Critiek op Roosevelt's voorstellen Exploitatie braakliggende gronden door Japanners DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De ,,Manbaftan" zit op eeo zandbank De Amerikaansche vlootuitbreiding - Verduisteren 5.56 uur R00SEVELT AAN DEN KONING-KEIZER Twee vrachtschepen in nood Nieuwe vleeschbon Britsch bezit in Amerika KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Beperkingen op de g ev raag d e volmachten W O EN S DAG 15 JANUARI 1941 69e JAARG.No. 9131 Koude en wolven eischen slachtoffers Winterstorm op den Oceaan Geen Duitsche troepen in Bulgarije Nederlaodsch Indië Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.42 uur DERSCHE COURANT Van de beroemde Schermermolens ver- loonen verschillende thans, nu ze reeds geruimen tijd buiten bedrijf gesteld zijn, een droeven aanblik. Het hekwerk mist vele latten, de vensters zijn met planken dichtgespijkerd en het rietwerk wordt op sommige plaatsen met latwerk nog wat bij elkaar gehouden, terwijl het olders bedenkelijke gapingen vertoont (Foto Pax-Holland) GEEN 50.000 VLIEGTUIGEN PER JAAR. In het Congres der Vereenigde Staten lijkt, naar U. P. aan zijn bladen seint, een bepaalde stemming veld te winnen om eenige beperkingen aan te brengen in het wetsontwerp tot hulpverleening aan Enge land. Deze neiging kristalliseert zich slechts langzaam, maar er zijn teekenen. die er op wijzen, dat de voorstanders van wijzi gingen tezamen met degenen, die volsla gen tegenstanders van het ontwerp zijn, genoeg stemmen bij elkaar zullen kunnen brengen om eenige beperkingen door te zetten. Het meest-spreekt men over de vol gende wijzigingen: 1. Beperking van de volmachten van den president om materieel te leveren voor het herstel van de schepen der democratieën tot een tijdperk van twee jaar. 2. Het handhaven van 'de wet telijke bepaling, dat de comman danten van leger en vloot vóór het verkoopen of uitleenen van materiaal moeten verklaren, dat dit niet van essentieel belang is voor de eigen verdediging der Vereenig- de Staten. 3. Een verbod van directe schenkingen van oorlogsmateriaal, ook onder de motiveering van een „indirect voordeel". Zoo heeft b.v. de republikeinsche afge vaardigde Simpson een aanvullend voorstel ingediend, waarin hij niet alleen vraagt de volmachten voor den president te bin den aan een termijn van twee jaar. maar ook het uitleenen van oorlogsmateriaal te beperken tot de oorlogvoerende staten van het. Britsche Rijk en Eire. Hulpverleening aan andere staten zou afhankelijk moeten worden gemaakt van een nieuwe beslissing van het Congres. Teekenend voor de stemming in het Con gres is een voorstel tot instelling van eén departement van defensie, dat de geheele weermacht der Vereenigde Staten zou be- heeren. De onderminister van marine en de onderminister van oorlog zouden dan onder geschikt zijn aan één minister van defen sie. Alle rechten en plichten van de bestaan de departementen van oorlog en marine zouden worden overgedragen aan het nieu we departement. Tegelijkertijd is een oude aangelegenheid opnieuw op het tapijt gebracht, namelijk het houden van een volksstemming over een eventueele oorlogsverklaring der ereemg- de Staten, behalve in geval van een inval in de Vereenigde Staten of op het weste lijk halfrond door een niet-Amerikaansche mogendheid. Slechts leeningen. Volgens het D.N.B. heeft de republikein sche senator Taft in een verklaring voor de pers geëischt, dat het Congres Roosevelts voorstellen zal verwerpen en in plaats daarvan .leeningen tot een beperkt bedrag Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder zal toestaan, wanneer de Engelsche saldi in de Vereenigde Staten zijn uitgeput. Geen 1000 vliegtuigen in de week. Vinson, de voorz. van de vlootcommissie uit het Huis van Afgevaardigden, heeft volgens U.P. verklaard, dat de ontvangen berichten er op wijzen, dat het door Roose- velt gestelde doel een productie van 50.000 vliegtuigne per jaar slechts te be reiken is, indien men de technische verbete ringen opoffert aan de massaproductie. Het is wellicht toch mogelijk dit doel te bereiken, aldus Vinson,indien men al het materieel van tijd tot tijd standaardiseert. In dat geval kunnen echter niet alle vlieg tuigen met de modernste technische vin dingen worden uitgerust. Vinson legde de ze verklaring af op grond van de mededee- lingen van den vice-presidcnt der Curtis Wright-fabrieken. Vinson drukte de meening uit, dat het op den tegenwoordigen grondslag van den vliegtuigbouw niet alleen onmogelijk zal zijn 50.000 vliegtuigen per jaar te bouwen, doch ook 36.000, zooals er volgens het pro gram in den zomer van 1942 door de Ame- rikaansche vliegtuigfabrieken als jaarpro ductie moeten kunnen worden geleverd. Een bijzondere boodschap? De Amerikaansche ambassadeur te Rome, Phillips is uit de Vereen. Staten te Rome aangekomen, aldus U. P. Hij arriveerde Maandag in Ge nua en reisde dadelijk naar Rome verder. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat Philips een bij zondere boodschap van de Ver. Sta ten aan den Koning-Keizer over brengt. Het verluidt verder in diplomatieke krin gen, dat Philips slechts korten tijd in Rome zal blijven, hetgeen af zal hangen van den duur der besprekingen, die hij te Rome na zijn afwezigheid te voeren heeft. Men acht het mogelijk dat hij reeds na een of .twee maanden naar Washington zal te- rugkeeren om Roosevelt zijn indruken mede te deelen. De bezetting van de Amerikaansche am bassade in Rome is in den laatsten tijd ver sterkt. Op de Duitsche ambassade na, is de ambassade der Ver. Staten de grootste in de Raliaansche hoofdstad en de grootste Ame rikaansche ambassade in Europa. Philips zal na zijn ontvangst door den Koning-Keizer, waarbij hij naar verwacht wordt zijn speciale boodschap zal overhan digen, naar alle waarschijnlijkheid bespre kingen voeren met Mussolini en andere pro minenten der Italiaansche regeering, o.a. met Ciano. Zes en dertig graden vorst in Roemenië. Sedert Maandag heerscht in geheel Roe menië en in het bijzonder in Moldavië stren ge koude. Te Jassv daalde de temperatuur tot 36 graden onder nul. Het verkeer is bijna geheel gestaakt Herhaaldelijk dringen troe pen wolven de dorpen binnen. De bestrij ding van de wolvenplaag wordt door mist bemoeilijkt. Het is nog niet bekend, hoe veel menschen aan koude en wolven ten of fer gevallen zijn. Te Boekarest vroor het in den vorigen nacht en Dinsdagochtend 22 gra den. DE 200 PASSAGIERS ZIJN AAN LAND GEBRACHT. Het grootste passagiersschip van de Ver eenigde Staten de „Manhattan", zit nog steeds op de zandbank in de buurt van Palmbeach, waar het vaartuig Zondagavond op geloopen is. De pogingen om het schip vlot te krijgen, hebben nog steeds geen suc ces gehad. De tweehonderd passagiers, die aan boord waren, en die op weg waren van New York naar Cuba of Californië. zijn aan land gebracht,. Weliswaar loopt de „Manhat tan" geen groot gevaar, maar de vrij hooge golven drukken het reusachtige vaartuig on afgebroken tegen de zandbank vast. De oor zaak, waardoor de oceaanreus tegen de zand bank is gevaren, is nog steeds niet opgehel derd. Men neemt aan. dat deze zandbank pas kort geleden ontstaan is. zoodat de ka pitein van haar ligplaats niet op de hoogte was. Twee Amerikaansche vrachtsche pen in nood. Men heeft te New York de noodseinen opgevangen van twee Amerikaansche vracht schepent. die in moeilijkheden geraakt zijn als gevolg van den zwaren winterstorm, welke thans in het noordelijk deel van den Atlantische Oceaan woedt. Het s.s. West- Kebar (5620 ton) met 48 passagiers aan boord zou zulk een zwaar lek gekregen hebben, dat het schip als verloren beschouwd moet wor den. Ook het tweede vaartuig, dat 4829 ton meet, heeft in de laadruimte een groot lek. Het Bulgaarsche telegraaf agent schap is gemachtigd, in het buiten land verspreide geruchten, volgens welke Duitsche troepen door Bul garije zouden trekken en in ver band hiermede een diplomatieke stap zou zijn ondernomen, tegen te spreken. De jeugdige waaghals, die zich maar noode met de plotseling ingevallen dooi kon vereenigen en eens eventjes moest pro- beeren of de broze ijs vlakte van een der vij vers in het Amsterdam- sche Vondelpark nog hield. EEN VLOOT VAN RUIM DRIE MILLIOEN TON. 18 SLAGSCHE PEN EN RUIM 100 DUIKBOOTEN. In het kader van de geweldige versterking der Amerikaansche vloot, ten koste van een budget (al leen voor marine) van bijna iy2 milliard dollar, wordt het aantal manschappen van de Amerikaan sche marine thans gebracht op 300.000 koppen, aldus een V.P.B.