doe ik mijn ker Hulde DE WEEK- Onze vleeschlooze dagen Burgemeester! Nog 70 schuilkelders! Zaterdag 21 December 1940 Tweede Blad MacUnieuLULó Heldersche zaken wederom uitstekend voorzien Van winkel tot winkel Eerst Dinsdag wordt er weer vleesch geleverd aan den Over Pollepels en een half miljoen in Feiten en Fantasieën De Juttertjes naar Wijdenes Burgerlijke Stand van Den Helder WAAR Evenals wij enkele dagen voor het Sinter klaasfeest een opgave deden van een aantal Heldersche zaken, die eens hun beste beentje wilden voorzetten, doen wij dit ook thans, voor het aanstaand Kerstfeest. Wederom blijkt, dat de middenstand niet stilgezeten heeft, doch poogt ook in deze moeilijke tijden zijn clientèle iets goeds te leveren. Wij spreken de hoop uit, dat het geëva cueerde deel der plaatselijke gemeenschap wedrom in zoo groote getale zal komen als dat in de dagen vóór 5 December het geval was, en zijn in dezen niet pessimistisch ge stemd. Hieronder volgen dan een aantal zaken, waarvoor wjj bijzondere aandacht vragen. De Coöperatie. Een viertal zeer gunstig bekend staande zaken in Den Helder is dat van de Coöperatie. Hoewel enkele winkels bij de bombardementen schade opliepen, stagneerde het bedrijf niet en ging men steeds normaal door met den ver koop. Momenteel zouden wij willen wijzen op de rijke keuze in Zuidvruchten, terwijl men als iets extra's voor de feestdagen zeker niet moet vergeten de groote collectie wijnen, likeu ren en advocaat. Voorts de bekende Haka- punch, een winterdrank bij uitnemendheid. Tenslotte... de bakkerij van de Coöperatie werkt eveneens steeds op volle capaciteit en bereidt voor de Kerstdagen iets speciaals voor TJ. De prijzen, die de Coöperatie U berekent, zijn praktisch niets hooger dan het vorig jaar, eveneens een factor, waarmee U geducht rekening moet houden! Keizerstraat Dit is een tijd van besparing, een waarheid als een koe. Een voortreffelijk middel tot be sparing is onder meer het aanschaffen van een van de moderne gascomforen, die Zoetelief (Keizerstraat) in den handel brengt. Zegt het U iets als U weet, dat deze comforen niet minder dan 70 besparing geven? U zult het met ons eens zijn, dat zoo'n comfoor een mooi cadeau is, dat men de huisvrouw met de Kerstdagen kan schenken. Onder de plaatselijke schoenenzaken neemt de Bat'a nog steeds een eerste plaats in. Dat is te begrijpen. Bat'a verkoopt geen inferieur werk. Bat'a heeft een goeden naam en stelt er prijs op dién te behouden. Dus kan men hier te kust en te keur gaan als men schoenen moet hebben: hetzij dames-, heerenschoenen of kinderschoenen. Schoenen in luxe uitvoering en eenvoudig schoeisel. Bat'a bezit ook een speciale afdeeling voor het grondig repareeren van schoenen, voorts een afdeeling voor den verkoop van allerhande schoenfournituren. Indien er één zaak is in Den Helder, die bij het vrouwelijk publiek een goeden naam bezit, dan is dat wel Kannewasser. Kannewasser is in den loop der jaren een begrip geworden. En dan het begrip voor deugdelijke waar, normale prijzen en... een uitstekende bediening. Wat Kannewasser al zoo levert kan men in enkele woorden niet aanduiden. Laat ons der halve volstaan met te memoreeren, dat de huisvrouw hier letterlijk alles kan aanschaffen wat zij voor direct gebruik of voor haar linnen kast noodig heeft. Maar... dan ook alles. Van het kleinste stukje tot den completen uitzet. Kannewasser is ook ingesteld op de a.s. Kerstdagen. In de Keizerstraat, bij Di-Go, ziet men sams tal van personen, behoorend tot beiderlei kunne, zich verdringen teneinde dealleraar digste byouterieën te bezichtigen, die in de étalage uitgestald liggen. Men vergeet