De Brabantsche Brief van XoS naait! RADIO 't HOEKJE OUDERS Brandstof-groet Dwaling PROGRAMMA J VOOR DE ÖUTTERTJEÜ Ulvenhout, 19 December 194a .Amico, Uit den Ouwenbosch begosten verlejen week betere berichten te komen. Dè koortsen waren geweken; den dokter, broeder-Overste en broe- der-Marcus hadden alle hoop! Als Kiske-van-den-smid, Driek Frijters zij nen hulpbesteller, deuzen brief brocht, dan vatte m'n baaske 'm aan! Ik, och ik ver wachtte weinig goei nuuws meer van daar; 'k was te bar geschrokken van ons Eekerske, zooals 'k 'm getrokken had op 't bovenkamer- ke van de III Coninghen, op dieën triesten schemerstond van dieën Zondag. Als ik onder- weuge was mee den wagel, als ik doende was op den stillen, winterschen akker, als ik 's avonds bij de plattebuis zat, ja, veur ik in slaap viel nog even, altij had ik veur bogen 't trieste beeld van 't roerlooze manneke, oud van lijden, daar liggend tusschen 't blanke dek. Had ik veur bogen dat afgetakelde sproeten- kopke, nie grooter meer dan 'nen vuist, dat scherpe, moeie4topke, dat aan den dunnen hals hong lijk 'n verwelkende blom aan den steel. Ik verwachtte weinig goei nuuwsvan ons vroegere knechtje, dat uit onzen dienst in dien van Onzenlievenheer was overgestapt, van on zen hof naar den kloosterhof was overgegaan, waar ie nou, op 't steeke „in de III Coninghen", z'n ijldroomen z'n eigen doodklom op 'nen endeloozen trap naar den Hemel Neeë, 'k was nie rap mee 't aanvatten van den brief van Kiske-van-den-smid. M'n baaske was me véur. Roetsch, rukte-n- ie mee 'nen vurk den envelop, vloog mee groote, angstige oogen den brief deur, gaf 'm dan aan ons en dan zag ik hoe zijnen mond beefde. „Is... eh... is 't nie goed, Dré...?" Hij wou antwoord geven, maar z'n stem had geen geluid. Hij knikte, vaag lachend, tranen in d'oogen. Gooide dan z'nen kop in de holte van z'nen erm op tafel, de spanning van weken brak in m'n baaske kapot. Den Eeker was behouwen, schreven broeder-Overste en broeder-boer. Mee den botram nog in 'r hand sloeg Trui plechtig 'n kruis, zuchtte: „Goddank", en 'k had den indruk toen, dat die goeie ouwe 'n gebed beëindigde, dat weken had geduurd...! „Lees 's veur", commandeerde ze toen zenuwachtig: „hier, zet mijnen bril maar op" en opgewonden zocht ze in de tafellaai, boven haren schoot. Ja, Trui en ik, we hebben de eigenste oogen, ziede enneen ik ben mijnen bril altij kwijt. „Wat nou?" zee Dré III, als ik den brief veurgelezen had. Maar Trui had 'r plan al ge trokken. „Guilie", zoo mokte zij den dienst uit: „guilie gaat oew weegs. Mee oew wagels. Ik heb vandaag 'nen gemakkelijken pot, peestamp, ik gaai mee de bus op-en-neer naar ons Eekerske!" We keken malkaar 'n zwijgend aan. Trui naar den Ouwenbosch! We moesten efkes aan 't gedacht wennen. „Als guilie verom komt staat oew middagpotje klaar," zee ze nog. Dré III sprong op. Gong naar den kelder. Kwam verom mee 'n kustelijke flacon fruit in suiker. „Hier, Trui-van-me, geef 'm dit en Zeg aan Marcus, dat ie er veur zurgt, dat den Eeker deuzen compote gebruikt; 't is den beste dien 'k verkoop." ,,'k Zal nog 'n stuk vetten ham ook mee nemen," zee Trui: ,,'t jonk mot na al die koortsen rap op krachten komen en nou mee die distributie'k weet nie of ze daar..." Weer was den Dré III geblazen. Kwam verom mee 'n kistje appelsienen. „Hier opoe, onbetaalbaar zijn ze, maar veur den Eeker is niks te goed. En die hebben ze daar nie!" En zoo is Trui dieën dag, gepakt-en-gezakt, naar den Ouwenbosch getrokken. Sodemearel, m'nen wagel liep lochter, dan ie lank gedaan had. Gong 't dan toch nog 'nen goeien Kerst worden...? De velden~lagen wit bevroren, 't Kaal ge boomte stond in porceleinen pronk langs den weg. En den winternevel hong zachtkes ge spreid lijk 'n tulen kleed