Verschillende aanvallen afgeslagen NOODWEER IN ZUID-AMERIKA Niet alle kolen ineens Braad te Alpben Artis kweekt forellen Buurvrouw's spaarduitjes KIP IK HEB (El Eogelsche vliegtuigen boven Zwitserland Italiaanscb weermachtbericht ALUMINIUMGEBREK IN AMERIKA GRAMMENS HAAN KRAAI7 VICTORIE Kerstboodschap van Pétain Vereenigde Staten verleenen crediet aan Argentinië Sneeuwstorm ia Roemenië Van Tweeden Kerstdag Onderzee booten boeken successen. Ergens in Italië, 26 Dec. (Stefani). In het grensgebied van Cyrenaica rondom Bardia levendige vijandelijke artillerieac ties, door ons beantwoord. Een aanval op een van onze woestijnpostcn is afgeslagen. In den nacht van 24 op 25 December is een vooruitgeschoven vijandelijke basis aan een hevig luchtbombardement onderworpen: een oorlogsschip is getroffen. Bovendien zijn kernen gemotoriseerde strijdmiddelen in Zuid-Cyenaica doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front hebben wij op verschillende punten aanvallen afgeslagen, den vijand gevoelige verliezen toegebracht en gevangenen gemaakt. Enkele formaties bommenwerpers hebben vlootbases en ha veninstallaties van den vijand getroffen, die bij de ontwikkeling van de huidige opera ties betrokken zijn. Bij den vijandelijken aanval op Valona, gemeld in het 201ste weermachtsbericht, heeft het luchtafweer geschut van de marine een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Aan het Soedanfront in Oost Afrika acti viteit van patrouilles en in de lucht. Vijan delijke troepen in hun kamp en colonnes op marsch zijn met machinegeweervuur en hommen bestookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. De duikboot Serpente onder bevel van luitenant ter zee tweede klasse Antonia Dot- fa heeft in den nacht van 20 op 21 dezer in het centrale deel van de Middellandschc Zee een vijandelijke vlootformatie aangeval len, twee torpedo's op een lichten kruiser afgeschoten en hem tot zinken gebracht, naar door de luchtverkenning vastgesteld is. De duikboot Mocenigo onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse Alberto Agostini heeft op den Atlantischen Oceaan twee groo- te koopvaarders met kanonschoten tot zin ken gebracht en een ander schip getorpe deerd. DE FRANSCHE WINTERHULP Het Fransche Winterhulpwerk, dat be staat uit inzamelen van geld en kleeren en dat nog wordt voortgezet tot het einde van deze maand, heeft tot dusver een be drag van 92 millioen francs opgebracht. Hiervan heeft Marokko 20 millioen en Al giers 16 millioen. VERWOESTINGEN IN BUENOS AIRES, Op Kerstavond is Buenos Aires door zwaar noodweer geteisterd, na een tropische zon negloed met een temperatuur van 33 gra den brak Dinsdagavond plotseling een on weer los, gepaard met een storm, die hoo rnen deed afknappen en aanzienlijke ver woestingen in de buitendijken aanrichtte, en door een wolkbreuk, vermengd met ha gelbuien. Heele stratenblokken stonden ten deele tot een meter onder water. De lucht haven heeft bijzonder geleden. Talrijke vliegtuigen in revisie zijn vernield of be schadigd. Er vallen geen menschenlevens te betreuren. De rietsnijders zijn in actie, om den oogst van dit seizoen binnen te halen. (Foto Pax-Holland). Personeel werkt korter in de fabrieken. Een van de grootste Amerikaansche be- wapeningsfabrieken, de Northrop Aircraft Corporation, heeft zich wegens gebrek aan aluminium genoodzaakt gezien den arbeids dag voor haar personeel van 2000 man van tien op acht uur terug te brengen, zegt het D.N.B.. De directeur-generaal, Cohu, heeft verklaard, dat in de Amerikaansche indus trie algemeen gebrek aan aluminium heerscht en dat dientengevolge alle vlieg tuigfabrieken daar zonder twijfel in de naaste toekomst wqj door getroffen zullen worden. De aluminiumfabrieken kunnen hun thans ontvangen opdrachten pas over 30 of 35 weken uitvoeren. Voor September volgend jaar mag men er niet op rekenen, zoo verklaarde Cohu, dat de Amerikaansche aluminiumfabrieken de gestelde productiecischen kunnen vervullen. Burgemeester, die hem jaren lang tartte, moet verdwijnen. Iedereen zal, aldus Belgapress, zich den strijd om Edingen herinneren. De houding van den burgemeester dezer stad, die zich verzette tegen de toepassing van de taalwet ten, heeft indertijd veel strijd verwekt. De heer Grammens en de strijdende Vla mingen hebben indertijd met „verfkwast en hamer".de rechten en de aanspraken van het Vlaamsche volk moeten bevestigen. In Januari zal het vier jaar geleden zijn, <v f* >f >v &kL ,v 4 7j; V - -• 'S's -ï '44 -< -w. De kanalen in Vlaanderen zijn weer bevaar baar. Terwijl langs de