Een half jaar Noodziekenhuis yiadbniemv-ö 239 Patiënten werden verpleegd 't Vriest 3 graden Slaapplaatsen voor stadgenooten ïlieuuM uit Wik ÏÏU. £ui(AoAlt üoman r V andaag voor 50 jaar g#ed nieuws- Donderdag 9 Januari 1941 Tweede Blad Hoe er op Julianadorp gewerkt wordt en iets over de voorgeschiedenis Onderwijs voor Heldersche kinderen te Breezand en Callantsoog Men is in onderhandeling met Schaden en Wiennqen Komt er een ,,/ZOOrf"-gaarkeuken De Juttertjes in Wijdenes Uit het politie-rapport IJswedstrijden voor politie- en brandweer personeel Arbeiders voor Noord-Frankrijk Burgerlijke Stand van Den Helder Bouwt aan onze saamhoorigheid door j de Winterhulp", i „Maakt de Winter- j hulp sterk, opdat zij i andere Nederlanders sterk kan maken". Urk geheel geïsoleerd Visscherij In de advertenties van vandaag staat De dagen van einde Juni 1940 mogen met het zwartste krijt in de analen van Den Helder opgeteekend worden. Dat waren dagen, direct volgend op het mas sale bombardement, dat van Den Helder een praktisch ontredderde stad mankte, met veel radelooze menschen, die niet wisten wat hen in de directe toekomst boven het hoofd hing. Met verschillende publieke diensten dreigde het spaak te loopen en zeker was zulks het geval met den geneeskundigen dienst, hoewel, dit voorop gesteld, uiter aard volkomen buiten diens toedoen. Maar al of niet door eigen toedoen... de in de stad gebleven burgerij kampte met een ernstig euvel. En wel met het euvel, dat men niet meer de beschikking had over een ziekenhuis. Zelfs niet over een hulp-ziekenhuis met de allernood zakelijkste instrumenten. Men moest er niet aan denken wat er zoou gebeuren Indien er terstond operatief of op andere wijze ingegrepen moest worden. Het begin. Het was op 27 Juni, dat dokter Swaters van Julianadorp de mededeeling bereikte, dat zich ergens in zijn rayon te Koegras een vrouw bevond in een toestand die onmiddel lijke opname vereischte. Terstond nam dokter Swaters maatregelen en bij de kraamvrouw aangekomen overtuigde hij zich van de drin gende noodzakelijkheid dat deze vrouw, waar dan ook, opgenomen moest worden. De dokter stelde zich toen in verbinding met burge meester Ritmeester en het resultaat van dit contact was, dat een schoollokaal van de O.L. school in Julianadorp beschikbaar gesteld kon worden voor opname van de vrouw. Een paar zusters van het voormalige Marine Hospitaal werden toegevoegd en zoo ontstond met de inrichting van deze simpele kraamkamer het eerste begin van het noodziekenhuis. Op den 29sten Juni meldde zich de tweede kraamvrouw en van dien dag af moest de kraamkamer op volle capaciteit gaan werken. Weliswaar met beperkte middelen, maar het ging. Van kraamkamer tot Noodziekenhuis. Inmiddels keerde de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst, dr. M. J. W- Rienks, van een ziekteverlof van een dag of tien terug en het was aan hem, dat de burgemeester toen een feitelijk blanco volmacht gaf om te zien op welke wijze de geneeskundige dienst tijdelijk in de nabijheid van Den Helder geregeld zou kunnen worden. Ongetwijfeld geen eenvoudige opdracht, vooral niet in dagen van begin Juli 1940. •nv .-■ - K. ■- \y' V-;'vv dokter M. J. W. RIENKS. Het liep echter mee: de lagere school te Julianadorp had namelijk vervroegd vacantie gekregen, en het duurde niet lang, of men kreeg toestemming om dit gebouw als noodziekenhuis te gebruiken. Direct werden maatregelen genomen, op dat de zaken zoo snel mogelijk in orde zouden zijn; de buregmeester stelde zich in verbinding met de specialisten van de Marine en toen het half Augustus was werden de deuren van het noodziekenhuis geopend en die van de hulp-kraamkamer gesloten. Medewerking. Het is wellicht goed hierbij te vermel den, dat men van diverse zijden op hoogen prijs gestelden steun kreeg. Om een enkel 'voorbeeld te noemen, van de departemen tale afdeeling „Inspectie Volksgezondheid" kreeg