BONNEN dit deze week gelden Dertig klachten over een burgemeester De opstanden in Annam Winterhulp Nedirland Loodgietersknecbt bezweek voor de verleiding Braodstoffenbijslaq op kostwinnersvergoeding Hulpverleening aan oorlogsslachtofters Merkwaardige kwestie voor het ambtenaarsgerecht Vredelievend qebaar van den Führer Amsterdamscbe effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut Stort op 5553 of op 877 OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 19: geldig van 16 December tot en met 22 December (niet gebruikte tot en met 29 December, echter niet in restaurants e.d.), rechtgevende op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of één rantsoen ge bak. Bonnen nummers 2 (bloemkaart) geldig v. 2 Dec. tot en met 29 Dec. Elke bon geeft recht op het koopen van 60—65 gram roggebrood. 50 gram ander brood of een half rant soen gebak of 35 gram meel of bloem. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek! minimum 160 gr.; voor «peculaas 140 gr.: voor andere koekjes 200 grvoor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr., voor taart 600 gr., voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelhroodies e.d 400 gr. Bon 21 (boter- en vetkaart): geldig van 14 December tot en met 20 De cember (niet gebruikte tot en met 27 December, echter niet in res taurants e.d.), rechtgevende op het koopen van pond boter of margarine. Voorts geeft deze bon tot en met 27 December recht op het koopen van flesch slaolie. Bon 12 Vleesch (vleeschkaart): gel dig van 16 December tot en met 25 December (niet gebruikte tot en met 29 December, echter niet in restaurants e.d.). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleesch- Bon 12, Worst, vleeschwaren (vleeschkaart): geldig van 16 De cember tot en met 25 December (niet gebruikte tot en met 29 De cember, echter niet in restaurants e.d.) rechtgevende op één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gr. v. gekookte worst soorten. rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bon 17: Naar keuze 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep. 250 gram zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerkende wasrhmiddelen, 200 gram vloeibarp zeep. geldig tot en met 31 December. Zij. die de gezinswasch naar een waa=eherii sturen, zullen voor elke 20 Kg. droog waschgoed één bon 17 aan de wassrherii moeten af staan. Bon 22: rechtgevende op het koo pen van één ei, geldig van 16 Dec. tot en met 22 December (niet ge bruikte tot en met 29 December, echter niet in restaurants e.d.). Bon 30: geldig tot en met 30 Dec., rechtgevende op het koopen van 1 kilo suiker. Bon 35: geldig tot en met 29 De cember, rechtgevende op een ex tra-rantsoen kaas van 125 gram. Bon 43: geldig tot en met 27 Dec., naar keuze rechtgevende op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstegries, rijstebloem of gruttemeel. Bonnen 49. 50, 62 en 63: geldig van 2 Dec. tot en met 29 December. Elk der bonnen geeft recht op het koo pen van 100 gram kaas. Bon 81: geldig tot en met 20 Decem ber, rechtgevende op pond kof fie of ons thee. Bon 83: Naar keuze 250 gram ha vermout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten tot en met 27 December. Bon 88: Naar keuze pond, gort- mout of grutten tot en met 27 De cember. Bos 93: Naar keuze 1 ons maizena, griesmeel, sago of aardappelmeel of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel tot en met 27 December. Bon 98: Naar keuze 1 ons vermi celli, spaghetti of macaroni, tot en met 27 December. Bon 103: rechtgevende op het koo pen van *4 kg peulvruchten, gel dig van 17 December tot en met 12 Januari 1941. Bon 11 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 31 Dec. voor de groepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6, rechtgevende op resp. 10 kg., 10 kg., 8 kg., 5 kg., 4 kg. en 3 kg. hondenbrood. Bon 11 (kattenbroodkaart): geldig tot en met 31 Dec., rechtgevende op 1% kg. kattenbrood. Scheerzeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheercrême of één pot