Het granaatappelsap NIPPER EN PELLE Engelsche luchtaanvallen Melkscbaarschte door de weersomstandigheden W.A.-man voor den rechter Beleediging van de W.A. FEUILLETON daoJi £ihd ÏÏL. toeii Mishandeling en beleediging van N.S.B. ers Goedkenring van opdrachten en bouwvergunningen Dc behandeling van N S.B.- ers in Engeland Italiaansch weermacbthericht Hevige aanval op Malta De aarthppelschaarschte in België De Japaosch Nederlandsche besprekingen Gisternacht weer twee personen gedood. Gravenhage. Van officieele zij de wordt meegedeeld, dat Engelsche vlie gers ook Donderdagavond en de daarop volgenden nacht op verschillende plaatsen van ons land brisant- en brandbommen hebben geworpen. Het meerendeel dezer bommen werd van zeer groote hoogte af geworpen zonder het doel te treffen. 7.ij ontploften in het open veld zonder schade aan te richten. Op een plaata werd het te lefoonnet beschadigd en ergens anders de waterleiding gestoord. Een aantal boeren hofsteden werd door bomscherven of door luchtdrukwerking beschadigd. In een dorp werd een woning door een freffer grootendeels vernietigd. Helaas vie len hierbij slachtoffers. Een vrouw en een acht-jarig kind werden gedood en een man gewond. Elders kreeg een boerderij, welke door een brandbom werd getroffen, ernsti ge brandschade. Stortte Donderdagnacht een En- gelsch vliegtuig brandend neer, ook gisternacht slaagde het afweerge schut erin een der aanvallende Britsche toestellen onschadelijk te maken. Twee der inzittenden van dit toestel sprongen met parachutes naar benedem Zij zijn krijgsge vangene gemaakt. Een van hen is gewond. Van het lot der overige le den van de bemanning is nog niets bekend. Zij, die hierover inlichtin gen kunnen geven, dienen zich te wenden tot het dichtsbijgelegen bu reau van een Nederlandsche poli- tie-instantie of tot het dichtsbijzijn- de bureau der Duitsche weermacht. Diefstal en mishandeling. De Haarlemsche rechtbank behandelde gisteren een zaak tegen den 40-iarigen ac countant H. uit Overveen, hopman van de W.A.. wien diefstal van een speldje der Ne derlandsche Unie en mishandeling van een voetganger was ten laste gelegd. De Officier van justitie was van oordeel, «lat de feiten wel vaststonden, doch dat er verschil van meening bestond over de om standigheden. waaronder zif zich hadden voorgedaan. Hij eischte tegen den hopman dertig gulden boete, subs. dertig dagen hechtenis. De verdediger verklaarde, dat van dief stal geen sprake was geweest en dat de hopman ten aanzien van de ten laste ge legde mishandeling uit noodweer heeft ee handeld. zoodat vrijspraak zal moeten vol gen. Uitspraak 30 Januari. Op 16 November marcheerde een afdeeling van de W.A. over den Wagenweg en het Plein te Haarlem, toen er uit het publiek geroepen werd: „landverraders". Hieraan maakte zich ook de leeaar R. schuldig. Twee leden der N.S.B. grepen hem vast en lever den hem aan de politie over. Donderdag stond hii terecht wegens overtreding van art. 137c wetboek van strafrecht (beleedi- ging van een volksgroep) De officier van justitie eischte veertig gulden boete subs. veertig dagen hechtenis. De verdediger merkte op. dat verdachte wel het woord landverraders heeft gehezied, doch niet gezegd heeft, dat leden der N.S.B. landverraders zijn. Hii vroeg derhalve vrij spraak, suhs. clementie. Uitspraak 30 Januari. Weston las den brief eerst geheel uit en keek toen naa- het adres aan het hoofd van het papier „Carvia Hall". Er verscheen een bittere trek om zijn mond. Een tijdlang zat hij voor zien ,it te staren in de vlammen. Toen, met een ruk, stond hij op. De hond begon te kwispelstaarten en keek verlangend naar lijn baas, maar deze schud de zijn hoofd. Nee, Bruno, nog niet. Straks