Spanninqen in loeqo-Slavië DiHaa9ScheJ,H!DIDa9Wff NEDERLAND co Zuidoost-Europa 1 J tot s avond 11 uur rijden Kroatië broeinest van revolutionnaire intrige uur VOOR DE DERDE MAAL een aanslag gepleegd Een avontuurlijke reis Actie vao de luchtmacht Napels en Palermo gebombardeerd Zondag dorpentocht Doodelijk ongeluk te Beek Stennverleeoing eo Winterhulp Summer Welles heeft onderhoud met Russischen ambassadeur Dnifsch weermachthericht Italiaaosch weermachthericht Wie vanuit het Westen komend bij Jese- itioe het Zuid-Slavisch grondgebied betreedt «n clan langs de Sloveensche hoofdstad, Ljubbljana, naar Zagreb opstoomt, zal nau welijks kunnen vermoeden, dat hij zich mid den in een streek bevindt, die reeds eedwen lang tot op den dag van heden de schouw plaats is geweest van een verbeten strijd tusschen Kroaten, Slovenen, Dalmatiers. Bosniërs, Montenegrijnen, Voivodiniërs en Serven. Vredig strekt het Kroatische land schap zich uit en zóó diep is de rust der prachtige omgeving, dat zelfs de sneltrein Munchen—Zagreb—Belgrado zijn toomeloo- ïe vaart der eerste hónderden kilometers matigt en rustig voortrolt over de ijzeren baan, zonder zich te bekommeren om het on geduld der reizigers, die nog gaarne de aan sluiting naar Athene of Sofia zouden halen. „Ima vreme", „tijd genoeg", is blijbaar net nationaal parool der Zuidslaven en men doet dan ook het best, zich hiermede onmid dellijk te verzoenen, wil men zijn reis naar het land van Koning Peter II niet tot een bron van voortdurende ergernis maken. „Ima vreme", ,t,ijd genoeg", is blijkbaar achter zijn ossewagen aansjokt: „ima vre me zuchten de hengen, die in hun rijke be- bossching een verfrisschcnden adem uitstoo- ten voor de vermoeide en dommelende rei nigers in den MunchehBelgrado trein. De wateren van den blauwen groene Sava schijnen haar loop overeenkomstig dit parool te hebben geregeld, zoodat zij, in tegenstel ling met haar zusters, de Drina ofdeMorava in kalmen golfslag vOortstroomt, totdat zij zich te Belgrado met de wateren van de blauwe Donau vereenigt. Temidden van deze oase van rust en kalmte nu ligt Zagreb, de hoodfstad van de autonome banaat Kroatië en tevens de meest geschikte metropool van Zuidslavië, die in pracht- en schoonheid het meer Oostersche Belgrado ver achter zich laat. Groote moder ne gebouwen, ware paleizen, verheffen zich «overal ten hemel, terwijl kunstzinnig aan gelegde parken de geheéle stad een fleuri- gen en frisschen aanblik verleenen. In het centrum gekomen, ziet men de Gothische meesterwerken der Sint Marcuskerk of den historischen Popov Torani. den „priesterto ren", die in vroeger eeuwen door de bis schoppen van Zagreb werd opgericht om de stad tegen vijandelijke aanvallen te kun nen verdedigen. Op den hoek der Martche- vltsj en Raskogo ulica bevindt zich nog de beurs, overdadig versierd met Mercurius- figuren en meer in de richting van het sta tion het nationaal museum, waar een kost bare schat van kleederdrachten uit alle dee- len van het land zorgvuldig bewaard wordt. Zagreb maakt bij den eersten aanblik den indruk van een nijvere, aristocratisch stad, waar alles met een waas van deftigheid is overgoten en niets wijst er op, dat dit de plaats is geweest, waar personen als Mgr. Strossmayer, Ielatchitsj, Pavelitsj, Raditg] of Korochets hun groote levensstrijd voor de bevrijding der Kroaten hebben gestreden, Nog minder zou men bij een bezoek aan Zagreb vermoeden» dat momenteel binnen de muren "van deze stad een heftige strijd wordt gestreden, die weliswaar in het tee- ken van de bevrijding der Kroaten staat, doch die tevens het Kroatische volk in twee deelen heeft gesplitst. Lang is deze strijd binnenskamers, d.w.z. binnen het kader der Kroatische Boeren partij gevoerd, doch toen deze partij Zich ■met de Servische Regeeringspartij van Tsvetkovitsj, de