rten preirikbüti Brief uit Mokumerdam verkoopdagen in „Musis Sacrum Jan Mens schrijft: Als van oudsDistributienieuws Distributie-nieuws Vier complete inboedels onder den hamer Groote belangstelling groote prijzen Wijziging verordening heffing besmettelijke ziektengelden voor winkeliers Textielproducten Inlevering bonnen no, 86 (suiker) In Musis Sacrum aan de Konlng-traat placht men voorheen verkoopingen te houden. Op de kleine, en altijd huiselijk aandoende Bühne zetelde dan deftig een in zwart gestoken no taris, plus een schrijver, plus de afslager. Dat was dan doorgaans Daniël Groot, daarbij ge assisteerd door Jan Visser. Het was gisteren en eergisteren net als voorheen: weer Musis Sacrum... weer vele en velerlei goeclern... weer het zwarte pak en weer Daniël en Jan. Is er in dezen tijd nog Iets te verkooopen? Als men den volksmond laat spreken, zou men zeggen van niet. Dan hoort men dat zelfs de allerminst courante goederen, de minst gevraagde artikelen thans onbereik baar geworden zijn. zoodat men zou gaan meenen, dat het zwarte ellende is voor alles wat direct of zijdelings in verband staat met notarissen en afslagers. Niets is minder waar en dat te bewijzen ls de strekking van dit artikeltje. In Musis Sacrum is verkooping geweest. Eergisteren en gisteren. Er waren vier com plete inboedels van vier eens compleet ge weest zijnde huizen. Hebt u er eenig idee van hoe enorm veel goederen er zitten in drie burgerwoonhuis-inventarissen en één winkel inventaris? Zoo niet, dan mag het U spijten, dat ge deze week niet eens even het aloude „Musis" binnengestapt zijt, ter eigen aan schouwing van dit gebeuren. Wij deden het wèl en wat zich aan ons oog vertoonde, valt onmogelijk met eenige compleetheid weer te geven. Daar lagen, hingen, zaten, leunden, en be vonden zich, in de meest fantastische groe peering de 800 te verkoopen nummers, waar over de oogen van Daniël Groot en Jan Vis ser met arendsblikken lichtten. Dat moest wel. want menig Nieuwedieper was een trein overgebleven, teneinde zich persoonlijk te overtuigen van het feit, dat daar in Musis Sacrum meubilaire en andere goederen aan den meest bediende verkocht werden. Markant kwamen uit de bergen goederen de knal-roode lijnen te voorschijn van een vleeschsnijmachine. die eens de toonbank van „Bakkertje" in de Schagenstraat meerdere glorie geschonken had... Inderdaad lezer: sic transittemeer waar genoemde machine geflankeerd werd door een regiment closet rollen. plus een stapel oude gordijnen. „Een mooi partijtje goed, meneer", zei Daniël Groot en hij sprak de waarheid. Trou wens, wie zou zooiets beter kunnen beoordee- len dan juist deze man, geboren en getogen als hij is, evenals kameraad Visser, in en bij de veilingen? Men kon te kust en te keur gaan. Wat wilt u nog meerpapleren bloemen, een palm, tapijten, veel en minder veel beloopen, petroleumbusaen (waar men niets meer aan heeft, aangezien de petroleum alleen door een vorig geslacht gebruikt werd...). Keul- sche potten en een beeld van Wagner. Merkwaardige ontmoeting, Wagner tus- schen de Keulsche potten Er ligt een springmatras en twee vrouwen betasten spiraal voor spiraal. Het apparaat wordt getoetst op stevigte, veering en om vang. De hoofden der vrouwen bewegen zich afkeurend, prijzend, minachtend en enthou siast. Met kennis van zaken glijden de blik ken langs het stalen geraamte. Het is ook geen senicure om zoo snel te beslissen of men over enkele dagen het moede lichaam zal gaan uitstrekken op een nieuw spiraal. Bedden liggen er ook. In weelderige uit holling vragen ze de aandacht. Daar ligt iets onzegbaars droefgeestigs in dat demonteeren van zoo'n bed. Wat zou zoo'n bed al niet kunnen vertellen van verdriet en liefde en van stil-vergoten tranen, waarvan niemand ooit heeft geweten. En nu ligt zoo'n bed daar, prijsgegeven aan het vulgus