Mode revue WANDELEN Huzarensla zonder vleesch Als eea stad brandt,,. als medicijn voorheen en thans Zaterdag 18 Januari 1941 Vierde blad lil m I nHiM| - tr< WMMmmmÈMm - si m %M Reehts boveni EEN ELEGANTE WARME WINTER MANTEL. In deze koude dagen zon de bezitster van ifen rechts afgebeelden wintermantel met zijn waren borstpantser van marterbont er ge lukkig aan toe zijn. De twee tasschen ter grootte van een theewarmer zijn van het zelfde bont vervaardigd. Natuurlijk ontbreken de moderne vleer muis-mouwen bij deze jas niet. Links boveni EEN SIERLIJK BRUIDSKLEED. Voor dezen tijd van het jaar ls het geluk kig dat een bruidskleed, zooals links boven afgebeeld, ook van een dikke, zijden stof kan worden gemaakt. Het bovengedeelte is eenvoudig gehouden, nauwsluitend en tot boven gesloten. Een hooge hals en gladde mouwen, zonder eenig versiersel doen deze eenvoud noa sterker uitkomen. De rok daar entegen ls bijna van een overmatige wijdte, met breede zware plooien. Daarbij een prach tige sluier en een bouquetje sneeuwklok jes maken dit bruidskleed tot een fraai ge heel. EEN INSECT DAT MET ZIJN TIJD MEEGING. Niet lang geleden heeft een in Como ge vestigde Italiaansche stoffenhandelaar een ontdekking gedaan, welke in de kringen van Italiaansche geleerden een strijdvraag ter tafel bracht, die even onderhoudend als interessant genoemd kan worden. De, koopman vond namelijk in verschil lende balen zijde op zijn magazijn groote ronde gaten, een beschadiging waarvan hij de oorzaak met geen mogelijkheid kon na gaan. Hij zond toen zijn balen naar den di recteur van het Italiaansche instituut voor zijde-onderzoek, prof. dr. Ciucci, met vrien delijk verzoek de balen kunstzii eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen om de oorzaak van de beschadiging vast te stellen, opdat die in de toekomst voorkomen zou kunnen worden. Inderdaad werd ter stond een wetenschappelijk onderzoek in het laboratorium ingesteld en daarbij bleek, datdat de gaten afkomstig waren van een insect, waarvan tot op dat oogenblik bekend was, dat het zich uitsluitend voedde met den schors van woudboomen. Het schadelij ke beestje was kennelijk met zijn tijd mee gegaan en, gezien de moderne fabricatie- methoden had het er geen enkel bezwaar in gevonden voortaan van kunststoffen te le ven. Prof. Ciucci wierp naar aanleiding van dit voorval in een wetenschappelijk tijd schrift de vraag op, waarvan dan eigenlijk de boekenwurm zou hebben geleefd in den tijd dat de boekdrukkunst nog niet uitge vonden was en er dus geen boeken waren. Zou de boekenwurm zich in zijn wijze van voeden misschien ook aan een nieuwen tijd hebben aangepast? Trouwens op precies dezelfde manier be zorgen de kleedermotten den geleerden heel wat hoofdbrekens, want hoogstwaarschijnlijk hebben die beestjes toch ook geleefd in den klassieken tijd dat de menschen zich nog ongekleed op de aarde bewogen! En waar van voedden zich de kaasmijten in den tijd dat de kaas als melkproduct nog niet be kend was? De wetenschap is tot de erken ning geraakt, dat de schadelijke beestjes uit het insectenrijk inderdaad telkens met hun tijd zijn meegegaan en hun levensgewoon ten veranderden, telkenmale wanneer de mensch hetzelfde deed! In de New Yorksche wijk Oneens woedt een groote brand, waardoor reeds honderd woonhuizen aangetast zijn en die door den sterken wind nog verder om zich heen grijpt. Deze brand is op het spoorwegstation uitgebroken en had binnen het uur al drie blokkenf huizen aangetast. Aldus luidde een D.N.B.