irs „Vreemdelingenverkeer" in de branding Hef meisje wielertocht raii Belasting op waardevermeerdering Radioprogramma in de taxi Extra opcenten op grondbelasting FEUILLETON Weer een driedaagsche P. G. WODEHOUSE EEN GOEDE VERDEELINC VAN HETL1CHT IN HUIS IS JE WARE! DUIST IN DEZE TIJD! - DEZE LAMP KUNNEN WE HIER MISSEN DAT IS HEELWAT ANDERS DAN ZOON SOMBERE BOEL! f Na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, zegt de voorzitter, dat, helaas, het werk der V.V.V.'s om bekende redenen is beperkt. De bedoeling was aanvankelijk ge weest dez evergadering te houden in Den Helder. Aangezien practisch werk thans nauwelijks is te verrichten, dient men zich toe te leggen op versteviging der organisa tie, in welk opzicht nog veel te doen is. De notulen worden goedgekeurd, waarna verschillende mededeelingen worden gedaan We stippen hieruit aan, dat de actie, welke door een commissie zou worden gevoerd ter verkrijging van een spoorlijn over den Af sluitdijk, door de gebeurtenissen zijn achter haald. Deze spoorlijn zal er thans komen. Rapport Directie A. N.V.V. Binnengekomen is een rapport van de di rectie van het A.N.V.V., behelzend richtlijnen voor de propaganda, dat spr. te uitvoerig en te wetenschappelijk acht. Het heeft de vorm van een contract, dat door de afdeelingen kan worden onderteekend en het blijkt in Noordholland dor vier V.V.V.'s te zijn aan vaard. Echter zijn slechts 5 antwoorden bin nengekomen, van in totaal 17 V.V.V.'s De heer Westerman, adjunct directeur van de A.N.V.V. licht het rapport uitvoerig toe. Na ampele discussies, wordt aan de afdee lingen, die nog niets van zich hebben la ten hooren, verzocht zoo spoedig mogelijk hun antwoord in te zenden, terwijl de fede ratie besluit het rapport te aanvaarden. Vragenlijsten seizoen. Uit de binnengekomen vragenlijsten blijkt, dat het afgeloopen seizoen zeer slecht is geweest. In het bijzonder geldt dit voor de badplaatsen. Aangezien dit is toe te schrij ven aan de tijdsomstandigheden, behoeft dit resultaat niet te verontrusten. Verkiezingen. De leden en plaatsvervangende leden van het algemeen bestuur worden, voor zoover aanwezig, opnieuw aangewezen. De -voorzit ter en de secretaris worden bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. F. Zeiler Jr., wordt voorzien door de verkiezing van den heer D. Klomp, Bergen, die de benoeming voor- loopig aanvaardt. Alvorens de vergadering voor de lunch wordt onderbroken, wordt het woord verleend aan Jhr. Mr. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, die als gast aanwezig is en die de beste wenschen uitspreekt voor het verder bestaan van de federatie. Begrooting sluit met een tekort van f2100.—. Na de hervatting is aan de orde de begroo ting 1941. Deze is voorgesteld met een slui tend bedrag van inkomsten en uitgaven ad f1075.tegen f802.— over het afgeloopen jaar. De inkomsten blijken voor een goed Zoo verkouden als een snip? Had dan ook bijtijds Aspirln geno men! Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep. Stroombezniniging behoeft Uw huu niet tot een duister hol te maken. Door Phihpslanipen aart te schaffen in plaats van z.g. „goedkoope gloeilampen, bespaart U tot 20% op Uw stroom en ontvangt U extra licht! deel gebaseerd op 'n te verwachten subsidie van de provincie. Mocht deze uitblijven, dan zal de post f 600.voor het vervaardigen van een gids achterwege moeten blijven. Intusschen blijkt de opzet de aanwezigen niet te bevredigen. Het bedrag onvoorzien is met f20.— stellig te laag geraamd. Deze post wordt verhoogd tot f120.—. Daarnaast wordt de post voor propaganda verhoogt op f 1600, terwijl voor de 3-daagsche fietstocht f 1000. moet worden uitgetrokken. In de meening, dat de begrooting tevens een werkprogram moet zijn, wordt aldus besloten, waardoor de begrooting een tekort oplevert van 12100.—. 