UI 1940 Heel Indië „rookt"! fe prebihbeurtm Belangrijke raadsbesluiten Dinsdag 31 December 1940 Tweede Blad £tadó,nieuwLó Alle optimisme werd beschaamd toch werd de hoop niet verloren 100 procent verkoopswaarde! De gemeenteraadsvergaderingen van het afgeloopen jaar zijn een spiegelbeeld van den toestand, waarin onze stad verkeert. Het aan vankelijk optimisme van het college van B. #n W., dat in Mei met voorstellen durfde te komen, die een gezamenlijk bedrag van onge veer 1 mill. gulden zouden vergen, werd helaas wel zeer beschaamd. Drie dagen nadat de ge meenteraad aan de grootsche voorstellen van het college zijn sanctie had verleend, brak de oorlog uit en daarmee waren met één slag alle plannen van de baan en brak er voor het dagelijksch bestuur van onze stad een uiterst moeilijke tijd aan; maanden van vernieling en afbraak. Voor onze stadgenooten zijn deze we ken en maanden moeilijk te dragen ge weest. Voor de leiding van onze stad zijn de persoonlijke moeilijkheden niet minder grcot geweest dan voor ieder lid van de Heldersche gemeenschap, doch daarbij had men de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in Den Helder. Tal van maatregelen moesten worden genomen, maatregelen die pijnlijk waren om te ne men, doch die in het belang van de stad en haar bevolking wenschelijk waren. Nerveus en overspannen als de bevolking van onze stad werd, door de oorlogsge beurtenissen, die in het bizonder Den Helder zoo zwaar troffen, heeft men vaak onbillijk de maatregelen beoordeeld, die op- de Kerkgracht, door het hoofd van de gemeente werden genomen. Men was dik wijls onredelijk en onbarmhartig in zijn critiek, men vergat dat de beslissingen werden genomen door een man, die in al deze moeilijke r, aanden een voorbeeld van hooge plichtsbetrachting heeft gegeven, die zichzelf in niets ontzien heeft, die de gemeente trouw gebleven is in de zwaar ste omstandigheden. Öet woord van hulde, door het raads lid, den heer Meijer,, in de laatste raads vergadering aan onzen burgemeester gebracht en door den raad op spontane wijze onderstreept, was wel zeer op zijn plaats. Onze burgemeester heeft recht van spreken, omdat hij in alle opzichten trouw is gebleven en een voorbeeld gaf, dat in de geschiedenis van onze stad niet anders dan met gulden letteren aangeteekend kan worden. Het is te betreuren, dat, niettegenstaande allen arbeid, die gedaan is om van Den Hel der te redden wat er van te redden was, de afbraak doorgegaan is. De gemeentebegrooting voor 1941 sloot met een tekort van bijna een half millioen. Belastingverhoogingen zullen er net gevolg van zijn. Nu moet men echter niet denken, daarop wees wethouder v. d. Vaart, dat Den Helder veel ongunstiger ten opzichte van be lastingdruk is, dan tal van andere plaat sen in ons land. Wij waren aan den lagen kant, omdat onze financieele positie gunstig was. We zijn dus nu niet aan den hoogen kant met onze belastingheffing. Het optimisme voor de toekomst wordt door het college bewaard. En we deelen dat, „Het sal allés reg kom." Er zijn meer tjjden van tegenslag geweest in de geschiedenis van ons volk en onze stad kent ook haar zwarte bladzijden. We moe ten geduld en vertrouwen hebben en naast elkander blijven staan, sterkend en steu nend, begrijpend en vergevend, verwach tend een nieuw leven, ook voor onze stad. Een renteloos crediet, dat wei nig enthousiasme opleverde. In totaal kwam de gemeenteraad in het af geloopen jaar negen maal bijeen. De eerste vergadering werd gehouden op 9 Januari, waar in behandeling kwam het ver strekken van een renteloos voorschot aan het „Zeebad Huisduinen", voor herstel van de mij- nenschade. 