oevers de sporen van den strijd nog merkbaar zijn, vindt het scheepvaartverkeer weder ongehinderd plaats. (Foto Weltbild) „Hebt vertTonwen, hebt nieu wen moed". Het Fransche staatshoofd heeft een Kerstboodschap tot het Fransche volk ge richt, waarin hij zei: „Vergeet niet, dat het Kerstmis is, de nacht der hoop. Een nieuw Frankrijk is geboren. Dit Frankrijk is voortgekomen uit uw beproevingen, de roerselen van uw consciëntie en uw offers. Gij zult het verstaan van dit Frankrijk een mooi land te maken. Hebt vertrouwen, hebt nieuwen moed. Doet een gelofte met alle krachten aan deze wederoprichting mede te werken, opdat uw kinderen weder een blij Kerstfeest kunnen vieren. Schaart u om mij voor dit Frankrijk. Weldra zult gij de ster zien, die uw lot zal leiden. dat de eerste incidenten te Edingen plaats hadden. Niemand was er tot nu toe in ge slaagd den burgemeester van Edingen de wetten te doen eerbiedigen, of hem van zijn post te verwijderen, om verdere sabotage te beletten. Thans echter is de kruik gebarsten: de heerschappij van den burgemeester is voor bij. Hij zelf heeft zulks te kennen gegeven. Ziehier de vertaling van het biljet dat hij in Edingen heeft doen uithangen: Op bevel van den heer Grammens en van zijn taalcommissie, is het mij verboden de functie van burgemeester uwer stad verder uit te oefenen. Deze beslissing vereert mij. Ik ben mij bewust, mijn plicht te hebben volbracht. Ik heb steeds uwe stad, uwe rech ten, uwe vrijheden verdedigd. Gedurende 35 jaar hebt gij mij uw standvastige sympathie betuigd. Ik dank er u voor. P. Delannoy. Tijdens een onderhoud met den heer Grammens heeft deze 'verzekerd, dat ook de wethouder van onderwijs van Edingen en een paar weerspanninge schoolhoofden waar schijnlijk zullen verwijderd worden. Brandstoffenhandelaren aan nieu we voorschriften gebonden. Aan de brandstoffenhandelaren in Neder land is door het Rijkskolenbureau een cir culaire gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: Fn verband met hef gevorderde stooksei- zoen zullen wellicht eenige verbruikers op spoedige levering aandringen, doch wij doen een beroep op uwe medewerking om een be hoorlijke verdeeling van het beschikbare kwantum te verkrijgen, daar de verzending van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkele uwer afnemers ineens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de periode van 15 Decem ber 1940 tot en met 31 Januari 1941 en in de eerste plaats die afnemers te bedienen, die werkelijk directe behoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt geleverd uiteraard alleen indien de desbetreffende installaties met deze brandstof kunnen worden gestookt mag worden aangenomen, dat bij regel- matigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het publiek. Niet geaarzeld zal worden strenge maatrè- gelen te nemen, desnoods door inbeslagname der aanwezige voori'aaden, tegen die handela ren en particulieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen. Gistermorgen omstreeks zeven uur werd door voorbijgangers brand ontdekt in de op slagplaatsen der firma van Bonda aan den Gouwsluische weg te Alphen a. d. Rijn. De brandweer kon spoedig met de nieuwe groo- te motorspuit, alsmede met twee auto-mo torspuiten ingrijpen. Met een groot aantal stralen werd het vuur, dat inmiddels reeds door het dak van een der gebouwen naar buiten drong, bestreden en dank zij dit krachtdadig optreden kon de brand tqt dit gebouw worden beperkt. Helaas werden eenige voorraden voedingsmiddelen een prooi der vlammen, dan wel door het bluschwater zoodanig aangetast, dat zij vrijwel als verloren kunnen worden be schouwd. Verzekering dekt de schade. Nieuws uit het aquarium. In de kleine zaal van hef aquarium, in een der afdeelingen van de „Beek", is thans het opkweeken van forellen uit de eieren te zien. Een duizendtal eieren van de Cali- fornisclie regenboogforel, afkomstig van de Nederlandsche Heidemaatschappij, liggen er op horizontale ramen van glazen staaf jes in het koude heldere water van een kunstmatige heek. Een vernuftig, eenvou dig waterrad, door het instroomende wa er in voortdurende beweging gehoudem b^ng een levendige kabbeling van het .waterog pervlak teweeg, waardoor d nnvTndien aanmerkelijk verhoogd w°rclV „troom wordt er dan nog een aanhouden id van luchthoudend water toegevoei dat de eieren, ter grootte van een erv waarin de oogpuntjes der larven a zijn en aanstonds de larfjes met rose „dooierzakjes", die het overschot van den voedingsdooier uit het ei bevatten, z in omstandigheden bevinden, dieovereen komen