Een goede J&MJUch rueuw-i Distributie-nieuws tficuUnieuuLt De uitreiking der nieuwe Distributiekaarten ftsio Distributie -flitsen Dinsdag 14 Januari 1941 Tweede Blad Een wachtlokaal te Julianadorp is de girorekening van den Gemeente-ontvanger» Stort hierop Uw gavenvoor „Winterhulp"» Frauduleus vleesch verkocht Uit het politie-rapport Opgelegde auto's en personeele belasting De grijsaard en de jongeling Oosterend Ouderavond O.L.-school Den Hoorn Bijeenkomst „Schoolverbond" Tijdschriften voor winkeliers Toiletzeep Burgerlijke Stand van Den Helder advertentie WINTERHULP#NEDERUND Een noodzakelijke behoefte voor op de bus wachtende passagiers Het is niet prettig als men, evacué zijnde, tegenwoordig gedoemd is voor lan ger of korter tijd op de stations, halte plaatsen of elders te verblijven, om op den trein of de bus te wachten. Gedurende de zomer- en herfstdagen ging zulks nog, maar nu het winter ge worden is, en zelfs een vrij koude winter, nu behooren deze wachttijden wel tot de onaangenaamste ervaringen van het weg getrokken deel der Heldersche bevolking. Speciaal is zulks het geval met die genen, die iederen dag van Julianadorp naar Den Helder reizen per bus. Zij zijn het, die bijna iederen morgen ver plicht zijn gedurende eenigen tijd, vari- eerende tusschen 5 minuten en 20 mi nuten, op de bus te wachten. En dit wachten geschiedt dan bij regen en mist, bij felle koude en andere ongunstige weersgesteldheid. Vrijdag vonden op de Kerkgracht ijswedstrijden plaats van de korpsen gemeentepolitie brandweer, rijksveldwacht en marechausseedie een groot succes opleverden. Hier een groep deelnemers, gehelmd„gesabeld", waarvan men de strijdlust afziet! Foto Verbey. Nu weten wij wel dat heel de evacuatie 'n onaangename historie is. Daar zijn ontel bare bezwaren aan verbonden en niemand is feitelijk tevreden met zijn eigen moei lijkheden. Dit wachten echter is voor de bewoners van Den Helder in Julianadorp wel bij zonder vervelend. Men staat er op den open weg, volmaakt zonder eenige be schutting, zoodat men gevoegelijk kan aannemen dat hier zieken zullen komen. In dit verband zouden wij dan ook de vraag willen stellen of er geen mogelijk heid bestaat dat hier ingegrepen wordt. Hier behoeft uiteraard geen fraai wacht lokaal te verrijzen. Niemand die zulks eischt. Waaraan wij echter w e 1 denken, dat is het neerzetten, voor tijdelijk van een klein hokje, een keethuisje eventueel, waarin de wachtenden beschutting kun nen vinden voor wind en koude. Ons inziens behoeft een dergelijke be schutting niet veel geld te vereischen. Daartegenover staat dat men tal van Nieuwediepers een groote dienst zou be wijzen, waarvoor men oprecht dankbaar zou zijn. Gaarne geven wij het bovenstaande in overweging bii de plaatselijke instanties, die in de gelegenheid zouden kunnen zijn hier in te grijpen. In ons nummer van j.1. Zaterdag heeft men een overzicht gekregen van de wijze van uitreiking der nieuwe serie's distributie kaarten. Nogmaals laten wij hier enkele der mede- deelingen volgen, opdat iedereen zich op den juisten tijd van deze bescheiden kan voor zien. De volgende distributiebescheiden worden uitgereikt: algemeen distributiebonkaarten; bloemkaar- ten; broodkaarten; i/5 broodkaarten; toeslag- kaarten voor kinderen, bevattende 6 bonnen „een rantsoen rijst" en 6 bonnnen „een rant soen havermout"; vleeschkaartenbonnen „een rantsoen toiletzeep", voor kinderen ge boren na 1 Febr. 1937; bonnen „een rantsoen zeep" voor kinderen geboren na 1 Febr. 1937. Voor de uitreiking is de bevolking in 6 leeftijdsgroepen