- bericht uit Washington. De verster king bedraagt 42.000 man. Nog in het begin van den winter van 1938 had de staatssecretaris van het depar tement van marine medegedeeld, dat de toenmalige sterkte van het personeel 105.000 man slechts toeliet, dat de duik- booten van een «volledige bemanning wer den voorzien; alle andere oorlogsbodems moesten het stellen met 85,3% van de no minale bemanning. In 1934 telde de Ame rikaansche slagvloot slechts 80 o van haar nominale bemanning. De buitengewone versterking van de be manningen der Amerikaansche vloot vindt haar oorzaak in de aanmerkelijke toena me van het aantal oorlogsschepen. Zooals men weet, zal Amerika van 1 Febr"ar' af over niet minder dan 3 vloten beschikken, namelijk 1 voor den Atlantischen 0c®a®"' 1 voor den Stillen Oceaan en 1 voor Oost- Azië. Den lOen September van het afgeloopen jaar onderteekende President Roosevelt op- drachten voor het bouwen van 7 slagsche nen 7 vliegtuigmoederschepen, -o kruisers, 115 'torpedojagers, 43 d.ui^b°otenn_ente wJas. hulnschepen Reeds iri 1938 was te as hingfon beschikt, dat de A^nkaansche vloot zou moeten bestaan uit 1 „,]or_ pen, waaronder 10 oude. 8 vliegtuigmo schepen met plaats voor minste vliegtuigen; 18 zware kruisers, waaronder 9 oude, 28 lichte kruisers, 147 torPe^OJfg~,; 58 moderne duikbooten benevens 60 tot <0 oudere. Bij deze strijdkrachten komen dan nog meer dan 350 Jiulpschepen van aller lei aard, zooals mijnenzoekers, mijnenv^ gers, mijnenleggers, tankschepen, ten°®iaj convooischepen enz. Als zij geheel gei is zal de Amerikaansche vloot ruim J mn- lioen ton meten. Begrip bij de Nederlandsche autoriteiten gewenscht. „De ongelijke verdeeling van de rijkdommen onder de volkeren is een der voornaamste oorzaken geweest van de internationale onrust der laatste jaren". Aldus verklaarde Kenkitsji Josjizawa. de leider van de Japansche delegatie in Nedcrlandsch- Indië, in een redevoering aan een maaltijd, welke door de Japansche kolonie te Batavia gehouden werd. „Het is de natuurlijkste zaak van de wereld, zoo verklaarde Josjizawa, dat Japan, hetwelk tot de niet-bezit- tende landen gerekend moet worden, alle soorten hulpbronnen wenscht te ontvangen van de landen, die in aardrijkskundig opzicht aan Japan grenzen en tot de bezittende landen gerekend moeten worden. Ik ga handelsbesprekingen voeren met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië in het wederzijdsch welzijn van Ned. Indië en Ja pan. Ik geloof, dat de exploitatie van braak liggend grondgebied in Ned. Indië door de Japanners, niet alleen Japan maar ook Ned. Indië tot voordeel zou strekken, aangezien het nationale inkomen van Ned. Indië daar door aanzienlijk zou worden verhoogd. Het ontwerp van de Japansche agenda voor de komende handelsconferentie, zoo vervolgde Josjizawa, zal binnen enkele dagen aan de Nederlandsche autoriteiten worden voorge legd. Ik hoop, zoo besloot hij, dat de autori teiten van Ned. Indië het Japansche stand punt zullen begrijpen en dit zullen bezien in het licht van het toekomstig welzijn, niet uit een kortzichtig oogpunt." Een redder gehuldigd. De burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiefs van Kessenich, heeft de onderscheiding van hetCarnegie Heldenfonds uitgereikt aan den 23-jarigen Jo van Hugten, d>e een drenkeling uit het kanaal Luik- Maas tricht wist te redden (Foto Het Zuiden) Gedurende het tijdvak van Don derdag 16 Januari tot en met Zon dag 26 Januari a.s. geeft elk der vier met „15 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „15 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 29 Jan. a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Verkoop aan de V. S. De Amerikaansche minister van Fi nanciën, Morgenthau, heeft mede gedeeld, dat de Britsche regeering met een groep Amerikaansche ban ken onderhandelingen voert voor het overnemen van Engelsche kapitaals beleggingen in de Vereenigde Sta ten. Een bankiersgroep heeft Enge land reeds een aanbieding gedaan. De onderstaatssecretaris van het Brit sche ministerie van Financiën, Phil lips, heeft Morgenthau verklaard, dat de Britsche regeering bereid is met de Amerikaansche banken transac ties af te sluiten. De waarde van de door Engeland aangeboden kapitalen heeft de minister van Financiën niet medegedeeld. Volgens een United Press-telegram wordt door de Engelsche regeering me» Amerikaan sche investment trusts onderhandeld over de kwestie van den verkoop der directe Engel sche beleggingen in de V. S. VLIEGTUIGONGELUK IN ZWEDEN Dinsdag heeft zich een vliegtuigongeluk voorgedaan bij de Zweedsche militaire vliegschool Ljungbyhed. Een 23-jarige ka- det, die met een lesvliegtuig was gestart, stortte door onbekende oorzaak neer. Het toestel verbrandde. De bestuurder werd ge dood.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1