-berichtje van en kele dagen geleden. Het is niet voor de eerste keer, dat een groote brand een geheel stadsgedeelte dreigt te vernietigen. Nog maar enkele jaren geleden, nl. in 1934, teisterde een ontzettende brand Chicago. Drie vier kante kilometers gebouwen werden toen in de asch gelegd; de veebeurs, drie groote conservenfabrieken, een garage met 150 vrachtauto's, twee banken en eenige hotels, bij elkaar duizend perceelen, werden bij die gelegenheid verwoest. Twaalfhonderd per sonen zijn tengevolge van de ramp dakloos geworden, terwijl een zesde gedeelte van Chicago's bevolking werd bedreigd met werkloosheid. Merkwaardig was echter het feit, dat niet meer dan 6 dooden te betreu ren waren (het vee vanzelfsprekend niet meegerekend); alle omgekomenen behoorden tot degenen, die aan het blusschings- en reddingswerk deelnamen. De schade bedroeg 40 millioen dollar. Verschillende ooggetuigen gaven hun in drukken weer. Zoo deelde een boer mee: „Ik was wegens een verrekening met onze vee-inkoopmaatschappij naar Chicago geko men. Daarvoor moest ik in het Packing- tonn-district zijn. Er stond daar ergens een bureau, waar men op mij wachtte. Een paar wagonladingen koeien waren al in het abat toir ondergebracht. Het bureau, het abat toir, de beesten ik heb er niets meer van teruggezien. Ik rook het vuur in mijn hotel, waar- ik op de 11de verdieping een kamer had. Buiten liepen de menschen druk ses- ticuleerend doo elkaar Ik rende mee. en zoo bereikte ik het Backingtown-district. De rook hing in de straten, zoodat mijn oogen er van traanden. Gedeelten van de wegen waren al afgezet. Sommigen wilde de ver sperring doorbreken, omdat ze hetzij in een van de huizen woonden, hetzij iemand wil den redden, die zich er nog in bevond." Majoor Kelly, de chef van de brandweer, vertelde: „Wij hebben een ontzettende kar wei gehad: 42 huizen- en fabrieksblokken in vlammen. Het begon met de Union Stock Yards, waar iemand achteloos een branden de sigaret op een schaapsvel had gegooid. Om het vuur te blusschen hebben we dyna miet moeten gebruiken en millioenen liters water zijn onophoudelijk over de vlammen uitgegoten. Van onze menschen zijn drie in de vlammen omgekomen; drie worden er vermist en zullen waarschijnlijk nooit wor den teruggevonden. Vierhonderd hebben er brandwonden opgeloopen, vijf en twintig zijn er Ieelijk aan toe. Eén onzer is verongelukt, nadat hij vier menschen had gered. Maar het vreeselijkste was het gillen en steunen van het vee, dat wij voor een groot deel niet meer konden halen, en dat voor een ander deel weer in de vlammen rende. Dertienduizend stuks koeien, ossen, schapen en varkens zijn verbrand. Drover's Natio nal IJank is-met den grond gelijk gemaakt. Daarnaast heeft de Stockvards Inn gestaan. Vernield is de Livestock Exchange. Van de Chama Packing Corporation is niets over gebleven. Alle telefonische en draadlooze installaties zijn vernield." Een piloot verklaarde het volgende: „De vliegers van den gewonen dienst konden al op 100 mijl afstand de vuur- en rookko lom zien, die boven Chicago hing. De brand weer verzocht ons te helpen. Er werden ons doovende bommen gegeven en men duidde ons uit, waar we die neer moesten gooien. Het doel was: Westside voor de ramp te behoeden. Vier- tot vijfhonderd meter waren de vlammen boog. Zonder gasmaskers waren we gestikt. Verder