3-daagsche wielertocht 1941. In de hoop, dat die dit jaar zal kunnen doorgaan, is voor 1941 wederom een 3-daag sche wielertocht op het programma genomen. Het centrum hiervan zou Alkmaar zijn en er gaan daarom stemmen op de tocht in ieder geval in de zomermaanden te doen geschie den. De aangelegenheid wordt aan de com missie overgedragen ter nadere uitwerking. Maandelijksche vergaderingen met A.N.V.V. Tegens deze bijeenkomsten heeft het be stuur zekere bezwaren, o.a. uitgaande naai de kosten en naar d e vertrouwelijkheid, welke aan de besprekingen is verbonden. Intusschen blijken deze vergaderingen door sommigen zeer belangrijk te worden geacht. Overigens is Noord-Holland, buiten Drente de eenige federatie, die niet alle vergaderin gen heeft bezocht. Het resultaat is, dat de kostenkwestie in de eerstkomende vergadering van het dage- lijksch bestuur van de A.N.V.V. zal worden ter sprake gebracht. Oprichting Provinciale Vereeni- fling. Motief tot deze oprichting was de moge lijkheid tot verkrijging van een provinciaal subsidie, dat een bedrag van f20.000 zou uit maken en dat dan over de 4 federaties zou worden verdeeld. Ten einde een deel van deze buit te ont vangen, werd opgericht een federatie Water land, die echter diende te ressorteeren on der Noord-Holland benoorden het Noordzee kanaal of onder Amsterdam. Overigens schijnt de zaak ook te zijn getraineerd door Amserdam, dat blijkbaar niemand boven zich wenscht. Zoo is het een lijdensgeschie denis geworden, wat niet wegneemt, dat er druk aan wordt gewerkt. De volgende vergadering zal worden ge houden in Heiloo. Pensionhouders. Naar aanleiding van een vraag wordt me degedeeld, dat van de zijde van de A.N.V.V. sterk is aangedrongen op de tot standko- ming van een landelijke vereeniging. Hier voor zijn stappen genomen en de ontstane organisatie is erkend door de Rijks-Horeca. De heer Klomp betuigt, dat het jammer is, dat deze vergadering geen aandacht kan schenken aan deze belangrijke aangelegen heid, aangezien de plaatselijke V.V.V.'s, waaraan in deze om advies is gevraagd, er zelf geen weg mee weten. Besloten wordt te Alkmaar een vergade ring uit te schrijven op korten termijn, waartoe ook de pensionhouders en de beide bestaande organisaties zullen worden uit- genoodigd. Hierop volgt sluiting. Noot van de redactie. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer mr. D. Breebaart, omtrent den leunde en geheel op was. „O hè!" zeide ze. Het meisje wan behulpzaam. Mr. Ferguson, de hulpprediker, is wel thuis al" u dien wilt spreken?" Maud kreeg weer hoop. ,0 ja, heel graag. Wil je vragen of 't hem schikt, dat ik hem even kan spreken." „Zeker miss. Wie m. ik aamdienen?" „Och, meneer kent me nie Zeg maar dat een dame hem wenscht te -preken." ,Ja miss. Komt u binnen?" De voordeur ging dicht achter Maud. Zij volgde het meisje in de ontvangkamer. Even later kwam jong en tenger een hulpprediker binnen. Hij had een vriendelijk gezicht en scheen blij van dienst te kunnen zijn. „U wenschte mij te spreken?" „Het spijt me dat ik u moet lastig vallen", zeide Maud, den jongen man met een betoo- verend glimlachje van de wijs brengend („O, volstrekt niet volstrekt niet," verklaar de de hulpprediker al half in de war) maar er loopt me een man achterna!" De hulppredikei klikte verontwaardigd met zijn tong. ,,'t Is een echte landlooper. Hjj loopt me a' een heelen tijd na, ik ben bang voor hem." Zoo'- beest." „Hij staat, geloof ik, voor de deur. Ik weet niet, wat hij wil. Zoudt u misschien... hem misschien willen zeggen, dat hij weg moet gaan?" De oogen, die George's lot voor alle eeuwig heid hadden beslist, straalden nu den hulppre diker tegen, die begon :e knipoogen. Hij ging rechtop zitten, pogend zich breeder te maken. Hij was volmaakt bereid voor haar te sterven. „Wil u hier even wachten", vroeg hij. „Ik zal 'm 's even onderhanden nemen, 't Is bar, dat aanleg van een spoorbaan over den afsluit dijk, vernamen wij van andere zijde nog: dat in principe besloten is tot den aanleg van een spoorwegverbinding met