Vcrcenigde Staten ernstig bedreigd Geen zorgen om de RADIO BATAVIA Amy lohnson vermist Verduisteren 5.45 uur De strijd om Bardia DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Roosevelt 's Nieuwjaarsboodschap Wij moeten ons bewapenen als nooit te voren worden Oost-Indisch doof Ketel ontploft KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) De democratieën zullen worden geholpen Speciale verordening voor ziekenhuizen enz Vanavond gaat de verduistering in om en duurt, tot morgenochtend 9 48 uur VAm noanlucht Od v«I« dImIim in Noord Holland ziet men de typische vruchten, die, neer herkomst gerangschikt, HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder t DINSDAG 7 JANUARI 1941 69e JAARG.No. 9124 President Roosevelt heeft gisteren per soonlijk bij de opening van het nieuwe con gres zijn nieuwjaarsboodschap voorgelezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsche politieke standpunt van den president. Hij beweerde hierin, dat de Vereénigde Staten nog nooit zoo ernstig bedreigd geworden zijn als thans. De Ver. Staten moeten zich daarom thans voorname lijk, zoo al niet uitsluitend, met het buiten landsche gevaar bezig houden en zich bewa penen als nooit te voren. De nationale poli tiek van de Ver. Staten is gericht op totale bewapening en op volledige ondersteuning van de volkeren, wier strijd den oorlog van Amerika verwijderd houdt. De beginselen v an de moraal en de zorg voor de eigen vei ligheid laten het niet toe, zich in een vrede te schikken, die door de „aanvallers" gedic teerd en door menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewa penen. In het verdere verloop van zijn boodschap zeide de president, dat hij tot dusver met het resultaat van de bewapening niet tevre den is. Elkeen moet meehelpen. Wat de hulp aan de democratieën betreft, deze zal versterkt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kunnen betalen. Het geleverde oorlogsmateriaal zouden zij later kunnen teruggeven of daarvoor ander ma teriaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogshandeling. het (Zie verder pagina 3 Eerste Blad.) van ALLE ZAKEN DE LUISTERBIJ DRAGE BETREFFEND, WORDEN GEREGELD. De heer L. G. Wijbrands Marcussen heeft over de beide zenders een vraaggesprek ge voerd met den heer P. A. Enserinck, admini strateur van de P.T.T. betreffende de ver plichte luisterbijdrage. Vooraf maakte de heer Enserinck eenige opmerkingen, waarin hij de toestelbezitters gerust stelde en hen aanmaande, zich voor al niet zenuwachtig te maken. Ik ontvang aldus spr. dagelijks vele brieven, waarin allerhande inlichtingen wor- den gevraagd. Het is eenvoudig onmogelijk deze alle te beantwoorden. En dit is ook niet noodig, omdat zoo uitvoerig mogelijk inlich tingen door pers en radio zullen worden ver strekt. Laten toestelbezitters nu rustig de circulaire afwachten, die in het tijdvak van 6 tot en met 1 i Januari a.s. huis aan huis zal worden bezorgd, en waarbij is gevoegd een aangifte-formulier, dat onverwijld volle dig ingevuld aan het hoofdbestuur der P.T.T. moet worden teruggezonden. Wenscht men na 1 Januari niet meer als luisteraar te wor den beschouwd en wenscht men dus zijn toe stel af te schaffen, dan kan men daarvan mededeeling doen bij de terugzending van het aangifte-formulier. Aangeslotenen op radio-centrales, die niet tegenstaande de gunstige voorwaarden, waarop zij hunne aansluiting kunnen be houden, meenen te moeten ophouden luiste raar te zijn, kunnen het abonnement met in achtneming van den gebruikelijken opzeg gingstermijn, eenvoudig opzeggen bij den lei der van het distributie-bedrijf, waarop zij zijn aangesloten. De meeste vragen, die gesteld zijn, betref fen een verzoek om vrijstelling der radio-hef fing op grond van werkloosheid ziekte in validiteit enz. daar voor vele menschen de radio de eenige ontspanning is, ijjkt mjj hierin zeker eenige redelijkheid te schuilen. Met luisteraars, die in dergelijke omstandigheden verkeeren, is in de uitvoeringsmaatregel rekening ge. houden, in dien zin, dat de moge lij klieid voor het verleenen van ont heffing daarin is opgenomen. Deze mogelijkheid is echter aan bepaaJde grenzen gebonden n.L dat als alge- meene norm wordt aangenomen, dat ten hoogste 10 procent van het to taal aantal houders van ontvangin- richtingen voor ontheffing in aan merking kan komen. Degenen, die voor ontheffing in anmerking mee nen te komen, zullen daartoe een formulier moeten invullen, dat op alle postinrichtingen behalve bij de postagentschappen kosteloos ver krijgbaar is, deze formuleren kun nen eerst na 15 Januari a.s. wor den afgehaald. Op dit formulier zijn vragen gesteld wel ke zoo nauwkeurig mogelijk beantwoord moeten worden, daarna moet het ingevulde en onderteekende formulier zoo spoedig mo gelijk aan het hoofdbestuur der P.T.T. wor