Een witte kerst? i I Brief uit Mokumerdam Hijr die vrede geeft! Bijna twee kinderen verdronken Vrede op aarde Dinsdag 24 December 1940 Tweede Blad &ad±tüeiuuió Door Duitsche militairen gered Bij de kribbe neergebogen, heb ik aarzelend ovèrwogen, of het beter zoude zijn, dat de heiige englen kwamen en het Kindje medenamen uit een wereld vol venijn Maar de blijde hemelingen hoorde ik van Vrede zingen! 't Werd mij wonderlijk te moe In verwoestingen en branden zag ik uitgestrekte handen, alle naar dat Kindje toe In de menschen welbehagen over d'aarde vóortgedragen, klonk in loopgraaf over zee alom, waar maar menschen waren, in verdriet en doodsgevaren, deelde 't Vreugd en Vrede mee Vreugde in de felste smarten, Vrede aan verscheurende harten, niet door aardsch geweld geroofd- Bij de kribbe neergebogen, heeft mijn hart hoezeer bewogen toch in Vrede op aard' geloofd! I De inlevering van oude batterijen Dc heer Kreuger cn het cafébedrijf Uw nieuwjaarswensch Jlaadfdeefy Jan Mens schrijft: KeMifa&eAt 1940 Gisterenmiddag waren b(j fort Erf prins in de omgeving van het land van Doorn, een aantal jongelui aan het spe len op het, uit den aard der zaak, nog zeer onbetrouwbare ijs. Op een gegeven oogenblik zakte een der kinderen, en wel de 6-jarige Annie Huigen, van den Koningsweg, door het nog slechts zeer dunne ijs heen, en ging terstond vrijwel kopje onder in het ijs koude water. De andere kinderen schrokken uiter aard hevig, en wisten niet wat ze moes ten doen. Niet het geval was zulks met den 9-jarigen Martien Ewald uit de Do- rus Rijkersstraat, die blijkbaar het echte Ewald-bloed in z'n aderen heeft vloeien, en zonder een oogenblik te aarzelen het meisje nasprong. Hoe flink de dappere boy echter ook was, hij had buiten de geweldige koude van het water gerekend. Het bleek hem niet mogelijk het meisje uit haar benarde positie te bevrij den en dat was te erger, aangezien dit slachtoffertje van haar onvoorzichtigheid het kwaad te verduren had. Herhaaldelijk ver dween het in het vrij diepe grachtwater en ieder oogenblik kon verwacht worden, dat het zich niet meer boven zou kunnen houden. Er daagde evenwel hulp. En wel in den vorm van een tweetal Duitsche militairen. Een van de marine en een van de weer macht. Deze bedachten zich eveneens geen moment, doch begaven zich te wa ter. Na eenige pogingen slaagden zij er in de beide kinderen (ook Martien Ewald had het inmiddels zwaar te verduren ge kregen en bevond zich in levensgevaar) op het droge te krijgen. Dat was onge twijfeld op het laatste nippertje. Nadat ze in dekens gerold waren, werd terstond geneeskundige hulp ontboden. Naar wij vernemen ondervinden de jongen en het meisje beiden de gevolgen van het onvrijwillige bad. Vooral het meisje schijnt maar ternauwernood aan den dood ontsnapt te zijn. Hulde echter aan den dapperen Martien Ewald en eveneens aan beide Duitsche militairen, die zoo paraat waren om ter stond die maatregelen te nemen, welke er toe leidden, dat de kinderen gered konden worden. Gisteren werd er vrij druk gere den in Den Helder. Hadden Zondag de „waaghalzen" zich al op het ijs begeven, gisteren bond, wie schaat sen had en vrij kon krijgen, de gladde ijzers onder en genoot van de, naar we hopen, korte ijspret, die ons vlak voor de Kerstdagen ge schonken werd. Op den Singel en Timorpark, op de slooten en de kleine Fortgracht, zwierden de rijders (sters) er lustig vandoor. Het gaf iets feestelijks aan dit stadsbeeld, dat de laatste weken zoo weinig teeke nen van leven geeft. Het herinnerde aan de genoegens van den vorigen winter, toen honderden en duizenden de grachten bereden, toen de koek en zoopies overal waren neergeplant, toen ijswedstrijden werden georganiseerd, die drommen be langstellenden trokken, toen er nog vrede was voor ons