N1PPER EN PELLE De geheimzinnige hyacint op de operatietafel Het meisje De oorlog in AFRIKA Radioprogramma Hyacintenbollen en vifamioerijke groenten FEUILLETON (Tn de taxi P. G. WODEHOUSb „Roosevelt jongleert met ongezonde argumenten" BELANGRIJKE ONDEH.ZOEKIN. GEN VAN DR.'DE MOL. De bloembollencultuur en alles wat daar mede verband houdt, heeft ons land'tot ver buiten de (trenzen van Europa reeds jaren her een bijzonderen roem verschaft Meer dan honderd jaar Keieden ontdekten de Hol- landsche kweekers dat de KeestKronden langs de kust zich bijzonder Koed leenden voor het verbouwen van bloembollen en se dertdien heeft zich daar een heel aparte tak van kweeken ontwikkeld, welke Keworden is tot een monument van het prestatievermo gen der Nederlandsche tuinders. Terecht, hoewel veelal overdreven, verbond men in het buitenland de tulp aan het landschap der heide Hollanden. Uiteraard bepaalde deze cultuur, vooral toen zij meer en meer tot bloei kwam, zich niet alleen tot de practijk. Er ontstond een uitgebreid gedocumenteerde wetenschap van het bollenkweeken en al is in de af- geloopen crisisjaren bloembollen is nu eenmaal een luxe artikel de opbrengst der bollen sterk gedaald, waardoor verschillende kweekers in moeilijke omstandigheden kwafnen, de energie om nieuwe fraaiere ge wassen op de markt te brengen, is er niet minder om geworden. Integendeel, de oorlog ten spijt, gaat men voort met het kweeken en het wetenschappelijk onder zoek. Dr. W. E. de Mol, die op het gebied der veredeling van sierplanten een grooten naam heeft verworven, en belangrijke bijdragen heeft geleverd voor de wetenschappelijke zijde van het bollenkweeken, organiseert thans een tentoonstelling van merkwaardige en zeer fraaie hyacinten. Deze expositie is daarom van bijzondere waarde, omdat de hyacint tot nog toe vele geheimen heeft. De kweeker heeft als het ware de hyacint nog niet in de hand. De re sultaten van de onderzoekingen van dr. de Mol kunnen dan ook zeer belangrijk zijn. Dr. de Mol heeft uit zijn nieuwe hyacinten zaailingen een keuze gedaan en deze eerst in den kouden grond opgekweekt. Nu in begin Januari, als de eerste knopjes te voorschijn komen, worden de bollen en wel voor iedere zaailing op verschillende tijdstippen, in de warmte gebracht. Het betreft hier bonen soorten, waarvan de kleur, vorm en grootte der bloemen aan de goede eischen voldoen. Het- onderzoek moet echter uitwijzen, dat zij ook vroegtijdig en snel tot bloei gebracht kunnen worden, bij de keuze der zaailingen heeft dr. de Mol zich bepaald tot variëteiten welke in ouderdom en kenmerken sterk uiteenloopen. Bekende soorten. Hij koos de volgende soorten, die allen een bekenden klank in de bollenwereld hebben, Albertine, Baronesse van Tuyll, Bird of Pa- radise, City of Haarlem, Correggio, dr. Tho mas Hagg, Furst Bismarck, Garibaldi, Ge neral Pelissier, Grand Monargue, La Gran- desse, 1'lnnocence, Madame Kruger, Mimi, Mr. Dames, Perle Brilliante, Queen of the Pinks, Queen of the Whites, Sunrize, Totilla, Willem Barendsz en Lord Balfour. door 48 't Was geen geringe taak geweest, haar dwalenden broeder in 't nauw te brengen. De jacht had wel tien minuten geduurd voor zjj en Lord Belpher erin geslaagd waren den ongelukkigen stakLerd er onder te krijgen. Van zijn pleit, dat hij werkte aan de familie historie en niet gestoord kon worden, hun door het sleutelgat van de afgesloten deur meegedeeld, werd geen notitie genomen en thans stonden hij en zijn vervolgers tegen over elkaar. „Ik begrjjp er niets van," vervolgde Lady Caroline. „Je weet hoe wemaanden lang alles gedaan hebben wat we konden, om aan die afschuwelijke liefdesgeschiedenis een einde te maken en juist op het oogenblik, toen we hoop kregen dat 't in orde was, ga jij het engagement, zoo afdoende mogelijk, publiek maken. Ik hoop maar dat ik wakker worden en merken zal, dat het een nacht merrie was. Ik begrijp niet, hoe je het hebt kunnen doen." „Precies!" zei Lord Belpher. Als Lady Caroline van streek was dan zijn er geen woorden te vinden, die uiting aan de gevoelens van Percy gaven. Vanaf het eerste begin van die voor de groote wereld zoo droevige geschiedenis had Percy in het heetst van het gevecht gestaan, 't Was Percy, wiens mooie hoed hem van het hoofd geslagen was ten aanschouwe van heel Diccadilly. 