Succes van den strijd der duikhooten N1PPER EN PELLE Kantongerechl Kookt uw eendeneieren hard! Ardllerie=duel bij BARDIA De Alkmaarsche Kaasmarkt te Alkmaar. Personeele belasting motorrijtuigen Marktberichten Italiaansch weermachtbericht Duifsch weermachtbericht Uit onze, omgeving Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver- h#»5'' en Scheepvaart zakken. In zijn weermachtsbericht no. 196 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In de grenszone van Cvrenaica heeft onze artillerie met succes het artillerievuur van den vijand beantwoord en voorts de geme chaniseerde vijandelijke strijdkrachten in don sector van Bardia onder vuur genomen. Tijdens een optreden met mitrailleurvuur en bommen zijn onze luchtformaties aange vallen door groepen vijandelijke vliegtuigen. Onze formaties reageerden hierop en gingen een verwoed gevecht aan. Twee Hurricane toestellen werden neergehaald. Een van on ze jagers is niet teruggekeerd. In den nacht van 18 op 19 December is A'.exandrië ge bombardeerd. Tn den sector van het elfde leger aan het Grieksche front zijn nog hevige gevechten gaande. Vijandelijke troepenconcentraties in verscheidene plaatsen werden gisteren he vig gebombardeerd. Hierbij is een van onze formaties bommenwerpers door vier Glos- ter machines aangevallen. Drie vijandelijke toestellen werden brandend neergeschoten. Onze „Picchiatelli" (duikbommenwerpers) deden een aanval op een schip en brachten dit tot zinken. Voorts bombardeerden en beschoten zij concentraties van vijandelijke gemechaniseerden middelen en konvooien. Tijdens een aanvalspoging van den vijand op de Albaneesche haven Valona, op 19 December, werden drie Blenheim vliegtui gen door onze jagers neergehaald. •In Oost Afrika is bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie aan de grens van de Soedan. Op 19 December werden een opslag plaats en verdedigingswerken van den vij and in de omgeving van Metemma getrof fen. Op 18 December hebben onze vliegtui gen met bommen van groot en klein kali ber troepen bestookt ten noorden van het station Eriba, voorts spoorwegknooppunten te Haiya, waarbij de doelen rechtstreeks getroffen werden. In vier achtereenvolgende golven hebben vijandelijke vliegtuigen bom men laten vallen op Brindisi. Onder de burgerbevolking werden vijf personen licht gewond, onder wie twee vrouwen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot rapporteert, dat zij haar veertigste vijandelijke koopvaardijschip tot zinken gebracht heeft. Hierdoor heeft de commandant van deze boot, kapitaen-leut- nant Schepke, in totaal "208.975 b.r.t tot zin ken gebracht, en zoodoende als derde duik bootcommandant de grens van 200.000 ton overschreden. Bij een torpedo-aanval van vijandelijke vliegtuigen op een Duitsch patrouillevaar tuig wist het vaartuig door den onmiddel lijk in actie komenden afweer verscheide ne treffers op een vijandelijk vliegtuig te plaatsen terwijl de vijandelijke torpedo's haar doel misten. Het luchtwapen maakte gisteren verken ningsvluchten boven Groot-Brittannië. In het St. George-Kanaal, ten zuiden van Carn DALENDE AANVOER De aanvoer blijft dalen. Met in tótaal 17.000 kg was er deze week weer circa 5000 kg minder dan Vrijdag jl. Dat er bij deze kleine hoeveelheid van handel nau welijks sprake is, spreekt welhaast van zelf. Alles, wat van behoorlijke kwaliteit was, werd verkocht tegen de maximum prijs 35,25 en het waren feitelijk slechts bijstapels, die deze noteering niét konden halen. Intusschen vernamen we toch weer pmtrent processen verbaal, zoodat eenige voorzichtigheid geboden blijft. Naar