hoeJ? Hersengymnastiek DONKER Een goede Distributie-nieuws u-ooA de „Camouflage puzzle IN HET r r Yli&uukó uit tOiA Een extra-puzzle voor heroepspuzzelaars 5 Geldprijzen beschikbaar Omschrijving „Winterhulp" gaf geld Dankbare moeders Onverwachte brandweer oefening Wat brengt Casino Zondag en met de Kerstdagen? WELp MERK UW BEL EN UW BUS VERF UW HUISNUMMER WIT: Srielten's Café-restaurant in de Koningstraat geopend Oplossing lettergreep- raadsel voor winkeliers Inlevering bonnen Inlevering van bonnen no. 30 (suiker) advertentie is beter dan de beste reiziger 1 April 268 leerlingen, nu; 140 (x±h) (g 2)}. Gisterenmorgen waren wjj op Bureau „Winterhulp" aanwezig bjj de eerste „of- ficieele" uitreiking van de geldswaardige bonnen, ter beschikking gesteld voor Den Helder door de stichting „Winterhulp Ne derland". Een bedrag van verscheidene honderden guldens was als eerste extra steun aan gekomen en kon op genoemd Bureau uit gereikt worden aan ouders, waarvan aan genomen wordt, dat zij niet in staat zijn hun kinderen op voldoende wijze te klee- den, voeden of van warmte te voorzien. Behalve deze ouders waren daar ook de ouders van die jongens en meisjes, die hedenmorgen naar Wijdenes en De Hem zijn vertrokken. Daarbij waren er ver- scheidenen, van wie het ook vaststond, dat zij enkele guldens hard noodig hadden ter aanschaffing van de noodzakelijkste be hoeften inzake kleeding en/of schoeisel. Om 10 uur begon de heer A. W. Bruins, gemeente-ambtenaar, toegevoegd aan „Winterhulp", met de uitreiking en was het wonder, dat dit een dankbare taak bleek te z(jn? Zooals men weet, bestaan de „Winter- hulp"-bankbiljetten uit coupure's van 50 cent, een gulden en een rijksdaalder. Al naar de behoeften dringender waren was het een rijksdaalder, of 5.(het maxi mum voor 1 kind), dat verstrekt werd. Verheugde gezichten. Daar waren moeders, die blij verrast waren met het bedrag en har telijk dankzegden. Weer anderen waren ver legen en maakten dat ze wegkwamen. Er waren er ook, die droevige verhalen op- dischten en er kennelijk op uit waren een extra-tje van „Winterhulp" te verkrijgen. Ge zien echter de nauwe band,' die er bestaat tus- schen „Winterhulp" en Maatschappelijk Hulp betoon", waren deze pogingen steeds tot mis lukking gedoemd. Het is wellicht goed er hier de aandacht op te vestigen, dat men geen onmogelijke eischen aan „Winterhulp" moet stellen. Men moet voorloopig nog roeien met de riemen die men heeft, en het zijn slechts betrekkelijk geringe bedragen, die uitgekeerd kunnen worden. Overigens houde men er rekening mede, dat de geldswaardige bonnen in hun geheel inge wisseld tegen goederen dienen te worden. Men kan er dus geen wisselgeld op terugkrijgen. Men besteedt dus óf een rijksdaalder, öf een gulden óf 2 kwartjes. Bonnen verkoopen is streng verboden en wordt zwaar gestraft. Tot 12 uur ging men door met de uitreiking. Tot dat uur kwamen moeders contanten halen voor het aankoopen van kousen, schoenen, on- derkleeren en andere benoodigdheden, die de kinderen in Wijdenes noodig zullen hebben. „Ze moeten, keurig voor den dag komen", merkte een der moeders op en dat zijn we vol komen met haar eens. Het stemt tot verheugenis, dat dit, mede dank zij „Winterhulp Nederland", thans mo gelijk is. In 18 minuten was men van de Javastraat in de Leeuwsteeg. Donderdagavond werd alarm gemaakt in de post aan de Javastraat van de brand weer. Het alarm luidde: „brand uitgebroken in de Leeuwsteeg". Het was op dat oogenblik 9 uur