Japaasche tulpen veroveren AMERIKA Duitschland zal te hulp snellen BRUTALE MOORD te Amsterdam DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER LAVAL gearresteerd? Verduisteren 5.27 uur BEPERKT REIZIGERSVERKEER Spaarbankgelden Een officieel Fransch communiqué Van 5 Januari af Geeo wapenstilstand met Griekenland Lawine op Sachalin LLOYD GEORGE bij Churchill KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 17 DECEMBER 1940 68e JAARG.No. 9112 Kerkdienst kon niet doorgaan Engeland vraagt om financieele hulp aan Amerika Tbailaad'IodoChina Als Italië teekenen van afmatting vertoont Echter geen reden tot bezorgdheid Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.46 uur Maatregelen tegen smokkelhandel Het lijk van den vermisten groenten- handelaar gevonden HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG OP TRAJECTEN WAAR DE STOOM TREIN RIJDT EN VOORNAMELIJK' OP ZONDAG. y Naar het Hdbld. van de zijde vaijr-fle direc tie der N.S. verneemt, zal op ïr**Januari a.s. een nieuwe dienstregeling flfr Nederlandsche Spoorwegen verschijnejft. Met Ingfjflfg" xtan dien datum zal een ^beperïung voor het reizigersverkeer worden ingevoerd en wel op de tra jecten, die met stoomtractie worden gereden. Voornamelijk zal deze be perking zich doen gelden voor hen, die Zondags willen reizen, omdat op den rustdag tal van stoomtreinen uit vallen. Tevens zullen ook op de werk bijen eenige stoomtreinen uitvallen, maar lang niet in die mate als op Zondag het geval zal zijn. Verder vernamen wij, aldus het Hdbld., dat de dienstregeling op het geheele electrische net geen enkele wijziging zal ondergaan. Evenmin zal het Gooi worden gedupeerd, doch de zakenmenschen, noch het goederen transport. Van een tariefsverhooging, die volgens de geruchten op komst zou zijn, is bij de direc tie te Utrecht niets bekend. Wanneer men daartoe zou besluiten, zal deze in geen geval met ingang van het nieuwe jaar worden in gevoerd. Alle mededeelingen omtrent een be paald percentage zijn dus volkomen uit de lucht gegrepen. Nederland zal straks alle zeilen bij moeten zettenl STRENGERE KEURING, MEER RE CLAME EN BETERE REIZIGERS NOODIG. Het Weekblad voor Bloembollencultuur geeft in zijn nummer van 13 December 1.1. een brief weer van den heer Hendrik 'Lan- geler te New York. Schrijver deelt mede. dat dit najaar in New York 5 millioen Ja- pansche en 10 millioen Engelsche tulpen werden ontvangen en dat de in Amerika ge kweekte tulpen krachtig hebben medegehol- pen om aan de vraag te voldoen. Verder: „De Japansche leveranties hebben velen de Dogen geopend voor de prestaties van dit land in het leveren van mooie, goed in de [huid zijnde tulpen voor de winkels, in dat opzicht veel beter dan de Engelsche of Hol- landsche tulpen." In verband met bovenstaande mededee- ïing constateert de heer L.: „De rampzalige oorlog in Europa bracht (in Amerika) een bijzonderen slag toe aan de Hollandsche bloembollenbelangen, die lang zal nawerken. Om het verlies van unieke markt-positie en prestige op den duur te her stellen zal men in Holland moeten instellen een strenge keuring „op de huid" der tul pen en op „beursplekjes", welke steeds tot (verkalking leiden. Degeen die stootmolens of stortmolens gebruiken wil, moet dat maar den ten koste, of met verlies, van de uitvoer waarde zijner partijen. Het worden dan par tijen, die goed zijn voor binnenlandsch ge bruik alleen. Men zal ook naar Amerika 'fnoeten zen den een grooter getal geschoolde, beschaaf de en welbespraakte reizigers, die de Hol landsche goede soorten dagelijks van 7 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds voor 6 maan den lang met afnemers bespreken, aanbeve len en geplaatst krijgen. De kleine en jonge uitvoer-ondernemingen !n Nederland dienen beschermd te worden en aangemoedigd met nog beter reclame materiaal, goedkoope, kleurrijke catalogi en betrouwbare lantaarnplaten en prijskaarten {voor de winkels. De bescherming moot bestaan uit absolute (verhindering dat groot-combinaties van vei ling-exporteur-afnemers, geheime of bedriege lijke regelingen kunnen maken, waardoor de groot-afnemer in het buitenland monopolis tische voorsprongen krijgt, waardoor hij de Hollandsche bloembollen goedkooper kan aanbieden dan de door officieele minimum prijzen gebonden kleine exporteur. Verbete ring van product, examens voor adspirant- reizigers en her-examens op geleverd ver- koopswerk, beter reclame-materiaal, absolu te handhaving van de export-voorschriften Voor groot en klein, daarin zoeke men be scherming en uitbreiding van de wereldposi tie van de Nederlandsche bloembollen.". Belachelijk zegt Rome. Gayda schrijft, volgens U. P., in de „Gior- nale d'Italia": Ofschoon de machtsmidde len van Italië in dezen oorlog, die een oor log is van de armen tegen de rijken, in zeker opzicht tm achter staan bij die van de Engelschen, houdt Italië stand en biedt het den vijand krachtig tegenstand. De En gelschen hebben 300.000 man uit Engeland en andere deelen van het Britsche rijk in Egypte geconcentreerd. Deze troepen ma ken, ondersteund door 800 tanks en pant serwagens, evenals de cavalerie van Napo leon een omtrekkende beweging door de woestijn. Gayda spreekt het gerucht tegen, dat Italië voornemens zou zijn met Griekenland een wapenstilstand te sluiten. Hij schrijft: Uit Athene komen belachelijke berichten, volgens welke Italië met Griekenland een v -penstilstand zou willen sluiten. Door dergelijke berichten tracht de Engelsche propaganda den indruk te wekken, alsof met de Italiaansche operaties in de Mid- dellandsche Zee niets is bereikt. De Engel schen moeten zich echter niet vergissen. GEEN SPRAKE VAN BLOKKEERING. De secretaris-generaal van Financiën heeft het noodig geoordeeld, een categori sche tegenspraak te geven van een gerucht, dat onrust veroorzaakt heeft onder het sparend publiek in Nederland. Deze tegen spraak, afkomstig van den op financieel gebied hooggepiaatsten Nederlander, zal on getwijfeld een goeden indruk maken. Hij heeft een schrijven van den volgenden in houd gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfoort, waarbij 182 der voornaamste spaarbanken in ons land zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt het gerucht ver breid als zou het denkbeeld in overweging zijn genomen, om tegoed bij sparbanken in een of andere vorm te blokkeeren. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ontbreekt en dat dit denkbeeld in geen enkele opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is ge nomen. Mocht u dit gewenscht voorkomen, dan machtig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter algemeene kennis te bren gen." (w.g.) TRIP. Er zou ook huiszoeking bij hem zijn gedaan. Te Berlijn, waar men zeer verrast is over de plotselinge vervanging van Laval door Flandin, loopt het ge rucht, dat Laval zou zijn gevangen genomen en dat in zijn woning een huiszoeking zou zijn gedaan. Bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. Officieele kringen te Berlijn schij nen ietwat overrompeld door deze gang van zaken. Men was in volle onderhandeling met Laval en het is begrijpelijk, dat Wilhelmstrasse zich zeer gereserveerd betoont ten aan zien van zijn vervanging door Flan din. Brand in den kelder van kerk. Zondag is te Apeldoorn in de Nieuwe Kerk van de Ned. Hervormde Gemeente te Apeldoorn kort voor het begin van den dienst brand ontstaan in den kelder waar de kachel van de centrale verwarming stond. De oorzaak hiervan was, volgens 't Hsb., vermoedelijk, dat de hitte van de Wichel, het rondom die kachel voor dro- *"ng opgestapelde hout heeft doen ont- randen. De geheele kelder is uitgebrand. J? advies van den commandant der brand- <lifl r' de heer G. Oosterbroe;k, is de kerk se»,, af£!:e'ast- De bezoekers zouden wel erin ïeyaar toopen, maar wel hinder van °k ondervonden hebben. Associated Press verklaart, aldus een D.N.B.