Zuidslavische Nationale Gemeenschap, verzoende en haar leider, Dr. Matsjek, zelfs een plaats in de regeering Het noq tteeds neutrale Joego slavië, dat als een bar rière ligt tussehen Midden-Europa en het Grieksche strijdtooneel, vraagt steeds meer de aandacht. Au de spanningen in den Balkan eerder schijnen toe dan af te ne men, is bijgaande beschouwing van de hand van den heer L. J. M. v. d. Berk, welke wij aantroffen in hel Vaderland, van zeer actueels beteekenis. aanvaardde, trad hij openlijk naar buiten, waarbij dikwijls methodes werden gevolgd, dit wel erg met het karakter van Zagreb en haar omgeving in strijd zijn. Volgens berichten van het Zuidslavisch persagent schap. Avala, werden in twee amusements gelegenheden te Zagreb op 26 November 1910 door Kroatische nationalisten eenige bommen tot ontploffing gebracht bij wijze van protest tegen het optreden van een •Toodschen komiek, terwijl dezelfde kringen twee dagen later het universiteitsgebouw van Zagreb bezetten om een vergadering te verhinderen van studenten, die lid zijn van de Kroatische Boerenpartij. Een herhaling van dergelijke gebeurte nissen vond plaats op 1 en 21 December 11)40, waarbij bomaanslagen werden ge pleegd op het verblijf van den banus van Kroatië, op de woning van den secretaris generaal der Kroatische Boerenpartij, Dr. Kroetwitsj, op het huis naast dat van den plaatsvervangenden Minister-President, Dr. Matsjek en op het administratiegebouw van het centraal orgaan der Kroatische Boerenpartij. Alhoewel men er nog niet in is geslaagd de daders van deze bomaan slagen aan te houden, staat het reeds vast, dat zij onder de Kroatischen nationalisten moeten worden gezocht, die den laatsten tijd een radicale oppositie voeren tegen de politiek van Dr. Matsjek. Zij verwijten den leider der Kroatische Boerenpartij teveel tegemoetkoming ten aanzien van Belgrado en een opoffering der Kroatische belangen ten gunste van de Servische, terwijl zij te vens verklaren, met de mate van zelfbe stuur, waarover Kroatië momenteel be schikt, niet tevreden zijn. Zagreb moet niet alleen economisch en financieel, doch ook politiek van Belgrado onafhankelijk wor den en men moet er door radicale maatre gelen voor zorgen, dat de door de Zuid- Slavische Regeering gevoerde industriali satie-politiek van Zuid-Servië niet langer ten koste van de Kroatische industrie wordt gehandhaafd. Het overbrengen van Kroa tische industrieën naar Zuid-Servië, daar de arbeidskrachten in dit gebied goedkoo- per zijn, moet worden verboden, zoo ver klaren zij, of men moet alle betrekkingen met Servië verbreken. Bij deze eischen steunen de Kroatische nationalisten in de eerste plaats op de leden van den uitersten rechtervleugel der Kroatische Boerenpartij van Dr. Matsjek zelfben op de ontevreden Slovenen en het nationalistische gedeelte der Bosniërs, die ook zelfbestuur eischen, zoodat de activi teit der Kroatische nationalisten niet van gevaar is ontbloot. Nu de nationale eenheid meer dan ooit geboden is, zal men er te Belgrado goed aan doen, dè noodige aan dacht aan dit probleem te schenken, op dat het niet in enkele maanden een derge- lijken omvang aanneemt, dat een cata- strophale oplossing niét meer te vermijden is. Groote kansen voor onze Industrie De economische kracht van Nederland waren en zijn ook thans nog de handel en de daarmee samenhangende takken van bedrijf als bank- en verzekeringswezen, zoo schrijft de „Wirtschaftszeitung Ruhr und Rhein". Landbouw en industrie zijn voor Nederland eerst in tweede instantie van belang, hoewel numeriek 40 procent van de werkende bevolking in de industrie haar brood verdient. Tot dusver richtte de Nederlandsche handel zich overwegend op overzeesche ge bieden, hetgeen ook gold van den uitvoer van industrieele producten, vooral pro ductiegoederen. De