ife preinhbrarten HET GAZELLE HUIS MAISON VAN ALPHEN JUTTERTJ pretuhbeurten i UW ®©IM COR KRIGÉE, van Galenstraat 71 Fa. S. F. SCHELLINGER 2Ww6.' Scheiden doet lijden „Meester" Jansen Kerstbrood en W eihnachtstollen warme PANTOFFELS WIT EMAILLE KOLEN FORNUIZEN Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Een kwart eauw raadsstenograaf Kerstfeestdiensten en -vieringen JjeweJUch nimwJ Belangrijke raadsbesluiten lemen uit voonaad Met $atelle Mwa E. N. HEYLIGENBERG Reeds nu voor U bakken! Prijzen t f L00, 1.50, 2*00, 2*50 Dijkstraat 46 Tel. 244 Koningstraat 62 Tel. 215 Voor de feestdagen Kerstkransen Kerstgebak Kerstkransjes div. soorten JAN HOOGENBOSCH Gezellige KERSTDAGEN met een prettig Handwerkje gevraagd aangeboden gevraagd ^utteAtjeb 100 °/o verkoopswaarde aangeboden da ideale verliooper! Kzhk en Zending, ZONDAG 22 DECEMBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Heulen der Zeeplein) 11 uur: Ds. F. W. J. van de Poel. Geref. Kerk, (Rèhobothkerk) V.m. 10 uur: Ds. Veenhuizen. N.m. 3 uur: Ds. Veenhuizen. Clir. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat) Geen dienst. l®erst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur, Ds. J. H. Jansen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 10 uur, dienst. N.m. 15.30 u., dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Evangeusatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 10 uur v.m.: Heiligingsdienst 5 uur n.m.: Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.su. 8. 's Middags 4 uur: Dienst. diensten in de omgeving. Ned. Herv. Gemeente. Sehagen, nam. 3 uur, Kerstspel. (Collecte). St. Maarten, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Bienen. Kerstdienst. Collecte. Barsingerhom (Maandag 23 Dec.) nam. 3 u. Kerstwijding voor alle dames. Mej. Dr. N. Bruining, van Den Haag. Schagerbrug,voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop H. Doop. Huisduinen, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Julianadorp, geen dienst. Heerhugowaard, nam. 3 uur, Kerstfeest. Oude Niedorp, v.m. 10.30 uur, Ds. De Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Hlppolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. van Beek. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk), voorm. 10.30 uur, Ds. P. J. Smidts. Hippolustushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Geref. Kerk. Sehagen: 's Morgens 9.30 en 's middags 2.30 uur, Candjdaat v. d. Meyde, hulpprediker. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam* 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Sohagen, voorm. 0.15 uur, Ds. C. A. ter Lin den, van Amsterdam. Schagerbrug: 's Morgens 10.30 u. en 's middags 2.30 u., de heer T. v. Rossum. Breezand, voorm. 10 ujr, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug. Bijeenkomst .ihr. Jongemannen- vereeniging, Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Vrij Evange. Gem. Alkmaar, Koorstraat 10. Prediking van God's Woord. Om 10.15 en 17.15 Ds. Ruys. The Star of Hope Mission. Julianadorp. De heer I. Kuiper van Utrecht, n.m. 3.30 u. tot 5 u. Laatst moest ik mijn hond verkoopen Dat ging mij wel aan mijn hart... Voor zijn kost en de belasting Werd de tijd mij te benard. Wie weet, heb ik zelf straks niko meer, Daar zou ik mee zitten dan, Aangezien ik toch mijn vr.end niet Daar de helft van geven kan. Ja, het speet me bar, want nu is Voor mij wel de tijd gedaan, Dat ik, als gezinshoofd 's avonds Eens' een straatje om kan gaan. Voor mijn vrouwtje, wie de zeepnood Is een ware zorgenbron, Oók een slag, daar Fik aanstonds fijn Thuis de vaat schoon likken kon... En verstandig, dat het dier was, E" gehoorzaam... groote Griet! Riep ik: „Kom je hier, of niet, Fik" Dan kvAm hij, of hij kwam niet. Maar in ernst, trouw was mijn makker, Zooals slechts een hond kan zÜn> Ja, hij was den mensch ten voorbeeld Op dat punt, voor groot en klein. Oordeel zelf: Fik's nieuwe baas nam Na den koon Fik heel tevrêe Aan een ketting naar zijn woonplaats Een uur sporens met zich mee. Ik ging 's avonds vroeg naar bed toe, En dacht lang nog aan het beest, Dat op al mijn wandelingen Als mijn schaduw was geweest... 