't Was Percy, die er voor gearresteerd en gevangen gezet was. 't Was Percy, die dagen lang kreupel geloopen had. als gevolg van zijn ijver i het achtervolgen dwars door de velden van Maud. En nu was al dat lijden voor niets. Hij was verraden door zrjn eigen vader. Iemand uit Chicago, Young genaamd, zoo 248. X. „Daar heb je 't nu al! Heb ik 't niet gezegd, dat het ongeluk aanbrengt, vrou wen aan boord te nemen?" 2. Ja, we drijven npg, maar voor hoe lang." 249. Nieuwe gevaren bedreigen de schi pbreukelin gen 1. „Hier is het het', gezellig, alleen kwelt mij de gedachte aan de drie jongens. Zou hun bootich in deze orkaan wel boven water kunnen houden 2. Het is lang niet prettig met al die haaien. Kjjk eens wat een vinnen die hebben. 't Is niet erg lollig ze in het kielwater te hebben, als we gedwongen worden naar land te zwemmen. Van al deze elf soorten is het aantal cho- mosomeij bekend, al is het lang niet bij alle soorten hetzelfde. Dit chomosomengetal is voor de eigenschappen der bloemen zeer be langrijk. Vooral omdat de hyacint bij ver meerdering van dit getal niets inboet van zijn groote vruchtbaarheid. Dr. de Mol tracht door veredeling, de verfijnde kleurnuances, welke thans reeds zijn bereikt, te doen sa mengaan met volmaakte bloemenvormen. De resultaten daarvan zullen op zijn ten toonstelling naar voren komen. Belangrijker echter In verband met de huidige tijdsomstandigheden zijn de onderzoekingen van dr. de Mol op het gebied der groenten. Een tekort aan verschillende vitami nen, doch vooral aan vitamine C doet zich allerwege voelen. Wat dr. de Mol wil bereiken is gewassen kweeken, die een grooter dan nor maal vitaminegelialte bezitten. Zijn tnderzoekingen loopen in zekeren zin parallel met die der hyacinten. Ook hier speelt chromosomengetal een be langrijken rol. De resultaten zijn echter nog niet van dien aard, dat zij directe waarde hebben vooral ook omdat de onderzoekingen zeer tijdroovend zijn. De gewassen moeten nu eenmaal den tijd hebben om te groeien. In de toekomst zullen mogelijke verrassende resultaten geboekt worden. Men zal dan gaan spreken van vitaminen C rijke en vitamine C arme sla. „BARDIA SLECHTS EEN EPISODE." In het kader van den oorlog der As, zoo schrijft de Popoio d' Italia vormt Bardia slechts een episode. De strijdkrachten, waai over Italië beschikt, zijn voor het grootste deel nog niet in den strijd geworpen. Na zestien maanden oorlog, aldus schrijft het blad verder, heeft de leidende Britsche kaste nog niet de oorlogsdoelstellingen, waarvoor zij <den oorlog ontketend heeft, durven me- dedeelen. Chamberlain. was groot-aandeel houder van wapenfabrieken, de leidende fi guren der Engelsche plutocratie zijn allen bij de wapenfabrieken van Groot-Brittannié en bij de ondernemingen voor de kapitalis tische uitbuiting op alle continenten geïnte resseerd. Daarom vormden de voorstellen van Hitier en Mussolini voor den vrede en de samenwerking in Europa voor hen een rechtstreeksche bedreiging hunner belangen. De Corriere Della Sera schrijft: „Niemand denkt er aan, de beteeke- nis van de dreiging, die zich aan de grens van Cyrenaika afteekent, op huichelachtige wijze te willen ge ringschatten en niemand betwist, dat de Engelschen althans gedeelte lijk hun doel hebben bereikt. Aan de successen van«den vijand zal echter een einde komen en dan zullen de kansen keeren. Het gros