Driemanschap in Frankrijk DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Houten hulpkerk verbrand Verduisteren 5.44 uur Darlan Flandin Huntziger Rotterdam gedeeltelijk stroomloos R00DE KRU1SSCHEPEN NAAR GRIEKENLAND Amerikaansche vloot wordt versterkt Dc Paus ontvangt Romeinschen adel VOLGELINGEN VAN DORUS RIJKERS Zelfbestuur in Indo-China Radiotoespraak van Matsoeoka CANTINES IN ALLE WERKKAMPEN Rotterdam heeft 27 millioen tekort JAPANSCHE luchtaanvallen Lijk van Engelschen vlieger aangespoeld Schip bij Volendam in het ijs bekneld KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 6 JANUARI 1941 69e JAARG. No. 9123 steiger (foto Pex-HoHee^ Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 48 uur HELDERSCHE COURANT Uitga** der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Uit Vichy wordt vernomen, dat maar schalk Pétain, na het ontslag van Baudoin te hebben aanvaard, besloten heeft over te gaan tot een radicale reorganisatie, van het regeeringssysteem, waarbij een Trium viraat (driemanschap) in het leven zou wosden geroepen, dat zou zijn voorzien van uitgebreide volmachten en onder de bevelen van den chef van den staat zou staan. Het triumviraat zal worden samen gesteld uit den minister van marine, ad miraal Darlan, die president zal zijn, en zich zal belasten met de leiding van bin- ïienlandsche zaken, generaal Huntziger en minister Flandin. Vol belangstelling wordt zoowel door de as- mogendheden als door Londen de ontwikke ling van de regeeringscrisis in Vichy ge- yolgd. Ondanks de stellige verzekering van offi- cieele Fransche zijde, dat de verwijdering van Laval uit de regeering te wijten was aan geschillen van hooge binnenlandsche poli tiek, beseft ieder dat de kwestie genade of ongenade voor Laval beteekent voor of tegen samenwerking met Duitschland. Beziet men de samenstelling van het drie manschap, dat thans met dictatoriale macht bekleed, Frankrijk zal gaan besturen, dan valt allereerst de sterke militaire inslag op. Niet alleen dat aan Admiraal Darlan het voorzitterschap is toegewezen, het feit, dat twee van de drie leden militair zijn, spreekt xar! ®en streven van Pétain om bij alle re gelingen welke nog zullen moeten worden getioffen, aan het militaire element grooten invloed toe te kennen. Dat Flandin in het driemanschap is opge nomen, is begrijpelijk; was hij, die steeds pleitte voor een FranschDuitsche samen werking, na de ongenade van Laval ook ver wijderd, dan zou de samenstelling van het triumviraat weinig anders dan anti-Duitsch kunnen worden genoemd, daar immers van de beide militairen niets bekend is over hun houding ten opzichte van Duitschland. Thans ziet de gevonden oplossing er vrij neutraal uit. Dat men te Berlijn de verdere ontwikkeling met Argus-oogen volgt, valt te begrijpen. Men heeft daar de verwijdering van Laval, met wien men in Duitschland zeer goed kon opschieten, rr^t leedwezen gezien en behoudt zich voor z'n standpunt te bepalen naarmate de nieuwe Fransche regeering haar stand punt nader bepaalt. VERSTOORDE GODSDIENSTOEFE NING TE ARNHEM. Tienduizend gulden schade. Gistermorgen is de houten hulpkerk der Nederduitsch Hervormde Gemeente in Arnhem-Zuid door brand verwoest. In ver band met de uitbreiding van de gemeente Arnhem in dit stadsdeel en in afwachting van den bouw van een definitief kerkge bouw, had de Nederduitsch Hervormde gemeente van Arnhem in dit gedeelte van de stad een houten hulpkerk laten plaat sen, welke plm 200 personen kon bevat ten. Gistermorgen tijdens den dienst be merkte een der aanwezigen, dat een hou ten koker, welke om een met asbest bevei ligde kachelpijp was aangebracht, vlam had gevat. Hij waarschuwde den koster, die met behulp van een snelblusscher het vuur tevergeefs trachtte te dooven. Onderwijl werd de dienst onderbroken en verlieten de aanwezigen, zonder eenige pa niek, het kerkgebouw. Men alarmeerde de brandweer, die na ëenigen tijd verscheen en met een paar stralen den strijd tegen het vuur aanbond. De vlammen hadden echter inmiddels gre tig voedsel gevonden in het geheel uit hout opgetrokken gebouw, dat dan ook tot den grond toe afbrandde. Slechts een gedeelte van een aan de ach terzijde gelegen zaaltje is, hoewel zwaar beschadigd, blijven staan. De stoelen heeft