Wie? H' Prtïuhlmirtcn Brief uit Nieuwediep De stationsuitgang Ons tijdelijk adres Aan Jan Mens ïlieuwJ uit lOJc 200 Opcenten op Personeele Belasting Kerstversiering bij V. D, Opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor 1940/1941 Burgerlijke Stand van Den Helder Speelgoed van de jeugd voor de jeugd Het stormt Gastarieven verhoogd Exploitatiekosten o*L scholen Hengelsportver. ,tDen Helder' Uw leeszaalboek terug! Nieuwe verordening voorgesteld. B. en W. schreven aan den Raad. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is er op gerekend, dat voor het belastingjaar 1941 het aantal opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting van 145 tot 200 wordt ver hoogd. De heffing van 145 opcenten berust op de heffingsverordening van 22 December 1931. Deze verordening zal derhalve gewijzigd moeten worden. Bij deze wijziging dient tevens rekening te worden gehouden met de wijzi ging, welke het eerste lid van artikel 290 der gemeentewet bij de wet van 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, heeft ondergaan. Bedoelde wetswijziging komt hierop neer, dat in het vervolg geen afzonder lijke invorderingsverordeningen meer worden vereischt voor de gemeentelijke opcentenhef- fingen op 's Rijks directe belastingen. In ver band hiermede kan de bestaande verordening op de invordering van opcenten op de hoofd som der personeele belasting, vastgesteld bij Uw besluit van 12 Augustus 1930, worden in getrokken. Deze intrekking maakt weer een andere wijziging van de heffingsverordening noodig, omdat daarin naar de invorderingsver ordening wordt verwezen. Aangezien boven dien aangenomen moet worden, dat de voor gestelde heffing van 200 opcenten alleen voor het belastingjaar 1941 goedgekeurd zal kunnen worden, zal de bestaande bepaling, dat jaar lijks zooveel opcenten zullen worden ge heven, evenmin gehandhaafd kunnen blijven en zal voorts de bepaling van artikel 3, dat de verordening wordt herzien, zoodra wordt ge wijzigd, respectievelijk vastgesteld een ge meenteverordening, als bedoeld in de artikelen 5 en 31 duodecies der wet op de personeele belasting," gemist kunnen worden. Met inachtneming van een en ander hebben wij een geheel nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, alleen geldende voor het belastingjaar 1941, ontworpen, welke wij ter vaststelling aanbieden. Meer spuiruimte gewenscht. Onze stationsuitgang is niet berekend op een snelle spuiing van een groot aantal passa giers en het is dus te begrijpen, dat er zoo 's morgens om een uur of half negen, als de Kooitrein binnenrolt en later, als de werftrein gearriveerd is en de officieele trein van „8.34 uur", tegen half tien aankomt er een run naar den uitgang plaats heeft. Wie achteraan zit heeft vijf minuten noodig om buiten te komen. In die vijf minuten is hij bedrukt en beperst door honderden van zijn medepassagiers, die trachten zich naar buiten te wurmen. Iedereen wil nummer een zijn. Zoo dra de „halte Kruyff" gepaseerd is, maken de passagiers aanstalten om de coupé te ver laten. Ze sjorren jassen dicht, grijpen keffers, vatten den portierknop en staan gereed den „doodensprong" te wagen, als de trein de loco- motiefloods genaderd is. Dan vliegt de deur van menige coupé open, men laat zich zakken op de treeplank en... springt met ware doods verachting. Het wordt een soort maraton. Het treinpersoneel, dat bij den eersten trein in den eersten wagon zit, stopt vlak voor den uitgang, is getraind op een vluggen uitstap, grijpt den sleutel en ontsluit de hekken. Dat zijn er bij den eersten trein noo t meer dan twee tegelijk en het is dus inderdaad wel wen- schelijk om niet heelemaal achter aan te komen, want dat kost minuten oponthoud. Het controleeren, door twee beambten, van honder den kaartjes, mag vrij vlot gaan, het vraagt toch eenigen tijd. Daardoor ontstaat de „pers beweging". We vragen ons af, is het niet mogelijk, dat het overigens zeer welwillende en soepele spoorwegpersoneel, met een tweetal krachten versterkt wordt, opdat men sneller de ongedul dige passagiers kwijt kan raken. Vooral bij de binnenkomst