De uitkeeringen V. P. R. 0. wordt opgeheven Staring in bit ilictriscbi mt ii DIN HAAG Pluimveehouders protesteeren op NEDERLAND Britsche druk op Ierland Hoe lang kan een mensch zonder s'aap? Hevige strijd in Thailand Winterhulp RADIO-OMROEP. Engelsche bomaanvallen Oudere arbeiders niet naar Duitschiand Stratenmaker zwaait met een putdeksel Anatolische dorpen geïsoleerd NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF Spoorwegongeluk op de lijn BERLIjN-HANNOVER Fransch-Japansche wrijving Amsterdamsche effectenbeurs io6%-io5% 76i/2 78 199% 202 Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHUIP#NEDERIAN0 Stort op 5553 of op 877 Voor de uitkeering van Winterhulp gelden de volgende bepalingen: werkloozen en armlastigen behoe ven geen aanvraag voor ondersteu ning in te dienen. In verschillende groepen komen zijautomatisch aan de beurt naarmate de geldmiddelen toenemen. Deze maand zullen die werkloozen ondersteuning ontvan gen, die door geringe verdiensten in het vrije bedrijf beneden het nor male steunbedrag blijven. Verder zullen in aanmerking komen gezin nen van werkloozen en armlastigen van zes en meer personen, die geen gezinsinkomsten hebben, welke ge deeltelijk worden vrijgelaten bij de berekening van het steunbedrag. Voor zoover eenigszins mogelijk zal bovendien een uitkeering worden verstrekt aan die „stile armen", die daartoe een verzoek indienden en van wie de inkomsten beneden een zeker bedrag blijven. Aangezien het aantal aanvragen zoo groot Is, dat aan lang niet alle verzoeken voldaan zal kunnen worden, omdat de voor deze maand beschikbare middelen dit niet toela ten. wordt men verzocht tot nadere aankon diging geen aanvragen meer in te dienen bij het stedelijk bureau. Moge het bovenstaande voor velen, die tot nu toe nog afwijzend stonden tegenover de Winterhulp, een aansporing zijn alsnog dit werk te steunen en voor hen die dit reeds deden, een reden om hun giften te verdub belen, daar anders een groot deel van de in nood verkeerende bevolking van de Winter hulp blijft verstoken. Het is een eereplichf voor de Amsterdamsche burgerij, voor hef g'heele Nederlandsche volk, dat zulks niet gebeurt. Tenslotte wordt nog gemeld, dat op het stedelijk bureau hard wordt gewerkt, om het beschikbare geld te verdeelen, terwijl intusschen de afdeeling organisatie weer op volle toeren werkt, daartoe prachtig bijge staan door een aantal vrijwilligers, om alles te regelen voor de derde collecte op 1 Febr. a.s. Vrijzinnig Protestantsche uit zendingen blijven. Het bestuur van den V.P.R.O. heeft, naar de „N.R.Crt." meldt, aan de predikanten, kerkeraden en kerkbesturen een omzend brief gezonden, waarin wij o.m. lezen: „Hoe de toestand in den omroep thans ook zal worden en hoe men over den gang van zaken mag denken: het staat vast, dat de kerkelijke uitzendingen op dezelfde wijze verzorgd zullen worden als tot nu. Het woord „kerkelijk" in den zeer ruimen zin op gevat, als in de V.P.R.O .-uitzendingen steeds tot uiting kwam. Ook de Vrijz. Prot. uitzen dingen zullen onder eigen verantwoorde lijkheid als uitingen van het kerkelijk leven in dezen zeer ruimen zin kunnen worden voortgezet. Met de andere omroepvereenigingen zal ook de V.P.R.O. als organisatievorm ver dwijnen. Na 1 Januari, als de nieuwe radio belasting in werking treedt, zou men dus geen lid meer van den V.P.R.O. kunnen worden of blijven. Het ligt echter geenszins in de bedoeling om nu de Vrijz. Prot. uit zendingen los te maken van de groote groep van Vrijz. Prot. luisteraars, het tegendeel is waar. Ten eerste zal de band met