men nog kunnen redden, alsmede een fraaien ouden statenbijbel, welke op het spreekgestoelte lag, doch het orgel (een groot harmonium) alsmede een bronzen luid- klokje, ging verloren. De schade wordt op ruim f 10.000 geraamd. Het gebouw was tegen brand verzekerd. Het was eerst eenige maanden geleden in gebruik genomen. Ook Den Haag ondervindt de gevolgen. Zaterdagmorgen is storing ontstaan in de electriciteitsvoorziening te Rotterdam, hoofdzakelijk in het Oostelijk stadsdeel. In vele gevallen werden menschen verstoken van electrisch licht, terwijl ook de Rotter- damsche electrische tram op een zeer druk morgenuur werd gestagrteerd. De oorzaak van deze storing staat nog niet vast. Vrij spoedig nadat het euvel zich openbaarde, wist het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf een en ander te ondervangen. Tengevolge van deze storing werd de electrische centrale te 's-Gra.venhage plot seling voor de noodzakelijkheid geplaatst alleen in de geheele stroombehoefte te voor zien. Gedurende den tijd, die het nemen van de daarvoor noodige maatregelen ver- eischte, was de spanning lager dan nor maal. Daardoor dieeft ook het tramverkeer aldaar geruimen tijd stil gestaan. VLIEGONGELUK IN DE VER. STATEN. Een transportvliegtuig der Amerikaan- sche marine is in de nabijheid van San Diego (Californië) neergestort. De elf in zittenden, die tot den marineluchtvaart dienst behoorden, werden gedood. Het probleem van den Stillen Oceaan. De voorzitter der vlootcommissle van het Amerikaansche Hnis van Afgevaardigden, Vinson, heeft ver klaard, dat de Amerikaansche vloot dit laar met een geheele reeks nieu we schepen, waaronder twee slag schepen, versterkt zal worden. Van den zomer zullen de slagschepen North Carolina en Washington, ter grootte van 35000 ton elk, in dienst gesteld worden. Het aantal Ameri kaansche slagschepen stijgt daarme de tot 17. Nog 15 andere slagschepen zijn óf wel in aanbouw, óf in op dracht gegeven. Van de oorlogsbodems, waartoe het vorige congres zijn toestemming verleend heeft, is er echter nog geen enkele op stapel gezet. Het probleem van den Stillen Oceaan zal dit jaar eveneens vooraan op de politieke agenda staan, schrijft het Japansche blad Makayo Sjimboen. Het orgaan is van mee ning, dat president Roosevelt het congres zal verzoeken. Engeland en China zooveel moge lijk oorlogsmateriaal te leveren, teneinde die landen in staat te stellen hun strijd voort te zetten. Wanneer men de overwegingen kent. die Roosevelt met deze hulpverleening heeft kan men niet van een wensch van den Ame- rikaanschen president spreken, de mensch- heid te helpen, wel echter van een voorne men om in troebel water te visschen. Ame rika moet wel weten, dat men zich bij zulk een gehuichelde menschlievendheid gemak kelijk de vingers kan branden. Het blad wijst erop. dat het belachelijk is, wanneer de Ver. Staten in verband met het Japan sche voornemen een Groot-Aziatisch levens gebied te stichten, van een bedreiging hun ner economische levensrichting spreken. De ze z.g. levensrichting is altijd nog ruim 7000 mijl van Amerika verwijderd. Voor de Ver. Staten is Oost-Azië slechts een handelsge bied. Voor Japan daarentegen is het een le vensrichting in den waren zin des woords. Wanneer de toestand zich zoo' blijft ontwik kelen als thans, zal de tot dusver nog in vrede levende Stille Oceaan door de prak tijken van de Ver. Staten tot een oorlogs haard worden. De Paus heeft gisterehochtend de leden van den Romeinschen adel ontvangen, die Z.H. hun nieuvyjaarswenschen kwamen aan bieden. Op een toespraak van Prins Orsini antwoordde de Paus met te zeggen, dat hij gaarne onder Romeinen vertoefde, aangezien hij zelf een Romein was. Z. H. wees er op, dat in dezen oorlogstijd de plichten der liefda digheid zijn van de gefortuneerde families. Tenslotte sprak de Paus den wensch uit, dat op dit conflict een rechtvaardige en blijven de vrede moge volgen welke den volkeren voor altijd de eendracht verzekere. Daarna gaf de P^us zijp apostojischen zegen. Drenkelingen aan den haak van het melkjuk. J. Stijl Jr. en T. Zijp, beiden wonende te Watergang, hebben tot taak 's nachts de „An- toinette" in Amsterdam te lossen, wanneer deze boot met een lading melk uit Purme- rend