land. Waarschijnlijk is de ijspret van korten duur en daarover kunnen we ons, als we deze ge noegens in het licht van den tijd bezien, slechts beheugen. Hoe prettig het ook mag zijn, een frisschen neus te halen op het ijs, hoe genoegelijk het is om de beenen eens heerlijk te rekken, de ellende, die de vorst mee zou brengen voor het vervoer van levensmiddelen en brandstoffen en het ge- brek dat er is, doet ons slechts hopen, dat de barometer spoedig zal zakken en de ther mometer zal stijgen. Het zag er gisterenmiddag naar uit, dat de verandering reeds op til was. In den vroe gen morgen was er nog een helderen hemel en een Oostenwind. Gisterenmiddag om halt twee was de lucht betrokken, grauw en grijs en vol sneeuwbelofte. De wind was naar het N.-Westen geloopen, de barometer zakte en de thermometer steeg. Het vroor om 2 uur evenwel nog een graad of twee, maar he zag er toch naar uit, dat het weer zou ver anderen en daar verheugden we ons in, ai zouden we in normale tijden een paar ij dagen prefereeren boven een regenbui of een sneeuwwereld. Begon het reeds gisterenavond licht te sneeuwen, zulks geschiedde ook vannach e op dit oogenblik, hedenmorgen 9 uur, dwar relen er nog steeds kleine vlokjes rond. wereld is al grijs en als wij ons niet vergis sen beloaft het een witte Kerst te worden. Het dooide gisterenmiddag 4 graden, ma momenteel wijst het kwik weer 1 graad vors aan. Alle kansen dus op een sneeuw- en ys- Kerstfeest. k G. Nieuwenhuysen Uit de bundel „Van Kribbe tot Opperzaal" Een interessante proef. In verband met den oproep aan particulie ren en handel om mee te werken een tekort aan materiaal voor droge batterijen te voor komen door bij aankoop van een nieuwe bat terij eén oudë in te leveren, vernemen wij van officieele zijde, dat het hier een bijzonder in teressante proefneming geldt. Ofschoon men bij oppervlakkige beschouwing zou kunnen meenen, dat deze kwestie het gemakkelijkst en het snelst zou worden opgelost door een voudig een verbod tot verkoop van nieuwe zaklantaarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen niet tegelijk een oude wordt in- g^everd, meent men te bevoegder plaatse, dat men daartoe thans nog niet behoeft over te gaan. Op zichzelf genomen zou een gedwon gen inlevering van oude batterijen de doel treffendste methode zijn. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geeft er echter sterk den voorkeur aan vooral met het oog op de op andere gebieden reeds bestaande, onvermijdelijke verbodsbepalingen daar zoo min mogelijk nieuwe aan toe te voegen. Bovendien zou bij spontane medewerking van het publiek den winkelier veel werk en administratie bespaard worden. Wanneer deze proefneming slaagt zullen wij niet alleen het gemak van onze lantaarn etc. mogen hou den, doch bovendien zou daarmee het bewijs geleverd zijn dat publiek zoow,el als winke liers vrijwillig kunnen bijdragen tot het ver mijden van ingrijpen van hooger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. De vraag van den heer Kreuger aan den raadsvoorzitter, opgenomen in ons nummer van Zaterdag, was door ons niet al te duidelijk geformuleerd, waarom we er hier een verdui delijking van geven. De heer Kreuger nam het bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor de restau ranthouders en de cafébedrijven op, naar aan leiding van de verhooging ~an de 200 opcenten op de personeele belasting. De heer Kreuger wees er op, dat het café- en restaurantbedrijf onbillijk belast wordt en vroeg daarom den voorzitter een vermindering van de personeele belasting te willen bewerk stelligen, zooals dat in vele andere plaatsen van ons land ook het geval is. De voorzitter zegde toe, deze zaak te willen bezien. Een handdruk aan al uw vrienden en familieleden. Wij herinneren onze abonné's nog eens