we vernemen, zal de volgende week Voor de provincie Noord-Holland de ver plichting om een deel van de productie te reserveeren, worden opgeheven. Een en an der zou verband houden met het feit, dat in onze provincie naar verhouding zeer veel consumptiemelk wordt aangeleverd 'en dus betrekkelijk zeer weinig voor zui- velproductie beschikbaar blijft. Alles zal dus beschikbaar zijn voor de consumptie, al staan we helaas vooj; het feit, dat de productie zoo klein is geworden, dat hel de vraag zal zijn of zelfs onder deze gun stiger omstandigheden de voorziening een vlot verloop kan hebben. Voor de komende periode zal de markt eerst beginnen om kwart voor elf. In ver band met de 's morgens heersrhende duis ternis bleek het voor verschillende mark- ters moeilijk tijdig aanwezig te zijn. Ten slotte kunnen we vermelden, da$ over het algemeen de productie aan de zuivelbedrijven blijft dalen. In de loopen- de week is hier en daar niet onaanzienlijk minder gemaakt, dan het kwantum, waar mee men ter markt kon komen, zoodat met een verdere daling van de aanvoer re kening moet worden gehouden. 226. 2. Naar de schatkamer. „Zeg, Cooky, wat heb jjj geboft, «Jat jij zóveel op den gestorven koning lijkt, dat de koningin van je is gaan houden en jou tot zijn op volger heeft uitgekozen!" „Vult ju lie zakken, tot ze uitpuilen, de rest zuller we door "e slaven laten over brengen." 227. Overrompeld. 1. „Dat was lief van de ko ningin, om ons di sieraden naar huis mee te geven. Wat za1 mijn moeder daar mee er fijn uitzien!" 2. Uw laatste uur heeft ge slagen, koningin. De Pyg meeën hebben het slot om singeld. De lijfwacht en de bedienden zijn naar de op roerlingen overgelopen, ik ben de enige, die achtrege- bleven is. Zitting van Vrijdag 20 December. Z ij p e. VAN EEN ONTSLAGEN KNECHTJE. Op 18 October van dit jaar werd de 14- jarige J. K., wonende te St. Maartensbrug, die als knechtje werkte bij den veehouder J. M. J. te Zijpe, ontslagen. Een feit, waar mede de vader van den knaap geen genoe gen nam en dus moest de werkgever voor mr. Boerrigter terecht staan, Verd. vertelde, dat hij alreeds zes weken van tevoren den jongen had gezegd, dat hij vetrekken kon en deze had daarmede ge noegen genomen. De jongen als getuige gehoord, bevestig de dit, doch zijn vader had er geen genoe gen mede genomen. Verd. merkte op, dat een week na het ontslag een brief uit Haarlem was geko men. waarin dit werd goedgekeurd. De wnd. Ambt. van het O.M. wilde hier mede rekening houden, temeer ook. omdat verd, na het ontslag zijn knechtje nog een week loon had uitbetaald. Mr. Schenke- veld ei sekte f 1.boete suibs. 1 dag. De Kantonrechter, vonnis wijzende, achtte verd. wèl schuldig, maar wilde hem geen straf opleggen. Dankbaar en voldaan ging verd. huiswaarts. Z ij p e. ROEKELOOS!! Op den Rijksweg onder de gemeente Zij pe stond op 2 November aan den rechter kant van den weg een luxe auto gepar keerd. Uit de richting Alkmaar naderde een autobus, bestuurd door een zekeren H. F., wonende te Zijpe. terwijl van den anderen kant een paard en rijtuig naderde. De bus wilde er nog tusschendoor, maar dat was een roekelooze manoeuvre, waar voor hij nu terecht moest staan. Verd. zeide in zijn verdediging, dat de luxe auto stilstond; toen hij echter naast den wagen was. gaf de bestuurder plotse ling gas. Ik had hem anders gemakkelijk kunnen passeeren. Gaf u signalen?, wilde mr. Boerrigter weten. Ja zeker, antwoordde verd. De eerste get. was G. A„ wonende te Bur gerbrug. Bent u familie van verd.?, was de ste- reotvne vraag van mr. Boerrigter. Niet. dat ik weet. zeide