dus „Egyptisch" duister. Daarbij geniet de Leeuwsteeg mindere bekendheid dan bijv. de Spoorstraat of den Kanaalweg. Dat het per soneel van post Javastraat desniettegen staande toch in nauwelijks 13 minuten de Leeuwsteeg bereikt had, pleit vooor de snel heid van handelen dezer post. Nadat men uitgevonden had, dat de Leeuwsteeg bij fort Erfprins in de buurt lag, een onderdeel dus van den Ouden Helder, ging het full speed in die rich ting. Zoodra men was gearriveerd wer den de beide slangenwagens in actie ge bracht en de spulten uitgerold. Hier en daar werden hoofden buiten de deuren gestoken, en werden vragen ge steld waar al die drukte voor noodig was. Want al wat er te bespeuren viel... brand was er niet. Welnu, het g i n g ook niet om brand. Het ging er alleen maar om, om eens de snelheid van handelen van post Java straat proefondervindelijk te toetsen. Dat zij er, ondanks de moeilijke om standigheden, in slaagde zóó snel ter plaatse te arriveeren, is te waardeeren, en pleit voor de leden van de post. De „Tango Serenaders" en Eddy Meenk. Het is in deze dagen niet eenvoudig een goed ensemble te vinden, dat dansmuziek ver zorgt. Dat desondanks de Casino-directie er in geslaagd is de bekende band „The Tango Serenaders" zoowel voor morgenmiddag als voor de beide Kerstmiddagen te engageeren, mag wel als een bijzondere prestatie aange merkt worden. Ondanks de tijdsomstandigheden wordt Ca sino ook gedurende deze Kerstdagen versierd. De zaal zal een speciaal Kerstcachet dra gen, hetgeen de bezoekers ongetwijfeld zullen weten te apprecieeren. De leider van de Tango Serenaders is nie mand minder dan de bekende Eddy Meenk, voorheen leider van het AVRO-dansorkest. Voorts treedt op Cor Koblenz, de leider van het sax-team van AVRO's huidig dans ensemble. Zooals men weet duren deze matinee s tot 0 uur. Men zie voorts de advertentie. f.T. (k dat h(j als plaatsvervangend voorzitter ten bate van de school verricht. Ondanks zijn drukke bezigheden vindt de heer Verfaille steeds tijd voor zijn werkzaamheden als be stuurslid en dat op de hem eigen ambitieuze wijze. Nadat de heer Verfaille gedankt heeft voor de vriendelijke hulde, die hij echter slechts ten deele wil aanvaarden, en de aanwezigen een prettig Kerstfeest heeft gewenscht, sluit hij de vergadering. Strijkje als openings-attractie. Er zijn menschen, die zeggen: Den Helder is onbewoonbaar. Er zijn ook middenstan ders die zulks beweren. Er zijn echter (gelukkig!) ook zakenmen- schen, die dit anders bezien en tot deze cate gorie, laten wij hen „voortrekkers" noemen, behoort Gerard Snelten, de bekende eigenaar van „Au Gastronome", het populaire lekker- bakken-adres in de Spoorstraat. Welnu, Gerard Snelten blijft niet bij de pakken neerzitten, doch... opent van middag een nieuwe zaak in de Koning straat. Op no. 117, het pand, waar voor heen de zaak van Roozekrans gevestigd was, zult U vanmiddag een modern café-restaurant-bedrijf zien aanvangen. En omdat het Gerard Snelten is, die zulks doet, mogen we aannemen, dat het wel in orde zal komen. Door de distributie-regeling is het nog niet mogelijk ook het restaurant-gedeelte van de nieuwe zaak reeds voor 100 procent te laten draaien. Hiermede dient men dus nog even geduld te hebben. Het café echter is uitmuntend voorzien en alles wat men in een verlofzaak zou kunnen vragen kan men hier bestellen. Bieren, likeuren, andere dranken, koffie en thee, enz. enz. De zaak ziet er gezellig uit en biedt plaats aan circa 75 