De eersteSN intCrhlllp" collecte DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisterenj 5.47 uur Geen Joden meer in de bioscopen ROOSEVELT dient zijn beqrooring in In Noordholland Twisk favoriet Supervliegers worden instructeur INDO-CHINA gaat terugslaan Gemaal bij Lemmer ia werking gesteld De oorlogsdoeisfelliogen van Italië KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 9 JANUARI 1941 69e JAARG.No. 9126 Noordholland aan den spits met 17 cent per inwoner Omzetbelasting mag verhaald worden Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 48 uur Specia'e credieten voor ENGELAND gevraagd Viermanschap voor bewapening benoemd HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder FRIESLAND NIET SCHEUTIG; MEER DAN VIJF EN HALVE CENT PER HOOFD KON NIET LIJDEN. Gemeente Haren (Gr.) benqelt onderaan. De afdeeling statistiek van het hoofdbu reau der stichting Winterhulp Nederland is dezer dagen gereed gekomen met een verge lijkend overzicht der resultaten van de op 29 en 30 November van het vorige iaar ge houden eerste Winterhulpcollecte. In dit even interessant als leerzaam cijfermate riaal zijn de resultaten provinciegewijs ge rangschikt in volgorde per hoofd der bevol king en per gezin. Dit overzicht ziet er als yolgt uit; interessant te zien welk een zeer gevarieerd beeld ook zelfs nog de gemiddelden op het platteland ge ven. De gemeente met het hoogste gemiddelde per inwoner in Groningen was Warffum met 18.94 ct. De gemeente met het laagste gemiddelde per inwoner in deze provincie was Muntendam met 3 ct. In Friesland spande Schiermonikoog de kroon met 12.34 ct. en was Achtkarspelen het laagste met 2.02 ct. In Drente stond Westqrbork aan de spits met 16.09 ct en stond Diever onder aan de irij met 1.95 ct. In Overijsel had Hengelo de leiding met 68.93 ct en was Vol- lenhove-ambacbt het laagst met 1.87 ct. In Gelderland stond Wisch aan de kop met 23,83 ct. en stond de gemeente Haren on deraan met slechts 0.26 ct, waardoor dit plaatsje tevens de laagste gemiddelde op brengst per inwoner heeft van alle Neder- landsche gemeenten. Collecten en giften Aantal Opbrengst Aantal Provincie te zamen inwoners per inwoner gezinnen Noord-Holland f 294.190,60 1.691.647 f 0.1739 355.412 Noord-Brabant f 128.360,21 1.033.692 f 0.1242 169.664 Zuid-Holland f 260.888,53 2.168.251 f 0.1203 439.137 Overijssel f 62.101,78 576.961 f 0.1076 107.920 Utrecht f 45.262,19/4 480.028 f 0.0943 89.393 Limburg f 51.175,56 608.837 f 0.0841 104.139 Gelderland f 74.692,44 923.645 f 0.0809 170.946 Drente f 18.390,4114 247.065 f 0.0744 45.027 Groningen f 34.780,49 423.678 f 0.0821 88.579 Zeeland f 18.241.45 254.965 f 0.0715 57.842 Friesland f 23.606,31 424.462 f 0.0556 92.685 Nederland f 1.011.689.98 8.833.977 f 0.1145 1.720.744 Andere cijfers. In Utrecht ging Leersum voorop met 35.75 Om een indruk te geven van het succes dezer eerste Winterhulpcollecte mogen be halve het bovenstaande overzicht, dat voor zichzelf spreekt en waaraan overigens ook weinig is toe te voegen, de volgende verge lijkingen nog dienen. De Emmabloemcollecte in 1940 bracht in Den Haag ruim f 6.700.op, de collecte voor den nationalen reclasseeringsdag in 1937 3.300,—, terwijl de eerste winterhulp collecte bijna 31000,— opbracht. In Rot terdam was de opbrengst der Emmacollecte ruim 11.300,die voor den nationalen reclasseering 3000,terwijl Rotterdam voor de Winterhulpcollecte