verd. (Gelach). Get. bleek de bestuurder te zijn van paard en wagen, welke van de richting Den Helder kwam. Hii zag de auto genar keerd staan en ook de bus aankomen. Gel meende, dat .de bestuurder van de bus zou stoppen, maar 'dat gebeurde niet. En toen verschoot ik ervan, voegde get. eraan toe Ik was zoo wijs op de kade te gaan en men we met z'n drieën naast elkaar waren ging het maar net. De volgende get. was C. J.. bakker van beroep, wonende te Ëenigenhurg. Hij had gezeten in de luxe auto. welke rechts van den weg stond, en zou net wegrijden. En deed u dat ook? vroeg de kanton rechter. .Ta zeker, aldus get. Zag u verd. niet aankomen? wilde mr Roerrieter weten. Ik zag hem zeker aankomen en gaf hem gelegenheid om me te passeeren. Daarom stak ik ook geen richtingaanwijzer uit, ver telde get. De Ambt. van het O M. meende, dat verd naard en wagen eerst had moeten laten oasseeren. Maar waarom zoo'n haast? Al leen omdat verd. dacht: „Ik heb een auto en heb dus het recht te passeeren. Mr. Schcnkeveld eischt voor verdarhte's roeke- 'oosheid een geldboete van f 40.subs. 30 laven hechtenis. Dat kan ik nooit betalen. jammerde verd. De Kantonrechter vonnis wijzende, ver oordeelde verd. tot f 15.boete. subs. 10 dagen. Sint Pancras ZES VROOLT.TKE TUINDERS Het gebeurde op 10 November 1.1. dat de bewoners van den Heerenweg te Oudorp wredelijk in hun nachtrust werden ge stoord door geschreeuw en gezang. Het bleek een zestal jongeïui te zijn, dat Waarschuwing de paratyphus. in verband met Nu en dan worden gevallen van paratyphusbesmetting bekend, ver oorzaakt door het gebruik van een deneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig de een deneieren hard te koken (10 minu ten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebak ken worden. Met aandrang wordt het publiek daarom aangeraden eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, taartvullingen, zacht gebak, cake, pannekoeken, flensjes, kortom niet voor eetwaren, welke niet of niet voldoende verhit worden. terugkeerde van Alkmaar naar St. Pancras en per fiets het rustige Oudorp passeerde. De namen der verdachten, die voor den Kantonrechter verschenen waren: B. de V.; H. KL J. K.; P. R. en H. G alle jonge tuinders uit Sint Pancras. Hun makker H. C. R. had zich niet de moeite getroost te verschijnen. Verd. P. R. was de woordvoerder van de vroolijke klanten en zeide, dat ze wèl had den gezongen, maar niet luidruchtig. .Nu: als zes van die zware kerels zingen, zal er wel wat geluid uitkomen; was het oordeel van den Kantonrechter. De veld wachter hoorde jullie al op ongeveer vijf honderd meter, afstand. Uit de verklaring van verd. R. bleek voorts, dat het twee zangkoren waren. Wij waren met zijn vieren, waarvan er maar drie een bonnetje hebben gekregen. Die an dere was bepaald een vrindje van den veld wgchter meende verd. Dat je dit zegt, valt me verbazend van je tegen hoor! zeide mr. Boerrigter. De Ambt van het O.M. wees erop, dat ver dachten uit een herberg kwamen en dat het momenteel nu juist niet den tijd was voor uitspattingen, jullie waren zelfs lichte lijk onder den invloed. Of is dat soms ook niet waar? Vordering nemend, meende mr. Schenke- veld, dat wettig en overtuigend was be wezen, dat de heeren liedjes hadden gezon gen en dat die liedjes niet al te fraai wa ren, daar was spr. van overtuigd. De eisch luid, de voor elk der verdachten f 20.— boe te, Subs. 15 dagen. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde de vijf verschenen verdachten tot f 7.50 boete, subs. 5 dagen en verd. K.C.R. die zich niet de moeite had getroost ter zit ting te verschijnen tot f 10.