met het natuurlijke milieu: nei koude, luchtrijke water van een stroomen- de bergbeek. Tenminste 1% liter water p minuut en per 1000 eieren stroomt er al dus over de beide broedraampjes met over zichtelijk verspreide eieren. In vroeger jaren werden m de yooiman ge zalmkweekerij van „Artis", die oudere Leden van het genootschap zich nog her inneren, duizenden jonge zalmen opge kweekt, die daarna in den Rijn werden uitgezet. Ook in de kweekhakken op den voor het publiek niet toegankelijken dienstgang van het aquarium werd heel wat vischbroed, heek- en regenboogforellen, zalm en hou- ting opgekweekt, maar dan voor embryolo gisch of ander wetenschappelijk onderzoek. De kweekbak, die er thans voor de be zoekers in de kleine zaal werd ^nebt, geeft op verkleinde schaal een aardig tn interessant beeld van het bedrijf en de^ver zorging in een forellen- en zalmenkweek - rij en aanstonds zal er ook de ontwikkeling der larven en de verdere opgroei der jonge forellen in jeugd- en volwassen kleed zijn te volgen. PURMERENDER SPOORMAN KRIJGT EEN JAAR CELSTRAF Voor de Haarlemsche rechtbank heeft de 53-jarige ambtenaar der Nederlandsche Spoorwegen J. J. N. uit Purmerend, terecht gestaan, die er van verdacht werd, onrecht matig de spaarduitjes van zijn buurvrouw, een weduwe geïnd te hebben De vrouw had een spaarbankboekje met f 1750 en verd. zou zich dit geld hebben toegeëigend door een valsche volmacht op te maken en deze van een valsche handteekening te voorzien. Verdachte beweerde, dat de vrouw hem verzocht had het geld te innen, toen zij kosteloos in een ziekenhuis werd verpleegd. Zji vreesde namelijk dat men zou ontdek- ken dat zij wel degelijk in staat was, haar verpleging te betalen. Ongeveer duizend gul- den zou hij aan de weduwe ter hand gesteld hebben, de rest moest hij volgens haar wcnsch op zijn eigen naam weer op de bank zetten. Uit het proces verbaal van de verklaringen der weduwe die inmiddels overleden was bleek evenwel, dat zij nooit een volmacht had geteekend en nimmer van haar buur man geld had ontvangen. De officier had tegen verdachte acht maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenis straf. De aanleg van de nieuwe aanvoerbuizen voor het gemeentelijk waterleidingbedrijt te Meppel is in vollen gang. - Een zwaar sluitstuk wordt met vereende krachten naar werksleuf gebracht (Foto Pax-Holland) Verdrag voor een crediet van ■60 mfllioen dollar onderteekend. Het verdrag tusschen Argentinië en de Vereenigde Staten over het verleenen van een dollarcrediet ten bedrage van 60 mil lioen door de in- en uitvoerbank der Ver eenigde Staten is onderteekend. Het cre diet zal worden geopend bij de Argentijn- sche Centrale Bank en wordt door de Ar- gentijnsche regeering gegarandeerd. Het verdrag over het verleenen van een crediet van 50 millioen dollar uit het Va- lutastabilisatiefonds der Vereenigde Staten zal dezer dagen onderteekend worden. Koop ging niet door, maar kippen verdwenen tóch. Onder Maarscn hebben kippendieven weer hun slag geslagen. Bij een landbouwer kwamen eenige mannen op bezoek die kip pen wilden koopen, maar de koop ging niet door, daar de boer zijn pluimvee wenschte te behouden. Deze mannen heb ben tijdens het bezoek goed rondgekeken en zijn later teruggekeerd om de kippen te halen, echter zonder betaling. Door verbre king vqn een slot wisten zij zich toegang tot het hok te verschaffen en daar veertig hennen te verschalken. De politie stelt een onderzoek in. De Kerstnacht niet ontzien. Engelsche vliegers hebben ook in den Kerstnacht van 24 op 25 December het Zwitsersche luchtruim geschonden. De Zwitsersche legerstaf maakt hieromtrent het volgende bekend: „Ook in den kerstnacht hebben vreemde vliegtuigen ons luchtruim geschonden. Na 23 uur vlogen, van het Noorden naar het Zuiden, in het gebied ten oosten van Chur, vliegtuigen over ons land. Geconstateerd werd, dat de toestellen op 25 December om 1 uur terugvlogen over het Benden-Enga- (lin. In Chur is kort luchtalarm gemaakt." Groote verkcersstagnaties. Sinds Zondagavond woedt in groote dee- len van Roemenië en vooral in de Oud-Roe- meensche laagvlakte een hevige sneeuw storm. Het verkeer was Maandag bijna den geheelen dag, ook in Boekarest, door den sneeuwval gestagneerd. De treinen rijden met groote vertragingen. -T-'-irrr--• -£>- w In scherpe tegenstelling met de laatste jaren vinden thans de takkenbossen grooten attrek vooral onder de bakkers, die op deze wijze weer tot de oude beproefde methode terugkeeren '(Foto Pax.Holl«nd)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6