politieke en militaire gebeur tenissen van 1940 stellen echter ook Nederland voor een nieuwe situa tie. Dit land zal er eveneens op be dacht moeten zijn zich te rechter tijd als handelsfactor te voegen in de economie van het groote Euro- peesche gebied. De komst daarvan kan als feit beschouwd worden. Nederland, dat bijna vierhonderd jaar voornamelijk een zeevarend land was en met de ontginning van zijn overzeesche koloniale rijk een prestatie van Europee- sche beteekenis geleverd heeft, zal in de toekomst zijn taak ook moeten zien uit het oogpunt van medewerking aan de ontgin ning van continentale gebieden om zoo zijn plaats in het Europeesche economische blok in te nemen. Een nieuwe oriëntatie. De Nederlandsche landbouw is z°n^er den vereischten aanvoer van voedermidde- len niet levensvatbaar. Nu is de bevolking in nauwelijks tien jaar met 11 procent toe genomen. Daar aangenomen mag worden, dat invoer van voedermiddelen in <le toe komst beneden liet gemiddelde van de laatste jaren zal blijven, heeft Nederland de keus tusschen verarming van zijn agra rische bevolking of intensiever industria lisatie, gepaard aan wijziging van den aard der industrieele productie. Ook voor den handel schijnen veranderingen onvermij delijk. Evenals de Duitsche Hanzesteden en de Duitsche firma's aldaar beschikken ook de Nederlandsche zaken in overzeesché ge bieden binnen afziehbaren tijd naar ver houding slechts over geringe gelegenheid om haar activiteit te ontplooien. Zij moeten dus elders een nieuw arbeidsveld zoeken. Daarbij komt, dat in Nederland vermoe delijk veel kapitaal zal Vrijkomen, dat tot dusver emplooi vond in den overzeeschen handel of aan de Nederlandsche beurzen, die een betrekkelijk sterken speculatieven inslag hadden. Voor dit kapitaal dient te rechter tijd een renderende belegging ge vonden te worden, die ten deele tijdelijk, deels echter ook op langen termijn moet zijn. Ten slotte moet nog de mogelijkheid over wogen worden, dat Nederland als vervan ging voor vervallen overzeesche leveringen Uit andere Euroneesche landen grondstof fen, voedermiddelen enz. betrekt en in ruil daarvoor afgewerkte industrieproducten naar deze landen uitvoert, in afwijking van de tot dusver gebruikelijke afzetmarkten. Deze vraagstukken Zijn natuurlijk al| gevolg van velerlei moeilijkheden niet ge makkelijk op te lossen, doch is het de moei te waard reeds thans te zoeken naar mo gelijkheden van ontplooiing van de acti- viteit in de toekomst. Bij dit alles speelt de voltooiing van i het Rijn-Main- Donaukanaal een belangrijke rol Daardoor ontstaat een waterweg dwars door Europa, die de industriegebieden van Noordwest-Europa met de landbouwstaten van het Zuidoosten verbindt en een aan merkelijk korteren weg van de havens aan de Noordzee naar de Zwarte zefi derland met zijn talrijke rijnvloot heeft hierbij bijzonder belang. De handel met Zuidoost-Europa. Op grond van het, bovenstaande zullen de vraagstukken van Zuidoos t-F.u ro pa oo ',r^'r Nederland van speciale beteeken s Nederland fungeerde tot dusver in hoofd- zaak als transitoland, dat óverzepsch stoffen aan Zuidoost Europa leverde. In ver- RplSjking daarmee bewoner bet réchts - «cbe goederenverkeer zïch binnen ne r - kei Ijk nauwe grenzen. ZoóWel de 1,"'x van Nederland naar de afzonderlijke landen van het. Zuid-Oosten als ook de invoer van daar bleef beneden 1 pet. v^n den totalen in- en uitvoer. Voor het Zuid-Oosten was Om redenen, ontleend aan de belangen der luchtbescherming, moest het tramver keer in Den Haag om 8 uur des avonds ein digen. Aan de tramweg-maatschappijen zijn eenigen tijd geleden de maatregelen mede gedeeld. welke zij kunnen nemen ter ver mijding van vonkvorming. De Haagsche Tramweg Maatschappij heeft in overleg met de Duitsche politie zich onmiddellijk toege legd, middelen te