RUDI EN DE BRIEF Q EEN VOUWBEKER Met getallen tekenen Ï3*aU jonqgni en meiljel! KuideJufJduid Oplossing raadsel vorige week Nieuw Raadsel Een feest van de boeren in China Om zelf te maken Ziezo, jullie v'-cantie is ingeluid en... de schaatsen staan nog in 't et. Natuurlijk had je gehoopt, dat je de eerste de beste vrije dag op sloten en vaarten rond kon zwieren in de omgeving van je evacuatiedorp of van Den Helder. Het laatste het liefst. M'n jongens hebben me al enige malen aan m'n ooren gezeurd of ik nu eindelijk de schaatsen eens meenam uit Den Helder, maar ik het nog maar wat uitgesteld, eerst'moet het ijs dik genoeg zijn, dan komen de schaatsen. Ze heb ben achter het huis een glijbaan gemaakt op een betonnen )ad, dat met water begoten is. De thermometer heeft eenige nachten buiten gehangen en is honderdmaal op een dag be studeerd en het is alles, tot nog toe, op niets uitgelopen. Een vlies over de sloten, gladheid op de straten, kou aan ;'e vir.gers e< je tenen, maar dat was ook alles, op je rode neus dan na, want die tintelde en prikte ook al lelijk Ik ben blij, dat de vorstperiode over is. We hebben het thuis aan de kachel gemerkt dat de vorst niet goed was. Dat ding had me een honger van je .welste en dat geeft na tuurlijk niets, als er maar voedsel genoeg is en daaraan ontbreekt het, want ook het eten voor de kachel is gedistribueerd en een kajChel, die honger lijdt, dat is een onding, want daar lijdt jezelf kou bij.-Ik vind het dus fijn, dat de thermometer gestegen is en dat jullie de schaatsen voorloopig in het vet kunt houden. Wel hoop ik, dat we nog een- witte wereld hebben met de Kerstdagen. Dat is zo'n schone versiering voor het Vredesfeest, dat we een dag narigheid, tengevolge van de dooi er graag voor over hebben. Wat zou het mooi zijn, dat prachtig witte "kleed op die wijde wijde velden buiten de dorpen... We hopen het, dat we daarvan kunnen genieten, al zou het, maar twee dagen zijn. Het boek is gewonnen door: Hendrik Hejjligers, Barsingerhorn A 90. Truus de Jong. t— Dat eerste briefje van Je was niet slecht, Truus, volgende week weet je vast nog meer te vertellen. Wat ik van het weer denk, heb ik hierboven al gezegd en als jij denkt aan de kou van het vorig jaar, dan zal je daar ook vast niet naar terugverlan gen. Brrrr, wat was dat een bitterheid. A gat ha Kramer, Urk. Van de week, zag ik je vader nog op de Kanaalweg, Agatha, hij wa3 bezig, zijn vlet op te vissen, die had neigingen gekregen om ndar Engeland te gaan en je vader zag kans hem nog juist van dat voornemen af te brengen en aan een lijntje vast te leggen, bij de Postbrug. Daar ligt hij nu stevig. Je treft hcC met je school daar op Urk. De mooiste van Nederland. Ik zou er m'n kinderen ook haast heensturen, hoewel, die hebben het ook best getroffen. Wilkoo Neehus. Daar heb ik niet eens aan gedacht, Wilko, dat we die leuke lichtjes niet achter alle ramen zullen zien dansen, zoals vorig jaar met de Kerstdagen. Alle gordijnen zijn natuurlijk potdicht, maar binnen, daar zal het gezellig zijn, daar zal het intiemer zijn nog dan anders. Ik hoop, dat jij ook fijne Kerstdagen hebt, rustig en blij en ik dank je voor je goede wensen voor mijn Kerstfeest viering. Jo Wever, Breezand. Ja, Jo, ik weet een goede oplossing voor het verzenden van je raadsels. Die 's meteen voor alle vriendjes en vriendinnetjes in Breezand. Er zit n.1. een meneer van kantoor in Breezand en die wil ze meenemen. Breng ze dus bij hem thuis, uiterlijk Woensdagmiddags vóór 5 uur. Hier is het adres: De heer Th. Verbeij, p.a. fam. Vergaay, Zandvaart 135 (schuur 5). Je zal misschien de eerste keer even moeten zoeken maar dat geldt dan ook alleen maar voor de eerste keer, volgende week weet je het dromend te vinden, Sina Wever, Breezand. Dat was een leuke Sinterklaasverrassing, Sina, zo'n klein zusje, net de dag voor de verjaardag van de Sint. Ik denk dat jullie er allemaal even blij mee zijn ook al is de tijd op het oogenblik zo vol droeve dingen. Zo'n klein mensenkindje is zoiets moois, is het mooiste op deze wereld vol lelijke dingen. Klaas Goudswaardt. Dat is een boos standje, Klaas, en ik kan je niet eens ver tellen, waarom je niet bij de goede oplossers stond. 