Radio-omroep wil een spiegel zijn Inbrekers komen telkens om de koffie Een schuilkelder voor den Paus! winterhulp#nederland Spionnage in Zweden GROOTE STAKING Belgische schepen doen dienst voor Engeland Geen Amerikaansche troepen naar Groenland Mis'ukte aaos'ag op Emir Abdoellah Afgelaste sportwedstrijden Agent liet zich niet omkoopen n v a meer geld meer mogelijkheden IN CHICAGO Italiaansche grenspafrouille omgekomen Amsterdamscbe effectenbeurs Voorwaardelijk straffen gaat niet meer Koersen Nederlandsch clearinginstituut Stort op 5553 of op 877 VAN AL WAT GROEIT EN LEEFT IN NEDERLAND. IR. DUBOIS WAARSCHUWT TEGEN PESSIMISME. Allereerst dient men een scheiding te maken, aldus Ir. Dtibois, gemachtigde voor de radio-omroepvereenizincen in een uileen zettinz voor de pers. tussehen wat de nm- roen eaat bieden en de hijdraze. welke van de luisteraars zevorderd wordt. Deze hij draze. welke door iederrn bezitter van een ontvanetoe«tel of abonné op een radioeen- trale moet worden betaald, wordt sreïnd door het staatabediif der P.TT. Uit het aldus zeïnde bedrae wordt aan dit staatsbedrijf een deel toecrewezen voor de vrvorjri>-» van de zendanperaturen. de ontwikkeline van de zetvierteehniek en derzeliike met den omroep verhand houdende zaken. De rest. zijndp het overzroote deel. wordt toe gewezen aan den omroep voor het verzor gen der rariioprozramma's. Waar nu deze Heffinz van staatswrze met inzanz van 1 Januari 1941 van krart* ze- worden is. houdt op dezen zelfden datum, ter voorkominz van dubbele betaling, het «torten van bijdragen ann de omroenorgani- saties. Zij, die reeds htm lidmnntsrhapshij' draze of contributie hebben gestort, ont vangen deze teruz. erhter niet in eontan- ten. doch volgens de beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. in den vorm van radiozegels, we'ke zullen kunnen die nen om de radioheffing, voor zoover deze zegels zullen reiken, te voldoen. DE OMROEP. De aangekondigde veranderingen in wat men in het dagelijksch leven „den omroep" pleegt te noemen komen op tW volgende ■eer: Gesticht wordt een staatsbedrijf, dat met uitsluiting van anderen de verzorging van den omroep ter hand zal nemen. Dit wel zeggen, dat vanaf het oogenblik, dat dit bedrijf zijn taak zal aanvangen de omroep organisaties zullen ophouden te funetionnepren. Tot zoolang zal de omroep door de organisaties verzorgd blijven. Dit wil echter niet zeggen, dat gedurende dion tijd alles onver anderd zal blijven. In den over gangstijd zullen toch reeds wijzigin gen in de programma-indeeling dn -uitvoering worden voorbereid en uitgevoerd, zoodat een harmonische aansluiting met den nieuwen toe stand wordt verkregen. Daar er na hef inwerkingtreden van het staatsbedrijf geen terrein van werkzaamhe den voor de omroeporganisaties overblijft sullen deze worden geliquideerd en hare eigendommen zullen worden overgedragen aan het nieuwe bedrijf. Een andere oplos sing is niet denkbaar, aangezien alleen op deze wijze gebouwen en apparaturen hun ne bestemming zullen kunnen blijven ver ruilen. De radio-tijdschriften, welke tot nu toe bestonden, zullen kunnen blijven bestaan. Zij zullen naast een algemeen gedeelte, waarin belangrijke uitzendingen zullen wor den toegelicht, hun aandacht kunnen blij ven wijden aan die uitzendingen. welke voor hun eigen lezerskring van bijzonder belang te achten zijn. Wat nu het nieuwe bedrijf zelve betreft bet volgende: De ruimere geldmiddelen waar over beschikt kan wórden, omdat nu niet meer als voorheen de helft der Nederlandsche