over deuzen witten, brozen dag van Advent. We moesten toch maar..., allee, 'ns mee m'n baaske over pra ten. Maar 's avonds, na den eten, lank hadden we in den schemer zitten napraten. Trui had goeie berichten meegebrocht, ze had eigens daar bij broeder Marcus 'nen botram klaarge- mokt, vet bekleed mee ham en dien mee kleine stukskes den Eeker opgevoeierd, toen \had ie twee appelsienen gedronken, maar na den eten, als we lank hadden na zitten praten in den schemer, die steeds dikker om onzen huis gewemeld was, den rossen gloei der plattebuis den huis verlichtte, dan stond m'nen baaske op, en kwam dan naar me toe. Hij lee z'n steuvige klavieren op m'n schou wers en zee: „opa...?" Dréke ÜEh... willen we..., zullen we..., helpte mij ïnee aan 't Stalleke?" God, wat was dit 'n schoon uur, na zooveul dagen spanning en triestigheid! Ik knikte. Maar in den donker kost ie dat nie zien. „Ge zegt zoo niks, Dré!?" „Wij bouwen 't Stalleke samen, kearel. Net als vroeger! Ee?" „We dejen rap de blinden veur, stakken de lamp aan. Trui ruimde de tafel af en m n baaske haalde de spullen van 't opkamerke. Als we 'n uurke geknutseld en gefrutseld hadden, kwam wéér Kiske-van-den-smid bin nen. Weer mee 'nen brief. Van Mevrouwke van Dalen! Ge kent ze beter, denk ik, als Hanneke-van-den-Vic! Nou! Ge verstaat! Ik sl°eg m'n handen aan m'n broek af, liet 't stalleke even 't stalleke, stak m'n hand naar Trui uit, die er rap neuren bril inlegde en Kiske bad ik gin erg meer. Dieën nuuws- gierigen kwiebus stond er nog als ik riep: ••Trui, Hannqke komt heel den Kerstvacantie naar 't Boschhuis! En... en... en als ik 't goed begrijp... hier lees eigens, wat dunkt Jou. Hanneke verbergt iets. Eh toch Trui las. „Hier Kiske 'n sigaar en donder nou op, steekneus!" „Steekneus?!" vroeg Kiske gerokt. „Zie dat ge wegkomt en breng mergen wéér goeie tijding, dan krijgde wéér 'n sigaar!" ,,'k Zal m'n best doen," beloofde Kiske: „navond samen!" „Snapte gij 't nie... vroeg Trui toen bazig. En toen snapte-n-ik 't ineens wèl! Als Trui zóó autoritair optreedt, dan is er altij maar één groot dink meugelijk...! „Hanneke..." toen mee een oog naar Dré III, mocht ie 't wel hooren? „Hanneke ver wacht..." Dré III timmerde deur! 'n Bietje nijdig! Hij voelde al lank dat Trui 'm weer als snotpiek beschouwde. „Hanneke verwacht..." Toen kwekte Dré III: ,,'nen kleine Vic!" Amico, dat gezicht van Trui! Dieën nijdigen kop van m'n baaske! In gin dagen had ik zóó gelachen. ,,'Nen kleinen Vic!" Goeie God, wat klonk dat schoon...! Een bezwaar was er veur Hanneke. Of ik daar iets op wist? Stook! Den eigensten avond nog heb ik veromgeschreven: „Welkom! Stook in orde! Boomen genogt hier! En als gij mee 'nen kleinen Vic zurgt veur 'n echt Kerst- kmdeke, Hanneke, dan zal 't schoonste gerij nie goed genogt zijn, onze beste spullen nie schoon genogt, om jou kindeke naar den doop te rijen!" „Allemaal onzin!" critiseerde Trui. „Ge wit op gin maanden na, wanneer Hanneke be doelt. Ze kan net zoo goed pas onderweuge zijn, als, als..., nouja, als ge dat nog nie be- grept, Idioot!" „Hij leert 't nooit, Trui!" zee m'n baaske droog. En pats! daar kloof ie 'n plank in tweeën, dat Trui verschoot. Lachende' ben 'k toen naar 't postkantoorke gegaan. Heel 't durp dreef in 'nen groenen mane- schemer. De schaduwen van 't geboomt ader den over den weg. Acht slagen uit 't Kerke- torentje gongden bevend op den roerloozen vries-avond. Daar docht ik aan ons pastoorke. Zou 'k...? Beljot, waarom nie? Ge hoeft toch nie altij naar dieën mensch toe te gaan mee kwaai nuuws! Hij wit toch ook wel 'ns goei nuuwke hooren Veural nou 't den Eeker be trof...! En als ik den brief veur Hanneke ge post had dan stak ik den maneweg over naar de pastorie, die verdoken lag in den diepen nachtschaduw van de Kerk. 