's Morgens vroeg schrok ik plots wakker. Luid gebons klonk op de deur! Slaapdronken dacht ik: O, hemel, Luchtbeschermingscontroleur Ik er uit... verloor mijn broek haast, Hu... een koude winterdag... Schoof het raam op om te kijken, Wie de porder wezen mag. En wie staat daar? Dit te raden, Is natuurlijk niet zoo'n toer, En u roept verheugd: „De hond! Fik!!" Neen, ik hoorde: „Mellekboer!" (Uit „Weekrevue"). TYL UIL. De heer Jansen, of, zooals velen van ons hem beter henden als „meester Jansenheeft den gemeenteraad verlaten. Niet als vroede vader, doch als raadsstenograaf. Vijf-en-twintig lange jaren, een kwart eeuw dus, zat „meester" Jansen daar tusschen onze stadsbestuurders en hij had niets anders te doen dan alle wijze (en soms minder wijze) woorden op te teekenen in zijn cahiers, die bij gehouden werden voor het dierbaar nageslacht. „Meester" Jansen was een persoonlijkheid. Dat was hij, ondanks het feit, dat hij maar klein van stuken bescheiden van optreden was. Men kon zoo gemakkelijk over dezen grijzen, en sedert de laatste vijf jaren, ietwat gebogen gemeentelijke croniqueur héénkyken maar dat kwam slechts sporadisch voor. Om dat iedereen, of hij nu „links" dan wel „rechts" georiënteerd was, of hij nu modern, dan wel antiek in zijn opvattingen was, hem nu een maal mócht. „Meester" Jansen hoorde by den raad, en men kan zigh thans niet wel indenken, dat by de volgende raadsvergadering deze oude die nog zoo jolig-jong kon doen, er niet meer zal zijn. Een kwart eeuw raadsstenograaf. Een kwart eeuw teekende hij alles op wat uit de monden van onze stadsbestuurders kwam. Soms waren dat inderdaad belangrijke zaken, soms ook was het van minder impor tantie. Maar wat ook gezegd, opgemerkt, en geinterumpeerd werd„meester" Jansen schreef het op en geen woord ging er van ver loren. Hij was zóó bescheiden, dat velen niet eens weten, dat hij nog bij iedere raadsvergadering aanwezig was. In zijn schooljaren was hij een bekende onderwijzer in Nieuwediep en duizen den, nu ook al weer volwassen menschen, ge noten bij hem hun lagere school-opleiding. Als onderwijzer had „meester Jansen prima verdiensten, maar als stenograaf was hij een schier niet te verbeteren kracht. Als toepasser van het bekende „systeem Groote" toch had hij zich in de vele jaren een welhaast fantasti sche snelheid aangeleerd. Een snelheid, die menig jong stenograaf hem benijdt. Hieraan is nu een einde gekomen. Andere krachten zullen de stenografische verslagen maken en „meester" Jansen zal niet meer in het gemeentelijke tournooyveld der stadsbe stuurderen verschijnen Dat is jammer. Want bij het vele dat thans verandert had den wij dezen bejaarden, grijzen geschied schrijver, dit, met alle respect gezegd, „raads- meubel" per excellence, nog gaarne enkele jaren in ons midden gehouden. Hij was tenslotte behalve een uiterst kundig stenograaf ook een typische vertegenwoordiger van een reeds goeddeels heengegane generatie. Voor de eerste, en tevens de laatste, maal nam „meester" Jansen gisteren in de raads zaal het woord. En het waren bescheiden woorden. Waarlijk een figuur is heengegaan, die men nog lang in zijn herinnering zal houden. Om de vele goede eigenschappen, die hem als mensch en deskundig vakman sierden! Wij verzoeken kerkeraadsbesturen en be sturen van Zondagsscholen de opgave van de kerkdiensten op de Kerstdagen en de viering van het Kerstfeest met de Zondagsschoolkin deren, voor Maandag 5 uur, op ons kantoor te bezorgen, zoodat we deze diensten in het no. van Dinsdag kunnen opnemen. Uitbreidingspion Schilderweg aan genomen. Het uitbreidingsplan Schilderweg is met al-' gemeene stemmen aangenomen. Het uitbreidingsplan Den Burg met 11 stemmen vóó, blanco stemde de heer Kager en tegen de heer Parlevliet, laatstgenoemde oordeelde, dat het plan te groot van opzet was. De bezwaren van de heeren H. Winger den (C. Boon) en de Rijksgebouwendienst (Postkantoor) werden afgewezen, evenals van den heer M. J. Witte, te