Bejaarde vader wilde zijn :ood dooden Dc zeepdistributie ZES INBRAKEN GEPLEEGD Slraatroover ingerekend Honden- en Kattenbrood Raad der Hispaoiteit samengesteld Britsche koopvaardijvloot moet veel verduren Familiedrama berecht Per auto van Urk naar Lemmer Het bleef niet bij koekkruimels Tapijten door brand vernield Het weekblad „Arbeid" verschenen VAN ALLES VAN HUN GADING Amerikaansche levensmiddelen voor Fransche kinderen Een indiscreet journalist Amsterdamschc effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHUlPSpNEDERLAND Stort op 5553 of op 877 „TWINTIG JAAR HEB IK MET HEM GEMARTELD." Eerst een bezoek aan het graf van zijn vrouw, toen... de bijL In den vroegen ochtend van den 18en Oc- tober van het vorige jaar voltrok zich in het huisje van den bejaarden Oldenzaalschen fabrieksarbeider A. A. E. een drama. E. had zich eerst naar de woning van zijn gehuwde dochter begeven, waar zich ook zijn zoon bevond, met wien hij op gespannen voet leefde. E. wilde een stofzuiger, die de oudste dochter had meegenomen, terugheb ben. Een hevige woordenwisseling was het gevolg. Des avonds laat keerde de zoon naar huis terug en begaf zich ter stond naar zijn slaapkamer. Den volgenden morgen omstreeks zeven uur betrad zijn vader de slaapkamer om hom te wekken, doch toen de zoon niet snel genoeg opstond, greep de vader een bijl en bracht daarmee zijn zoon een aantal slagen op het hoofd toe. E. Jr. werd ernstig aan 't hoofd gewond, doch slaagde er in zijn vader de bijl fg ontnemen. Op hetzelfde oogenblik kwamen buren, die het hulpgeroep van den 37-jari- gen Berend hadden gehoord, de ka mer binnen en wisten verder onheil te voorkomen. De vader, die zich eigener beweging bij de marechaussee had aangemeld, stond gis teren voor de Almelosche rechtbank terecht. Hjj verklaarde, het al vele jaren niet best met zijn zoon te hebben kunnen vinden, het geen voornamelijk zijn oorzaak vond in het wangedrag van den zoon. die, zooals de pre sident mededeelde, al vele malen is veroor deeld. Tijdens de woordenwisseling ten hui ze van verdachtes oudste dochter zou de zoon tegen zijn vader hebben gezegd: „Nog een paar dagen en dan is miin voorwaarde lijke veroordeeling voorbij. Dan zullen wij met u afrekenen". Verdarhte voelde zich door deze woorden bedreigd. Pres.: „Hoe is n er nu toegekomen om nw zoon te willen vermoorden?" Verdachte deed een relaas van zijn droe vige ervaringen met zijn eenlgen zoon. Da gen en nachten, aldus verdachte, heb lk rondgezworven omdat ik niet wist, wat ik doen zou. Na een bezoek aan het graf van mijn vronw heb ik het plan beraamd, den jongen te dooden." Pres.: „Hadt U werkelijk het plan om uw zoon te vermoorden?" j Verd.: „Ja. twintig jaar heb ik met hem gemarteld't is verschrikkelijk". Pres.: „Maar wat u gedaan hebt is nog ver schrikkelijker." Verd.: „Ik moest van hem af." De zoon was de eenige getuige in deze fa milie-tragedie. De president merkte bij het begin van het verhoor op. dat getuige een aanzienlijk strafblad heeft en dat zijn wangedrag mede oorzaak is geweest dat zijn vader thans te recht moet staan. Getuige was het hiermede niet eens. Hij verklaarde nooit eenige bedreiging tegen over zijn vader te hebben geuit en zich zelfs steeds te hebben beijverd om de verlangens van zijn vader te verwezenlij-ken. Pres.: Maar u hebt toch iets gezegd van een voorwaardelijke vèroordeeling. Get: Dat was niet voor m'n vader bestemd. Pres.: Voor wie dan? Get.: Voor de weduwe S., die veel bij ons in huis kwam en die daar „niets verloren" had. Getuige verklaarde nimmer kwestie met zün vader te hebben gehad, zoolang hij met