Hamburg en Breinen over den afsluitdijk. Het zou in de bedoeling liggen, voorloopig nog geen dubbelspoor aan te leggen, ten einde de totstandkoming zooveel mogelijk te bespoedigen. Tusschen Groningen en bovengenoemde Duitsche handelssteden zou reeds een snel treinverbinding zijn tot stand gekomien. Mogen niet op huurders en pach ters worden afgewenteld. Het derde van de bedoelde besluiten be treft de heffing opcenten op de grondbelas ting; te weten 106 extra-opcenten (met de tegenwoordige dus 120) op de aanslagen wegens gebouwde eigendommen en 100 extra-opcenten op de aanslagen wegens on gebouwde eigendommen. De aandacht zij er op gevestigd, dat het niet in de bedoeling ligt, dat deze belastingsverhooging op pachters en huur ders mag worden afgewenteld. Er is een verordening afgekondigd, krachtens welke een heffing zal plaats vinden van de waardever meerdering van onroerende zaken, die door overschrijving in de regis ters in eigendom van een ander overgaan. Deze heffing bedraagt vijftig percent van de' winst, als de winst f 3000 .of meer be draagt, Is de winst beneden de drie duizend gul den, dan is de belasting 75 percent van de winst, voor zoover deze het bedrag van duizend gulden teboven gaat. Als winst wordt beschouwd, het bedrag, waarmee de waarde van het onroerend goed op dit oogenblik de waarde, die dat goed op 9 Mei 1940 had, overschrijdt. DINSDAG 17 DECEMBER 1940. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch programma. KRO-uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP. Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Koorconcerten (opn.). 10.30 Concertgebouw-orkest (gr.pl.). 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest (12.45 1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gramofoonmuziek. 1.45 Pianovoordracht (opn.). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Zang met pianobegeleiding. 3.10 Pianovoordracht. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Vervolg van 3.00. de openbare weg niet eens meer veilig zou zijn." „O, wat aardig van u", zeide Maud dank baar. „Ik denk eigenlijk, dat die man niet goed wijs is. 't Was zoo onzinnig van 'm, om mij al dien ijd na te loopen. En dan nog wel door de greppel!" „Door de greppel?" „Ja. Bijna aldoor liep hjj door een greppel naa den weg. Dat scheen hij prettig te vin den. Ik begrijp niet, waarom." Lord Belpher, tegen den muur leunend, trachtte uit te vinden, welke voet hem het meeste pijn deed, toen hij opeens een geeste lijke voor zich zag staan, die hem door een gouden pince-nez afkeurend en vijandig aan staarde. Lord Belpher beantwoordde den blik. De één noch de ander maakte een gunstigen indruk. Percy vond, dat er knapper hulppre dikers waren en de hulpprediker meende, dat hij wel eens landloopers gezien had met gun stiger uiterljjk. „Kom, kom!" begon de geestelijk. „Dat gaat zoo niet, vriend!" Eenige uren geleden was Lord Belpher's misnoegen opgewekt door George, die hem met Sir had aangesproken. „Vrind" genoemd te worden maakte hem sprakeloos. De gave om ons zelf te zien, als anderen ons zien, is maar weinigen gegeven. Lord B lpber, niet één van deze bevoorrechten zijnde, had geen llauw begrip, hoe intens af- stootelijk zijn uiterlijk op dat oogenblik was. Zijn roodomrande oogen, de stoppels op zjjn ge zicht en de dikke laag modder, als gevolg van zijn tocht door de greppel werkten samen om hem een voorwerp van afschuw te maken. „Hoe durfde je 'net te wagen, die jonge dame na te loopen? Ik heb grooten lust je te laten oppakken!" 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-symphonie-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cyclus „Betrekkingen met het Neder- landsche muziekleven van grote figuren uit de muziekgeschiedenis". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.35 Reportage. 6.00 KRO-symphonie-orkest en solist. 