Eierland. Met de hee ren C. A. Keyser en Sijbr. C. Eelman zal een accoord worden getroffen. Tot onderwijzeres aan de O.L. school te De Waal werd met algemeene stemmen benoemd mej. E. P. M. van 't Hooft (no. 1 der voor dracht) Tot vakonderwijzeres aan de U.L.O. school mevr. N. S. Broere Risseeuw. Tot lid van het Alg. Armbestuur werd her kozen de heer J. C. Visser met alg stemmen en tot regentes met 11 stemmen mevr. Zuide- windKuiper. Tot regent en regentes van het Alg. Wees huis met alg. stemmen de heer C. Jonker en mevr. Dijt—Brans. Tot lid der Schoolcommissie werd met 11 stemmen herkozen de heer Ds. Gorter. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van de T.E.M. met algemeene stem men de heer J. C. Kager. Burgerlijke Stand van Texel van 14 tot en met 20 Dec. 1940. GEBOREN: Bernard l'Iartin, v. V. A. Vool- gtra en S. Waldus; Hendrikus Johannes, z. v. J de Graaf en D. Smit; Leendert, v. v. R. Daalder en A. Burgman; Duardora Maria, d v C. Bakker en A. C. Witte; Jannie Jen- tina' d v. S. W. Bruin enH. Kline. ONDERTROUWD: L. Vreugdenhil en G. BeÓvERLEDEN: Johanr.a HeHlena Jager. 69 jaar, wed. v. G. Kersemaker; Willemtje Koopman, 80 jaar, wed. v. K. Rezel. GAZELLE driewielers GAZELLE rijwielen EMPO rijwielen GEDI rijwielen nog enkele voor slechts I 49. Aanhangwagens voor rijwielen Lederen tasschen Lederen actetasschen vanaf I 4 50 Lederen handschoenen Lederen handbeschermers Wanten met schapenvacht Lederen schakelriemen Lederen motorkappen Oorwarmers Kettingkasten (oude kwaliteit) Verduisteringslampen Alle soorten zak- en staaflantaarns Alle soorten batterijen Keizerstraat 118 - Telef. 234 deelen wij U mede, dat wij voor de a.s. Kerstdagen eerste kwaliteit Telef. 399 wordt waardevol besteed met een paar V als 1/ Maar dan van V» ^5 KONINGSTRAAT 89 - Tel. 179 WEDEROM ONTVANGEN vanaf f 45.50 Van Galenstraat 48 - Telef. 501 Vakkundig gratis onderricht van goed materiaal LAAN 60 Telefoon 800 25.— BELOONING voor diegene, die mij aan een eenv. huurhuis helpt, omg. Anna Paulowna of Breezand. Adres: MOLL, Keizerstr. 33, Den Helder. Een flink Burgerwoonhuis te huur met erf, bloementuin en schuur. Bevr. J. MUL, Uitgeest. SLAAPGELEGENHEID aangeboden bij spoor en bus. Zandvaart 36, Breezand. Te huur te Alkmaar aan echtpaar z. k. gem. Zit- en Slaapk. m. gebr. v. keuken enz. Adres: Nieuwpoortslaan 133. NET BURGERWOONHUIS te koop gevraagd in Den Helder of omgeving. Brieven met prijsopgave onder No. 206, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: EEN SERRE-AMEUBLEMENT, in zeer goeden staat. Brieven met prijsopgave onder No. 209, Bureau van dit blad. Te koop een partij Brandhout en 3000 Dakpannen. Te bezichtigen Tuintjesweg, Huisduinen. W. Oudshoorn, Stoomweg 56a, Breezand. Te koop: HEERENCOSTUUM, 1 maal gedragen. Adres: Bureau van dit blad. Wegens dubbele zaken te koop een beste Zaak in Groenten, Fruit, Aardappelen en Comes tibles, en.t Te bev:agen bij E. ROMAR, Stuartstraat Alkmaar. Te koop VULKACHEL, in zeer goeden staat. Adres: Vlamingstraat 52. Te koop: EMAILLE FORNUIS. Adres: DIJKSTRA, C 72, Julianadorp. Gevraagd voor 1 of 2 personen net KOSTHUTS te Breezand. Brieven onder No. 208, aan het Bureau van dit blad. Net persoon, 55 jaar, met eigen bedrijf, even buiten Am sterdam, zoekt nette gep. Vrouw, P.G. of G.G., 40 50 jaar, flink postuur. Brjeven onder No. 207, aan het Bureau van dit blad. Timmerman met eigen werkpl. vraagt werk. Nieuw of reparatie Brieven onder No. 210, aan het Bureau van dit blad. ZONDAG 22 DECEMBER 1940. Ned. Herv. Kerk. Den Burg v.m. 10.30 Ds. Visser; n.m. 7.30 Gemeenteavond om den Kerstboom in Eben Haëzer, voor bezoekers A. tot K. Maandagavond 23 Dec. n.m. 7.30 voor be zoekers L. tot en met Z. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Kok. De Waal v.m. 10.30 Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 11 uur Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm; n.m. 7.30 Adventsavond. De Koog v.m. 10.30 de heer F. L. v. 