Wat verzwegen werd Eerste cursusvergadering van Oud-leerlingen RI.W.S. Ongevaüenfonds voor luchtbescherming Marktberichten Osui koAi öJthKaat: SCHAGEN De agrarische jaarbeurs schakel tusschen boer en fabrikaat Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij DE AANVOER VAN VERSCHE VISCH Bij het kruisen kon men niet naar wille keur zijn onderplanten kiezen. Algemeen kan men zeggen, dat soorten die aan zelf- bevruchting geen bessen geven bij uitstek geschikt zijn als moederplant op te treden, terwijl soorten met veel bessen de beste va- derplanten zullen zijn. Uitvoerige studie is noodzakelijk om in deze materie een goed inzicht te krijgen. Elk zaadje is in staat een nieuw rassoort te brengen, dat. door verdere vegetatieve vermeerdering direct constant is. Het zal dus bij de aardappel niet moeilijk wezen om in korten tijd over een groote verscheiden heid van nieuwe rassen te beschikken. Vele dezer rassen moeten echter weer verdwij nen, omdat zij bestaande rassen niet kun nen vervangen. Elke kruising blijft wille keurig, en de kans iets werkelijk goeds te krijgen is gering. Noodig zou zijn een aardappelstamboek waarin alle resultaten moeten worden op genomen. Een zoo volledig mogelijke collec tie dient beschikbaar te zijn, dit aantal be draagt thans 500. Vervolgens doet spr. verschillende mede- deelingen over het kweeken van aardappel plantjes uit zaad, waarbij een juiste selec tie al weer zeer noodig is. Een kweeker moet behoorlijk weten op te ruimen, zegt spr. Al moge dit voor pas beginnende kwee kers weinig bemoedigend klinken, besluit spr., men moet niet uit het oog verliezen dat, wanneer het mocht gelukken om enke le nieuwe waardevolle rassen te winnen, dit voor de heele Nederlandsche aardappel cultuur van onschatbare waarde zou zijn! (Applaus). De voorzitter brengt ter sprake de vraag waarom de N.A.K. een zoo gesloten instituut is. en brengt naar voren, dat de boeren fei telijk maar slecht op de hoogte zijn van de werking van dit instituut. Over deze kwestie zou de heer Ir. Siebenga dezen middag heb ben gesproken, doch deze was wegens ziek te verhinderd. Ir. van Hogen Esch deelt mede, het ant woord op de vragen van voorzitter liever aan Ir. Siebenga over te laten, die even tueel bij een volgende vergadering hierop terug kan komen. Voorzitter sluit met een hartelijk dank woord ook aan dezen spreker, dezen leerza- men cursusmiddag. Door EEKA. Nauwelijks een uur geleden had het stoom schip de haven verlaten, toen hij haar zag zitten, alleen in den rooksalon. Zij zag er nog precies zoo uit als vroeger. Eerder jonger, haar krullen omlijstten haar ovaal, allerliefst gezichtje, haar wangen waren rond, en zij hield ook nog net als vroeger de handen sa mengevouwen met den rechterduim in de palm van haar linker hand. Haar rechter voet iag kinderlijk gekruist over haar lin ker. En zij had nog denzelfden vagen glim lach. „Jack's vrouw! Jack's vrouw!" mompelde hij hij voor zich heen. „En er was eens een tijd, dat ik dacht? ja, eens was er die tijd". James had tot op zekere hoogte succes ge had. Hij placht tot zichzelf te zeggen: „De maatschappij is vriendelijk voor mij geweest! De zakenwereld heeft fair tegenover mij ge handeld! Er is geld maar wat dan nog? En in al die jaren, had hij het antwoord op deze vraag niet durven aanvaarden en daar zat zij nu voor hepv, Mary! Deze jonge, kinderlijke vrouw, die daar in dien diepen stoel, in den rooksalon van een mailboot zal en naar de paar honderd (tSpsagiers keek, die zich vermaakten met dansen. James was er zich wel degelijk van be wust, dat een soort droom hem daar op die plek, waar hij ongezien naar haar kon kij ken, vasthield, niet in staat deze tien jaar van zijn zwijgen te verbraken. „Getrouwd met Jack!" herhaalde hij bij zichzelf, juist als in dien tijd (een hij de vree- selijkste pijn had gevoeld, nadat zijn stu diegenoot Jack hem verteld had. dat