WINTERHULP brengt in duizenden gezinnen geluk Engelsche bommen op Zürich BRAND IN STATION TE GRONINGEN winterhulp^nederland EDEN REEDS IN FUNCTIE De verlenging der jacht Registratieplicht voor sierduivenhouders Ongelukkige val SPORTVETERAAN OVERLEDEN Het bombardement van Susjak Duitsch-Italiaansche samenwerking volkomen Amsterdamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch dearinginstituut Stort op -5553 of op 877 Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: In de ruime kantoorlokalen, aan het Ro- kin, die in de hoofdstad des lands vestiging hebben geboden aan Winterhulp rinkelen de telefoons en rateien de schrijfmachines. Er wordt hard en met liefde gewerkt om hulp te bieden aan de duizenden, die thans in deze koude, kille donkere dagen voor Kerstmis hulp en steun van noode hebben. Buiten waait een ijskoude wind door de straten, veegt over de pleinen en strijkt langs ramen en deuren van slecht verwarm de woningen met vele gezinnen waar nood heerscht en de armoede aan de deur klopt. Dat zijn de woningen, waar de sjeungaven van winterhulp heen gaan en waar vreugde en nieuwe moed gebracht wordt door de gaven, die geheel ons volk niet uit welda digheidszin. doch als een dure plicht bijeen brengt. Na de eerste collecte, die Winterhulp eenige weken geleden heeft gehouden, is door I|et hoofdkantoor een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor Am sterdam. een bedrag, dat in de maand De cember verdeeld wordt over de gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, want helaas er is in de hoofdstad zeer veel nood en er zou meer dan een half millioen gul den per maand noodig zijn om de 35.000 menschen, die voor bijsteun in aanmerking komen (werkloozen en armlastigen), te helpen. En dan moet men nog rekening houden met de zoogenaamde stille armen. Want er wordt ook in stilte voel geleden, er wordt veel ellende binnenskamers ge houden. ellende, die moeilijk te lenigen is, omdat zij veelal aan hem. die helpen wil. niet bekend is. Nog veel 1e weinig wordt begrepen hoe veel geld er noodig is om het breed opge zette doel. dat Winterhulp zich voor oogen heeft gesteld, te kunnen bereiken. Nu moet men eerst gaan naar de groote gezinnen, waar dringend behoefte is aan de eerste levensbenoodigri'heden: voedsel, aanvulling van winterkleeding, brandstoffen voor de kachel. Nu ook gaat men naar de gezin nen van de minimumsteuntrekkers, wier stéun heel laag is, omdat de man arbeidde in het vrije beroep, waarin hii weinig ver diende en niet viel onder de volle steun- uitkeering. Wij hebben in deze sombere dagen voor Kerstmis een bezoek gebracht aan vele ge zinnen, in \vier midden blijdschap en vreugde is gebracht door winterhulp; win terhulp, die vlug on zonder aanzien des persoons hulp heeft geboden. Onze tocht door het wintersche Amsterdam ging eerst naar de overzijde van het IJ. Het was een kleine, maar uitstekend onderhouden wo ning, waar de huisvrouw ons ontving. Op het eerste gezicht leek het of zij de armoe de de deur uit had weten te houden, maar uit het eenvoudige verhaal, dat zij ons deed bleek hoe dit gezin jarenlang met zorgen en ziekte te kampen had gehad. De man was invalide en de zoon, die eenigen tijd in Duitschland had gewerkt, was door ziekte gedwongen huiswaarts te keeren. Het gezin viel buiten den steun. Er was dringend hulp noodig en de man wendde zich tot winterhulp. Steun werd verleend en thans is het gezin uit de directe zorgen. Ook is de steunverleening van M.S. inge schakeld. Winterhulp zoo zeide de vrouw ons verdient aller liefde en belangstel ling. Verder ging onze tocht. Wij bezochten de woningen van Rotterdamsche geëvacueer- den in het Asterdorp. Menschen die onder gebracht zijn in huizen, die eigenlijk de naam woning niet meer verdienen. Tocht en water maken het bewonen tot een voort- durenden strijd tegen ziekte en bederf. Het vocht