zijn vader alleen is geweest. Toen de wed. S. in huis kwam ging het mis. Nadat de' president met getuige het gebeur de in de slaapkamer heeft nagegaan, was het woord aan den officier van justitie. Deze zei- de zich niet te kunnen voorstellen aat ie mand op een leeftijd als verdachte, die zeer gunstig bekend staat, plotseling een poging tot doodslag en nog wel op zijn zoon onder neemt. Volgens den officier moeten daarbij andere factoren een rol hebben gespeeld en daarom achtte hij het gevvenscht een psychi atrisch rapport over verdachtes geestvermo gens te doen uitbrengen. Verdachtes verdediger schetste uit voerig de omstandigheden, waaron der het feit is gepleegd en conclu deerde tot een geheel voorwaardelijke veroordeeling, die naar de meening van pleiter in deze zaak de beste op lossing zou zijn. Na raadkamer deelde de president mede, dat de rechtbank geen termen aanwezig vond 0111 een psychiatrisch rapport te doen uit brengen en verzocht den officier van justitie zijn requisitoir te houden. De officier achtte poging tot moord niet bewezen, doch wel den opzet van verdachte om zijn zoon te dooden. Rekening houdende met verdachtes leeftijd, en alle omstandighe den, vorderde de officier een jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De verdediger persisteerde bij de conclu sie van zijn pleidooi. De rechtbank zal Dinsdag 14 Januari a.s. uitspraak doen. Eerste tocht over den dijk. Thans is voor het eerst een auto van Urk over den ringdijk van den Noordoostpolder naar het vasteland gereden. Het was een auto van den expediteur Van Kampen, welke post van het eiland naar Lemmer overgebracht heeft en ook weer post mede terugnam. Op sommige gedeelten valt het rijden over den dijk niet mee. volgens de Tel., daar er nog veel puin ligt. Ook per fiets kwamen te Lemmer Urkers aan. Dieten gepakt voor de diefstal ontdekt vas. De gemeentepolitie van Bussum heeft een diefstal opgelost nog voordat deze ontdekt was. Eergisteren vervoegden zich bij een banketbakker twee jongens van 10 jaar met het verzoek wat koekkruimels te mogen hebben. De bakker stemde toe en verwees de iongens achterom naar de banketbak kerij. Hier zagen de jongens een broek han gen. Hierin bevond zich een portemonnaie met f 22.50. De snuffelende iongens ontdek ten deze beui's en waren van opvatting, dat deze beter was dan koekkruimels. Dies maakten zij zich met de portemonnaie uit de voeten, zonder dat de bakker iets ont dekt had. Bij een automaat gingen zij het geld ver snoepen en hiervoor wisselden bij bij den eigenaar van dlze inrichting een rijksdaal der. Butengekomen verscheurden de iongens een andere zilverbon van f 2.50 en dit werd opgemerkt door den winkelier. Hij greep een der iongens en noteerde zijn naam. De opgave bleek echter valsch te zijn. De politie werd gewaarschuwd en zij wist de jeugdige boefjes gistermiddag op te sporen. De banketbakker werd van het geval in kennis gesteld en keek zeer op, dat zijn portemonaaie gestolen was. Wel verzekerd, maar hoe wordt de voorraad weer aangevuld? Gistermiddag brak brand uit in een groote opslagplaats van tapijten, loopers. cocosmat- ten. enz., gelegen onder een tapijtzaak van de fa. Pijpers aan den Hulzerweg te Bussum. De bewoners van de boven in den winkel gelegen woning wprden den brand gewaar doordat rookwolken afkomstig van bran dende en smeulende tapijten in de woning doordrongen. Toen het gezin, bestaande uit 6 volwasse nen en 5 kinderen, zich in veiligheid wilde brengen, was de gewone weg via winkel of achterzijde afgesloten door een dikke benau wende rookmassa. zoodat slechts via het dak kans