Stadsdeel van LONDEN in HEL veranderd n1pper en pelle Hef meisje Artillerieduel bij Bardia voortgezet Piymouth en Harwich bestookt Racb'oproqra mma FEUILLETON P. G. WODEHOUSE Italiaaosch weermachtbericht Duitscb weermacbthericht Omtrent den luchtaanval op Londen geeft de Londensche correspondent van de „New York Herald Tribune" indrukwek kende verslagen, klaarblijkelijk betrekking hebbend op den aanval in den nacht van Zaterdag op Zondag. Duitsche vliegtuigen hebben Londen fel aangevallen en, naar de correspondent meldt, gedurende drie uur onafgebroken bestookt met zwaare ex plosieve en brandbommen. Eén stadsdetd was daarbij in een hel veranderd, waar duizenden brandweerlieden nog des och tends trachtten langzamerhand de vlam men meester te worden. Van af de Waterloo Bridge zag de oos telijke horizon er uit als een Wagneriaan- sche ensceneering, waartegen de St. Pauls kathedraal machtig afstak, afgeteekend te gen de laaghangende rookwolken. Van tijd tot tijd was de groote kerk ge heel verdwenen in de rookwolken. Het was een der kortste, maar zwaarste aanvallen. De aanvallers waren uit verschillende richtingen, als een eindelooze rij eenden, komen aanvliegen, en hadden de stad met alle soorten bommen bestookt. In één stadsdeel waren ruim 200 brand bommen neergekomen, die een reeks bran den hadden doen ontstaan. De groote sta len gebouwen stonden te trillen op hun grondvesten, toen de bommen neerhagel- den. Zij stonden te schudden, toen het af weergeschut met het hevigste vuur op den aanval antwoordde. De aanval was even plotseling geëin digd als hij was begonnen. Op het hoogte punt van den aanval was de straat prac- tisch van ieder verkeer vrij. De autobussen waren verdwenen en met enkele uitzon deringen ook de taxi's. Voor het eerst se dert weken, waren de ondergrondsche stations weer volkomen vol. Files van inenschen zochten beschutting in de in gangen van groote gebouwen. Door de branden, die door duizenden brandbommen waren ontstaan, was de ver duistering volkomen opgeheven. De cor respondent, die tusschen Picadilly en het Strand door den aanval werd verrast, be schrijft hoe de hemel overal rood gloeide, overal stegen vlammen op om vervolgens in rookwolken te verwijnen. Een bom Sloeg in de onmiddellijke nabijheid van een groot hotel in, waar het licht uitging, Langs de Theems sloeg een voltreffer in op een uit twee verdiepingen bestaande tram. De tram werd uit de rails gelicht en kwam 150 meter verder aan den anderen kant van de straat weer neer. Ook werden verscheidene gebouwen getroffen, die reeds hij vorige aanvallen schade hadden opge- loopen. Later heeft de correspondent een rond rit per auto gemaakt door het stadsdeel, dat het zwaarst getroffen is, en „waar reusachtige branden woedden". De auto reed over de slangen van de brandweer heen en onder de banden knerpte het van de glassplinters. Het getroffen gebied heeft een oppervlakte van meer dan een vier kante kilometer. .De „New York Times" publiceert een be richt uit Londen van de Associated Press, waarin wor&t gemeld, dat vele leden der luchtbescherming in wanhopigen strijd met de branden het leven hebben verlo ren. Talrijke stadswijken zijn in vlammen gehuld. De straten lagen vol brandweer slangen. De brandweerlieden moesten werken, terwijl voortdurend puinstukken neerstort ten. STIJGING DER CRIMINALITEIT IN ZWEDEN. Naar Dagens N'yheter meldt, is de crimi naliteit in Zweden in den loop van het laatste half jaar aanzienlijk gestegen. Op 1 December bereikte het aantal st.rafgevan- genen ongeveer de tweeduizend. Dit is het grootste aantal sedert 1933. Bij de misdaden betreft het vooral eigendomsdelicten. Ver- de vertoonen de gevallen van verduistering een neiging tot toenemen. door 41 „Goed, dan zal ik