'Misschien had je het raadsel font. misschien is het een fout van de meneer, die de raadsels nakijkt, misschien heeft hij alleen je naam vergeten en heb je wel bij de ver loting meegedaan. Misschien, misschien... ik weet het niet. Corrie v Balen. Fijn, Corrie, dat je naar Wiidenes gaat. Drie weken rust in een rustig dorp en ik geloof zeker, dat het gfzin, waarin 1e opgenomen wordt, je heel blij zal ontvan gen Je komt straks weer sterk en blrj naar Den Helder terug. Je schrijft me maar eens uit het dorp. Ida Kok, Den Hoorn (T.).Hè, Ida, wat een~dom broertje heb jij. Wie gaat er nu al op het ijs lopen, als de magere varkens er nog doorzakken. Je broertje had er wel erg ziek van kunnen worden, toen hij er tot zijn armen in-wegzakte, 't Water is nu veel te koud. Is hij er goed van afgekomen en heeft hij nu geleerd er niet eerder op te gaan. voordat hij -van vader en moeder toestemming heeft? Nellie Buter, H.Hugowaard. Uitstekend Nellie, jij doet mee! Johanna Smit, Egmond aan Zee. Ja, daar is het fijn, in Egmond aan Zee, Joh. Ik ben er van de zomer ook eens geweest. Er is een aardig strand, er zijn duinen, het is een vriendelijk dorp. Jij zult het er dus wel uit houden, maar toch!., wat zullen jullie ver langen naar je eigen liuis, als je vader thuis is. Rika Hulsman, Hippolytushoef (W.). Dat vriendinnetje van je, ken ik wel, Rika, want Marietje doet al lang mee en jouw naam zal ik ook niet meer vergeten, vooral niet als je me iedere week een briefje schrijft zoals je van plan bent. - George "Veer. Zeg, George, jij wordt toch geen voorzitter van de rebellenclub? Of heet die club van jullie de „Donkere Duinen club", omdat je iedere Woendsag en Zaterdag en in de vacanti", iedere dag naar de duinen gaat. Ik hoop, dat jullie eel plezier hebben. Fijne feestdagen, hoor. Nelie Roodenburg, Callantsoog. Op het Zwanenwater zal je kostelijk kunnen schaat senrijden, Nelie en ik hoop voor jou, dat je er nog eens heerlijk kan zwierezwaaien, maar ik deel je wens niet, dat het zo'n winter mag worden als het vorig jaar. Nee, nee, dat liever niet. Corrie v. Rijswijk, Callantsoog. De Sint heeft jou dus niet vergeten, Corrie, daar op 't Kerkeduin. Is dat soms dat duin, vlak ach ter die oude kerk, midden in 't dorp? Klaasje Zeeman. Dat was me even een bof, Klaasje, dat die taart daar een dag voor de verj aardag van je vader kwam. Een dub bel feest, wat zal hij gesmaakt hebben. Ik heb hem nog op kantoor zien staan, 's Jonge, 's jonge, wat zag hij er verleidelijk uit. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Ja, was dat je vader, die de vorige week Zaterdag ('tis alweer twee weken geleden) op „Vrede en Vrijheid" kwam voor een kazemat. Zijn jullie in de kazemat of in de munitieberg plaats terecht gekomen? Wij wonen en sla pen nog in Schagen, tenminste, m'n vrouw en kinderen, ik slaap er natuurlijk alleen. Nini Breel. Dat valt niet mee, dat koude water 's morgens, Nini, 't is of je met spel den geprikt wordt. Maar ja, alles went, ook die speldeprikken en 't is wat waard, als je weer lekker fris bent. Je schaatsen kan je wel weer invetten hoor, 't wordt niets. Broer en Zus de Visser, I oudsend. Te gen die Friese" jongens en meisjes zullen jullie wel niet op kunnen rijden, Broer en Zus, dat zijn van die snelrijders, dat je het wel niet bij zal kunnen benen, maar enfin, daar heb je je voorlooig geen zorg over te maken. Jan Kootstra. Je moeder heeft gelijk, Jan, dat ze vorst winter zo ver mogelijk van haar deur wenst, want wat heb je er aan, als je hem niet uit de deur kunt jagen, met een gloeiend hete kachel. Nee, geef mij dan maar een vroege lente, met veel zon. Viooltje, Klundert. Jullie zoeken de rust ver weg, Viooltje. Heb je daar familie wonen? Ja, op je brief moet een postzegel van 7%- cent. 