-bericht uit Washington van officieele zijde te hebben verno men, dat de Britsche regeering den Ver. Staten thans formeel om fi- nanoieelen bijstand heeft verzocht. 43 huizen bedolven. Naar uit Noord-Sachalin gemeld wordt, zijn Zaterdagmorgen in de nabijheid van de stad Sikoeka 43 houten huizen door een reusachtige lawine bedolven. Tot dusver is nog niet bekend hoeveel menschen daarbij levend begraven zijn. Terstond na het bekendworden van de ramp is een reddingsploeg naar de piek des onheils gezonden. Daar de sneeuw in de bosschen hier en daar zelfs zeven voet hoog lag, kwam men maar langzaam voor uit en arriveerde eerst laat in den avond ter plaatse. Ondanks vertwijfelde pogingen heeft men tot nu toe pas 2S menschen kun nen uitgraven, van wie er nog vijf in leven waren. Men heeft alle hoop opgegeven nog meer bedolvenen levend te bergen, daar sinds het ongeluk reeds drie dagen ver- loopen zijn. Als minister zonder portefeuille in de regeering? Volgens berichten uit Londen is Lloyd George gisteren door Ghurchill in Downing- street ontboden. Volgens den parlementairen correspondent van Reuter zou dit feit in strijd met de in omloop zijnde geruchten niets hebben uit te staan met een benoe ming van Lloyd George tot opvolger van Lord I.othian als ambassadeur in Washing ton. Het is onwaarschijnlijk, dat Lloyd George tot die functie zal worden benoemd. Waarschijnlijker is het, dat Lloyd George binnenkort zal toetreden tot de regeering van Churchill en wel als minister zonder portefeuille. Naar uit Vichy wordt gemeld, is vanoch tend een communiqué gepubliceerd over de incidenten aan de grens tusschen Thailand en Indochina en over de tegenmaatregelen van Fransche zijde. Dit communiqué heeft den volgenden tekst: „Zooals bekend hebben zich den laatsten tijd op verschillende punten aan de grens tusschen Thailand en Indochina verschei dene incidenten voorgedaan. Herhaaldelijk hebben Thailandsche militaire elementen en partijgangers zonder eenige provocatie van Fransche zijde en zonder het geringste voor wendsel invallen op Indochineesch gebied ge daan, waarbij onduldbare aanvallen op per sonen en eigendommen gedaan zijn. Eenige Fransche en inheemsche inwoners zijn ge molesteerd of gewond. Er zijn zelfs dooden gevallen. Thailandsche vliegtuigen hebben boven dien op een reeks IndocHïneé'sche plaatsen bommen geworpen. De Fransche regeering, die zooals zij reeds meermalen verklaard heeft, de gren zen van Indochina op strenge wijze wil handhaven, heeft, alle maatregelen genomen om deze aanslagen energiek te beantwoor den. In verband met de onlangs door Thai landsche vliegtuigen ondernomen aanvallen heeft de Indochineesche luchtmacht bij wij ze van vergelding bommen op een aantal Thailandsche plaatsen geworpen. Deze ver gelding, die onder de Thailandsche bevol king groote opwinding heeft veroorzaakt, was noodzakelijk. Men mag aannemen, .dat de openbare meening in Thailand beseft, welk een vergissing de genoemde partijgan gers en de Thailandsche grensautoriteiten begaan hebben. De Thailandsche regeering, die begrijpt van welk een belang de handhaving van normale betrekkingen met Indochina is, zal ongetwijeld niet, aarzelen een einde te ma ken aan deze onhandige initiatieven van piraten of militaire commandanten, die ver van Bangkok verwijderd zijn." Onder het opschrift: „Engelsch Fa ta Morgana", schrijft de „Voelkischer Beobachter" in zijn Zondagsblad over de operaties in de Egyptische woestijn, waar het den Engelschen voor de eerste maal sedert het deel nemen der Italianen aan den oorlog ig gelukt het militaire initiatief te nemen en zich op het terrein te handhaven door het ondernemen van een tegenaanval. Gelijk de Trojanen indertijd meenden, al dus het blad, de belegeraars van hun stad te hebben verdreven, meenen thans vele En gelschen, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen. Juist de streek van Sidi el Barrani en ol- loem krijgt in Engelsche oogen de beteeke- ni» van ©en Achillespees van de as. Deze interpretatie wordt weliswaar