daarbij wel eens, dat er i n den winkel nóg een voor raad is, wel tien maal zoo groot. En hierin vindt nu letterlijk iedereen iets, dat naar zijn smaak is. Wij zouden een halve pagina noodig hebben om U te vertellen wat men hier kan aanschafen. Het beste is, dat U zelf eens bij Di-Go binennstapt! U zult groote oogen op zetten; Ideco in de Keizerstraat is een zaak, die steeds meer in de belangstelling van het koo pend Heldersche publiek komt te staan. Daar over behoeft men zich niet te verwonderen. Integendeel, het is, bij zulk een groote keuze, bij zulk een uitgebreide sorteering, volkomen begrijpelijk. Iedco levert fietsen, onderdeelen, lampen, onderdeelen voor alle electrische werkzaam heden, terwijl de prijzen nog steeds „aange past" zijn aan de smalle beurzen van heden ten dage. Damesstoffen kan men bij Truus Hoebe aanschaffen en dat in een schier oneindig aan tal dessins en kwaliteiten. De goedgekleede vrouw ging dan ook vaak winkelen bij Truus Hoebe of liet zich door haar voorlichten. Te zeggen, dat dit atelier bekend werd door zijn uitmuntenden smaak, is dan ook zeker niet overdreven. Wist U, dat Truus Hoebe iets bijzonders heeft op garneering-gebied Zoo niet, loopt U daar dan vóór de Kerstdagen even aan. 't Zou U wellicht spijten als U te laat vernam, wat dit voor garneeringen zijn. Een van de bekendste rijwielzaken in onze stad is nog steeds die van de fa. E. N. Hejjli- genberg in de Keizerstraat. Hier kan men te recht voor beenkappen, voor spatlappen, voor allerlei soorten lantaarns en voor... fietsen. Heijligenberg-fietsen zijn goede fietsen. Ze be hoeven niet iedere week naar den reparateur gebracht te worden. Dat beteekent dat U geld spaart bjj Heijligenberg. En zoo is het ook! Pronk is een specialiteit in onze stad op het gebied van banketbakkerij, dat is algemeen hekend. Maar de Kerstkransen van Pronk zijn zeker niet minder. Eer het tegendeel is waar. Indien U dus zoo'n stuk kostelijk Kerstgebak °P tafel wilt brengen, vergeet dan niet dat Pronk ze U in diverse prijzen kan leveren. En... Uw huisgenooten zullen er hun vingers aflikken! Koningstraat Men kan veel koopen voor de Kerstdagen. Dingen om te dragen en dingen om te eten. Te veel om op te noemen. Men doet echter verstandig om niet te vergeten, dat men bij brood alleen niet kan leven. U dient, en dat geldt zeker voor dezen tijd, ook geestelijk voedsel tot U te nemen. En daarvoor is een prima leverancier... Daan Schreuder in de Koningstraat. Wist U, dat hij de nieuwste uitgaven in voorraad heeft Wist U, dat Daan Schreuder een collectie boeken, van vroeger en van nu, bezit, waarvan U wellicht geen idéé heeft? Loop er eens even aan en blader wat in de nieuwe werken. Wedden dat U er een koopt en... Uw Kerstdagen daarmede verrijkt? Kerstverhalen zijn er ook, voor U en Uw jongens. Bij „George" in de Koningstraat wil zeggen: bij George Giinthert. Dat weet iederen Nieuwe- dieper van 8 tot 80. George levert U alles voor de fiets en tevens alles wat daar zijdelings bij hoort. Zijn reparatie-inrichting staat bekend voor haar snelle werking en... goedkoope ta rieven. Vandaar, dat men er verstandig aan doet bjj fiets-kwalen en nieuwe aanschaffing eens aan „George" te denken! Men kan in Den Helder vele dingen koopen, en zeker kan men dat bij Van Willigen in de Koningstraat. Daarbij geldt dan altijd één feit: dat wat men bij Van Willigen koopt, goed is. Dat is niet iets wat voor enkele artikelen geldt, maar het geldt voor alle artikelen. Dat was al zoo met de zaak op de Weststraat en dat is nog zoo met de. zaak in de Koningstraat. Over de voorraden, over de sorteeringen, kortom over ales wat men daar op