van den Kooitrein en van latere treinen tot 10 uur, is het een dringen en duwen om naar buiten te komen, door de twee loketten. Misschien is daar een mouw aan te passen. Het zal een rustiger gang van zaken op den vroegen morgen ten gevolge hebben. Vroom en Dreesmann heeft de goede ge woonte in de dagen voor Kerstfeest, een stem mingsvolle en smaakvolle versiering in den winkel aan te 'brengen. Ook dit jaar vindt men het groen en wit als symbolen van het Groote Feest, dat komende is, aangebracht. Het is gelukkig, dat de tijdsomstandigheden geen wijziging gebracht hebben in dat wat een goede gewoonte mag heeten en vele be zoekers van de zaak in de Spoorstraat zullen deze versiering waardeeren. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is er op gerekend, dat evenals voor het loopende belastingjaar, over het belasting 1941—1942 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting zullen worden geheven. Ten aanzien van de geraamde opbrengst dezer heffing en haar verantwoording op het dienstjaar 1941 meenen wij U kortheidshalve te mogen verwijzen naar de toelichting onder volgno. 627 der gemeentebegrooting. In verband met het vorenstaande stellen wij wij U voor dit aantal opcenten te heffen. van 13 December 1940. BEVALLEN: Berg, d. M. M. de Valkvan den Bij het in December gehouden examen voor radio-telegrafist slaagde te 's Graven- hage de heer G. Kruisdyk, voor het certificaat radio-telegrafie 2e k'asse. G. Kruisdyk was leerling van den radio cursus van de Zeevaartschool. Onlangs slaagden voor het diploma ma- chineschrjjven aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, mej. A. van der Leek, en de heer P. Veerman, beiden leerlingen van boven genoemd Instituut. „Winterhulp Nederland" op den bres (voor de jeugd) Vergadering ten Raadhuize. Gistermiddag werd ten raadhuize een vergadering belegd, gepresideerd door den wethouder van Onderwijs, den heer L. F. van Loo,' en waarop de plaatselijke hoof den van scholen uitgenoodigd waren. Aan wezig waren vrijwel alle hoofden van het openbaar, Katholiek en Christelijk onder wijs. Voorts de directeur der Zeevaart school en een vertegenwoordigster van de Vakschool voor Meisjes. De heer Van Loo deelde, na de aanwezige dames en heeren welkom geheeten te hebben, mede, dat er een schrijven van den voorzitter van het Propaganda-Comité „Winterhulp Ne derland", afd. Noord-Holland, was binnenge komen, waarin enkele ideeën naar voren wer den gebracht om bij de campagne der stich ting ook de jeugd in het algemeen, en de leer lingen der lagere scholen in het bijzonder, te laten deelnemen aan het „Winterhulp"-werk. Zoo heeft men in Velsen een actie op touw gezet, ten doel hebbende aan behoeftige kin deren met Kerstmis speelgoed te verstrekken, hetwelk wordt afgestaan door kinderen, die dit willen missen. De met Sinterklaas vergeten jongens en meisjes krijgen dus thans hun deel, dank zij de vrijgevigheid van die jongens en meisjes, die wèl bedacht werden. In Alkmaar vond een soortgelijke actie plaats. Een flinke collectie speelgoed kon hier reeds aan kinderen, die daar voor in aanmerking kwamen, worden verstrekt. De heer Van Loo lichtte een en ander toe, en wees er op, dat het noodzakelijk was, dat ook in Den Helder in dit opzicht iets bereikt moest worden. De wethouder, sprekende mede namens den burgemees ter, dementeerde de onjuiste geruchten, die omtrent „Winterhulp Nederland" nog steeds in omloop zijn en wees er voorts op, dat de in Nederland gecollecteerde gelden Inderdaad in Nederland, en nergens an ders, blijven. Voor Den Helder werd reeds een zeer behoorlijk bedrag dezer dagen ontvangen, terwyl nog meer zal volgen. Om de behoeftigen echter doeltreffend te kunnen helpen is het noodzakelijk, dat die genen, die kunnen helpen, ook inderdaad in den buidel tasten. Dit geldt in het bijzonder voor de spoedig voor de deur staande tweede collecte. Evenwel, ook de jeugd kan iets doen. Zooals ook elders geschiedt, bestaat ook in Den Hel der de mogelijkheid, dat een deel der kinderen van de scholen iets van hun speelgoed afstaan ten bate van die kinderen, wier