't Hooft, Cand. t. d. H. Dienst; n.m. 7.30 Advents avond. Oudeschild geen dienst. Doopsgezinde gemeente. Den Burg v.m. 10.30 Ds. Gorter. Den Hoorn n.m. 3 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. geen dienst; n.m. 4 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10.30 Ds. v. d. Leer, H. Avond maal; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer, H. Avond maal. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 Ds. Die- persloot, van Leeuwarden. politie. GEVONDEN: Een vulpen, een handschoen, een kinderwantje. DE DOMINEE WORDT „OPGEBRACHT". Er zijn enkele uitdrukkingen in dit verband, die een eigenaardige klank hebben en eigenlijk zoo spoedig mogelijk uit ons kerkelijk woorden boek moeter. verdwijnen, aldus de Gereformeer de Kerkbode voor Overschie. De dominee, zoo zegt men, wordt „opge bracht". Dat is dan de omschrijving van het feit, dat de dienstdoende ouderling den dominee voorgaat naar de trap van den kansel. Zouden wij dit woord maar niet laten verdwijnen Het wekt zoo de gedachte op aan een misdadiger, die opgebracht wordt naar de plaats, waar hij verhoord en wellicht veroordeeld zal worden. Eene andere uitdrukking is: „de dominee komt op". Ook die uitdrukking is van dien aard, dat ge óf denkt aan ontwaken na gesla pen te hebben óf aan de zon, die aan de kim verschijnt. Zouden wij ook dat woord niet ver wijderen f En tenslotte „de dominee beklimt den kan sel". Allicht gaat ge met uw gedachten bij deze uitdrukking naar een hoogen berg, die be klommen, of een hooge ladder, die bestegen moet worden. Zouden wij deze uitdrukking ook maar niet z'n congé geven f PREDIKANTEN VAN ELDERS. Vrijdag 15 September vond ik in mijn brie venbus, aldus een predikant in Noord-Holland namens „enkele" vrienden, die onbekend wen- schen te blijven, een bedrag aan geld om in de wintermaanden telkens een predikant van elders'te laten preeken, om alzoo mij te ont lasten. Motiveering was deze, dat het toch niet aan gaat, dat predikanten nooit eens een rustdag hebben en dat, wanneer er officieel niet voor meerdere vrijbeurten wordt gezorgd, enkele vrienden" dat dan maar moeten dóen. Laat ik mogen aanvangen met die „enkele" vrienden hartelijk dank te zeggen. Dis mij kennenzullen echter wel begrfpen, dat ik deze gift niet onmiddellijk heb willen aanvaarden. U kent mijn stelling; dankbaar heid voor den arbeid van een predikant moet zich uiten, niet in persoonlijke cadeaux, maar in steun voor dat werkgeestelijke en finan- cieele steun. Maar bij nader inzien moet deze gift toch ook zoo worden gezien. Ik geloof inderdaad, dat het niet alleen voor mij zeer belangrijk is om een maal per maand geen nieuwe preek te maken, maar ook dat het goed is voor de gemeente telkens predikanten van elders te hooren. Het gaat tenslotte niet om mij, maar om het evan gelie, en hetzelfde evangelie kan telkens anders worden gebracht. SEPARATISME EN KERKORDE. Prof. dr. J. Severyn schrijft in de „Waar heidsvriend" over separatisme en kerkorde. Wij ontleenen aan zijn betoog het volgende: Parochiestelsel en wykverdeeling kunnen geen oplossing brengen om de eenvoudige reden, dat zy principieel in strijd zijn met den aard van het kerkelijk leven. De kerk is open baring van Christus' lichaam en daarom is een kerk een organische eenheid, die men niet in stukken kan snijden zonder het leven ernstig te krenken. Daarom had men organische eenheden moe ten behouden naar het voorbeeld van de dorps gemeente met één predikant en zoodra een kerk te groot werd voor de zorg van één her der en leeraar, een nieuwe kerk met eigen kerkeraad (en kerkgebouwmoeten afzonde ren, die op haar beurt haar eigen predikant zou beroepen en onderhouden. Dan zou dus een stad, die bij de nu gevolgde methode twee, drie tot dertig predikantsplaatsen ging tellen, twee, drie tot dertig kerken tellen, hetgeen zijn pro totype vindt in de meerdere gemeenten te Jeru zalem. Of zulk een orde het separatisme zou voor komen T Dat zeker niet, want de oorzaak schuilt allermeest in de zonde en zwakheid der menschen. Het separatisme zou echter niet zoo zeer doorwerken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7