schier ieder gebied aantreft, behoeven wij niet veel te zeg gen. Dat alles is te bekend in Den Helder. J. J. H. Koopman, 't Bonthuis, gevestigd in Koningstraat 53, heeft een gevestigden naam in Den Helder. Indien men een bontmantel, of een bontjasje wenscht, is men hier aan het juiste adres. Dat geldt eveneens voor dames, die hun wintergoed voor niet al te duren prijs met bont willen laten garneeren. Kortom, 't Bonthuis is een zaak, waarin men al zijn bont-wenschen kan bespreken en waar men naar wensch bediend wordt. Wintertijd is bont-tijd, dus thans een bezoek aan 't Bont huis te brengen is zeker de moeite dubbel en dwars waard. g? De pantoffel is een van de beste bewijzen van huiselijkheid. Men is eerst met recht „thuis" als men uit z'n schoenen gestapt is en z'n pantoffels aangetrokken heeft. Decembermaand is pantoffelmaand en daar om is het verstandig bij Uw pantoffelkeuze ook eens te bedenken, dat o.a. Jan Hoogen- bosch in de Koningstraat een rijke sorteering van dergelijk schoeisel bezit. In alle soorten en... prijzen. Uw pantoffelsmaak wordt er ten volle bevredigd! Bij Bischöff in de Koningstraat vindtmen een uitgebreide collectie dames- en heeren modeartikelen. Het bijzondere echter is, dat men hier voor schappelijken prijs iets goeds krijgt. Zoodatzoowel de goedgevulde porte- Bestond aanvankelijk de verwachting, dat er voor heden vleesch in Den Helder aanwezig zou zijn, gistermiddag werd deze hoop den bodem ingeslagen en moes ten wij de burgerij per bulletin berichten, dat zij Zaterdagochtend niet vroeg uit de veeren behoefde, om bijtijds in de rij voor de slagerswinkels te gaan staan. Geen vleesch vandaag! Een teleurstel ling. En... ook Maandag geen vleesch. Het is echter vrij zeker, dat er Dins dag een behoorlijk kwantum vleesch voor onze stad aanwezig zal zijn, zoodat men niet al te veel vrees behoeft te koesteren om met de Kerstdagen zonder te zitten. Het verdient wellicht aanbeveling hier bij te vermelden, dat het geen zin heeft tóch te trachten bij de slagers nu iets te bemachtigen, aangezien er volstrekt geen aanvoer geweest is. monnaie's als de minder gevulde hier uitste kend terecht kunnen. De keus is groot, men adviseert U gaarne en het is altijd prettig koopen bij Bischoff. Er zijn in Den Helder 2 zaken van Maison Van Alphen: een in de Koningstraat en een aan het Dijkje. Het maakt praktisch weinig verschil in welke van die twee U een lekkere beet voor de komende feestdagen haalt, want in beide zaken is die „beet" even smakelijk. Dat zal trouwens geen nieuws voor U zijn, want deze reputatie had Maison Van Alphen reeds sedert vele jaren! Weststraat Van schoenen gesproken... daar kan Martin Hoogenbosch aan de Weststraat van meepra ten. Zijn voorraad is aangevuld en er is een rijke keuze. Wij zouden haast zeggen: „Hoo- genbosch-keuze". Dat zegt feitelijk alles. Voor de a.s. Kerstdagen wordt echter speciaal de aandacht gevestigd op de pantoffels. Het is koud weer en het is nat weer en als u van plan bent pantoffelloos de Kerst te gaan vieren beteekent dat, dat U zoo vast als een huis met koude voeten rondloopt. Laat Martin Hoogenbosch dat voorkomen. Met zijn pantof fels! Op Weststraat no. 67 woont „de Radio dokter", oftewel de fa. P. A. de Zeeuw. Het is niet van vandaag of gisteren, dat deze dok ter bij zijn patiënten op visite gaat. Integen deel...... dat doet hij reeds sedert vele jaren. En hij heeft het zóó gedaan, dat praktisch heel de Noordkop van Noord-Holland weet, dat De Zeeuw en goede radio synoniem zijn. Dank zij de groote ervaring! Wilt U Kerst klanken via de radio in Uw woning hebben..., dat kan nog, indien U zich haast. De radio