Bang avontuur op het ijs Willkic isfeqiment DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER naar Engeland - Verduisteren i 5.54 uur NootSC h Bulgarije roept nieuwe lichting op Vreemde capriolen van een locomotief GEVONDEN FIETSEN Japan gaat concurrentie van Engeland en Amerika bestrijden Geen onlusten in Albanië KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) In den mist op het IJsselmeer verdwaald Drie jonqemannen zoeken vergeefs de kust Zich op gevaarlijk ijs begeven Op initiatief van Quisling AMSTERDAM komt kijken Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 43 uur Actie io den Stillen Oceaan Familie-drama in Argentinië HE LDEESCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 14 JANUARI 1941 69e JAARG. No 9130 Een drietal jongens uit Huizen heeft een avontuur beleefd, dat hun levenslang bij za! blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-jarige G. Hagedoorn hadden Zondag, in de haven van Huizen de schaatsen ondergebonden om een tochtje op het IJsselmeer te maken en nauwelijks waren zij een eind op de ijs vlakte gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G. Klein, die zich hij het tweetal aansloot. Het ijs was in goede conditie en de drie jongemannen reden dat het een aard had. doch zij verwijderden zich steeds meer uit de kust. Tegen den middag werd de nevel, welke reeds in den morgen over het IJsselmeer hing, steeds dichter en toen de jongelieden aanstalten maakten, om naar huis terug te kee- ren, bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat zij vanwege den mist niet verder dan enkele tientallen meters konden zien. Op goed geluk af werd de richting bepaald, maar zooals het allen vergaat, die zich zonder kompas in de mist op zee bevinden, het werd dwalen en dwalen, uren achtereen. De jongens reden wat zit konden en telkens hoopten zij, 'lat achter den grijzen nevel de vaste wal zou opdoemen, totdat, ten einde raad, zij tegen het vallen der duis ternis besloten, de schaatsen af te binden om te trachten loopend den wal te bereiken, iets, dat het tempo tevens vertraagde. Inmiddels was het volkomen donker ge worden en nog bevonden zij zich op de kil le vlakte, omgeven door een mistbank, die voor elk sein vanaf den wal ondoordring baar was. Behalve de duisternis en de mist kwam nog een derde vijand opdagen, de honger. Want geen van het drietal, dat im mers in den middag weer thuis wilde zijn, had brood meegenomen, zoodat zij ten slotte doodelijk vermoeid en verkleumd be sloten maar tegen een paar ijsschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, die 's avonds achter de mist opkwam, zorgde, dat het span elkaar tenminste kon zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, kropen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmaat van ramp begon het zelfs te dooi en en gutste de regen op het ijs. Den geheelen nacht brachten zij zoo op het ijs door, half wakend, half dommelend, totdat de morgen eindelijk aanbrak en ze besloten op te breken. De schaatsen bonden ze niet mee onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Gelukkig was de mist verdwenen. Te langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ijsschollen en door plassen dooiwater, zagen de jonge lieden eenige mannen, die over het ijs op hen toekwamen. Het bleken Spakenbur gers te zijn, die. nadat het drietal hun avon tuur hadden verteld, spontaan hun brood gaven en een eind den -weg wezen naar de Huizer haven. Door het dwalen was het drietal heelemaal onder de kust van Spa kenburg terecht gekomen. Vervolgens om half drie ongeveer, zijn de jongemannen on der de kust op Huizen afgegaan, dat zij gis teravond, doodmoe en doorweekt bereik ten. In de gezinnen Hagedoorn, Bos en Klein heersohte vanzelfsprekend groote vreugde over den behouden terugkeer, maar veel praten deden de jongemannen niet, want oververmoeid kropen zij schielijk onder de wol. Rusland niet op de hoogte van Duitsche troepentransporten naar Bulgarije. De Bulgaarsche dienstplichtigen van het wapen der artillerie, die niet gediend hebben en wier beurt het thans is om in dienst te treden, zijn tegen 15 Januari voor eerste oefening opgeroepen. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt het volgende vernomen: Ten aanzien van de vele geruchten, onware beweringen en com binaties, die de laatste dagen zoowel in de wereldpers als door de buitenlandsche pers- bureaux over zg. Duitsche troepentranspor ten naar Bulgarije gepubliceerd zijn, verwon dert men zich in politieke kringen te Berlijn nietover, dat het officieele Sovjet Bussische persbureau Tass op grond van die berichten ertoe overging, een tegenspraak uit te geven. In deze tegenspraak constateert Tass, dat van Duitsche zijde tegenover de Sovjet Unie nooit de kwestie van het verblijf of het ver voer van Duitsche troepen naar Bulgarije ter sprake is gebracht. Voorts maakt Tass ten aanzien van de bewering, dat de Sovjet Unie op een vraag van de Bulgaarsche re- gcering inzake de toelating van Duitsche troepen tot Bulgarije toestemmend geant woord zou hebben op. dat de Bulgaarsche re geering zich nooit tot de Sovjet Unie met een dergelijke vraag heeft gericht en dien tengevolge van de Sovjet Unie ook geenerlei antwoord kon ontvangen. 12-jarige knaap aan den dood ontsnapt. Gistermiddag was een 12-jarige Amster- damsche jongen ondanks de sterke dooi. toch nog op het ijs, dat in de houthaven ligt, gegaan. De gevolgen van dit gevaarlijke spel ble ven niet uit. vooral omdat hij zoo onvoor zichtig was. onder de brug in de Hembrug- straat, door te loopen. Hij zakte prompt door het ijs en verkeerde weldra in een ge vaarlijke positie. Gplukkig voor hem had de 21-jarige G. F. Timmermans, die op den Spaarndammerdijk woont, het ongeluk zien gebeuren en deze jongeman snelde on middellijk te hulp. Hij slaagde er in ten koste van een nat pak en een wond aan zijn hand den knaap uit het water te halen. Beiden hadden geen nadeelige gevolgen van dit koude bad en konden op eigen ge legenheid naar huis gaan. LANDON UIT SCHERPE CRITIEK. Het denkbeeld van Roosevelt tot het uit- leenen van oorlogsmateriaal, ondersteund door Willkie, zijn republikeinschen tegencan- didart bij de jongst Presidentsverkiezingen, is op felle wijze gecritiseerd door den vroe- geren republikeinschen candidaat voor het presidentschap Landon, die in de republi- keinsche partij zeer veel invloed heeft. Landon verklaarde tegenover journalisten: de buitenlandsch-politieke opvatting van Willkie heeft principieel nooit verschild van die van Roosevelt. Wanneer Willkie reeds voor het republikeinsche partijcongres zijn standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou hebben bekend gemaakt, zou hij nooit tot candidaat voor het presidentschap zijn gekozen. Had Roosevelt zijn buiten landsch-politieke standpunt voor de presi dentschapsverkiezingen laten weten, dan zou bij, naar Landon verklaarde, nooit tot presi dent zijn gekozen. Willkie's reis naar Engeland. Op de persconferentie heeft men den mi nister van buitenlandsche zaken van de V. S., Huil, gevraagd, hoe het mogelijk is, dat Will kie als particulier een pas voor een bezoek aan de oorlogszone heeft gekregen. Huil ant woordde, dat Willkie een der vooraanstaan de personen in de Vereenigde Staten is, zoo dat het vanzelf spreekt, dat men zijn verzoek, zich persoonlijk te kunnen overtuigen van de positie van Engeland, niet heeft afgewe zen. Willkie heeft geen officieele of niet-offi- cieele opdracht. Hij reist uit eigen wil naar Londen. Quisling, de leider der nationale Niorsche Beweging, heeft Zondag voor de radio een oproep uitgesproken om actief, schouder aan schouder met de Duitsche kamaraden te strijden voor de nieuwe orde in Europa. Hij riep de luisteraars op toe te treden tot een nieuw „vrijwilligersregiment Nordland" dat thans is opgericht. Hij verklaarde ver der, dat Duitschland tegen de Engelsche des- pot ie ter wereld een algem. Europeeschen vrijheids- en onafhankelijkheidsstrijd voert en dat de Noren daarom uit vrijen wil aan de zijde van Hitier en Duitschland voor de gemeenschappelijke zaak van het Germaan- sche volk, voor het nieuwe Europa wilden strijden. In zijn oproep'verklaarde Quisling nadruk kelijk, dat deze formatie niet het resultaat is van een Duitsche aansporing, maar dat zij voortspruit uit den vrijen wil van het Noorsche volk. „Noorwegen wordt gedeclas seerd, wanneer het niet met de wapenen in de hand deelneemt aan den strijd om het lot van Europa en dus ook dat van Noor wegen te beslissen. Schouder aan schouder met Duitsche troepen zal dit regiment strij den voor een nieuwe orde in Europa en voor de Germaansche toenadering". De op roep is gericht tot de Noren, die bereid zijn voor het gemeenschappelijk belang der Ger maansche volkeren te strijden. Een straat ingereden. Omstreeks acht uur gisteravond heeft een locomotief, die enkele vrachtwagens op den Westerdoksdijk te Amsterdam moest ran geeren, een ernstigen misstap begaan. De rails houdt bij de van Diemenstraat op en er bevindt zich geen stootblok