tot redding overbleef. Buren legden een plank van een groot openslaand raam naar het balkon. Hierlangs lieten allen zich op het balcon zakken. Via een tegen den muur geplaatste ladder kon het geheele gezin, inclusief eenige loge's. zij het onder groote consternatie, een zijgang bereiken. De brandweer, die in ieder geval den brand tot de opslagplaatsen onder den winkel wilde beperken, tastte met vijf stralen den brand aan en had het geluk, hoewel het vuur toch nog even in den winkel doordrong na anderhalf uur hard werken, uitbreiding te voorkomen. De benauwende rookwolken belemmerden het blusschingswerk zeer en de brandweer moest van rookmaskens gebruik maken. De schade is vooral ook door het vele bluschwater, groot. De heer P. is verzekerd, doch aanvulling van den verloren geganen voorraad zal moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. SLOEG ZIJN SLAG IN DE DUISTERNIS. Na de vele beroovingen, welke den laat- sten tijd 's avonds in verschillende deelen van de stad zijn gepleegd, zijn twee agenten van het politiebureau aan de Stadhouders kade te Amsterdam er in geslaagd een taschjesdief te arrestceren, die even te vo ren een juffrouw haar handtasch had ont rukt. Het is niet onmogelijk, aldus de Tel., dat de aangehoudene dezelfde is als de straat- roover, die eenige dagen te voren op de Weteringschans een oude dame, die in het duister een rijweg overstak, een handtasch ontrukte en daarmede snel op den loop ging. Op precies dezelfde wijze begaf de dief zich in de Ferd. Bolstraat naar de juffrouw, die in de duisternis haar weg zocht. Plotseling liep hij rakelings langs haar heen, greep haar handtasch en rukte deze uit haar handen. Toen de dief aan den haal ging, begon de beroofde zeer hard te gillen. Twee agenten konden haar op grooten afstand hooren. De beide politiemanneh schoten toe en wisten den dader te grijpen. Hij is een jongeman van mogelijk tegen de dertig jaren. De dief zal voor den officier van Justitie worden geleid. Orgaan van het N.V.V. Als uitgave van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen is zoojuist ver schenen het eerste nummer van „Arbeid", een sociaal en cultureel weekblad dat in de eerste plaats bestemd is voor de leden van het verbond, doch, wegens zijn algemeen karakter ook voor niet aangeslotenen ver krijgbaar wordt gesteld. Het blad, dat bij zijn verschijning met een oplage van tegen de vier honderd duizend exemplaren begint, doet daarmede meteen als Hollands grootste weekblad zijn intrede in het Nederlandsche perswezen. Als hoofdredacteur van „Arbeid" is opge treden de heer G. van Overbeek. oud-par lementair redacteur van „Het Volk" en des tijds plaatsvervangend hoofdredacteur van dat blad. Toiletzeep en medicinale zeep weer voor den groothandel vrij gegeven. Aangezien eenigen tijd geleden gebleken was, dat een aantal zeepfabrikanten en han delaren de bestaande distributievoorschriften ten aanzien van den verkoop en aflevering van medicinale en toiletzeep van de oude sa menstelling hadden overtreden, werd, in af wachting van een nader onderzoek, met in gang van 28 September j.L de verkoop en af levering van genoemde zeepsoorten door fa brikanten, importeurs en grossiers aan den kleinhandel verboden. In verband met het feit, dat dit on derzoek thans geëindigd is en maat regelen tegen de schuldigen rullen worden genomen, is met ingang van 1 Januari j.L het bovengenoemd ver bod weer opgeheven, zoodat de dé taillisten, die hun voorraad tegen in ontvangstneming van de geldige bon nen (1 rantsoen toiletzeep) hebben uitverkocht, dezen voorraad thans weer kunnen aanvullen bij