ouders niet in staat zijn zich uitgaven te getroosten voor speelgoed. De bedoeling is, dat de jongens en van de scholen iets van hun speelgoed afstaat voor hun vriendjes en vriendinnetjes, die niets, of heel weinig, bezitten. De onderwijzers kunnen hier stimulee- rend optreden, terwijl zij eveneens in staat zjjn Bureau „Winterhulp" gegevens te verstrekken omtrent gezinnen, die volgens hen in aanmerking komen voor een speel goed-gave. Het door de jeugd meegebrachte speel goed wordt aan de scholen zelf verzameld, waarna dit afgegeven wordt aan genoemd Bureau. In ieder geval vóór 20 December aanstaande.. Naar aanleiding van deze uiteenzetting ont wikkelde zich een gedachten-wisseling tus- schen den heer Van Loo eenerzijds en de ver gadering anderzijds, en waarbij men zich om trent dit plan uitsprak. Besloten werd, dat ieder hoofd zou zien wat ten deze te bereiken is en de jeugd op te wekken speelgoed af te staan voor hen, die niets hebben. Daarna sloot de heer Van Loo de bijeen komst. Boven 't web der kale takken, Zie 'k de wolken samenpakken, Guur en grauw, de groote kwaden, Vol met wind, met storm geladen... Als een heir van donkere machten, Opgedoken uit de nachten, Met hun vaandel, hoog geheven, Driest bedreigend alle leven. En bereid het al te breken, Wat nog hoog zich op durft steken, Fel gejaagd door wilde anden, Gierend langs de wijde landen. Geeselend met hun haat de stroomen, Bijtend, grij pend in de boomen, Afbraak, dood in felle vormen, Zoo is 't spel der wilde stormen... Afbraak, dood... tot 't spel gaat zwijgen, En er over 't dor der twijgen, Boven al wat scheen verloren, Weer een morgen wordt geboren! Blauw breekt door de grauwe wemel, Weer de hooge, blijde hemel, En de zon doet weer haar stralen, Koesterend op de aarde dalen! 'k Weet, de rtormen zijn gestoken, Dorre takken zijn gebroken, Maar de hoop, de moed, het leven Braken niet, die zijn gebleven! Storijien mogen ons de dagen In hun wilde woede dragen, Boven heel de grauwe wemel, Boven de aarde, wenkt de hemel! H. HIJMA. Obdam. B. en W. schrijven aan den Raad: Volgens de thans bestaande voorschriften mag zonder toestemming van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geen verhooging van gasprijzen plaats hebben. Blijkens een van de gasstichting ontvangen rondschrijven van 12 October j.1. is een alge- meene formule vastgesteld teneinde ongelijke behandeling te voorkomen. Hierbij is uitgegaan van het standpunt, dat in het algemeen gas- prijsverhooging slechts kan worden toegestaan ter dekking van de gestegen kolenkosten, voor zoover de meerdere kolenkosten niet door hoogere ontvangsten voor cokes worden goed gemaakt. Een opgezette berekening aan dé hand van bedoelde formule heeft uitgewezen, dat een gasprijsverhooging van 2 cent per m» alhier thans toelaatbaar is. Het zal voor U geen toelichting behoeven dat de positie, waar in het gasbedrijf dezer gemeente verkeert, niet gedoogt een toelaatbare verhooging der tarie ven achterwege te laten. W(j zullen ons dan ook nog voor 20 dezer dit is de dag, waarop zulks uiterlijk kan geschieden met een verzoek om toestemming tot verhooging der gas tarieven zal moeten plaats vinden. Ten einde te voorkomen, dat eventueel ieder kwartaal een nieuw raadsbesluit zou moeten worden genomen, stellen wij U voor ons te machtigen om zoo noodig de gasprijzen te wijzigen, overeenkomstig de door het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart toegestane formule berekening. Volledigheidshalve wordt hierbij nog aan- geteekend, dat deze machtiging gevraagd wordt om de gasprijzen per m' zoowel voor normaal tarief als voor vastrechttarief en verwarmingstarief telkens te kunnen aan passen aan de veranderde omstandigheden. Het is niet de bedoeling om prijswijziging aan te brengen door verandering van vastrecht systemen, e.d. verstopping, overmatig vet wil verdwijnen en de schadelijke p® aambeien, rheumatiek. zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere b Ingewanden met Dr. Schiefter's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en bete Flacon I 1.0$. OuBOeie tlacon t 