bijeen bracht een 15.750,inclusief giften 148.000, In Groningen werd aan de Emmabloem collecte niets gegeven. Deze stad bracht bij de collecte van Nationalen reclasseering 1.600,op en bij de Winterhulpcollecte 4.700,—. In geheel Nederland bracht de Emma bloemcollecte 1940 95.000,— op. De Roode Kruis-collecte had in 1939 een opbrengst van 70.000,terwijl zooals bekend de Winterhulpcollecte van November rond 881.000,opbracht, schenkingen hierbij niet inbegrepen. Platteland offervaardiger. Uit onderstaande cijfers, waar mede wij dit overzicht zullen beslui ten, blijkt, dat het platteland zich over de geheele linie offervaardiger heeft getoond dan de groote steden. De grootste gemiddelden per ge meente en per inwoner werden op het platteland bereikt en het is zeer ct. en was Zuilen het laagst met 1.84 ct. In Zuid-Holland kwam Papendrecht met 84.91 ct. zoo goed voor den dag, dat deze gemeente niet alleen de hoogste gemiddel de opbrengst per inwoner heeft van deze provincie, maar van alle Nederlandsche ge meenten. Giessendam sloot de rij in deze provincie met 1.61 ct. Het hoogste gemid delde per inwoner werd in Zeeland be reikt door Renesse met 2,9.56 ct., de ge meente Koewacht was het laagste met 1.98 ct. In Noord-Rrabant had Huybergen de leiding met 45.56 ct en stond Aarle-Rixtel onderaan met 1.36 ct. Gennep spande in Limburg de Kroon met 61.32 ct. en daar was Mesch de laagste met 1.29 ct. In Noord- Holland tenslotte was Twisk met 44 ct. de hoogste en Nederhorstdenberg de laag ste met 1.6 ct. De gemiddelde opbrengsten per inwoner in enkele groote steden waren: Groningen 7 ct.: Leeuwarden 11.66 ct.; Assen 4.20 ct.; Zwolle 4.87 ct.; Arnhem 5.24 ct.; Utrecht 9.17 ct,; Den Haag 6.11 ct.; Middelburg 10.95 ct,; 's-Hertogenbosch 25.69 ct. en Maastricht 10.19 ct. SPOORWEGVERBINDING VAN TURKIJE MET BULGARIJE VERBROKEN. Wegens het verrichten van werkzaamheden aan de spoorlijn, is het verkeer met Euro pa tusschen Istanboel en Bulgarije sedert eenige dagen gestaakt. AMERIKANEN UIT CHINA NAAR V.S. De „President Pierce" is met omstreeks 270 passagiers aan boord uit Kobe naar Amerika vertrokken. Van deze passagiers waren 80 pet. Amerikaansche vrouwen en kinderen, die uit Manilla, Hongkong en Sjanghai geëvacueerd waren. In de prijzen op te nemen. Af ronding naar beneden. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, heeft de volgende re geling getroffen. In het algemeen mag de nieuwe omzetbe lasting worden doorberekend, met uitzonde ring van de omzetbelasting op aardappelen, brood, melk en peulvruchten. Indien bij de doorberekening afronding der prijzen nood zakelijk is, dient deze afronding naar bene den te geschieden. Degenen, die thans minder omzetbe lasting betalen dan voorheen, moeten, onverschillig of zij de omzetbelasting afzonderlijk in rekening brachten in den prijs calculeerden of voor eigen rekening namen, hun verkoopprij zen verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan belasting behoeven te betalen. Uiteraard dienen hun af nemers en eventueele verdere afne mers, die in deze gevallen lagere in koopsprijzen hebben, hun verkoop prijzen dienovereenkomstig te verla gen. Dezelfde regeling geldt uit den aard der zaak voor zoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelastipg min der aan den fiscus behoeft te worden afge dragen, dan vroeger op grond van het bijzon der invoerrecht. Ook hierbij moeten de afne