't IJzeren hekske piepte en meteen wierd 'n gordijn mee 'n splitje opengeschoven. Mie, vaneigens! 'k Belde zoo veurzichtig meugelijk aan. Maar toch luidde die bel me veul te hard deur den hollen, steenen gang Mie dee 'n raamke open. „Komde gij doen, op zoo'n avondschofje?" snaauwde ze. „Vragen of gij 'n avondje mee me naar de bioscoop gaat, troeleke?" Bens! Raamke dicht. Geschuif mee 'nen grendel, gerammel mee 'nen ketting, dan gong de deur open. „Navond, Mieke. Ga-d-ns aan meneer pastoor zeggen, da 'k 'm efkes sprekeu wil, asteblief." „Waarover?" „Rokt oe nie!" „Ik mot toch zeggen..." „Gij mot veul meer zwijgen!" „Brutale sloeber!" „Zweer aan m'n hart!" Mie af. Sleffende deur den hollen tegelgang of 'r sloffen gezoold waren mee schuurpapier. Meneer pastoor riep eigens, van boven aan den trap. „Kom er toen op, Dré; 't is veuls tc koud in dien gang, jonk!" „Efkes maar, meneer pastoor." „Ik heb den tijd, man, de dagtaak is om." 't Was lekker werm in z'n kamer, 'n Groote, ouwerwetsche vulkachel stond open te bran den, dat ge den gloei teugen oe aan voelde. „Goei nuuws?" „En of!" „Ga-d-hier zitten, Dré, zóó. Dan leggen we allebei ons beenen op deus stoeltje, langs de kachel. Hoe is ie?" „Van den bollenbof, meneer pastoor!" „SjegorkeEnne... goei nuuws... kan 't 'n glaske lijen?" „Gèren!" „Ge speurt maar nie ie naauw, ge ziet Stof fers hee de beelden van den Keststal benejen gehaald...! 'k Moest ze eerst 'ns inspecteeren, 66?" Ik ben thuis ook bezig, daaraan. Alleen... mijn beelden zijn nie levensgroot," lachte-n-ik. „Ge hebt altij 'n schoon Stalleke," prees ie en onderwijl was ie naar 'n kast gegaan, 'n soortement van Mechelsch buffet, waaruit ie 'n glas en 'n flesch nam. „Doede nie mee, meneer pastoor?" „Nooit, Dré, ge wit. Ik kan nie slapen mee 'n... „slopmuts", lachte-n-ie. ,,'t Is 'n heele visite hier, mee al die heili gen," gekte-n-ik. „Maar ze zijn nogal veur- deelig in den kost, ee!" „Schei toch uit, spottertZiede nie da 'k staai te morsen!" Z'n witte handje beefde van den lach, terwijl ie inschonk. Toen kwam Mie binnen. Zonder kloppen. Neeë, da's niewaar. Ze klopte, toen ze bin- nenstond! 'Nen tik mee 'nen soortement van houten vinger midden teugen 't paneel van de deur. „Motte gij soms kof Ik liet heur m'n glas zien, zee „santjes, Mieke!" Mie af, zonder boeh af bah. We hoorden ze weg-„schuren" over den overloop. Nou m'n oogen aan 't licht gewend waren, zae- ik, dat meneer pastoor zijnen ouwen werktoog weer aan had, ge wit, den dieen mee de winkelhaken en olievlekken, waarmee ie nou en dan den toren opklautert naar z n uurwerk. In z'nen zak stak 'nen kwast, 'StTW Mi d'hand," zee ik: „santjes!" „Het erkennen van een dwaling is iets zeld zaams en nobels in een menschenleven" (Henry Bordeaux). Van dwalingen ls niemand vrfl. Iedereen dwaalt dikwijls en in vele opzichten. Maar het is zelden dat wij bereid zijn om een begane dwaling onmiddellijk en volledig in te zien en- te erkennen. Wij praten er liever wat omheen, wij vinden honderd verontschuldigingen voor onszelve waar wij, indien de fout door een ander be gaan was, zonder erbarmen zouden veroor- deelen. Wij hebben tallooze en vindingrijke argu menten om aan te toonen, dat het verkeerde eigenlijk voor driekwart goed was, dat het ons als gehéél goed moest voorkomen, dat de fout door de omstandigheden ontstaan is en niet door schuld onzerzijds enz., enz. En al dien tijd dat wij deze fraaie redenee ringen. houden weten wij in ons hart, dat wij er radicaal naast zijn, dat wij schuld hebben en een fout hebben begaan. Het begaan van een fout behoeft op zichzelf niet zoo ernstig te zijn, het willen ontken nen of verbloemen van een begane fout is al tijd kleinzielig. Men kan