dokter staat, ook voor U klaar! Spoorstraat De naam E. W. Vet roept direct gedachten op aan vakkleeding. Dat is logisch. Evenals het logisch is, dat hij of zij, die in de Spoor straat wandelen bijna steeds even een kijkje nemen in de étalage's van Vet. Daarin ziet men een hoeveelheid vakkleeding, die klinkt als een klok. Het is echter slechts een schijn tje, vergeleken bij datgene wat er in de voor raadkamers aanwezig is. In vakkleeding is Vet uitermate ruim gesorteerd en omdat de sor teering zoo groot is, heeft men die kleeding ook in allerlei prijzen en voor allerlei beurzen. Heeft men wenschen of verlangens inzake vak kleeding... wendt U tot Vet. Hij helpt U zeker Van Galenstraat Er wordt den laatsten tijd wel eens gemop perd op het brood. De een zegt dat het niet lekker is en de ander dat het best te eten valt. Waarover echter iedere Nieuwedieper het eens is, dat is dat het Krentenbrood van Krigee iets zeer speciaals, iets heel aparts is. En dat het bovendien een superieuren smaak heeft. Inderdaad..., er is krentenbrood ener is krentenbrood van Cor Krigee. Laat zoo'n Kerstbrood Uw tafel sieren ge durende de dagen die komen. Het bezorgt heel de familie een kostelijke beet! Zou er wel haast iets belangrijkers zijn op dit koude oogenblik, dan een goed kolenfor- nuis? En dergelijke fornuizen kunt U thans voor billijken prijs aanschaffen bij de fa. Schellinger, in de Van Galenstraat. In diverse uitvoeringen en prijzen. Uitermate geschikt, om nog juist voor de Kerstdagen aan te schaffen. Ruyghweg De bekende fietsenmaker van den Ruyghweg wie zou het niet weten... dat is Moree. Moree die 's morgens zoo vroeg open is en bij wien Uw fiets in een ommezien opnieuw berijdbaar gemaakt wordt. Ook nieuwe fietsen levert Moree U en alle mogelijke onderdeelen. Vooral ook in been pijpen is Moree best gesorteerd. U kunt ze krijgen duur en goedkoop. Ga U zelf maar overtuigen. Slulsdijkstraat Het Stof zuigerhuis in de Sluisdijkstraat heeft zich in betrekkelijk korten tijd een goe den naam verworven. Dat is maar niet zoo een, twee, drie gebeurd. Daar is iets anders voor noodig. En wel... snel werken, voordeelig werken, goed werken en... een vakman zijn. Welnu, deze vier eigenschappen sieren „Het Stofzuigerhuis" in de Sluisdijkstraat, en daarom is het verstandig dat men zijn stof zuigerzaken ook met dit bedrijf afhandelt. Laan Corrie Kossen woont op de Laan. Om het precies te zeggen: op nummer 60. Wij ver moeden echter dat er niet veel dames zijn, die dat niet weten. En... dat is te begrijpen. Cor rie Kossen toch is een specialiste op het gebied van zelf-vervaardlgde dames- en kinderklee- ding en weet wat men tegenwoordig op dit gebied kan eischen. Voor een prettig hand werkje in deze donkere dagen... wendt U tot Corrie Kossen. Totaal i13 scherfvrije schuilkelders in onze stad In de gemeenteraadsvergadering van gisterenmiddag is door den burgemeester meegedeeld, dat op last van de Commis sie voor den Wederopbouw nog een 70-tal gemetselde schuilgangen in onze gemeen te zullen worden gebouwd. Men zal met den bouw van deze scherfvrije schuilgan gen, waarvan men er momenteel een 30- tal onderhanden heeft, met den meesten spoed beginnen, zoodat de bevolking, die in de stad is en zij die straks weer zullen terugkeeren, bij luchtgevaar een absoluut scherfvrjje schuilplaats hebben. Het ver trouwen in de veiligheid van onze stad zal daardoor wellicht bij velen terugkeeren. Wanneer deze schuilgangen gereed zijn, er zullen zeker nog eenige maanden mee gemoeid zjjn, bezit onze stad 113 scherf vrije schuilplaatsen. Schuilplaatsen, zooals men ze in iedere andere stad tevergeefs beter zal