hij van Mary hield en met haar zou trouwen. James meende, dat deze pijn in de voorbije jaren verdwenen was, maar dat was niet zoo. Want nu voelde hij, haar opnieuw, zij was nooit weggeweest, hij had haar alleen maar verdragen, en was zoon beetje aan haar bijzijn gewend geraakt. En nu zat Mary daar, zoo jong, zoo meisjes achtig, zoo heelemaal nog zooals zij geweest was toen zij vroeger op hem wachtte in de kleine danszaal van het hotel thuis. Zijn hart begon wild te kloppen toen hij voelde, dat zijn voeten hem, heelemaal vanzelf, naar haar stoel brachten. Het was nu te laat om terug te gaan en het was ook nutteoos nog langer te wachten. „James, neen maar, James, ben jij het wer kelijk?" Hij zou nu graag iets verstandigs hebben gezegd, zoo maar voor de vuist weg een aar dige opmerking, enkele woorden, een goed geplaatst zinnetje, dat haar teruggevoerd zou hebben naar die vroegere jaren. „Ja. het is lang geleden, niet?" zei hij on benullig. „Ja, erg lang Hij is in Frankrijk in consulairen dienst!" zei Mary met haar jon ge stem, en haar blauwe oogen in de zijne. „Hy is in Frankrijk," herhaalde James in zichzelf. Zij had niet gezegd: Jack is in Frankrijk, maar eenvoudig: hij is in Frank rijk. „Hoe gaat het met Jack?" vroeg hij met eeh poging tot enthousiasme. „Hij maakt het best, wij zijn gelukkig. Ge lukkiger dan iemand dien ik ken," antwoord de zij zacht en keek hem aan. „Ja Mary, wij zijn nu volwassen." „Ik weet het, ja, ik weet het," antwoordde zij haastig. Nu keek zij hem weer aan. „Is het leven vriendelijk voor je geweest?" „Ja erg vriendelijk, dank je." „O, ik was er zeker van, dat het dit zou zijn, je was een geboren succes. Hoewel er toch eens een tijd was, dat je het niet aan kon, zooals je me toen schreef „Wil je daarover praten?" „Neen, ik wil dansen." Zij danste met haar kin tegen zijn schou der. Hij herinnerde zich dat gebaar zoo goed. Ilaar linkerhand lag als een nietige vuist op zijn schouder. Ook dit herinnerde hij zich zich, en ook, hoe zij haar oogen sloot, en haar TEI.EN VAN AARDAPPELWRATZIEKE VRIJE SOORTEN NOODZAKELIJK, ANDERS ONZE EXPORT BEDREIGD. De heer Van der Oord, voorzitter van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool, kon op de eerste cursusvergadering, gistermiddag in het Noordhollandsch Koffiehuis gehouden, een talrijk publiek het welkom toeroepen. On der de aanwezigen merkten wij op de hoe ren Loggers, burgemeester van Barsinger- horn, eereleden der vereeniging, dames van de Landbouwhuishoudschool en leden van de vereeniging Hollands Noorderkwartier, waaronder de heer G. Nobel. Eerste spreker is de heer Ir. J. de Boer uit Utrecht, dj» het onderwerp „DE AGRARISCHE JAARBEURS" behandelt, Spr. schetste hoe het instituut jaarbeurs gegroeid is uit de jaarmarkten der vroegere eeuwen. De bekende Leipziger Messe was zeven eeuwen geleden de eerste het kweeken van aardappelva riëteiten en hetgeen daarmee verband houdt Spr. begint er de aandacht op te vestigen, dat in onderscheidene landen de laatste jaren het kweeken van nieuwe aardappelrassen veel belangstelling heeft, vooral in Duitsch- land, waar men dit op groote schaal doet. Met suces. want van de 64 in de soorten lijst opgenomen variatiön zijn nog slechts drie vatbaar voor aardappelwratziekte. Vrij zeker zullen na 1941 nog alleen onvatbare rassen verhandeld mogen worden Het ge volg daarvan zal voor ons land zijn, dat onze export van consumptie en pootgocd van het ras Eersteling niet meer mogelijk zal zijn. Het Duitsche rijk steunt de kwee kers krachtig. Nederland mag niet achter blijven, en er is hier te lande nog veel, wat in dit opzicht verbeterd kan worden, ook hier moet men voor aardappelwrat- zickte onvatbare soorten krijgen, want als Frankrijk en België het Duitsche voorbeeld gaan volgen is het met onze export hope loos. Nu beschikt Nederland niet over de juiste soorten, en dat is allereerst