grossiers, enz. Volledigheidshalve wordt er nog op gewe zen, dat toiletzeep van de oude samenstelling en medicinale zeep uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd op de bonnen „1 rant soen toiletzeep" en dat bij overtreding van deze bepaling strenge maatregelen zullen worden genomen. BON GELDIG Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voederkaart voor honden beschik baar wordt gesteld voor: Groep 1 10 kg hondenbrood Groep 2 10 kg hondenbrood Groep 3 8 kg hondenbrood Groep 4 5 kg hondenbrood Groep 5 4 kg hondenbrood Groep 6 3 kg hondenbrood Op bon 10 van de voederkaart voor kat ten wordt over dezelfde periode 1% kg kat tenbrood beschikbaar gesteld. Inbraak in grossierderij. Gisternacht zijn dieven binnengedrongen in een grossierderij van levensmiddelen aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Door eerst het raampje van het loket in te slaan, konden zij daarna gemakkelijk de deur ope nen. Binnengekomen forceerden zij de brandkast, waaruit zij f 31 ontvreemden, terwijl zij uit een lessenaar nog f 50 weg namen. Ook een bruin lederen handkoffer, inhoudende amandelen, thee en sigaretten tot een bedrag van f 45.was van hun gading. Tevens namen zij enkele brandstof- fenbonnen mede. Bussumsche politie jeugdige dieven. arresteert De Bussumsche politie heeft gistermiddag een goede vangst gedaan door twee 18-jari- gen aan te houden, die zes inbraken hadden gepleegd. Aan het einde van de vorige week werd bij de politie aangifte gedaan van inbraken in verschillende villa's. Eergisteren werd weer ingebroken in een villa aan de Eslaan waar eveneens snoepe rijen werden ontvreemd en gistermorgen kwam bij de politie aangifte binnen, dat was ingebroken bij Maison Suisse aan de Haven straat. Hier werd een bedrag van f 120. ontvreemd. Bij alle inbraken was dezelfde tactiek gevolgd: men was nl. binnengekomen door het inslaan van een ruitje aan de ach terzijde. Gistermorgen wist de politie een signalement van de daders te krij gen en toen de rechercheur later op den dag de oude dorpskom doorliep, zag hij in de Nassaulaan twee jon gens van 18 jaar staan, waarvan er een aan het signalement voldeed. Zij werden op het politiebureau ge fouilleerd. Hierbij kreeg men vol doende aanwijzingen om een der knapen als schuldig aan de inbraken aart te wijzen. Hij werd dan ook vastgehouden. De andere bleek geheel onschuldig en werd op vrije voeten gesteld. Doordat de gearresteerde aan het praten ging, kon de politie noe een 18-jarig iongmensch dat eveneens schuldig bleek aan de zes inbra ken aanhouden. Beiden hebben een bekente nis afgelegd. Behalve de geldsbedragen van f 250 en f 120 bleek het gestolene te bestaan uit sigaren, sigaretten, pepermunt, ham, rook- vleeseh. muisjes en balletjes. KNAAPJE IN EEN WAK GEVALLEN. Jammerlijk verdronken. Gistermiddag was het 4-jarig zoontje van den heer E. ter H. op het ijs van den Wester singel te Bunschoten aan het spelen. De jon gen roerde met een stok in een wak. Opeens verloor hij het evenwicht en viel in het ijs koude water. Voorbijgangers, die 't ongeluk zagen gebeuren, hadden den knaap onmid dellijk op het droge, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Een bovennationaal organisme De Spaansche staatscourant publiceert een verordening van het Spaansche minis terie van buitenlandsche zaken betreffende de samenstelling van .den nieuwen raad der Hispaniteit. De verordening bepaalt, dat de raad rler Hispaniteit tot taak heeft de gemeenschap pelijke geestelijke en materieele voorwaar den voor de Spaansche stamgemeenschap in het leven te roepen en in dezen beslis