BRUSSE en KUYPER Prijzcndictator met groote bevoegdheden De Nederlandsche Baak N.V. Marktberichten Waarom de Haagsche tram niet meer „vonkt" Eenheid in het vischbedrijf Uit onze Omgeving Winterpracht in het ski-gebied van het Inn-dal, waar de sneeuwval een schitterend winter sportterrein gespreid heeft (Foto Weltbild) GROOTE PRIJSBEHEERSCHINGS BEVOEGDHEDEN VOOR MR. SCHOKKER. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort een belangrijke uitbreiding worden gege ven aan de bevoegdheden van den Gemach tigde vóór prijzen, teneinde hem in de ge legenheid te stellen het algemeene prijs peil hier te lande over de geheele linie te beheerschen Hiertoe zal deze gemachtigde, mr. H. C Schokker om bevoegdheid krij gen om diep in het bedrijfsleven in te grij pen. Zoo zal hij regelen kunnen geven voor en maximumprijzen kunnen voorschrijven aan fabrikanten en tusschenhandelaron van bepaalde producten, welke b.v. grond stoffen zijn voor een bedrijfstak waarin prijsverhooging moet worden voorkomen. Hetzelfde geldt voor arbeidsvoorwaarden. In het algemeen zal de gemachtigde voor de prijzen voortaan nauwkeurig kunnen bepalen wanneer offers zullen moeten wor den gebracht en waar, door fabrikant, han delaar of consument; deze laatste in geval van redelijk geoordeelde prijsverhooging. Men kan zeggen dat mr. Schokker ten opzichte van het algemeene bedrijfsleven nu soortgelijke, schier onbegrensde be voegdheden zal verkrijgen als dr. ir. J. A. Ringers reeds bezit ten aanzien van de iKiuwnlfrÉrltèld. (Van onzen Haagschen correspondent). Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het door een viertal doeltreffende maatrege len mogelijk gebleken, het „vonken" van de beugels der electrische trams in Den Haag mogelijk gebleken, dit in verband met de verduisteringsvoorschriften ontoelaatbare euvel met 90 procent te verminderen. Door dit geslaagde optreden der H.T.M.-directie kan het Haagsche publick sedert Zaterdag avond weer tot half elf ruim van de tram gebruik maken, hetgeen een zeer welkome winst van 2Vfc uur beteekent voor allen, die anders na 8 uur 's avonds moesten loopen. Genoemde maatregelen, welke na zes we ken hard werken tot dit gunstig resultaat hebben geléid., dat andere steden tot voor beeld zal strekken, zijn le. De geheele bovenleiding is aan een scherpe controle onderworpen en alle ver pakkingen en slappe gedeelten zijn hersteld en gespannen. 2e. Alle aluminiumsleepstuken der beu gels zijn vervangen door koolsleepstukken. 3e. Ingevoerd is het voorschrift, dat de wissels bij donker niet meer automatisch door den besturder onder het riiden mogen worden omgegooid, doch dat dit met de hand moet geschieden Dit vergt natuurlijk, omdat de tram moet stoppen en de bestuur der uitstappen, telkens even tijd. doch ten minste 50 pet. van de zware vonken is al dus verdwenen. 4e. Het personeel is nauwkeurig geïnstru eerd hoe de zgn. sectieschakelaars en ver bindingswissels moeten worden gepasseerd. n.1. stroomloos, waardoor ook weer een bron van veel vonken vebdwenen is. Dit laatste voorschrift heeft nogal wat oefening en daardoor tijd gekost, doch alle moeite blijkt lang niet vergeefsch te zijn geweest. Dank zij dit gelukkig initiatief heeft de Haagsche tram thans een belangrijke voor sprong op andere steden verkregen, waar men, zooals b.v. in Amsterdam, nog in het stadium van proefnemingen is. Eigen weekblad der orgarüsa- ties. Op een vergadering van het bestuur van de federatie van organisaties in het visch bedrijf, de organisatie, waarbij vrijwel alle landelijke representatieve organisatie® op visscherijgebicd zich hebben aangesloten, is besloten tot de uitgifte van een eigen week blad. dat de naam zal dragen van „De Vitischerijwereld." Binnenkort hoopt de federatie een proefnummer van dit week blad onder de loden te verspreiden. In dit orgaan zullen, behalve hoofdarti kelen, welke van belang zijn voor het be drijf, worden opgenomen alle officieele inc- dedeelingen met betrekking tot de vissche- rijberichten, terwijl telkêns een gcdeolte zal worden gereserveerd voor mededeelingen van