men een instrumentarium, van andere zijden een rhöntgen-apparaat, en van den Gezondheidsraad een tweetal barakken. Het was de door zijn Heldersche praktijk nog welbekende dokter Minkema, die hiervoor zorgde en daarmede onge twijfeld de Heldersche burgerij aan zich ver plicht heeft. Al spoedig bleek, dat het Noodziekenhuis niet alleen in een behoefte, maar zelfs in een zeer sterk gevoelde behoefte voorzag. Van den beginne af lag het gebouw vrijwel con stant geheel vol met patiënten en het was uitsluitend tengevolge van het feit, dat men niet over een compleet instrumentarium be schikte, dat slechts enkele patiënten in ver pleging naar andere plaatsen gezonden moAten worden. Dit kwam echter slechts zeer sporadisch voor. In October, toen het zoo langen tijd rustig in Den Helder was, werd de mogelijkheid onder het oog gezien het ziekenhuis terug te brengen naar Den Helder. Reeds werden er dienaangaande besprekingen gevoerd, toen de stad helaas opnieuw als doelwit voor kom men genomen werd. De gevolgen waren, dat het Noodzieken huis op Julianadorp gevestigd bleef en dat het daar. wijzigen zich de omstandigheden niet spoedig, ook voorloopig nog wel blijven zal. 239 Patiënten. Dezer dagen spraken wy den directeur van het ziekenhuis, dokter Rienks en hij was het die ons mededeelde, dat het aan tal patiënten, hetwelk van Juli tot en met December opgenomen en in behandeling genomen werd, dus gedurende een half jaar, niet minder dan 239 bedraagt. Hier onder zijn begrepen 71 kraamvrouwen. Ongetwijfeld een getal, dat wel duidelijker dan vele woorden illustreert aan welke be hoefte dit noodziekenhuis voldoet. Er wordt hard gewerkt in deze inrich ting. Dubbel-hard, omdat het medisch en verplegend personeel zich uiteraard nog verschillende onvolkomenheden moet laten welgevallen, die echter nu een maal tot de niet te ontkomen gevolgen behooren van een NOODziekenhuis. De zusters moeten zich bijv. met de slaap plaatsen sterk bekrimpen, Welk offer echter gaarne voor de goede zaak ge bracht wordt. Het personeel bestaat uit 12 zusters, die gerecruteerd werden uit het voormalige Marine Hospitaal, 2 verplegers en voorts 3 man keukenpersoneel, koks van de marine, aan wie de goede reputatie der keuken van de inrichting niet in de laatste plaats te danken is! Goede geest. Er heerscht in dat ziekenhuis een goede geest. Reeds eerder wezen wij er op. dat daar een voortreffelijke verstandhouding bestaat tusschen patiënten en verplegend per soneel. Het laatst werd dit nog bewezen door het alleraardigste Kerstfeest dat de zusters de patiënten bereid hebben. Het deed bijzon der sympathiek aan te constateeren wat hier met slechts eenvoudige middelen bereikt kon worden. "'t Gaat goed"... dat was het antwoord wat wij van dokter Rienks kregen bij het vragen van zijn meening over den gang van zaken. „Wij mogen tevreden zijn, en dat is al een heel ding. Evenwel, zoodra de toestand weer normaal wordt zal niet gedraald worden weer zoo spoedig moge lijk naar Den Helder te verhuizen". Wy mogen dit artikel niet besluiten zonder er de aandacht op gevestigd te hebben, dat dit ziekenhuis mede kon ont staan door de voortvarendheid van Burge meester Ritmeester. Ook op andere wjj ze getuigde deze overigens van zijn medeleven met deze instelling. Namelijk door het mogelijk te maken, dat er een regelmatige busdienst ingesteld werd tus schen Den Helder en Julianadorp vice versa, zoodat bezoekers iederen dag naar Julianadorp konden komen, teneinde pa tiënten te bezoeken. Onderwijs-instanties in Den Helder zitten niet stil. Eenige weken geleden konden wij mede deeling doen van het feit, dat dank zij de door de Heldersche onderwijs-instanties genomen maatregelen, het mogelijk ge worden was een lokaliteit in Nieuwe Nie- dorp te verkrijgen, waarin onderwijs ge geven zou kunnen worden door een Hel dersche leerkracht aan Heldersche jon gelui, die daar nog