17» elf apotn»»*" en vakcJroglJten. Mevr. EWALT, Langestraat 17. Tijdelijk adres: Obdam A 157. B..en W. stellen den Raad voor: Gelet op het bepaalde bij artikel 55 bis der lager onderwijswet 1920, zooals deze onder meer gewijzigd is bij de wet van 22 Mei 1937, stbl. no. 323; Overwegende, dat in de op de begrooting der gemeente voor het jaar 1940, zooals die in zijn vergadering van heden werd vastgesteld, voor komende posten de volgende bedragen zijn uit getrokken voor de hieronder vermelde uit gaven: gewoon l.o. u.l.o. instandhouding f 3.126 313 geringe en dagelijksche repa- ratiën onderhoud schoolmeubelen, aanschaffen en onderhouden schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 6.294 1.276 verlichting, verwarming en schoonhouden der school gebouwen 14.209 1.715 schoolbibliotheken 235 50 andere uitgaven ter verzeke ring van den goeden gang van het onderwijs: gew.l.o. u.l.o. 1. advert.kosten ƒ100 50 2. onderzoek solli citanten 150 40 3. brandverzeke ring 118 12 4. grond- en pol- derlasten 130 8 5. subsidie mulo ver„50 24.362 3.514 af: terug te ontvangen van de gemeente Callantsoog van leerlingen, afkomstig uit die gemeente, die school 1 alhier bezoeken 650 23.712 3.514 Overwegende, dat het gemiddeld aantal leer lingen voor het openbaar gewoon en uitgebreid lager onderwijs aan de hand van de laatstbe- kende getallen leerlingen voor het jaar 1941 kan worden gesteld op onderscheidenlijk 2450 en 210. Besluit: het voor het jaar 1941 beschikbaar te stellen bedrag per leerling te bepalen op: a. 23.712 9.68, te vermeerderen met 2450 0.50 wegens geraamde administratiekosten, is f 10.18 voor het openbaar lager onderwijs; b. 3.514 16.73, te vermeerderen met 210 0.50 wegens geraamde administratiekosten, is 17.23 voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs. Men schrijft ons, met verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie: In verband met de omstandigheden en de daarmede gepaard gaande uittocht van vele stadgenooten, waaronder ook vele leden van de H.S.V. „Den Helder" doet het bestuur van b.g. vereeniging een dringend verzoek aan die leden, die hun lidmaatschap niet hebben opge zegd vóór 20 Dec. a.s., schriftelijk te willen mededeelen, of zij al of niet lid wenschen te blijven van b.g. vereeniging. Dit is beslist noodzakelijk met het oog op het voortbestaan van de vereeniging. Secretariaat H.S.V. „Den Helder", Hoog straat 72, of P. Bakker, Ooievaarstraat 8. Het bestuur is voornemens per 1 Januari 1941 wederom contributie te gaan innen. Beste Jan, Ik kom! Na de Kerstdagen zie je me ver schijnen in jouw schoone Mokummerdam. Ik schrijf je er nog nader over. Reken er in ieder geval op, dat je niet al je thee-brood-eier- en vleeschbonnen er door lapt en dat je voor je ouwe sobat ook wat over hebt. We zullen dan inderdaad „een taaie" gaan pikken in de „Gouden Reael" en naar ik meen te weten lardeeren ze daar de borrel nog met bitterballen. Het zal schoon zijn! Een reden om er een te nemen is er, want ik las net, dat de derde druk van de' „Reael" verschenen is en tegelijk de 4e van „Mensen zonder Geld". Jij bent toch maar een gelukskind, Jan, en ik benijd al die vette cheque-jes van den uit gever, die jouw brievenbus binnenrollen. Ik ken die sensaties... ze vervelen nooit! M'n betere helft verzoekt me je vrouw te berichten, dat ze een paar gehamsterde blikjes gehaktballetjes van Antoon Hunink zal mee geven, omdat ze daar zooveel van houdt. Of ik ze echter gedurende de reis niet dokmeester maak, kan ik niet beloven. Je weet, er bestaat voor Nieuwediepers geen zwéérder kwelling dan op reis te gaan met „hartige beeten. Ze branden hen in de valiezen... Je ontboezeming over onze villa-allee tus- schen Huisduinen en Callantsoog, benevens je waardeering voor burgemeester Reehorst, was ons uit het hart gegrepen. In vertrouwen wil ik je wel verklappen, dat ei hier stemmen op gaan je tot eere-burger te doen promoveeren. Zeg nou niet cynisch: dan kunnen ze me even zoo vroolijk burgemeester van het afgebrande dorp maken, want Den Helder gaat, zoodra deze wereldbrand gebluscht is, een schoone