aan het eind. De machinist, die naar hij verklaar de, ter plaatse niet bekend is, werd door de duisternis misleid en heeft de locomo tief te ver doorgereden, zoodat deze de van Diemenstraat inreed. Hier moest, alvorens de locomotief tot stilstand kwam een lan taarnpaal het ontgelden. Gelukkig gebeur den er geen persoonlijke ongelukken. Het bleek in het donker niet meer mogelijk de locomotief weer op de rails te brengen en de vrachtwagens zijn derhalve afgehaakt en naar de plaats van bestemming ge bracht, terwijl de locomotief in de van Die menstraat is blijven staan tot hedenmor gen. VIJFHONDERD VERLOREN KARRETJES TEN TOON GESTELD. Zooals we in ons nummer van Zaterdag reeds meedeelden, wordt, in het nog niet voltooide hoofdbureau van politie in de Marnixstraat te Amsterdam een tentoon- stelling van „gevonden" (verloren en/of ge stolen) fietsen georganiseerd. Het is de be doeling dat zij, wier fietsen gestolen zijn, in de gelegenheid worden gesteld, om er hun verdwenen karretje terug te vinden. Voor het eerst heeft het publiek gisteren toegang tot deze „tentoonstelling" gehad. Reeds dadelijk bestond er voor dezen merk waardigen show groote belangstelling van de zijde van het publiek en ook enkele po- litie-autoriteiten kwamen er ambtshalve een kijkje nemen. Ruim 500 rijwielen staan er in de manege gewelven bijeen, netjes op rijen naast el kaar en ook een aangrenzende hal is er nog mee gevuld. Veel moois vindt men er niet bij. de meeste karretjes zijn aardig af- tandsch en ze zien er weinig aanlokkelijk uit. Van alle politiebureaus zijn hier nu de niet- geïdentificeerde fietsen bijeengebracht en in het eerste iur gistermorgen hadden reeds acht Amsterdammers uit de groote collectie hun eigendom te voorschijn weten te halen. Wel een bewijs dat een dergelijke tentoonstelling zeer nuttig is en wij verne men dan ook. dat het de bedoeling is haar periodiek te herhalen, bijvoorbeeld eens per maand. Het publiek heeft dan een centraal punt en vaste tijden om op zoek te gaan naar verdwenen fietsen. De karretjes,, wel ker eigenaren onbekend blijven, worden na de openbare exposities niet langer be waard. want op den duur zou men er complete pakhuizen voor moeten inrichtten. BINNENKORT ZAL EEN BIJ ZONDEREN RAAD VOOR DEN HANDEL WORDEN OPGE RICHT. Volgens een bericht van United Press uit Tokio meldt het Japansche blad „Mijako Sjimboen", dat binnenkort een bijzondere raad voor den handel in het leven zal wor den geroepen om de Engelsch-Amerikaan- sche concurrentie in het westelijk en zuide lijk deel van den Grooten Oceaan tegen te gaan. Tot dezen raad, die blijkbaar slechts een oorlogsinstelling zal zijn, zullen behoo ren de premier en de ministers van mari ne, van buitenlandsche zaken, financien, handel, verkeer, landbouw en kolomen. Het blad verklaart, dat de Engelschen en Amerikanen een overwegenden invloed pro- beeren te krijgen in het bedoelde gebied. Ja pan moet er zich daarom op voorbereiden, dat in dit gebied veranderingen op het ter rein van den handel zullen kunnen optre den. Mexico zal Japan waren leveren, zoolang de toestand normaal is. Domei meldt uit Mexico: Een correspondent van het Japansche nieuwsbureau Domei heeft een onderhoud gehad met den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ezegiel Padilla. De minister verklaarde ,dat hij geen reden zag, waarom de huidige goede verstandhouding tusschen Mexico en Japan in de toekomst zou worden verstoord. Op de vraag, wat de houding van Mexico zou zijn, voor het ge val de V. S. deel gaan nemen aan den oor log. antwoordde Padilla. „Mexico zal de tijdens de laatste Pan-Ame rikaansche conferentie aanvaardde verplich tingen nakomen en zich niet verwijderen van de letter van die overeenkomst." Op de vraag of de Mexicaansche regeering er belang bij zou hebben, petroleum en an dere mineralen aan Japan te verkoopen, antwoordde de minister, dat hij hierop niet kon antwoorden, daar dit een zaak was, die het departement, van handel aanging. Padil la voegde er echter aan toe dat indien Mexico deze producten in voorraad had, er geen reden zou zijn waarom J,apan ze niet zou kunnen koopen. In antwoord op de vraag of Mexico een embargo zou leggen op producten die door Japan worden gekocht, voor het geval de V. S. Mexico om een dergelijke daad zouden verzoeken, zeide de minister, dat, indien een aantal producten zou vallen onder de „con tinentale solidariteit". Mexico den uitvoer ervan zou opschorten. Hij voegde er aan toe, dat indien de solidariteit van het Westelijk halfrond niet in gevaar kwam, er geen re den zou zijn den export stop te zetten. Ten slotte antwoordde Padilla op de vraag of de Mexicaansche regeering Japan kon ga randeeren dat de export niet zal worden stopgezet, zooals-Mexico het vorige jaar eens heeft gedaan, dat hij slechts normale garan ties kon geven, d.w.z. dat de export zal doorgaan, zoolang de omstandigheden nor maal blijven. Haagsche verplichtingen der Ver. Staten van Amerika. Onze V.P.B.