vinden om deze vonkvor ming te voorkomen. Een dezer dagen in de avonduren plaats gehad hebbende proef rit heeft aan het licht gebracht, dat ten gevolge van de getroffen maatregelen het voorkomen van vonken sterk is verminderd. Met het oog hierop is goedgevonden, dat de Haagsche Tramweg Maatschappij haar tijnverkeer tot 11 uur in stand houdt. Deze maatregel zal zeker door alle krin gen der Haagsche bevolking, in 't bijzonder echter door cafébedrijven, theaters en bios copen met vreugde begroet worden. Ten einde het tramverkeer ook in andere steden van Nederland te kunnen uitbrei den. heeft men den directeur der H.T.M. verzocht en deze is daartoe bereid ge vonden de maatregelen, welke hij geno men heeft, aan de overige tramwegmaat schappijen mede te deelen. zoodat in de toe komst ook de andere bedrijven langer in werking kunnen worden gesteld. Voor de z.g. buitenlijnen zal het later rij den ook gelden. Het ligt in de bedoeling, dat de laatste trams omstreeks half 11 van de eindpunten zullen vertrekken. Met onbekende bestemming. Zondag 12 Januari a.s. organiseert de IJsbond Hollands Noorderkwartier zijn vijf den dorpentocht met onbekende bestem ming. Daaraan is verbonden een prestatie tocht. De tocht voor gewone toeristen gaat over afstanden van 100, 65 en 50 km, de prestatietocht heeft een afstand van 100 en 65 km. De voorgaande vier dorpentochten moch ten zich immer in een buitengewone be langstelling van het publiek verheugen, zoodat het vorige jaar zelfs eenige duizen den deelnemers aan den tocht deelnamen en het is te verwachten, dat ook dit jaar het succes groot zal zijn. Het ijs verkeert in goede conditie en naar de heer J. Trouw ons mededeelde, Is een goed parcours uit gezet. De toeristen starten te Purmerend. Hotel „De Doelen" voor de 100 en 65 km.^te Alk maar bij café „De Friesche Brug" voor de 100, 65 en 50 km en te Hoorn bij café P. Willig voor de 65 en 50 km. Voor de prestatietocht wordt alleen ge start te Purmerend over 100 en 65 km. El ke deelnemer ontvangt een herinnerings- rtiedaille, terwijl voor den prestatietocht bijzondere insignes zijn uitgeloofd. Aanmelding schriftelijk of telefonisch Bóót, Purmerend, Tel. No. 112; A.N.W.B. Amsterdam, Tel. No. 36350 (Zaterdags tot 12.30 u.); Trouw, Abcoude, K. 2946 Tel. No. 205; Uitgeest, K 2513 Tel. No. 356. Op 13 September van het vorig jaar heeft de landarbeider F. W. in de Eendracht- straat te Zaandam de 35-jarige vrouw S., met wie hij eenige -jaren geleden omgang had gehad, met een mes aangevallen. De vrouw verweerde zich heftig en ging den aanvaller te lijf met een pan welke op het vuur stond. Haar echtgenoot wist den landarbeider ten slotte te overmeesteren. Gisteren Stond W. wegens poging tot doodslag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Het was voor de derde maal, dat hij een aanslag op de vrouw had gepleegd. Den eersten keer had W. getracht haar met een mes van het leven te berooven. De tweede maal had hij met een revolver een aanslag gepleegd en voor dit laatste feit was de man voor twee jaar gevange nisstraf veroordeeld, met de bepaling, dat hij niet meer in de Zaanstreek mocht ko men. Korten tijd, nadat hij weer in vrij heid was gesteld, pleegde de arbeider voor den derden keer een aanslag op de vrouw. Verdachte verklaarde zich van het ge beurde niets meer te herinneren. Een psy chiater zeide, dat verdachte's geestestoe stand aan het normale grenst, doch dat hij momenten heeft, dat hij niet weet wat hij doet. dit percentage niet noemenswaardig honger. De waarde van in- en uitvoer beliep echter nog altijd 3510 mill'oen "mark. Indien men den Nederlandschen uitvoer naar Zuidoost Europa analyseert, blijkt dat deze voor het meerendeel uit, grondstoffen beslond, minder uit halffabrikaten of afge werkte producten. In de toekomst moet het zwaartepunt