KRUSCHEN Ons Indisch hoekje Wat is onbeschaafd? 1119P S-> l/UacUnieuiai De gelukwensch De weekkaarten in de Kerstweek WINTERHUIP#NEDERLAND 36310 De man met de hamer Slaapplaatsen voor stadgenooten Hoofdpijn Gesloten winkels tusschen 12 en 1.30 u. ïlieuopö uil U\& tueuiud Waarom was er?... Kerstlectuur Vrijdag 20 December 1940 Tweede Blad aan uw vrienden en relaties Opvarenden «Van Meerland' Nogmaals i Verkoop niet zonder bonnen! Bijna 100 jeugdige Nieuwediepers naar Wijdenes en De Hem is dc girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gaven voor „Winterhulp"» fan de Groot met pensioen Alles binnen Ongeval in de sluisput Visscherij Inschrijving Handelsregister Geen Oudejaarsavond dienst voor onze kinderen Uwrheumatische pijnen Morgen is het de laatste lag, dat u te gen gereduceerden prijs, uw nieuwjaars- wensch aan onze agenten, looi»ers of aan ons kantoor op kunt geven. Wie na mor gen komt, betaalt 10 cent meer. We ont vingen reeds vele Nieuwjaarswensehen. Men blijft deze goede gewoonte getrouw om elkaar het beste te wenschen b(j de jaarswisseling. Het is nu, nog meer dan anders een uiting van warme sympathie, een innig gemeende wensch voor een ge lukkig jaar, na dit jaar van sombere en droeve gebeurtenissen. Toon uw vriendenrelaties, dat U hen nog niet vergeten bent, denk aan uw clientèle, die uw beste wenschen zal waardeeren, ver geet niet uw familie, die U nu vooral moeilijk kunt bereiken. Een handdruk per krant, die kunt U ook geven, als u vandaag of morgen nog uw an nonce opgeeft aan onze administratie, aan den wijkbezorger of aan een van de onder staande adressen: VAN ROSSUM, Landbouwstraat, Julianadorp. Boekhandel SPEUR, Julianadorp. VAN DER GOES, Breezand, Kantoorhouder. REZELMAN, Molenvaart 105, A. Paulowna. J. C. DE HAAN, Nieuwstr. 14, Hippolytushoef HIS WILMS, Hippolytushoef. W. METS Jr., Oudeschild (Josina Pool). Fa. W. C. REIJ, Warmoesstraat, Den Burg. JOH. EELMAN Pz., De Waal. W. L. BAKKER, Oosterend. A. BRANS, Oosterend. Jb. DRIJVER, Oosterend. A. BAKKER Gz., De Cocksdorp. Mej. D. BOON, De Koog. De modellen van de Nieuwjaarsgeluk- wenschen vindt men op de advertentie pagina in dit nummer. Wie weet het postbox-num mer te Lissabon. Naar aanleiding van tallooze verzoe ken van ouders van opvarenden van den münenleggor „Van Meerlant", van wie sedert half Mei niets meer verno men is en die thans blijkens hier ont vangen brieven van opvarenden in Lis sabon geïnterneerd moeten zijn, is het gewenscht, dat het postbox-nummer van de schepelingen te Lissabon bekend wordt. Wie kan ons daaraan helpen? zoo vraagt „De Telegraaf". Ook geldig op de feestdagen. Verkorte weekkaarten verkrijg baar. Volgende week vallen de beide Kerst dagen midden in de week en velen zullen zich dus reeds afgevraagd hebben of ze op deze beide Zondagen nu ook op hun weekkaart mogen reizen. Inderdaad, dat mag. Wie op de Kerstdagen ook heen en weer wil trekken van Den Helder naar zjjn evacuatie-oord en andersom, kan dat op de gewone weekkaart doen. Wie echter de beide Kerstdagen niet reist, doet verstandig geen weekkaart te nemen, doch a.s. Maandag een verkorte weekkaart te vragen. Men kan n.1. een verkorte weekkaart krijgen, voor vier of vijf dagen. Men kan deze vier of vijf dagen dan van den trein naar eigen keuze gebruik gemaken. Men kan dus den eersten Kerstdag of den tweeden Kerst dag reizen, al naar men zelf verkiest. Deze verkorte