gaan we uit." Weston liep de kamer door en ging voor een oud eikenhouten bureau zitten. Hij nam een blad papier en begon te schrijven. Het antwoord was nog korter dan den brief, welke hij daarjuist had gelezen. Geachte Mejuffrojw, Uw schrijven ontving ik in goede orde en van Uw opinie betreffende mijn land goed heb ik nota genomen. Ik ben mij evenwel niet bewust van eenige erkende route door mijn terrein en behoud mi) het recht voor met mijn grenzen te handelen zooals mij goeddunkt. Hoogachtend, EDMOND WESTON. Hij had aan één stuk door geschreven en toen hfl klaar was, nam hij niet de moeite om het epistel nog eens door te lezen, doch vouwde het direct op en deed het in een en veloppe, die hij ais volgt adresseerde: MISS MOSTYN Carvis Hall TARFORD. Kom. Bruno, nu gaan we uit, sprak hij tot zijn zwijgzame metgezel Blij sprong de hond overeind en samen gingen ze door de 264. Toen het eiland zonk. 1. „Het Is r.u 36 dagen geleden dat we onze vrienden het laatste vaarwel toezwaai den. Ons klein eilandje is inderdaad bedenkelijk klei ner gewerden. Wanneer er niet «poe <ig hulp komt, ziet et er slecht voor ons beiden uit." 265. De jongens gaan naar huls terug. 1. „Hallo, Jongens, -vb hebben bijna de hele Oceaan door zocht, instappen alsjeblieft! 2. „Wfl kunnen jullie aanbod, helaas niet aannemen. Een kapitein verlaat zfln schip niet. Wellicht vinden jullie een schip, dat ons op sleep touw wil nemen." Wegensm ishandeling en beleediging van leden der N.S.B. had zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden de chauffeur J. B. de L. uit Scheveningen. vroeger wo nende te Haarlem. Op 5 Juni van hot vorig jaar wilden twee leden van de N.S.B. die in de Romolenstraat te Haarlem colpor teerden. den rijweg oversteken, toen ver dachte in snelle vaart kwam aanfietsen Eend er colporteurs, een 2T>-jarige banket bakker. werd aangereden en kreeg een stomp. Er onUtond even een handge meen. waarna de colporteurs zich verwij derden. Verdachte volgde de colporteurs en maakte later eenige heleedigende opmerkin" gen. Ook deelde lui eenige klappen uit. De officier van justitie eischte dertig gulden boete subs. dertig dagen hechtenis. Uitspraak óC Januari. NOODLOTTIGE VAL Dinsdag is de 4-jarige J. V. in de ouder lijke woning aan de Oranjestraat te Lei den van een trap ter hoogte van ongeveer drie meter gevallen. Aanvankelijk scheen het, alsof het kind geen ernstig letsel had opgeloopen, doch geleidelijk verergerde de toestand, zoodat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hier is het kind gisteren aan de verwon dingen overleden. Naar men weet bepaalt artikel 3 van het besluit betreffende de bouwnijverheid, dat alle opdrachten tot uitvoering van werken op het gebied van waterbouw, spoorweg bouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw, onderworpen zijn aan de goedkeuring van den' algemeen gemach- tgide voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. Ook de door de gemeente besturen te verleenen bouwvergunningen moeten door den algemeun gemachtigde worden goedgekeurd. Dr. Ringers heeft dezer dagen een rond schrijven verstuurd, waarin hij mededeelt, dat tot nader order bovenbedoelde goed keuringen worden geacht te zijn verleend. Men kan dus voorloopig ten aanzien van die zaken handelen als tot dusver gebrui kelijk was. '-Graveniiage. Van bevoegde zij de verzoekt men ons het publiek er op te wijzen, dat, terwijl de aanvoer van de bcnoodigde hoeveelheden melk voor de groote bevolkingscen tra reeds een moeilijk vraagstuk is, tengevolge van de huidige weers omstandigheden een tijdelijke melk- schaarschte niet te voorkomen is. Als dus de melkboer in de stad eens niet kan afleveren wat de huisvrouw vraagt, is dit niet zijn schuld. Door de bevoegde in stanties zijn alle maatregelen genomen voor een billijke verdeeling van de beschikbare melk. 