roosevelt wil geen oorlog NIPPER EN PELLE De Mascotte Italiaansche torpedojager „Nullo" tot zinken gebracht AANVAL OP BERLIJN GEEFT WEINIG SCHADE Radioprogramma Amerika en de defensie der Philippijnen Feuilleton H, de Vere Stacpoole Amerikaansche steunpunten in New-Foundland Italiaansch. weermachtbericbt Duitsch weermacbtbericht Verordening op verkoop van grond in Noorwegen In zijn verkiezingsrede in Philadelphia heeft Roosevelt o.m. nog gezegd, dat de re geering er van beschuldigd wordt de Ver. Staten in den oorlog te leiden. Daartegen over verklaarde de president, dat al zijn denken en handelen in den loop van deze jaren gericht is geweest op het doel den wereldvrede te behouden en in het bijzon der voor de Vereenigde Staten en het weste lijk halfrond den vrede te bewaren. Een sterke verdediging, zoo ging Roose velt verder, is de beste garantie voor vrede en veiligheid op het westelijk halfrond, gpr. verzekerde nogmaals, dat hij en de minister van buitenlandsche zaken den weg naar den vrede bewandelen en ver klaarde: „wij bewapenen ons niet voor den een of anderen buitenlandschen oorlog. Wij bewapenen ons niet voor doeleinden van verovering of interventie in vreemde con flicten. Ik herhaal nogmaals, dat ik mij houd aan het program van onze partij. Wij willen niet deelnemen aan vreemde oorlo gen, wij willen niet ons leger, onze vioot of ons luchtwapen uitzenden voor den strijd in vreemde landen buiten het Ame rikaansche vasteland, uitgezonderd het ge- Yal, dat wij worden aangevallen. Ik wil, zoo vervolgde hij, vervalschingen en valsche voorstellingen weerleggen, wel ke tijdens de verkiezingscampagne zijn op gedoken. Mijn tegenstanders probeeren het Amerikaansche volk angst in te boezemen, dut de regeering buiten weten van het con gres en van het volk geheime verdragen met andere landen gesloten heeft en daarmede de veligheid van de Ver. Staten in gevaar brengt of de Ver. Staten tot het deelnemen aan een oorlog verplicht. Ik verklaar plech tig, zoo zeide Roosevelt lettferlijk, dat er geen geheim verdrag, geen geheime verplich ting of afspraak van eenigerlei aard direct of indirect met eenige andere regeering of natie bestaat, welke Amerika bij een oorlog zou kunnen betrekken of welke voor eenig ander doel zou zijn overeengekomen. Hulp nadert. 1. Kwam die dokter nu maar gauw, Nipper la zo ziek! Hfj Is nog niet tot bewust zijn gekomen. 2. Daar komt de heele dok terswereld van het oerwoud aanrennen. Een troep, die wel vertrouwen wekt'? 1. De eerste dokter verschijnt, geschminkt als voor den oorlog. 2. „Zullen wij dezen kerel werkelijk lij dien armen Nipper toelaten?" 3. „Wij mogen dit niet tegen houden." De Amerikaansche minister van marine Knox, heeft in de persconferentie verklaard, dat de Amerikaansche vloot ten allen tijde bereid is de Philippijnen te verdedigen, zoolang de Amerikaansche vlag boven de eilanden waait. De veiligheid van een on der Amerikaansche souvereiniteit staand gebied kan de Ver. Staten niet onverschil lig zijn. De Vereenigde Staten zijn in staat om ieder stuk land, dat onder hen ressor teert, te verdedigen. Voortgaande verzekerde Knox, dat geen enkel Amerikaansch oorlogsschop bevel heeft gekregen een bezoek te gaan bren gen aan Singapore of aan Australië. Hij gaf echter geen antwoord op de vraag, of een dergelijk bevel te verwachten was. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, deelde mede, dat tien voor Siam ver vaardigde Amerikaansche militaire vlieg tuigen, die in Manilla waren opgehouden, worden ingedeeld bij de Amerikaansche luchtstrijdkrachten'in Manilla, nu Siam ge biedende eischen heeft gesteld aan Fransch Indo-china. Naar de New York Herald Tribune meldt, zijn 70 van de door de Amerikaan sche regeering in beslagen genomen voor Zweden gebouwde 110 gevechtsvliegtuigen ijlings per spoor verzonden om naar de Philippijnen te worden getransporteerd Het. bevel was zoo plotseling gekomen, dat de Zweedsche opschriften en instrumenten niet meer konden worden verwijderd. Vol gens dit. blad zouden de machines, onder welke zich' een aantal duikbommenwerpers bevinden, oorspronkelijk aan Engeland worden afgestaan. De toenemende span ning in het Verre Oosten heeft, echter de regeering te Washington aanleiding gege- Door 3S Beleefd, doch niet kruiperig, zooals zoo vaak het géval is met Chineesche kooplieden, bood Chang zijn bezoekers deze stoelen aan. en sprak op vlotte, vriendelijke wijze met hen. Meenend, dat Cray zich interesseerde voor de kunstcioorwerpen, nam hij een schitterend stukje beeldhouwwerk van een der tafels en toonde het den jongen man. Dit is een „Coupé de Mariage" legde hij uit en wees op de Ho-Ho-vogels en roode en Sroene medaillons, waarmede het voertuigje versierd was. Ming-periode, zeer kostbaar en zeldzaam, vertelde hij. Daarna liet hij ®en prachtig gekleurden haan zien, ook uit e Ming-periode én even zeldzaam als het andere stukje, een tabouret, versierd met randschilderwerk enz. Cray deed als of hij zich inderdaad voor 't alles interesseerde; in werkelijkheid ech- an Wenschte hij vurig, dat de oude Chinees O'ndelijk zou ophouden over zijn kunstschat- *eh te spreken en dat Malora het gesprek hm H00'ei1 °P de zaak die hem zoozeer bezig h 8 d' Wanneer hij op Maya had gelet, zou hij neoben bemerkt, dat zij, van het oogenblik af eet Z'' ^en winkel van Chang waren binnen- r,eden' haar oogen geen moment van Ma- Wen S gelaat- had afgewend. Hij zou dit trou- aa 8 reeds eerder hebben kunnen bemerken, hotei )0°rd van het schip zoowel als in het p0 °ngemerkt bespiedde het meisje den geze^f6®® waar zij dit maar kon. Zij had Cray heer ZÖ' hem zou waarschuwen, wan- hu tr.21'1 gevaar vermoedde, maar zij had tot niet \vn?v "ieta gezegd en deed dit ook thans •haar was het gevaar nog niet nabij, 2°nneklaar 6 meis-'e op haar hoede was, bleek zette de tabouret weer op zijn plaats Malo,v,weer een ander stuk laten zien toen Ik dl,daarvan terughield. P°rtUeep, e u zeSSen Mr. Chang, zei de om iets tl t, dat hier niet zÜn gekomen e k°°pen, maar om iets te verkoo- ven het Amerikaansche luchtwapen op de Philippijnen te versterken, daar het naar beweerd wordt over slechts 100 verouder de machines en eenige dozijnen marine vliegtuigen beschikte. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft meegedeeld, dat tusschen d<j Ver. Staten, Engeland en Canada een over eenkomst betreffende het inrichten van een steunpunt voor het leger, de vloot en de luchtmacht aan de zuidkust van New- Foundland door de Ver Staten, tot stand gekomen is. Een delegatie uit de Ver. Sta ten bevindt zich reeds in New-Foundland om toebereidselen te maken voor de in richting van zulk een steunpunt,. Het ministerie van oorlog maakt voorts bekend, dat twee eskaders jachtvliegtuigen naar de Philippijnen verplaatst worden. Er werd niet meegedeeld, uit hoeveel vlieg tuigen deze eskaders bestaan. In scheepvaartkringen verluidt, dat on derhandelingen gevoerd worden met het departement van buitenlandsche zaken over het zenden van liet s.s. „Manhattan" naar Ierland, teneinde de Amerikanen uit Engeland te evacueeren. De Amerikaan sche ambassadeur te Londen heeft zooals bekend, voor dit doel twee schepen opge- eischt. De gecommitteerde staatsraad voor het departement van justitie in Noorwegen, Rissnaes, heeft een verordening uitgevaar digd op de controle van don verkoop van grondbezit. Volgens deze verordening mag de verkoopvergunning niet gegeven worden, wanneer de verkoopprijzen, volgens het gel dende prijspeil, te hoog zijn. Voorts moet voorkomen worden, dat grondbezit aan lie den verkocht wordt, die niet wenschen of niet in staat zijn het zelf te beheeren. GEWELDIGE GOUDKLOMP GEVONDEN. Op een der goudterreinen in het noorden van den Kaukasus (Sovjet Rusland) is een