profanum, dat er profane blikken op werpt, het aanraakt en besnuf felt. Maar van meer belang dan de palmen en de bedden en Wagner, en de vleeschsnij machine waren de levensmiddelen, die hier aan den eersten den besten veil geboden werden. Dit was het groote mirakel van deze ver kooping: deze ontstellend groote collectie eet- en drinkbare warpn. Daar waren riien levensmiddelen-in-blik. die de bezoekers (Da niël en Jan incluis) deden watertanden. Daar stond een leger blikken gecondenseerde melk. een' peleton Toekomst-sauspoeder, een wacht- parade van okergele flesschen advocaat met voorts een ontelbaar aantal Juffertjes in 't Rood en andere licht alcoholische dranken. Dat wil zeggen: als men zich. ondanks deze „lichtheid" aan deze partij zou wagen, zou een niet onbelangrijk deel der Jutterij met het bekende „stuk in den kraag" rondwan delen, en zou men een dergelijke veiling als hoogst nadeelig voor de goede zeden moeten achten. ,,'t Wordt een echt willige veiling", zei Daniël tegen ons en dat is het geworden ook. Het groote aantal bezoekers op den kijk dag was het goede voorteeken voor deze vei ling. De belangstelling was groot en de animo om de te veilen goederen in zijn eigendom te doen overgaan, niet minder Daar kwamen ze: de bieders, waarvan tenslotte een tot kooper promoveerde, voor 'n uit aaneengeschakelde tafeljes bestaande af zetting, waarachter op een te verkoopen ta fel de afslager zijn troon gevestigd had. Veel attributen heeft hij voor zijn afslagerij niet noodig. Een klein tafeltje, een notitieboekje en een hamer. Arie en Jan dragen achtereenvolgens de te veilen goederen aan, plaatsen ze, voor zoo ver mogelijk, in het gezicht van de "adspi- rant-koopers en dan klink.., als er niet direct een bod op gedaan wordt, de stereotype vraag van Groot: Wat moet dat gelden Met den nadruk op gelden. Spoedig wordt dan het eerste bod gehoord. Vooral op deze verkooping. Links en rechts dwalen de blik ken van den afslager over de voor hem ver zamelde massa om elk seintje van een hoo- ger biedende op te vangen. Z'n hamer wijst den „dader" van het hoogste bod aan om bij een nog hooger bod als een kompasnaald naar het nieuwe „Noorden" te wijzen. Onderwijl staat z'n mond n'et stil: gulden, gulden, eeneneenkwart, eeneneenkwart, een- eneenkwart... En wijst alles er op dat dit de hoogst bereikbare prijs ".al -ijn. dan komt het waarschuwingsaein. met op elke lettergreep een volle klemtoon Nle...mand...meer...dan... eeneneenkwart Dan valt de hamer met een luiden klap op het kleine tafeltje, tenzij er nog iemand is. die op het allerlaatste moment een twijfel overwint en er nog een dubbeltje, kwartje of gulden bi) doet. Langzaam aan passeeren alle oudheden, de weinige moderniteiten, de nuttige en luxe. de werkelijk fraaie en buitengewoon leelijke „nummers" het schavotje en krijgen zij alle een nieuwen eigenaar. Vooral voor de afdeeling levensmiddelen was er een groote animo. Het ging hier immers om goede waar, in prima, versc'ien staat en de prijzen, die daar dan ook voor gemaakt wer den waren geenszins aan den lagen kant. Meermalen werd de gewone winkelprijs over schreden. Dit zat niet hierin, dat men zonder bon kon koopen, aangezien de onder de distri butie vallende artikelen niet geveild werden. Ook voor de andere artikelen waren de prij zen hoog te noemen. Wat zegt U van een fiets, die weliswaar opgeknant, doch lang niet nieuw was en desondanks 57 opbracht? Donderdag vijf uren aan een stuk en Vrijdag vier uren nam deze veiling in beslag. Arte en Jan versleten een paar schoenzolen om van achteren naar voren en van links naar rechts te loopen, telkens nieuwe schatten opdiepend Uit de massa goederen. Soms was een num mer niet gemakkelijk te vinden. Was het ver scholen achter een stapel andere spullen of was het nummer door de consternatie, voor zoover daarvan sprake