Weekkaarten zijn natuurlijk goed- kooper dan de gewone weekkaart. Geëvacueerden in Breezand dienen er evenwel rekening mee te houden, dat de trein op de Kerstdagen niet in Breezand stopt. Op deze dagen loopen immers de Kooy- en Werftrein niet en alleen deze treinen hebben Breezand en Koegras als stopplaatsen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de 100 kinderen, die door „Winterhulp Nederland" in de gelegenheid gesteld zijn een prettige en rustige Kerstvacantie iri de dorpen Wijdenes en De Hem te hebben, morgenochtend te 10 uur van het Bureau Winterhulp, Kanaalweg, vertrekken in S bussen. De jongens en meisjes dienen uiterlijk kwart voor 10 uur aanwezig te zijn voor genoemd Bureau. (Erbij vermelden „Voor Winterhulp Nederland In het belang van allen. Wezen wij er geregel .1 op, dat het dringend noodzakelijk is, dat de plaatse lijke winkeliers alleen goederen verkoopen tegen in ontvangstname van bonnen, het blijkt noodzakelijk wederom op het feit te wijzen, dat het nog regelmatig voor komt, dat middenstanders artikelen aan den man brengen, zonder daarvoor bon nen te eischen. Het betreft hier niet enkele branche's, doch een groot aantal. Wij begrijpen niet op welke gronden men feitelijk dit verzuim pleegt. Komt men in grootere steden des lands, dan blijkt, dat dergelijke niet tolereerbare handelingen slechts sporadisch of in het geheel niet voorkomen. In Den Helder is dit anders. Met een optimisme of er in het geheel geen distributie-regeling is, blijken winkeliers soms bereid te zijn hun waren te verkoopen zonder bon. Wij mogen er nog eens, en dat met na druk, op wijzen, dat deze handelwijze fu nest is voor de toekomst. Minder ingele verde bonnen beteekenen kleinere toewij zingen. Niet alleen voor den betrokken winkelier, maar voor de geheele stad. Dit zal zich straks gaan wreken en het is de gemeenschap, die daarvan de dupe wordt. In dit verband zij nogmaals onder de aandacht gebracht dat men alleen bij in levering van bonnen zijn goederen mag leveren! Jan de Groot, wagenmeester bij de N.S., gaat met pensioen. Voor menigen Nieuwedie- per zegt dat weinig. De Groot heeft zijn diensttijd er op zitten, hij gaat dus van zijn centen leven, die hij van de N. S., na bijna 40 dienstjaren, als rechtmatig pensioen ont vangt. Een ander zal zijn taak straks over nemen en Jan wordt een vergeten burger er gens in Nederland. Wagenmeester de Groot was een typische figuur bij de „Heldersche spoor". Zijn taak bestond in de zorg voor het rollend materieel, uitgezonderd de locomotieven, waarvoor de machinist de verantwoordelijkheid draagt. Het was Jan's werk om te zorgen, dat de verwarming geen stagnatie kreeg, dat de wielen niet piepten, kortom honderd van die kleine dingen, die het leven van den reiziger veraangenamen. Nu kan je dat werk doen, met strak ge zicht, zwaaiend met je hamer en je schroe vendraaier, je oliespuit en je boor, je kan het „kankerend" doen, kruipend tusschen de wielen met je zwarte pak en je zwarte ge zicht en je kan het doen zonder eenige drukte, automatisch, zonder geest, zonder lawaai. Jan deed het niet stil, hij deed het niet kankerend. Hij sprong op de locomotief, als die nog reed, slingerde den machinist en sto ker een gijntje naar het hoofd, schoot lachend tusschen de wagens, sprong als een aap van den eene op den anderen wagon, had altijd evenveel praatje en had steeds de lachers op zijn