aan de gelegenheid om aan al hun familieleden en vrienden, hun kennissen en zakenrelaties, door middel van een gelukwensch in de krant, op den eersten Januari een hand te drukken. Het is nu meer dan ooit een tjjd om elkaar het beste te wensehen voor het nieuwe jaar. U kunt uw annonce, voor lagen prjjs, nog opgeven aan onze admi nistratie of aan onzen agent in uw evacua tie-oord. Hieronder geven we hun adres sen: VAN ROSSUM, Landbouwstraat, Julianadorp. Boekhandel SPEUR, Julianadorp. VAN DER GOES, Breezand, Kantoorhouder. REZELMAN, Molenvaart 105, A. Paulowna. J. C. DE HAAN, Nieuwstr. 14, Hippolytushoef HIS WILMS, Hippolytushoef. W. METS Jr., Oudeschild (Josina Pool). Fa. W. C. REIJ, Warmoesstraat, Den Burg. JOH. EELMAN Pz., De Waal. W. L. BAKKER, Oosterend. A. BRANS, Oosterend. Jb. DRIJVER, Oosterend. A. BAKKER Gz., De Cocksdorp. Mej. D. BOON, De Koog. onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen (Foto Th. J. Verbejj.) Zaterdagmorgen vertrokken een groot aantal Heldersche jongens en meisjes naar Wijdenes 7n Hem teneinde aldaar de Kerstvacantie door te brengen. Op de foto ziet men het vertrek vanaf Bureau „Winterhulp" aan den Kanaalweg. Waarde Cor, (tout court.) Ach, wat moet ik horen: je wilt me Ere burger maken van Nieuwediep.' Weet wat je doet, mijn vriend. Het zijn sterke benen, die de weelde van het Ereburgerschap kunnen dra gen! Toen ik het aanbod las, moest ik eerst even denken aan het schone Duitse gezegde: „Streichle die Bestie ein wenig, und sie frisst Dir aus der Hand." Doch nu ik er lang over gepeinsd heb, ben ik besloten de benoeming aan te nemen.' Want dat baantje is een sine cure.' Er is natuurlijk een klein stippendium aan verbonden, (je begrijpt me welen van mijn kant ben ik moreel verplicht, in alle toonaar den de lof te zingen van Den Helder Nu, dat valt me niet moeilijk, dat weet je. Dus, als de daartoe bevoegde autoriteiten mij t.z.t. deze eer willen aandoen: ik pak aan! Ouwe kameraad, we vinden het leuk dat je eens komt over waaien. Mijn vrouw plaatst de opmerking, dat jij je gehamsterde gehaktbal len alvast kunt opsturen, dan behoef je onder weg niet in de verleiding te komen, de blikken voor je privé-gebruik open te peuteren. En als je hier verschijnt terwijl het vet nog aan je lippen kleeft, heb je kans de deur uitge- bonsjoerd te worden... Tenzij de stoffelijke resten van koe of zwijn zó aantrekkelijk zijn, dat we je uit pure dankbaarheid om je hals vallen. Waarbij mijn vrouw vanzelf de voor rang heeft. Want, waarde vriend, ook wij kampen met een blijkbaar chronisch tekort aan vlees. Snap jij hoe 't komt, dat de koeien tegenwoordig zo weinig biefstuk leveren? Wat een egoïsten toch, die stomme dieren. Vroeger kon je de vette en magere lapjes zonder moeite van hun ribben plukken, gezwegen van nog fijner ge braad, en tegenwoordig doe je 'n moord voor een minuscuul brokje bevroren zwezerik. Ver leden week Zaterdag, na veel listen en lagen, bemachtigde mijn huisengel een half pondje lappen. Toen ze er mee thuis kwam, was het ondertussen ontdooit, en voor de helft gekrom pen. En toen het de Zondag daarop op tafel verscheen, had het ongeveer de grootte van een flinke dobbelsteen. We hebben het onder de loup gelegd, wiskundig in vieren gezaagd, be sprenkeld met iets dat op jus geleek, en alzo gesavoureerd met van die kleine pruimesnoet- jes, eigen aan heel erg deftige dames. En de smaakIk wil er geen kwaad van zeggen. Maar ik heb zo de indruk, dat je beter de papieren bonnetjes kunt laten sudderen in een snippertje margarine. Want dat is misschien wel de bedoeling van de distributie... Doch, waarde vriend, daarom niet getreurd. NA de maaltijd kwam mijn lieve vrouw toch nog met een verrassing op de proppen. En wel in de vorm van een bijzonder smakelijke, zelf- bereide