scheerzeep (alleen voor mannelijke personen boven 15 jaar) Petroleumzegel „periode 7": geldig tot en met 29 December, rechtge vende op 2 liter petroleum. Petrolenmzegel „periode c" geldig van 16 December tot en met 19 Januari 1941, rechtgevend op 2 li ter petroleum. Gestolen cheque geind. Od het politiebureau in de Warmoestraat te Amsterdam bevonden zich gisteren drie jongens, een 16 en de beide anderen 20 jaar oud, die zich schuldig gemaakt hebben aan het innen van een postcheque, welke niet in hun rechtmatig bezit was. Het onderzoek had uitgewezen, dat begin November een cheque haar bestemming niet bereikt had. Deze was aan de woning van den geadresseerde afgegeven aan een lood gietersknecht, die de enveloppe in zijn zak gestoken had. Bij vaststelling van den in houd was de verleiding te groot. De jongen gaf de cheque niet aan den rechtmatigen eigenaar af, doch behield haar. Zij werd op het girokantoor ingewisseld en met twee vrienden werd de opbrengst, een bedrag van f 180.gedeeld. Een klacht bij het girokantoor, dat de cheque aan derden, onbevoegden was uitbe taald, bracht de oneerlijkheid aan het licht. Na een uitvoerig onderzoek werden tenslotte deze drie arrestaties verricht 1.30 PER WEEK Door het hoofd van het afwikkelingsbu reau is aan de burgemeesters het volgen de medegedeeld, hetwelk geldt, zoowel voor hen, die zich nog in militairen dienst be vinden, als voor hen die tot den ophouw- dienst behooren. Evenals ten vorigen jare, zal ook over den winter 194041 brandstoffenbijslag op de kostwinnersvergoeding worden toe gekend ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun geno ten of in werkverruiming geplaatst waren. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoeding is of wordt toegekend, gerekend naar het inko men, hetwelk zii zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werkverruiming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijn. JAPAN'S GEZANT NAAR BATAVIA VERTROKKEN. Kenkitsji Josjizawa, de buitengewone ge zant voor Nedorlandschlndië, is gistermid dag om 12 uur aan boord van de Nisji Ma- roe naar Batavia vertrokken. RIJK ONTLAST DE GEMEENTEN. Gemeentelijke voorschotten voor aanschaffing huisraad, kleeding enz. met de rijksbijdrage te ver rekenen. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende: Naar thans verwacht mag worden zal bin nen afzienbaren tijd een aanvang kunnen worden gemaakt met de uitkeering van de rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogsge weld geleden schade aan huisraad, kleeding en dekking. Door de interdepartementale contactcom missie voor de hulpverleening aan oorlogs slachtoffers is een regeling ontworpen be treffende de verrekening van reeds verstrek te gelden en goederen met die uitkeering. Ingevolge deze regeling worden de gelden en goederen, welke verstrekt zijn uit de middelen van het herstelfonds en uit die van de nationale inzameling ten behoeve van deze verrekening aan bet departement van fin ancien opgegeven door de zorg van respectievelijk het departement van sociale zaken en het nationaal fonds voor bijzon dere nooden. die op hun beurt de daarvoor noodige opgaven verkrijgen van de verschil lende op dit gebied werkzame provinciale comité's, dan wel, voor wat betreft de pro vincies, waarin nog geen centraal liefdadig comité is gevormd, door bemiddeling van de commissarissen dier provincies. Voor zoo veel noodig'zal hiervoor door genoemde co mité's resp. commissarissen een beroep op de medewerking der gemeentebesturen wor den gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is even wel huisraad, kleeding en of dek king, dan wel geld voor de aanschaf fing daarvan, bij wijze van voor schot op de bijdrage in dé geleden schade uit de eigen middelen der gemeente aan de getroffenen ver strekt. Den besturen der gemeenten waarin dit het geval is, wordt verzocht om voor 16 Dec. a.s. een verzoek tot den secretaris-generaal van financien te richten om goed te keuren dat ook die voorschotten met de rijksuitkee- ring