meer op laatstgenoemde groep vallen, daar de vooruitzichten hiervoor zeer gunstig zijn. Dit. geldt. b.v. voor machines, die op de behoeften van de koloniën, ver edeling van landbouwnrodiirfen e.d. berus ten, vooral omdat. Nederland on dit gebied verschelden goede speciale nrodueten ver vaardigt. Ook voor consumptiegoederen (ra diotoestellen. eenvoudige manufacturen! Hikt de Zuld-Oost-F.uropeesehe markt reeds daarom niet zonder beteekenis. omdat er reeds vele hetrekkineen bestaan, die nog voor uitbreiding vatbaar zijn. In het alge meen gesproken kunnen dan nog ten slotte de goederen genoemd worden, waarvoor ook in de toekomst de grondstoffen waarschijn lijk ingevoerd kunnen worden. De transportkosten worden gunstig be ïnvloed. indien deze grondstoffen in de Noordzeehavens verwerkt en de producten via het Riin-Main-Donaukanaal vervoerd kunnen worden. Wat den invoer aangaat, het lijkt voor Nederland aanbevelenswaardig zich de rijk dommen van het Zuidoosten ten nutte te maken, daar de aanvoer van overzeesche grondstoffen vermoedelijk nog gemimen tijd groote moeilijkheden zal opleveren. Dat geldt niet alleen voor Industrieele produc ten, maar ook voor landhouwvoorthrengse- len en voedermiddelen. Tn^ dit verhand kan opgemerkt worden, dat Nederland en het Zuidoosten ten aanzien van den zuivelnit- voer elkander in de toekomst waarschijnlijk niet zullen aanvullen, maar beconcurreeren. De officier van justitie achtte het nood zakelijk, dat verdachte geruimen tijd uit de maatschappij verwijderd werd, zulks in het belang van het leven der vrouw. Hij eischte daarom tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Januari. ERNSTIG GEWOND BIJ HET SPELEN MET ONTPLOFBARE PROJECTIELEN Woensdagmiddag waren eenige jongens op het veemarktterrein te Utrecht aan het spelen met door hen daar in de omgeving gevonden ontstekingsbuisjes van kleine projectielen. Op een gegeven moment viel een van de buisjes op den grond, en ont plofte. tengevolge waarvan de 12-jarige jongen V. E., wonende aan de Croeselaan, ernstig aan het gelaat werd gewond. Een andere jongen uit de Croeselaan liep een verwonding van minder ernstigen aard aan het been op. Per geneeskundige dienst ls de eerste ter behandeling naar het stads- en academisch ziekenhuis overgebracht. DE VOORWAARDELIJKE VEROORDEE LING EN DE UITOEFENING VAN HET RECHT VAN ABOLITIE. Ter aanvulling van de, toelichting op de verordening 'van den Rijkscommissaris be treffende de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie, wordt er nog op ge wezen, dat het buiten toepassing stellen van de artikelen 14a t.m. 17 van het Wetboek van Strafrecht waardoor het Instituut van de voorwaardelijke veroordeeling in dien zin word gewijzigd, dat de beslissing van de al dan niet voorwaardelijkheid van de straf niet meer bij den rechter zelf blijft berus ten. de bedoeling heeft een zekere unifor miteit te brengen in het gratierecht. De voorwaardelijke veroordeeling is door de opstellers der verordening beschouwd als een vorm van gratieverleenvng en in dit verband werd het niet logisch geacht, a'dus een toelichting van de zijde van een Duit- schen deskundige, dat de rechter, die de straf uitspreekt, zelf de gratie verleent. De toestand zal nu zoo worden, dat na het uitspreken van de straf de secretaris generaal van het departement van justitie de voorwaardetijkheid kan uitspreken door gebruik »e maken van art. 2 van de nieuwe verordening. WERKLOOSHEID DOOR WEERSGE STELDHEID. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft aan de ge meentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat arbeiders, gedurende de periode, dat zij tengevolge van de weersgesteldheid werkloos zijn en geen loon doorbetaald krijgen, ingevolge de steunregeling kunnen worden gesteund, mits zij aan alle terzake gestelde voorwaarden voor opneming voldoen en indien hun na men voorkomen op de door de werkgevers samengestelde en via de betrokken arbeids inspecties aan de gemeentebesturen gezon den lijsten. Uiteraard dient, alvorens tot steun- verleening wordt overgegaan, te wor den vastgesteld of de werknemer voor het doormaken van een wacht tijd in aanmerking kan worden ge bracht Voor wat betreft de landarbeiders wordt medegedeeld, dat. voor deze categorie van werknemers, indien zij in bovengenoemd geval komen te verkeeren, niet de eisch behoeft te worden gesteld, dat hun namen op de meergenoemde lijst moeten voorko men. Woensdagavond is op den Rijksweg te Beek (L.) even buiten de kom der gemeen te een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 46-jarige W. Snepvangers, gisthandelaar te Maastricht het slachtoffer is geworden. De heer S. keerde met zijn echtgenoote van de zilveren bruiloft van zijn broer te Ge leen terug. Bij het huis Geurts, waar de Rijksweg een flauwe bocht maakt, zette de heer S. zijn wagen op het rechter gedeel te van den weg voor het vullen van zijn radiator met water, dat hem aldaar werl verstrekt. Op het moment, dat hij wederom in de auto wilde stappen, kwam uit de te genovergestelde richting op het andere rij- vlak een tot nu toe onbekend gebleven vrachtwagen aanrijden, welke S. bij bet openen van het portier greep en tegen den grond smakte. Vermoedelijk heeft de chauf feur ten gevolge van de duisternis niemand opgemerkt, hoewel een omstander ver klaarde, dat de wagen een eirfdje verder stopte en vervolgens weer doorreed. Mevrouw S., die in de auto was blijven zitten, kon door de bevroren ruiten en de duisternis niets zien. Wel hoorde zij een hevigen smak en zij vond haar echtgvooot in bewusteloozen toestand, bloedend uit mond, neus en ooren achter de auto langs den weg liggen. De ijlings ontboden genees heer en de marechaussee hebben het slacht offer het huis van Geurts hinncngedrag"n. Met een ziekenauto ls de heer S., die vol gens den dokter ernstige inwendige kneu zingen en een zware hersenschudding had opgeloopen naar het Calvariënziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij om streeks middernacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. Een nader onderzoek wordt ingesteld naar de toedracht en de. onbekenden vrachtwagen. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, volgens hetwelk met het oog op het bijzondere doel hetwelk de Winterhulp Nederland nastreeft (verstrek king van een extra-gave in deze voor de velen zoo bijzonder moeilijke tijden) wordt goedgekeurd, dat bij de berekening van de steunbedragen van hen, die ingevolge de gesubsidieerde steunregeling voor werk- looze arbeiders of die voor kleine boeren en -tuinbouwers worden gesteund, de gif ten in welken vorm ook. welke aan deze gesteunden vanwege de Winterhulp-Neder land verstrekt worden of nog zullen wor den, geheel buiten beschouwing worden gelaten. De plaatsvervangende staats-secretaris van het ministerie van buitenlandsche za ken der V.S., Summer Welles, heeft Woens dag een onderhoud gehad met den Sovjet- Bussischen ambassadeur te Washington, Oemansky, over de AmerikaanschSovjet- Russische betrekkingen. Nadere bijzonderheden over dit onder houd werden van officieele zijde niet me degedeeld Dezer dagen heeft, naar thans bekend wordt, een Italiaansche duikboot een staal tje van hedenmoed ten toon gespreid. De duikboot was door Britsche duikbootjagers achtervolgd. Toen zij zich op groote diepte had teruggetrokken, werd zij door een zwa re dieptebom getroffen, beschadigd en ge dwongen naar de oppervlakte te komen. Spoedig echter na te zijn opgedoken, ont spon zich in den nacht een gevecht van deze beschadigde duikboot met den vijan delijken duikboot jager. Toen de Italiaansche onderzeeboot reeds meende den tegenstander t« hebben afgeschud, dook een hulpkruiser op. Ofschoon de Italiaansche onderzeeër in het geheel niet goed meer te besturen was, maakte zij zich gereed tot den aanval op den hulpkruiser en torpedeerde hem. Daar mede echter had de duikboot nog niet al len strijd achter den rug. Enkele uren later onttrok zii zich aan zware aanvallen van vijandelijke vliegtui gen. Ten slotte bracht de Italiaansche duik boot op haar tocht naar een Atlantische haven een gewapend stoomschip van on geveer 3000 ton tot zinken. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag ondanks ongunstige weersomstandigheden een reeks stoutmoedige afzonderlijke aan vallen ten uitvoer gelegd. Een gevechtsvlieg tuig plaatste ondanks zeer sterk luchtaf- weervuur en mitrailleurvuur in 'n door ver sperringsballons beschermde motorenfabriek nabij Covent.ry twee voltreffers van een hoogte van 100 m. Een zwaar gevechtsvlieg tuig, dat onder leiding stond van den lsten luitenant Mons, viel op 480 km. ten Noord westen van de Donegalbaai een gewapend koopvaardijschip van omstreeks 10.000 brt. aan. Na twee zware inslaande bommen bleet het schip met opengescheurden wand bran dend liggen. Aan de Zuidoostkust van En geland werd verder een troepenkamp doel treffend met bommen bestookt. De vijand wierp in den nacht van 8 op 9 Januari in het Noord West Duitsche kust gebied brand- en brisantbommen, die hoofd zakelijk woonwijken troffen. Slechts op één plaats werd geringe schade aan een in dustrieele installatie aangericht. De verlie zen onder de burgers bedragen 11 dooden en 14 gewonden. Bij den aanval op de motorenfabriek bij Coventrv onderscheidde zich bijzonder de bemanning van het gevechtsvliegtuig, lt. Hoeflinger, de commandant, oberfeldwebel Vogelhuber als bomschutter, piloot Odelga als boordtelegrafist en feldwebel Herfort als boordschutter. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Cyrenaica aan het landfront niet» bij zonders. Een van onze jacht- en gevecht»- formaties heeft een groep vijandelijke ge motoriseerde eenheden aangevallen en ver schil lendè pantserwagens vernield. Vijan delijke vluchten boven Bengasi en Tripolis hebben geringe materieele schade veroor zaakt. In Tripolis vielen drie dooden. Aan het Grieksche front bedrijvigheid van verkenningstroepen en acties met een plaatselijk karakter. Talrijke formaties van onze luchteskaders hebben troepenconcen traties en vijandelijke stellingen doeltreffend aangevallen. Batterijopstellingen en brug gen werden door duikbommenwerpers, troe penconcentraties door onze jachtafdeelingen met marhineeeweervuur bestookt. Saloniki is met zichtbaar succes gebombardeerd. Tij dens verschillende gevechten hehben onze vliegtuigen vijf vijandelijke jachttoestellen brandend neergeschoten. In Oost-Afrika geen gebeurtenis van eeni ge beteekenis. De vijand heeft vluchten on dernomen boven eenige van onze steun punten in Eritrea en Somaliland, zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 Januari hebben vijandelijke vliegtuigen ln opeenvolgende golven Napels en Palermo aangevallen. In Napels werden talrijke bommen, die voor het grootste deel in zee terechtkwamen, ge worpen. In de haven werd een hospitaal- schip en in de stad werden ongeveer vijf tien geboiiwpn. waaronder een kerk, ge troffen. Er zijn vijf dooden en oneereer der tig gewonden te betreuren. In Palermo ls geen srbade van beteekenis aangericht. Slachtoffers zijn niet gevallen. Een van onze torpedobooten onder hevel van den luitenant ter zee tweede klasse, Nieolo Nieolini. heeft een vijandeliiVe duik boot geramd en tot zinken gebracht. Een van onze torpedohooten onder hevel van den korvettenkapitein Franco Tosoni Pittoni heeft in den At'antRrhen Oceaan een vijandelijk koopvaardijschip tot zin ken gebracht

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3