— boete, subs. 6 dagen. Organisaties spannen zich voor ontheffing. Binnenkort zullen de houders van motor rijtuigen (ook van de opgelegde) wederom de noodige gegevens moeten verstrekken voor den aanslag in de Personeele Belasting 1941 voor motorrijtuigen. Indien men gedurende het geheele jaar 1941 geen gebruik maakt van het voertuig, kan men, indien men daarom tijdig ver zoekt, na afloop van het belastingjaar resti tutie verkrijgen van het belastingbedrag, dat echter eerst volledig moet worden vol daan. Aangezien thans vele motorrijtuigen niet kunnen worden gebruikt en derhalve een groot aantal verzoeken als bovenbedoeld kan worden verwacht, hebben de K.N.A.C., de A.N.W.B., de R.A.I., de B.O.V.A.G en de Voorzitter van het Instituut van Automo biel-Experts zich gezamenlijk tot het Depar tement van Financiën gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat het voor der gelijke voertuigen vastgestelde belastingbe drag voorloopig buiten de invordering zal W1ERINGEN POLITIE Gev.: Een portemonnaie, inh. een rozen krans. Verl.: Een roode dameshandschoen, een paar dameswanten en een sjaaltje. Inl. Gem.-Bode. FRAUDULEUZE SLACHTING Wegens het frauduleus slachten van een varken is proces-verhaal opgemaakt tegen een ingezetene dezer gemeente. Eenige stukken vleesch, welke nog in de woning van den overtreder werden aangetroffen zijn door de politie in beslag genomen. TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND Van de gelegenheid tot het werken in Duitschland door werkloozen is in deze gemeente reeds door een 19-tal personen gebruik gemaakt. ANNA PAULOWNA De verloting van de cadeautjes bij den kerstboom bracht f 11.15 op. Dit bedrag werd afgestaan aan mevr. Vorstman voor de kerstpakketten, die aan behoeftigen in onze gemeente worden uitgereikt. Gezamenlijk werd nog gezongen„Eere zij God", waarop mevr. Keijzer de bijeenkomst sloot, dank brengend aan allen die aan de zen middag hadden meegewerkt. KOEGRAS BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDS VROUWEN. De dames, die Vrijdagmiddag in Veerburg tezamen waren gekomen voor de kerstfeest viering, werden welkom geheeten door de voorzitster, mevr. KeijzerDe Jong. Na het gezamenlijk zingen van „Stille nacht, Heilige nacht", brachten eenige da mes met pianobegeleiding van mevr. Mijn- lieff een tweetal kerstliederen ten gehoo- re. Mevr. Vorstman las vervolgens het kei-stverhaal, dat met groote aandacht ge volgd werd en een dankbaar applaus ver wierf. Voor de pauze zongen mevr. Mijnlieff en mevr. Baken eveneens een kerstlied. Deze beide dames, zullen een koortpe leiden, dat gevormd wordt uit de leden. JULIANADORP KERSTFEESTWIJDING VAN „VOLG MIJ". De Chr. Jongemannen Ver. „Volg Mij", alhier, hield Donderdagavond in haar ge wone vergaderlokaal der Ned. Herv. Kerk een Kerstfeestwijding. In het lokaaltje was de verlichte Kerstboom opgesteld en de leiding van dezen avond berustte bij den voorzitter der vereeniging, de heer J. Waasdorp. Ook waren nog eenige dames en heeren genoodigden aanwezig, zoodat de belangsteling voor het werk van deze Ver. behoorlijk was. Nadat de avond met de gewone plichtplegingen was geopend nam de leider het woord om de voor dezen avond bestemde Kerstliturgie te lezen, die afgewisseld werd met toepasselijke samen zang. Een ding was echter wel jammer, dat de leider deze liturgie geheel alleen moest afwerken. Hadden meerderen hier aan medegewerkt dan zou deze zeker veel beter tot zijn recht zijn gekomen en was deze Kerstfeestwijding veel stemmingsvol ler geweest. Maar een spreekwoord zegt „Later beter". De