1 3 raad zat met dit voorstel met een in één van de weeën van den oorlog, die toen al fel woedde tussfhen Duitschland en Engeland Het voorstel ging er met weinig en- thousiasme door. Door den burgemeester werd de ongunstige positie van het Zeebad belicht en hij wees op de noodzakelijkheid van het verstrekken van dit crediet, wilde men althans niet riskeeren, dat gebouwen en badpaviljoen tot een ruïne zouden worden. De raad nam het aan. Dank zij 'iet initiatief van de ver. „Huis- duiner Belang" en het krachtig werken van burgemeester Ritmeester, kon het be drag later aan de gemeente terugbetaald worden, omdat et uit Den Haag vergoed werd. Voor alle financieel gedupeerden op Huisduinen was dit een meevallertje. Het stiefkind: de Leeszaal. In de vergadering van 20 Februari werd het verzoek van het bestutir van de Openbare Leeszaal behandeld om een bedrag van 8700.ter leen te mogen ontvanger, en de subsidie aan deze instelling zoodanig te ver- hoogen, dat daaruit rente en aflossing kan worden betaald. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Tot adviseeren is het echter niet meer gekomen. 1 Vi ton voor de school aan de Javastraat. Vlotter ging hot met het voteeren van ruim 150.000 g .lden voor de nieuwe school (met gymnastieklokaal) aan de Javastraat. Een jaar daarvoor was voor ditzelfde ge bouw een crediet verleend van ruim 84.000 gulden. De stijging van de bouwprijzen had het project een 70.000 gulden duurder ge maakt en het is dus te begrijpen, dat er w inig enthousiasme was voor het voteeren van dit enorme bedrag voor een lagere s r'iool. De heer Uithol sprak over „Paleisbouw" en bepleitte zijn 12-klassige school in de Herzogstraat, daarbij gesteund door zijn partijgenoot, Dr. Feenstra Kuiper. De heer Schoeffelenberger wilde en houten nood- school bouwen. De heeren Terra en v. d. Veer voelden er eveneens wéinig voor. En zij be hoorden met elkaar tot de tegenstemmers van dit voorstel van B. en W., dat met 16 tegen 5 stemmen werd aangenomen. In dezelfde vergadering werd de heer R. Datema benoemd tot hoofd van de openbare U.L.O.-school, als opvolger van den heer Blom, die plotseling was overleden. Eén zaak. In de vergadering van 28 Februari besloot de raad met algeméene stemmen tot ontslag van den directeur der Gemente-Reuvging en Plantsoenen, den heer Maas, op welk besluit me aan het einde van dit jaar moest terug komen en het -ngedaan maken, door het we der in dienst nem.-n -an genoemden directeur. Uitbreidingsplan Huisduinen. 11 April kwam de raad opnieuw bijeen. Aan de orde kwam toen een voorstel tot ruiling van grond met de heeren Volkers en Grimijzer, voor bebouwing te Huisduinen. Het betreft hier het bebouwen van het terrein, ingeslo ten door den Tuintjesweg, den Duinweg en den Huisduinerweg. Een aardig plan, dat het dorp aan ree heel wat aantrekkelijker ge maakt zou hebben en waardoor wellicht verschillende Helders^hen besloten zouden hebben, om in de badplaats te gaan wonen. Het vond, helaas, geen doorgang. In deze vergadering werd tot hoofd van de openbare school te Huisduinen benoemd de heer J. Adolfs, tot hoofd van school 6, de heer R. Windsma. Het millioenplan. Lyceum- bouw, woningbouw en uit breiding van de begraafplaats. 7 Mei was een historische zitting voor den gemeenteraad van Den Helder. Op dien dag kwamen plannen ter tafel, zooals ze wellicht in geen andere vergadering van de Heldersche vroedschap ooit ter tafel zijn geweest. Plannen, die een geza menlijk bedrag zouden vragen van niet minder dan ruim 900.000 gulden. Dat ge tuigde van een bemoedigend optimisme en een gedurfd initiatief in een wereld, die rondom daverde van het oorlogsge weld. We waren toen zelf gelukkig nog buiten den waanzin, maar je wist nooit wat er gebeuren zou en ruim tweemaal vier en twintig uur later vielen de mag netische mjjnen in het Marsdiep, brandde het vliegveld De Kooy, was Nederland in rouw. Die grootsche plannen van het College en den Raad vielen daarmee in duigen. Volkomen! Het ging om de uitbreiding van het gemeen telijk Lyceum met een Beta afd. en een B.