noch in de berichten van het Engelsche opperhe- in oe uci onvallend bescheiden mede- fiw over de opaüe"door Churchill ge- Sden, maar alleen in de commentaren van de Engelsche pers. Het antwoord op de vraag „waarom" is echter gemakkelijk te raden. Hóe krachtiger nl. het Duitsche luchtwapen in Engeland toeslaat, hoe ge voeliger de verliezen der Britsche koopvaar dijvloot ook blijken, hoe smaller de voedings basis wordt, hoe meer het bewapeningspo- tentieel verschrompelt, hoe duurder de oor log wordt en hoe meer de financieele reser ves verdwijnen, met andere woorden, hoe meer het laatste stadium van den oorlog in Engeland zich af teekent, des te ijveriger heeft de Britsche propaganda ernaar ge streefd te beweren, dat de beslissing in Afri ka valt. Daartegenover stelt de V.B. de vraag: „Wint kunnen de Engelschen daar strategisch bij winnen? Bereiken zij meer dan wat deskun digen zoojuist nog maarschalk Graziani venveten, toen hij over de Libvsche grens Egypte binnendrong, n.1. een verlenging van de ravitailleeringswegen? Wat winnen de Engelschen in Libye, welks grenzen zij ove rigens nog lang niet hebben bereikt? Op zijn best een prestige-succes, zooals in het voor jaar de landjng in Andalsnes, bet binnen varen in de fjord van Narvik. Waren de ze gebeurtenissen echter voor den afloop van de operaties in Noorwegen van betee- kenis? Vermochten zij zelfs het oorlogspo tentieel van Duitschland te verzwakken? Wanneer men hiernaar verwijst, verval len ook alls conclusies, die de strategen om de groene tafel te Londen trekken uit de gevechten in Noord-Afrika." Tenslotte wijst het blad er op, dat Italië in al de jaren, die aan den oorlog zijn" voor afgegaan ontzaglijke dingen heeft gepres teerd en wel steeds opnieuw. De Engelschen gelooven daarom klaarblijkelijk, dat de Ita lianen sneller moe worden dan de Duit- schers. De bezetting van Somali-land had eigenlijk een les voor hen moeten zijn. En gelooven de Engelschen werkelijk, dat men in Duitschland rustig zou toezien bij een afmatting van Italië? Juist den laatsten tijd heeft de Britsche propaganda uit het feit, dat Duitschland niet in Griekenland heeft ingegrepen, willen afleiden, dat men in Berlijn de Italianen „in de soep" wil la ten zitten. In tegenstelling tot Engeland denkt men in Duitschland echter ook in militaire dingen nuchter. Naar Duitsche opvatting geven de gebeurtenissen, zoowel in Griekenland als in Egypte geen aanleiding tot bezorgdheid. Dit oordeel wordt geveld in volkomen be kendheid met het Italiaanse!) oorlogspoten tieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juistheid der Duitsche militaire oordeelen uit Frankrijk nog herinneren te denken en maakt dit hun mogelijk den toe stand te zien, zooals hij werkelijk is. Sedert zeven dagen, zoo schrijft „Popoio di Roma", woedt de slag in de woestijn, in den loop waarvan de Italiaansche troepen den Engelschen vijand iederen vierkanten meter grond betwisten. Engeland zal de Italianen overal gereed vinden om hun het hoofd te bieden en den weg te versperren. De Achilles pees der spil, zooals de Engelschen Italië be liefden te noemen, zal bewijzen, dat zij on kwetsbaar is. Achter de Italiaansche weer macht staat het Italiaansche volk meer aan eengesloten dan ooit, een volk dat weet wat oorlog is en dat beslist niet verwacht iederen dag overwinningsberichten te ontvangen. Wanneer de Engelsche propaganda be weert, dat in Italië teekenen v. bezorgdheid en ontevredenheid merkbaar worden, zoodat de autoriteiten niet goed meer weten, hoe zij de toenemende depressie kunnen afwen den, dan zijn dat niets anders dan ijdele illu sies. De Londcnsche correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" meldt, dat niemand te Londen waagt te voorspellen, hoe de mi litaire gebeurtenissen in Afrika zich verder zullen ontwikkelen, of het Britsche leger zijn actie zal kunnen voortzetten of dat Graziani op zijn beurt een krachtigen slag zal toe brengen. Generaal Wavell