toekomst tegemoet. Dus... aanvaard je de be noeming Het heeft hier de vorige week gestormd, zooals het alleen in dit stormnest kan stormen. Niet zoo'n beetje stadswind als bij jullie in de goenoeng, maar een .echte, super de luxe or kaan. Zoo een, die je opzanikers geeft dat je van stuurboord naar bakboord over de straat vliegt, die je je asem afknijpt, die je doet voe len dat je als menschje in zoo'n tempeest eigenlijk maar een belachelijk stukje leven vormt, een stofje in den kosmos. Het woei zóó hard, dat de boomen in de pastorij het vaantje streken, dat de schut tingen om de puinhoopen als slappe vaatdoe ken in elkaar gedrukt werden en dat Onrust bij Texel voorgoed verdween. Dat is jammer. Want Onrust behoorde bij de stoffeering van Nieuwediep. Net zooals de waterlasten van voorheen er bijbehoorden, en de strijkijzertjes van de navy en de Wind wijzer op den dijk en Lange Jaap op Huis duinen. Je mist die dingen eerst als ze weg zijn. Maar wel een bewijs, ouwe jongen, hoe de heeren elementen hier uit hun slof gescho ten zijn. Het is voor de stad een raar jaar. Alles in overtreffende trap. Bombardementen in overtreffenden trap, uittochten idem, vleescli-schaarschte idem en nu weer die storm. Eén troost: als 't vrede is gaan we ook in overtreffenden trap feestvieren. Reken er op! Vleesch-schaarschte Wat bleef er van onze vleeschpotten van Egypte over? Van de week was er een dag dat moeder de vrouw inder daad vleesch had. Het was een allermisselijkst miniatuur-stukkie, ergens uit een uithoek van een koe gesneden. Ik heb eerst het raam dicht moeten doen, anders was het van m'n bord gewaaid. Voilé,... de zegeningen der moderne beschaving, die ons noodgedwongen vegeta riërs doet worden. Vroeger had ik een hekel aan die menschen (ten onrechte!) nu haat ik ze (eveneens ten onrechte). Hoe was jouw Sinterklaas, Jan? Meegeval len? De mijne wel, zjj het in „aangepasten" vorm. Ze heljben me een hemd gegeven (een overhemd wel te verstaan), en hoewel ik reeds 8 dagen lang heb moeten aanhooren, dat zoo'n ding een stuk of 16 punten kost, en dat ik er dus wel extra bljj mee mag zijn, waar deer ik de gave. Voorts een sigarenaansteker voor de cigaretten (dat spaart zie je!), rook-materiaal, het boek „Moby Dick", dat ik nog nooit gelezen had, en voorts nog eenig klein goed. Dat alles aangevuld met achttien karaat- sche Heldersche taai-taai, het monopolie van deze stad, marsepein en een boterletter. Was het wonder dat dien avond mijn buikje, om met Pallieter te spreken, gespannen was, zoo dat men „er een vlooke op kost kraken"? En dan is er nóg een cadeau, dat ik evenwel nog incasseeren moet. Moeder de vrouw ging blijkbaar van de (zeer juiste) veronderstelling uit, dat men bij brood alleen niet leven kan. Zoodat zij aanbood om a.s. Maandag in Alk maar naar de uitvoering van Charlotte Koh ier s „Frasquita" te gaan. Heel de pers was bij het Amsterdamsche debuut eenparig in haar lof. Werumeus Buning van de „Tele graaf" was zelfs puur enthousiast. Het is een laat Sinterklaas-cadeautje van de vrouw en ik greep 't aanbod met 2 klavieren aan, dat snap je. Veel zie je tegenwoordig niet. En dat omdat Den Helder in artistiek en cultureel opzicht letterlijk en figuurlijk geïsoleerd is. Op de Koningin der Posthoorngalop na. Weet je niet wie dat is Dat is Clara de Vries. Maar dat is alleen dans- en showcultuur, bij voor keur te verstouwen door hen, die 20 lente's tellen of daaromtrent. Dus... wij naar Frasquita. Ze mogen m'n gekleede jas wel duchtig uitborstelen, want ik heb 't apparaat in geen driekwart jaar ge torst. En... ik beklaag m'n buurman op de stalles, want het kleedingstuk stinkt natuur lek een uur in den wind naar de kamfer Enfin, Frasquita mèt of zonder kamfer never mind! Ik eindig*, echter niet zonder je een voor treffelijk Kerstfeest te wenschen. Wij blijven thuis. We koopen een Kerstboom, we schaffen een boutje aan, en zoo onder ons gaan we dat schoone feest vieren. Laat dan buiten de or kanen maar razen, laat de regen kletteren en iaat het 10 graden vriezen... ik (o grenzelooze egoïst, die ik ben!) trek me er niets van aan Jan, als steeds, je Cornelius. 