moesten we met dyna miet werken, dat het vuur uit elkaar gooit en de vlammen neerslaat." Chicago was al eerder door een groote brand getroffen geweest. In het jaar 1871 werden 17 000 huizen in de asch gelegd; de schade bedroeg toen 106 millioen dollar, en 250 menschenlevens waren te betreuren. De brand begon in een stal, waar de koe van een zekere mr. O'Learv een lantaarn om stootte. Chicago bestond toentertijd uit hou ten gebouwen. Twee- en een halve mijl in het vierkant brandde in den tijd van zeven uur plat.. In de laatste drie eeuwen hebben trou wens ook verscheidene andere monsterhran- den plaats gehad. In 1666 viel half Londen aan het vuur ten prooi; 13200 huizen en 80 kerken werden vernietigd. In 1836 woedde het vuur te New York: 671 huizen werden verwoest. Bij de groote brand van Charle ston gingen 1158 huizen ten gronde. 2500 Gebouwen gingen in vlammen op tijdens de groote brand van San Francisco (1851). In 1904 stond Baltimore in lichte laaie. In 1906 brandde San Francisco nogmaals. 500 doo den, 100 millioen dollar schade! Beweging is een wet des levens, iets dat door vele menschen maar al te vaak wordt vergeten. Hoe kan men nu inderdaad ge zond blijven, indien men het grootste deel van den dag binnenshuis op een stoel blijft zitten, terwijl een dagelijksche wandeling en het inademen van versche lucht zoo on ontbeerlijk voor het lichaam zijn. In oude tijden onderdrukte men soms be paalde ziekten door een flinke wandeling te gaan doen. Men weet van Ceasar te verha len, dat hij, wanneer hij voelde ziek te zul len worden, zóó lang ging loopen, totdat hij flink transpireerde en zijn ziekte in de kiem smoorde. Ook Napoleon paste dit middel toe en liep zijn „ziekte" als het ware weg, hetgeen meermalen een uren en urenlange wandeling vereischte. Thans nog passen menschen, die de na tuurgeneeswijze aanhangen, deze methode meermalen toe. Natuurlijk leenen dergelij ke maatregelen zich niet voor ieder mensch, doch wel zijn de medici het eens over het feit, dat wandelen gezond is. Een bekende Duitsche arts, Dr. Botten berg, uit Frankfort, zegt over de dagelijk sche wandelingen der stedelingen: De mensch heeft behoefte aan beweging; ver schillende organen worden tot beter func- tioneeren geprikkeld. Alle verrichtingen van het lichaam, stof wisseling, het ademhalen, water omzetting en afscheiding, de bloedsomloop, de func ties der huid en der darmen en vooral ook de bloedsomloop worden door een verstan dig gedoseerde lichaamsbeweging gezond gemaakt of in conditie gehouden. Hahnemann, een beroemde arts, die in de vorige eeuw leefde en de grondlegger der homoeopathie was, heeft een wijs woord gepredikt, dat veel meer betracht dient te worden, dan tot dusverre meermalen het geval is: „Beweging is de ziel van alle li chamelijke gezondheid, slechts hierdoor wordt het drijfwerk der menschelijke ma chine aartgezet." De boer. die dagelijks in de buitenlucht zijn werk verricht, is in een betere positie dan de stedeling. De voortdurende bewe ging, het vele transpireeren ten gevolge van zijn inspannende arbeid verdrijft de kwade stoffen en maakt zijn leven gezon der dan dat van den stedeling. Bovendien hardt het hem tegen de wis selende weersinvloeden. De menschen, die in een groote stad wonen, moeten zich da gelijks gewennen aan het maken van een flinke wandeljng, niet drentelende, -doch met stevigen pas, waardoor zij slechts in het belang van hun