singen te nemen. De Baad wordt gevormd uit de belangrijkste persoonlijkheden op in tellectueel, financieel, politiek en econo misch gebied. Leden van den Raad zullen tot aan de definitieve samenstelling als boven den staat uitgaand organisme op grond van een gemeenschappelijk besluit tusschen Spanje en de Spaansch-Ameu- kaansche staten, o.m. zijn de Spaanscne minister van buitenlandsche zaken als voorzitter, de directeur van het Indische ar chief van Sevilla, de nationale gedelegeerde van de afdeeling buitenland der Spaan sche Falango, de onderstaatssecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken, de chef van de afdeeling voor cultureele aan gelegenheden in het Spaansche ministene van buitenlandsche zaken, de onderstaats secretaris voor pers en propaganda, de on derstaatssecretaris voor handel, de secre taris generaal van het ministerie van ma rine, de directeur generaal voor verkeer over zee. de Spaansche ambassadeurs in Argentinië, Cuba. Chili, Mexico en Peru en de Spaansche consul generaal op de Philip- pijnen. Aangezien het aantal leden van den Raad der Hispaniteit onbeperkt is, is de Spaansche minister van buitenlandsche zaken gemachtigd alle personen te benoe men tot lid, welke iq het Spaansche le ven in verband met de problemen of idea len der Spaansche wereld zich bijzonder onderscheiden en op den voorgrond treden. De raad der Hispaniteit heeft zijn zetel in Madrid. Later zal de Spaansch-Amerikaan- sche tak van den Raad zijn zetel kiezen in een Amerikaansche stad. ARBEIDERS IN BRITSCHE BEWAPE NINGSINDUSTRIE EISCHEN LOONS- VERHOOGING. Een millioen Engelsche arbeiders in de bewapeninesindustrie heeft een loonsver- hooging geëischt van drie pence per uur, en wel wegens de stijgende kosten van levens onderhoud. De eisch tot loonsverhooging werd tevens voorgelegd aan de arbitrage commissie der beide Engelsche vakorgani saties van metaalbewerkers. Op 16 Januari a.s. zullen de arbeiders bij de scheepswer ven eenzelfden eisch stellen. Gisterochtend heeft een Duitsch gevechts vliegtuig, naar het, D.N.B. verneemt, 400 km. ten Westen van Ierland op den Atlantischen Oceaan een volbeladen schip van 8000 b.r.t., dat op weg was naar Engeland, in scheer- vlucht aangevallen. Er werden drie voltref fers op het schip geplaatst, waardoor het volkomen vernield werd en terstond zonk. Engelsch convooi aangevallen. Naar het D.N.B. verneemt hebben Duit- sche motorbooten Dinsdag een sterk bevei ligd convooi aangevallen en daarbij ver scheidene schepen tot zinken gebracht. Volgens den Britschen berichtendienst, heeft de Engelsche regeering op verzoek van het Amerikaansche roode kruis toege stemd in het doorlaten van een Amerikaan sche scheepslading gecondenseerde melk e.d. naar het bezette gebied van Frankrijk. Deze gecondenseerde melk is uitsluitend bestemd voor zeer jonge kinderen. Zij zal, onder rechtstreeksch toezicht van het Amerikaan sche roode kruis, in het bezette gebied wor den verdeeld. De Britsche regeering, aldus gaat de berichtendienst voort, stelt er echter prijs op te verklaren, dat deze „concessie aan het Amerikaansche roode kruis" op geen enkele wijze afbreuk doet aan de En gelsche blokkadepolitiek tegenover Frankrijk Ook de mogelijkheid om levensmiddelen naar Spanje te zenden wordt volgens een mededeeling van minister Huil, onderzocht. Bij den aanvang van de zittingsperiode van net Engelsche Lagerhuis zullen de publica ties van den Anierikaanschen journalist En gel een belangrijke rol spelen in de parlemen taire debatten. Deze journalist heeft n.1. voor eenigen tijd Engeland bezocht en na zijn te rugkeer in