steeds doelloos rond liepen. Sedert j.1. Maandag heeft het onderwijs aldaar onder leiding van den heer Ouwerling uit Den Helder, een aan vang genomen en zijn de kinderen weer aan het werk getogen. De wethouder van Onderwas in Den Helder zat niet stil. Er werd door hem en de andere onderwijs-instanties gewikt en gewogen, er werd beraadslaagd en het slot is, dat wy thans uit goeds, bron ver*. nemen, dat er nu definitief in enkele plaatsen in het buitenveld wederom loka liteiten voor Heldersche jongens en meisjes beschikbaar gesteld zullen worden, terwijl van enkele andere plaatsen dit besluit waarschijnlijk tinnen niet al te langen tijd eveneens genomen zal worden. Dit is een verheugend teeken en tevens het bewijs hoe men in Den Helder alles in het werk stelt om het onderwijs gaande te houden, en de kinderen niet werkloos te laten rondloopen. Zoo zal spoedig binnen de muren van Café Borst te Breezand een lokaal worden ingeruimd voor de jongens en meisjes uit Den Helder, terwyl in de O. L. School te Callantsoog eveneens een ruimte af gescheiden wordt voor dit doel. Schagen en Wieringen. In onderhandeling is men thans nog met de gemeenten Schagen en Wieringen. Zijn wjj goed ingelicht, dan is de kans, dat ook hier een oplossing binnen afzienbaren tijd voor de deur staat, zeer groot. Zoo spoedig mogelijk hopen wij hieromtrent nadere mededeelingen te kunnen geven. Voorts is het ons bekend, dat er even eens onderhandelingen loopende zyn om in nog andere plaatsen tusschen Den Helder en Alkmaar lokaliteiten te verkrijgen voor hetzelfde doel. Spreken wij de hoop uit, dat ook deze pogingen met goed succes bekroond mogen worden, en dat de ge meentebesturen oog zuilen hebben voor de moeiiykheden, waarmede men in Den Hel der kampt. Het blijven Heldersche leerlingen. Wjj kunnen hieraan nog toevoegen, dat voor de beide eerstgenoemde plaatsen, Breezand en Callantsoog dus, het wachten is op de officieele goedkeuring van het Departement. Er behoeft niet aan getwij feld te worden, dat deze gegeven zal worden. Tenslotte nog dit: een gunstige zijde bij dit alles is nog het feit, dat de kinde ren als leerlingen ingeschreven blijven in de onderwijsregisters van Den Helder. Ze vallen dus niet onder het onderwijs van de betreffende gemeente. Uiteraard wordt les gegeven door Heldersche onderwijs krachten. Prys per portie 13 en 25 cent. Het is met groote belangstelling, dat de burgerij van Den Helder de verwezelijking tegemoet ziet van de plannen, welke de bouw van een gaarkeuken in den Prins Hendriklaan betreffen. Met belangstelling, omdat er door den huidigen toestand wel licht nergens als juist in Den Helder zoo veel behoefte bestaat aan een dergelijk instituut. Het is in dit verband, dat wij er dan ook op wijzen, dat genoemde keuken er zoo spoedig mogelijk dient te zijn. Het is ons bekend, dat dit eveneens de meening is van de gemeentelijke Overheid, en be treuren het derhalve, dat de vorst thans weer een spelbreker geworden is bij den bouw. Het komt ons ter oore, dat thans de mogelijkheid onder oogen wordt gezien, dat men tijdens de duur van den bouw dezer Centrale Keuken tijdelijk een nood- keuken wil inrichten. Inderdaad een denk beeld, dat de verwezenlijking waard is. Temeer waar thans de mogelijkheid onder oogen gezien moet worden, dat de C.K. eerst over enkele maanden voltooid zal kunnen zijn. Nader vernemen wij nog, dat de kosten per portie 13 en 25 cent zullen bedragen. Dit hangt af van de mate van welstand van hem of haar, die van de keuken ge bruik maakt. Zijn we goed ingelicht, dan bedraagt de inkomstengrens daarvoor 1400.Boven dit bedrag betaalt men dus voor de „vette hap" een kwartje, eronder 13 cent. Ze komen Zaterdagmiddag om streeks 1 uur thuis. Bureau „Winterhulp Nederland" deelt ons mede, dat de kinderen uit Wjjdenes en Hem a.3 Zaterdagmiddag te omstreeks 1 uur weder in Den Helder thuisverwacht worden. Zooals men