de kerken steviger worden en in de tweede plaats blijft „Vrije Geluiden" bestaan. Wat door samen werking en activiteit, wat door trouw en geloofskracht van tatloozen in onzen kring in 15 jaar werd opgebouwd, zal niet verlo ren gaan als op'dit oogenblik allen de han den ineenslaan." Tramverkeer uren lang stilgelegd. Gisterochtend in de vroegte het was ongeveer half acht is in Den Haag een ernstige technische storing opgetreden in het electrische net. Het tramverkeer werd door deze storing het meest gehandicapt. Overal hieven de tramwagens stilstaan en de vroege gebruikers van dit vervoermid del zagen zich genoodzaakt, hun tocht te voet voort te zetten. En dit was geen Pretje, want het was har slecht weer en boven dien nog aardedonker. Onmiddellijk ging men hij het G. E. B. met man en macht aan het werk om den tijdsduur van de stagnatie zoo korf mogelijk te doen zijn. Reeds na een uur was de sto ring in zooverre opgeheven, dat de trams weer konden gaan rijden. Doch daar dit tegelijk gebeurde ontstond er een overbe lasting op het electrische net, met het ge volg dat even later de tramwagens weer stil langs den weg stonden. Het duurde nu nog wel anderhalf uur alvorens de stagna tie definitief van de baan was. SLACHTOFFER! VAN DE GLADHEID. Tengevolge van de gladheid van den weg is Me?, van L„ wonende aan den Veenweg te Leidschendam, met haar rijwiel aan den Kostverlorenweg kom»n te vallen. Nadat het Nederl. Roode Kruis de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis St. Antonius Hove te Voorburg vervoerd. Naar men ons meldt is in het afgeloopen week-end wederom een aantal Engelsche vjiogtuigen boven ons land verschenen, wel ke boven een aantal dorpen bommen heb ben geworpen. Nergens werd echter noe menswaardige schade aangericht, daar de meeste bommen op bouwland neervielen Drie boerderijen moesten evenwel ontruimd worden daar het gevaar bestond, dat aan vankelijk niet geëxplodeerde bommen mis schien later tot ontploffing zouden komen. Ongeveer een dozijn huizen liep glasschade op. Boven de groote steden zijn de vliegers in het geheel niet verschenen. Personen zijn aan deze bombardementen niet ten offer ge vallen. Daarentegen zijn echter wel in de afgeloopen dagen twee Engelsche bommen werpers neergeschoten, waarbij het meeren- deel der inzittenden den dood vond. Ver schillende andere werden gewond en ze zijn naar het ziekenhuis vervoerd. DE MOORDAANSLAGEN TE LEIDSCHEN DAM. De kruideniersbediende, W. A. K., die ver dacht wordt in den nacht van 16 op 17 Nov. j.1. een moordaanslag te hebben gepleegd op burgemeester H. A. C. Banning van Leid schendam en den gemeentearchitect G. de Regt en die op 20 Nov. j.1. uit hoofde daar van werd gearresteerd, is Zaterdag j.1. voor- loopig op vrije voeten gesteld. STOOMBOOTDIENST ENKHUIZEN— STAVOREN. De spoorwegen maken bekend, dat met ingang van heden, 31 December de stoombootdienst EnkhuizenSta voren wordt bervat. 55 jaar de grens. Naar de TeJ. verneemt, zullen per sonen van 55 jaar en ouder niet meer in aanmerking komen voor plaatsing als werknemer in Duitsch land. Tot nu toe waren voor arbeiders, die naar Duitschiand gezonden werden, geen leeftijas grenzen vastgesteld. Het gevolg hiervan was, dat in de eene gemeente personen van 51 jaar te óud werden bevonden, terwijl in de andere gemeente arbeiders van ouder dan 60 jaar nog in aanmerking werden gebracht. In verband hiermee acht de se cretaris-generaal van Sociale Zaken het ge- wenschf. dat aan personen van 55 jaar en ouder geen werk in Duitschiand meer wordt aangeboden. Het is voorts meermalen