was, want alles ging er overigens goed geregeld toe, tijdelijk onzicht baar geworden. Na eenigen tijd kwam echter het vermiste terecht, Volijverig trachtten zii het publiek datgene te toonen, waarop een bod gevraagd werd. Dan zag men een ouden leu ningstoel letterlijk de lucht invliegen, wat ge lukkig rustiger en vredelievender ging dan de beteekenis, waarin wij deze woorden nu ken nen. Twee kwartjes bracht dit uit den tijd zijnde meubelstuk op en wij bedachten, dat menige grootvader daar zeker nog een gulden voor geboden zou hebben. Weer een ander moment zag men een hoopje gordijnen aankomen, waaronder twee beenen uitsta'-en en waaruit een paar roeden als on wezenlijke grijoarmen staken. Van Visser was niets meer te zien... Dan waren er de beschadigde goederen. Nauwkeurig werd het euvel medegedeeld en zoo mogelijk getoond. Het dressoir, dat z'n poot kwijt was, werd door actieve handen omgekeerd om te laten zien, dat het wel herstelbaar was. Het bracht dan ook een en twintig gulden op. Van een naaimachine was het sleuteltje weg, waardoor het instrument niet den volke getoond kon worden. Dat er desondanks 17 gulden voor gemaakt werd, teekent voldoende het goede vertrouwen en den kooplust van het publiek. Zoo werd het Vrijdagmiddag twee uur. toen de allerlaatste nummers onder den hamer kwamen. Voor het laatst zwaaide Daniël met z'n hamer en rolden zijn oogen van her naar ginder. Tot tenslotte de hamer voor het laatst viel en er niets meer te verkoopen was. Toen kwamen de portefeuilles met geld en de portemonnaies met pasmunt voor den dag. Toen kwamen de heele ritsen fietsen, hand karren en bakfietsen vóór Musus, die geduldig op de dingen daarbinnen gewacht hadden, in beweging en werd de slotacte gespeeld. De nieuwe eigenaars sleepten hun bezittingen naar buiten en enkele uren lang was daar in het „feestgebouw" een heerlijke rommel en drukte, die allengs afzakte en eindelijk als een nachtkaars uitging. Afhalen van formulieren voor vetkaar ten en toeslagkaarten voor textiel producten. tn een elders in dit nummer voorkomende offi- cieele publicatie is medegedeeld, dat bij den distri- buliedienst van Maandag af tm Donderdag a.s. aanvraagformulieren voor het bekomen Van Vet» kaarten en toeslagkaarten voor textielproducten kunnen worden afgehaald. Wij willen er nog eens nadrukkelijk de aandacht cp vestigen, dat alleen hoofden van gezinnen, van welke het gezamenlijk inkomen over 1940 beneden de in de publicatie vermelde nonnen blijft, de aan vraagformulieren behoeven af te halen en in te vullen. Aan alle leden van gezinnen, van welke het jaar- lijksch inkomen boven deze normen ligt. zullen boterkaarten worden verstrekt. De ingevulde formulieren voor vetk3arten en textieltoeslagkaarten moeten bij den distributiedienst worden ingeleverd, wanneer nieuwe boter- en vet kaarten zullen worden uitgereikt. Het tijdvak, waarin deze uitreiking zal geschic- den. zal binnenkort worden bekend gemaakt. Na de uitreiking kunnen in geen geval boterkaar ten tegen vetkaarten worden ingeruild of omge keerd. Extra rantsoenen zeep ten behoeve van arbeiders, die werkzaamheden verrich ten. waarbij zij in sterke mate aan vuil- worden zijn blootgesteld. Werkgevers, die arbeiders in dienst hebben, die tengevolge van hun werkzaamheden aan sterke ver vuiling van lichaam of kleeding zijn blootgesteld, kunnen van Maandag a.s. af tot en met Donderdag a.s. bij den distributiedienst een aanvraagformulier MD 80 voor het verkrijgen van extra rantsoenen zeep ten behoeve van bovengenoemde arbeiders afhalen. Zelfstandige arbeiders, die een bedrijf of beroep uitoefenen, waarbij zij in sterke mate aan vui'.wor- den zijn blootgesteld, kunnen eveneens een aan vraagformulier afhalen. Aan individuecle arbeiders van een bedrijf wor den geen formulieren uitgereikt. Aan de werkgevers, aan wie destijds