druipt langs de muren en hoewel in de kamer waar wij binnen werden gelaten een klein maar dapper kacheltje vroolijk snorde, trok een ijzige koude langs de vloer.... waar kinderen speelden. Ook deze menschen hadden zich tot win terhulp gewend, omdat hun nobd hoog was gestegen. Er moest van alles worden ge kocht, versterkend voedsel voor de kinde ren, wat warme kleeren en in de eerste plaats kolen, om de vochtige koude uit de ongezellige en schaars gemeubelde kamer te verdrijven. Ook deze menschen waren innig dankbaar en vol lof voor de hulp, welke zij zoo snel hadden gekregen. Er was niet gevraagd naar geloof of politiek, er was slechts gevraagd: „Is er dringend hulp noodig?" en binnen enkele dagen was die hulp gekomen. In deze Asterdorp gezinnen is het wel heel duidelijk, dat winterhulp geen liefdadigheid vervult, doch slechts een plicht volbrengt in naam van het Nederlandsche volk. Winterhulp moet veelal in de eerste plaats gezien worden als aanvullende steun. Immers in zeer vele gevallen is het bedrag, dat maat schappelijk steun uitkeert in de winter maanden ten ccnon male onvoldoende om het gezin voor ellende te bewaren. Heel duidelijk bleek dit, toen wij in een bene denhuis in West aanklopten, waar de heer des huizes, die vroeger een goede positie op een bank bekleedde, ons ont ving. Hij heeft elf kinderen en zijn vrouw verwacht binnenkort de twaalfde. Een pro per en helder gezin, dat echter slechts het hoog noodige bezit en dat er van twintig gulden steun per week moet komen. Hij had van winterhulp een uitkeering ineens van 27.50 in waardebons gekregen en de huisvrouw vertelde met een glunder ge zicht hoe zij haar provisiekast had kunnen aanvullen, hoe zij wat kleeren had kunnen koopen en hoe zij bij den kolenboer haar rantsoen kolen had kunnen halen. Met die waardebons zei zij gaat het geheel gemak kelijk. De winkeliers kennen ze al uitste kend, want er komen er dagelijks stapels binnen. Er was in dit gezin wat zonneschijn en wat licht gebracht door de snelle en tijdige hulp van Winterhulp Nederland. Zoo hebben wij vele gezinnen bezocht, vele gezinnen, die iederen dag met dubbel tjes en centen moeten rekenen om rond te komen en die nu dank zij winterhulp wat ruimer kunnen ademhalen. In den vorigen nacht is Zürich door Engeischen vliegers be stookt. De gemeentepolitie van Zürich maakt omtrent dit bombardement de volgende bij zonderheden bekend. Op de Orionfabrieken werd een brandbom geworpen, die door het dak in het gebouw drong zonder te ont branden Een woonhuis in de Limmatal- straat werd door een inslaanden bom vol komen vernield. l)é bewoners werden be dolven. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld zijn vier personen deels zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een brandbom sloeg door het pand Hein- richstrasse 177, aan de achterzijde, dat on bewoond is en waar een autoherstelwerk- plaats gevestigd was. Er ontstond vrij ern stige schade. De brand die ontstond, kon gebluscht worden De vensterruiten in de geheele om geving werden vernield. Verder heeft de inspecteur van politie en luchtbescherming, I)r. Wicsendanger, aan de pers medegedeeld, dat zoowel brisant als brandbommen, de laatste in zeer groo- ten getale, zijn neergeworpen. In de Hein- richstrasse sloeg een brisantbom in het achterhuis van een garagegebouw, dat in stortte en 10 auto's vernielde. Op het spoor wegviaduct werd de electrische leiding ka potgeslagen en braken in grooten omtrek alle vensterruiten, terwijl voor oen deel de huisdeuren werden weggerukt. I.ater brak in de garage brand uit. Eer. vrouw kreeg verwondingen aan het hoofd en zal doof blijven Bij de tandraderenfabriek „Maag" viel een brandbom in het kantoorlokaal, waar een kleine brand Uitbrak. Achter de fabriek werd een garage in brand gesto ken. Dicht daarbij deed een brandbom de voorraad planken van een houthandel in