noodig. Daartoe moeten de kweekers ook hier wor den gesteund, opdat zij niet bijvoorbeeld beurs. Op de jaarbeurzen kan men in te genstelling met de jaarmarkten slechts op monster koopen. In de oorlogsjaren '14r— '1&, ontstonden door de internationale ver keersmoeilijkheden andere jaarbeurzen, in 1917 in ons land te Utrecht. Spr. schetst dan den arbeid op de jaarbeurs in het al gemeen. de Utrechtsche jaarbeurs kreeg in 1921 een internationaal karakter en behield dat. Zij bleef elk halfjaar haar'poorten ope nen. eerst voor standhouders met indu- strieele producten, in 1936 ook voor aanbod van agrarische prpducten. Een en ander ging niet zonder moeilijkheden, maar door een goede organisatie werden ook op het nieuwe terrein goede resultaten verkregen. Agrarische jaarbeursbemiddeling moet voor al gezien worden als contact tusschen fa brikant en boer, de plaatselijke handelaar zal in veel gevallen ingeschakeld blijvert. Een beurskarakter met groote omzetten bereikt men niet, de agrarische jaarbeurs behoudt meer een tentoonstellingskarakter niet een commercieelen ondergrond. Tegen over de coöperaties staat de agrarische jaarbeurs neutraal, ook zij vinden er hun plaats. De landbouwvoorlichtingsdienst neemt op de agrarische jaarbeurs een voorname plaats in. Door het vertoonen van een tweetal films verduidelijkte spr. zijn voordracht. De agra rische jaarbeurs beoogt niet het maken van winst, zij wil slechts een algemeen propa gandistisch karakter dragen, zonder^ een vlucht in het industrieele intermediair te nemen. Tot slot ging spr. in op het landbouwten toonstellingswezen, waarvan hij de agrari sche iaarheurs als centralisatievorm ziet. Nadat voorzitter, den heer de Boer harte lijk heeft bedankt en gepauzeerd is, is het woord aan den heer Ir. J. A. Hogen Esch, die spreekt, over Buyen behaalde het nationaal kampioen schap op de schaats, waarvoor wedstrijden Zaterdag en Zondag werden verreden te Bergen. De start voor de 10.000 M. tusschen Buyen (rechts) en Koops. (Foto Pax-Holland) In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, werd Zondag in het Koloniaal Instituut te Am sterdam aan 1000 Amsterdamsche kinderen een warmen maaltijd verstrekt. De kleinen lieten het zich best smaken. (Foto Pax-Holland) als de pionier Veenhuizen in armoede ster ven.. De N.A.K. doet wat hij kan, vanaf 1934 is 2500,beschikbaar gesteld voor de kweekers waar onvatbare rassen in de practijk ingang hadden gevonden, en ook wordt 2000,— per jaar als aanmoediging beschikbaar gesteld. De regeering steunde jaarlijks door 100.te subsidieeren. Door een en ander neemt de ambitie van het kweeken wel toe, hetgeen spr. met voor beelden en cijfers aantooont. Voor alles gaat het erom, dat de kweekers zoo tijdig mogelijk weten of zij een zaailing moeten oprui men en waarom zij deze moeten op ruimen. Het kweeken van nieuwe rassen en het onderzoek dient onder centrale leiding te staan! Dat onderzoek moet bevatten: a. Wratziekte onderzoek. b. Gebruikswaarde onderzoek. c. Buzondere proefnemingen. Vervolgens behandelt spr. de voortplan- tingsmethoden, waarbij men vaak uit vrees voor degenatie zijn toevlucht nam tot het winnen van planten uit zaad. Overgaande tot de meer technische pun ten stelt spr. in het licht hoe de nieuwe aardappelvariëteiten kunnen ontstaan door knopmutatie en door het kweeken van zaad. Bij vermeerdering van knollen zullen de nakomelingen constant zijn v. de afwij kende eigenschappen. Op deze wijze zijn al zg. knopmutanten ontstaan, als Eigenhei mer, Roode Eersteling, Bonte Roode, Star en Zeeuwsche bonte. Het kweeken van zaad is voor het verkrijgen van nieuwe varitei- ten verreweg het belangrijkste. krullen zijn wang streelden. „Ik veronderstel, dat wij werkelijk volwas sen zijn, James? Zou het helpen, als ik eens met je praatte? Wij moeten de boeken af sluiten. Ik wil je helpen om de balans op ie maken, als je als je