't Is jammer, maar het is voorschrift, dus daar ontkom je niet aan. Nellie de Zwart, Haarlem. Dat zal een blijde dag geweest zijn, Nellie, toen die brief van je vader kwam en de bruiloft in Den Haag zal er dubbel feestelijk om gevierd zijn. Jo Bandt. Veel genoegen met je va cantie, Jo, en volgende week een dikke brief. Greta v. Daar, Hoorn. ïn wat een ge zellige straat woon jij, Greta, in de A.B.C.- straat. Wanneer ben je nu aan de X.IJ.Z.- weg toe Jetty But, Callantsoog. Je bent niet de enige, die teleurgesteld gekeken hebt, Jetty, toen de thermometer steeg, maar er waren er nog veel meer, die het met een vrolijk ge zicht zagen. Neem dat maar van mij aan. Janny Delver, Schagerbrug. 't I.* wat laat, maar niet te laat, Janny nog hartelijk gelukgewenst met je dertiende verjaardag. Weet je ze nog alle dertien te herinneren? Ik kan me indenken, dat' die paarden weinig voelden voor dat brandmerk in hun hals. Het valt niet mee, gebrandmerkt door het leven te gaan. Guurtje en Jaap Kaan, Nederweert. Het is voor jullie een leuke Sinterklaas, maar voor dien knecht van jullie een onvriende lijk Sinterklaasavond geworden. Wie gaat er nu zo'n tik tegen z'n hoofd geven, dat hij in het ziekenhuis komt? Wat jammer, dat jullie zoveel koeien moeten verkopen. Pret tige feestdagen, hoor, en als je niet meer schrijft: een genoeglijke oudejaarsavond en een feestelijk begin van het nieuwe jaar. Jongens en meisjes, ik ben m'n belofte van de vórige week nagekomen, om alle briefjes te beantwoorden. Het is een heel lange rrj geworden, zoals je ziet. Ik stop nu en wens jullie fijne feestdagen en een pret tige vacantie. In verband met de kerstdagen van de vol gende week, heb ik liever, dat jullie geen briefjse schrijden. Dus volgende week alleen je raadsels. 1. De ezel van een schoolbord. 2. De neusvleugls of ook concertvleugel. Goede oplossingen ontvangen vant Coba Prins, Jan Schendelaar, Jaap Buys, Jo Kuyper, Hanna van Englsdorp Gaste laars, Ria de Jong, Frits Coster, Coen Cos- ter, Tiny Coster, Neeltje Coster, Geertje Geus, Martha Briars, Jo Riedeman, Corrie Riedeman, Piet Beekma, Dirkje Beekma, Johanna Beekma, Sientje Korbee, Lena Kor- bee, Jantje en Henkie Scheurwater, Cor van Bijnen, Trijntje Kommer, Joop Schoonakker, Jetty But, Tini van Brederode, Lucie Wei- tering, Annie Koorn, Piet en Freek Bruul, Hendrik Heyligers, Jopie, Maasland, Bali en Annie van Bijnen, Henk Dugtenborg, Truus de Groot, Wilko Neehus, Jan Wever, Sina Wever, Klaas Goudswaardt, Corrie van Bale, Ida Kok, Nellie Buter, Johanna Smit, Rika Huisman, George Veer, Nelie Roodenburg, Corrie van Rijswijk, Klaasje Zeeman, Nini Breel, Boer en Zus de Visser, Jan Kootstra, Marie Weeda, Elly en Nelly de Zwart, Jo Bandt, Greta van Laar, Jetty But, Janny Delver, Guurtje en Jaap Kaan, Nederweert. X Gebouw waar geloovigen samen komen. X Zoo beginnen alle sprookjes. XWat moeder doet, als je thuis moet komen. XEen goede eigenschap, die tegen woordig slecht beoefent kan worden. X Dit is het tegendeel van een goede eigenschap. X Iets wat |e graag v.ert X Jongensnaam. X Als 2. X Groentesoort. X Medeklinker. Op de kruisjeslij n, Van boven naar bene den, komt de naam van een gebeurtenis, waar jullie allemaal naar uitzien. Dit feest wordt .gewoonlijk in het begin van de lente gevierd. Dan voeren ze een stenen koe door het* land, die zo groot is, dat vijftig man hem moeten trekken: ach ter hem komt een klein kind, die aan de ene voet een schoen heeft, aan de andere niets. Het kind slaat de koe met een stokje: dit is het zinnebeeld van vlijt. Voorafge gaan door fakkeldragers komen de