den ingezonden. Dit kan kosteloos geschie den in de bijgevoegde enveloppe. Waarom niet naar draagkracht? Gevraagd werd waarom de luisterbijdra ge niet verschuldigd is naar draagkracht. Het antwoord luidde: De vaststelling van de luisterbijdrage (nog geen 2% cent per dag) is op zulk een lagen basis geschied, dat het administratief niet wel doenlijk zou zijn. een tarief naar draagkracht in te voeren. Ik kan hieraan nog toevoegen, dat in geen enkel land een regeling zooals door sommige luisteraars blijkbaar wordt voorgestaan, is getroffen. De volgende vraag luidde: Hoe staat het nu met de inrichtingen, waarin zieken, invaliden en ouden van da gen zijn ondergebracht? Het zou toch niet rechtvaardig zijn om van al de bewoners de luisterbijdrage te vorderen? Antwoord: Ook daarmede zal rekening worden gehouden. In de eerste plaats wijs ik er op. dat in de uitvoeringsverordening van den directeur-generaal der P.T.T. de bepaling is opgenomen, dat van de ver plichting tot het betalen der luisterbijdrage, op verzoek, kunnen worden vrijgesteld de instellingen van weldadigheid voorkomen de op de lijst, bedoeld in artikel 3 van de Armenwet. En voor de ziekenhuizen zal als maatstaf gelden, dat de patiënten en het inwonende personeel als één gezin worden beschouwd, zoodat voor elke vol ledige ontvanginrichting, waarop meer dan één luidspreker of hoofdtelefoon is aange sloten, slechts één luistervergunning ver- eischt zal zijn. Luisteren met „een draadje'". Vraag: Er zijn luisteraars, die door mid del van een „draadje" gebruik maken van de ontvanginrichting van een buurman. Valt de ze categorie van luisteraars ook onder de ver plichting tot betaling der bijdrage? Antwoord: Een dergelijke zgn. „burenaan- sluiting" kan alleen blijven bestaan met een bijzondere machtiging van den directeur-ge neraal. Is die machtiging verkregen, dan wordt zoowel voor de hoofdaansluiting als voor de burenaansluiting de luisterbijdrage gevorderd, behoudens de ontheffingsmogelijk heid, waarover ik reeds sprak. Wie niet luisteren wil Vraag: Wat gebeurt er met toestellen van luisteraars, die geen bijdrage willen betalen, maar het toestel ook niet wenschen te ver- koopen, omdat zij meenen na verloop van tijd wellicht tot het betalen van de bijdrage in staat te zullen zijn. Antwoord: Om vrijgesteld te worden van een luisterbijdrage kunnen eigenaars van ont vangtoestellen hun toestel in bewaring geven bij de postinrichtingen ter plaatse. Hiervoor is noodig, dat het toestel deugde lijk verpakt is en voorzien is van een duide lijke opgave van naam en adres. De overna me geschiedt tegen een door of namens het P.T.T. bedrijf geteekend ontvangstbewijs. Voor het in bewaring nemen van het toe stel is een bedrag van f3.per jaar of ge deelte daarvan verschuldigd, dat bij vooruit betaling in halfjaarlijksche termijnen moet worden betaald. Vraag: is het geoorloofd meer dan één luidspreker op een ontvanginrichting aan te sluiten? Antwoord: De houder tan de ontvangin richting mag in het bij hein in gebruik zijn de perceel, vervoermiddel of in zijn woning meer dan een luidspreker of hoofdtelefoon aansluiten, echter uitsluitend voor eigen gebruik, of ten behoeve van het gezin, waar van hij het hoofd is. Tenslotte is medegedeeld, dat de beant woording van vragen en nadere mededeelin- gen betreffende de luisterbijdragen in het al gemeen door middel van de radio dagelijks van 13.0013.05 uur en van 20.1520.20 uur zal geschieden. Daarom geen telefonische sprekken met niewjaar. ge- Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking verleend om te bevorderen, dat de gebruikelijke Kerst en Nieuwsjaarsgesprekken met de Neder- landsche overzeesche gewesten ook ditmaal gewisseld konden worden, aldus het A.N.P. Helaas is hiervan niets kunnen komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. Volgens een Reuterbeicht uit Lon den wordt de bekende Engelsche aviatrice Amy Johnson vermist. Men gelooft, dat zij verdronken is. Zij sprong Zondag boven de mon ding van de Theems met een val scherm uit haar vliegtuig, doch de motorboot van de Royal Air Force kon haar niet vinden. Amy Johnson was werkzaam als pilote van den hulpdienst voor de aflevering van de vliegtuigen door de fabrieken. Men heeft gezien, dat Zondag het door haar bestuurde vliegtuig in zee stortte. Zooals bekend was Amy Johnson sinds enkele jaren gescheiden van den bekenden vlieger Jim Mollison, met wien zij tezamen tal van groo- te en gewaagde vluchten onder nam. De verkeerde kraan opengedraaid. Gistermorgen is ten gevolge van het opendraaien van een verkeerde kraan een ketel van de centrale ver warming van de Noorsche kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam ont ploft. Het gebouw is op het oogen- blik in gebruik bij de volksuniversi teit en er was een stoker aan het werk. Door