nu maar afscheid ne men." „Adieu, mr. Bevan, nogmaals hartelijk dank voor alles." Reggie drukte George's hand hartelijk. „Mr. Bevan, tot weerziens, je bent voor ons onbetaalbaar geweest. Je weet niet, welk een dienst je me bewezen hebt, ik hoop bin nenkort er jou op dezelfde manier een te kunnen doen. En houd nu den ouden heer even aan de praat tot wf weg zijn. En als hij 't vraagt, zeg hem dan, dat ons adres tot nader order Parijs is. Ho-la, he-la! Tra-la- la-la! Tra-la-la-la!" George manoeuvreerde door de zaal, Bellie Dore verwelkomde hem met een vriendelijk lachje. De graaf, die zich omgedraaid had, om te zien hoe dicht hij al bjj hem was, scheen minder "erheugd, hem te zien. Op zijn verbrand gezicht lag een bjj na angstige uitdrukking. Hij deed George denken aan een schooljongen, die op het een of ander kattekwaad betrapt wordt. „Dat had ik ook niet gedacht, jou hier te zien!" zei Bellie. „Maar wij schijnen elkaar overal te ontmoeten! Waarom heb je af scheid genomen van de kuikens en de bigge tjes? Ik dacht dat je er levenslang zoudt bljjven." „Ik moest hier voor zaken zgn," legde George uit. „Hoe maakt u het, Lord Marsh- moreton?" De graaf knikte vluchtig. „Zoo, heb jij herr ook al te pakken?" vroeg Bellie. „Wanneer ben jrj er achter gekomen?" „LorMarshmoreton was zoo vriendelijk mg verleden week een bezoek te brengen en het i .cognito op te heffen." „Wat is die Dedda een stiekemerd, hè?" verklaarde Bellie verrukt. „Weet je nog dien 234. Goeden dag, Wawhoooo L Allen zgn op de oude woon schuit klaar voor vertrek. 2. Op eens weerklinkt uit het oerwoud een krachtige roep, die Wawhoo moet gehoor zamen en weg is hfl. 235. Het leven aan boord. 1. De Majesteiten trekken hun koninklijke kle en uit, want ze zgn aan boord van de woonschuit, waar Pelle en Nipper bevelhebber zyn. 2. Daar brult Kurrki op eens: „Alle man aan dek. Het gaat om het leven!" Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 206. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der artillerie rondom Bardia voort gezet. Kleine gemechaniseerde Engelsche afdeeljngen, die trachtten onze versterkin gen te naderen, weiden afgeslagen. De luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en richtte mitrailleurvuur op vijan delijke gemechaniseerde afdeeüngen tijdens opeenvolgende offensieve acties. Talrijke strijdmiddelen weiden beschadigd en ver nield. In de zone van Giaraboeb is een vijande lijke aanval afgeslagen. De Engelschen heb ben eenige van onze bases gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. Aan het Grieksche front heeft de vijand operaties van locaal karakter ondernomen, doch is met zware verliezen afgeslagen. De formaties bommenwerpers en jagers van twee eskaders deden opeenvolgende aanval len op haveninstallaties, verdedigingsstel- lincren en troenen. Op de vijandelijke vloot- basis van Treveca werden door een stout moedig uitgeyoerden bomaanval branden en zware schade aan materieel, haveninstalla ties en aan een schip voor anker veroor zaakt. Boven Valona heeft het luchtafweerge schut van de marine op den morgen van den 29sten December een bommenwerper brandend omlaag gehaald. De jagers vingen de vijandelijke formatie op en schoten nog twee vliegtuigen neer. Eenheden van de vloot hebben zonder te worden gestoord vijandelijke stellingen aan de Grieksch-Albaneesche. kust met zichtbaar vernietigende uitwerking langdurig bescho ten. In Oost-Afrika niets van betcekenis. In den nacht van 29 op 30 December zijn vijandelijke vliegtuigen in twee opeenvol gende golven- over Napels gevlogen en heb ben vlugschriften benevens enkele bommen boven de stad lalen vallen. Woonhuizen werden getroffen. Zeven dooden en enkele «ewonden vallen te betreuren. Een onzer in