gouver neurs uit grote steden. In draagstoelen zit ten mannen die veel voor de landbouw ge daan hebben. De straten zijn versierd. De koe wordt geleid door een stel boeren, die allerlei werktuigen bij zich hebben. Later slaan ze de koe stuk en halen er een hele hoop stenen koetjes uit. die ze aan de om standers ronddelen. Hiermee is het feest af gelopen. De oorsprong van dit feest wordt toegeschreven aan dien keizer, die, toen zijn land door de oorlog verwoest was, het eerste voorbeeld gaf om de landen opnieuw te beploegen. door GERRIE KOENRAADS. Rudi was een kleine bengel van negen jaar. Op zekere dag zei z'n moeder tegen hem: „Rudi, als je straks naar school gaat, gooi dan deze brief in de bus. Maar niet vergeten hoor! Het is belangrijk." „Ja, moe der", antwoordde Rudi zoet. Even later stapte Rudi met de brie* in z'n hand de deur uit. Waarom moesten Dé en Joost, die naast Rud: woonden, 'uist vandaag aan 't knikkeren zijn? Rudi voel de in zijn zak; ja, hij had z'n knikkers bij zich. Als hij die vervelende brief nu maar kwijt was! Ineens zag hij een vriendje van school voorbijkomen. Natuurlijk, die kon de brief wel in de bus gooien' In z'n hart voelde Rudi heel goed, dat moeder dit niet goed zou vinden. Nu ja, voor één keer zou 't wel niet zo erg zijn! Bovendien wist moe der er niet van. En de brief zou wel even goed aankomen, of nu Rudi of die andere jongen hem in de buk gooide. Dat zou die stomme brief wel niets kunnen schelen! „Albert, zou jij deze brief voor me in de bus willen doen?" vroeg Rudi al. ,.Ik heb er nu geen tijd voor; ik moet ''nikkeren!" „Geef maar op!" zei Albert onverschillig en liet de brief in z'n zak glijden. Daarin was al menige brief verzeild geraakt, die in de brievenbus had moeten terecht ko men. Maar Rudi vergat onder 't knikkeren al lesook de brief, 's Avonds vroeg moe der: "Heb je de brief goed in de bus ge daan, jongen?" En toen ging Rudi jokken. Want is de brief .goed" in de bus gedaan, als je hem aan een andere jongen geeft en er verder niet naar om kijkt? Toch ant woordde Rudi: „Ja, moeder." Een paar dagen gingen voorbij. Over de brief werd niet meer gesproken. Maar twee weken later zei moeder ineens: „Rudi, weet je nog wel dat ik je een paar weken geleden een brief heb meege geven? Heb je hem wel goed in de bus gedaan?" Ja, Rudi vyeet het weer. Hij herinert zich weer die mooie dag, de knikkers en., ja., het ogenblik, waarop hij Albert de brief gaf. Ineens voelde Rudi zich van birpien warm worden. Als Albertals Albert de brief eens vergeten had? Rudi mompel de iets onverstaanbaars en liep toen zo hard hij1 kon naar zijn vriend. En jawel! In de gang bij de familie Harders, hing Al- bert's jas en wat stak er uit z'n zak? De brief aan oom Nico. Rudi griste hem eruit, gooide Albert nog een paar scheldwoorden naar z'n hoofd en rende weg. Eén ogenblik dacht hij er nog over om de brief n u in de bus te doen. Maar hij begreep al gauw, dat de zaak dan nog erger werd. Had hij niet al genoeg tegen moeder gejokt? Heel langzaam liep Rudi naar huis. Hij durfde moeder haast niet onder de ogen te komen. Wat zou ze wel zeggen! Toen hij thuis was, gaf hij moeder de brief en er bleef hem niets anders over dan de hele geschiedenis, te vertellen. Moeder luisterde rustig en zei toen: „Ja, Rudi, je begrijpt wel dat je straf verdient, hè? Maar je hebt jezelf al ge straft; ik hoef 't/niet meer te doen. Lees die brief maar eens!" De woorden dansten voor Rudi's ogen, maar hij las: ,..erg aardig van jullie om te vragen of Rudi een paar dagen bij jul lie mag logeren. Ja, hij kan direct komen. Hij krijgt Vrijdagmiddag vacantie en ik zal hem Zaterdagmorgen op de trein zetten. Wat zal hij blij zijn! Hij houdt toch zo van Loes en jou, de kinderen en de dieren. Ik heb 't hem nóg niet verteld, want het moet een verrassing voor hem blijven. En bo vendien is het leuker