brand vliegen. Voorts maakte dr. Wiesen- danger bekend, dat op de Orion-automo- bielherstel werk plaatsen een heele reeks brandbommen is geworpen. Een aantal brandbommen kwam ook neer in de Acker- strasse. Een tweede reeks kwam terecht op de Hard-brug. waar de rails werden ge troffen en beschadigd. Te middernacht werd gemeld, dat in de nabijheid van het goederenstation later nog een brisantbom is ontploft, waarbij ver scheidene personen gewond werden Men vermoedt, dat het een hom met tpdontste- kine betreft, of een niet-ontplofte bom, die tocl! later explodeerde. Naderhand is bericht ontvangen, dat op het spoorwegviaduct bij WirkLgen. waar de arbeiders bezig waren met het herstel van de electrische leidingen, een brisant bom tot ontploffing is gekomen, wMrbJJ, volgens hetgeen tot dusver kon orden vastgesteld, acht personen gewond werden. De spoorwegautoriteiten zoncfcn terstond een bergingstrein. Van andere zijde is .vastgesteld, dat ook in de streek van Schlieren bommen zijn geworpen. Het D.N.B. meldt nader uit Bern: De bladen pubiiceeren kolommenlange ooggetuigeberichten over de Engelsche bom bardementen op Zurich en geven uiting aan hun verontwaardiging over de recente Engelsche neutraliteitsschending. De bommen zijn uitgeworpen in de wijk waar fabrieksondernemingen opeengehoopt zijn. Enkele daarvan zijn getroffen, terwijl een bom precies een der gevoeligste punten van het spoorwegnet geraakt heeft, te weten de brug, waar de spoorwegverbindingen van Oost-Zwitserland uit komen op den on- dergrondsche van Zuerich. Naar het Zwitsersche telegraafagentschap nog verneemt, werd Zondagavond in Bazel. Bern en Zurich luchtalarm gegeven. Er wei' den brisantbommen neergeworpen en een woonblok in de stadswijk Hoeng te Zuerich werd totaal vernield. Vier personen werden gewond en naar het ziekenhuis overge bracht Ook zijn bommen geworpen langs den spoorweg, waarbij verschillende werk plaatsen werden beschadigd. De electrische leidingen van de spoorwegen werden ver nield en een aahtal arbeiders gewond. „De drie oorlogaanstokers op de verantwoordelijke plaats." Volgens een D.N.B. bericht uit Londen zal Lord Halifax zijn ambt van Britsch ambassadeur te Was hington begin volgend jaar aanvaar den. De nieuwe minister van bui- tenlansche zaken. Eden. heeft giste ren het departement overgenomen. De Duitsche pers wijst er op, dat met de benoeming van Eden, Margesson en lord Halifax op hun nieuwe posten de oorlogs zuchtige tendentie der Engelsche kringen, die op het oogenblik de politiek leiden, nog duidelijker tot uiting komt dan tot dus verre reeds het geval was. Als de meest be slissende der benoemingen beschouwen de bladen die van Eden tot minister van bui- tenlandsche zaken. Met de plaatsing van Eden aan het hoofd van het Foreign Office aldus de bladen, zijn thans de beide hoofd schuldigen aan de Engelsche oorlogspoli tiek, Churchill en Eden, tevens de hoofd verantwoordelijken voor de toekomstige Britsche plannen geworden. De Boersenzeitung wijst er op, dat men van de benoeming van Eden te Londen een ver betering der Britsche en Russische betrekkin gen en een „straffere houding" tegenover Ja pan, Spanje en andere vrienden der as ver wacht. Het antwoord op deze illusies, aldus het blad, kan slechts verpletterend zijn. Al deze volken en het Russische volk daarbij, zien met Eden als minister van bultenland- sche zaken slechts te scherper het ware ge zicht van een Engeland, dat thans reeds tot een verleden tijd behoort en in een nieuwe wereld van samenwerking en vreedzamen opbouw als kennelijk negatieve kracht niets meer te zoeken zal hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt het een teeken des tijds, dat Churchill Marges son, die tot dusver „hoofdopzweeper" der regeering was, tot minister van oorlog heeft gemaakt. De drie aanstichters van den Engeischen oorlog: Churchill, Eden en