den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten heeft een Engelschen bommenwerper neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den nacht van 28 op 29 December heb ben gevechtsvliegtuigen de haveninstalla ties van Plymouth aangevallen. De bom men veroorzaakten branden en ontploffin gen. In den loop van de gewapende verken ning overdag werden verscheiden voor den oorlog belangrijke doelen aan de Oostkust van Engeland met bommen bestookt. Bo vendien kreeg een belangrijke fabriek te Crewe bij een scheeraanval verscheiden voltreffers. Van een konvooi ten Oosten van Har wich werd een vrachschip van omstreeks 10.000 b.r.t. door bommen in brand ge stoken. Ten Oosten van Southwold is een mijnenlegger getroffen. Bij een aanval op een groot konvooi, 200 K.M., ten Noordwes ten van Londonderry. kreeg een vrachtboot een zwaren voltrefer, zoodat het met slag zij bleef liggen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vij andelijk oorolgsschip onder vuur genomen, toen het onder begunstiging van het weer de Kanaalkast poogde te naderen. In don afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen Lon den weer met bommen bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch en hezet gebied bommen laten vallen, die zon der uitzondering in het open veld of in zee terecht kwamen. De luchtdoclartillcric heeft twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. WOENSDAG 1 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 8.30 VARA-Almanak). 9.30 Orgelspel. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.45 Kamermuziek. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solisten (In de pauze VARA- Almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solisten. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Bach-cantate. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel. 4.00 Kinderliedjes met pianobegeleiding. 4.15 Vraaguurtje. 5.00 Kinderleesclub. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Nieuwjaarsrede met muzikale omlijsting. 6.00 Radio-fantasie. 6.40 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Economische vragen van de dag ANP. Hilversum II. 301.5 m NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gra- mafoonmuziek. 12.0 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Jac. Stoffer's sextet. I.50 Orgelconcert. 2.30 Bach-cantate (opn.). 3.00 Utrechts Stedelijk orkest, solisten en gra mofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.0 VPRO. „Aan de aanvang van het nieuwe jaar", toespraak. 5.15 Nieuws-, economische- en buersberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 NCRV-orkest en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Brabants praatje ANP. DONDERDAG 2 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. II.0011.20 Voor de jeugd. 12.15 GramofoonmuzieK. dag in den tuin, hoe hij ons voor het lapje hield Heusch, toen ze me gisteravond na het eerste bedrijf zijn kaartje brachten en ik naar beneden ging om eens te kijken hoe die Lord Marshmoreton er uitzag en Dedda vond. die bij de deur naar het tooneel stond te wachten, hadt je me wel omver kunnen blazen, zóó verbaasd was ik." ,,'t Is wel vijf-en-twintig geleden, dat ik voor het laatst bij die deur naar het tooneel stond," zei droevig Lord Marshmoreton. „Doe nu maar niet, of u Methusalem bent", zei Bellie lief. „Daar komt u niet verder mee. Ieder ziet toch, dat u nog maar een broekje is. Is 't niet zoo, George?" Met een handbewe ging duidde ze op den blozenden graaf. „Is Dedda niet een echt broekje?" „Precies, wat ik hem ook gezegd heb." LordMarshmoreton giegelde. Er is geen werkwoord, dat het geluid, dat hij voort bracht, weergeeft. „Ik voel me jong," gaf hg toe. 