verdeeld. Onder groep A vallen zij, die geboren zijn Vóór 2 Februari 1920. Onder groep B vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1920, doch vóór 2 Febr. 1927; Onder groep C vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1927, doch vóór 2 Febr. 1933; Onder groep D vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1933, doch vóór 2 Febr. 1937; Onder groep E vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1937, doch vóór 2 Febr. 1939; Onder groep F vallen zij, die geboren zijn na 1 Februari 1939. Voor elke groep staat op de enveloppe het aantal kaarten vermeld, waarop belangheb benden recht hebben. De distributiestamkaarten moeten worden overgelegd. (Erbij vermelden: „Voor Winterhulp Nederland"). nadorp op Donderdag 16 Januari a.s. in café Doorn te Julianadorp. Extra rantsoenen voor arbeiders, die zwa- ren of zeer zwaren lichamelijken arbeid ver richten. De arbeiders, vallende onder de categorie „zwaren arbeid" hebben recht op een halve broodkaart en op een halve vleeschkaV.rt; De arbeiders, vallende onder de categorie „zeer zwaren arbeid" hebben recht op een heele broodkaart en op anderhalve vleesch- kaart. Van de arbeiders zal een verklaring wor den geëischt, dat zij inderdaad nog zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. De formulieren hiervoor kunnen bij het distributiekantoor Worden afgehaald. De uitreiking van deze extra rantsoenen zal geschieden tegen over legging van de distributiestamkaart en van bovengenoemde verklaring, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letter A, B, C, D, E of F op Maandag 20 Jan. a.s. G, H, I, J, K, L of M op Dinsdag 21 Jan. a.s. N, O, P, Q. R of S op Woensdag 22 Jan. a.s. T, U, V, W, X, Y of Z op Donderdag 23 Jan. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening deelt mede, dat o.m. de volgende slagers zich schuldig gemaakt hebben aan het op frauduleuze wijze slachten of vleesch. afkomstig van frauduleus slach ten. in hun bezit hebben gehad: Chr. Goes, Kanaalweg 56, Den Helder. Gerrit Poppen, Hoofdstraat 17, Hippolytushoef, Wieringen. GESPRONGEN WATERLEIDINGEN. De laatste vorstdagen heeft de politie weer verscheidene malen voorzieningen moe ten treffen voor gesprongen waterleidingen. VOOR HET GRIJPEN. Een surveilleerend veldwachter zag, dat de ruiten van een aan een winkelpui bevestigde vitrine vernield waren, waardoor de voor werpen in de vitrine voor het grijpen lagen. Ten einde diefstal te voorkomen, werd de inhoud op het hoofdbureau van politie ge deponeerd. AANGEHOUDEN. Op verzoek van een burgemeester van een der omliggende gemeenten werd alhier een man aangehouden, die van diefstal van een rijwiel verdacht wordt. De man is ter be schikking van den betrokken Burgemeester gesteld. VOOR EEN POPPENKAST? Enkele merkwaardige voorwerpen zijn ont vreemd. Zoo deed een bewonm* van de Nias- straat aangifte, dat uit zijn woning een eikenhouten kast was ontvreemd, terwijl een winkelier mededeeling deed, dat hij een étalagepop vermist. Het zou voor een pop penkast kunnen dienen... Een andere inwo ner deed aangifte, dat tusschen 5 en 11 De cember uit zijn woning een bruin vloerkleed was ontvreemd. Het bovenstaande geldt ook voor automo bielen, welke het geheele jaar 1940 buiten gebruik zijn geweest, en waarvoor in vei band daarmede, reeds vroeger een aanvrage tot restitutie is ingediend. In de desbetreffende brief aan den In specteur zal men tevens kunnen verzoeken maatregelen te doen treffen, opdat van de montage van onderdeelen van het motornj- tuig kan worden afgezien; en