der Italiaan&che strijdkrachten ligt vast in de hand van maarschalk Grazia- ni. Niemand kan in ernst beweren, dat de hulpbronnen van Italië als gevolg van eeni- ge, zij het ook niet geringe, verliezen aan de Egyptische grens uitgeput zijn! JAPANSCHE BLADEN OVER DE REDE YAN ROOSEVELT. De rede, die Roosevelt voor het Congres heeft gehouden, kenmerken de Japansche bladen als een poging van den Arnerikaan- schen President, de V S. in een nieuwen wereldoorlog te storten. De Tokio Asalii Sjimhoen schrijft, dat Roosevelt gejong leerd heeft met argumenten, die voor het gezonde menschenverstand onaannemelijk zijn. Ten aanzien van de door den Presi dent verkondigde bewapeningsplannen voor de V.S merkt het blad op, dat Japan aan deze aangelegenheid de grootste aandacht moet wijden Een ander blad bestempelt de rede van Roosevelt als een uitdaging en geeft ais haar oordeel te kennen, dat de President daarmede beoogd heeft, den senaat den oorlog op te dringen. De Hotsj Sjimboen wijst erop, dat niemand de veiligheid der V.S. bedreigt. Evenwel hebben de V.S. door aan Engeland kort voor zijn ineenstorting steun te verleenen en door de ontwikke ling van de nieuwe orde in Oost-Azië te belemmeren, de spanning tusschen de as- mogendheden en de V.S. doen toenemen en de mogelijkheid eener botsing in het Zuidzeegebied geschapen. Men kan de be wering van Roosevelt, dat de veiligheid van Amerika en de democratie ook be dreigd wordt door incidenten, die zich ver van de Amerikaansche grenzen voordoen, slechts als uiting van een overspannen brein beschouwen. In ieder geval moet Ja pan gewapend zijn. De opzegging van het handelsverdrag door de V.S., de aaneen sluiting van Engeland, Australië en de V.S. in het Zuidzeegebied alsmede de steun aan Tsjangkaisjek zijn te beschouwen als teekenen van een verscherping der vijan dige houding van de V.S. De Tokio Nitsji Ni.tsji schrijft, dat de bewering van Roose velt, dat hij op de bres staat voor de ver dediging van de vrijheid, niet meer is dan een voorwendsel om tegenover de asmo- gendheden geweld te kunnen gebruiken om de oude kapitalistische wereldorde in stand te houden. De catastrophepolitiek van Roo sevelt moet door de geheele wereld van de hand worden gewezen. VRIJDAG 10 JANUARI 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. N'CRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10 30 Morgendienst. 11.20 Marcando-ensemble en gramafoonmuz. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.15 Amsterdams Xamermuziek-kwartet. 3.15 Voor de huisvrouw. 3.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.30 Handenarbeid voor 1e „eugd. 5.00 Berichten. 5.10 Uit Berlijn: „Gruas c.us der Heimat", vertelt ons de historicus, had eens, toen zijn zenuwen in de war waren, zijn moeder, zon der dat hg het zelf wist, in de vleeschmachine gestopt, zij werd ingemaakt en op de blikjes plakte hij het etiket Tong. Het is voldoende om te zeggen, dat de blik van misnoegen, dien Percy op het critieke oogenblik op zijn vader wierp wel wat heel streng geweest zou zijn, als hij door het kroost van Young op hun vader geworpen was op het moment der bekentenis. Lord Marshmoreton was van den eersten schrik bekomen. Men begon in zijn gemoed een geest van verzet te ontvlammen. Als eenmaal de teerling der revolutie is gewor pen, dan is geen teruggaan meer mogelijk. Dan moet men tarten en zich niet veront schuldigen. Misschien kwamen de overge- erfde neigingen van een lange lijn van voor vaders, die, welke ook hun tekortkomingen waren, althans geweten hadden hoe zjj met hun dames om moesten gaan, hem te hulp. Mogelijk stonden gedurende deze crisis de geesten van doode en begraven Marshmore- tons aan zijn zijde, hem moed influisterend laten we aannemen, dat het de geest was van dien graaf, die in de dagen van Hendrik den Zevende, zijn vrouw net een