personen. Het buffet werd ge zellig ingebouwd, terwijl er verschillende „stam-tafels" geplaatst zijn. Een daarvan is leestafel en wordt behoorlijk van lectuur voorzien. Als openings-attractie zal een plaatselijke band voor entr'acte muziek zorgen. Dat de consumptie prima zal zijn, en de service eerste klas... ook dat garandeert de naam van Gerard; Snelten! Zij nog vermeld, dat de zaak tot 11 uur 's avonds geopend is en dat Sande schilder- en behangwerk verrichtte, Jani R goor voor de (keurig geslaagde.) verlichting zorgde, en dat de heer Paans het timmerwerk voor zijn rekening nam. Visscherij Urk, 19 December. Door 20 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 1343 pond snoekbaars, van 60392 pond per vaartuig, prijs 6061 et.; 110 pond baars, 303** ct.90 pond voorn, 1415 ct.20 pond karper, 3035 ct., alles per pond. BURGE RLIJKE STAND. GEBOREN: Jan, z. v. T. Pest en J. Anken; Kloas, z. v. H. Bakker en D. Hakvoort; Grietje, d. v. P. jakker en J. L. E. M. W. Anken. GETROUWD: C. Mazereeuw en A. Post. KEKSTWIJDING. De Chr. Muziekvereeniging zal in het be gin der volgende week een Kerstuitvoering geven. Ds. Van Wieringen, Herv. pred., hoopt hierbij een wijdingswoord te spreken Manchester, Tyrol, Ternate, Lissabon, Ve- luwe, Adela4de, Kortgene, Medan, Amster dam, Antibes, Athene, Bilbao, Padua, Venraai, Deventer, Batavia, Breukelen. „Consultatiebureau." De prijs van 2.50 werd gewonnen door: H. CATSHGEK, Liebergerstraat 35, Hilversum. J. P. v. B. Vriendelijk dank voor Uwe bij drage. De reden der niet-plaatsing van vorige inzendingen was gelegen in typografische be zwaren tegen de ingewerkte letters (meisjes naam en initialen van trekkersbond)Dat U op herhaald verzoek geen bericht ontving, moet zeer waarschijnlijk op 'rekening van de tijdsomstandigheden geschreven worden. De bijdrage van 7 Dec. zullen wij zeker plaatsen. U hebt er wel geen bezwaar tegen, dat wij de nummering vanaf 20 (21 t/m 37 wijzigen en dat w(j Hor. 33 (32), iets meer preciseeren. Volgens Uw ontwerp kan het kruisende Vert. 29 (28) een derde macht zijn van 6 zoowel als van 5, 7, 8 of 9. De leider van den Distributiedienst vestigt er de aandacht op, dat de inlevering van de bonnen, in verband met de Kerstdagen, in de volgende week als volgt zal plaats hebben. Zij, die een codenummer hebben van: 1001 t.m. 1999 leveren in op Maandag 28 December 1940. 2001 t.m. 2999 leveren in op Dinsdag 24 December 1940. 3001 t.m. 8999 leveren In op Dinsdag 24 cember 1940. 4001 t.m. 4999 leveren ln op Vrijdag 27 De cember 1940. 5001 t.m. 5999 leveren ln op Vrijdag 27 De cember 1940. De vervallen bonnen no. 30 moeten in het tijdvak van 23 t.m. 27 December a.s. b(j den distributiedienst worden ingeleverd in veel vouden van 10 met een minimum van 40 Een ontvangstbewijs MD 201A moet daarbjj worden overgelegd. Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd Alg. Vergadering Ambachtsschool Verloting tijdelijk geschorst Gistermiddag vond in de Ambachtsschool de algemeene vergadering plaats van de „Ambachtsschool voor Den Helder en Om streken". De opkomst der leden was matig. De waarn. voorzitter, de heer Verfaille, heette, bij ontstentenis van den heer Kaste lein, de aanwezigen heeren welkom en deelde mede, dat bericht van verhindering was bin nengekomen van de heeren Klapmeyer, Mens en Grunwaid. Het was hierna de secretaris, de heer Jaring, die het woord kreeg ter voorlezing van de notulen der laatste vergadering, ge houden dd. 14 Februari j.1. Zonder