's-Gravenliage. Naar aanleiding van 't bericht, volgens hetwelk in de buurt van Liverpool eenige Nederlandsche N.S.B.-efs die tijdens de Meidagen in Engeland vertoef den, daar geïnterneerd zijn, wordt van of ficieele Duitsche zijde lieden opgemerkt, dat Engeland zich blijkbaar met de binnenland- sche aangelegenheden van Nederland be moeit en dat een deel van de Nederland sche bevolking door de Britsche regeering als verdacht wordt beschouwd. Het zal niet verwonderen, dat de Duitsche autoriteiten zich om datzelfde deel der bevolking he kommeren en ziclt liet lot dezer menschen aantrekken. VERSCHILLENDE SCHEPEN ZWAAR BESCHADIGD. Het 22iste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij bij acties van loraal karakter den vijand ge voelige verliezen toegebracht. In Cyrenaica bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. In Oost Afrika normale bedrijvigheid van de artillerie in het gebied van Gallabat. De vijand heeft enkele plaatsjes in Somaliland gebombardeerd, zonder schade aan te rich ten. Een formatie bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps heeft on der escorte van Duitsche en Itali aansche jagers in opeenvolgende gol ven het vlootsteunpunt van La Va- letta (Malta) hevig gebombardeerd. Deze aanval werd met stoutmoedige vastberadenheid uitgevoerd. Het vliegtuigmoederschip Illustrious, dat als gevolg van de zware beschadigingen tij dens de gevechten van de laatste dagen op Malta toevlucht gezocht had, is met bom men van zwaar en middelbaar kaliber ge troffen. Een kruiser en een stoomschip zijn eveneens getroffen. Het arsenaal en de ha veninstallaties zijn aan een doeltreffend, langdurig bombardement onderworpén en zij hebben verscheidene voltreffers gekregen Een Duitsch vliegtuig is niet teruggekeerd. De op 29 December geramde en in het weermachtsbericht van 9 Januari vermelde duikboot was de Grieksche onderzeeër Pro- theus. Dit vaartuig dat in Frankrijk ver vaardigd was, heeft drijvend een waterver plaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met acht torpedolanceer- buizon en een stuk geschut van 10.2 cm. Tijdens den vijandelijkcn luchtaanval op Catania in den nacht vsn Woensdag op Donderdag heeft de luchtafweer behalve het in het weermachtsbericht van gisteren ge noemde vliegtuig er nog een neergeschoten. deur Weston moest zich bukken om zgn hoofd niet te stooten. In de kleine hall riep hjj naar Holland, dat hjj uitging en de auto niet meer noodig had. Daarop trok hjj zyn zware oliejas „an, zette een vilten hoed op en trok de voordeur achter zich dicht. 3amen gingen ze nu de stikdonkere laan door, de man voorop en de hond dicht op zijn hielen. Overal lagen groote plassen, maar Weston liep er achteloos doorheen. Zijn pijp was uitgegaan, dus stopte hij die in zijn zak en »iel stapte hjj voort: noch door de stroo- mende regen, noch door de steeds heviger wordende windstooten liet hij zich afschrikken. Toen hij voorbij -de kleine kerk kwam, die aan den ingang van het stadje stond, sloeg de torenklok juist zeven uit. Hg haastte zich door de breede, slechts spaarzaam verlichte straat tot hg aan het postkantoor kwam. Hier ging hg naar binnen. Miss Penn en haar assistente waren juist aan het brieven sorteeren en beiden keken op naar de lange mannengestalte voor het loket. Weston, haalde 'e brief uit ijn zak en legde hem voor zich neer met de woorden: Ik gelo dat de bus al gelicht is. Miss Penn keek hem nieuwsgierig aan. en antwoordde: De bus wordt edere werkdag om zeven uur precies gelicht, mijnheer. -Nu, dan kunt U deze bjj de andere doen. zei hij. En dan