dolk had doorstoken om haar te genezen van haar liefhebberij van bedsermoen; of van dien an- derei. graaf uit een nog vroeger tijdperk der familie-annalen, die uit een gril twee tantes en een zuster liet vergiftigen. In elk geval pvtte Lord Marshmoreton uit deze of gene bron genoeg moed om van zich af te spreken. „Echte nonsens!" bromde hij. ,,Ik begrgp niet, waar al die drukte voor noodig is. Maud houdt van hem en ik mag hem ook. Een heel fatsoenlijke kerel. Geen enkele re den om zoo'n beweging over te maken. Waarom zou ik het engagement niet publiek maken „Je bent krankzinnig!" riep Lady Caroline. „Je eenige dochter met iemand, van wien niemand iets afweet!" „Precies!" vond Percy. Lord Marshmoreton maakte met de han digheid van een ervaren debater gebruik van zijn voordeel. „Dat hebben jullie mis. Ik weet alles van hem. Hij is heel rijk. Je hebt wel gezien hoe allen aan tafel deden toen men zijn naam hoorde. Hij is heel beroemd en ver dient duizenden ponden per jaar. 't Is in elk opzicht een heel goede partij. „Het is geen goede partij", zei Lady Caro line heftig. „En of die mr. Bevan nu duizen den ponden per jaar of twee-en-een-halve penny verdient laat me koud. Het 'is geen goede partij. Geld is niet alles Zij brak af. Er werd op de deur geklopt. De deur ging open en Bellie Dore kwam binnen. Goedharti, als ze was. had zij begre pen, dat Lord Marshmoreton blij zou zön a's hg eens vai. onderwerp koi veranderen. „Wenscht u misschien, uat ik u vanavond help," vroeg ze opgewekt. „Ik dacht, dat ik maar eens zou vragen, of u iets voor me te doen had." Lady Caroline grabbelde i n allerijl haar aristocratische bedaardheid bij elkaar. Zij verwenschte de interruptie van harte, maar toen ze sprak, deed zij het poeslief. „Lord Marshmoreton heeft vanavond uw hulp niet noodig. Hij werkt niet." ,,Nu dan wensch ik u goeden avond," zei Bellie. „Goeden avond, miss Dore' 'zei Lady Caro line. Percy mompelde een groet. „Geld,hernam Lady Caroline, „is van geen beteekenis. Maud is niet in een positie, die haar noodzaakt iemand te trouwen, die rijk is. Maar wat onmogelijk maakt is het feit. dat Mr. Bevan niet iemand van stand is. Hij is niet van geboorte en hij bekleedt ook geen aanzienlijke positie". „Ik ben 't niet met je eens," zei Lord Marsh moreton. „Het is een heel fatsoenlijk man, dat is de hoofdzaak". „Hoe kan je toch zoo koppig *jji. Je praat als efn idioot. Je secretaresse, miss Dore, is een aardig meisje. Maar wat zou je er van zeggen als Percy bij je kwam en je vertelde, dat hg met haar wilde trouwen?" Juist!" zei Percy. „Precies!" Lord Marshmoreton stond op en ging naar de deur. Hg deed het met zekere waardigheid, maar in zijn oogen lag een angstig uitdruk king. „Dat zou niet gaan", zei hij. „Nou kjjk 's", >ei zijn zuster. „Ik ben blij, lat je dat toegeeft." Lord Marshmoreton had de deur bereikt en stond met den knop in zijn hand. Hij scheen moed te halen uit dien steun. „Ik had je daar al over willen spreken," zei hij. „Waarover?" „Over Miss Dore. Ik ben verleden Woens dag zelf met haar getrouwd," zei Lord Marsh moreton en verdween als een duikboot. HOOFDSTUK XXVI. Om kwart over vier in den namiddag, twee dagen na dat gedenkwaardige diner, waarop Lord Marshmoreton zich zoo onoordeelkundig had gedragen, „at Maud in Ye Cosy Nooke te wachten op Geoffrey Raymond. In zijn tele gram had hij gemeld, dat hij haar daar om half vijf hoopte te ontmoeten. Het verlangen had Maud een kwartier vroeger op het rendez- vous gebracht. De omgeving was evenwel zoo noargeestig, dat zij spijt van haar opwelling had. Zij voelde zich er gedrukt. Zij was zich bewust van iets, dat op een voorgevoel leek. Ye Cosy Nooke is, zooa.s de naam al aan ieder, die Londen kent, zaï verraden hebben een tea-room ln kond Street, gedreven door dames, die in moeilijkheden geraakt waren Wanneer in Londen een dame in moeilijk heden geraakt wat '4) om den haverklap doft vereenigt zij zich met een paar andere in moeflflkheden verkeerende dames, samen een gilde vormend en richt een tea-room op in het West-End, die zij met een Japanschen '.aam doopt. Gekleed in het een of ander exotisch coatuum, verschaffen zjj namiddag-ververschingen, zoo trotsch en programma voor de Duitsche Weermacht 6,00 Causerie „Verzorging en bemesting van geïnundeerde grond a". 