luisteraars zich aan het geven van een bijdrage aan den omroep onttrekken kan, zullen het bedrijf in staat stellen om de steeds grootere onkosten, welke de toenemende vervolmaking eischt, het hoofd te bicden. Aldus zal het mogelijk zijn de lijn der artistieke en technische vervolmaking weder om krachtig te doen stijgen. Ook naar vorm en inhoud zal veel ver anderd worden. Eenheid van opbouw, op voering naar en handhaving van een hoog peil is nu uitvoerbaar. Is nldus een grondslag gelegd voor een bevredigenden toestand op het gebied van de programma-ophouw, uit den inhoud zal men kunnen bemerken, dat de gevreesde oppervlakkigheid en kleurloosheid niet haar intrede zal doen. Integendeel. Met zorg zal er naar gestreefd worden dat dat wat in alle groepen van ons volk leeft haar uiting voor de microfoon zal krijgen. Dit zal echter dienen te geschieden onder ver mijding van overdreven particularisme en in positieven zin, d w.z. zoekend naar dat gene, >vat ons vereent cn niet naar wat ons verdeelt. Aldus zullen de door de thans bestaande Pmroepvereenigingen vertegenwoordigde groepen zich en elkaar op een hooger plan terugvinden, waara door eendrachtige sa menwerking aan de handhaving onzer Ne- derlandsrhe cultuurgoederen en den op bouw van ons vaderland gewerkt kan wor den. Ook In meer directen zin zal de omroep werkzaam zijn. Door het geven van repor tages. het organiseeren van vraaggesprek ken met bevoegde personen zal de luister aar in verbinding gebracht worden met het gebeuren om hem heen. Hierbij zal in po sitieven zin gewerkt worden en niet ge tracht worden door onthouding, moeilijk heden of wellicht lieter, gewaande moei lijkheden, te omzeilen. De aandachtige en goedwillende lezer zal uit het bovenstaande kunnen lezen, dat de omroep wil zijn de trouwe spiegel van al les wat groeit en leeft in ons vaderland. Ik meen den luisteraars niet beter te kunnen raden dan door hun In overweging te geven geen voorbarig of pessimistisch oordeel uit te spreken, eindigt Ir. Dubois, maar om met open oog en open hart het werk te volgen van hen, die zirh voor de nieuwe taak van den Nederlandsehen om roep hebben Ingezet. Arrestaties. Woensdag zijn een luitenant en een re serve vaandrig van de Zweedsché marine met twee burgers te Goeteborg wegens spi onnage gearresteerd, zoo wordt officieel me degedeeld. Zij zouden aan een buitcnland- sche mogendheid inlichtingen verstrekt heb ben. Men vermoedt in politieke kringen, dat evenals bij de vroegere spionnagegevallen, de betrokken mogendheid Engeland is, zegt het A.N.P. Chaos en verkeersstagnaties dreigen. Gistermorgen is te Chieago een slaking uitgebroken, waaraan 5000 gemeente-arbei ders deelnemen. De oorzaak van deze sta king is te zoeken in loonsverlagingen. In de vroege morgenuren braken staken de arbeiders van de electriciteitsfabrieken den stroomtoevoer naar het stadhuis af. zoodat op het oogenblik in dat gebouw nog slechts één lift ln werking is. Om kwart over negen gistermorgen gingen plotseling op 50 plaatsen in het hart van de'stad en in de zakenwijk de verkeerslichten uit. Bij zondere politie-afdeelingen moesten uitruk ken om het verkeer weer in goede banen te brengen. Vijftienhonderd arbeiders der gemeentereiniging hebben den arbeid neer gelegd In den loop van den morgen dreig den de stakers 32 beweegbare bruggen op te trekken om zoodoende het verkeer in de stad te stagneeren. Onder lawine bedolven. Volgens een bericht ui-t Lugano is een uit vier personen bestaande rrensbewakings