mers van de importeurs hun verkoopprijzen in gelijke mate als hun inkoopsprijzen verla gen. Voor goederen, waarvoor vroeger omzetbe lasting verschuldigd was, en welke handela ren op 1 Januari 1941 in voorraad hadden, mag de nieuwe omzetbelasting niet tot een prijsverhooging leiden, daar de restitutie, welke verkregen kan worden op den ouden voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzetbelasting. Van goed ingelichte zijde verneemt U. P„ dat de bekende Duitsche vlie gers de luitenant-kolonels Mölders en Gallant in de toekomst niet meer aan vluchten tegen den vijand zul len deelnemen. Zij zullen als instruc teurs bij de luchtmacht dienst doen. Men vermoedt, dat dit besluit genomen is door den rijksmaarschalk, nadat majoor Wiek, de 25-jarige leerling van Mölders, in de afgeloopen maand niet is teruggekeerd van een vlucht naar den vijand. Gelijk bekend, stonden Mölders en Wiek met elk 56 overwinningen in den -tegenwoor- digen oorlog aan de spits van de succesvolste vliegers, gevolgd door Gallant met 55 over winningen. Te zelf der tijd is Mölders de Duit sche vlieger, die het grootste aantal overwin ningen, n.1. 70, op zijn naam heeft, zijn suc cessen in den Spaanschen burgeroorlog mee gerekend. Op de tweede plaats komt generaal Udet, die in den wereldoorlog 62 vliegtuigen neerschoot. GEDULD WEGENS UITTARTING VAN THAILAND UITGEPUT. Volgens een bericht nit Hanoi heeft de Fransche gouverneur-generaal, Decoux, verklaard, dat Fransch-Indo- china thans tegenover de uittarting van Thailand naar de wapenen zal grijpen. Desondanks is Frankrijk ook thans nog tot een vreedzame regeling bereid. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de regeering van Thailand in het grens gebied den oorlogstoestand heeft af gekondigd. Berichten uit Hanoi melden, dat het Thai- sche luchtwapen met elf vliegtuigen aanval len heeft gedaan op Bassar, Pakso en Stoeng- treng aan den Mekong. Voorts zouden Thai- sche troepen een aanval hebben gedaan aan de grens ten noorden van Bassar. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de Fran sche staatsburgers in Thailand nog slechts verblijfsvergunningen hebben gekregen voor Bangkok en Kanboeri, waar zij onder politie toezicht staan en zich telkens moeten melden. Droogmaking gonnen. N.O.-poIder be- Opnieuw is een belangrijk oogen- blik in de totstandkoming van den Noord-Oostpolder aangebroken. Het electrische gemaal te Lemmer is in werking gesteld. Het leegmalen van den Noord-Oostpolder is daar mee begonnen. Drie stukken huispompen met een capa citeit van 800 kubieke meter water per mi nuut elk, zullen in het vervolg dag en nacht doordraaien; zij zullén per etmaal de fabelachtige hoeveelheid van 3.536.000 kubieke meter water uit den Noord-Oost polder zuigen en in het IJsselmeer pom pen; dit is per twee uur een hoeveelheid water als Amsterdam voor gezinsverbruik gedurende een jaar noodig heeft. In den kelder, zes meter onder den grond, wente len drie zware verticale assen met een snel heid van 88 wentelingen per minuut rond, vertelt het Hsb., dat beteekent, dat in de kolk voor het gebouw 2400 kubieke meter water per minuut naar buiten wordt ge perst. De pompen van het gemaal bij Lemmer draaien voorloopig alleen Zij zuigen al vast een gedeelte van het water uit den Noord Oostpolder weg. Ook de nieuwe sluis laat reeds heel wat water in het IJs selmeer vloeien Binnen eenige maanden, waarschijnlijk