verder, dat bij een eventueele beslissing van het Departe ment, dat de aanslag van de opgelegde auto voorloopig buiten invordering kan worden gelaten, deze ook in toepassing te brengen voor den aanvrager. Blauw met paars, rose met groen, groeir1 met zwart, grijs met groen en grijs met zwart flitst aan onze oogen voorbij. Tempo tempo! Meedoogenloos draait de loopende band voort. Rechts van mij worden de bijna meterslange broodkaarten in nog geen twee seconden in de enveloppen gegoocheld, in dezelfde vaart weet ik er een vleeschkaart in te werken, waarna ze met een zeer gracieuse zwaai voor mijn linker partner neerkomen. Dat is de gruttersafdeeling. Het algemeene bonboekje doet zijn intrede en tenslotte wor den de enveloppen nog voorzien van bloem- kaarten, waarna de finale volgt. Dit beteekent, dat ze op een stapel komen te liggen, waar omheen een soort kabeltouw wordt gesnoerd. Vanzelfsprekend is hiervoor de sterkste distri butieambtenaar uitgezocht. En wanneer dat alles klaar is, begint de heele geschiedenis weer opnieuw. De honder den kaarten, die door onze handen vlieden, rij gen zich aaneen tot duizenden. Maar dat alles gebeurt niet zwijgend. Zeg, vouw je brooden beter op, roept de sterke man aan het eind met de Simsonhaardos, af en toe. Mijn blonde buurvrouw beweert, dat het vleesch eruit steekt. Wat een luxe in dezen tijd! Het mannelijk deel van het'gezelschap ziet er tusschen de bedrijven door nog kans toe, „even een shaggie te draaien". Ach, tegen woordig kan je zooiets, of je kan het niet. Eenvoudig, niet waar? Wij werken met het hoogst volmaakte stroomsysteem, waar zelfs Taylor nog jaloersch op zou worden. U ziet het lezers, ook deze tijd brengt weer iets goeds voort in de geschiedenis der economische stel sels. Mijn buurvrouw doet mij opschrikken uit mijn gedachten. „Ik zit nog steeds niet op mijn eigen schouder," weet ze me wijs te maken. Blijkbaar heeft mijn al te gracieus geworden zwaai, de enveloppe op haar schouder doen belanden. Is het wonder dat er twee van ons „brooddronken" zijn, weer anderen zich „vleeschig" voelen en nog anderen „melig" zijn? Is dat wonder, wanneer je negen uur lang hetzelfde doet? „Vleesch", dreunt het in mijn ooren, „vleesch", lezen mijn oogen en „vleesch" denken mijn hersenen. Ik zie mijn overburen met strakke gezichten en holle oogen op hun stapels staren. Schrik niet lezer, maar ik kan geen vleesch meer zien. Onze snelheid doet de controleur van de eene hoek naar de andere snorren met stapels kaarten op zijn schouders, als was hij een lastdier. De stapels klaargemaakte enveloppen wor den steeds grooter en als ze niet meer in de kasten kunnen, gaan ze er bovenop. Een lad der komt aangerukt en fier bestijgt de con troleur deze, tot zijn hoofd bijna door het dak steekt. Hij morrelt flink aan de pakken, tot dat er een touw losgaat en nog wel van de onderste stapel. Er regent een ware stort vloed van enveloppen met inhoud over hem heen, zoodat hij eerst weer in de bewoonde wereld moet afdalen om alles bijeen te rapen. Dat komt ervan, als je het hooger wilt op zoeken... Maar ondanks alles, ondanks muren van brood- en bloemkaarten, waar wij voorstonden, zijn we klaargekomen. Alleen gaat het heer- -gin ap si gup 'uauufgaq Sou sape uba agsj(fii reiking. Komt menschen, komt en haalt Uw kaarten en vergeet niet „ondanks alles", vooral niet te mopperen... J. I. H. Grootsch en meeslepend wil ik leven! hoort ge dat, vader, moeder, wereld, knekelhuis „Ga dan niet ver van huis, en weer vooral ook gespuis van vrouwen buiten uw hart, weer het al uit