een fout nimmer her stellen door er een tweede fout overheen te begaan. Daardoor zet men slechts een stap verder op den verkeerden weg die men ingeslagen had. Het weigeren om ongelijk te erkennen is een gevolg van zelfoverschatting en ijdelheid. Niemand zal wel zóó grenzeloos ijdel zijn dat hij zichzelf aanziet voor de volmaakte mensch, m.a.w. dat hij zou willen beweren dat het onmogelijk is dat hij ooit een fout zou maken. Welnu, gaat dan een stap verder op deze goede weg van het erkennen dat U in staat Vaak waren we wat onverschillig, Al was het dan ook winterweer, Wanneer men brandstof aan kwam dragen, Dan riepen we: „Gooi daar maar neer!" Je moet het zelf maar eens~bekijken, De kolenkist is niet te wijd, De achterdeur is altijd open, Du& zie maar eens en raak ze kwijt! Nu is dat alles wel iets anders: „De kolen komen!" roept mijn vrouw, „De kolen Zijn er!" juich ik zachtjes, We zijn dan toch maar uit de kou! En of ze nu een beetje stuiven? Ach, ongemerkt valt er wat gruis, Straks staan er stappen in de keuken, Maar da's toch niet het heele huis?! Dus treden w'opgewekt naar voren, En groeten breed den zwarten knecht, Soms wordt in stilte een sigaartje Bij stof en gruis gereed gelegd. We maken vriendelijk, een praatje, Of wijzen prettig: „Stort U hier!" Nietwaar, maar steeds met kolen dragen Is ook niet altijd een plezier! En is de zjyarte knecht verdwenen, Dan zien we onzen voorraad aan, En 't grootste deel van de familie Komt even in het ^schuurtje staan. We knikken hoopvol tot elkander: Ja, ja het doel is toch bereikt, Mijn bonnen werden toch maar kolen, Hoe je den toestand ook bekijkt! O, cokes, o vlotte eierkolen, O. onvolprezen anthraciet, Hoe weten we 't thans te waardeeren, Wat ons Uw warme vriendschap biedt! Al staan er stappen in de gangen, Al knarst in breeden kring Uw gruis, Ons is 't een eer U te ontvangen, WEES WELKOM, WELKOM IN ONS HUIS! KROES. December 1940. (Nadruk verboden). „Santjes, Dré; ja, ik zeg. toch, 'k ben de beelden aan 't inspecteeren. Als die 'n heel jaar op zolder hebben gestaan, kan 'k den zwarten koning nie van den blanksten her der onderscheien, man, dus ze krijgen alle maal eerst 'n veeg mee deus dink. Daarveur motte wel zooiets hebben, anders slade alle neuzen, ooren en baarden af." Toen gong ik vertellen van den Eeker! Hoe blij we waren dat 't manneke behouden was. Dat Trui vandaag naar den Ouwenbosch was gewist. En mee goeie berichten was verom gekomen. „En haalde 'm nou hier, Dré?" „En of, meneer pastoor! Als 't éven kan. 'k mot eerst mee den dokter klasjeneeren. ee, dan halen wij 'm veur Zondag thuis!" „Kom 'm dalijk opzoeken," zee 't pastoorke. Toen vertelde ik meteen ook maar van Hanneke, van m'nen brief en... en dat we stillekes hoopten op 'n Kerstkindeke. Hij sloeg z'n witte handjes in malkaar. „Man!" riep ie: „dét zou schoon zijn!" Daarop doei 'k nog 'ns vor Dré!" Amico, 'n uur is niks, als ge zoo gezellig samenzijt. 't Was laat als ik thuiskwam. Maar 't kan vandaag bij Trui wel iets lijen Ze is heelegaar opgefleurd. En m'n baaske...? Hij zingt als 'nen veugel in Mei! Werkt aan 't Stalleke, kolossaal! Al drie bloedblaren! En als ik oe nou vertel, dat Kiske-van-den- smid nog 'nen brief gebrocht heeft, eenen uit Amsterdam en dat... Nouja. de rest de volgende week, horre. 'k Heb gin plek meer. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen bent tot het maken van fouten en erkent ook inderdaad elke begane fout, onmiddellijk nadat Uw geweten, dat nooit slaapt en geen vergissingen maakt, U een dwaling doet be seffen. Waar gedwaald is, daar is onrecht begaan. Onrecht kan soms hersteld worden, hetzij ge heel of gedeeltelijk, maar het minste dat U kunt doen is wel: ruiterlijk bekennen: „het was mijn schuld. Ik heb verkeerd gedaan. Het spijt mij." Dit heeft het voordeel dat U een einde maakt aan een onzuivere gedachte en toestand door een' zuivere toestand tescheppen. Het móet al een kleinzielig en benepen mensch zijn die tegen U blijft wrokken nadat U ronduit en volmondig Uw ongelijk erkend heeft. En al mocht dit voorkomen, dan heeft U toch de voldoening van te beseffen, dat U ge daan heeft wat loyaal en behoorlijk is. Dr. JOS. DE COCK. ZONDAG 22 DECEMBER 1940. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. 8.00 KRO. 1.00 —7.15 AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Declamatie. 12.15 Nederlandsche muziek (opn.). 12.30 Causerie „De ordeningsgdachte ln de land- en tuinbouw in het verleden". 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders", lezing 2.00 Concertgbouworkest en solist. 3.00 Radiotooneel. 3.40 „Madame Butterfly", opera (ppn.). 5.10 Sportnieuws ANP. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegelei ding. 5.55 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 6.25 Kerst-declamatorium. 6.45 Actueele reportage of gramofoomuziek. 7.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting.v Hilversum H, 301 m. 8.00 NCRV. 2.00 VARA, 4.00 VPRO. 5.15— 7.00 VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 9.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert (opn.). 12.25 Causerie „Kent gij uw Bijbel" (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.40 Cyclus „Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.). 2.00 VARA-Almanak, 2.02 Schrammelkwartet en soliste. 2.25 Boekbespreking. 2.45 Gramofoonmuziek. 2.50 Residentie-orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje. 4.15 Studiodienst. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 VARA-Almanik. 6.457.00 Actueele reportage of gramofoon muziek, sluiting. MAANDAG 23 DECEMBER 1940. Hilvereurj I. 415 m. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek (Ca. 8.30 VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Morgen wij ding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 Esmeralda en soliste (In de pauze VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, I.00 VARA-orkest en soliste. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Lezing „De ouderdomsverzorging", 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoqnmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsbrichten ANP, sluiting. NCRV. Hilversum H, 301 m. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.50 Zang, clavecimbel, piano en gramofoon- muziek. 10.30 Morgendienst. II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Celesta-ensemble. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Celesta-ensemble. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Viool met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd", 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Pianovoordracht. 6.00 Molto Cantabile. v 6.457.00 Actueele reportage of gramofoon muziek. t.a.v. Dré. KIND EN KRANT. Neen, ik wil het nu eens niet hebben over cTe schaduwzijde van v net kr-ntlezei- door kinderen. Er ligt mij thans iets anders op het hart. Ik las 'n dit blad, dat een groot aantal kinderen in Den Halder van onderwijs verstoken zijn of niet zooveel lesuren ont vangen als in normale tijden. Nu heb ik in mijn eigen omgeving een ergelijken toestand ook wel gekend en weet ik uit ervaring, dat, wanneer zoo'n toestand lang duurt, de kin deren stellig achteruit gaan. Nu helpt klagen over deze dingen niets. Wanneer er maar iets aan te doen valt, zal de betrokken overheid wel a les in het wérk steller om dit „iets" tot in de kleirste bijzonderheden uit te putten in het belang van de kinderen. Het ligt niet op min terrein de overheid van advies te dienen, evenmin