Kruidkoek. En op het gevaar af voor een Jan Hen te worden versleten, wil ik je in vertrouwen het recept mededeelen. Zeg nu niet: „het zal wat wezen," als ik zeg dat-ie lekker is, dan i s-ie lekker. Het gekke ervan is, dat je er geen boter bij nodig hebt. Hoe dat komt snap ik niet, maar tegen de feiten valt niet te redeneren. Let nu op, hier volgen geen honderd avonturen met de pollepel, doch slechts één. Men neme, (beter: men kope) Half pond donkerbruine suiker. Half pond zelfrijzend bakmeel. Anderhalf theelepeltje kaneel. Half theelepeltje gemberpoeder. Een theelepeltje gemalen kruidnageltjes. Anderhalf ons rozijnen. Een ons sucadesnippers. Twee en halve deciliter melk. Half theelepeltje cardamom. Cardamom is een poeder, verkrijgbaar bij drogist of apotheker, en kost zowat twintig cent. Doch dit mag in geen geval vergeten worden. Het is 't g e h e i m. En dan aan 't werk. In een kom eerst bloem, suiker en kruiden door elkaar roeren. Dan rozijnen en sucade er door. Dan de melk. Dan in de vorm. Een likje gesmolten boter cim de rand te bevochtigen. Drie kwartier in matige oven. Dan even kijken. Als een ingestoken breinaald er droog uitkomt, koek goed. Wat je er verder mee doen moet, snap je wel. Natuurlijk eerst laten afkoelen, dat de zaak stijf wordt. En dan heb je een koekje, om met vinger en duim naar te likken! Ik wed, dat je hoog-geprezen Heldersche taai-taai er niet in de schaduw van kan staan. Wil je dus je tijd tussen twaalf en twee eens nuttig besteden, ga dan aan het kokkerellen. En niet in de trein naar huis opdelen, Maar de koek heel huids naar Alkmaar brengen. Je zult het zien: van Alkmaar begint de victorie! Niet de victorie van het kruit, maar van de kruid koek. En nu we zo aan 't smullen zijn, wil ik je vertellen van m'n Sinterklaas. Die is prachtig meegevallen. Honderd vorstelijke sigaren van m'n uitgever, zo groot als boomstammen, en van een geur, om te zwijmelen van genot. Ik zal er vijf bewaren tot je komt, dan kan je tenminste later nooit zeggen, dat Jan Mens van die doorgefourneerde stinkstokken rookt. Mijn vrouw meende, dat je zulke pronkstukken niet gewoon met je tanden onthoofden mag, en schonk me een sierlijk sigarenknippertje. Voeg daarbij een das, nu eens naar mijn zin, een door den bekenden illustrator Uschi getekend portret van mijn oude moeder, een werkelijk smakelijke boterletter M, een chocolade dito, dan kan je een voorstelling vormen, dat Sint mjj tamelijk welgezind is geweest, deze keer. Beste Cornelius, ik hoop dat je veel genoegen zult beleven aan Charlotte Köhler's „Frasquita" Inderdaad heeft ze een uitstekende pers gehad, en wij hopen er een van de Kerstdagen naar toe te gaan. 's Avonds komen wij zowat geen deur meer uit, eerstens omdat we de kinderen niet alleen durven laten, tweedens omdat we niet weten, hoe we thuis moeten komen. We wonen hier anderhalf uur lopen uit het cen trum, en de laatste tram gaat om kwart over zeven. En om me in een traptax naar huis te laten brengen, daar denk ik niet over. Zo'n wagentje doet me immer denken aan de Chi nese riksha-koelies, en mijn meening is, dat men dergelijke dingen in ons beschaafd Am sterdam niet mag navolgen. En nu, beste collega, gaan we op de Kerst dagen toe. De laatste veertien dagen hebben we hier geen afweergeschut gehoord, laat ons hopen dat dit zo blijft. Want als wij bij ons Kerstboompje zullen zitten, en ons verlustigen aan de gloed van de kaarsjes, en dan moet het. gaan knallen en donderen dan l\jkt het me Het hoofdbestuur der Evangelische Alliantie maakt de volgende advent-bood- schap bekend: „In dit kille jaargetijde, nu de ochtenden zoo laat beginnen en de dagen zoo vroeg eindigen, maakt zich soms een namelooze weemoed van ons hart meester, en hebben wij een gevoel alsof alles, wat wij