aandachtige luisteraar zal evengoed wel voldaan geweest zijn. Aan het einde der liturgie werden den be zoekers warme chocolademelk en eert koekje aangeboden en vervolgens werd ge sloten met het zingen van Gez. 96 en een dankwoord van den voorzitter voor de betoonde belangstelling. ALKMAAR, 20 Dec. 1940. Andijvie 100 kg. 6—16; appelen 4—20; Bloemendaler 100 kg. 2.604; bloemkool I n. 100 st. 1217; id. II 68; boerenkool 1.50—4.80; bieten 2.50 gele kool 200—380; groene kool 3.80; kropsla 4; knolselderie 5.6010: peren 78; prei 9.80—12.60; peter- selie_ 5.60; roode kool 4;' selderie 3.504; spruiten 416; tomaten 1228; uien 4; wit te kool 3.10; wortelen 3.30; wortelen 5.50 11: witlof T 9—11; id. II 6.50—7.50. NOORDSCHARW'OUDE, 20 Dec. 1940. 36100 kg. roode kool f 4.50; 24000 kg. gele kool f 3.80; 103600 kg. Deensche witte kool 1 3f 3-10; 1000 kg. groene kool f 3.80; 400 kg. uien f 4; grove f 4; 2300 kg. peen f 3.30 RROEK OP LANGENDIJK, 20 Dec. 1940. 25400 kg. roode kool f 4.50; 63500 kg. ge le kool f 3.80; 74000 kg. Deensche witte kool f 3.10; 8400 kg. Savoyo kool f 3.80; 8200 kg. uien f 4; grove f 4; drieling f 4; 10.000 kg. knolselderij a 10; b. 10; 1000 kg. peen f 3.30 170 kg. boerenkool f 2.50; 120 kg. spruitkool f 15. ALKMAAR. 20 Dec. 1940. Aangevoerd 26 stapels, zijnde 17846 kg.; fabriekskaas kleine f 35.25; boerenkaas kleine f 34. Handel vlug. LOSSING VAN WAGEN. LADINGEN. In verband met groote be hoefte aan wagens zullen ook op 26 December a.s. (2en Kerst- danl en 1 Januari 1941 alle wa- qenladingen met uitzondering van wagens met douanegoede ren tussrhen 7 en 18 uur door geadresseerden behooren te worden gelost. Voor berekening van den vrijen lostermijn en eventueel van staangeld, zullen die da gen worden medegeteld. Op 25 December a.s. (lsten Kerstdag) zal geen lossing van wagenladingen plaats hebben. Zoo noodig worden bij vorst nadere maatregelen voorbe houden. A.an de stations worden gaar ne alle gewenschte inlichtingen verschaft. Utrecht, 21 December 1940. Directie Nederl. Spoor wdgen. De Directeur van het Rijks Textiejbureau, daartoe ge machtigd door den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het vol gende bekend: In verband met de toenemen de scbaarschte aan jute. en andere geweven zakken is het gwenscht het gebruik daarvan nis oim!balla#e zooveel mogelijk 'e beperken. Dientengevolge '.al de uitvoer van deze zak ken, ook wanneer zij bij ex portzendingen als yerpaklkings materiaal dienen, met ingang van 1 Februari 1941 vedboden zun. behoudens speleialp ver gunningvan den directeur van het Rijkstextielbureau. Bij aanvrage van een derge- li.lke speciale vergunning moet de verbruiker/aanvrager ten genoeep var) ^en ^ireeteio- van dit bureau aantoonen, dat het hem onmogelijk is de zakken door andere emballage materiaal te vervangen of de goederen los gestort te ver voeren. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat binnenkort nadere verbodsbepalingen ten aanzien van het gebruik van zakken bij vervoer van daar voor in aanmerking komende artikelen (waaronder aardap pelen en uien) kunnen wor den verwacht. Allen verbruikers van zak ken wordt derhalve aangera den reeds thans de mogelijk heid tot het gebruik van ver vangingsmateriaal, zooals tee- nen manden, (geperforeerde) kartonnen doozen, papieren zakken pp biezen korvenern- •d'g te onderzoeken. Exemplaren van een eïreu- 'aire. welkp in verband met bovenbedoeld verbod is samen gesteld. zijn op aanvrage ver- kriijrbaar hii hPt Rijks-Textie' bureau, sectie Jute, plein 5, 'Arnhem.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8