de onderwijzers in Den Helder raad te verschaffen. Wel mag ik de ouders-lezers van dit blao van advies dienen.. Welnu: tot hen zou ik dan et vo'gende willen zeggen: Wanneer u een krant leest, kunt i' zelf uw kinderen op taalgebied heel wat leeren. Het belangrijkste vak is en blijft de moedertaal. De moedertaal zuilen uw kinderen steeds noodig hebben b(j latere studie en hoe beter zij deze leeren hoe gemakkelijker hun latere studie zal verlooyn. De vraag is: Hoe kunt gfl als ouder uw kind op dit terrein bezig houden en oefenen. Ik wil enkele voorstellen aan de hand doen Daar is in de eerste plaats de rubriek voor de Kinaeren, welke, laar ik reeds herhaal delijk kon vaststellen, bij Kindervriend in goede handen is. Ik zag, dat Kindervriend briefwisseling onderhoudt met uw kinderen. Ik weet niet, of ook uw kinderen correspon- deeren, maar als zij het tot nog toe niet deden, spoort hen dan aan het ook eens te proberen. Het schrijven van brieven is de beste taaloefening, welke ik voorhands ken. Is ook het meest op de practijk van het leven gericht. Een kinderrubriek biedt juist zoo'n mooie gelegenheid aan de kinderen om echt» brieven te «chrijven. In de tweede plaats zor ik, aio ik in uw plaats verkeerde, mijn kinderen iederen avond een stukje uit deze rubriek laten voorlezen. Dit luidoplezen heeft enorme be- teekenis en kan juist ir deze dagen, nu men uit den aard der zaak binnenshuis moet blij ven, zoo goed beoefend worden. Het heeft bovendien het voordeel, dat de avond wat „breekt" nu er voor ander verzet heel wat minder gelegenheiu bestaat. In de derde plaats zou het zeer goed zijn, als u uw kinderen iederen avond eens een stukje uit de krant (de Kinderkrant n.1. ili verband met de nieuwe spellingliet na schrijven. Dat is een goede schrijfoefening en steunt in belangrijke m„.te het taalonder wijs. Waarlijk, wanneer men wil, kan men 'zijn kinderen best wat laten leeren. Dit be hoeft niet eens geld te kosten. Wil men er wat geld aan besteden, dan zou ik zeggen: koop voor uw kind een goede atlas en een woordenboekje en laat het nu den eenen avond eens de plaatsen en landen, welke op een bepaalde bladzijde van de krant genoemd worden in de itlas opzoeken en den anderen avona een veertig vreemde woorden opzoe ken in het woordenboekje. Ik wil wedden, dat de kinderen dit gaarne doen en ik kan u verzekeren, dat de vruch ten van dit huiswerk niet zullen uitblijven. Ten slotte zou ook de redactie van het blad in deze richting iets kunnen doen. En kele jaren geieden heb ik in een aantal ge westelijke bladen, welke elders in ons land verschenen, een rubriek geleid voor de kin deren van 6—14 jaar. Deze rubriek beoogde algemeene ontwikkeling aan te brengen bij de jeugdige lezertjes. Wekelijks gaf ik wat rekenvraagstukjes, iets over aardrijkskunde en geschiedenis en taal. De week daarop kwamen de antwoorden. Ik heb toen kunnen vaststellen, dat ztker meer dan driehonderd kinderen in die streek dit krantenonderwijs trouw volgden! En nog vind ik de bewijzen daarvoor in de brieven, welke in van mijn oud-cursisten ontving. Het zou misschien best mogelijk zijn, dat een onderwijzer uit Den Helder zich met zoo'n rubriek wilde be lasten. Ik kan dit natuurlijk niet beoordee- len, maar weet uit persoonlijke ervaring, dat een dergelijke rubriek veel nut kan stichten. OVEEKA. Het laatste idee heeft, onder de huidige om standigheden, onze volle instemming. Vooral nu veel Heldersche kinderen van onderwijs verstoken zijn. In normile tijden meenen we, dai de kinderen aan hun huiswerk voldoende hebben. Is er een onderwijzer, die deze rubriek wil verzorgen, dan verzoeken wij hem, zich met onze redactie in verbinding te stellen. Red. H Crt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9