worden verrekend Door de zorg van het departement van financien zullen de in gehouden bedragen dan aan de gemeenten worden gerestitueerd. ZONDERLINGE TOESTANDEN IN DE GEMEENTE HOOGLAND De bnrgemeester ongeschikt of... door bepaalde invloeden onmogelijk gemaakt? Het ambtenarengerecht te Utrecht heeft gisteren een mekwaardig geval behandeld. Eenlge maanden geleden is de burgemeester van Hoogland bij Amersfoort plotseling eervol ontslagen onder het motief van ongeschiktheid. Een heel dos sier klachten werd ter tafel ge bracht, ook de advocaat van den burgemeester kwam evenmin met leege handen. Dorpsinvloeden, en vooral de slechte verhouding tot den pastoor zouden tot het ontslag hebben geleid. In de ontslagbrief dan, stond dat de burgemeester zich schuldig gemaakt had aan ambtsovertredingen, en dat de gebeur tenissen uit de dagen van den evacuatie tijd in Mei jl., toen Hoogland tijdelijk in de gemeente Edam werd ondergebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij voor deze functie niet langer te handhaven was. Volgens pleiter was de heer Grippeling wel onder zeer bijzondere omstandigheden burgemeester van Hoogland geworden. Het was de toenmalige minister van binnen landsche zaken, Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, die den nieuw benoemden burge meester zeide, dat hij in Hoogland met straffe hand moest regeeren, omdat hij an ders zou bemerken, dat het gezag hier wordt ondermijd. Toen de toenmalige com missaris der provincie Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob, den burgemeester had ontvan gen, had hij hem de verzekering gegeven, dat als er maar krachtig genoeg in Hoog land werd opgetreden hij het college en den raad wel de baas zou kunnen blijven. Met den steun van dezen minister en de zen commissaris waren er dan ook geen moeilijkheden geweest. Toen viel de slag. Doch drie maanden voordat de burge meester herbenoemd zou worden, stierf Ruys de Beerenbrouck en kort daarop ging commissaris 's Jacob heen. Toen kon het gestook beginnen, te .rpeer daar de verhou ding tusschen nieuwen commissaris en bur gemeester lang niet zoo was als zij wezen moest. Een complex van bepaalde feiten was, naar sprekers oordeel, niet aanwezig. Doch de burgemeester had herhaaldelijk zien aankomen, dat men hem in Hoogland kwijt wilde zijn. De commissaris wilde hem echter niet voor ontslag voordragen, lichtte echter den nieuwen minister van binnen landsche zaken, Mr. de Wilde, over de stand van zaken, zooals hij dien zag, uit voerig in én toen bleek, dat de burgemees ter het bij voorbaat ook bij den nieuwen minister had verkorven, den eenen keer wreef men den burgemeester aan, dat hij zich te veel magistraat toonde, een ander maal zeide men, dat hij te veel toeliet. De ergste beschuldiging, welke men hem kon aanwrijven, was wel. dat hij steekpennin gen zou hebben aangenomen van gelden, welke afkomstig waren van baten van het in Hoogland gehouden Lunapark. Daar omtrent konden echter nooit bewijzen ge leverd worden en zijn tot op heden ook niet geleverd. RUZIE MET DEN PASTOOR. In de gemeente Hoogland zelf is het een publiek geheim, dat de evrhou- ding tusschen den burgemeester en pastoor de Jong, alhoewel geestver wanten, zeer slecht is. In de stukkèn, zooals deze aan het amb tenarengerecht zijn voorgelegd, komt bij her haling voor, dat de verhouding van den bur gemeester tot den predikant van Hoogland, tot den dokter, tot de ingezetenen en zelfs tot de miliaire autoriteiten slecht is, en'dat de burgemeester een handeitje dreef in vuurwa penen met den veldwachter. Dat achtte men wel zoo weinig overeenkomstig de waar digheid van het ambt van burgemeester, dat men op grond daarvan al zeide, dat de heer Grippeling voor zijn ambt ongeschikt was. De werkelijkheid is echter aldus spr. dat de burgemeester, op een hooge uitzondering na, het met iedereen in de gemeente kon vinden. Natuurlijk was er wel een iets, maar waar is dit niet? riep spr. uit. In ieder geval is wel komen vast te staan, dat er van