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws» berichten ANP en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek, 9.00 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Philharmonisch kwartet. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.05 Omroeporkest. I.50 Pianovoordracht. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.00 Reportage. 3.15 Cabaretprogramma. 4.15 Kamermuziek (opn.). 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest (5.505.55 „Ook tot Uf, toespraak). 6.15 „Winterhulp", toespraak. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.457.00 Actuele reportage of gramofoon» muziek en sluiting. Kootwijk. 1875 m. VARA-uitzending, 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten^ Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Berichten, Duitsch. II.3011.45 Berichten, Engelsch. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuw- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.002.15 Berichten, Duitsch. 2.302.45 Berichten, Engelsch. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Derde en vierde acte van de opera „Aida" (gr.pl.). 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbertchten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Een studie in zwart en wit". 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. Percy was razend. „Ik ben haar broer!" Hij stond op het punt van zijn verklaring doir bewijzen te staven en zijn naam te noemen, toen hij zich bedacht. Hij had er genoeg van om bij der gelijke gelegenheden zijn naam publiek te maken. Toen in Haymarket de politieagent hem gearresteerd had, was zijn eerste werk geweest hem zijn rang en naam toe te don deren, maar de a^ent, zonder met ronde woorden te zeggen dat hij hem niet geloofde, had gjn twijfel getoond, door te antwoorden dat hij zelf de koning van Brixton was. „Ik ben haar broer!" herhaalde hij, terwijl zijn tong dubbelsloeg. Het misnoegen van den geestelijke werd grooter. Tot op zekere hoogte z:jn we allen broeders, maar dat nam niet weg, dat hg van opinie was, dat dot bemodderde individu een brutale, ongepaste leugen had verteld. En 't was heel begrijpelijk, dat hjj tot de conclusie kwam, met een slachtoffer van Bachus te doen te hebben. „Je moest je schamen,'' zei hg streng. „Treurig menschelgk wrak, dat je bent, je spreekt als een beschaafd man. Heb je dan geen eergevoel? Sla je nooit eens een blik in je binnenste en ril je dan niet van de ver schrikkelijke vernedering, welke je alleen door gebrek aan wilskracht over jezelf hebt gebracht?" Hij verhief zijn stem. Het onderwerp der geheelonthouding lag hem na aan het hart. Nog gisteren had de vicarish in eigen per soon hem een compliment gemaakt over het goed, dat hij met zijn preek tegen den drank in het dorp deed en de herbergier uit de „Drie Duiven", daar beneden aan weg, had zich herhaaldelijk verbitterd uitgelaten over die smakkers, die iemand, die een eerlijk stuk brood verdient, in de wielen rijden. „Je kunt het best laten, als je maar een flink besluit neemt Je zeft tegen jezelf: Ééntje hindert niet! Misschien niet. Maar heb je genoeg aan één? T _en! Heusch vrind, voor één als jij is geen middenweg. Alles of niets. Houd er mee op nu terwijl er nog een schijrtje menschelijkheid aan je is. Al heel gauw zou 't te laat zijn! Strijd tegen die begeerte. Verzet er je tegen. Onderdruk ze! Neem je nu voor, nu, dat noo't meer een druppel van dat vervloekte vocht over je lippen zal komen." (Wordt vervolgd.) Plannen voor een provinciale vereeniging blijven een lijdens geschiedenis. 