FOTO-NIEUWS Van herberg modern hotel tot Op 1 Januari treedt de loonbelasting in werking en bij de voorbereidingen der administratie, welk met zich brengt, moeten de boekhoudafdeelingen der groote bedrijven in deze dagen heel e deze nieuwe wijze van heffing wat extra werk verzetten (Foto Pax-Holland) Het comfort la er verbazing wekkend op vooruitgegaan, maar met de romantiek la het gedaan Niet zoodra heeft het voorjaarszonnetje in ons land even om het hoekje gekeken, of velen beginnen al vacantie-plannen te maken en ook dit jaar zullen ondanks de moeilijke omstandigheden velen dezer plannen nog wel doorgang kunnen vin den. Waar zullen wij intrekken: bij fami lie (dit is meestal wel goedkoop, maar doorgaans minder aangenaam), in een pen sion of in een luxieus hotel? Of misschien in zoo'n romantische herberg. Ach, neen, dat kan natuurlijk niet, want de herber gen met het knappend vuur in de gelag kamer, de door een enkele pit verlichte gangen en de binnenplaats met keisteenen behooren immers tot het verleden. Romantiek der oude herbergen. Er stegen mannen met baarden en zwaar den af, vrouwen wier japonnen meters achter hen aansleepten, bisschoppen, die uit galakoetsen kwamen, welke bespannen waren met zes of meer paarden; edelkna- pen en ridders, rijke bóeren in kniebroe ken, marskramers, die alle kasteelen be zocht hadden, soms geheimzinnige vreem delingen, dikwijls soldaten. In sommige landen, b.v. Engeland, ver rezen de herbergen het eerst in de groote steden. Elders werden ze nabij kasteelen opgericht. In geheel Europa was een krans of lint, dat voor de deur werd opgehangen, het symbool van het aangename leven, dat achter die deur dus in de herberg geleid werd. Uit dien tijd is het spreek woord overgebleven: „Goede wijn behoeft geen krans". Een bosje bij elkaar gebon den houtspaanders .wees op de aanwezig heid van bier. Deze symbolen werden spoe dig gildeteekens. Aanvankelijk hadden de herbergen geen bepaalde namen. Zij heet ten naar de bewoners, maar dat was met ieder huis het geval. Later ontstonden be namingen zooals „De Struik" of ,,De Hout spaander", maar die waren niet typeerend genoeg. Opschriften der oude herbergen De herbergiers betrokken dan ook spoe dig het dierenrijk in hun zaken en toon den daarbij een voorliefde voor monsters en fabeldieren: ..De Griffioen", „De Basi lisk", „De Eenhoorn", „De Phoenix" en wat dies meer zij. Ook huisdieren kwamen er echter aan te pas: „De gouden Gans", „De bonte Koe", „De vergulde Os", „Het vlie gende Paard" enz., enz. Dikwijls ook kre gen de herbergen Christelijke namen. Zoo staat te Glastonbury in Engeland de be kende „Pilgrim's Inn". Deze dateert uit 1-470. In Londen was „The Golden Cross" beroemd. Hatfield in het graafschap Hert- fordshire had zijn „Eight Bells", welke her berg Dickens onsterfelijk maakte. De moderne hotels en café's hebben andere namenl Geleidelijk ontstonden uit de herberg twee nieuwe categorieën: het café en het hotel. Tot de eerste groep is ook de „kroeg" te rekenen, evenals het restaurant, het melkhuis of melksalon, en de twintigste- eeuwsche cafétaria of automatiek. Bij. de hotels moet men ook de logementen en slaapsteden indeelen. daar dit in feite ho tels zijn, zij zijn het van mindere rang. De hotels kregen echter spoedig namen, die niet aan menschcn worden gegeven, maar aan sterren, werelddeelen, landen en steden. Zij heeten bijvoorbeeld „Astoria- Hotel", „American-Hotel", „Savoy-Hotel', „De Stad Parijs" enz. Gedurende vele ja ren werden het „Savoy-Hotel te Londen en het „Grand Hotel" te Parijs als de beste