de secties der federatie en de verschil lende aangesloten vereenigingen. KERSTBLARSCH N.S.B, Zaterdagmiddag is onder groote belang- steling van de zijde van het publiek de vijfde kerstmarsch der N.S.B. gehouden. In verband met den door den leider ir. Mussert afgekondigden Godsvbede was de taditioneele marsch van tweeden Kerstdag uitgesteld tot heden. De route ging van Utrecht over Bunnik naar Zeist, waar werd gerust om vervol gens over de Bilt naar de Domstad terug te keeren. De marsch is bedoeld als demon stratie van tucht, marschorde en discipline en voor de afdeclingen, welke in dit opr zicht de beste prestaties leverden, waren fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Twee aardige anecdoten. De dood van Brusse heeft vele weemoedige gedachten gewekt, maar ook vele kostelijke herinneringen wakker geroepen. Zoo lezen wij in de N'.R.C. van het contact, dat Brusse met den grootcn Abraham Kuyper gehad heeft. De journalist Brusse was er intus- schen wat trotsch op. dat hij meermalen in aanraking is geweest met dr. A. Kuyper, die één der grootste dagbladschrijvers was, die Nederland ooit heeft gekend. Van dat contact met Kuyper heeft Brusse meermalen met z'n bekenden fijnen humor verteld. De eerste ontmoeting had plaats, toen Brusse een jongen van een jaar .of vijftien was. llij verzamelde toen handteekeningen van beroemde personen en wilde die van Kuyper ook hebben. Dies ging hij naar zijn woonhuis op de Prins Hendrikkade te Am sterdam.. „Ik verwachtte (zoo vertelde hij later) straks voor mij te zullen zien een „fijnen" orthodoxen dominee; ik had zoo ongeveer het beeld voor me, dat men wel in de cari- caturen ziet. Iets langs, iets bleeks, iets ma gers, gehuld in kerkezwart, een hoogc hoed met rouwband, een parapluie onder den arm (zelfs in huis), een witte das of vader moorder om den hals. Ik beefde op mijn voeten toen de deur geopend werd. Maar wat ik toen te 'zien kreeg, vergeet ik mijn leven niet meer! Een korte, zware athleti- sche gestalte, met op een zwarten haardos een roode Turksche fez, gehuld in een licht en groot geruit colbertcostuum, een ge bloemd geborduurd zijden vest aan, een ge schoeid op een paar goud gestikte pantoffels Ik dacht dat ik abuis was, en bij een the aterdirecteur was terecht gekomen....^. Knyper wilde niet teekenen. want t zou ongepast zijn zichzelf onder de beroemdhe den te schikken, zoo ve'rtelde hij <j.en -a,ot" terenden jongen. Maar hij zou zijn zoon vragen, „die heeft wel eens een brief van me gehad In begreep niet goed hoe dat moest, ver telde Brusse. Maar nog dienzelfden avond had ik de oplossing al van de puzzle. Ik kreeg deze briefkaart: Mijn zoon heeft tot zijn leedwezen niets disponibel dat u dienen kan. Kuyper. Zóó kwam Brusse toch in het bezit van de forsche handteekening, die hij altijd trouw bewaard heeft. In Nr. 260 der Libellenserie („Kuyper de geweldige van dichtbij") wordt nog een her innering van Brusse verteld. Hij wilde een boek over 't eiland Marken schrijven. Er gaan wonen en geheel met de bewoners me deleven was de beste methode om iets van de bevolking te weten te komen, wist hij bij ervaring. Maar dat viel niet mee. De Mar kers waren achterdochtig tegen den vreem deling in „de lange broek". Ze voelden wel, dat hij niet één hunner xvas. Hij kreeg geen toegang tot hun leven. Ietwat mismoedig ging Brusse van Zaterdag tot Maandag met de boot naar huis. Het was juist die Zondag, dat professor Kuyper op Marken preeken zou. Zooals Brusse later medegedeeld werd, hadden de Markers toen aan Kuyper verteld, dat er een vreemdeling op hun eiland was komen wonen, die ze maar liever weer weg zagen gaan. Ze vertrouwden hem niet erg. en ze wisten niet wat hij nu eigenlijk bij hen wilde. Kuyper vroeg-hun naar den naam van den man en toen hij hoorde, dat het de bekende journalist Brusse was, glim lachte hij en verzekerde de Markers, dat ze dezen gerust hun volle vertrouwen geven konden. Brusse zou wel heel goed over hun eiland schrijven. Toen Brusse den volgenden Maandag weer van de boot aan wal stapte, wist hij niet wat he.m