2* lngang" van Maandag gaat m'n ïjffj een kwartier vroeger naar Niruwe- Wéér een kwartier minder maffen. Wéér eerder de strijd tusschen bed en kouden trein... ken) me Zal me g0ed doen en ster" Valé. C. •zondag 11 december. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat), Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Morgendienst 11 uur, Ds. H. A. Enklai^ Geref. Kerk. (Rehobothkerk) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. H. A. 's Middags 3 uur, Ds. Tollenaar. Voortzetting H. A. Dankzegging. Chr Gerei. Kerk (Steengracht) •s Morgens 10 uur en 's middags 3 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u.: Ds. W. J. F. Meiners, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur, Ds. J- H. Jansen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 10 uur, dienst. N.m. 15.30 u., dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Voorm. 11.15 uur, H. Dienst. Evangeiisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Leger des Hells. Zaal Spoorgracht 35. 10 uur v.m. Heiligingsmeeting. 5 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw-atr. 8. 's Middags 4 uur: Dienst. diensten in de omgeving. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Kapteyn. Noordscharwoude, 's av. 7.30 uur, Ds. Bloem- hoff. Winkel, v.m. 10.30 uur, Ds. W. de Mooy. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. de Mooy, Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, geen samenkomst. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Barsingerhorn, nam. 2.30 uur, Ds. van Biemen, Avondmaal. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Oudesluis 2.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Mevr. M. C, de Wilde—Mulder. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Geref. Kerk. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, dienst. Schagen, voorm. 10 uur Cand. Bos van Zeist» Nam. 2.30 uur, Ds. Visch van Kolhorn. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. van Hoogen- huijze, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra Hoekzema van Soherpenzeel. Bevestiging van den heer F. van Rossum. Nam. 2.30 uur de heer F. van Rossum. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging. Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. van half 4 tot 5 uur, de heer C. F. Bijlsma van Den Helder. Tengevolge van het vertrek van vele stad genooten, zijn vaak kleine en grootere ver plichtingen niet nagekomen. Natuurlijk is dit niet opzettelijk gebeurd, maar men heeft, bij zoo'n verhuizing zooveel zorgen, dat er wel eens iets bij inschiet. Eén van de vele verzuimen is, het niet te rugbrengen van het geleende boek uit de Leeszaal, met gevolg, dat de directrice en assistenten alle mogelijke moeite moeten doen, om hun bezit terug te krijgen. Dat is onaan genaam. Bij de vorige evacuatie Is o.m. het boek van „Madame Curie" maandenlang wegge weest. Vele lezers werden daardoor gedupeerd, omdat het een van de gevraagde werken was. Een goede raad! Kijk even na of u nog een boek van de Leeszaal hebt en zorg er voor, dat het zoo spoedig mogelijk in de Bree- waterstraat komt. Urk, 12 December 1940. Door 17 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 656 pond snoekbaars, van 10— 106 pond per vaartuig, pijjs 5458 ct. 160 Pond baars, 30—32 ct. 140 pond blei, 22—30 ct. en 130 pond voorn, 24—25 ct. alles per pond. VAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Het werk bij de Zuiderzeewerken is mo menteel het drukst bij den Sluisput. Hieraan wordt door ongeveer 300 man gewerkt. Aller oogen zijn thans gericht op het stoomgemaal. Bij de Lemmer gaat men op 1 Januari draaien en dan zal Vollenhove zeer spoedig volgen. Door het vele oponthoud hier bij Urk met de branden, komt Urk eenigszlns achteraan. Directie en aannemers zetten nu alles op het spel om den achterstand zoo klein mogelijk i"a, Eenif?en tijd geleden werd er mede gedeeld, dat het Urker Gemaal eerst het vol gend jaar September zou kunnen werken. Dit zal echter veel vroeger zyn.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6