opmerkin gen werden deze notulen gearresteerd, waar na de waarn. voorzitter den secretaris dank zegde voor diens accurate notuleering. Bestuursverkiezing. Volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren Kastelein, Meyer en Jaring. Met vrijwel algemeene stemmen Werdeh. deze drie herbenoemd. Den aanwezigen heer Jaring dankte de waarn. voorzitter voor de wederaanvaar- ding van zijn functie. Eveneens moesten gekozen worden 3 leden en 3 plaatsvervangende leden voor het nazien der rekening en verantwoor ding over 1940. Tot leden werden gekozen de heeren Klap meyer, Witsenburg en Rens, tot plaatsver vangende leden de .heeren Mens, Teune en Schagen. Bij de mededeelingen wijdde de heer Ver faille sympathieke woorden aan de nage dachtenis van den bij een der bombardemen ten doodelijk getroffen heer Boaz, leeraar aan de school. Men mist in hem een kundig leeraar, die met veel tact met de leerlingen wist om te gaan. Ongetwijfeld beteekent het heengaan van den heer Boaz een groot 'verlies voor de school, aldus de heer Verfaille. VVinteravondcursussen stopgezet. Voorts deelt de waarn. voorzitter mede, dat met ingang van 1 December J.1. de praktijk winteravondcursussen stopgezet werden we gens gebrek aan belangstelling. Wat het aantal leerlingen der school betreft, bedroeg dit per 1 April 268, thans is dit cUfer 140. Van de bouwplannen kon uiteraard niets komen, terwijl ook bericht ontvangen werd, dat de verloting, in verband met de „Winter- hulp"-collecten, tijdelijk geschorst moest wor den. Zooals men weet, zijn alle 2500 loten verkocht en wachten de 200 prezen slechts om verloot te worden. Zoo spoe dig mogelijk hoopt men toestemming te krijgen tot deze verloting. Dank aan den waarn. voorzitter gebracht. Het Is tenslotte de heer Jaring, die Bij de rondvraag namens de vergadering den heer Verfaille dank brengt voor diens vele werk, i - s -v - r, SJ >'."r<v\r Het groote succes, dat onze Sinterklaas-puzzle heeft opgeleverd en dat bewees, dat er in Den Helder verscheidene honderden „geheimschrijvers rondloopen, was voor ons aanleiding ook voor de Kerstdagen een puzzle te ontwerpen, waarop het puzzelaars-leger'zijn krachten kan meten. Wij hebben de keus laten vallen op een lettergreep-raadsel, een veelge vraagd soort puzzle, die vooral in onze raadsel-rubriek populair schijnt te zijn Van onderstaande lettergrepen moeten 51 woorden gevormd worden, waarvan, als men deze onder elkaar plaatst, de eerste letters, van boven naar beneden, en de zesde letters van beneden naar boven gelezen, een drietal aansporingen vormen, welke voor alle inwoners van Den Helder van groot belang zijn. De eerste aansporing is een spreuk, die ieder bewoner van onze stad van 8 tot 80 jaar kent. De tweede is een waarheid als een koe en de derde is iets, dat vooral ook voor de bewoners van het buitenveld onder Den Helder van zeer veel belang is. a - ba - bad - bar - be - ce - ce - eer - che - che - da - daal - de - de - de - de - de - del - den - den - der - der - der,- der - der - der - di - dicht - dig - ding - doek - don - e - e - e - ee - ef - en - en - er - es - et - eus - ex - fen - gas - ge - ge - geen - gel - gie - he - he - heid - in - in - in - in - ja - jon - ka - kar - ke - ke - ke - ker - ker - kla - ko - kom - laar - land - lect - len - len - lie - ling - lo - lo - loos - los - lu - ma - ma - man - me- mei - ment - mer - min - ming - mo - na - na - na - na - na - ne - ne - ne - ne - nen - ner - nim - noeg - o- o- o- o - on - on - ou - pe - pe - pe - pri - que - ra - ra - ra - re - re - reis - reis - ren - rend - ri - ri - richt - rid - rin - ro - rou - schap - sel - ser - si - staan - stan - sten - stu - stui - ta - te - te - tee - tel - tel - ten - tens - ter - ter - ter - ter - tes - the - the - ti - tie - tie - to - tor -tou - tra - troon - um - um - uur - vee - ven - ven - ver - ver - ver - ver - wij - wor - zat. 1 Tijdaanwijzer. 