patrouille, die den vierden Jan-'az' van de kazerne te Craveggia was veirokken voor een inspectietocht in de boren, in een la wine terecht gekomen. Een der grenswach ten kon zirh uit de lawine bevrijden en in het dal mesdedecllne den van het ongeluk. Op verzoek van da Itr'iriunclM autoritei ten is daarop uit Corr.olrgne een Zwitser- sche reddingrcolor.ne vertrokken, die de an dere drie soldaten der patrouille dood in de sneeuw aantrof en hen naar het dal ver voerde. STRENGE VORST IN SPANJE. In een groot deel van Spanje heerscht strenge vorst. Zoo is in de provincie Cuenca een temperatuur van 9 graden onder nul geregistreerd. De sneeuw ligt een meter hoog. Alle verbindingen tussehen Cuenca en de bergdorpen zijn verbroken. Twee men- schen zijn doodgevroren. Ook in de pro vinciën Caceres, Huesca en Ciudad Real heelt het de laatste dagen hard gesneeuwd. Elf Belgische schepen gezonken oi beschadigd. Met deze sche pen zijn 22 zeelieden omgeko men. Uit te Oostende ontvangen berichten blijkt, dat de mailbooten van den dienst Oostende—Dover in beslag werden geno men door de Engelsehen. die zirh hiervan in de Middellandsche Zee bedienen. De Britsche overheden hebben zich niet alleen meester gemaakt van Belgisrhe eigendom men voor het voeren van hun persoonlijken oorlog, maar zij hebben ook een deel van de bemanning gedwongen aan boord te blijven, onder de bewaking van Engelsche zeelieden. Boverftlien zijn door de oorlogshandelin gen elf schepen beschadigd of tot zinken gebracht. Het aantal dooden op deze sche pen bedraagt twee en twintig. Slechts een consulaat en een Roode Kruis post gevestigd. Naar aanleiding van de geruchten over Groenland heeft het departement van bui- tenlandsche zaken een officieele verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „De Vereenigde Staten hebben geen troe pen naar Groenland gezonden en geen lucht- of marinebases in deze Deensche ko lonie gevestigd. In volledige overeenstem ming met de Groenlandsche autoriteiten heeft de Amerikaansche regeering de vol gende stappen gedaan, waarvan geen en kele wettige belangen benadeelt. Te Godthaab wordt tijdelijk een Ameri- kaanseh consulaat ingesteld, opdat de vele vraagstukken, die verband houden met den aankoop door Groenland van levensmidde len en andere behoeften in de ereenigde Staten en met den verkoop van Groen landsche producten aan Amerika, beter behandeld kunnen worden. Er is een vertegenwoordiger van het Amerikaansche Roode Kruis naar Groen land gezonden, die ter plaatse en in over leg met de Groenlandsche autoriteiten zal vaststellen, welke hulpactie voor de be woners van Groenland noodig is. Met het oog op de vraag naar Ameri kaansche wapenen en munitie, die in vele deelen der wereld, zeer groot is. heeft de Amerikaansche regeering de Groenland sche autoriteiten in staat gesteld, in de ver eenigde Staten eenige wapenen te koopen voor een klein aantal politie-agentcn, die de Kryolietmijn te Ivigt bewaken. Met handgranaat aangevallen. Dader ontsnapt. De bladen melden uit Beiroet, dat onbe kenden j.1. Zondag een aanslag hebben ge pleegd op Emir Abdoellah van Transjorda- nië. Deze aanslag mislukte. Toen de Emir van een jachtpartij terug keerde, slingerde in de buurt van Petra een Emir Abdoellah. (Foto archief) onbekende een handgranaat naar hem. Iemand uit het gevolg werd zwaar gewond cn liet het leven. Het paard van den Emir werd door een groote scherf getroffen. Abdoellah zelf kwam er echter met eenige ontvellingen af. De daders slaagden er in onopgemerkt