en zijn staf, aldus zegt men te Londen, zullen zich bewust zijn van de moeilijkheden, die een voortzetting van de actie in den weg staan, en de strijd kracht van de reserves van Graziani in Li bye, die zeer goed opgeleid zijn en over tal rijke tanks beschikken, niet onderschatten. Men kan dus venvachten, dat de Engelsche aetie voorloopig tot stilstand zal komen. De secretaris-generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Financiën heeft bepaald, dat in een strook van 1000 meter breedte langs de Rijksgrens in Zeeuwsch Vlaande ren tusschen de Schelde en de Noordzee het vervoer van alle goederen verboden is tus schen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang. In een strook van 100 meter breedte langs de Rijksgrens in Zeeuwsch Vlaanderen tus schen de Schelde en de Noordzee is het ver voer van goederen in andere dan binnen- vaartsche richting verboden. Deze verboden gelden niet voor zoover het vervoer kennelijk geschiedt als een voort gezette handeling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoorloofden uitvoer op een der land-, spoor-, tram- en waterwe gen, waaraan een kantoor der invoerrechten is gevestigd, tijdens de uren, waarop dat kan toor is opengesteld. De inspecteur der invoerrechten en accijn zen ter sub-inspectie te Terneuzen kan on der de door hem te stellen voorwaarden af wijking van de verbodsbepalingen toestaan. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 1 Januari 1941. ITALIAANSCH VLIEGTUIG MET GAS GENERATOR. Op het vliegveld bij Milaan heeft men proe ven genomen met een' vliegtuig, dat zich voortbeweegt met behulp van een kolengas- generator. Het toestel kon gemakkelijk opstij gen en een hoogte van een vijftig meter be reiken. Het was een Breda met een motor van 425 P.K. De proeven worden voortgezet. MET MESSTEKEN IN HET HOOFD UIT HET WATER OPGEHAALD. Gistermiddag heetf de politie uit de Hee- rengra'cht te Amsterdam het lijk opgehaald van den, sinds 8 November vermisten, M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij om 12.45 uur in den trein naar Amster dam stapte. Nadien had men niets meer van hem vernomen. Hij had een bedrag van f600 bij zich, het geen direct deed vermoeden dat misdaad in het spel was. Inderdaad is dit geld ook nu nog niet terug gevonden. Het lijk vertoonde messteken aan het hoofd en de politie neemt aan, dat de man een huis binnen is gelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds in de duisternis te water is geworpen. In verband hiermede verzoekt de politie een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent elke aanwijzing, welke tot opheldering van dezen brutalen moord kan leiden, zich on verwijld tot haar te wenden. Men vermoedt, dat de man met den elec- trischen trein van 12.45 uur uit Den Haag H. S. naar Amsterdam is te ruggekeerd Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgeving van het station Hollandsche spoor gesignaleerd. Hij was toen niet in gezelschap van anderen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Ne big in den trein met iemand een gesprek is begonnen en dat hij toen met dezen kennis Amsterdam is ingegaan. Vandaar ook, dat degenen, die meenen inlichtingen of aan wijzingen te kunnen verstrekken, dringend verzocht wordt zich te vervoegen aan het bu reau Marnixstraat 148. Het slachtoffer moet bij aankomst in de hoofdstad ongeveer dui zend gulden in zijn bezit gehad hebben bene vens drie gloednieuwe bankbiljetten van 100 Belgische franken. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit', dat het lijk geheel met modder besmeurd was. Het signalement van het slaehtoffer luidt als volgt: 55 jaar oud, gezet postuur, donker van ui terlijk, donker haar, van voren eenigszins kaalhoofdig, klein zwart snorretje, rond ge laat, hij was op 8 November gekleed in een muisgrijze winterjas, op het hoofd een blauw grijze gleufhoed, donkerblauw colbertcos- tuum, lage zwarte schoenen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1