goudklomp van 990 gram gevonden. Vruchtelooze luchtaanvallen der Britten. In zijn weermachtsbericht no. 139 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Noord-Afrika werden onze vooruitge schoven stellingen in de zone van Maktila (25 km. ten Oosten van Sidi el Barrani) door den vijand aangevallen, die gesteund werd door pantserwagens en artillerie. De aanval werd afgeslagen en de vijand liet eenige dooden op het slagveld achter. Aan Italiaansche zijde werden eenige manschap pen gewond. Andere vijandelijke afdeelingen, die een aanval hadden gedaan op onze stel lingen in de zone van Alam el Tummo (ten Zuiden van Sidi el Barrani) werden op de vlucht gedreven. Wij maakten eenige ge vangenen en behaalden eenigen oorlogsbuit. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op de zone van Sidi el Barrani, zonder eeni ge uitwerking. In Oost Afrika bombardeerde onze lucht macht militaire doelen op het eiland Perim waarbij groote branden werden veroorzaakt. Gewapende afdeelingen te El Ducana wer den met bommen van klein kaliher en met mitrailleurvuur getroffen. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Massaoea, het vliegveld van Bahardar (ten Zuid-Oosten van het.Tsanameer) waar twee personen ge dood werden en een gewond, voorts Tesse- nei (negen licht gewond), Azozo en Gomlar (een doode en zes gewonden) en de vlieg velden van Alomata, Dessie en Decamere. waarbij lichte schade ontstond. Andere vij- landelijke luchtaanvallen zonder eenige uitwerking werden ondernomen op As- sab, Asmara, Cassala en Goera. De ftaliaansche torpedobootjager „Nullo" die tijdens het -gevecht, in de Roode Zee zwaar, getroffen 'is, is nabij de kust door de eigen bemanning tot zinken gebracht. DE JAPANSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING IN MOSKOU. Tezamen met den nieuwen Japanschen ambassadeur, generaal Tatekawa, is te Moskou ook de Japansche gezant Nisji aangekomen, die vroeger den post van am bassaderaad in Moskou bekleedde. Dit is de eerste maal, dat Japan in Moskou be halve door een ambassadeur ook nog door een gezant is vertegenwoordigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Als gevolg van de ongunstige weersge steldheid boven de Britsche eilanden bleef het optreden van ons luchtwapen gisteren beperkt tot bewapende verkenning, waarbij bommen op Londen en een fabriek in Mid- den-Engeland geworpen werden. Des nachts deden zware formaties gevechtsvliegtuigen weer met talrijke bommen aanvallen op de Britsche hoofdstad. Eenige vijandelijke oor logsvaartuigen, die- in mistig weer de kust van Vlaanderen trachtten te naderen, wer den door de marine-artillerie verdreven. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 23 op 24 October het Duitsche rijksge bied binnen en probeerden Berlijn aan te vallen. Slechts enkele toestellen bereikten de Rijkshoofdstad. Zij wierpen voornamelijk brandbommen op woonwijken en veroorzaak ten lichte schade aan gebouwen, alsmede verscheidene kleine branden, die cloqr het snelle optreden van den veiligheids- en hulpdienst en door den eigen hulp dienst der bevolking terstond gebluscht kon den worden. Op een plaats werd een fa briekscomplex getroffen. Door het doeltref fende optreden van de fabrieksluchtbescher- ming bleef de schade gering. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. ZAJ^RDAG 26 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. /ARA-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO:' Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Esmeralda en solist. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 letterkundig o'-erzicht. 2.15 Utrechts strijkk' /artet. Tuinbou aL" 'ie. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Causerie „Taalmisbruik". pen. Mogen wij u de dingen laten zien Ah zoo, u wilt verkoopen. Zijn het soms juweelen? Malora begreep dat Kong zijn werk had ge daan. Ja, zei hij. Het zijn juweelen en ik geloof, dat ik het beste doe u eerst den prijs te noemen, voor wij u de juweelen laten zien. Ik luister, zei de Chinees beleefd. De prijs is vijf en twintig duizend En- gelsche ponden. Juist. Zal ik u nu de juweelen laten zien? Ja. De tasch werd geopend en weer werden de sieraden getoond. Chang nam ze een voor een in zijn gele handen en bekeek ze zorgvuldig. Hij was ongetwijfeld een expert op dit ge bied dat was aan zijn geheele manier van op treden te zien. Hij nam een langen tijd voor het bekijken van ieder juweel en toen hij ein delijk gereed was, hief hij het hoofd op en sloot de oogen, alsof hg zich iets wenschte te herinneren. Waarschijnlijk zag hfj in gedach ten de lijst voor zich waarop Kong To Jen de soort en het aantal van de juweelen had op geschreven en aan hem gezonden. Zoo meende Cray 's mans geste te moeten uitleggen. U noemde een bedrag, zei de .Chinees tenslotte, het woord weer tot Malora rich tend. Ja, antwoordde deze. Vijf en twin tig duizend Engelsche ponden. Dat was het bedrag, dat door Kong To Jen genoemd werd. Dan Is dat bedrag goed, .zei de an der. Kong To Jen vergist zich nimmer. Ik zal u dien prijs betalen. Malora wendde zich tot Cray. Nu is het verder Jouw zaak. zei hij. Deze dingen behoorden Jou toe, ik ben hier slechts tusschenpersoon. Deze heer, zoo vervolgde hij tot Chang, is de eigenaar van de juweelen. Wilt u zoo goed zijn de betaling met hem te regelen? Chang boog voor Cray. Het is een groote som, zei hij en dit is een zaak, die feitelijk geheel buiten mijn gewone bedrijf omgaat. Gewoonlijk betaal ik met een chèque bij de Hong Kong en Shang hai Bank, maar misschien is het in dit geval beter en vindt u het prettiger wanneer u banknoten ontvangt? Dat is het beste, viel Malora in. Ik hoop, dat ik op het oogenblik zoo veel geld in huis heb, antwoordde Chang. Ik heb juist wel egn belangrijk bedrag ont vangen voor den verkoop van een groote partij porcelein, doch ik betwijfel of dit be drag groot genoeg is om u te kunnen betalen, maar ik zal zien. Hij verliet het vertrek en zij hoorden hem iemand roepen, waarschijnlijk een klerk. Dat is wat jullie Engelschen „humbug" noemen, fluisterde Malora lachend. Hij heeft dat geld natuurlijk al dagen lang voor ons klaar liggen. Ja, dat geloof ik ook, antwoordde Cray. Je hebt gelijk Malora. Kong heeft zeker aan hem getelegrafeerd de juweelen te koopen voor 't genoemde bedrag... Ik vind het toch ellendig al die pracht te verliezen, vervolgde hij, met weemoed kijkend naar de prachtige juweelen op de tafel. Wat wil je? Die juweelen hebben zooals ze daar liggen voor ons toch Immers geen waarde? Geld moeten wij hebben, dat is alles. Juweelen die niet verkoopbaar zijn, zijn eer der een zorg dan een fortuin. Maar als je spijt hebt... we kunnen nog terug. Dat kunnen we niet. Het is nu te laat, zei Cray zuchtend. Misschien heb je ge lijk, en is er geen reden om spijt te hebben. Geen enkele, klonk plotseling Maya's stem door het stille vertrek. Het scheen, dat het meisje blij was dat de zaak ten einde liep. Haar interesseerde het niet of ze veel of weinig geld kregen voor den schat. Alleen Malora en alles wat die deed of zei, scheen haar op dit oogenblik te interesseeren. Zij bespiedde hem doorloopend doch zoo onopvallend, dat geen van de beide mannen er een'g idee van had. Een paar minuten moesten zij geduld heb ben en toen kwam Cbang, gevolgd door 'n an deren Chinees terug met een groen gelakt kistje onder den arm. Toen het geopend was, toonde het drie af deelingen; twee voor banknoten en een klei ner, voor goudgeld. Chang nam uit een van die afdeelingen een met een zijden bandje samengebonden bundeltje banknoten, maakte het bandje los en begon te tellen. Het waren alle nieuwe banknoten van de Bank of England en de Banque de Paris, ieder tot een waarde van vijhonderd pond sterling. Malora schoof dichter