trachten op te bouwen, met finalen ondergang be dreigd wordt. Wie is er, die dit gevoel niét kent in deze dagenWie is zonder zorgen Maar nu wordt het Kerstfeest! Wij leven nog in de adventsdagen. Onze zielen kun nen niet zóó gedrukt en neergeslagen zijn, of wij gevoelen, dat er zich iets losmaakt in ons binnenste bij het noemen van dat woord „Kerstfeest"Een sterkende in vloed gaat er van dat woord uit. Het ver tegenwoordigt voor duizenden en tiendui zenden het beste, wat zij kennen: de herin nering aan de liefde van God, Die Zijn eeniggeboren Zoon in deze wereld zond, ter verlossing van een zondig menschenge- slacht. „Een licht, zoo groot, zoo schoon, gedaald van 's hemels troon, Straalt volk bij volk in de oogen." Heer fezus Christus, wij danken U, dat dit Licht geschenen heeft. Wij loven U. met opgewekte harten, dat Christus werd ge boren en dat Hij vrede maakte door Zijn bloed. Wij wekken allen op, zich niet te laten ontmoedigen door hun zonden, gf door de gevolgen van de gemeenschappelijke zon den der menschheid, die nu overal in de wereld zichtbaar worden, maar het oog blij moedig, vol vertrouwen te slaan op Hem, Die in de wereld kwam om vrede te maken. Wij weten, dat de Christenheid door Hem vrede heeft. Als Zijn licht doorbreekt in onze zielen, kan menige donkere wolk van zorgen naar buiten worden gejaagd. Engelen in Bethlehem Efrata noemden Hem: de Zaligmaker. Heel letterlijk ver taald beteekent het: Iemand, Die ons veilig stelt. En dat is het juist wat wij noodig hebben: veilig gesteld te worden met onze nooden, onze pijnen, onze zorgen. Geloofd zij God in alle eeuwigheid voor de gave van Zijn Zoon! Wij wekken allen op, die éénzelfde dier baar geloof deelen, hun gemeenschappelijk geloof in den Christus te versterken. Laat ons samen knielen bij de Kribbe, samen aanbidden, onverschillig tot welken kerke- lijken kring wij ook behooren, en laat ons nooit vergeten in onze gebeden en dank zegging andere Christenen in te sluiten, als wij op Kerstfeest bidden: Onze Vader, Die in de hemelen zijt"Het persoonlijk ge loof van den enkelen Christen wordt zéér gesterkt, als het de kracht van het geloof van anderen gevoelt. Zoo laat ons voortgaan met onzen strijd en nooit vergeten, dat het Licht schijnt in de duisternis. Voor hen, die in den verruk- kelijken Lichtkring van Christus, het Licht der wereld, leven, is er overvloed van kracht en vreugde, van troost en moed. Hem, Die ons liefgehad en ons met God verzoend heeft, zij ons hart dankbaar ge wijd. dat we de hele boel wel kunnen gaan inpakken Ik hoop, dat je de vette bout op de kop zult weten te tikken, want een paar dagen geleden vroegen ze me voor een konijntje, zo mager dat je er de Heideree krant wel doorheen zoudt kunnen lezen, nog vier gulden. En denk erom, dat je de kop erbij krijgt, want het moet reeds gebeurd zijn dat men liefhebbers iets in de handen heeft gespeeld, dat luisterde naar de naam Mimi Nu, waarde vriend, mijn blaadje is zowat vol. Ik vind het ellendig, dat je trein naar Nieuwe diep weer een kwartier vroeger vertrekt, in derdaad voel ik met je mee. Ik heb in m'n jonge jaren zo dikwijls om half zes op straat lopen blauwbekken, en ik heb me in die tijd altijd als een dwangarbeider gevoeld. Des te meer hoop ik, dat je een werkelijk gezellig Kerstfeest zult hebben, en dat je gesterkt weer aan het werk zal tijgen. Want het is goed, dat we eens tot onszelf inkeren. Misschien hebben wij ook wel ergens schuld aan Cornelius, de groeten van huis tot huis, als immer, je JAN. Voor het op 8, 9 en 10 October j.1. te 's-Gravenhage afgenomen examen voor het Staatspraktijkdiploma voor handel en admi nistratie slaagde onze stadgenoot de heer W. K. Baijé, leerling van den heer H. R. Kous broek.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5