gezondheid handelen. Een avondwandeling is uitstekend voor allen, die aan slapeloosheid lijden, niets kalmeert zoozeer als de avondlucht. De spieren ontspannen zich en het lichaam ont doet zich van een menigte stoffen, die de vermoeidheidsverschij nselen veroorzaken. Ademgymnastiek gedurende de wande ling is aan te bevelen, doch deze moet zon der vee] inspanning geschieden. Hoofdzaak is, dat men rustig en gelijk matig inademt en de verbruikte lucht weer op de juiste wijze weet uit te ademen. Wie op zijn dagelijksche wandeling de noodige beweging geeft aan zijn ledematen en door een goede ademhaling zijn inwendige or ganen aan het werk zet, zal met de aller eenvoudigste middelen zijn gezondheid ver beteren en zijn leven verlengen. WENKEN. Een uitstekend reinigingsmiddel voor de handen is borax, dat tevens de eigenschap bezit om hard water zacht te maken. Borax heeft een bleekende' eigenschap en werkt antiseptisch, waardoor het ook aan te beve len is voor het waschwater van baby's. BIETJES VORMEN, ZOOWEL WARM ALS KOUD OPGEDIEND EEN SMAKELIJK, ZEER GE ZOND GERECHT. Van alle groenten zijn de bekende bietjes met haar mooie felroode kleur wel het meest geschikt, om een schotel een fleurig appe tijtelijk uiterlijk te geven. Bovendien zijn ze goedkoop enworden ze reeds gekookt verkocht, zoodat we ze uiterst gemakkelijk kunnen bereiden. Immers we hoeven ze slechts even schoon te maken, in plakjes te snijden en met wat saus te vermengen, om een smakelijk, gezond slaatje op tafel te brengen en warmen we ze op. dan kriigen we een zoet en geurig gerecht, dat in den wintertijd een prettige afwisseling vormt met de vele koolsoorten. Wanneer we over bieten spreken, denken we natuurlijk ook aan de zoo populaire hu zarensla, die het koffieuurtje zoo gezellig kan maken of als hapje voor den warmen maaltijd zoo geliefd is endan behoeven we deze waarlijk niet slechts als een „her innering" te beschouwen, want ook in de zen tijd kunnen we nog een heerlijke huza rensla bereiden zonder vleesch en met een saus, waarbij slaolie niet noodig is. HUZARENSLA ZONDER VLEESCH (4 pers.) (recept van Alida Reiding). 1 krop salade of struik andijvie, rest gekookte aardappelen, rest gekookte groente, 1 bietje, 1 zure appel, 1 hard gekookt ei (indien mogelijk 2), een paar ingemaakte uitjes en augurkjes, 2 eet lepels kwark, zout, peper, desgewenscht aroma. Maak de sla of andijvie schoon en snipper ze fijn. Snijd de schoongemaakte biet en de aardappelen in kleine blokjes en snipper de appel, de uitjes en de augurkjes. Meng al les door elkaar. Klop twee eetlepels kwark met melk. azijn, citroensap of tomatennurée zoodat een dikke, vloeihare saus wordt ge vormd en maak deze op smaak af met een snuifje zout, een ietsje mosterdpoeder en wat peper. Men kan de schotel garneeren met wat achtergehouden salade en partjes hardge kookt ei. MANYA BF.UKMAN. SMAKELIJKE GROENTE, VOOR DE VA RIATIE EENS MET OUDE OF BELEGEN KAAS INPLAATS VAN BOTER. Geraspte oude kaas; 't meest eco nomisch gebruik van ons rant soen. Hoewel kaas onder de distributie valt, kunnen we er toch zoo nu en dan bij den warmen maaltijd wel eens wat van gebrui ken. Een beetje geraspte oude kaas geeft aan veel groenten een lekkeren pittigen smaak en bezorgt de zoo gewenschte afwisseling Vooral koolraap, witlof, knolselderie en Savove kool kunnen hun voordeel doen met deze toevoeging. Wie graag sausjes bij de groente heeft, kan hierin