bij de tafel. Dit hier was een echt kolfje naar zijn hand. Hij nam elk biljet tusschen zijn vingers en bekeek het zorgvuldig, voor hg' het naast zich neerlegde. Zgn wantrouwen scheen Chang in het minst niet te hinderen. Hij telde rustig verder wi het kistje ledig was op een paar Amerikaan sche banbiljetten en dollars na. De Chinees reikte Cray de banknoten over. Deze telde ze na en bevond dat alles in orde was. Daarna maakte Chang een pakje van cfk banknoten, strikte er het geelzijden bandje omheen en reikte ze den jongen man ten tweede male toe. Vervolgens schreef hij een kwitantie en verzocht, vreemd genoeg, Malora deze te willen onderteekenen. Malora aarzelde. Het scheen alsof er plot-1 4..15 Zang en piano. 4.35 VAKA-orkest. 5.15 Nieuw- en economische berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Causerie „Van staat en maatschappij". 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 'elicitaties. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Puzzle-uitzending. 7.45 Liedjes met pianobegeleiding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Bonte Avond. 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opp.), 9.00 Berichten (Duits). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Haarlem's trio en gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten tANP. 1 00 Orgelconcert (gr.pl.). 2.00 Berichten :Duits). 2.15 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek. 3,30 Berichten (Engels). 3 45 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische Berichten ANP. 7.15 Berichten 7.20 Gra-iofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engels). 7 45 Reportage of muz-'ek. oo Berichten (Duits). '15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek, '30 Berichten (Engels). 8.45 Gewitde muziek (gr.pl.). 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. seling iets onaangenaams door zijn gedachten geschoten was. Hij leunde achterover in zijn stoel en sloot een oogenblik zijn oogen, alsof hij ergens over nadacht. Wat is er? vroeg Cray zacht. Er is toch niets vreemds in, dat de man eenig bewijs wil hebben, dat hij ons heeft betaald, vooral als het niet zijn eigen geld, maar het geld van zijn firma is. Kong zal dit bewijs overgelegd willen hebben, denk ik. Ja, dat is zoo, gaf Malora toe. Ik vind het alleen niet prettig, dat mgn hand- teekening bekend wordt hier in Canton. En fin, er is niets aan te doen. Hij teekende en stond daarna op. "En nu, neem jij het geld. Ofschoon ik voor de ontvangst geteekend heb, komt het geld jou toe, het is jouw zaak meer dan de mijne, zei hij. Zij namen afscheid en verlieten de kamer. Bij het vertrek wierp Cray nog een laatste blik op de actetasch, waar de juweelen weer waren ingepakt. Dit was een van de onaan genaamste oogenblikken van zijn leven. Daar lagen de juweelen, aan welks schittering zgn oogen zich den laatsten tijd zoo dikwijls had den vergast en die hij thans had moeten in ruilen tegen een, in verhouding van hun waarde, zoo laag bedrag... Maar wat gaf het daarover te treuren, het was gebeurd en er was niets meer aan te doen. HOOFDSTUK XLI. In het café. Toen zij weer buiten stonden, in de straat van de Openhartige Pagode, stond Malora een oogenblik stil en keek om zich heen. Welnu, dat was een goed zaakje voor Kong Chang en Company en ofschoon het beter had kunnen zijn, is het voor ons toch ook niet zoo heel slecht. Ik stel voor, dat wij, voor we naar het hotel terugkeeren, eerst ergens op den goeden afloop gaan drinken. In elk geval hebben we de duiten in den zak en dat is heel wat waard, beter dan een chèque. Hij richtte zijn schreden naar rechts, mee nend dart de anderen hem zouden volgen, maar Cray riep hem terug. Je loopt verkeerd, we zgn van links ge komen, riep de jonge man. Ik voel er niets voor te verdwalen in deze beestachtige (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12