens waren het ook hier de witte sneeuwe-lijven van de meeuwen en sternen, die zich dansend en krijschend van golftop tot golftop lieten wiegen als blanke zeilen van kleine fregatten in de zee, die oneindigheid heet. Eens Dat is lang geleden. Zoo lang, dat de rustige vaarten en het riet en het land er niets meer van weten. Dat is vergeten en opgeteekend in de boeken, die de hystorien van de polders om vatten. De polder behield één eigenschap van de zee: haar oneindiheid. Zie de polder: hoe zij zich uitstrekt van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Hoe meteloos hij is. Waar men het oog heenricht: een oneindig heid van groen. Groen is het nabij, groen zijn de verten. De groene wereld van den polder. In den winter en in den zomer. Slechts in nuance verschilt hij. Boven het eeuwig-groen, doorkartelt met plakken grijs-omwoelde aarde, hangt de hemel. Een hemel, strak gespannen als een kobaldsteen gehouwen baldkijn-dak, verder weg dan menschelijke verbeeldingskracht kan reiken. En in den winter? Nu hangt de hemel laag over de landen. Nu jagen de donkere schaduwen, die doen denken aan oerbeesten en centauren, aan vreemde ge stalten uit een mystieke wereld, aan losge broken wezens, die door een panische schrik bevangen voortrennen. Naar een ver en doel loos einde. Nu is dé hemel grijs: een enkele maal plekt een brok blauw van Aet baldakijn in al die grijsheid, maar al te spoedig verdwijnt het weer en nemen de rennende centauren weer bezit van het hemeldak. De polder ligt onder den hemel. Onaandoenlijk berustend, sterk! Hij ligt daar, zooals hij tien jaar geleden en er over tien jaren nog zal liggen. Massief, onverwoestbaar. Hem deert de tijd niet. Zie de polder en aanschouw een brok prach tig vaderland. Proef de essence van uw eigen land uit den polder, want niets symboliseert dit land van wijde vlakten en glanzend water, van fel- bewogen luchten en schuivend riet zóózeer als dit Noordhollandsch polderlandschap. De polders zijn de paarlen aan den kroon van dit land, omdat iedere polder ééns aan het ontembare water ontworsteld moest worden. Omdat iedere polder een staal ig van arbeid van honderdduizend handen. Een polder wordt niet „gemaakt". Hij wordt bevochten. Om het bezit van een polder moet gestre den en geleden worden. In de worsteling met het water moeten duizend teleurstellingen en evenzooveel nederlageri geleden worden. En uit die nederlagen en teleurstellingen verrijst, inderdaad als een parel, de polder. Ziet zóó het polderland. Ziet het als de winst van ontembaren ar beidskracht en drieste voortvarendheid. Ziet zoo, tijdelijke bewonerS van deze einde loosheid groen en hemel, het land tusschen de zich voortschrijdende dijken. En zoo, staande tusschen dien grijzen hemel, en dien groenen polder..., besef dan dat dit Uw vaderland is. Een vaderland met oneindige horizonten, en met nieuwe landen en nieuwe horizonten daarachter. Voelt U sterk in dit land, dat eens sterke zonen voqrtbracht die de wereld gingen ver overen in scheepjes, waarvan 'de stuurlui aan den wal zeiden dat ze de uiterton niet zouden bereiken. Stérke mannen in een stérk land. Puurt kracht en moed in deze «iagen van vertwijfeling, óók uit de goede aarde van het land, dat zich daar uitstrekt tusshcen de kim men van zee en duin. Uw land... mijn land... ons land. Ons felbevochten en dierbaarste bezit. Zie zóó den polder. De jongens van de Klaverwei door Leonard Roggeveen. Uitgave G. B. v. Goor Zn's uit geversmij. N.V., Den Haag. Prijs ingen f Roggeveen en van Goor is een gelukkige combinatie van een uitstekend schrijver van kinderboeken en een uitgever, die de kunst verstaat zijn .uitgaven smaakvol en aantrek kelijk te verzorgen. De Klaverwei is een tuinderij ergens in de omgeving van Schagen, waar een gezond Hollandsch gezin zijn leven slijt. Een leven zonder groote gebeurtenissen, zonder schok kende feiten en spannende avonturen, maar frisch, gezellig, huiselijk. Een gezin waaraan men zich in onzen tijd van zooveel kapot gezinsleven kan laven. Roggeveen teekent dit alles levendig. Onze kinderen van 10 jaar en ouder zullen ervan genieten. Jan Lutz teekende een aantal aardige plaat jes tusschen den tekst, die het geheel ver levendigen. Het onbekend land door H. Golden, geïll. door Pol Dom. Uitgave Gebr. Kluitman, Alk maar. Prijs ingen. 1.20, geb. ƒ,1.90. Het wildwest drama, het rooversavontuur in het oerwoud of de eindelooze prairiën zal zijn bekoring houden voor de jeugd. Ook al veranderen de tijden, de smaak voor deze lectuur verandert niet. Zoo zal dit boek van Golden zijn afnemers wel vinden, want het vereenigt alle eigenschappen, die aan boven genoemde boeken gesteld kunnen worden. Het is dramatisch, het is romahtisch en het ia vol avontuur. Golden vertelt alles vlot en met verve, zoo dat hij zijn jonge lezers meesleept. Natuurlijk staan naast de misdaad de moed, volharding en vriendschap, die uiteindelijk zegevieren. Onze jongens ,van 14 j. en ouder zullen er eenige spannende uren van genieten. De Wieg der Menscheid, door Dr. J. H. Post Verschenen bij A. J. G. Sfrengholt's Uitgevers Mij te Amsterdam in de Corona-serie (werken over wetenschap, kunst, cultuur en ontdek kingsreizen). Prijs ingen. 4.90, geb. in prachtband 5.90. Het zoo juist verschenen boek „De Wieg der Menschheid" behandelt de matei ie over het ontstaan van den mensch, zijn afstamming en vormt alzoo het voorspel der menschelijke beschavingsgeschiedenis. Dit boek werd wel op de prettigst mogelijke wijze samengesteld. Hier nu eens geen dor en levenloos relaas van gebeurtenissen, die tien duizenden jaren geleden zich hebben afgespeeld Hier geen ondoorkoombare woestijn van feiten en hypothese'n. Geen geieerd getheoretiseer over datgene wal wel iedereen uitermate belangwekkend vindt, doen dat niet iedereen bevatten kan. Het boek „De Wieg der menschheid" is een uitstekend boek. Uitstekend samengesteld, uitstekend geïllustreerd met meer dan 300 illustraties en... uitstekend geschreven. Dit is de voornaamste eigenscnap var. deze uitgave: dat zij zich zoo vlot laat lezen en dat ook leeken er alles uit kunnen halen wat de auteur er in legde. Een voortreffelijk boek. Eer. boek waarvan men zou wenschen, dat het tal van vrienden kreeg. Opdat men zal kunnen kennis nemen van de wondere gebeurtenissen, die zich in de grijze oudheid met onze voorouders hebben afgespeeld. Dit is een boek, waaraan de spanning, het boeiend element, niet ontbreekt. Integendeel, de pagina's leven en dank zij de wijze waarop hier de stof weergegeven is, mag men spreken van een boek, dat ongetwijfeld tot de leer zaamste en meest leesbare van den laatsten tijd behoort. En dat niet alleen voor hen, die zich op dit gebied hebben gespecialiseerd. Integendeel! Raadpleeg onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5