met mij op het dek wil wandelen." Het fosforiseerende kielwater van de groo te oceaanboot liep in het maanlicht spits to», een zachte toets van pathos-gevend aan de verdwijnende dingen, dingen die langzaam en pijnlijk verdwenen en die nooit terugkeer den. „Ik moet wel kort zijn, James," begon zij dadelijk. „Ik was er zeker van dat ik nooit gelukkig met jou kon zijn. Niet heelemaal gelukkig, begrijp je? Gelukkig, zooals een vrouw izch altijd verbeeldt, dat zij zal wor den als zij voor het eerst liefheeft en in het geheim droomt van een huwelijk. F.n zelfs als zij later weet, dat het huwelijk niet gelukkig is, dan zal zij toch nooit die oude illusie los laten. Ik wilde die illusie niet loslaten. Geen van jullie beiden sprak over je gevoelens, toch kende ik ze, maar Jack was mijn beste vriend, het scheen wreed voor een van jul lie beiden. Het was ook wreed, maar zoo gaat het dikwijls Toen heb ik een brief geschreven, heel een voudig James hoorde nog de echo van haar zach te stem als een zucht over het dek van het schip zweven. „Dank je Mary, dank je heel erg, maar wat staat er op de andere bladzijde? Wij zou den immers nu de balans opmaken?" „Ja, James het is beter. Ik zou je dit alles liever niet hebben verteld, maar nu ik je zag, VERSTREKKEN VAN VOOR- SCHOTTOEWIJZINGEN VAN KAAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd deelt het volgende mede. Zooals bekend, konden han delaren en detaillisten, die niet over voldoenden voorraad beschikken, van de Nederland sche Zuivelcentrale voorschot toewijzingen ontvangen voor hoeeveelheden kaas in over eenstemming met hun omzet. Aangezien aan degenen, die daarvoor in aanmerking kon den komen, thans voldoende gelegenheid is geboden om hiervan gebruik te maken, zul len deze toewijzingen na 15 Januari niet meer worden af gegeven. Aanvragen, na dien datum in het bezit der Neder landsche Zuivelcentrale geko men, zullen niet meer in be handeling worden genomen, behoudens in zeer bijzondere gevallen, ter beoordeeling der Zuivelcentrale. lijkt het mij toch goed„ ik heb je oogen ge zien, James". Zij keek hem smeekend aan. „Ik heb heusch altijd gedacht, dat jij er niet omgaf, James". „Heeft Jack ooit over den tijd gesproken toen hij en ik samen woonden ais studenten en 's avonds gingen zwem men?" „Neen, wij spraken nooit over jou. Het was een zwijgende overeenkomst, wij hielden ons daar beiden aan." „Eens op een zomer, toen wy zeven weken vacantie hadden, van college, ging ik, van- huis teruggekomen, op een avond alleen zwemmen, Jack was er nog niet, ik veron derstelde, dat hij nog thuis bij zijn ouders was. Ik slenterde eerst een poosje over de pier, toen ik ineens iemand om hulp hoor de roepen. Ik dook in het water, en vond hem. Hij vocht verschrikkelijk. Wij worstel den eerst een tijdlang onder water, dat doet een drenkeling vaak. Ik dacht: wij gaari er beiden aan! Maar ik kwam er goed af, alleen had ik een gemeene pijn in mijn schouder, de een of andere spier was gescheurd. Mijn familie spendeerde een hoop geld aan een specialist. Maar het scheen mij niet te kunnen helpen. Het was, omdat ik meende, dat jij dacht, ddt ik het mij niet aantrok", legde hij onhan dig en verward uit. „En ik kon je toen niet alles vertellen, nu kan ik dat wel! De jongen dien ik dien avond redde, was Jack." James was er zeker van, dat hij nu tranen in het maanlicht zag glinsteren en hij dacht een seconde dang, dat niets zoo veelzeggend, niets zoo welsprekend en aandoenlijk was dan tranen in het maanlicht en stilte. Het zou prettig zijn geweest haar nu te kunnen troosten met een opmerking, ol* en kel maar een simpel gebaar, maar er viel hem niets in, dan alleen haar naam. Mary... Mary!" zei hij heel zacht en legde een oogen- blik zijn trillende hand op de hare. Schadeloosstelling op basis van dagloon. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van hinnenlandsche zaken betreffende de instelling van een luchtbeschermingsonge- vallenfonds. Hierbij is bepaald, dat zij. die al of niet tegen loon werkzaamheden verrichten bij den luchtbeschermingsdienst, met inbegrip van hen. die krachtens artikel 12 van de wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen tot het verrichten van werk zaamheden gevorderd zijn. zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met die werkzaamheden overkomen, voor zoover zij niet reeds krachtens de bepalingen der ongevallenwet 1921 of der land- en tuinbouwongevallenwet 1922 verzekerd zijn. Alle geldelijke schadeloostellingen worden naar een door den burgemeester vastge steld dagloon berekend. Deze vaststelling geschiedt tegelijk met de inschrijving bij den luchtbeschermingsdienst, dan wel op het tijdstip van vordering krachtens artikel 12 van de wet betreffende besrlierming tegen luchtaanvallen. Voor hen. die hij het in wer king treilen van dit besluit reeds aan den dienst verbonden of gevorderd waren, wordt het dagloon binnen een maand na den dag van het in werking treden van dit Buyen wordt na afloop van de race in zijn jas gestoken en door zijn trainer weggeleid. (Foto Pax-Holland) besluit vastgesteld. Bij de vaststelling wordt rekening gehouden met door den verzekerden uit andere hoofde genoten loon of inkomsten. Met inachtneming van het vorenstaande wordt het loon bepaald op 2.50, 3,-, 3,50, 4,-, 4,50, 5,-, 5,50, 6,-, 6.50, 7,-, 7,50 of 8,-— per dag. De aanvoer van versche visch uit zee was in de afgeloopen week niet belangrijk. Verschillende factoren belemmeren eenigs- zins behoorlijke vangsten, o.a. het ongun stige vallen van het getij, waardoor de kust- visschers eerst laat in den ochtend de ba- ven konden verlaten en weer vroeg moesten binnenvallen. tengevolge waarvan de vischtijd zeer beperkt was. Ook de vorst der laatste dagen heeft een nadeeliger in vloed op de vischvangst uitgeoefend. Door de koude verwijderde de visch zich van de kust en zocht dieper water op. De aan voer beperkte zich dan ook hoofdzakelijk tot schar, terwijl sardine in betrekkelijk geringe mate werden aangevoerd. Andere viscbsoorten o.a. kabeljauw, tarbot, griet, enz. bleken geheel te zijn verdwenen of kwamen heel sporadisch aan de markt. In dien het klimaat zachter geworden is. zal meer aanvoer van laatstgenoemde soorten kunnen worden verwacht. De aanvoer van zoetwatervisch. liet. ook als gevolg van de vorstperiode der vorige week, veel te wenschen over. Door de ge ringe aanvoer waren ook de prijzen der 7.oetwatervi«"h zeer boog. Snoekbaars no teerde f 2. f9 per Kg. BROEK OP LANGENÜIJK. 13 Jan. Aanvoer: 12200 Kg. roode kool 5.50. 41000 Kg. gele kool i.40. 44500 Kg. Deensche witte kool 3.90. 5400 Kg. uien 5,—. grove uien 5.—. 1900 Kg. peen 3.60. 400 Kg. bieten 2.S0. NOORDSC.HARWOUDE, 13 Jan. Aanvoer: 2730 Kg. roode kooi 5.50. 5900 Kg. gele kool 4.40. 74300 Kg. Deensche witte kool 3.90. 4000 Kg. uien 5.500 Kg. rammenas 10.80. ALKMAAR, 13 Jan. Andijvie 15—21. boerenkool 1.504. bleten 2.80. gele kool 2—4.40. groene kool 2—4.40, knolselderie 6.5011. prei 11.6017.10. pe terselie 8.10 roode kool 5.selderie 1.60 4. spruiten 715. uien 25. witte kool 3.80, wortelen 3.60, wascbwortelen 7.50—10.50, witlof I 911. idem II 5.507. ZWAAG. 13 Jan. Veilinesvereen. „Bangert en Omstreken". Uien 45. bieten 2.502.80. prei 611, Savove kool 3.904.10. gele bew. kool 3— 4.40. roode kool 45.50. boerenkool 2.90390 spruitkool 1030. witlof 1623.80, breek- peen 3.20—3.90. andijvie 1,315. knolselderie A 7.10—9.90 idem B 3.605.40. Goudreinet- ten 1423. Winterian 1718. Westl. Louw 19—21. Noten 52. IJsbout 19. Sint Remi 19, f.rn tijool 16 WARMF.NHUÏZF.N. 13 Jan. Uien 5.roode kool 5.50. gele kool 4.40, Deenscbe witte kool 3.90. Aanvoer: 425 Kg. uien. 38900 Kg. roode kool. 7^00 Kg. g<de kool. 37800 Kg. Deensche witte kool.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3