uitstekend een beetje oude kaas oplossen. Toevoeging van een klontje bo ter kan in dit geval desnoods achterwege blijven. Zoo'n groentesausje kunnen we op ver schillende manieren bereiden, afhankelijk van de soort kaas, die we gebruiken zullen. We nemen ditmaal eens oude kaas: we hebben dan het voordeel van een pittigen smaak benevens dat van een hoogere voe dingswaarde (oude kaas heeft naar ver houding 10 pet. méér voedingswaarde dan jonge; het komt dus neer op 10 pet. méér voedingswaarde op dezelfde bon.) Het recept laten wij hieronder volgen, in combinatie met witlof. Witlof met pittige kaassaus (voor 4 pers.) V/z Kg. witlof, 5 afgestreken eetl. bloem of 214 afgestr. eetl. aardappelmeel, V2 ons kaas, V2 L. kooknat van' witlof met melk; V2 eetl. zout. Verwijder van het witlof de leelijke blaadjes en het binnenste massieve gedeelte aan de ondereinden. Snijd het witlof in vinger- breede stukken, wasch het en laat het daar na in een vergiet goed uitlekken. Kook het witlof in 25 min. gaar, onder toevoeging van wat zout, maar zónder water. Laat het daar na op een vergiet uitlekken, maar vang het uitlekkende vocht op. Gebruik 14 L. vocht, eventueel aangevuld met melk, voor de be reiding van de saus. Saus van oude of belegen kaas. 14 ons oude of belegen kaas, 14 L. kook nat met melk, 214 afgestr. eetl. aardap pelmeel. Meng het aardappelmeel aan met een scheut je melk en giet het in het kokende groen- tenat. Voeg de geraspte kaas bij de saus en laat ze er in smelten. Laat de uitgelekte groente in de saus weer even aan de kook komen en dien ze dan meteen op. (Niet nastoven. want dan wordt de saus weer dunner, terwij] bovendien het vitaminegehalte noodeloos wordt vermin derd). ALIDA REIDING. HOE ONS JAAR ONTSTOND. Absoluut juiste tijdaanwijóng onbereikbaar. Ook de allerfijnste astronomische uurwerken loopen nog ver keerd. En al bedragen de afwij kingen hier ook minder dan een honderdste seconde, zij zijn toch altijd nog een bewijs van de on volkomenheid der uurwerken. Ja, zelfs bij het nonplusultra van men schelijke kunst, de kwartsklok, die al heel weinig meer op een klok gelijkt, houdt de eigenzinnige tijd de eer aan zich, door nog een fractie van een seconde met het tech nische wonderwerk te verschillen. Het rhvth- me van den tijd gaat zijn eigen gang en trotseert alle technische vernuft. WAT BEREIKT WERD. Dat wil heel wat zeggen in deze wereld, dit tot in de fracties van seconden nauw keurig de kringloop van een jaar weet Ie becijferen. Globaal berekend zijn het 365 da gen. 6 uur, 9 minuten en 9.35 seconde of 31.558.149 seconden. In schrikkeljaren ko men er nog 86.400 seconden bij. Reeds in de grijze oudheid was de verdeeling van het jaar in 365)4 dag gebruikelijk. Dit lijkt wonderlijk. Evenzoo kan ons de aanzienlijke wetenschappelijke kennis van astronomi sche dingen in de oudheid in verbazing brengen. Vanwaar deze nauwe betrekkingen met de geheimzinnigste dingen, die er op aarde bestaan? De oude Grieken bouwden op de kennis der Chaldeeën en Egyptenaren voort.. Zooals men weet, hadden dezen reeds 4241 jaar voor Chr. den eersten ka lender ingevoerd. Opgravingen te Babvlon, in Egypte en in China gedaan, leggen er getuigenis van af, dat men reeds verschei dene duizenden jaren geleden met de offi- cieele indeeling van den tijd tusschen twee lentes vertrouwd is geweest. Waar haalden echter de oude Egyptenaren en de Chal deeën deze belangrijke kennis