hotels van Europa beschouwd, vandaar dat imitaties dezer beroemde gelegenheden als paddestoelen uit de geplaveide stedengron- den verrezen. Ja, zelfs menig dorp in Joe- go-Slavië geurt met een hotel van dien naam, zij het, dat men daar alleen van het „stroomende water" langs de wanden kan genieten, wanneer het regent. Hotels voor zeer speciale „klas sen" I Hotels niet 2 A 3000 ka mers. Een ander uiterste vormt het „Waldorf- Astoriahotel" te New Yorw, dat soms be titeld wordt als het „Niet-officieele paleis van New York", en een specimen van hy permoderne huisvesting kan worden ge noemd. Er wonen slechts millionnairs of menschen, die om de een of andere reden een andere soort beroemdheid genieten. Een gewoon mensch kan er niet aan denken, zich over den drempel te wagen. Het „Wal- dorf Astoria Hotel" is het grootste en hoog ste ter wereld, hoewel het „slechts" twee duizend kamers heeft tegen het „Steven Hotel" te Chicago drieduizend. Maar alle kamers in Waldorf Astoria zijn werkelijk grandioos. Nog enkele getallen: het ge bouw is .187 meter hoog en telt 47 étages volgens een anecdote zou professor Piccat'd, wanneer hij in New York is, altijd op de 47ste verdieping van het Waldorf Astoria wonen dertigduizend ton staal zijn noo- dig geweest om dit gebouw te verstevigen; voorts zijn daarbij elf millioen klinkers gebruikt. Van alle mogelijke comfort voorzien. De tijden zijn ook hygiënischer dan vroeger Iedere kamer heeft er radio en automa tische grammofoon, verder twee telefoons, lauw, warm en heet water, koel, koud en ijskoudwater. De moderne hotels mogen dan minder romantisch zijn dan de oude herbergen, toegegeven -moet worden, dat zij ■veel comfortabeler en hygiënischer zijn. In- de herbergen werd bijvoorbeeld niet al te veel water gebruikt; zij dateeren immers uit een tijdperk, dat een gewoonte om zich eens in de veertien dagen te wasschen al als „overdreven" werd beschouwd! Het ge zicht en de handen een beetje nat maken was immers al meer dan voldoende! Gelukkig is dit thans anders, hetgeen niet voor een gering deel te danken is aan de hoteldirecties. Wie zal niet met genoe gen zelfs bij de hevigste koude twee maal pei; dag een douche of een ander bad ne men, wanneer dit in een blinkend schoon en verwarmd vertrek kan plaats hebben en men bovendien water met éen tempe ratuur van allerlei graden tot zijn beschik king heeft? Zondagmiddag was in den Haagschen Dierentuin een Kerstmiddag georganiseerd door „Winterhulp Nederland" voor arme kinderen nlt Den Haag. De henderdan kin- deren werden aan een feesttafel onthaald. Het hoogtepunt weed bereikt toen de ea- deaux uitgedeeld werden. Met armen vel speelgoed ging het Kerstmannetje van ta fel tot tafel. Daarbij werd het stevig geassisteerd door den Direetew-Generaol van W.H.N., den heer Piek. (Foto Schtemaelp«MiL»fh.) T T - - Jong Nederland teekent. In „Arti et Amicitiae .te Amsterdam wordt de tentoonstelling gehouden ven teekeningen ingezonden voor den door de Nederlandsche vereeniging voor Teekenonder wijs uitgeschreven natlonalen teekenwedstrijd voor de jeugd. Meer dan 2000 inzendingen zijn binnengekomen (F0»0 Pax-Holland) Alle serduivenliethebbers in Nederland moeten vóór 15 Januari een nauwkeurige opgave verstrekken van de in hun bezit zijnde vogels, vermeldende ras, ringnummer, kleur en geslacht van iederen vogel (Foto Pax-Holland) De kerstboomen, die weinige dagen terug menige huiskamer sierden, hebben hun plicht gedaan en zijn nu een dankbaar speelgoed voor de jeugd (Foto Pax-Hollan4

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 12