Margesson. zoo schrijft dit blad, zitten thans op de plaats, die zij verdienen, alle drie met de schuld aan den oorlog belast en thans ook door het ambt met de verantwoordelijkheid voor den door hun politiek veroorzaakten ondergang ge brandmerkt. DE INLEVERING VAN OUDE BATTE RIJEN, EEN INTERESSANTE PROEF In verband met den oproep aan particu lieren en handel om mee te werken te te kort aan materiaal voor droge batterijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude in te leveren, ver nemen wij van officieele zijde, dat het hier een bijzonder interessante proefneming geldt. Ofschoon men pij oppervlakkige be schouwing zou kunnen meenen, dat deze kwestie het gemakkelijkst en het snelst zou worden opgelost door eenvoudig een verbod tot verkoop van nieuwe zaklan taarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen wanneer niet tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te bevoegder plaatse, dat men daartoe thans nóg niet behoeft over te gaan. Op zichzelf genom-m zou een gedwongen inlevering van oude batterijen de doeltreffendste methode zijn. Het Departement van Handel, Nijverhiid en Scheepvaart geeft er echter sterk den voorkeur aan vooral met het oog op de op andere gebieden reeds bestaande, on vermijdelijke verbodsbepalingen laar zoo min mogelijk nieuwe aan toe te voegen. Bovendien zou bij spontane medewerking van het publiek den winkelier veel werk en administratie bespaard worden. Wan neer deze proefneming slaagt zullen wij niet alleen het gemak van onze lantaarns etc. mogen houden, doch bovendien zou daarmee het bewijs geleverd zijn dat pu bliek zoowel als winkeliers vrijwillig kun nen bijdragen tot het vermijden van ingrij pen van hooger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. Geen fazanten en hazen, maar fazantenhanen. „De Nederlandsche jager" merkt op, dat verschillende dagbladen, ook het onze in het bericht over de verlenging der jacht op eenige wildsoorten hebben gesproken van fazanten en hazen. Deze, van het A. N.P. afkomstige mededeeling blijkt foutief te zijn. Er moet sprake zijn van fazanten hanen. Vliegverbod werd herhaaldelijk overtreden. Naar aanleiding van de berichten in za ke de registratie van alle sierduiven en be- richtenduiven in Nederland, heeft de se cretaris van den Nederlandschen bond van sierduivenfokkersvereenigingen, zich ge wend tot den bewindvoerder ten aanzien van het duivenwezen in ons land, den heer Joh Hornstra te Amsterdam. Deze deelde hem mede, dat hoofdzake lijk als gevolg van de dagelijksche over tredingen van het vliegverbod van de zijde der sierduivenliefhebbers, het- noodzakelijk was ingrijpende maatregelen te treffen ten aanzien van het houden van sier- en be- richtenduiven >n ons land. Er is overeen gekomen, dat de registratie niet zal loopen over de te Amsterdam gevestigde commis sie ter behartiging der belangen van Ne derlandsche postduivenhouders, doch over het secretariaat van den Nederlandschen bond van sierduivenfokkersvereenigingen, gevestigd te Gouda. Zoo goed als alle postduivenlief- hebbers in een groot verbond zijn vereenigd, zoo is het ook noodza kelijk, dat op uiterlijk 31 Januari 1941, alle sierduivenliefhebbers, voor zoover zij nog geen lid zijn van een bij den Nederlandschen bond van sierduivenfokkersvereeni gingen aangesloten organisatie, zich alsnog aansluiten. Alle duiven, geboren in 1941, zullen ge ringd moeten worden met erkende vaste voetringen. In de allernaaste toekomst zul len geen ongeringde sierduiven meer mo gen worden aangetroffen. Niemand mag achterblijven. Strenge controle zal worden uitgeoefend. Krachtig ingrijpen van brand weer voorkwam erger. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het hoofdstations gebouw te Groningen. De brandweer rukte met groot materiaal uit onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploegh. Het vuur werd met vijf stra len op de motorspuit bestreden. De brand is ontstaan in de conducteurs kamer en sloeg over naar de daarnaast ge legen telegraafwerkplaats. Door het krach tig ingrijpen van de brandweer kon voorko men worden, dat het geheele stationsgebouw in vlammen opging. De conducteurskamer is uitgebranfl, terwijl de telegraafwerkplaats veel schade bekwam. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HAN DEL, NIJVERHEID EN SCHEEP VAART. PRIJZEN VAN BUITENLANDSCH NAALD- HOUT, INLANDSCH RONDHOUT-NAALD HOUT EN GEZAAGD INLASJDSCH NAALDHOUT. De aandacht wordt gevestigd op dfi de Nederlandsche Staatscourant van 23 Ov' zer afgekondigde „prijzenbeschikking bui- tenlandsch naaldhout no. 2', ••Prl^,je/1 I schikking inlandsch rondhout-naaldhout no 1" en „prijzenbeschikking gezaagd in landsch naaldhout no. 1". Ingevolge deze beschikkingen zijn de maximumprijzen voor buitenlandsch naaldhout herzien, ter- wijl voor inlandsch rondhout-naaldhout en voor gezaagd inlandsch naaldhout maxi mumprijzen zijn vastgesteld. De bijzonderheden, welke in de genoemde beschikkingen zijn vermeld, zullen in de vakbladen in het kort worden opgenomen. In diepen kelder gestort. Gisteravond laat is de 59-jarige J. Igna- tius, te Rotterdam, op het Oostplein door de duisternis misgestapt en in een ongeveer twee meter diepen kelder gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij kort na den val overleed. Het lijk, dat later door de politie gevonden werd, is per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. Klaas Pander, eens beroemd schaatsenrijder. In den ouderdom van 75 jaar is te Haar lem overleden Klaas Pander, die vroeger een vooraanstaande plaats in het sportleven heeft ingenomen. Zijn glorietijd lag in de jaaren 18801891 en in die jaren heeft hij aan verschillende takken van sport met veel succes deelgenomen. Als schaatsenrijder was hij in binnen- en buitenland beroemd, en verwierf vele prijzen. Pander nam aan verschillende wereldkampioenschappen deel en hij werd officieus wereldkampioen op de schaats in 1889 te Amsterdam. Pander was leermeester van Jaap Eden en spoedig overtrof deze hem. Pander behaalde ook successen op de fiefs"en kwam tegen bekende Nederlandsche en Duitsche renners uit op de twee persoons driewieler, safetv-tandems en gewone fiet sen. Voorts was hij een actief lid van HFC, speelde hockey en heeft verschillende prij zen gewonnen met het zwemmen. Belgrado, 23 Dec. (D.N.B.) De bladen pubiiceeren uitvoerige berichten over het bombardement van de grensstad Susjak door Engelsche vliegtuigen. Uit deze be richten blijkt, dat de beide bommen ook te lefoon- en electrische leidingen hebben ver nield, alsmede lichte schade hebben toege bracht aan de waterleidinen. Verder verneemt men nog, dat in de ge; heele omgeving zoo veel vensterruiten zijn vernield, dat in Susjak niet voldoende glas voorradig is om de schade te herstellen. De schade die door deze twee Engelsche bommen is aangericht, wordt geraamd op lmillioen dinar. De Japansche ambassadeur te Rome. Amau. heeft op zijn terugreis naar Tokio te Hsing- king verklaard, dat de betrekkingen tiis- schen Duitschland en Italië volkomen zijn, zoowel in militair, politiek als economisch opzicht. Ook in de gevoelens stemmen de Führer en de Duce volledis: met elkaar overeen. Duitschland en Italië koesteren groote verwachtingen van het Driemogend- hedenverdrag en van de pogingen van Ja pan om een nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen. GEEN ZWEMMERS NAAR ANTWERPEN. Tijd van voorbereiding te kort. Naar wij vernemen zullen de Amsterdam- sche zwemmers, die door de directie van het Albertbad te Antwerpen waren uiige- noodigd a.s. Zondag deel te nemen aan de internationale wedstrijden aldaar ten bate van de Belgische Winterhulp, aan deze uitnoodiging geen gehoor kunnen geven. De termijn om de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het