16e Vergadering van het Aig. Bestuur der Frederatie van V.V.V.'s in Noord-Holalnd. Onder voorzitterschap van den heer Mr. D. Breebaart had Zaterdag j.1. de vergade ring plaats van de federatie van V.V.V.'s in Noord Holland. Opening. Het toegezonden jaarverslag' van den secretaris geeft geen aanleiding tot op- en aanmerking. Een applausje verwerft de me dedeeling van den heer v. d. Garde, dat de Horecaf haar donatie heeft verdubbeld. Rekening. De rekening laat zien een bedrag aan ont vangsten ad f856.38, aan uitgaven ad f669.93. Het voordeelig saldo was hiermee f 186.45, waarvan een deel werd gebezigd tot afbeta ling op de schuld aan de firma Strengholt, die daarmee daalde tot juist f200. De rekening wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van de schuld Strengholt wordt aan de afdeelingen verzocht voor dit jaar de contributies te verdubbelen of in elk geval een extra-donatie te doen. Staande de vergadering wordt reeds f 165.toegezegd, zoodat de schuld aanstonds met zekerheid zal kunnen worden gedelgd. door 30. Op den wegwijzer stond, dat het ander halve mijl was naar Little Weeting maar de tweelingblaren be'wistten dat feit energiek, het scheen, Lord Belpher eerder vijftig mijl. Hg' sleepte zidh met moeite voort. Het was nu gemakkelijker om Maud 't oog te houden, want de weg ging rechtuit, maar alle voor- deelen hebben nadeelen, want om zelf niet ge zien t- worden, was hg verplicht den weg te verlaten en door e_n greppel te loopen, naast den weg. Die greppels naast Engel- s'he landwegen zijn niet in 't minst half slachtig. Zij weten dat ze greppels moeten zijn en geen voren, dus ze zjjn greppels. Die, waarin Lord Belpher poogde zich onzicht baar te maken, was zóó diep, dat alleen zijn hoofd en hals nog boven den grond uitstaken en zóó vuil, dat hj na zoowat twintig yards te hebben geloopen, van onder tot boven met modder zat. Als regen eenmaal in een En- gelsche greppel is gevallen, is hij er niet meer uit te krijgen, dan maakt hij het er zich huiselijk, soms weken lang en bereidt een smakelijk chocolaae-vlaatje, waar alleen nog maar even in geroerd moest worden, ploegde en klotste er door heen. Overal koekte de modder aan hem vast. Maar vastberaden, als hij was, gaf hg 't daarom niet op. Een schoen had hij ook al eens verloren, maar na even zoeken had het onheil zich hersteld. Bij een andere gelegen heid had een langskomende hond, die dingen door de greppel zag bewegen, die volgens zijn opinie er niet door moesten gaan het was een heel verstandige hond, die niet ge wend was een hoofd zonder romp te zien wandelen Percy meer dan een kwart mijl begeleid, hem angstige oogenblikken bezor gend door af en toe een aanval op zijn ge zicht te doen. Een goed gemikte steen maakte een eind aan dat spelletje en Percy vervolgde den weg in zijn ééntje. Hij hield Maud goed in het oog, maar tot zijn verba- 7' verliet zij den weg en ging het hek bin nen van een huis, dat dicht bij de kerk stond. Lordt Belpher ging weer op den weg en bleef daar staan, stom verbaasd. De vreese- lijke gedachte, dat hij al die moeite en ellende voor niets had gehad, kwam bij hem op. Dit huis was blijkbaar een pastorie. En Maud's komen daar had natuurlijk niets met dien vent te maken. Had hij dit alles doorge maakt, alleen om te aanschouwen, dat zijn zuster een bezoek bracht aan een geeste lijke? Te laat begreep hij, dat 't volstrekt niet buitengewoon was, dat zr, de geestelijk heid van Little Weting kende. Hij had niet bedacht, dat gedurende den tgd, dien hij in Oxford was geweest. Maud het buiten wat saai had gevonden en afleiding had gezocht in liefdadigheid in he' dorpje. Hij stond besluiteloos, geheel van zijn stuk. Maud intusschen had aangebeld. Nadat ze omkgkend in de verte haar broer Percy had zien opdagen, wa_ steeds haar jong, verstan dig hoofdje bezig geweest een plan in elkaar te zetten om hem van 't spoor te brengen. Ze moest George dien morgen spreken. Ze kon geen enkelen dag .neer wachten met een schakel tot stand te brengen tusschen haar en Geoffrey. Maar pas toen ze Little Weeting bereikt had, bedacht ze iets, wat voor uit voering in aanmerking kwam. Een net meisje opende de deur. „Is de vicaris thuis?" „Neen miss, hij is een half uur geleden uitgegaan". Maud stond even verslagen als haar broer Percy, die nu tegen den muur der pastorie

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2