April, zal ook het 'gemaal bij de Voorst aan het werk gaan en daarna in Augustus dat van Urk; dan zal het leeg zuigen met drie 'oudige snelheid geschie den. Maar het gemaal te Lemmer heeft het eerstgeboorterecht Da' eeft het eerst het \oord-Oo=tr>oldpr\vntpr weggezogen en zal nu blijven draaien tot de bodem droog is en 50.000 ha. land vruchtdragend kan wor den g maakt. VERBOD VOOR GEHEEL NEDERLAND. Officieel werd geconstateerd, aldus het A.N.P., dat ordeverstoringen tij dens de filmvertoontngen in de bi oscopen grootendeels door Joodsche bezoekers veroorzaakt werden. Ondanks herhaalde waarschuwin gen door middel van projectieplaat jes in de bioscooptheaters hebben zich deze ordeverstoringen in som mige plaatsen toch herhaald. In het belang en ter bescherming van de exploitanten en de bioscopen zelf, heeft de Nederlandsche bios- soopbond aanleiding gevonden om met ingang van heden den Joden de toegang tot alle bioscopen in Neder land te ontzeggen. Tegenover de bewering van Duff Cooper, dat Italië en de Italiaansche soldaat geen oorlogsdoelstellingen hebben, wordt in Ita liaansche politieke kringen verklaard, dat juist liet „proletarische en fascistische Ita lië" zijn oorlogsdoelsteilingen duidelijk voor oogen heeft. Deze kunnen in de volgende drie punten worden samengevat: 1. Vrije vaart in en uit de Middellandsche Zee, zonder dat daarvoor van tevoren toe stemming van Engeland gevraagd moet wor den. 2. Verwezenlijking van zekere, sedert eeuwen bestaande en allen welbekende as piraties. die overigens geenszins door het fascisme zijn uitgevonden, maar die tot de Italiaansche geschiedenis behooren. zooals iederen schooljongen in Italië bekend is. 3. Door de verwezenlijking van deze be kende nationale aspiraties moet het Italiaan sche levensgebied zoodanig worden uitge breid, dat het „proletarische en fascistische Italië" voorwaarden verkrijgt voor een hoo- ger ontwikkelde economisohe organisatie, waarin zoowel zijn rechtvaardige belangen der economische onafhankelijkheid alsook de verbetering van zijn levenstandaard be vredigd worden. Alleen wanneer men deze oorlogsdoelein den en het Duitsch-Italiaansche bondgenoot schap. dat Italië's eer verplicht, voor oogen houdt, kan men zonder meer begrijpen, waar om het Italiaansche volk met de grootste energie en vasthoudendheid tot de eindover winning zal doorstrijden. President Roosevelt heeft voor het volgende begrootingsjaar zijn jaar- lijksche begrooting ingediend bij het Congres. In zijn toelichting spreekt hit over een „mandaat", dat het volk hem heeft gegeven voor het program van een totale bewapening. Dit program eischt een aanzienlijke verhoogine der uitgaven. Op de nieuwe begrooting zijn in totaal 17.5 milliard dollar noodig. waarvan 10.8 milliard. of 62 pet. voor bewape- ningsdoeleinden ziin bestemd. .Verder kondigt Roosevelt aan, dat hij nog meer milliarden, behalve de op de geregel de begrooting opgenomene. dus nog boven de reeds genoemde 17.5 milliard. moet vra gen. Friesland op de schaats. De verst l«fli van een dankbaar gebruik werd gemaakt. vaarten prachtige banen, waar- (Foto Pax-Holland). Deze speciaal aangevraagde milli arden zijn vooral voor Engeland bestemd. Een nauwkeurig bedrag zal eerst genoemd worden, wanneer het Congres besloten heeft tot goed keuring van een machtigingswet voor het plan tot het uitleenen van oorlogsmateriaal aan Engeland en wanneer