vandaan? Wij vinden de sporen van dit oude weten terug, doch zullen den oorsprong ervan wel nooit kunnen achterhalen Ongetwijfeld heeft de mensch in de oud ste tijden van alle indrukken om hem heen de oorspronkelijke, geweldige krachten van de sterrenwereld het sterkst en het meest direct ondergaan en als gevolg daarvan de Üoft als bron vin alle krachten beschouwd, zonder welke geen mensch. of nog algemee' ïièr geen leven, op aarde zou kunnen be staan. Dit verklaard ook de uitgebreide zon necultus, die de Babylonische en Oud-Per zische religie onderhielden. De nachten, waarin de volle maan aan den hemel stond, werden beschouwd als de beste gele genheid voor het houden van samenkom sten, van jachtpartijen of ook voor krijgs verrichtingen, kortom uit de waarnemingen van die alleroudste tijden groeide geleide lijk aan de indeeling van het jaar in ka lendermaanden. ROMEINSCHE TIJDREKENING. De oude Romeinen deelden aanvankelijk het jaar in tien' maanden in, tot eindelijk Numa Pompilius. de tweede van de legen darische zeven koningen, het maanjaar van 356 dagen met 12 ongelijke maanden in voerde. Wegens de telkens terugkeerende noodzakelijkheid om schrikkelmaanden in te lasschen. ging Gajus Julius Caesar (100 44 v. Chr.), de Romeinsche veldheer en staatsman in het jaar 46 tot de Juliaansche kalenderhervorming over, waarbij het zon nejaar van 365 dagen met om de vier jaar een schrikkeljaar werd ingevoerd. Deze ka lender heeft tot 1582 stand gehouden, toen de Gregoriaansche tijdrekening een nieuwe verbetering bracht. Dit was vooral noodig, omdat langzamerhand het Juliaansche jaar tien dagen bij het zonnejaar was achter geraakt De Gregoriaansche kalender bracht als verandering, dat in de eeuwjaren die niet door vierhonderd deelbaar zijn, geen schrikkeljaar werd ingelascht. In den laatsten tijd is weer een nieuw probleem op den voorgrond getreden, na melijk de invoering van een kalender met 13 even lange maanden, waarbij tevens het Paaschfeest op een vasten dag zal worden gesteld. Van een verwezenlijking van deze plannen zal echter voorloopig nog wel niet veel komen. F.venzoo werd een aantal jaren geleden het denkbeeld geopperd, om ook in de tijdaanwijzing over de geheele wereld eenheid te brengen. Zooals men weet. zijn thans allerlei „tijden" in zwang. Als men 's middags in Amsterdam eet. is men in New-York iuist opgestaan en in San Fran cisco is bet om dezen tijd nog midden in den nacht, terwijl dan in Batavia het don ker invalt. HET BEGIN VAN HET JAAR. De beteekenis van het oogenblik. dat het oude iaar zijn cirkelgang heeft voltooid en hef nieuwe ziin intrede doet. is door alle ♦iiden he»n door den mensch erkend. Niet altiid echter werd bet iaar bij alle volken op bet zelfde tijdstip begonnen. Dit is geen wonder, als men de zeden en gebruiken in aanmerking neemt, die hij de verschillende natie« van zoo'n geweldigpn invloed op het gedachtenleven ziin. Zoo ziin er voorbeelden te over daf een land om religieuze of poli tieke redenen den datum van dep aanvang van bet iaar verschoof Tegenwoordig be staat er tusschen de voornaamste landen on dit punt overeenstemming Waarom iuist evenwel dp eerste Januari als datum ,-an aanvang van bet nieuwe iaar js geko men. is een vraag die eemakke'üVer "este^d is 6an beantwoord. Het kan ziin. dat de oud-Romeinsche zeden hierbij nog een woordje hebben meegesproken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11