't Ware te wenschen, dat sommige jeunes premiers uit stukken, waar ik in mee speelde, zoo jong als u waren',, zeide Bellie „Een enkele keer ben je dankbaar, als ze nog tanden hebben." Zij wierp een blik door de zaal. „Je vrienden gaan weg, George. De heer en dame, met wie je lunchte," verklaarde ze. „Ze zijn opgestaan". „Dat is goed. Ik heb al afscheid genomen." Hij keek naar Lord Marshmoreton. De ge legenheid leek hem schoon, om het nieuws te lanceeren. „Ik lunchte met mr. en mrs. Byng," zei hg. Niet de minste beroering was merkbaar achter het verbrande voorhoofd van Lord Lord Marsmoreton. „Reggie Byng en zijn vrouw, Lord Marsh moreton," vervolgde George. Dit keer had hg de belangstelling van den graaf veroverd. Lord Marshmoreton keek verbaasd op. „Ze zijn juist naar Pargs vertrokken," zei George. „Maar Reggie Byng ls toch niet getrouwd? „Dezen morgen getrouwd. Ik was zijn ge tuige." „Wat heb jij het druk," viel Bellie in. „Maar maar „U kent zijn vrouw," zei George terloops. „Ze was een miss Faraday. Ze was geloof ik secretaresse bij u." Men zou onmogelijk kunnen ontkennen, dat Lord Marshmoreton ontroering toonde. Zijn monde opende zich en hg greep naar het tafellaken. Maar George begreep met, van welken aard de emotie was tot de ander met een zucht, welke hem uit het hart scheen te komen: „den hemel zg dank." George was verbaasd. „Is u blijV „Natuurlijk ben ik big!" ,,'t Is jammer, dat zg niet geweten heb ben, hoe u 't zou opnemen. Het zou hun een heele geruststelling geweest zijn. Ik geloof feitelijk, dat zij bang waren, dat het uw ver der leven geheel zou vergallen." „Dat meisje," verkondigde Lord Marsh moreton heftig, „maakte me gek. Altijd zat ze me na, om aan die beroerde familiege schiedenis te werken. Ze liet me nooit een oogenblik met rust..." „Ik vind haar heel aardig," zei George. „Ja, een aardig meisje," gaf his lordship met tegenzin toe. „Maar een lastpost in huis; altijd achter me aan, om door te gaan toet de geschiedenis van het geslacht. Alsof er niet wat beters te doen was, dan aldoor te schrijven over die beroerde gekken van voor ouders!" „Dedda is vandaag in de contramine," zei Bellie berispend, intusschen de hand van den graaf streelend. „Zoo uw voorouders af te takelen! U moest blij zi,l'n. dat u voorouders hebt. Ik wou, dat ik ze had. De familie Dore schijnt op te klimmen tot het presidentschap van Willard Filmore, dan geeft ze er als 't ware de brui van en verdwijnt van het too neel. Heusch waar! Ik zou het prettig vinden als ik wist, dat mijn betoudovergrootmoeder koningin Elisabeth met de pacht geholpen had. Ik voel veel voor de oude, deftige En gelsche geslachten." „Oude, deftige hersenschimmen!" beet de graaf haar toe. „Zag je, George, hoe zijn oogen flikker den? Dat is nu, wat ze aristocratische woede noemen. Het oude, edele bloed van de Marsh- moreton's begon over te koken." „Ik zag 't," zei George. ,,'t Was, .alsof het. weerlichte." „Och, Dedda, probeer ons maar niet voor den gek te houden," zei Billie. „U weet net zoo goed als ik, dat u wat blij is, dat bij iedere gelegenheid, dat u zich met scheren snijdt, er blauw bloed komt." „Allemaal gekheid," bromde de graaf. „Wat bedoelt u?" „De dwaasheid van titels en aristocratie. Niets dan fetisch-aanbidding. Een mensch is een mensch..." „Daar spreekt de geest van '76 uit!" be weerde George goedkeurend. „Je reinste bolsjewisme!" vond Bellie. Lord Marshmoreton deed, alsof hij de in terruptie niet hoorde. Er was een vreemde uitdrukking in zijn oogen. Het werd George, die hem met groote opmerkzaamheid had gade geslagen, duidelijk, dat in zijn ziel een openbaring plaats vond, dat gedachten, welke jaren lang in het diepst van zijn gemoed wa ren opgeborgen geweest, om uiting riepen. „Verduivelde onzin! Toen ik een jongen was, had ik machinist willen