een handel in vuurwapenen absoluut geen spra ke was en dat de veldwachter het veld heeft moeten ruimen. Ten slotte wordt er in de stukken opge merkt, dat de gebeurtenissen van 10 tot 14 Mei den doorslag gegeven hebben. Er is echter niemand in Hoogland, die zal durven ontkennen, dat de evacuatie in Hoogland kalm en ordelijk is verloopen. Het dorp had in de lucht kun nen vliegen. Er is veel dukte gemaakt over de affaire met de landmijnen in Hoogland. Daar lagen mijnen, die op een gegeven dag tot ontplof fing kwamen en men maakte den burge meester er een verwijt van .dat hij de bewo ners niet tijdig gewaarschu'wd had. Doch wat was hier het geval? De burgemeester wist zelf niet eens, dat er mijnen lagen want de militaire autoriteiten hadden ver zuimd hem hierover in te lichten. Spr. zou zoo kunnen doorgaan. Hij wilde het echter hierbij maar laten. Dat klager als burgemeester absoluut ongeschikt was voor het ambt, mag men niet aannemen want anders zou men hem toch niet de kans geboden hebben eens te solliciteeren naar de vacature van burgemeester van Hontenisse. Tien jaar lang is deze heer Grippeling een goed burgemeester geweest en thans is hi.i broodeloos gemaakt. Invloeden van buiten af hebben het ontslag bewerkt. Op geen en kelen redelijken grondslag is dit ontslag gebaseerd en spr- vroeg eindigend, het ont slag ongedaan te maken. De tegenpartij aan het woord. Mr. J. M. Kan, sprekende namens den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, zeide, dat er in deze zaak uitvoerig materiaal was overlegd en dat hij daarom niet in nadere bijzonderheden wenschte te treden. De feiten zijn zoo. dat de gemeentewet de overheid de bevoegdheid geeft om een burgemeester te ontslaan, eventueel zon der opgaaf van redenen. De secretaris-ge neraal had uitgebreide rapporten van den commissaris-generaal van de provincie toegezonden gekregen en het is ondenk baar, aldus spr. dat alles wat in die rap porten staat uit den duim zou zijn gezogen. Bleef de burgemeester onder de dekens? Om een voorbeeld te noemen, dat deze burgemeester in gebreke is gebleven, een goed bestuurder van Hoogland te zijn: op den dag van de evacuatie der burgers naar Edam heeft de burgemeester, die er den voorkeur aan gaf op zijn bed te blijven lig gen, laten weten, dat als men hem wensch te te spreken, men om negen uur maar op de secretarie moest komen. Dat is echter niet het eenige bezwaar, dat ingebracht kan worden. Er zijn er wel dertig. Zij zijn alle uitvoerig in de stukken medegedeeld, doch er op in gaan lustte spr. niet. Dat de burgemeester geheel broodeloos zou worden is onjuist, want hij heeft tien dienstjaren en dus op zijn 65ste jaar heeft hij reoht op pensioen. Spr. hoopte verder dat het ambtenarenge recht primair het beroep niet ontvankelijk zou verkalren, secondair het als ongegrond zou beschouwen. Het ambtenarengerecht zal over drie we ken uitspraak doen. De gouverneur-generaal van Fransch In do China, Decoux, heeft, naar Domei uit Hanoi meldt, medegedeeld, dat sedert be gin November ook in de bergstreek tus schen Lansom en Dongdan in de provincie Tonkin opstanden der Annamieten. evenals herhaalde botsingen tusschen Annamieti- sche soldaten en Fransch Indo Chineesche troepen zijn voorgekomen. De opstanden zijn echter onderdrukt. Vice-admiraal Decoux. heeft tegenover de .Tapansche pers een verklairng afgelegd over de onwrikbare vastberadenheid van zijn regeering tegenover de huidige situ atie tusschen Fransch-Tndochina en Thai land. Hij zeide o.a.: „Mocht Thailand zijn invallen et) militaire acties in de toekomst voortzetten dan beantwoorden wij iederen aanval van hen met een tegenaanval of schoon Indochina nog hoop koestert op een vreedzame regeling moet Thailand verant woordelijk gesteld worden, indien de toe stand op oorlog uitloopt." Nieuwe Fransche vergeldings- aanvallen op Thailand. •k. Gevechtsvliegtuigen van Fransch Indo- China hebben hun vergeldingsaanvalien op militaire bases van Thailand voortgezet en Woensdagavond drie ton bommen