hand. Niemand kon kwaad worden op dezen Uilenspiegel onder de wagenmeesters, die overal de gijn uitpuurde en die met een groote mond. en een breed gebaar van den man op de locomotief alles gedaan kreeg. Nu gaat Jan weg. Op 28 December verlaat hij Den Helder, dan heeft hij ruim 38 dienst jaren bij dé N.S., waarbij hij op 17 Februari 1902, te Hoorn in dienst kwam, via een plaat sing in Haarlem kwam hij naar Den Helder, waar hij 33 jaren dienst deed. Als u vanavond of morgenochtend vroeg in den trein naar of van uw evacuatieoord komt en het is zoo lekker warm in uw coupé, denk dan even aan Jan de Groot, want aan hem dankt u die goede zorgen. Voorloopig zal De Groot zich in Hoorn ves tigen, maar natuurlijk komt hij weer naar Nieuwediep. Hij zou het ook eens moeten laten...... Op 17 December slaagde te 's-Graven- hage voor het examen Staatsinrichting M. O. onze gtadgenoote, mej. M. Th. Ritmeester. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. Er zijn verscheidene middenstandszaken, die tusschen 12 en 1.30 u. hun deuren sluiten. In normale omstandigheden is daartegen geen enkel bezwaar. We begrijpen, dat ook een winkelier rustig zijn middagmaaltijd wil ge bruiken en de koopers(sters) moeten dan maar vóór 12 u. of né half twee komen. Dat gaat in normale tijden ook zonder eenig be zwaar. Nu echter staan de zaken anders. Me nige huisvader heeft van zijn ega de opdracht gekregen (een vriendelijk verzoek kan men het ook noemen) om een en ander uit Den Helder mee te nemen. Hij volbrengt natuur lijk graag die opdracht. De middenstand zal dit ook weten te waardeeren, maar nu is het een teleurstellende ervaring, als die vaders van gezinnen, wanneer ze van hun werk ko men, heel wat middenstandszaken gesloten vinden, 's Morgens is het te vroeg en des avonds is het te laat om aan moeders verzoek te voldoen. Wij geven onze middenstanders, die hun zaken tusschen den middag sluiten, in overweging daarvoor een ander uur te zoeken of de deuren korter dicht te doen, zoodat de vele „heeren koopers" hun neus niet stooten. Klachten, die ons van verschillenden kant bereikten, gaven ons dit stukje in de pen. Middenstanders, doe er uw voordeel mee! jaarsavond in de Herv. Kerk ook een dienst ge houden zou worden voor de leden der Doops gezinde Gemeente. Dit is echter onjuist. Ds. Gor ter heeft dien avond al twee keer dienst, n.1. te Oosterend en te Den Burg. Wel wordt op 27 Dec. a.s. het Kerstfeest der Doopsgezinde Zondags school alhier in de Ned. Hervormde Kerk ge houden. Al het materiaal der Zuiderzeewerken is in de haven gebracht. Tientallen bakken, kranen, molens en zuigers vullen de groote werkhaven. Honder den arbeiders hebben ontslag gekregen. Het groote kantoor van de fa. Zanen Verstoep wordt tijdelijk gesloten. Bij den bouw van de sluis en het stoomgemaal heeft de aannemer Gnirrep en Vermorken al zeer veel tegenslag ondervonden. Tweemaal is de put weer onder water geloopen en juist een jaar ge leden werd een groote machineloods door brand vernield, waardoor het werk maandenlang stil kwam te liggen. Den laatsten tijd werd uitsluitend aan het stoomgemaal gewerkt, terwijl de afwer king van de schutsluis tot het voorjaar is uit gesteld. Thans ondervond het werk opnieuw stagnatie doordat een gedeelte van den omringdijk van het stoomgemaal in elkaar zakte. Een locomotief met een aantal lorries storte naar beneden. Het zand perste tegen een