arriveert. Viermaal, aldus de Prov. N.H. Crt., hebben deze streekgpnooten nu reeds het reddende „juk" toegestoken aan „perso nen, die bij de z.g. melkmarkt aan de Prins Hendrikkade te water waren geraakt. Deze drenkelingen waren, komende uit de Haar lemmerstraat, pardoes in de z.g. Haarlemmer sluis geloopen. Het waren vogels van diverse pluimage, die door de Walergangsche sjouwers van een wissen dood werden gered. Tot hen behoor den, behalve een timmerman van den Oost- zanerdijk, ook iemand van de W eermacht. Met een zekere behendigheid slaan Stijl en Zijp de slachtoffers van de duisternis aan den haak van hun melkjuk om ze daarna op het droge te trekken. Een der drenkelingen, die niet heelemaal „brandschoon was en geen medewerking verleende om bij den hoo- gen kademuur op te komen, lieten zij nog even „aan den hengel'' zwemmen. Op het politiebureau in de buurt, waar de Watergangers de slachtoffers plegen te vfz"r" gen, genieten zij een zekere populariteit, fc. gaan zelfs stemmen op om de twee menscnen- redders te ridderen. Het betreffende decreet Zater dag door maarschalk Pétain ge- teekend. Naar uit Vichy gemeld wordt, is aan Fransch Indo-China volledige autonomie verleend. De nieuwe status komt, naar Uni ted Press meldt, overeen met dien van een autonoom dominion. Maarschalk Pétain heeft Zaterdag het betreffende decreet on derteekend. Het besluit tot de verleening van auto nomie aan Fransch Indo-China was reeds genomen bij een wet, welke op 15 October j.1. werd opgesteld. In het „Journal Offi- ciel" zijn Zaterdag de uitvoerende beoalin- gen op deze wet gepubliceerd. Voorts bevat de Staatscourant gegevens omtrent de goe deren, die in het verkeer tusschen Indo-Chi na en het moederland, resp. de overige Fransche bezittingen, vrijgesteld worden van de heffing van rechten. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft een radiotoe spraak tot de Japanners in het buitenland gehouden, waarin hij nogmaals een uiteen zetting van de Japansche bedoelingen gaf. Hij zeide te hopen, dat het nieuwe iaar niet het begin van een volledige ineenstor ting der moderne beschaving zal brengen, maar het begin eener periode van bloei, in het teeken van een wereldreorganisatie, be rustende op werkelijke rechtvaardigheid en vrede. "De winter als kunstenaar. - Us-formaties bij den aanleg- Bemiddeling van het N.V.V. Teneinde tegemoet te komen aan de be hoeften van vele arbeiders in de werkveo schaffingskampen, heeft het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen zich gericht tot de directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, met het verzoek om in al le kampen, waar dit nog ontbreekt, binnen den kortst mogelijken tijd cantines te doen plaatsen, waar de arbeiders zich, na afloop van hun zware dagtaak geestelijk kunnen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ontspanningsloka len werd tot dusverre opgehouden door de moeilijkheden, die zich voordoen bij het ver krijgen van het daarvoor benoodigde hout. De directie van den rijksdienst heeft naar aanleiding van dit verzoek van het N.V.V. thans toegezegd, dat de cantines zullen wor den gebouwd en wel uit zandsteen. Deze beslissing zal bij de betrokken werk verschaffingsarbeiders zeer zeker van harte worden toegejuicht. Desondanks de energie niet ge doofd. De ontwerpbegrooting van Rotterdam doet verwachten, dat de dienst een nadeelig sal do zal toonen van f 27.300.000, ongeveer 18 millioen gulden wegens derving van inkom sten en 5 millioen gulden wegens hoogere uitgaven. Hoe ernstig de schok was, welke Rotter dam te doorstaan kreeg, aldus B. en W., de Rotterdamsche energie werd niet gedoofd. Alom zet men zich tot daden van herstel. Daaruit blijkt, dat de wil om Rotterdam op nieuw tot bloei te brengen, den nood over- heerscht. De omstandigheden, waarin Rotterdam verkeert, hebbep uiteraard grooten invloed op haar financieel bestel. Heeft de oorlogstoestand voornamelijk door den achteruitgang in het scheepvaart verkeer het vorige jaar reeds zijn stempel op de begrooting gedrukt, thans moet reke ning worden gehouden met nieuwe uitgaven tot herstel en wederopbouw van gemeente lijke diensten en bedrijven, maar voorname lijk met een sterke vermindering van de in komsten. Vernielingen op Chineesch vliegveld. Van