laten val len op Udorn, nabij Vientiane. Ook werden door Thailandsche vliegtuigen aanvallen on dernomen op Kakhon-Phanom tegenover Thakek in Fransch Indochina aan de Me- kongrivier, Gebeente van Napoleons zoon op weg naar Parijs. Overbrenging geschiedt op per soonlijk bevel van den Führer. Gistermorgen vertrok uit Weenen een trein in de richting Parijs met de stoffelijke res ten van den zoon van Napoleon den Her tog van Reichstadt en Koning van Rome. zegt U.P. Het lichaam van den ongelukki- gen zoon van Napoleon en Marie Louise van Oostenrijk heeft 108 jaar in den graf kelder van de Oostenrijksthe keizers, de ka- puzinerkelder. gelegen. Deze overbrenging geschiedt op persoon lijk bevel van den Führer. Dit gebaar wordt als een mijlpaal op den weg der Fransch- Duitsche betrekkingen en tot den vrede van Europa beschouwd. KAASPRODUCENTEN ALS BOTER- F ABRIKANTEN. En boterpakkers als boterhandelaren. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visschenj, in de staatscourant van gisteren opgenomen, wordt de mogelijkheid geopend 1. Kaasproducenten als producent van boter toe te laten en 2. Boterpakkers als boterhandelaren toe te laten. Voorts is hierin vastgelegd, dat aan allen, die fabriekmatig ten minste 2000 kg. boter per jaar bereiden, dan wel zulks aannemelijk maken, een ompakver£rnnmri<Y 701 verstrekt. Rustige markt Iets hooger koerspeiL Kalme handel. Amerikanen fractioneel beter. Olies vaster. Nederlandsche staatsfondsen goed prijshoudend OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1940 I 4 101% 101% Nederland 1940 II 4 90% 96% idem met bel. fac 101% 101^ Nederland 1938 3.3% 8o%-86% 86%-86 Oost Indië 1937 3 86% 87% Oost Indië 1937 A 3 84% 84% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 66 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% 85% R'dam '37 I. III 3% 82 Z.-Holiand 1937 3 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 93 92 15/1# INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 97% Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 191 Ned. Ind. Handelsb. A 134 132 Ned. Handel Mij. c. v. A 118 120 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 107%-103% 104-108 Calvé Delft c.v. A. 81 Centr. Suiker Mij. 197 197 Fokker g. A. 190 Lever Bros en Unilever cv.A127-123% 126%-127% Ned. Ford 314 324% Philips G B.v.A. 206-200 206-203 Philips pref. A 137 138 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 30%-2913/16 30%-30 5/16 Beth. Steel c.v. A 85-84% 85%-85% Gen. Motors c.v. A. 5315/16 54% Kennecot Copper c.v. A. 38^s- 38% 38%-38% North. Am. Aviation c.v.A. 18 18 3/16 Rep. Steel c.v. A. 25%-26 26%-26 5/16 U. S. Steel c.v. A. 69%-69% 70%-70% PETROLEUHONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 251%-252 257%' Kon. Petr. 272-266 270-271% Buitenland. Shell Union c.v. A. 12%-12% Tide Water c.v. A. 11%-11 l/lö* 113/16-115/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 122%-119% 120-121% Java China-Japanlijn A. 155-153% 154%-156 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 158%-156 nat. hez. v. A 157%-159 Kon. Paketvaart A. 239 244% Ned. Scheepv. Unie A. 178%-176% 178-179% Roft. Llovd A. 148%-147% 151% Stoomv. Mij. Nederland A. 153-151% 154-155 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 452-447 450-452 Javasche Cultuur 282 283 NISU. 272 272 Ver. Vorstenl. Cult. 130%-129% 129%-130%' TABAKSONDERNEMINGEN. Del! Batavia Mij. 199%-196% 198 Deli Mij c. v. A. 269-268 268-272 Senembah 212-208 211-212 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 285-279 281-283% Bandar Rubber Mij. A. 2003/4 202 Deli Batavia Mij. A. 211 214%-215%' Koersen voor stortingen op 14 December '40; Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwft sersche Francs 4356; Lires 9.87; Deensche Kronen 36 40; Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54, POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eenlging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler Ievenll

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2