-op- leiding aan de afd. H.B.S., waardoor de ge- heele middelbare opleiding van de Heldersche jeugd onder één dak zou komen. Een plan, dat inderdaad gedurfd van opzet was. Dr. Feen stra Kuiper uitte zijn waardeering aan het College voor dit initiatief en op de hem eigen wijze zette hij de groote voordeelen van deze onderwijs-combinatie uiteen. Door den Voorzitter werd het een „vredeswerk'.' genoemd, waarvan hij hoop te, dat het doorgang zou vinden, tot heil van de gemeente Den Helder. Het plan kon de goedkeuring van heel den Raad oogsten, op de stem van den heer Schoeffelenberger na. Bij dit plan inbegrepen was de verkoop van de Zeevaartschool aan het Rijk en de overbrenging van het zeevaart- onderwijs naar het gebouw van het Lyceum aan de Hoofdgracht, waar dan tevens het in ternaat gevestigd zou kunnen worden. Het geheele plan kostte een bedrag van ruim een half millioen. In dezelfde vergadering kwam ter tafel het voorstel tot uitbreiding der begraaf plaats, waarmee een bedrag van 173.000 gemoeid zou zijn, waarbij inbegrepen een som van bijna 40.000 gulden voor een aula. De uitvoering van dit plan, dat door den raad werd aangenomen, is nog niet van de baan en we meenen te weten, dat er bin nenkort mee begonnen zal worden. De bouw van 52 woningen door Woning stichting, w.o. 30 voor groote gezinnen, was een voorstel, dat een bedrag van 220.000 vroeg, doch dat meer dan noodig wa3, omdat een góed half jaar geleden er dringend gebrek was aan woningen. De toestand kan wel snel en radicaal veranderen. Tot dezen bouw werd door den Raad z.h.s. besloten. Zal het plan binnén afzienbaren tijd nog uitgevoerd kunnen worden! Het is niet ohmogelijk. De toestand kan zich weer snel ten goede wijzigen en dan zullen de vraagstukken van dien 7en Mei weer even actueel en noodzakelijk 'zjjn. Honderdduizend gulden De zwartste dag voor den gemeenteraad was de vergadering op den tweeden Pinkster dag, waarop een bedrag van 100.000 gulden gevoteerd werd in verband met den oorlogs toestand. We zullen die vergadering niet licht ver geten. Inrichting noodziekenhuis. Geen overname radiodistri butiebedrijf. In de vergadering van 30 Juli herdacht de voorzitter, bij den aanvang, terwijl de raads leden zich van hun zetels verhieven, de slacht offers van de bombardementen, w.o. het raadslid Van Buuren. Het was een ernstig woord, dat de burgemeester aan hun nage dachtenis wijdde. In deze vergadering werd besloten tot in richting van het noodziekenhuis te Juliana- dorp. Een teeken des tijds. Besloten werd om niet over te gaan tot overname van het Radiodistributiebedrijf. Alle stof, die hierover opgewaaid was, was dus tevergeefs geweest. Intusschen is het bedrijf toch uit particuliere handen overgegaan in handen van de overheid. Er is in dit geval weinig over gesproken, het is plotseling ge beurd, met één pennestreek werd aan dit particulier initiatief een einde gemaakt. Het politiekorps werd in deze vergadering uitgebreid met 20 man. Belastingverhooging. De volgende raadsvergadering werd 10 Sep tember gehouden. Hier werd besloten tot ver hooging van het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting. Dr. Loesberg en de heer Dol, respectievelijk plaatsvervangers van Dr. Feenstra Kuiper en den heer Van Buuren, werden in deze zitting als raadslid geïnstalleerd. Een noodschoolgebouw te Julianadorp. In de raadsvergadering van 22 Octboer werd Julianadorp „verblijd" met een tweede nood» gebouw. Was het eerst het ziekenhuis, dat als teeken van den tijd in het dorp onderdak ge bracht zou worden, als direct gevolg daarvan was de bouw van een noodschool wenschelijk, omdat de school als ziekenhuis in gebruik was. In de vergadering van 22 October werd hiertoe besloten, tot vreugde van de platte- landsouders. die <edert eenige maanden hun schoolgaande jeugd „tot last" hadden. Er gin- nen nog eenige weken mee