stuk stalen damwand, dat door boog en neerstorte. Slechts op het nippertje wis ten een dertigtal arbeiders het veege lijf te bergen. URK, 18 December. Door 17 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 412 pond snoekbaars, van 30150 pond per vaartuig, prijs 6061 ct.; 280 pond baars, 3031 ct.; 140 pond blei, 2631 ct.; 180 pond voorn, 24 25 ct. Alles per pond. Den Helder: Bouw-onderneming M. J. Cor- nelisse, Laan 29, bouwbedrijf. Bestuurswijzigingen Texel: Coöp. Aankoopvereeniging „Texel", G.A., Koogerstraat 38, Den Burg. Andere wijzigingen: Den Helder: A. Visser, Langestraat 67, meu- belhandel; rechtsvorm gewijzigd. N.V. Broodfabriek „De Volharding", Kuiper dwarsstraat 1, statuten gewijzigd. Texel: J. C. Koppies, Schildereinde 81, goud enz.; verplaatst naar Hoorn. Onze corr. te De Koog schrijft ons: In de Heldersche Courant van 18 Dec. las ik een bericht over de kerkdiensten op Oudejaarsavond, waarin o.m. stond, dat er te De Koog op Oude- (Geen fabel). Waarom was er feitelijk oorlog? Waarom was er veel te kort? Waarom at de eene biefstuk? Waarom at de ander gort? Waarom waren er overvloeden? Waarom was er zooveel nood? Waarom werd er weg gesmeten? Waarom was er vaak geen brood? Waarom was er zooveel luxe? Waarom was er zooveel pret? Waarom waren er veel tranen? Waarom was er vaak geen bed? Waarom waren er veel vleiers? Waarom was er zooveel haat? Waarom had de eene arbeid? Waarom stond de ander op straat? Waarom waren er veel leugens? Waarom was er bedriegerij? Waarom waren al die waaroms in een menschenmaatschappij? Omdat niemand was tevreden Met zijn feitelijke deel, Daarom was er veel te weinig, Daarom was er veel te veel. Zoolang wij menschen zullen blijven, Egoïsten, groot en klein, Verdwijnt niet een van die waaroms. Maar er komen er steeds bij. WALBOOM. Van de N.V. A. Voorhoeve, v.h. J. M. Bre- dée's Uitg. Mij., te Rotterdam, ontvingen wij een vijftal nieuwe kinderboeken, die als kerst geschenk uitstekend geschikt zijn. Het uiterlijk van deze boekjes is zeer goed verzorgd. Een stevigen, crème-kleurigen om slag en frissche omslagteekening in vier kleurendruk, geven ze een bizondere aantrek kelijkheid. De prijs is billijk, 0.60 per ex. Van strijd en overwinning, door Jan van Groningen, goed en fijntjes geill. door Henk Poeder, is een boek voor onze jongens van 8 tot 14 jaar. Een vlot verteld verhaal van het platteland, met goede paedagogische strekking en gezond christelijken inslag. We kunnen het voor onze jongens hartelijk aan bevelen. Ze zullen er iets van meenemen. Als kaarsjes in de nacht heet het boek van Catharina Bronsveld. Het is een verhaal van den strijd en overwinning in een jong gezin, waarvan de vader overleden is. De dappere wijze, waarop dit aardige gezin zich den weg door het leven baant, met het devies: „De Heer zal voorzien," is leerzaam voor onze meisje van 814 j., die het met spanning zul len lezen. Een „verloren zoon" uit 'en tijd van Beste- vaar Tromp, door H. Kingmans, geïll. door H. A. Kray Jr. Een boek voor onze jongens. Vooral nu is het goed den vaderlandschen geest aan te wakkeren en levend te houden. Hier is lectuur dat ons de groote daden toont van die helden figuren uit onze historie, die hun leven feil hadden voor de vrijheid en zelfstandigheid van hun land. De avonturen van den verloren zoon, die zijn huis ontvlucht om op „een schip van Oreloge" te dienen, zal onze jeugdige