zoeken. Verreweg het belangrijkste nieuws dat ons deze week bereikte was de mededeeling dat de de gemeente Den Helder op haar begrooting voor het jaar 1941 een tekort boekt van niet meer, maar ook niet minder, dan een half miljoen. Nu verneemt men in deze bewogen dagen vele mededeelingen die geheel, voor de helft, driekwart, of heelemaal niet. met de waarheid in overeenstem ming zijn. Spijtig is het, dubbel spijtig, dat zulks met dit tekortkomende halve miljoen niet het geval is. Integendeel, het is de bloedige, naakte waarheid. Een half miljoen Een half miljoen dat we sam-sam op zullen moeten brengen tegelijk met die andere slordige tientallen miljoenen die het Rijk tekort komt. Dat beteekent waarde lezer, dat we belasting zullen kunnen gaan betalen, tot we groen en geel zien. Vroeger plachten we kwink- slagshalve bij het savoureeren van een borrel wel eens op te merken: „Wéé, zeg, drink je ook een glaasje belasting mee?", daarmede doelende op het treurige feit dat je feitelijk alleen be lasting-accijnzen aan het drinken was. In vergelijking met vroeger leefden we toen echter nog in Abraham's schoot en waren het slechts enkele goospenningen die we ten Fiscus moesten brengen. Nu wordt het anders en speciaal de vette salarissen en die der vrijgezellen wor den hevig aangepakt. Belastingbetalen was, is en zal altijd blijven het meest onpopulaire karwei dat een mensch opgedragen wordt. Wij zijn er van overtuigd, dat het mettertijd n'o g onpopulairder zal worden. Want, hoe men de zaken ook bekijkt, de tekor ten moeten ingehaald worden en Sijmen zal z'n zakken hebben om te keeren en z'n laatste belastingdubbeltje opbrengen. Jammer was het, dat men ons deze Kerstverrassing niet heeft kunnen be sparen tot n a de feestdagen. Hier is de psychologische fout gemaakt, door alle belastingbetalers reeds bij voorbaat in het harrenas te jagen tegen de nieuwe schattingen Overigensmen kan morren en men kan niet morren, het helpt niets. Betaald zal er moeten worden. Het volle pond! Gelukkig was daar de mededeeling in de krant, dat er opgeschoten wordt met de Centrale Keuken. Nu, dat wordt tijd, want menig eenzaam manspersoon hangt het zoo langzamerhand gruwe lijk de keel uit dat hij iederen dag maar wéér verplicht is in het middaguur z'n eigen potje te bekokkerellen. In den be- beginne was het nog wel te doen, maar allengs werd het een korvee. waarvan men liefst hoe eerder hoe beter verlost wenscht te zijn. Welnu, de Keuken komt er. Op de zelfde plaats als waar eens de markante lijnen van ons politioneel hoofdbureau verrezen. Vreugde zwol in onze harten bij het kennisnemen in dezelfde mededeeling van het feit dat het uitsluitend marine koks zullen zijn, die in deze gemeen schappelijke keuken de scepter par don, de pollepel zullen zwaaien. Het zijn niet alle koks die lange messen dragen, maar de marinekoks mochten die zeer zeker dragen als géén anderen! Heldersche tongen zijn verwende tongen. Ons allen ligt nu eenmaal het marine-eten goed en wij watertanden, als we ons fata morgana voor den geest halen van nassi goreng, rotmok, raas donders, snert en stokvisch. Sedert de snert, stokvisch, rotmok en de raas donders is er iets gebeurd, dat weten we, en we weten óók, dat we onze gor dels een paar gaatjes hebben moeten inrijgen. Het in dienst nemen van marine-koks garandeert dat we althans van deze ver zorgers onzer magen verwachten mogen, dat we iets goeds te schaften krijgen. Zij zullen de laatsten zijn die zich bereid willen verklaren om ons te ver giftigen met eenheidsworsten, met ,,alle dagen bruine boönen" of met de eeuwige stamppot van kappertjeskool. IntegendeelMeesters in hun vak als het zijn, mag men verwachten dat zij uit de bescheiden middelen die hun worden toegewezen menigmaal deli- cieuse hapjes zullen creëeren en dat menig zwervend manspersoon in het middaguur iets beters zal kunnen ver werken dan het water-en-brood waarop hij thans aangewezen is. Alzoo: hulde aan het Centrale Keu ken-initiatief! Enrhopen wij dat de desbetreffende instanties gloeiende haast achter de voleinding van deze „Au Gastronome" in het groot zullen zetten. 