reeds extra bonnen voor dit doel zijn verstrekt, zal bovendien een formulier MD 99 worden verstrekt, waarop eventueeie mutaties in het aantal arbeiders, dat in hun bedrijf werkzaam is, moeten worden aange- teekend. Beide formulieren moeten weder uiterlijk Zater dag 25 januari a.s. bij den distributiedienst ziin in geleverd. Latere inlevering van het formulier zal tengevolge hebben, dat de uitreiking van de nieuwe bonnen aanmerkelijk wordt vertraagd. De werkgevers zullen t.z.t. worden opgeroepen om de extra zeepbonnen af te halen, dan wel be richt ontvangen, dat op de aanvraag afwijzend is beschikt. Tenslotte wordt de aandacht van betrokkenen er op gevestigd, dat de aanvraagformulieren moeten worden ingediend bij den distributedienst, waar onder de vestigingsplaats van het desbetreffende bedrijf ressorteert. B. en W. schrijven aan den Raad. In de vergadering van 5 October 1937 werd vastgesteld een verordening tot wijziging van de „Verordening tot het vaststellen van tarie ven, waarnaar overeenkomstig het bepaalde in artikel 21 der Besmettelijke Ziektenwet, een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting wordt gevorderd. Tegen den inhoud van deze wijzigingsveror dening zijn destjjds door Gedeputeerde Staten enkele bedenkingen gemaakt. Herziening van het raadsbesluit, overeen komstig de door hen gegeven aanwijzingen, heeft echter tot dusver steeds moeilijkheden opgeleverd. Thans, nu de toestand op het gebied van de ziekenverpleging in deze gemeente door de tijdsomstandigheden zoo ingrijpend is veran derd, is het bovendien geheel onmogelijk ge bleken om aan de geopperde bezwaren tege moet te komen. In verband hiermede achten wij het ge- wenscht, dat 't besluit van 5 October 1937 wordt ingetrokken. Hierbij wordt opgemerkt, dat de noodzakelijkheid van de daarbij vast gestelde wijzigingen, strekkende om als maat staf der heffing niet meer het inkomen, doch de vermengde hoofdsom van gemeentefonds belasting en vermogensbelasting aan te nemen, door de jongste wijzigingen in het rijksbelas tingstelsel toch niet meer aanwezig moet wor den geacht. Door het Rijksbureau voor óe Distributie van Textielproducten door den Handel zgn, inzake enkele problemen betreffende de her- bevoorrading, de volgende richtlijnen gege ven. Artikelen, welke tot kort voor de regeling der herbevoorrading vrij verkocht mochten worden, doch thans uitsluitend op punten ver krijgbaar zijn. Voor deze artikelen, b.v. zijden kousen, baby-artikelen e.d., hebben de handelaren zich geen puntenvoorraad kunnen vormen. Voor hun nieuwe aankoopen hebben zij ech ter puntencoupures noodig. Aan zaken, die zich hebben gespecialiseerd in den verkoop van bepaalde artikelen, welke tot dusverre vrijgesteld worden (b.v. zaken, welke uitsluitend baby-artikelen verkoopen. of schoenenzaken, welke behalve schoenen ook zijden kousen verkochten) zal vanwege het Rijksbureau éénmaal een puntentoewij- zing worden gegeven aan de hand van de gegevens over den inkoop in de periode van 12 Augustus tot 1 December 1940. Hiertoe moet deze categorie op een ver- zamelstaat alle inkoopfacturen noteeren met opgave van de namen der leveranciers en vermelding van de puntenwaarde. Winkelbedrijven, welke in één der afdee- lingen voorheen vrijgestelde artikelen ver kocht hebben en daarvoor dus geen punten ontvangen hebben, ontvangen, zullen de pun ten voor de herbevoorrading moeten punten uit het aantal punten, dat voor andere textielgoederen in andere afdeelingen werd ingenomen. Zij worden dus niet gelijkgesteld met zaken, welke zich specialiseeren in den verkoop van bepaalde artikelen, zooals hier boven bedoeld, omdat aangenomen mag wor den, dat het groote aantal punten, dat in zulke winkelzaken gedurende de vier afgeloo- pen maanden werd ingenomen, ruimschoots voldoende zal zijn om alle afdeelingen van nieuwe goederen