6.15 Nederlands orkest ,,'s-Gravenhage". 6.45 Lezing „Boerenland en Boerenhand". 7.00 Economische vragen van den dag (ANP), 7.15 Nederlands orkest ,,'s-Gravenhage". 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.1o Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Paaschberg meisjeskoor (opn.). 9.05 Gramofoonmuziek. 9.45 Gewjjde muziek (opn.). Hierna: Schrift lezing. 10.3010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting Hilversum II, 801 m. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Cello en piano. 11.00 Causerie „Johannes Brahms ln Neder land". 11.15 Ensemble „Jonny Kroon" en gramofoon muziek. (12.0(8—12.15 Berichten). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest orgelspel. 1.30 Zang met pianobegeleiding. 2.00 Cyclus „Levende volkskunst". 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest en soliste. 4.00 Reportage. 4.25 Omroeporkest. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en „Klaver Drie". 6.15 Cyclus „Leven en daden onzer door- luchtigste zeehelden". 6.45 Lezing „Boerenland in Boerenhand". 7.007.15 Economische vragen van den dag; (ANP), sluiting. kwjjnend, dat zelfs de vroolgkste bezoeker er stil van wordt. Hier vindt ge niet het on rustige gedraai en de practische inrichting van haar concurrenten Lyons en Co„ niet den glans en luister van Rumpelmayer, ze hebben haar eigen sfeer. Voor haar effect vertrouwt ze op haar schemerlicht, het bijna volkomen gebrek aan ventilatie, een choco ladecake, specialiteit van het huis, waarvan men verwacht, dat ge ze niet zult aansnijden en de tragische hooghartige houding der dienende geesten. Ik geloof niet, dat er op de heele wereld iets saaiers te vinden is dan zoo'n Londensche Tea-room of 't moest een andere Londensche Tea-room van hetzelfde type zijn. Maud zat en wachtte. Onzichtbaar ergens borrelde zachtjes een ketel, als een fluiste rende pessimist. Aan de andere zijde der kamer leunden twee in moeilijkheden verkeerende dames in tra vestie tegen den muur. Zij zagen er uit of ze minachtend neerzagen op 't leven en wensch- ten dat ze er maar uit waren. Dat kwam door de omgeving. Zoodra iemand binnen komt nadert een der dames en vraagt ge heimzinnig „thee of chocola? En wil u s.v.p. letten op hetgeen er overblijft?" Ma >d keek op haar horloge. Het was tien minuten voor half vjjf. Ze kon haast niet be grijpen, dat ze er nog maar vijf minuten was, maar het tikken van het horloge overtuigde haar, dat het niet was olijven stilstaan. Haar gedruktheid nam toe. Waarom had Geoffrey haar toch voorgesteld )tj hem te komen in zoo'n sombere spelonk, waarom niet in het Savoy? In Savoy was 't wel aardig. Maar hier scheen het eerste vurig verlangen, den man, dien zij liefhad te ontmoeten, haar red deloos te ontglippen. Opeens bekroop haar een angstig gevoel. Een booze geest, misschen de ketel wel, scheen te fluisteren, dat het een dwaasheid van hem was om hier te komen en begon twgfel op te werpen aar wat ze tot ni toe als een onom- stootelijk feit had beschouwd: haar liefde voor Geoffrey. Was zij veranderd sedert die dagen in Wales? Haar leven wa n 't laatst verward geweest. Bij de levendigheid der laatste ge ver af en zt) heel anders dan het meisje van beurtenissen schenen die dagen ln Wales heel een jaar geleden. Zij merkte dat ze aan George Bevan dacht (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7