men kan overizen wanneer en hoeveel materiaal Engeland noo dig heeft. In de toelichting op de begrooting wordt •v eender op gewezen, dat het program voor de totale verdediging van de Vereenigde S'aton oorlogsschepen, vrachtschepen, pant serwagens, vliegtuigen en kanonnen zal om vatten. Dn dreigende internationale toestand dwingt de Vpreen'"dn Staten te land. ter ^ee en in de lucht strijdkrachten op te bouwen, dip t^r-n iedere situatie opge wassen" ziin. D° gnraemde hewaneningsuit- *nven moeten beschouwd woHen als een dp"l van p"o nnworn dat zi^h over ver- ."'",:''nT1e inren uitstrekt. Wanneer men de door het fndera'e con- Tre hii- de ^groottn"1 voor 1940/41 insre- wilUorte credi<*»„v, on'etf hii de thans voor de b^^t-no'inn 1n<? gevraagde middelen. tp«t p^n hnwannmop'chod.rag van 28 milli ard dnUor ter hp«phikkimr Van dit bedrag zfin 12 704 rrv'l'ioen voor h°t leger. 11.587 mjltioen vnnr de marine 1 900 millioen voor de uitbreiding der wanenfahrieken en 1287 miP'nor) vr>ftT aafiftro hewanen inbondrach- teo- bestemd. 4'le niet voor bewaDeningsdoeleinden ver- eiaebte uitgaven, zoo wordt in de toelichting verder ge7egd moeten worden uitgesteld Vort moet pdi'or a'lo daarvoor nondige nlan- oen voorbere'don. zoodat de Vereenigde staten met 'n groot nrogram voor openbare n-or'-or. '-linden inspringen, wannneer de be wapeningsuitgaven minder worden en ar h-vinpc der wapenfabrieken vrij worden. De bestaande belastingwetgeving is niet '■">vred;good aangezien zij niet verhindert, dat „zekere personen uit ons nationale be- waoeningsprogram enorme winsten trek ken.* In het tegelijkertijd uitgegeven jaarverslag van den minister van financiën wordt de staatsschuld per eind Juni 1940 berekend op 43 milliard dollar. Eind Juni 1941 zal het bij de wet veroorloofde maximum van 49 milliard dollar overschreden zijn. OPPERSTE PRODUCTIERAAD VOOR BEWAPENING INGESTELD. President Roosevelt heeft thans mededee- ling gedaan van de definitieve samenstel ling van den oppersten productieraad voor bewapeningsdoeleinden. Deze Raad bestaat uit Kundson, directeur-generaal, den arbei dersleider Hillman, plaatsvervangend direc teur, alsmede uit de ministers van oorlog en marine. De nieuwe raad heeft de opper ste leiding bij het aanschaffen van wapen- materiaal voor de Vereenigde Staten en naar Roosevelt zeide, voor andere democra tieën en zal in alle kwesties in zake het aanschaffen van grondstoffen, nieuwe op te richten fabrieken, het aannemen van perso neel, het overnemen van weerspannige fa brieken door de regeering enz. het laatste woord hebben. VERKLARING VAN KNOX. „Ik geloof niet, dat nog meër torpedojagers aan onze vloot kunnen worden onttrokken zonder haar doelmatigheid ernstig in gevaar te brengen", verklaarde de minister van ma rine der V.S. Knox, ia antwoord op een vraag op de persconferentie, naar Associa ted Press meldt. Knox deelde mede, dat de marine voor nemens is het congres goedkeuring van den bouw van 280 hulpvaartuigen, onderzeeërs, jagers, mijnenvegers en patrouillevaartuigen te vragen. Hij zei voorts, dat de oorlogssche- pen in drie verschillende vloten ingedeeld worden, namelijk de Atlantische, de Aziati sche en die van den Stillen Oceaan. De grootste wijzigingen zullen zich voordoen bij de Atlantische patrouillestrijdkrachten, die geleidelijk opgebouwd zijn en thans 125 sche pen tellen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1