dat hij er niets van weet, als je hem zelf een briefje met de uitnodiging stuurt." Rudi keek op. Wat zou er nu gebeuren? Dat hoorde hij gauw genoeg. ,Hier, lees nu maar eens de brief, die vanmiddag gekomen is", zei moeder. Dit keer was het een brief, die oom Nico ge schreven had. „Lieve zus! Omdat je niets van je laat horen, begrijp ik dat jullie Rudi niet bij ons wilt laten komen. Het is erg jammer, want we hadden a! zo veel plannetjes ge maakt. De jongen had een leuke vacantie kunnen hebben. Omdat we nu geen logé's krijgen, hebben mijn vrouw en ik beslo ten met de kinderen een paar dagen naar de Veluwe te gaan. Als hij zin heeft, kan Rudi eens in de winter komen. Eerder zal 't niet gaan, want er breekt voor on* nu een drukke tijd aan, omdat we over een paar weken drie logé's tegelijk krijgen." O! Weg vacantie bij oom Niek en tante Loes. Nu zou Rudi de vacantie thuis moe ten blijven. Knikkeren kon hij dan ge noeg, maar hij had ineens geen zin meer om te knikkeren. Dan zal hij tijd genoeg hebben, om er over na te denken hoe dom hij is geweest-en hoe hij er voor zal zorgen, de volgende keer beter op te passen. OP JACHT. Flap, de hond, is ongedurig als hij mee mag naar 't plantsoen, want hij ziet de gele blaadjes rare buitelingen doen. Telkens wil hij er een vangen, maar de wind lacht: „lekker mis!" Flappie snapt het niet, omdat hij nog een heel klein hondje is. Flap de hond, is ongeduldig, zwaait z'n staartje heen en weer, denkt bij ieder vallend blaadje: „ik probeer het nog een keer." Want de baas zegt: „Toe dan, jongen, waarom hap je telkens mis?" Flappie snapt het niet, omdat hij nog een heel klein hondje is. Flap, de hond, is ontevreden, vindt het toch een vreemd gedoe, daarom gaat hij maar wat rusten, al dat springen maakt 1 n moe. En ziedaar: er daalt je een blaadje op z'n neus. Dat 's lang niet mis! Flappie snapt het niet, omdat hij nog een heel klein hondje is. Fr. MK. DE PARACHUTE. De parachute bestond eerder dan je mis schien denkt. In 1617 is er al eens een plaat getekend van een parachute waaronder het volgende geschreven staat: Met een vier kant zeil, dat op vier gelijke latten gespan nen is, en aan zijn Vier hoeken, vier tou wen heeft hangen, kan een mens zich ge rust van een toren of van een andere hoog te naar beneden laen vallen: al is er geen wind, dan zal de man die zich laat vallen genoeg kracht aan 't zeil bijzetten, om het zeil zoveel tegenstand te geven, als nodig is om hem langzaam te doen neerdalen. Dit soort parachute was niet zo goed als de parachute die Ganérin gebruikte bij zijn luchtreizen, toen hij zich verscheidene ke ren heeft laten vallen van grote hoogte Hij zat toen in een mandje, dat aan het iinnen valscherm was vastgebonden, terwijl hij soms wel negentig pond ballast bij zich had. Een vouwbeker is handig als je gaat picknicken. Neem een vierkant stuk pa pier van 20 bij -20 c.m. ('t kan natuurlijk ook groter zijn) en vouw er een driehoek van op de manier die je ziet op fig. 1 en 2. Dan vouw je een hoekje a óm. Zie fig. 3. Dan wordt hoekje b op dezelfde manier naar aphteren gevouwen (fig. 4) Nu wor den de naar boven stekende punten naar voren en achteren in de bij a en b ont stane zakjes gestoken en glad gestreken, zoodat ze goed vast liggen. Nu is de beker klaar en als hij goed ge vouwen is en met de hand doorzichtig tot een ovaal gevormd wordt, kun je er uit drinken. Dun perkamentpapier is voor een vouwbeker het beste. Maar elke andere soort papier dat niet poreüs is zal voor korte tijd dienst kunnen doen. r o u ze Stellige beesten! Leuk om na te tekenen, hè? En het leuk ste is dat je niets anders te doen heht don getallen te tekenen. Want als je goed kijkt, zul je zien dat ieder beest uit louter getal len bestaat.' Een leuk werkje voor de lan ge avonden die we nu hebben.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12