worden. Als jongmensch was ik socialist en dacht aan jiiets, dan aan werken voor mijn brood en 'mezelf een naam te maken. Ik wilde naar de koloniën. Canada. De vruchtenkweekerij was inderdaad al gekocht. Gekocht en betaald!" Even dacht hij na over de vruchtenkweeke- rij, welke al zoo lang tot het verleden be hoorde. „Mijn vader was een jongere zoon, Toen moest mijn oom op de jacht zgn nek breken en de baby, kleine stakker, kreeg kroep of iets van dien aardEn daar zaten we opgscheept met den titel en al mgn plan nen vergingen in rook!Allemaal nonsens! Dwaze nonsens!" Hjj beet op zgn sigaar. „En 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.20—1.35 Reportage. 2.00 Declamatie. 2.20 Concert (opn.). 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Zang en piano. 3.35 Pianovoordracht. 4.00 Disco-causerie. 4.45 Ensemble Pali. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Orgelspel. 6.25 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". (Met inleiding). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag ANP. Hilversum n. 301.5 m KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wg beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Nederlandsch concert (opn.). 3.00 Rococo-octet. 3.30 Rotterdamsch Philharmoriisch orkest en solist (opn.). 3.45 KRO-orkest en solist. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5 00 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Propaganda-toespraak. 6.00 Cabaretprogramma. 6.35 Nieuw^aarstoesjiiaak. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00 Persoverzicht veer binnen- en buitenland ANP. je kunt je er niet tegen verzetten," ging hrj treurig door. „Het ondermijnt je. Het werkt als zoo'n ellendig verdoovingsmiddel. Ik heb er zoo lang ik kon tegen gestreden, maar het gaf niets. Ik ben een even groote snob als ieder ander. Ik durf niet te doen, wat ik wil. Altijd maar denken aan de waardigheid der familie. In vijf-en-twintig jaar heb ik nooit iets uit vrije beweging gedaan." George en Bellie keken elkaar eens aan. Beiden hadden het onbehaaglijk gevoel, dat zij voor luistervink speelden en dingen hoor den., niet voor hun ooren bestemd. George stond op. „Ik moet nu verder," zeide hij. „Ik heb nog een en ander te doen. Ik ben blij, dat ik je weer eens gezien heb, Bellie. Gaat alles goed met 't stuk?" „Prachtig. Er wordt een hoop geld voor je verdiend." „Dag, Lord Marshmoreton." De graaf knikte, zonder iets te zeggen. In den laatsten tijd gebeurde het niet dikwijls, dat hij, zelfs maar in gedachten, opstond te gen het lot, waarmee de fortuin hem be deeld had en nog nooit van zijn leven had hij dit in woorden gedaan. Hij was nog steeds in den greep van de wonderbaarlijke onte vredenheid, welke zoo plotseling over hem gekomen was. Na George's heengaan was er stilte. „Ik ben blij. dat we .George gezien hebben." zei Bellie. „Hij is een aardige jongen!" Zij sprak bezadigd. Zij was zich bewust van een eigenaardig gevoel van genegenheid voor den gezetten, verbranden kleinen man tegenover haar. De vluchtige blik, dien zij in zijn inder- lijk had kunnen slaan, had hem haar leven dig voor oogen gebracht. „Hij wil met mijn dochter trouwen," zei Lord Marshmoreton. Even te voren zou Bellie ongetwijfeld die mededeeling beantwoord hebben met een grapje en haar twijfel hebben uitgesproken, dat de graaf een huwbare dochter zou heb ben. Maar nu was ze zondering ernstig ge stemd, een contrast met haar gewone lucht- hart.iheid. „O!" was alles, wat ze wist te antwoorden. „Zij wil met hem trouwen." In geen jaren was Bellie verlegen geweest, maar nu was ze het. Zi1 oordeelde zich zelf onwaardig, zulke bijzonder vertrouwelijke mededeelingen aan te hooren. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 14