verkrijgen van de benoodig de papieren bleek te kort, zoodat moest worden teruggekomen op de reeds gedane toezegging om gehoor te geven aan de uit noodiging van onze Zuiderburen. AMSTERDAMMER VERONGELUKT. Vergeefsche reddingspogingen. De 28-iarige H. Kelner uit Amsterdam ge raakte Zaterdagavond hij werkzaamheden aan de sjioorbrug te Hedel te water. K. kon zich geruimen tijd boven water houden, doch de duisternis maakte, het moeilijk, zijn posi tie te bepalen. Van de schipbrug werd hem een reddingsgordel toegeworpen, welke hij wist. te bemachtigen. De koude-echter bemoei lijkte het reddingswerk Na veel moeite haal de men den drenkeling aan land. Geneeskun dige hulp baatte toen niet meer. TIENDUIZENDEN GULDENS BRAND SCHADE, Gistermiddag: brak brand uit in een groo te loods van de boterfahriek te Oosteriittens. Het vuur laaide snoedier hoog op, zoodat de brandweer, welke met de motorspuit uit was gerukt, met man en macht moest werken, om de fabriek zelf te sparen. Dit is inderdaad gelukt, doch de loods, waarin een aantal auto's en veel materiaal waren opgeslagen, ging geheel in vlammen op. De oorzaak is onbekend. De schade is zeer aanzienlijk en zou tienduizenden guldens bedragen. UITSPRAKEN VAN BEKENDE PERSONEN OVER WINTERHULP. Afr. Dr. R. II. Baron de Vos van Steen- wijk: „Liefdadigheid is een oud-vaderlandsche deugdOns volk heeft deze deugd steeds be tracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen." Stille handel, kleurlooze markt. Amerikanen kalm. Nederland, gche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VI L.K. 1013/16 101 9(1% 96% 1013/16 101 80 13/16-87% 86 15/16-87 3/16 89 89% 85% 86% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. f®c- Nederland 1938 S.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 84% 85 's Grav. '37 I 3% „L1/ N.-Holl. '38 3 82% 83% N.-Holl. '38 II (3%) 3 8a% R'dam '37 I III 3% 82% Z.-Holland 1937 3 87% 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTIEELË ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 191% Ned Ind. Handelsb. A 129 Ned Handel Mij. C. v. A 116% 120 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 107%109 105%-104 Calvé Delft cv A. 75% 76% Centr. Suiker Mij. 193 196 Fokker g. A 190 Lever Bros en Unilever cv.A124%-124 126-125 Ned. Ford 834% 338 Philips G B.v.A. 198195% 201-199% Philips riref. A 138 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29%—29 30%—29% Befh. Steel c.v. A 84%-82% 83-83% Gen Motors c.v. A. 52 11/16 54 Kennecot Copper c.v. A. 37%-37% 37 15/16-37 7/16 North. Am. Aviation c.v.A 17% 17% Rep. Steel c.v. A. 2413/16-25 5/16 25%-25 7/16 U. S. Stee! c.v. A. 66 1/16-67% 68%-68% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 246% 253 Kon. Petr. 258%-256% 269-266 Buitenland. Shell Union c.v. A. 12-121/16 12%-12 Tide Water c.v. A. 19 15/16-10 13/16 10%-10% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 118%-119 121%-119% Java C.hina-.Iapanlijn A. 151 15i%-153% Kon Ned Stnnmh Mij. nat hez. v A. 159%-160 161 Kon. Paketvaart A. 242 248 Ned. Scheepv. Unie A. 174—175 179%-178% Rott. I.lovd A. 147 151% Stoomv Mij Nederland A 151% 155 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V A 427-422 433-436 lavasche Cultuur 271% 280 NI SU. 265 273% Ver. Vorstenl. Guit. 121%-122% 126-121% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. 191 196-199% Deli Mij c. v. A. 265 278-276 Senemhah' 201% 207%-209% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 267%-269% 279%-276 Randar Rubber Mij. A, 197 203% Deli Batavia Mij. A. 208% 217% Koersen voor stortingen op 24 December '40ï Reichsrnarken 75 36; Belgas 30 1432; Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweerische Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (ourle schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. brengt geluk in veler leven!!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2