te voorzien. Vrygeslelde artikelen, waarvan de grond stof, waaruit zij zijn vervaardigd, slechts op puntencoupures kan worden aangeschaft. Als voorbeelden hiervan zijn te noemen: meubelstoffen, voor nieuwe bekleede meube len, lanipekapstoffen, voeringstoffen voor bontmantels e.d. De handelaren, die bij het Rijksbureau staan ingeschreven, ontvangen, indien zulks noodig blijkt, direct een kleine puntentoewij- zing van het Rijksbureau. Voorts kunnen zij aan de hand van in te zenden copie- of pro forma-facturen, waarop de puntenwaarde moet zijn vermeld, een verdere toewijzing op punten bekomen. Ter contróle zal' aan de be trokken handelaren een vragenlijst worden gezonden, waarop de grootte van het quotum moet worden opgegeven en meerdere vragen, welke op de herbevoorrading betrekking hebben, moeten worden beantwoord. De handelaren in deze artikelen, die staan ingeschreven bij de Sectie Confectie, dienen zich tot deze Sectie te wenden. Voor handelaren, die gewend waren hun stoffen bij den kleinhandel te betrekken, is deze regeling echter niet van toepassing. Deze categorie kan de benoodigde stoffen uit sluitend op speciale vergunning dus via den plaatselijken distributiedienst verkrij gen. (B.v. doodkistenmakers). Handelaren, die door zeer bijzondere om standigheden niet over een puntenvoorraad beschikken. Oorzaken hiervan kunnen zijn: a. Nieuwe te openen verwoeste bedrijven, welke eerst thans goederen ontvangen, welke geruimen tijd geleden werden be steld; b. Zaken, waar de textielverkoop van gerin gen omvang bleef door de distributiemaat- regelen (b.v. woninginrichters en stof feerders) c. Tijdelijke stilstand van zaken wegens ziekte of tijdelijk verblijf in bepaalde in richtingen d. verlies door brand. Vanwege het Rijksbureau voor de Distri butie van Textielproducten door den Handel zal aan deze handelaren éénmaal een punten- toewijzing worden gegeven aan de hand van aan het Rijksbureau over te leggen copie- of proformafacturen, waarop de puntenwaardee- ring genoteerd moet zijn. Ook deze categorie van handelaren zal een vragenlijst worden toegezonden. In de hiervoor genoemde gevallen, waarin ZONDAG 1» JANUARI. «esterkerk (Helden der Zeeplein) 11 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) V.m. 10 uur: Ds. Tollenaar. Njii. 3 uur Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) •g Middags 3 uur Leesdienst. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. J. H. Jansen •Cvangellsattegebonw (Vijzelstraat) V.m. 11 uur samenkomst Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). V.m. IC.30 uur Ds. W. J. F. Me inert. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. Voorm. 10 uur en nam. 4 uur dienst. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Le^er des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 10 u. v.m. Heiligingsmee'tmg 5 uur n.m. Verlossingssamenkomst. 12 uur Zondagsschool. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str, S. 's Middags 4 uur: Dienst. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 3.30 uur, de heer Th. J. V» Deurzen, Lt. van het Leger des Heils.- DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente Schagen, voorm. 10.30 uur. Ds. Kapteym. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Vorst» man. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. dti Leeuw. Oude Niedorp, geen samenkomst. Anna Paulowna, nam. 3 uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. van Beek. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy Warmenhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. Krop. Doopsgezinde Gemeente Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, geen dienst. Geref. Kerk Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Veerhuizen, van Den Helder. Nam. 2.30 uur, Ds. Veenhuizen. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. H. Avondmaal. Nam. 3.30 uur Ds. Visch. Nabetr. Evangelisatie Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossurr^ Schagerbrug, Chr. Jongemannen vereeniging» Bijeenkomst. Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Waarde Cornelis, Met innig leedwezen heb ik gelezen, dat het ganse denkend deel van 't Juttertje in de lappen mand ligt. De redacteur met vrouwe Angina, en jy met een aanval van spit. Er zal weer heel wat gestreken en gewreven moeten worden, aspirine geslikt en zweetdroppels vallen, aleer jullie weer voor honderd procent fit door Helders dreven zult huppelen. Waarom ik dit schrijfWel. beste broeder, ik ben zilf ook gegrepen door de worgende klauw van het monster, genaamd Griep! En als de dwin gende plicht, jou een epistel te moeten schrijven, mij niet zo zwaar drukte, duikelde ik meteen m'n lits-jumcaux weer in Trouwens, als je me zag zitten zou je. ondanks je spit. moeten lachen. Pal op de gloeiende kachel, een dikke das om m'n hals. en een tubetje aspi rientjes naast me. De kamille-thee staat te trekken, straks ga ik een dampbad nemen van genoemd kruid in een paar druppels menthol, ze zeggen dat 't reusachtig moet helpen. Ondertussen heb ik een gevoel alsof ik geradbraakt word, alsof m'n benen buiten m'n corpus hangen en ik vurige gaten in m'n hoofd heb inplaats van m'n anders zo onschul dige ooq jes Zeg Cornelius heb jij ook wel 's bemerkt, dat niemand zo lekker over z'n kwaaltjes kan zaniken dan een man? En dat het ons zo goed doet, eens gezellig beklaagd en vertroeteld te worden? Eigen lijk is zo n griepje, of een anginatje of een spitje niet eens zö erg, als je vrouw maar de juiste accen ten weet te leggen. In ieder geval moet ze zeggen dat je 't hard te verduren hebt, en dat ze zich wat ongerust maakt enzovoort. Trouwens: een vrouw zou den man altijd om haar vinger kunnen win den, als zij wat meer verstand van mannen-zicl- kun.de had. En met mij. Cornelius. is het nog een héél ander geval. Ik heb m'n griep opgelopen wijl ik doende u-as, voor m'n gezin te zorgen. Je moet n.l. u-eten, dat we hier in Amsterdam laboreren aan een ern stig tekort aan gaspenningen. Je weet. het over grote deel van de Amsterdammers heeft geen kwitantie-meter, edoch voorziet zich van gas door het inwerpen van een penning a 8x/i cent. recht- gevende op één m'. Nu is door vele oorzaken, o.a. dat tienduizend Mokummers geen petroleum meer gebruiken, het gasgebruik enorm gestegen, en van zelf de vraag naar penningen. En zö ben ik daar het slachtoffer van. Op een morgen zei m'n vrouw: ,Jk kan in de winkels geen muntjes meer krijgen. Je hebt toch niet veel te doen loop effe naar 't gaskantoor en haal wat." Ik naar het „gaskantoor' dat. nu de diensten van Gas en Electra zijn samengevoegd, luistert naar de naam: Energiebedrijf. Enfin.' ik kom aan t Energiebedrijf. Staat me daar een rij mensen die het allemaal met gas willen doen. Ik erachter, je weet, ik laat me niet kisten. Sta ik daar een half uur in de snijdende wind, luister naar leerzame gesprekken, en dan worden we door een agent bin nengelaten. Ik dacht: dat is voor elkaar, dat valt me nóg mee Maar dat was mis! Kom ik binnen, word ik ge duwd in een soortement loophek en zie dat er zeker twee, drie duizend mensen op penningen staan te darren. Wat doe je je gaat óók wachten, want je moet toch gas hebben. En zo heb ik daar bij elkaar anderhalf uur getandakt. Toen ik eindelijk aan t loket was, komt me daar zo'n gijnige Am sterdammer naast me staan, en vraagt: „Meneer. weet u ook of hier 't loket voor gaspenningen is?' Nou, toen ik thuis kwam, had ik de griep. En tien penningen. Nu kan ik tenminste het water voor de kwast heet krijgen ofschoon ze hier voor één citroen acht centen durven vragen. Over prijs- stop gesprokenBeste Cornelius, ik heb zo 't gevoel, dat we aan alle kanten aardig gesneden worden. En dat