de V. S. sensationeele artikelen over de uitwerking van de Duitsche lucht aanvallen gepubliceerd. Hierin stonden de namen van de gebombardeerde steden, be schrijvingen van de vernietigde munitie- en vliegtuigfabrieken, dockinstallaties, enz. Bovendien beweerde Engel in staat te zijn nauwkeurige beschrijvingen en bijzonderhe den van een nieuw Engelsch vliegluigtvpe te geven. De Engelsche regeering heeft daarop een regeling getroffen, waardoor ook aan Ame rikaansche burgers het betreden van gebie den in het Britsche wereldrijk verboden kan worden. In het Lagerhuis zal vooral de vraag be handeld worden hoe het mogelijk was, dat deze buitenlander dergelijke vertrouwelijke gegevens bemachtigd heeft. De Engelsche oers heeft zich eveneens met deze kwestie bezig gehouden en Londensche organen ver klaren volgens de „Dagens Nyheter" van gis teren, dat Goering thans in de gelegenheid is de geheimen van een Britschen censor voor een kwart dollar te koopen. Stille markt Vrijwel onver anderde koersen. industrieelen goed prijshoudend, Amerikanen iets lager. Beleggingen frac- tioneel zwakker. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. LK. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 11 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b. '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM, LEENINGEN. 100% 100 15/16 989/16 98% 100% 100 15/16 89 5/16-89 1/16 88%-89 1/16 91 90 88% 88% A'dam -37 I 3% 87% 's Grav. '37 I 3% N.Holl. *88 3 85 N,-Holl. '38 II 3%3 88 R'dam '37 I. III 3% 85% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 94% 88% 85% 88 8434 94 INDUSTÏEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 197 194 Ned. Ind. Handelsb. A 138 138% Ned. Handel Mij. c. v. A 125 126 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AKU. 106%—109 107%-108% Calvé Delft c.v. A. 74 Centr. Suiker Mij. 201% 202 Fokker g. A. 190 190 Lever Bros en Unilever cv.A126128 128%-129% Ned. Ford 340 339% Philips G B.v.A. 207-211% 211%-210% Philips pref. A 143% 143% Bnitenland. Anaconda copper c.v. A. T 31%-3011/16 31 1/16-30 13/16 Beth. Steel c.v. A 88%-S8 88%-8~3/4 Gen. Motors c.v. A. 54% 54 Kennecot Copper c.v. A. 39%-38% 38 15/16-39 1/16 North Am. Aviation c.v.A. 18 18 Rep. Steel c.v. A. 27%-26% 26 9/16-26 13/16 U. S. Steel c.v. A. 72-71% 70%-71 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsrhe Petr. g. A. 255% 252% Kon. Petr. 271%-267% 265-267% Bnitenland. Shell Union c.v. A. 12%-12% 12 5/16-12 7/16 Tide Water c.v. A. 11%-113/16 11%-111/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 121%-120 120%-121 156%-157% Java China-Japanlijn A. 158%-159%' Kon. Ned. Stoomb. Mij. 159-160 nat bez. v. A. 160%—161% Kon. Paketvaart A. 245% 245% Ned. Scheepv. Unie A. 184%157% 186%-187 Rott. Lloyd A. 153 151 Stoomv. Mij. Nederland A. 155 155% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N 1 S U. Ver. Vorstenl. Cult. 442-445 412-445 287 285 270 270 128—125% 128%-127% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 195% 197-198 Deii Mij c. v. A. 206-269 266%-267 Senembah 215 218%-210 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 277%-2S4 281—2S3% Bandar Rubber Mij. A. 225-226 226 Deli Batavia Mij. A. 219 224%2 Koersen van stortingen op 9 Januari 19415 Reichsmarken 75.36; Belga s 301432: Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweerlsehe Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schuinen) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7,54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ce brengt geluk in velar leven!!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2