te ontkomen. Volgens de bladen Is men van meening. dat deze aanslag door Arabische opstande lingen is gepleegd. Besluit van commissie van kar dinalen. DRIE GEMEUBILEERDE, VERWARMDE KAMERS. Onder de waakzame oogen van een pau selijken gendarme hen ik er getuige van ge weest, aldus schrijft de correspondent van U. P. aan het Hsh.. hoee twee in blauwe overalls geklnede arbeiders de laatste hand legden aan den pauselijken schuilkelder, die in een kleine hof van het pauselijk ambts- gehouw in de Vaticaanstad ligt. Hij bestaat uit drie kleine vierkante ruim ten van elk ongeveer vier meter in door- snode. Een van de arbeiders, die de muren juist hardgrijs schilderde, vertelde mij dat de mu ren van den nauselijken kelder absoluut bomvrij zijn. In de muren en het dak van den schuilkelder is ongeveer een ton staal uit de ijzermijnen van Terni verwerkt. De kamers zijn voorzien van electrische ver warming. Zii zijn tot dus\erre nog niet ge meubileerd doch men vertelde me. dat een ingericht zal worden als slaapkamer van den paus. een tweede als ziin werkkamer, ter wijl de derde misschien een keuken zal worden. Overigens wist de paus. naar een Vaticaan- sche prelata mii mededeelde, niets van den bouw van den kelder. Hiertoe werd door een buitengewone commissie van kardina len onder leiding van kardinaal Canali be sloten. Reeds spoedig na het begin van den oorlog hielden de kardinalen het voor raad zaam den Vatiraanschen staat van een schuilkelder te voorzien. Men vond reeds een „natuurlijken" kelder in het met acht meter dikke muren omgeven reusachtige Bramante-Bastion, dat gemakkelijk 400 men sehen kan herbergen en gebouwd is dooi den beroemden architect Donate Bramante in de 16e eeuw. ln Juni van het afeeloopen iaar zochten tijdens luchtalarm in Rome talrijke inwoners van Vaticaanstad in het Bastion, waarvan de vensters waren dichtgemetseld, bescher ming. Toendertijd besloot kardinaal Canali voor den paus een specialen schuilkelder aan te leggen. Men hoort echter soms in V tieaansche kringen de opvatting verkondi gen, dat de paus den kelder in geval van een viiandeliiken luchtaanval op Rome in het geheel niet zal gebruiken. Bij het lucht alarm in Juni weigerde hij tenminste zijn vertekken te verlaten: hij verliet weliswaar het bed en kleedde zich aan, doch bracht echter den alarmtijd tezamen met zijn ka merheer Stefanoni biddend in zijn vertrek ken door. Vaticaanstad is tegenwoordig van 6.30 s avonds volledig verduisterd. Er bestaat zelfs gedurende den nacht een verbod tot het betreden der straten, hetwelk door de Vati- raan-hewonere streng wordt nagekomen. Slechts weinige, een zwak violet licht ver spreidende verkeerslichten ziin te zien. Alle maatregelen ter bescherming van den pause- Itjken staat staan onder voorzitterschap van kardinaal Canali. De commissie bestaat uit een aantal kardinalen en den commandant van de pauselijke gendarmerie en van de Zw itsersche garde, die zoowel 's nachts als overdag door aticaanstad patrouilleeren. In verband met de vorst zijn afgelast de voor a.s. Zondag 12 Januari vastgestelde competitiewedstrijden van den Netjerland- schen Voetbal Bond, Nederlandschen Korf- balbond, Nederlandschen Hokeybond en van de Bonds Handbal Commissie. ZWARE BALK OP DE DEUR VAN HET PAKHUIS HELPT NIET. Zelfs een geheime sluiting, die een zaken man aan zijn pakhuis in de Groote Bicker- straat te Amsterdam had laten aanbrengen, nadat herhaaldelijk dieven in zijn zaak op bezoek waren geweest, heeft de inbrekers niet kunnen weerhouden, het