2 Zaak. 3 Profeet uit Oude Testament. 4 Wielrijder. 5 Vernuft. 6 Vloeibare specerij. 7 Spoedbericht. 8 Turksch heer. 9 Veelvraat. 10 Uiteenloopend. 11 Plaats in Gelderland. 12 Veevoeder. 13 Ontscheping. 14 Naast elkander. 15 Ouderwetsch zeilvaartuig. 16 Inrichting voor hooger onderwijs. 17 Bekend Nederlandsch handelsman (overleden). 18 Paria. 19 Vriend van den bruidegom. 20 Te volgen weg. 21 Met vooropgezette be doeling. 22 Verboden terrein. 23 Bijna. 24 Faculteit aan Hoogeschool. 25 Tusschenkomst. 26 Verhoogd platform. 27 Fijn soort meubelhout. 28 Soort werkvaartuig. 29 Automerk. 30 Legateeren. 31 Niet velen. 32 Uitvoeriger tijding. 33 Familiebetrekkingen. 34 Termijn. 35 Eiland in Indische Oceaan. 36 Kleinste gedeelte. 37 Schafttijd. 38 Wedstrijdwagen. 39 Fantasie. 40 Zenuwsloopend. 41 Wisselbrief voor toeristen. 42 Deel van een land. 43 Verdiensten. 44 Omgeving. 45 Geldstuk. 46 Zangeres. 47 Weeskind. 48 Verleidsters. 49 Overdekking van eere-zetel. 50 En vervolgens. 51 Fijn weefsel. Voor de goede oplossers stellen wij 4 prijzen beschikbaar, n.I.: 1 prijs van 2.50 1 prijs van 2.00 1 prijs van 1.50 1 prijs van 1.00 Oplossingen in te zenden uiterlijk Vrijdagmorgen 10 uur aan ons Bureau. In onze trouwe puzzelgarde bevin den zich verscheidene deelnemers, die herhaaldelijk verzoeken doen om „extra moeilijke" raadsels. Welnu, ook aan hun verzoek wordt ditmaal voldaan. Zij kunnen hun hart ophalen aan het hier- onderstaande vraagstuk, voor de goede oplossing waarvan wij een extra prijs van 2.50 beschikbaar stellen. De opgaaf ziet er zeer algebraïsch uit. Ter geruststelling van niet-algebraïsch ge schoolde puzzelaars diene, dat het meer op algebra lijkt dan het in werkelijkheid is. Een soort camouflage dus. Er staat heel wat in, dat gevoegelijk gemist kan worden, als doende absoluut niets ter zake. Het is nu de taak der puzzelaars om al dat overbodige door te slaan. Er blijft dan iets over, dat, hoewel ook geen algebra, toch nog steeds „abracadabra" is. Maar hier voert een zeer eenvoudige sleutel tot de op* lossing, welke bestaat uit een bekend punt* dicht (2 regels, elk van 6 woorden) van één onzer meest vooraanstaande dichters uit het begin der vorige eeuw, wiens naam wij in hetzelfde geheimschrift hierbij voegen. V/el* licht helpt het bij de oplossing. (a h) (g b) (c z) (i d) (e r)] (m f)' (g t). Wij ontveinzen ons niet, dat er al zeer weinig is gegeven om tot de oplossing te komen. Daarom voegen wij er nog de vol* gende tip aan toe. De opgaaf wordt, als 't ware, beheerscht door een grenzeloos egoïsme. Slechts dat gene, wat het bezit grooter maakt, komt in aanmerking en zonder pardon wordt alles afgewezen wat het bezit zou kunnen ver minderen. {(a+w) (v b) (n c)(d+,v)(v e) (f h) (g g) (h v) (i i) (r j)j (k-f-m) (1 a) (b m) (n m) (o d) (b p) (q-j-h) (s r) (s v): (rt) (u w) (v t) (r w); (y M (9 z)> {(w a) (b v) (c o) (v d) (e v) (i 0 (g o) (r h) (i m) (t j) (r—k)i (1 m) (m a) (b n) (o m) (p d) (z q) (r+z) (m s) +1 (y t) (u v) (h v) (w o) (r x),

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6