o\*erkwam. Letterlijk werd hij met open armen ontvangen. Het ijs was plots, als door een wonder, gebroken, en men schonk hem het volle vertrouwen. Zelfs de trouwen kwamen bij hem om raad vragen. En hij kreeg stof voor zijn boek. Eén woord van den machtigen Kuyper had de gezind heid van het geheele eiland omgezet! WIER IN GEN WEDSTRIJDEN OP HET AMSTELMEER Reeds dadelijk na den .middag was het te zien, dat de ijsbanen op het Amstelmeer het zeer druk zouden krijgen. Overal zag men fietsen en wandelaars, die schaatsen bij zich droegen Op het Amstelmeer aan gekomen, zagen wij eerst recht, hoevèlen reeds de ijzers onder hadden gebonden, doch de vijf banen konden vele liefhebbers bergen. Het wakkere ijsclubbestuur van Westerland had de beide buitenste- banen aangewezen voor cj.e hardrijders en de aangrenzende banen voor de „zwierders", terwijl men de binnenste baan gereserveerd had voor de te houden wedstrijd. En wij zeggen niet te veel als wij gewagen van de honderden liefhebbers. Volgens onze zegsman waren het er ongeveer twee dui zend. Ook de ijstentjes, de „koek-en zoo- pies" waar Ab zijn tuutjes melk schonk, waren niet te versmaden en verheugden zich in een enorme belangstelling. Dan de eStafettewedstriid voor dames en heeren met prijzen van 20,—, 12,—, 8,— en 6,—. Hiervoor hadclen zich ,16 deelne- mersfsters) aangemeld. Er werd door en kelen zeer fel gereden, zelfs gestreden. ..Vooral Trien Kooy reed zeer goed. Uitein delijk werden aan de volgende personen de prijzen toegewezen. 1. N. Rotgans en Trien Kooy; 2. P. Wig bout en A J. Punter; 3. P. Ruitenburg en Marie Omis; 4. S. Seekles en A. Veenbaas Jammer dat de regen' in de namiddag velen deed besluiten huiswaarts te kee ren. Toch kunnen wij terugzien op een mooie schaatsdag. waaraan bijkans ieder door den Zondag heeft kunnen deelnemen KOEGRAS Die zelfs niet over ijs van tien nachten ging. De Amsterdamsche, die zich over de dicht met schaatsenrijders bevolkte Nassaukade per pontje nog liet overzetten (Foto Rax-Holland) JULIANADORP. VEREENIGING „VEEVERLOSKUNDE". Onder voorzitterschap van den heer J. i. Kistemaker vergaderde Zaterdagmorgen de \ereeniging „Veeverloskunde" te Koegras. met 19 leden, in het café ,'t Centrum" van den heer H. V.eul. De voorzitter sprak eeni ge gepaste woorden ter opening van de vergadering. Door den secretaris, den heer A. Schoorl Jz. werden de notulen gelezen die onveranderd vastgesteld werden. Daar na werden de volgende mededeelingen ge daan. In 1910 telde de vereeniging 102 le den met 1893 koeien. 128 koeien minder dan in 1939. Aan contributie werd f 567.90 ont vangen. De verloskundige werd 101 uiaal gehaald en tweemaal bij een niet-lid. het welk tesamen f 116 in. kas bracht. Met het subsidie van,f 200 was er dus met het sal do van vorig jaar f 1076.19 in kas. De uit gaven bedroegen f 1001.57. zoodat er thans een voordeelie saldo van f 74.62 is. Thans is het subsidie nog te goed, 2 leden be dankten, door overlijden en vertrek moes ten nog 3 leden afgevoerd worden. Wij zullen dus dit jaar weer een groot aantal koeien moeten missen. Door vertrek van den heer G. Bijvoet ontstaat verande ring het Bestuur. Langer' dan 25 jaar heeft hij daarin medegewerkt. Met een woord van dank aan het afd. bestuur van de Holl. M. v. Landbouw besluit de secreta ris zijn mededeelingen Algemeene instem ming. De commissie die de rekening had nagezien rapporteert dat alles in orde was bevonden. INLEVERING VAN GOUD. Ingezetenen, wier namen be ginnen met een der letters N, O, P, 0, R en S, worden opge roepen goud in den zin van art. 9 der Deviezenverordening 1940, vóór 25 Januari 1941 aan De Nederlandsche Bank te ver- koopen en over te dragen. De inlevering kan, behalve der Zaterdags aan de Hoofd- bank geschieden tusschen 10 en 12 uur, desgewenscht door tus- schenkomst van een particulie re bank of commissionnair die hiervoor een kleine provisie in rekening brengt. Bij de Bijbank en de Agentschappen worden uitsluitend gangbare Neder landsche gouden munten aan gekocht. Omtrent de inlevering van verzamelingen en verza- melstukken worden aan de Hoofdbank inlichtingen ver strekt. Op grond van het en kele feit dat aan bepaalde mun ten voor de eigenaars persoon lijke herinneringen zijn ver bonden, kan geen ontheffing van de verplichting tot ver koop worden verleend. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende heer J. J. Kistemaker herkozen en in de vacature C. Bijvoet de heer D. de Graaf Pz. De omslag der koeien werd na eenige zakelijke overwegingen bepaald op 40 cent per koe. Het salaris van den ver- oskundige op f 825 plus f 75 toeslag over diverse meerdere uitgaven. Tot verloskun dige wordt met algemeene stemmen herbe noemd de heer A. de Hoop. 'Tot lid in de commissie tot nazien van de rekening werd in de plaats van D. de Graaf bij ac clamatie benoemd de heer P. Pluister Jz. Bij de rondvraag vestigt men de aan dacht op het niet op de weg mogen zijn tusschen 12 en 4 uur. Hiervoor is en zal gezorgd worden. Eveneens dient men er aandacht aan te schenken, dat de heer de Hoop nu bij A. Vader woont. De voorzitter brengt verder dank aan het adres van den heer Bijvoet, en sluit op korte maar krachtige wijze de vergadering. ANNA PAULOWNA BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN Dat de heer A. Kramer zich bij een vo rige gelegenheid een goeden naam had ver overd bij de dames van bovengenoemde ver eeniging bleek wel uit het feit, dat niet tegenstaande de gladde wegen, toch een dertigtal dames de bijeenkomst niet wilde missen, waarin hij weder een voordracht zou houden. Ditmaal was 't niet naar aan leiding van een boek, maar hield de heer Kramer wat we zouden kunnen' noemen een „tijdrede". Verschillende gedichten had hij daarin gevlochten en de voordracht van deze, zoowel als de heele rede en de na de pauze gelezen paedagogische schetsen (o.a. uit de gelukkige klas van Theo Thijssen). boeiden z'n gehoor zoo, dat de dames, die soms van verre gekomen waren (zelfs op de schaats van Van Ewijcksluis) hun gang zeker niet beklaagden, integendeel! Onder instemming van alle® dan ook bracht mevr. Keyzer-de Jong aan 't einde van^ den avond dank en overhandigde hem wat een weelde in dezen tijd een kist je sigaren. ONGELUKKIGE VAL. Bij het schaatsenrijden op een sloot voor de woning in den Kleiweg, kwam het dochtertje van de wed. A. Huiberts te val len en brak daarbij het heupbeen. Dokter Olree, die de eerste geneeskundige hulp xerleende, liet het meisje naar het nood ziekenhuis te Julianadorp vervoeren. BREEZAND. DAMMEN. De afgebroken partij van den wedstriid D.O.S.-Excelsior van de heeren Joh. Koo- men (DOS) en H. Veenstra (Exc.) is door laatstgenoemde gewonnen, waardoor dus de totaal uitslag van dezen wedstrijd wordt: 218 in het voordeel van Excelsior. ANNA PAULOWNA WEDSTRIJD VOOR MANNEN. Onder groote belangstelling, naar schat ting een 15 h. 1600 bezoekers, werd Zondag nog hardrijden voor mannen gehouden, over 160 M. De ijsbaan was den avond te voren geschaafd en hield zich tot het eind 'goed, zoodat nog snelle tijden gemaakt werden. Het aantal deelnemers was niet groot, 16, maar bestond meerendeels uit goede rijders. De uitslag was: le prijs J. Kreijger. Wieringen, f60. plus medaille beschikbaar gesteld door slager Rezelman; 2 J. Goed, Oudesluis, f30; 3. J. Manneveld. St. Maartensbrug f 15. 4. N. Plooij, Den Helder, f7.50. De premie voor den snelsten tijd in den eersten omloop werd gewonnen door J. Man neveld. tijd 17.1 sec De premie voor den tweeden omloop, door J. Kreijger, 17.4 sec. De premie voor den derden omloop was eveneens voor J. Kreijger. die nu met 17 sec. tevens den snelsten tijd van den geheelen wedstrijd maakte en daarmede ook de extra premie beschikbaar gesteld door de kellners van Veerhurg won. NOORDSCHARWOUDE, 11 Jan. 1941. Aanvoer: 23500 Kg. roode kool f 5.—. 7200 Kg. gele kool 4.10. 54600 Kg. D. witte kool 3.50. 2000 Kg .uien. drielingen en nep 4.50, stek 3.60. BROEK OP LANGENDIJK. 11 Jan. Aanvoer: 5SO0 Kg. roode kool 5.—. 11400 Kg. gele kool 4.10 2000 Kg. D. witte kool 3.50. 1500 Kg. Savoye kool 4.10, 800 Kg. uien 4.50. i

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6