pakhuis nog eens binnen te dringen. Zij vertrokken met negen balen koffie. Het pakhuis van de firma, waar veel kof fie verhandeld wordt, aldus de Tel., heefjt blijkbaar een bijzondere aantrekkingskracht In den Kerstnacht en in den nacht daarop drongen inbrekers het gebouw binnen en stalen een groote partij koffieboonon. De eigenaar deed natuurlijk direct aangifte bij de politie, die er echter niet in slaagde de daders te pakken te krijgen. „Dan zal ik zelf mijn maatregelen nemen" dacht de zakenman en hij liet aan de deu ren van het pakhuis een ingenieuze sluiting aanbrengen. Met een zwaren balk werden de deuren 's avonds gesloten. Alleen ingewijden wisten, dat de halk al leen kon worden opgeheven, wanneer men het kleine kiertje in de deur-wist, waar in een dun touwtje heimelijk was wegge werkt. Wanneer men dan nog wist hoé het touwtje precies in het kiertje zat, was men in staat, de deuren te openen. Ondanks deze vernuftig bedachte béveili- ging hebben inbrekers in het donker van don nacht kans gezien, de deuren open te krijgen. Zij vonden het kiertje, ze vonden het touwtje... en trokken er zoo hard aan, dat de balk achter de deuren omhoog ging cn de poort geopend kon worden. De da ders, die blijkbaar over een groote bruta liteit beschikken, namen bij een buurman van de koffiezaak een bakfiets weg, zoch ten de beste soorten koffie uit en laadden er negen balen op. Zes balen gebrandde koffie en drie balen ruwe. Toen zij den buit op een veilige plaats hadden gebor gen, brachten ze de leege bakfiets terug op de plaats, vanwaar ze haar gestolen hadden. Om de deuren van het pakhuis be kommerden zij zich niet meer. Weer heeft de gedupeerde eigenaar aan gifte gedaan bij de politie. Tevens heeft hij een middel bedacht, waardoor de volgen de inbrekers „geknipt" zullen worden. Dat de man dit middel geheim houdt, spreekt vanzelf. Intusschen stelt de recherche van het bureau SpaRndammerstraat pogingen in het werk, de gestolen koffie en de daders op te sporen In dezen tijd zijn negen ba len koffie geen kleinigheid. Stillen vaste markt. Algemeen betere koersen. Indische fond sen hooger. Beleggingen op loopend. Geld voor sigaren is beter dan een proces-verbaal. In April 1940 trachtte een Amsterdamsche kleermaker, die voor de tweede maal de Ar beidswet overtrad, den agent van politie, die deze overtreding constateerde, te bewegen er geen werk van te maken. „Maak nu geen proces-verbaal op agent, dan zal ik je wat geld geven, daar kan je si garen voor koopen, dat is veel beter dan een proces verbaal" zou de kleermaker gezegd hebben tegen den agent. Hij had zelfs geld te voorschijn willen halen, doch de agent liet zich niet omkoopen. Voor het gerechtshof, waar de kleermaker zich gisteren moest verantwoorden, ontkende hii deze woorden gebruikt te hebben. Zijn schoonzoon, die bij hem in dienst was, had een pak van zichzelf in het atelier van verd. opgeperst, en dat leek hem geen overtreding van de arbeidswet. „Kunnen wij niet tot een overeenkomst ko men?" had verd. gevraagd naar hij toegaf, doch wat hij er mee bedoelde, wist hij zicli niet meer te herinneren. Hij zou die uitdruk king gebruikt hebben, omdat de agent het eerst had gezegd, doch .deze, als getuige ge hoord, ontkende dit vanzelfsprekend. De verdediging had twee getuigen a dé charge, zoons van verdachte, opgeroepen. De ze konden echter alleen verklaringen afleg gen over het eerste bezoek van den agent. De procureur-generaal achtte de feiten vast staand en requireerde 50 gulden boete subs. "25 dagen hechtenis. De politierechter had verd. tot veertien da gen gevangenisstraf veroordeeld. De verdediger bepleitte clementie. Het hof zal op 23 Januari arrest wijzen. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. LK. Alleen de rijkscommissaris kan genade schenken. De officier van justitie bij de arrondisse- ments rechtbank te Rotterdam, nir. J. C. V. Meischke. eischte gisteren tegen den 2l-ja- rigen kantoorbediende A. G. K. wegens dief stal van 19 rijwielen een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. Meischke deelde mede. dat het reclas- seeringsrapport geheel Of gedeeltelijke voor waardelijke straf adviseert, maar met Ingang vgn Dinsdag jl. is een verordening versche nen, die de voorwaardelijke straf uit de rechtspleging doet verdwijnen. Voortaan kan alleen de rijks-commissaris geheele of gedeeltelijke begenadiging schenken op een daartoe gedaan verzoek. 10015/16 101 98% 98i/2 10015/16 100 15/16 S8%-89 1/16 88 15/16-89% 90 90% 88% 89 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D Gr b '40 T.t. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENTNGEN. A'dam *37 I 3% 88% 88 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. "38 3 85% N.-Holi. '38 II (3V2) 3 88 88 R'dam'37 I III 3% 8i%. Z.-Hoiland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 94 94% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland, Farbenitid. I G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. W r - Binnenland. Koloniale Bank A 194 197 Nerl Ind Handelsb. A 138% 138 Ned Handel Mij. c. v. A 126 125 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 10?y2-108% 109-110% Calvé Delft cv. A. 74 75% Centr Suiker Mij. 202 202 Fokker g. A. 190 190 Lever Bros ep Unilever cv.A128%-129% 131-132%' Ned. Ford 339% 339% Philips G B.v.A. 21134-210% 212%-213%' Philips pref A 143% 143% Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 311/16-30 13/16 31%' Beth. Steel c.v. A 88%-8734 88%-89%' Gen Motors c.v. A. 54 53 15/16 Kennecot Dopper c.v. A. 38 15/16-39 1/16 38%-39%' North Am Avfafion c.v.A 18 18 7/16 Rep. Steel c.v. A. 26 9/16-2613/16 27%' U. S. Steel c.v. A. 7034-71 71%-72% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dórdtsrhé Petr. g. A. 2.52258 Kon. Petr. 265-267% 209%-274 Buitenland. Shell Union c.v. A. 12 5/16-12 7/16 12 9/16-12 13/16 Tide Water c.v. A. 11%-111/16 11 3/16-11 11/32 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 120%-121 121-122% Java China-Japanlijn A. 158%-159% 150y2-160%' Kon. Ned, Stoomb Mij. 160%-161% nat. bez. v. A. 163%-166> Kon. Paketvaart A. 245% 247 Ned. Scheepv. Unie A. 186%-187 187%-1883£ Rott. Llovd A. 151 150 Stoomv Mij Nederland A 155% 156% SUIKER-ONDERNEMINGEN. lavasche Cultuur N I S I). Ver. Vorstenl. Cult. 442-445 450-453 285 2S6 270 27434 12S%-127% 12S%-130% TABAKSONDERNEMINGEN., Deli Batavia Mij. 197-198 198-202% Deli Mij. c. V. A. 2G6%-267 262%-266% Senembah 218%-210 218%-222 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 281-283% 286%-2S9j Randar Rubber Mij. A. 226 228 Deli Batavia Mij. A. 224% 228 Koersen van stortingen op 10 Januari 19413 Reichsmarken 7536: Belga's 301432: Zwit sersche Francs 43.56: Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsrhe Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 642; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. AU bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniglng N V.. Amn'ctdem, No. 877, Ge brengt gelnk in veler levenll

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2