'Opdat wij spoedig de beide gaatjes in den gordel weer kunnen laten vieren. Voor de behandeling van de gemeente- begrooting heeft het raadslid, de heer J. B. F. Meijer (v.d.) een woord van waardeering tot het College van B. en W. en in het bizonder tot den burge meester gericht, dat door den raad met hartelijk en instemmend applaus werd onderstreept. Wjj laten het woord van den heer Meijer, tot onzen burgemeester gespro ken, hieronder volgen: In het bijzonder noem ik U, mijnheer de burgemeester, die als hoofd van de gemeente toch wel getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zjjn. Dag en nacht was U op Uw post. Waar anderen een veiliger oord zochten en de gemeente verlieten, bleef U in onze plaats. Te midden van bombardemen ten en branden ging U er op uit, om leiding te geven en hulp te bieden in het belang van hen, die zoo zwaar ge troffen werden. U hebt vele menschen met raad en hulp, soms uit eigen middelen, bijge staan. Gjj vocht voor Uw gemeente, voor de Iburgerij in al haar lagen. Jammer en te betreuren is het, dat er nog men schen zijn, die dit niet weten te waar- deeren. Die zichzelfs niet ontzien, om onwaardige kritiek te uiten, aan het adres van het hoofd onzer gemeente. Mogelijk geschiedt dit uit onwetend heid of om eigen tekortkomingen te dekken. M. d. V., ik ben ervan overtuigd, de tolk van velen te zjjn, om het gemeente bestuur en in het bijzonder U als bur gemeester, hartelijk dank te brengen voor het zeer moeilijke werk, in deze zware tijden, door U in het belang van onze gemeente verricht. Wij zjjn er mis schien nog lang niet. Moge het U gegeven zjjn, mijnheer de Burgemeester, in een goede gezondheid nog langen tjjd aan het hoofd dezer ge meente te staan en dat betere tjjden zullen aanbreken voor onze, zoo geteis terde gemeente, en de volgende begroo ting een beter beeld moge geven. Naar w\j vernemen, zal gezorgd worden dat alle Juttertjes, die vanmorgen naar Wijdenes en De Hem vertrokken zijn, zoo spoedig mogelijk, ieder persoonlijk, be richt van behouden aankomst zullen stu ren. Gezien het feit, dat ze echter in beide plaatsen in goede handen komen, behoeft men zich niet ongerust te maken. Zooals men weit, moesten alle kinderen, alvorens toestemming verleend werd om aan deze gratis Kerstreis en Kerstvacantie deel te nemen, medisch gekeur worden Deze keuring is voor het grootste gedeelte geschiedt door dokter Buchli Fest, die daar aan, temeer daar hij de keuring op uiterst serieuze wjjze verrichtte, zeer veel werk ge had heeft. Waar deze keuring geheel belangeloos door dezen geneesheer geschiedde, is hier ongtwij- feld een woord van dank op zjjn plaats. Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenrage voor 3e stuurman groote handelsvaart de heer T. H. Munk. SPREEKUUR WETHOUDER VAN LOO. De wethouder van onderwijs, de heer L. F. van Loo, zal a.s. Maandag geen spreekuur houden. SPREEKUUR WETHOUDER MULDER. Wethouder Mulder zal Maandagmorgen van 1112 uur spreekuur houden in het gebouw voor Sociale Zaken, Kanaalweg 92. van 20 December 1940. BEVALLEN: J. SteinhauerOtten, z. OVERLEDEN: P. M. de Waard, (m.), 46 j.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5