een niet nader genoemde basis in Fransch Indochina wordt gemeld, dat vlieg tuigen der Japansche marine Donderdag een reeks krachtige aanvallen hebben on dernomen op Koenming, de hoofdstad van de provincie Yoennan, gelijk is medege deeld in een communiqué, uitgegeven door de persafdeeling van de Japansche vloot in Zui-China In het communiqué wordt ver der medegedeeld, dat vijf Japansche lucht- eenheden een vernielend bombardement hebben gericht op de hydro-electrische cen trale van Koenming, evenals op het vlieg veld, de militaire opleidingsschool en mi- taire inrichtingen. Vijf gecamoufleerde Chineesche vliegtuigen, die op het vlieg veld stonden, werden vernield. Te Schiermonnikoog. Op het Noorderstrand van Schiermonnikoog nabij het badhotel, is het lijk aangespoeld van een Engelschen vlieger. De vlieger droeg over zijn uitrusting nog een zwemvest. Het stoffelijk overschot zal op het kerkhof „Vre- denhof" ter aarde worden besteld. Het Amerikaansche Roode Kruis maakt be kend, dat de Grieksche vrachtschepen „Kas- sandra" en „Loulou" op 15 Jan. uit New York als „Mercy-ships" van hetAmerikaan- sche Roode Kruis zullen vertrekken, om via het Suez-kanaal naar Athene te varen. De schepen bevatten levensmiddelen, kleeding, verbandstoffen, tien ziekenwagens en 25 ge motoriseerde ambulances. Volgens inlichtin gen van den Amerikaanschen gezant te Athene zijn de ambulances en verbandstof fen aan het Grieksche front dringend noo- dig. ONFORTUINLIJKE REIS VAN DE OSSIAN". Volendammers zorgen per slede voor eten. Op korten afstand van Volendam zit het Zweedsche zeeschip de „Ossian" in het IJselmeer bekneld tusschen zware schotsen ijs. Een ongelukkige reis heeft het schip gehad. Reeds bij Texel is het een paar we ken geleden tijdens storm in moeilijkheden geraakt. Bij die gelegenheid heeft de redder Coen Bot met zijn mannen zijn moedig werk verricht. In den Nieuwjaarsnacht! aldus de Tel., toen het sch'n. getrokken door twee s'eeD- booten tusschen Marken en Volendam, voer. werd het iis spelbreker. De sleep- booten moesten losmaken, waarna zij naar de haven van Amsterdam vertrokken en de „Ossian" achterlieten. Viif leden van de bemanning en de ka pitein b' ven aan hnnrd. F,en weinig be nijdenswaardig verblijf in deze bairre win terperiode. Zii hadden geen petroDeum cn er was slechts voor é^n dag levensmidde len aan boord. Wat te doen? Een oplossing werd gevonden. Een der mannen die met de sleepbooten naar Am sterdam vertrokken was. begaf zich naar den burgemeester van F,dam om te onder handelen over de mogelijkheid hulp te bie den aan de menschen aan boord van de „Ossian". Niet dat deze geva&r loopen aan boord, doch zij ziin van alle verbindingen met den wal afgesneden. De burgemeester van F.dam besloot toen een expeditie uit te zen den om den mannen van de „Ossian" de noodige levensmiddelen te verstrekken. Den volgenden dag vertrokken viif stoere Volendammers met een slede, beladen met brood, kaas, melk en andere voorraden. Ook namen zii petroleum mede. Onder leidinj? van den oudvarensgezel Bootsman, een 55- iarigen Volendammer, bereikten zij het cchip, waar zij met gejuich ontvangen wer den. Van de sleepbootbemanning vernemen wij, dat de tocht van Texel naar Amsterdam zeer zwaar was. 's Avonds was de toestand nog redelijk geweest en als zii een uur eerder vertrokken zouden ziin. hadden zij het waarschijnlijk nog gehaald, doch tijdens den nacht kon niet gevaren worden en bij het aanbreken van den morgen was de toe stand hopeloos. Er zal waarschijnlijk nog een nieuwe ex peditie, eveneens .met de slede, naar het schip gaan, daar op één enkele reis niet voldoende levensmiddelen voor een vrij langdurige periode kan worden meegenomen Waarschijnlijk zullen het dezelfde Volen dammers zijn, die dan nogmaals den tocht van Volendam naar de geïsoleerde „Ossian" zullen maken. DIENSTTIJD IN RUSLAND VERLENGD. Naar het militaire orgaan Krasnaja Swes- da meldt, is bij decreet de actieve dienst tijd voor soldaten en onderofficieren van het roode leger en de vloot vastgesteld op 4 jaar. Sedert September 1939 was de diensttijd voor soldaten van het roode leger 2 iaar en voor de speciale troepen en onderofficieren 3 tot 4 jaar.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1