wilde ik vijftig postzegels van U hebben. Miss Penn stond op het punt hem er op attent te maken dat het tegen de gewoonte was om brieven aan het loket aan te nemen, maar ze bedacht zich, liet den brief liggen en ging de postzegels halen. Juist was Weston bezig deze te betalen, toen de deur opnieuw openging en een meisje binnenkwam met glanzend, koperkleurig haar. gekleed in een zwart leeren jas; ze was ver- gezeld van een ruwharige fox-terrier. Onmiddellijk was alles in beroering.. Bruno werd door zijn meester vermaand en. gewend te gehoorzamen, bleef hjj plichtsgetrouw liggen, stijf tegen diens beer. gedrukt. Maar de terrier sprong met een nijdig geblaf op den grooten hond toe en zette zijn tanden in diens strot. Een hels lawaai volgde; door een groote, zware poot van de buldog was de terrier direct neergeveld, maar niettemin beet hij st< vig vast. Beide honden gromden woedend, maar hierboven uit klonk de stentorstem van den man: Af Bruno, af! zeg ik! De hond gehoorzaamde en trachtte in lig gende houding het kleine dier van zich af te schudden, zonder dat dit evenwel lukte. Miss Penn gilde zenuwachtig en Diana boog zich voorover, greep de terrier bij zijn nekvel en trachtte hem zoo los te rukken. Weston hield B-uno bij diens halsband vast, maar toen hij zag dat de pogingen van het meisje zonder resultaat ble>en, veran derde hij van taktiek, boog zich iets meer voorover en gaf den terrier met een gewel dige vuist een slag tusschen zijn oogen. Dat hielp afdoende; het lichaam van den kleinen nijdas ve. slapte plotseling en met een kreet tilde Diana het op. U hebt hem vermoord! hijgde ze. Weston, wiens bloed kookte, antwoordde woedend: Het zou goed zgn als ik dat ge daan had! U hebt er geen recht toe een ho^-d mee te brengen, die U niet onder commando hebt. Bruno deed hem niets! Diana, het slappe hondenlichaam in haar armen, keek hem aan, met oogen, die vuur schoten. Ellendelingbracht ze er met moeite uit Toen, plotseling, werd ze doodsbleek alles draaide om haar heen en ze moest steun zoeken tegen den muur. Weston deed een stap naar voren Geef die hond aan mij! zei hij. Hij is alleen maar bewusteloos. En, achterom naar Miss Penn en haar assistente, beval hij: Vlug een trlas water! 6 Diana wist zich met moeite te herstellen- oe duizeling ging voorbij en ze kreeg weer wat kleur. Weston gaf zijn hond een kort bevel od zgn plaats te blijven liggen en droeg den ter rier naar het loket, waar hij hem neerlegde. Met trillende knieën volgde Diana. Geef hem alstublieft aan mij! vroeg ze. Weston keek haar aan, toen zei hg: Het is beter nog even te wachten. Kijk, hij komt al bg; hopenlijk heeft hij de lust tot vechten nu wel verloren, maar men kan nooit weten of hij niet bijt. Jock zal mij nooit bijten, protsteerde Diana zwakjes. Ze voelde zich nog erg beverig en ze was blij toen Miss Penn kwam aansnel len met een glas water, dat ze in één teug leegdronk. Oh. hemeltje, hemeltje! zuchtte Miss Penn en schuw keek ze naar de buldog, die gehoorzaam op den grond lag. Oh, wat een akelig beest Is dat! Ik moet U verzoeken die hond hier met meer mee te brengen, Mr v\ eston. Weston verwaardigde zich niet hierop ant woord te geven - hij keek haar niet eens aan. J°ck. die al aardig bijgekomen was, overeind; het dier stond nog erg od ziin pootjes te bibberen. 