de explosie geraakte de 20-iarige sto ker K. Westdorp uit de heer Nicolaasstraat bewusteloos. Op den slag van de ontploffing drong een toevallig passeerende brandweer man den kelder binnen. Hij wist een begin van brand te blusschen. De gewonde werd per G.G.D. naar een hospitaalschip vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. In het kerkgebouwtje werd alle ramen vernield, terwijl verschillende deuren en paneelen schade opliepen. k^en wind oedr^gd wordln, om in April te worden gedorsch, Het i, een proefneming onder auspiciën van het Landbouwkundig m oen winu g«u Instituut te Wageningen (roto Pax-Holland) DUITSCH COMMENTAAR - „ITA- LIAANSCHE MILITAIRE KRACHT NIET VERMINDERD." Wekenlang hebben eenige Italiaansche regimenten Bardia uiterst dapper verdedigd, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung in een hoofdartikel, totdat zij voor de plaatse lijke overmacht moesten wijken. De Italiaan sche koloniale troepen hebben sterke strijd krachten van den tegenstander naar zich toe getrokken en daarmee den totalen strijd van de asmogendheden tegen Engeland aan merkelijk lichter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oorlog, zoo vervolgt het Duitsche blad. hebben de Engelschen toch maar zoo lioog aangeslagen dat zij daar eenige honderdduizenden man schappen samentrokken, deelen van hun luchtwapen afscheidden en een aanzienlijk eskader slagschepen tot de kleinste eenheden toe, in het oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee stationneerden. De uitrusting en verzorging van deze enorme strijdmacht moest in hoofdzaak geschieden langs een omweg via de zuidelijke punt van Afrika. De hevige gevechten, welke Duitschlands bondgenoot moest leveren zijn echter in hun beteekenis voor den gemeenschappelijken strijd niet daarmede uitgeput, aldus onder streept het blad, dat sterke krachten van den vijand van het voornaamste oorlogsterrein worden weggehouden. Al schrijft de Times nu, dat door inne ming van de kleine haven Bardia het stra tegische doel is bereikt, daar thans het ge vaar voor Alexandrië en het Suezkanaal is afgewend, aan mag toch niet vergeten wor den, zoo meent de Deutsche Allgemeine Zei: tung, dat de toekomstplannen van de En gelschen nog van eenige andere dingen af hangen en menig Engelsch commentaar is van dit bange voorgevoel vervuld. Deze Britsche toekomstplannen zullen namelijk behalve van de moeilijkheden der aanvul lingen en toevoeren, nog van de oorlogspo litiek der asmogendheden afhangen. die niet alleen op de strategische doelen let, maar haar oorlogvoering steeds op de to tale overwinning gericht houdt. Het oorlogs terrein bevindt zich voor Duitschland en Italië overal daar, waar de Engelschman is. Wat Duitschland buiten het voornaamste oorlogsterrein gebruikt, komt uit het onuit puttelijke reservoir eener weermacht, wel ker totale gevechtskracht sinds vele maan den slechts in heel bepaalde gedeelten be hoefde te worden aangewend. In die vele maanden is de totale kracht zeer aanzien lijk gestegen, terwijl de Engelschen, die hun iaatste reserves hebben opgeroepen, prestige-successen in de woestijn najaagden. Maar ook het oorlogspotentieel van den Italiaanschen bondgenoot, zoo onderstreept het blad, is door de woestijngevechten in het geheel niet in de kern aangetast Deze gevechten hebben een niet te onder schatten nevenfunctie gehad juist door het feit. da zij de Engelschen gedwongen "heb ben strijd te leveren. Tenslotte merkt het blad op. dat generaal Wavell toch erg onvoorzichtig geweest is, toen hij op uitdagende wijze verklaarde, dat zijn leger thans tusschen Hitier en diens gedroomde koloniale rijk stond. Hoe dan ook, betoogt het blad, bij "onze kolo niën zullen wij wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit, dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van lan gen duur zal zijn. Aller oogen zijn daar nog slechts uitsluitend gericht op Amerika en op de Amerikaansche hulp. De marsch van den tijd is onverbiddelijk geworden sinds de Engelschen de verwoesting verkozen hebben en het vermoeden, dat die verwoesting ab soluut wordt, hangt dreigend boven hen allen. VERSCHERPTE MAATREGELEN TEGEN DEFAITISME IN TURKIJE. Het Turksche blad Tan meldt uit An kara, dat men voornemens is nieuwe ver scherpte maatregelen tegen het défaitisme te nemen. In deze bijzondere tijden zullen alle gevallen welke de nationale weer standskracht ondermijnen, uitsluitend door het militaire gerecht gevonnist worden. Ar tikel 161 van het Turksche wetboek van strafrecht noemt alle personen défaitisten, die valsche berichten verspreiden, waar door onrust onder de bevolking wordt ge zaaid of de weerstandskracht van het land verzwakt kan wordt. De minimumstraf hier voor bedraagt thans één jaar.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1