-correspondent meldt: Van de door Roosevelt ingediende vol- machtenwet om Engeland te hulp te ko men heeft men tot dusver in de Duitsche pers weinig notitie genomen. Alleen de „Deutsche Allgemeine Zeitung" vestigt in een artikel de aandacht op de paragraaf 3 van het wetsontwerp, waarbij aan den Pre sident het recht wort toegekend om aan de regeering van Londen toe te staan, voor de verdediging van Amerika belangrijk mi litair materiaal aan te vullen of te doen repareeren Volgens de opvatting der Ame rikaansche pers wordt hiermede in de eer ste plaats bedoeld, dat Britsche oorlogs schepen in Amerikaansche havens gerepa reerd en opnieuw bewapend kunnen wor den. In een te Washington gegeven verkla ring van den congresleider wordt b.v. toe gegeven, dat op grond van deze bepaling Britsche oorlogsschepen zoo noodig op wer ven van de Amerikaansche vloot gerepa reerd kunnen worden, wanneer de Presi dent zulks in het belang acht van Ameri- ka's nationale defensie. De Deutsche All gemeine Zeitung noemt zulks in strijd met het volkenrecht, aangezien hierdoor, vol gens de bepalingen der Haagsche overeen komst van 18 October 1907, „de rechten en plichten der neutrale in geval van oorlog ter zee" geschonden worden. Amerika heeft zich indertijd bij deze overeenkomst aan gesloten. Volgens art. 12 mogen de schepen van oorlogvoerende landen niet langer dan 24 uur in het haven en het kustgebied van neutrale landen vertoeven. Slechts voor dringende reparaties kan een korte ver lenging van dezeD termijn worden toege- 1 Volgens art. 17 mag het verblijf op neu traal gebied niet gebruikt worden om de militaire weerstandskracht te versterken en om den voorraad munitie aan te vullen. Volgens art. 19 mag de voorraad levens middelen slechts aangevuld worden naar de normale verhouding in vredestijd. De Amsterdamsche politie houdt voor ge gadigden kijkdagen van gevonden rijwielen, die in de manege van het nieuwe hoofdbu reau aan de Marnixstraat zijn ondergebracht en waar eveniueele eigenaars hun karretje kunnen komen uitzoeken. (Foto Pax-Holland) Den geheelen dag heeft gister de belang stelling voortgeduurd een soort verkeers regeling zorgde er voor, dat iedereen ge makkelijk alles kon bezichtigen en er stond zoowaar een forsche kachel te bran den om het toezichthoudend politieperso neel voor al te veel kou in deze groote ruimte te vrijwaren. Italiaansche tegenspraak. Van bevoegde Italiaansche zijde worden de door de Engelsche propaganda de laatste da gen verspreide geruchten over bloedige on lusten in Albanië in elk opzicht tegengespro ken en wordt geconstateerd, dat zich niet het geringste incident heeft voorgedaan, dat aan de vijandelijke propaganda aanleiding had kunnen geven tot haar valsche berichten. Aan bet front De speciale correspondent van Stefani meldt, dat aan alle fronten een levendige be drijvigheid van patrouilles heerscht. Alle aanvallen van den vijand zijn afgeslagen. Een groote Italiaansche afdeeling heeft zich opnieuw onderscheiden door een belangrijke stelling te bezetten en den vijand gevoelige verliezen toe te brengen. De verrichtingen op den grond geschieden in samenwerking met de luchtmacht. Italiaansche jagers hebben den vijand in zekere zönes tot tien kilometer achter het front zware verliezen toegebracht. Door de verbetering van het weer konden de Italiaansche bommenwerpers meer activiteit ontplooien. Buenos Aires, 14 Jan. (D.N.B.) Binnen enkele minuten zijn alhier zeven menschen het slachtoffer geworden van een grmve- lijken daad van waanzin. De politieagent Ladron de Guevara. vader van acht kinde ren, heetf in een vlaag van razernij gister ochtend zijn nog slapende vrouw en zes kinderen door middel van kuotslagen en messteken om het teven gebracht. Daarna stak hii het huis in brand. De twee oudste zoons, die op de bovenste verdieping slie pen. konden op het laatste oogenblik gered worden, terwijl het huis tot den grond toe afbrandde. De dader is voortvluchtig -n wordt thans door de politie gezocht

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1