heen, alvorens deze noodschool zijn deuren kon openen, om de Julianadorper en Heldersche jeugd te ont vangen. Een bedrag van 4600 gulden werd voor deze school gevoteerd. Aan het einde van de vergadering had het afscheid van den gemeente-ontvagner, den heer Van Dalen, plaats. De laatste vergadering. Het tekort van een half millioen. De laatste vergadering was in hoofd zaak gewijd aan de behandeling van de gemeentebegrooting voor het volgend jaar. Dat deze een weinig opwekkend beeld zou vertoonen was te voorzien. De uitgaven overtreffen de inkomsten met een bedrag van bijna 500.000 gulden. Een verhooging van de gemeentefonds belasting en van den gasprijs is daarvan het gevolg. Iedereen rookt in Indië, mannen, vrouwen, kinderen! Overal verbouwt de bevolking dan ook tabak, hier meer, daar minder. In Mid den- en Oost-Java, is op eenige plaatsen een echte volkscultuur van tabak ontstaan. De tabaksbladeren worden op primitieve wijze tot rooktabak verwerkt. Evenals hier, hebben aanplantingen in de tropen te lijden onder ziekten en plagen. Bij tabak begint 't al met het pas uitgestrooide zaad. De mieren komen er op los, eten het op. Op sommige plaatsen strooit de bevol king een mengsel van geraspte kokosnoot of suiker en zemelen op de bedden. De mieren eten dit op, laten het zaad liggen. Aan zaadbedden der tabakscultuur onder Europeesche leiding wordt al dadelijk veel meer zorg besteed: de kiemplantjes staan er we' onder „klamboe's" (zoo heeten de mus blad gerold, vormt de gewaardeerde sigaret, die thans echter gedeeltelijk verdrongen wordt door de uiterst goedkoope (5 10 voor één cent!) op Java gefabriceerde sigaret. Tabak, voor de Europeesche markt bestemd, eischt heel veel zorg. In de Vorstenlanden (Midden-Java) en ook in Oost-Java en Deli vallen de groote droogschuren voor tabak op, geheel van hout opgetrokken met een dak van bladeren. De afmetingen zijn: lang pl.m. 80, breed 20, hoog pl.m. 10 nieter. De met zorg ge kweekte bladeren worden tot bundels vereenigd aan ijzerdraad geregen en in de schuren opge hangen (zie foto). De heele behandeling eischt veel zorg. Tot balei samengeperst, vindt de op Java en Sumatra geteelde tabak haar weg over heel de wereld. Zelfs de primitiefste stammen verbouwen tabak. Van bereiding is b.v. bij de Dajaks geen kietnetten om de bedden in de slaapkamers), zie foto. De jonge, pas aangeplante plantjes worden tegen de felle zon beschut telkens begoten, eischen veel zorg. Mest speelt bij het kweeken ook een voorname rol, zoo ook het winnen van goed zaad. Is de plant rijp, dan worden de bladeren tot bundels vereenigd en gedroogd. De bevol kingstabak is in 4 5 dagen geelbruin. Men kerft ze, na de bladeren van de stelen en de dikke nerven ontdaan te hebben. Dit kerven der tabak, vooral dat van de heel fijne, eischt veel handigheid. Nadat ze gedroogd is, hetzij in de zon of boven het vuur, maakt men er pakjes van bepaalde grootte van. Deze wor den in bamboe-mandjes verpakt en na onge veer 40 dagen te zijn bewaard, ter verhooging van de aroma, verzonden, heel den archipel door. Dit is de bekende en bij de bevolking zoo geliefde Java-tabak. Een plukje in een sprake. Het product heeft, naar mijn meening, geur noch smaak. Ik heb het ook eens moeten rooken, weken lang, toen de cantine van het garnizoentje in Apo Kajan uitverkocht was. Simin, mijn soldaat-huisjongen, geboren en ge togen in het tabaksland van Midden-Java, praepareerde ze voor ons beiden. Eens meng de hij ze met ananassap. Maar dat smaakte niet. Toen aromatiseerde hij ze met heel fijn poeder van peper en suiker. Simin vond zijn eigen gemaakt rooksel „pittig". Maar toen er na drie weken weer aanvoer kwam van de bekende blauwe pakjes „shag van de we duwe" gaf hij aan die gaarne de voorkeur. En ik ook. Dr. H. F. TILLEMA. (Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam.) Onze gemeente, die