uw kamer; laat alles wat tot u komt onder groote en oorlogszuchtige namen buiten uw raam in de regen staan: het is slecht te vertrouwen en niets gedaan. Alleen het geruisch van uw bloed en van uw hart het gehamer vervulle uw lichaam, verstaat ge, uw leven, uw kluis. Zwicht nooit voor lippen: samenzijn is zoo vaak een leugen en alle kussen verraad alleen een hart dat tegen eigen ribben slaat is een zuiver hart op een zuivere maat. Zie naar mijzelf, ik heb in mijn jeugd mijrr levend verslingerd aan duizend dingen van felle en vurige namen oproeren, liefdes en wat is het alles tezamen nu nog geweest? Over hoeveel zal ik mij niet blijven schamen ei hoeveel is er dat misschien nooit geneest". De jongen kijkt door de geopende ramen waarlangs de wereld slaat; zonder zich te beraden stapt hjj de deur uit, helder en zonder vrees. Uit: „Verzameld Werk" H. Marsman In zijn openingswoord drukte het hoofd der school ,de heer Schmit, zijn tevredenheid uit over het aantal ouders, die aanwezig waren, ondanks de gladde wegen. Aanvankelijk zou de ouderavond niet plaats vin den wegens verduisteringsmoeilijkheden, maar op verzoek der ouders en om niet den band tusschen school en huis te verslappen, had hij nu plaats. In tegenstelling met andere jaren, was het werk der leerlingen niet uitgestald wegens de beperkte ruimte. Tevens deelde spr. mede, dat voortaan geen ijs- vacantie gegeven mag worden. N abeschouwing St. Nicolaasfeest. Spr. achtte het noodig, om eenige nadere toe lichtingen te geven. Eerst zou het feest .niet plaats vinden, wegens financieele redenen. Het houden van een collecte werd echter toegestaan, zoódat dit feest weer op prettige wijze gevierd kon worden. Schoolfeest. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar, zullen opnieuw in Maart twee feestavonden georganiseerd worden, n.1. 14 en 15 Maart. Reeds is een aanvang gemaakt met het leeren van tooneelstukjes en ook aan het tooneel zelf wordt de grootste zorg besteed. De Schoolkrant. Hier stuit men steeds op de moeilijkheid van het hectografeeren, omdat dit heel veel ttjd kost. Men zal trachten hiervoor een andere oplossing te vinden. Jammer is het. dat steeds dezelfde kinderen voor copie zorgen. Gaarne zag spr., dat alle kinderen meewerkten. Daarom verzoekt de heer Schmit den ouders, vooral de kinderen tot -schrijven op te wekken. Tijdens de pauze, die nu volgde, werden op ge bruikelijke wijze thee en koekjes geserveerd. Verkiezing. Herkozen werden de heeren P. Koning, voor zitter en H. Boogaard, secretaris. Over lichamelijke oefening. Deze keer stond de causerie, getiteld „Lichame lijke oefening", door het h.d.s. op het programma. Sedert 1 Januari 1941, aldus ving spr. aan, is dit vak als verplicht, ingevoerd. De heer Schmit zette hierbij het doel uiteen en wees tevens op de moeilijkheid bij de grooteren, daar het gymnastiek onderwijs in de hoogere leerjaren niet aan jongens en meisjes gelijk mag gegeven worden. Dit brengt bezwaren met zich mede voor de kleinere scholen. Jammer is het, dat men ook niet over voldoende leermiddelen beschikt. Op zeer duidelijke wijze zette spr. het nut van de lichamelijke oefening uit een. want op de houding der leerlingen is nog veel aan te merken. Met aandacht volgden de ouders deze boeiende causerie. Rondvraag. De heer Vonk vroeg, of de ouders hun kinderen mochten helpen om iets voor de schoolkrant te maken. Zeer zeker wordt dit toegestaan. Daar de rondvraag niets meer opleverde, sloot de heer Schmit 11 uur dezen zeer geslaagden avond. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen. In de O. L. School had dezer dagen voor de leden van het schoolverbond de vertooning plaats van de film „De Grenskommies". Voor den aanvang heette de heer Huizinga alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak hij den wensch uit, dat de talrijk opgekomen leden van het schoolverbond een genoegelijken avond zouden hebben, terwijl spreker tevens naar voren bracht, dat het eigenlijke doel van de vereeniging niet uit het oog verloren mag worden, n.1. de Hoornsche jeugd van schoolreisjes te laten genieten. De vertoonde film viel best in den smaak; ging eerst het oude juttersbloed van vele Hoornders uit naar de avonturen der smokkelaars, al heel gauw ging de algeheele sympathie meer naar den eerlijken „dienstklopper" uit. Een geslaagde film, die veel succes oogstte. In de pauze werden de aanwezigen verrast op een kopje thee, met (op z'n Texelsch) „twee" koekjes. Aan het einde van den avond bedankte de voor zitter de leden der oudercommissie voor de ver leende hulp en de jongedames voor het presen teeren der thee. Tevens sprak hij de hoop uiat in het komende voorjaar nog een film te kunnen vertoonen voor de leden van het schoolverbond. Het Kind, Nummer van 4 Januari. Uitgave Uitg.mij. Spin Zn., Amsterdam. Dit eerste nummer van den nieuwen jaar gang vangt aan met een zeer mooi gedicht van Marsman, getiteld „De jongeling en de grijs aard". Een zeer fijn gevoeld vers van den jongen dichter, die al te vroeg heengegaan is. De eerste jaargang is veelbelovend. Het is nien .nd minder dan Theo Thijssen, die aan vangt met het beschrijven van zijn jeugdher inneringen, terwijl daar van de hand van „Agneta" een al bijzonder geslaagde bijdrage opgenomen werd, waarvan men kan genieten. „Mijmeringen na vieren" heet dit artikel en het is de moeite van het lezen tiendubbel waard. Ook de overige rubrieken en bijdragen kenmerken zich door de degelijke verzorging, die men van „Het Kind" gewend is. Morks Magazyn. Uitgave Firma Morks, Dordrecht. H. G. Cannegister heeft het in dit eerste nummer van den nieuwen jaargang over Mr. H. de Bie en dus ore.- de weldadigheids postzegels. Het is zeer interessant te lezen, over deze zegels. Diverse zeer goede gedich ten werden opgenomen (o.m. van Bram van Strienen en C. Buddingh), terwi'1 wij in de rubriek beeldende kunsten het noodige lezen over het werk van den zeer prominenten schil der A. C. Willink. Dit artikel is uitmuntend geillustreerd met reproducties van Willink's werk. Een goed geschreven artikel over de danskunst van Harald Xreutzberg dient even eens genoemd te worden. Gerekend met ingang van 1 Januari 1941 is het verbod tot afleveren van toiletzeep van de oude samenstelling en medicinale zeep opge heven. Detaillisten, die hun voorraad toiletzeep oude samenstelling en medicinale zeep in bovengenoemd tijdvak hebben uitverkocht, kunnen thans tegen inlevering van de geldige bonnen (1 rantsoen toiletzeep) bij hun leverancier hun voorraden aanvullen. Volledigheidshalve wordt er de aandacht op gevestigd, dat medicinale zeep en toiletzeep oude samenstelling uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd op de bonnen „een rantsoen toiletzeep" en dat bij overtreding van deze bepaling strenge maatregelen zullen wor den genomen. Grossiers (toiletzeep) Voor zoover grossiers nog in het bezit zijn van toewijzingen voor toiletzeep, waarvan de vervaldatum na 2 October 1940 valt en welke zij, ten gevolge van het afleveringsverbod, niet hebben kunnen inwisselen ter verkrijging van bovengenoemde zeepsoorten, wordt nog mede gedeeld, dat de geldigheidsduur van deze toe wijzingen is verlengd tot en met 31 Januari 1941. Hotels, café's, restaurants e.d. Inlevering van bonnen door bezoekers van hotels e.d. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het den houders van inrichtingen waar maaltijden worden verstrekt (hotels, café's, restaurants, pensions, patates- frites zaken, uitzenders van diners enz.) thans ook verboden is boter, vet of mar garine in welken vorm dan ook, aan hun gasten te verstrekken, zonder hiervoor bonnen in ontvangst te nemen voor een overeenkomstige hoeveelheid. Dit geldt uiteraard zoowel voor bij het Cen traal Distributiekantoor ingeschreven, als voor niet-ingeschreven instellingen. Bedrijven, welke „patates frites" verkoopen De bij het Centraal Distributiekantoor ingeschreven bedrijven, welke „patates frites" verkoopen, hebben voor hun ver bruik in de maand Januari 1941 nog toe wijzingen voor spijsolie ontvangen. Voor taan zullen aan deze instellingen voor dit doel geen toewijzingen worden verstrekt, dus ook niet op de thans reeds ingediende aanvraagformulieren MD 217a voor de maanden Februari en Maart 1941. Voor het bereiden van „patates-frites" zul len zij uitsluitend vet kunnen verkrijgen, waar voor zij van hun klanten bonnen dienen in te nemen. Dit houdt in, dat ondernemingen, welke niet uitsluitend hun bedrijf maken van het bakken van „patates frites" de voor keuken gebruik ontvangen spijsolie niet mogen benut ten voor de bereiding van „patates-frites". De van hun klanten ontvangen wissel bonnen kunnen de „patates 'frites" zaken, zooals gebruikelijk per 50 stuks of veel vouden daarvan bij den distributiedienst inwisselen tegen losse rantsoenbonnen. Deze rantsoenbonnen dienen evenals de heele bonnen van de boter- of vetkaart eiken Vrijdag op opplakvellen bij den distributiedienst te worden ingeleverd ter verkrijging van toewijzingen. Eveneens wordt daarbij rekening gehouden met den gebruikelijken toeslag d.w.z. op basis van 9 ingeleverde bonnen wordt een coupure voor 10 rantsoenen afgegeven. De bedrijven, welke „patates-frites" ver koopen zijn verplicht hiervan omgaand mede deeling aan het plaatselijk distributiekantoor te doen. Aan die „patates-frites" zaken, welke nog geen voorschot in den vorm van wisselbonnen voor boter enz. ontvingen, kan op aanvraag een dergelijk voorschot voor eenmaal door het plaatselijk distributiekantoor worden verstrekt. van 13 Januari 1941. BEVALLEN: D. PoesteHeerkens, d.; E. ten BoschKwinkelenberg, d. RIJKSVELDWACHT. De heer A. de Blieck, tijdelijk brigadier Rijksveldwacht alhier, is met ingang van 1 Jan. bevorderd tot brigadier-majoor van de Rijksveldwacht. is beter dan de beste reiziger Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd i De uitreiking zal plaats hebben voor hen. wier geslachtsnaam begint met: letter F, G, H, I of J heden; letter K, L. M. N of O op Woensdag 15 Januari a.s.; letter P, Q, R. S of T op Donderdag 16 Januari a.s.; letter U. V, W, X, Y of Z op Vrijdag 17 Jan. a.s., voor de bewoners van Koegras of Julia- 20 Januari is de fatale datum, zegt de K.N.A.C. Bezitters van buiten gebruik gestelde auto's wordt er, aldus de K.N.A.C., opmerkzaam op gemaakt, dat zij weliswaar verplicht zijn hun voertuigen voor de Personeele Belasting op te geven, maar tevens een aanvraag bij den Inspecteur der Directe Belastingen kunnen indienen tot restitutie van de over 1941 op deze wagens te betalen Personeele Belasting. Deze aanvraag dient in ieder geval vóór 20 Januari a.s. te geschieden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5