gevoel is tot zekerheid gegroeid, nu ik een maand lang de zittingen van den Amster- sterdamschen politierechter bezoek. Voor mijn boek: ..Hellend Vlak", moet ik materiaal verzame^ len. en wat ik daar zoal gezien heb van prijsopdrij ving enz., zou de moeite van het na-vertellen waard zijn. Als ik zo al die gevallen zie behandelen, dan kan ik niet nalaten de verzuchting te slaken, dat het met ons Gemeenschapsgevoel nog maar erg povertjes gesteld is. De meest misdadige practijken, bekend uit 19141918, zijn weer schering en in slag. Een poosie geleden stond er een vaderlander terecht, die zo vriendelijk was geweest z.g. tech nisch vet, dat groen zag en stonk, en een waarde vertegenwoordigde van een dubbeltje de kilo, i verhandelen als geschikt voor menselijk gebruik rato een gulden. Hij kreeg twee maanden lik. i zou daar aan toegevoegd willen zien. dat zo zwendelaar die twee maanden niets anders dan z eigen „product" te eten kreeg. En nu ik me toch boos maak (en dat is gevaar lijk met griep) wil ik je wel vertellen dat ik me hevig geërgerd heb aan het feit. dat de flamingo, waar de krant over berichtte, werd neergeknald. Wat bezielt deze mensen toch? Zien ze iet: vreemds, dan is 't eerste wat ze doen: doodmaken. Ik begrijp onmogelijk de gedachtengang van zulk soort lieden, ik vind 't misdadig. En ik hoop dat de dader gestraft zal worden, als zijnde in conflict met de vogelwereld. Wat zijn dat voor manieren Beste vriend, ik moet eindigen, anders wind m me te veel op. Ik ga kamillenthee drinken en een uurtje tukken. Inmiddels beterschap toegewenst door je toegenegen JAN door het Rijksbureau een puntentoewijzing aan de betrokken handelaren wordt gegeven, ontvangen deze van het Rijksbureau een for mulier „Toewijzing van punten op aanvrage ddof een formulier „toewijzing van punten op extra toewijzing no Deze formulieren kunnen op dezelfde wijze als de formulieren „Toewijzing van punten op verzamelstaat" bij den plaatselijken distri butiedienst tegen coupures worden ingewis seld, dus onder overlegging van een formulier MD 201i, waarop de noodige zegels moeten zijn geplakt. Beide eerst-genoemde formulieren kunnen ook tezamen met formulieren „Toewijzing van punten op verzamelstaat" worden inge wisseld. waarbij dan slechts één formulier MD 201i behoeft te worden overgelegd. Hier op moet onder „Toewijzingen Textielbureau" het aantal diverse toewijzingen, dat wordt ingeleverd, worden ingevuld en daarachter de totale puntenwaarde daarvan. Zooals vanzelf spreekt moeten ook hierbij de noodige zegels aan de achterzijde van het copie-ontvangst- bewijs worden geplakt. De textielhandelaren, die onder een van bovenstaande categorieën vallen en die van het Rijksbureau of van de Sectie Confectie nog niets hebben ontvangen, moeten zich dus tot een van beide instanties wenden. Afleveringsbewljzen van speciale vergun ningen van vóór 29 Juli 1940 gekochte groote stukken. De afleveringsbewijzen van vóór 29 Juli j.1. gekochte groote stukken, zooals jassen, mantels, costuums e.d. kunnen thans door de winkeliers ook op den „Verzamelstaat van Speciale Vergunningen" worden vermeld, waarbij de volle puntenwaarde der hierop afgeleverde goederen kan worden ingevuld. In het tijdvak 20 t.m. 24 Januari a.s. die ren de detaillisten de vervallen bonnen no. 86 voor suiker bij den distributiedienst in te leveren, op opplakvellen MD 18, in veelvou den van 10 stuks met een minimum van 40. Op de opplakvellen mogen maximaal 9 bonnen no. 30 voorkomen. Een ontvangstbewijs MD 201a moet wor den overgelegd. De inleveringsdagen zqn: Codenummer: 1001 t/m 1999 op Maandag 20 Januari a.s. 2001 t/m 2999 op Dinsdag 21 Januari a.s. 3001 t/m 3999 op Woensdag 22 Januari a.s, 4001 t/m 4999 op Donderdag 23 Januari a.s. i 5001 t,m5999 op Vrijdag 24 Januari a.s.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6