voorgekomen, dat arbeiders van 15 tot IS jaar in Duitsch iand zijn geplaatst. Daartegen bestaat geen bezwaar, indien zij in gezinsverband ver trekken. Een persoon van zoo jeugdigen leeftijd kan echter niet als een volwaardi ge arbeidskracht beschouwd worden. Daar om heeft de secretaris-generaal den ge meentebesturen verzocht voortaan geen ar beiders beneden 19 jaar anders dan in gezinsverband voor plaatsing in Duitsch iand in aanmerking te brengen. Man bij burenruzie mishandeld Zondagavond ontstond in de Koninginne straat in Den Haag een burenruzie, waar van de 37-jarige M -I.. wonende in genoem de straat het slachtoffer is geworden. In een poort naast zijn woning is de man be werkt met een zwaar stuk ijzer, vermoede lijk een putdeksel. In bewusteloozen toe stand werd het slachtoffer hier aangetrof fen. waarop hij door den geneeskundigen dienst naar het izekenhuis :s gebracht. Hier bleek, dat hij een srhedelhruek bekomen had. Verdacht van deze mishandeling is in den afgeloopen nacht gearresteerd de 26- jarige stratenmaker J. A. C. K. Gisterochtend was de toestand van het slachtoffer naar omstandigheden redelijk. Volgens de nieuwste gegevens zijn door de overstroomingen in Zuidoost-Anatolië (Tur kije) zeventig dorpen getroffen. De wegen en spoorbanen zijn op vele plaatsen over stroomd en talrijke bruggen zijn sterk be schadigd. Men rekent op landbouwschade van grooten omvang. Over verliezen aan menschenlevens zijn nog geen gegevens ont vangen. De roode halvemaan en de soldaten zijn ontboden voor hulpverleening aan de noodlijdende bevolking. Wang Tsjing Wei waarschuwt tegen overdreven optimisme. De Japansche land- en luchtstrijdkrachten hebben gisterochtend een krachtig offensief ontketend tegen meer dan 10.000 man Chinee- sche troepen van de 51e en 171e divisie. De vijand trok zich in paniek terug, terwijl de Japansche troepen een voor een zijn in het berggebied ten westen van Natsjang gelegen stellingen in bezit namen. Nieuwjaarsboodschap van Wang Tsjing Wei. In een Nieuwjaarsboodschap, aan het Chi- neesche volk herinnert Wang Tsjing Wei aan de eerste resultaten van zijn regeering in het afgeloopen jaar, dat gewijd was aan de op heldering der internationale betrekkingen van China en hij begroet het komende jaar als het dertigste der Chineesche repubiiek, waarin het er om zal gaan, het in de vorige maand gesloten ChineeschJapansche ver drag te verwezenlijken, opdat China met de hulp van Japan bevrijd zal worden van de banden van een volksvreemd imperialisme, dat China uit eigen belang in een half ko lonialen toestand gevangen heeft gehouden. Wang Tsjing Wei onderschat niet de moei lijkheden voor China en Japan om dit doel te bereiken, hij waarschuwt tegen overdreven optimisme en roept alle onder het Sjoenking bewind levende Chineezen op het komende jaar niet ongebruikt te laten voorbij gaan, om den vrede voor geheel China tot stand te brengen en onverwijld met den herbouw des lands te beginnen. Desnoods economische dwang maatregelen. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft uit Rome: De stelselmatige aanvallen van de duik- booten en bommenwerpers der Asmogend- heden op de Britsche convooien worden in Londen als een bedreiging beschouwd, wel ke met den dag ernstiger wordt. Terwijl Duitschiand voortgaat talrijke duikbooten en stprke luchteskaders te' gebruiken, kan een groot deel van de met levensmiddelen, grondstoffen, wapenen en munitie beladen convooien. welke Engeland noodig heeft, niet op zijn bestemming komen en wordt de hulp van de Vereenigde Staten practisch