er zoo gunstig voor stond, was door den oorlog met zulke spron gen achteruitgegaan, dat men slechts met veel spul en moeite de touwtjes aan elkaar kan knoopen. Als het nog maar blijft bij die vijf ton, want dit tekort van een slordige 500.000 gulden kan natuurlijk straks best overtroffen worden door een bedrag, dat nog eens zoo groot is. Wie weet het???Alle cijfers zijn een slag in de lucht, er is niemand, die eenige zekerheid kan geven, dat het ko mende jaar niet alle begrootingscijfers hope loos in de war zal sturen. De heer Uithol sprak in deze vergadering zijn laatste woord. De heer Janzen schreef zjjn laatste stenogram. Er is een tijd van kernen, zoo zei de spreukendichter reeds, er is een tyd van gaan Na uiting van de beste wenschen aan het adres van de raadsleden en hun gezinnen werd deze vergadering door den voorzitter besloten. Het was een bewogen jaar voor onzen raad. Zij, die heengingen. Door de omstandigheden, waarin onze stad geraakte, verloor de gemeenteraad eenige van zijn meest ambitieuze leden. Het was Dr. P. Feenstra Kuiper, die de stad verliet tenge volge van zijn ontslag als leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine. De heer Uithol nam afscheid wegens vertrek naar Den Haag. Belde heeren hadden sinds de laatste raadsverkiezing voor een en dezelfde partij zitting, n.1. gemeente en nationaal belang. Hoewel geheel verschillend van karakter, van temperament, van ontwik keling, hadden beiden dit met elkaar ge meen, dat ze hun taak als raadslid serieus opvatten en zich er nimmer met den Franschen slag afmaakten. Hun stem zal aan de Kerkgracht ongetwijfeld gemist worden. De heer K. van Buuren, die tengevolge van een der bombardementen het leven liet, was vertegenwoordiger van de S.D.A.P. Hij was een weinig op den voorgrond tredende figuur, een bescheiden mensch een van de platte landsvertegenwoordigers. DINSDAG 31 DECEMBER 1940. Evangelisatie (Palmstraat) N.m. 3 y2 uur, Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) N.m. 2 uur. Dienst. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. N.m. 7 uur, Dankgebedstond. WOENSDAG 1 JANUARI 1941. Westerkerk (Helden der Zeeplein) V.m. 11 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.m. 10.30 u., Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V.m. IC uur, de heer J. Rebel. LEGER DES HEILS. Zaal Spoorgracht 35. N.m. 5 uur, Mottomeeting 1941. JULIANADORP The Star of Hope Mission. N.m. 3 uur de Heer J. Sevensma van Amsterdam. DIENSTEN IN DE OMGEVING. DINSDAG 31 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, n.m. 2.30 uur, Ds. Kapteyn. Col lecte. Hippolytushoef, n.m. 4 uur, Ds. v. Beek. Heerhugowaard, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, n.m. 3 uur, Ds. Oosterbaan. Broek op Langendijk, n.m. 7 uur, Ds. Ooster baan. Hippolytushoef, n.m. 2.30 uur, Ds. de Wilde. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Geref. Kerk. Wieringerwerf, n.m. 3.30 uur, Ds. H. van Twillert. Slootdorp, n.m. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Evangelisatie. Breezand, n.m. 7.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, n.m. 8 uur, de heer F. van Rossum. Alkmaar (in de Unie, Koorstraat), n.m. 7 uur, Ds. Ruijs. WOENSDAG 1 JANUARI. Geref. Kerk. Schagen, n.m. 2.30 uur, Cand. v. d. Meye, hulpprediker. Wieringerwerf, v.m. 10.30 uur, Ds. H. van Twillert. Bevestiging Ambtsdragers. Slootdorp, v.m.' 10.30 uur, Ds. L. J. Goede. Evangelisatie. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10.30 uur, de heer F. van Rossum. N.m. 2.30 uur Samenkomst voor jong en oud. Bergen (dr. van Peltlaan 1), v.m. 10.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Alkmaar (in de Unie, Koorstraat 10), v.m. 10.30 uur, Ds. Ruijs. Doopsgezinde -Gemeente. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Schmidts.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5