weet wordt de groep weder om met autobussen afgehaald en kunnen de ouders de jongens en meisjes op ge noemd tijdstip in ontvangst nemen. Zij maken het allen uitstekend en het zal het meerer.deel ongetwijfeld spijten, dat deze vacantie teneinde is. ONTVREEMDING. Een bewoner van den Jan Verfailleweg kwam tot de ontdekking, dat men een hoe veelheid kunstmest, liggende op zijn erf weg genomen had. LICHT. Het verboden licht straalde uit een woning aan de Kerkgracht. De politie nam de gebrui kelijke maatregelen om het licht te dooven en zal het staartje van deze muis eveneens het normale recht doen wedervaren. Vrijdagmorgen op de Kerkgracht. Zou de ijsperiode 19401941 voorbij gaan in Den Helder zonder dat er in de stad wedstrijden verreden worden...? Zie daar de vraag, die wij ons stelden, iedere maal als wij de baan zagen op het Helder sche kanaal tusschen Helden der Zeeplein en Postbrug. Neen, zoo is het niet! IJs en weder die nende (en als wy dit schryven vriest het nog byna 2 graden, zoodat er alle kans is,dat dit ys er inderdaad nog zal zyn), hoopt het organiseerend comié morgen, Vrijdag, van des morgens 10 uur af, wed- stryden te houden voor het personeel van de politie en dat van de brandweer. Onge- twyfeld een initiatief, dat de betrokken diensten op hoogen prys zullen weten te stellen. Het betreft hier hardrydery, schoonry- den en ringsteken. Van de deename hangt het af of ook andere soorten wedstrijden gehouden zullen worden. Er worden aardige prijzen en prijsjes be schikbaar gesteld. Zie ze te winnen, agenten en brandwachts...! Alle kans op aanhoudende vorst. Was er gisteren voor de schaats-lief- hebbers gevaar, dat het ijs weer spoedig tot het verleden zou behooren, thans blijkt dat deze vrees nog niet al te zeer ge koesterd behoeft te worden. De wind, die gisteren in de Zuidelijke hoek zat is weer omgeloopen naar Noord-Oost, terwijl de barometer een stygende tendenz vertoont. Gezien ook diverse ander factoren, kan dan ook worden aangenomen dat, althans voor vandaag, de ijsvreugde voortgezet kan worden. Wat het verloop der tempe raturen betreft, nadat het kwik sedert Zaterdagavond constant onder het 0-punt gebleven was, kwam dit er gistermiddag 5 uur voor het eerst boven. Om 7 uur gisteravond evenwel was het weer vrie zende en als wij dit schrijven, heden morgen 9 uur, vriest het 3 graden. Voor de wintersportliefhebbers onge twijfeld goed nieuws! Kunnen en mogen uitsluitend aan genomen worden via de Arbeids beurs. Sedert enkele dagen zijn in diverse bladen, ook in onze krant, advertenties verschenen, waarin vakarbeiders en losse werklieden op geroepen werden om zich op te geven voor het verrichten van arbeid in Noord-Frankrijk. Thans verzoekt men ons van bevoegde zijde er de aandacht op te willen vestigen, dat deze wijze van aanwerving van arbeidskrachten volstrekt verboden is. Het zijn uitsluitend de Arbeidsbeurzen, waarover deze aanwerving loopt; het is ver boden, dat zulks geschiedt door particuliere personen. Het zijn de Arbeidsbeurzen, die bij vertrek o.m. de paspoorten moeten verstrekken, zoo dat men toch hierbij terecht komt. In dit ver band worden diegenen, die meenden van dit particuliere aanbod gebruik te moeten maken, verzocht hieraan geen gehoor te schenken. 5 Minuten van het spoor in Schagen dispo nibel een slaapkamer voor 4 personen. Een 2-persoons ledikant beschikbaar; zelf bedden meenemen. Te Julianadorp: Slaapgelegenheid voor 2 pers. Ledikant met toebeh. meebrengen. van 7 en 8 Januari 1941. ONDERTROUWD: C. M. Martens en W. A. Leeuwenhaag. D. Boon en M. Kramer. BEVALLEN: T. SwatersHeeroma, z. M. B. Bakter Bruggen, d. BEROEPEN. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, Chr. Ger. Pred. te Urk, ontving het beroep van de Chr. Ger. Kerk te Vlaardingen. Twee jaar geleden mocht hij van deze gemeente ook reeds een beroep ontvangen. KERKERAADSVERKIEZING. Bij de verkiezing voor ouderling en diaken zijn in de Ger. Kerk alhier gekozen: Voor Ouderlingen: C. van Eerde; J. E. Hakvoort en Willem Schraal Wzn. Voor diaken: Andries Ras en Willem Pasterkamp. Andries Ras en Albert Hoekman hadden beide 119 stemmen, zoodat tusschen hen het lot moest geworpen worden. BURGELIJKEN STAND. Geboren: Geene. Overleden: Marretje Ras, oud 80 jaar, wed. van Sjoerd Pasterkamp. Ondertrouwd: Klaas van den Berg (wedn. van A. Schraal) en Grietje Brouwer (wed. van P. Kramer van Den Helder). a a UoncUlen mt hel VlUqtnd Blaadjê. Werkverschaffing op de ijsbaan 1 De commissie van uitvoering tot het ver- breeden en verbeteren der ijsbanen op het Hel dersche Kanaal, bij wijze van werkverschaf fing, maakt bekend: De ontvangsten: staande de eerste bijeen komst door aannemers en timmerlieden in- geschreven voorf 115.25 Volgens inteekenlijsten181.30 Uit de bussen op en nabij de ijsbanen h-30 De uitgaven Samen 300.91 98.50 Saldo 202.1,1 Mogen vele plaatsgenooten zich nog geroe pen voelen bijdragen te schenken, opdat wij namens velen, bij den stijgenden nood, tenge volge der aanhoudende strenge vorst, nog lang de hulpbehoevende huisgezinnen tot steun mogen zijn. Er zijn ons nog hulpbehoevende huisgezinnen bekend die waardig zijn in aanmerking te komen 'voor het begonnen liefdadig werk, doch zij kun nen redelijker wijze nog niet geplaatst worden, aangezien anderen minstens even hulpbehoe vend als zij, voor een paar dagen nog hun plaats innemen. Zooals de meeste goede zaken, ondervindt ook de onze een scheeve beoordeeling. Van ter zijde vernamen wij, dat eenige lieden beweren '„dat wij zeiven de werklieden moeten onder houden" en daarom niet willen bijdragen. Dergelijke opmerkingen om zich van de zaak af te maken is ons te zuinig om ons hier te rechtvaardigen. Wij geven die lieden echter in overweging de zaak te onderzoeken, of tot ons te komen om inlichting. Het is ons een aange name taak op verlangen en namens de werk lieden van de ijsbanen, dank te betuigen aan allen, die de commissie door hunne milde gaven zoo flink hebben gesteund. De commis sie acht zich verplicht, met vriendelijken drang, den aanhef van dit verslag in herinnering te brengen, en herhaalt waarmee zij begonnen is. D. de Vries. A. Korff. P. Spruit. B. Boon. P. Visser. H. Wijker. Nieuwediep, Januari 1891. GRATIFICATIE. De bakschippers op Urk heben deze week nog een meevallertje gekregen. Vanaf Aug. 1940 zal als gratificatie 10 procent van het loon worden uitbetaald. Nu het werk geheel stil staat door den winter, is dit voor velen een uitkomst. Urk is thans weer geheel geïsoleerd. Door gebrek aan vleesch, ook zelfs voor zieken, is Maandagmorgen een ijsvlet naar de Lemmer vertrokken, om vleesch te halen. Met 1100 pond bereikte deze, in het duister, Urk. Voor het eerst is de post via Lemmer per auto van de Eerste Urker Stoomboot Maatschappij over den dijk Urk-Lemmer vervoerd. De bootdienst Urk-Enkhuizen-Kampen is stopgezet. Urk is thans in dubbele mate geïsoleerd, daar het al 14 dagen geen telefoonverbinding met de wal meer heeft. Urk, 6 Januari. Door 6 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 160 pond Snoekbaars, van 6-29 pond per vaar tuig, prijs 56-57 ct. en 44 pond baars, 30-31 ct. per pond. Door onze visschers op de Waddenzee werden besommingen geboekt van 200400 per vaartuig. Door de motorvaartuigen voor de kust van Scheveningen van 3.705.60 per motorvaartuig. De vorige week wérd er 23 etmaal gevischt. Verleden week (30 December tot eo met 4 Januari) werd door 48 vaar tuigen per dag aan den Gemeentelijken Visch afslag alhier aangevoerd: 345 pond snoek baars, prijs 5071 ct. en 8C pond baars, 29 32 ct., alles per pond. De heer S. van Berkum, leerling van het Instituut „Mercurius" alhier, behaalde het diploma Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren In de Handelswetenschappen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5