lezers in hooge mate boeien. De grote taak van Emmeline, door Wannie van Wehl.. Een verhaal uit de oorlog tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke staten van N. Amerika, die gewoed heeft van 18611865, die in hoofdzaak ontstond tengevolge van de slavernij, die nog in de Zuidelijke S'taten be stond. Een spannend boek, dat de jeugdige lezers zal pakken., Pleuntje, door Riek te? Braake. Een ge zellig boek voor onze jongere meisjes (812 j.), die van het leven van „Pleuntje" nog wat kunnen leeren. 't Is goed en vlot verteld, dit jongemeisjesleven. De illustraties zijn wat aan den stijven kant. zijn tien tegen één, een gevolg van onzuiver bloed. Doe daarom een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. De zes minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen en pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. fl. incl. O. B. LICHTUITSTRAt.IN G. Oe politie moet gisteren wederom hande lend optreden, toen in de Emmastraat uit een woning licht straalde. De Indonesische archipel is een museum van enormen omvang. Met zalen, gangen, galerijen van groote afmetingen, gevuld niet met interessante /oorwerpen, maar met het merkwaardigste, dat onze aarde biedt: leven de menschen. Daar, in Indië, wonen de pri mitiefste jagersstammen, die nog geen vaste woonplaats kennen; hooger staande Dajaks, Bataks, Toradjas, enz. tot de zeer beschaafde Javanen toe. Het is niet wel mogelijk een juist beeld te geven van de groote verschei denheid dier vele tienta/an millioenen be woners. Het best illustr ort men de verschil len, door op te merken, dat de Indonesiërs een paar honderd (ik meen pl.m. 250) ver schillende talen spreken! Talrijke Indonesiërs leefden vele eeuwen geïsoleerd, hadden heel weinig aanraking m-t andere volken, zoodat ze op een lage trap van ontwikkeling bleven staan. Dit is b.v. het geval met de bewoners van een groep eilanden ten Westen van Sumatra, de Mentawei-eilanden. Tot voor kort ver bouwden ze alleen knollen en vruchten. Het is een zeer groote verdienste der zending geweest, die hen het veel betere voedings middel rijst heeft leeren planten. In het be-. staan der menschheid is goede voeding van groote beteekenis. Ze maakt het lichaam sterker in den strijd tegen ziekten, in Indië vooral tegen volksvijand no. 1,_ de malaria. Die ziekte put de menschheid uit, maakt h vatbaar voor andere kwalen, b.v, tuber culose. De Mentaweiers bouwden prauwtjes zie foto waarmee ze de rivieren en de kusten bevoeren om te visschen. Dierlijk voedsel als visch is voor de voeding van groote beteeke nis. Maar zeevaaiders werden ze niet. Met het betrekkelijk dichtbij gelegen „vaste land" (het uitgestrekte Sumatra) kwamen ze daardoor niet in aanraking, ze leerden niets van de daar wonende hooger ontwikkelde volken, ze bleven staan op een lage trap van ontwikkeling. Ze hadden eigenaardige ge woonten, die in onze oogen getuigden van onbeschaafdheid. Op mijn eigen reizen ben ik herhaaldelijk in contact gekomen met vol ken en stammen, die in onze oogen onbe schaafd zijn. Maar steeds heb ik mij afge vraagd: „hebben wij het recht die menschen onbeschaafd te noemen. En zijn wij be schaafd?" Dr. H. F. TILLEMA. (Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam.) H.HugowaaardGroote ongem. kamer, met gebruik van keuken. Schagen: Slaapkamer voor 4 pers. in -

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5