nutteloos. Daarom richt Londen zich op drei gende wijze naar Eire, dat het rnili tair zou willen bezetten, meenende, dat het van de Iersche bases uit doeltreffend het optreden der duik booten zou kunnen bestrijden. Met ingang van 1 Januari worden hin derlijke economische maatregelen tegen Eire van kracht, met het doel het te dwingen de eischen van de Britsche regeering te aanvaarden. Mochten deze economische maatregelen niet de uitwerking hebben waarop Chur- chill rekent, dan zal Engeland tot maat regelen van geweld overgaan. Een En- gelsch dagblad heeft n.1. reeds, stellig op inspiratie van officieuse zijde, verklaard, dat bet vraagstuk der Iersche steunpunten voor Engeland van vitale beteekenis is en dat Engeland daarom besloten is dit vraag stuk zelf op te lossen, zoo noodig met ge weld. De misdadige voornemens verklaren de ernstige woorden van president de Vale ra, die gezegd heeft, dat het Iersche volk wellicht nog eens genoodzaakt zal zijn hardnekkig te strijden om zijn vrijheid te verdedigen. Een adres aan het departement van Landbouw en visscherij. Namens alle beroepspluimveehouders en kleine boeren in Nederland, die door de inkrimpingsmaatregelen zijn getroffen, heeft het „Veluwsche Comité van Actie in zake pluimveebeperking" een adres gericht tot den secretaris-generaal, wild. hoofd van het dep. van Landbouw en Visscherij, waarin uitvoerig de bezwaren worden ken baar gemaakt tegen het uitgevaardigde „Reglement tot hulpverleening aan ten ge volge van de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders". Aan het einde van dit adres is voorts het verzoek gedaan, een zoodanige regeling in het le ven te willen roepen, dat iederen pluim veehouder die de pluimveehouderij als hoofdbron van bestaan of als strikt nood zakelijke bijverdienste uitoefent, het uit de inkrimpingsmaaffregelen ontstane wer kelijke nadeel of althans een zoo groot mo gelijk vaststaand gedeelte daarvan, .ver goed worde. Het comité uit in zijn adres vele bezwa ren tegen de huidige steunregeling en te gen haar uitvoering. Als hoofdbezwaar voert het aan, „dat de steun voor de ge troffen pluimveehouders geen bedrijfs steun doch een gezinssteun is, al wil, aldus wordt gezegd, de toelichting ons dat soms wel doen gelooven". Er is bij dezen steun geen rekening ge houden met hen „die na jaren van noesten arbeid en vlijt zich een bestaan hebben op gebouwd, zoodanig, dat zij niet door de in krimpingsmaatregelen, van den eenen op den anderen dag, in nood komen te ver- keeren in den zin van de steunregeling". Evenmin, zoo gaat het adres verder, is rekening gehouden met de noodzakelijk heid, dat de getroffen pluimveehouder eenig geld moet reserveeren om in nor malen tijd zijn bedrijf te herstellen. Onder de kippenhouders, die in September 1939 minder dan 300 dieren bezaten, zijn er velen, die nimmer „kleine-hoerensteun" ontvingen, hun kleine bijverdienste uit de kippen niet kunnen missen en wel dege lijk schade lijden door de inkrimping, „a wordt die schade in de toelichting op pa pier omgetnoverd in een kleine winst." Deze steunregeling, aldus het comité, maakt kleine, hardwerkende zelfstandigen tot bedeelden, voornamelijk door de in schakeling van de klefne-boerenregeling. Na nog een reeks bezwaren te hebben aangevoerd, verzocht het comité ten slot te den secretaris-generaal een billijker re geling in het leven te willen roepen, als hierboven reeds genoemd. In het proefondervindelijke instituut van Harvard-universitv hebben onlangs 20 s - denten beproefd zoo lang mogelijk wakker blijven. Het Munchener Medizinische wo- chenschrift meldt, dat groote hoeveelheden koffie en gramofoonmuziek voor afleiding moesten zorgen. Na vijf dagen en nachten waren nog slechts twee studenten wakkei, kort vóór het einde van den vijfden dag gat een hunner het op, de laatste uren bracht ie andere in een soort schemertoestand door. Met de grootste energie hield hij tot het 121ste uur den slaap weg. Toen zakte hij in een, enkele seconden later was hij in diepen slaap. Over nadeelige gevolgen is niets be kend geworden. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden toekent hierbij aan, dat negen dagen de uiter ste grens schijnt te zijn, die het menschelijke organisme aan slapeloosheid verdraagt. Hon den kunnen het 17 dagen zonder slaap uit houden. Een Duitsch geneesheer heeft zijn indruk ken, bij het waken opgedaan, aangeteekend. In den eersten en tweeden nacht werd hij door een hevige vermoeidheid overvallen. Bijzonder lastig was het branden van de oogleden en de droogheid van de oogen. La ter verbreidt zich een gevoel van leegte door het lieele lichaam. Den -derden dag kan men nog mechanischen arbeid verrichten, maar het was niet meer mogelijk notities te maken en de poging den eigen polsslag na te gaan mislukte, na 20 slagen vergat hij al het aan tal. In den vierden nacht traden alle moge lijke droomverschijningen op, blijven zitten was toen gevaarlijk. Den laatsten dag kwa men de droomen ook in fel zonlicht, maar het gevoel van vermoeidheid was niet erger dan op den 'derden dag. Na 115 uur werd de proef afgebroken. Op het traject BerlijnIlannover is gis terenmorgen om -drie uur als gevolg van een blokstoring een goederentrein uit de richting Berlijn tusschen de stations Nenn- hausen en Rathenow op een sneltrein met verlofgangers gereden, die tot stilstand ge komen was, daar men aan de noodrem ge trokken had. Door de botsing werden de beide laatste wagens van den sneltrein be schadigd Onder de inzittenden van deze wagons vallen vijf dooden te betreuren. De zwaargewonden zijn naar het zieken huis Rathenow vervoerd en de lichtgewon den konden de reis voortzetten. Medische hulp was dadelijk ter plaatse. Nog in de ochtenduren heeft een commissaris 'van den minister van verkeer een aanvang ge maakt met een onderzoek op de plek van het onheil. Grenspatrouilles aangevallen. De hevige gevechten tusschen Thailand- sche en Fransch-Indochineesche grenstroe pen duren nog voort, zoo wordt door het opperbevel van Thailand medegedeeld. Op den avond van den 26sten vielen Indochinee,- sche strijdkrachten eensklaps grenspatrouil les van Thailand aan, doch trokken terug, toen de artillerie het vuur opende. Het bureau van voorlichting heeft gister morgen het volgende communiqué uitgege ven: Hajime Matsoemiya, de Japansche am bassadeur, heeft gistermorgen een ontmoe ting gehad met René Robin, den specialen Franschen vertegenwoordiger, in de ambts woning van den onderminister van buiten- landsche zaken, waar zij van gedachten wis selden omtrent algemeene aangelegenheden, die betrekking hebben op de economische betrekkingen tusschen Japan en Fransch- Indochina. De Japansche kolonie in Fransch-Indo- china heeft uiting gegeven aan haar hevi ge ontstemming wegens den toenemenden druk, waaraan de Indochineesche autori teiten de Annamieten blootstellen, die met Japanners in aanraking gekomen zijn. De Annamieten te Hanoi, onder wie zich loop jongens van kantoren en werkvrouwen be vinden, die in dienst van Japanners staan, worden streng ondervraagd door de Fran- sche autoriteiten. BRAND IN HET ANHALTER BAHNHOF. Gisterochtend om kwart voor zeven is in de bagageafdeeling van het Anhalter Bahn- hof te Berlijn brand uitgebroken. Deze brand breidde zich uit tot een reeks dienst vertrekken en de kaartjesloketten. De kaar tjes worden daarom voorloopig op andere plaatsen uitgereikt. Het treinverkeer van het. station wordt echter als gewoonlijk voorgezet. Aanvankelijk vaste, voor som mige fondsen zelfs willige markt. Later iets terugloopende koersen. Amerikanen meeren- deels aanzienlijk hooger. Be leggingen fractioneel beter. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L.K. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschiand 1930 5% 1013/16 101 97i/4 97% 1013/16 101 87 9/16-87% 8S%-88 5/16 89 Va 891/4 8OI/4 86% GEEN JAPANSCHE HULP AAN DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN. Een woordvoerder van de Japansche ma rine besfemnelde de berichten als zouden Duitsche oorlogsschepen de onder Japansche controle staande Chineesche havens benutten om van daaruit iacht op handelsschepen te maken, als onjuist er geheel verzonnen, al dus I P. Hij voegde daaraan toe, dat de Ja pansche marine zooiets niet zou toestaan Van de eveneens gemelde berichten, als zou- nen dergelijke Duitsche oorlogsschepen el- kander in de wateren van de .Tapansrhc man- daatseilanden ontmoeten, wist spreker niet& DUITSCHLAND D. Gr b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 86% 86% 's' Grav. '37 1 3% N.-Hol). '38 3 83% 83% N.-Holl. '38 II (3%) 3 86 86% R'dam '37 I. III 3% 84 83% Z.-Holland 1937 3 88 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 98 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farhenind. I G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194% 199% Ned. Ind. Handelsb. A 132 135 Ned. Handel Mij. c. v. A 124% 125 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 106%-105% Calvé Delft c.v, A. Centr Suiker Mij. Fokker g. A. - Lever Bros en Unilever cv.A125V2126% 130i/2-132 Ned. Ford 340 340 Philips G B.v.A. 2041/2-203% 2001/4-212% Philips pref. A 141 141% Bnitenland. Anaconda ropper c.v. A. 30%-30% 32-31% Beth Steel c.v. A 84%-85 90-87% Gen. Motors c.v. A. 54 55 Kennecot Copper c.v. A. 38%-3813/16 39%-39% North. Am. Aviation c.v.A 17% 18% Rep. Steel c.v. A, 26%-26% 26%-27% U. S. Steel c.v. A. 69%-70% 73%-72% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A'. Kon. Petr. Bnitenland. Shell Union c.v. A. 254 262% 267-269% 277%-274% Tide Water c.v. A. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. 12 5/16-12% 12 15/16-12 13/16 10 15/16-11% 11 7/16-11 9/16 Holland Amerikalijn A 122%-123% 124%-12i Java China-Japanlijn A. 156%—158 160-163%' Kon. Ned. Stoomb. Mij. 163%164% nat. bez. v. A. 166165 Kon. Paketvaart A. 247% 247% Ned. Scheepv. Unie A. 182—184 185%-186% Roft. Llovd A. 151-151 153 Stoomv. Mij. Nederland A. 156% 151 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. lavasche Cultuur N I S IJ. Ver. Vorstenl. Cult. 447-449 458-462 287 290 275% 276% 127-130% 133%-131% TABAKSONDERNEMINGEN. Delï Batavia Mij. 200% 203%-204% Deli Mij c. v. A. 274 282-279 Senembah 214% 220 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 284—280% Bandar Rubber Mij. A. 210 Deli Batavia Mij. A. 219 288%-293 224 224% Koersen voor stortingen op 31 Dcc. '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 301432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 3640: Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. - Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eenlging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler Ievenll

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2