8 P J Zoo, verder zal het wel gaan, zei hij tot ,a: ~7 Het 1S beter hem in het vervolg aan een lijn te houden. Kom hier, Bruno! Hij greep den hond bij zijn halsband en ver dween zonder verdere plichtplegingen. De deur zwaaide achter hem dicht en Diana gaf een zucht van opluchting en ergernis tevens. Wat een barbaar! riep ze uit. Zegt U dat wel! beaamde Miss Penn Ik wil beslist niet hebben dat hij dat akelige groote beest nog eens meebrengt. Hoe is het nu met Uw arme hondje, juffrouw? Kleine duivel! berispte Diana het dier dat intusschen weer heelemaal hersteld was! en gaf hem een tikje op zijn neus. Jock deed heel timide en trachtte berouwvol haar ge zicht te likken. Nee, je bent stout! weerde ze af. Kom. ga hier liggen en wees braaf. Het spijt me dat we zoo'n scène maakten, zei ze op verontschuldigende toon. ik dank U nog wel voor het glas water. Mag ik een pakje briefkaarten, alstublieft? Hallo! Wat is dat? Schijnbaar voor mij! Ze nam de brief BIJ HUISZOEKING IN DE PRO VINCIE HENEGOUWEN WERD MEER DAN 1 MILLIOEN K.G. IN BESLAG GENOMEN. De controlediensten van de bevoor rading in België, aldus een bericht van United Press, hebben tn een twintigtal gemeenten van de provin cie Henegouwen, huiszoekingen ge daan bij de voortbrengers van aard appelen. De uitslagen waren merk waardig, want meer dan 1 millioen kg. werd in beslag genomen. Men verwacht overigens nog andere inbe slagnemingen, daar de controleurs hun rond« nog niet hebben geëin digd. Uit Batavia wordt gemeld, dat Woensdag voorloopige besprekingen zijn gevoerd betreffende de voor gestelde handelsondernemingen tus schen Japan en Nederlandsch-Indië. De Japansche afgezant, Yosjizawa, bracht, vergezeld van den consul- generaal. Isjizawa. een bezoek aan Van Mook. den directeur van het economische departement der Oost- Indische regeering. Naar verluidt bespraken Yosjizawa en Van Mook aangelegenheden ten behoeve van een formeele hervatting der han delsbesprekingen, s op, die Weston had neergelegd. Ja, juffrouw. Hij heeft hem daarnet hier afgegeven, zei Miss Penn, terwijl ze een blik van onmiskenbare nieuwsgierigheid op het epistel wierp. U kunt hem meteen wel mee nemen het is in antwoord op... ik bedoel.. stotterde ze. Diana begon te lachen. Miss Penn, U bent een profeet, plaagde ze. Hier is het geld voor de briefkaarten. Weston's brief stopte ze in haar mantelzak, tezamen met het pakje briefkaarten, dat de postchef haar aanreikte. Daarna bukte ze en nam Jock onder haar arm. Kom mee, zon daar! We mogen wel oppassen, anders worden we nog eens aangeklaagd wegens verstoring der openbare orde. En, met een oolijk lachje achterom kijkend, zei ze: Wees maar niet bang, Miss Penn. Het is heus geen minnebrief eerder het tegenovergestelde. Goeden avond! Miss Penn, die gehoopt had dat Diana de brief in haar bijzijn zou openmaken, was zeer teleurgesteld en met een snauw wendde ze zich tot haar assistente. Kom, Bessie, schiet wat op! We hebben warempel al ge- noeg tijd verspild! Straks komt de postwagen en dan zijn de brieven nog niet eens gesor teerd! .Het leek wel iets uit een film! verzuchtte Bessie, terwijl ze keek alsof ze pas uit een droom ontwaakte. HOOFDSTUK VI. Diana lachte weer, maar nu heel anders, toen ze, thuis gekomen, Weston's brief las. ~7 Zooals je wilt, mjjn vriend! zei ze op strijdlustige toon. We zullen nog wel eens zien wie het wint. Je bent een ongelikte beer en voor ik naar Londen ga, zal ik er voor zor gen dat je een aandenken aan mij hebt! Ze kleedde zich voor het diner en zorgde er voor dat ze precies op tgd beneden was. Haar moeder gaf haar een goedkeurend knikje en zelfs Sir John scheen niets op haar aan te merken te hebben. De dominéé en zijn vrouw dineerden dien avond op Carvis Hall en Diana, met haar opgewekte humeur en vroo- lrjke lach, was een gewaardeerd gezelschap Niet voordat het dessert werd opgediend werd er gesproken over den nieuwen bewoner af" ^?»raC i"aed Grange en het was Sir John die dit onderwerp aansneed. Hij wenschte te weten of de predikant daar alreeds een bezoek Wordt, vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10