prebilibeurten „<Kd SatcuUft deï Vrijgezellen" IJUTTERTJESl Een Uitkomst! KRUISWOORDRAADSEL Ingezonden üe/xe&lc/L rdeiuM ftieuup.J uit lOik APOLLO BIOSCOOP Radio Garritsen ubUïbfe Diversen Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Adverteert in de Heldersche Courant HELDERS WARENHUIS Fraai Noorferlicht Boekjes voor de St. Mariaschool Zorg voor oorlogs invaliden De vrachtdienst in andere handen Thans het geheele Texelsche strand verboden Visscherij &ijcfee Crefe Hoten, 60 ct. Juttertjes worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling BREEZAND aangeboden aangeboden aangeboden Neg prima waar en gawoneprijzen. In de advertentiekolommen van vandaag Zij, die zich gisteravond omstreeks elf uur buiten hebben bevonden zullen ook waarschijn lijk genoten hebben van een fraai noorderlicht dat ongeveer een kwartier lang zichtbaar was. De mist, welke omstreeks tien uur het zicht zeer belemmerde was weer weggetrokken en aan den noordelijken hemel vertoonden zich forsche wolkenbartken, welke zich door het daarachter helder verlichte hemelgedeelte scherp afteekenden. Het witte poollicht wierp enkele prachtige "tralen naar boven en het was een genot naar dit schouwspel te zien hoewel niet gesproken kan worden van een buitengwoon mooi noorderlicht. Heft bestuur van de vereeniging der H. Catharina van Senen te Voorschoten heeft zich bij schrijven van 27 November 1940 tot den raad gewend met het verzoek, ingevolge artikel 72 dei L.O.-wet 1920. gelden beschikbaar te willen stellen voor. het aanschaffen van een aantal boekjes ten behoeve van de school aan de Javastraat. Deze boekjes zijn noodig tengevolge van de reeds eerdere invoering van de nieuwe rekenmethode in de lagere leer jaren, waardoor thans ook voor de hoogere leer jaren tot aanschaffing van nieuwe rekenboekjes moet worden overgegaan. De commissie van advies, over deze aanvraag gehoord, heeft tegen het verleenen van de ge vraagde medewerking geen bezwaren. B. en W. kunnen zich met dit advies geheel ver eenigen en geven den raad daarom in overweging een desbetreffend besluit "te nemen. In het Tijdschrift voor Armwezen heeft de heer W. P. Detiger, secretaris-penningmees ter der A.V.O. (Vereeniging Arbeid voor On- volwaardigen) een uitvoerige beschouwing gewijd aan de zorg voor de oorlogsinvaliden. Een van de belangrijkste punten, welke hij •daarin behandelt, betreft het feit, dat de zorg voor onze oorlogsinvaliden een onderwerp van Staatszorg is en dat de Overheid als ■uitvoerend orgaan voor de arbeidszorg dezer oorlogsslachtoffers uitsluitend de A.V.O. heeft ingeschakeld. Waar bovendien de staat alle kosten, welke aan dit herstelwerk ver bonden zijn, voor zijn rekening neemt, bestaat er voor geen enkele particuliere instantie dan de A.V.O. aanleiding, mist men zelfs het recht, zich aan te dienen als verzorger van de belangen der oorlogsinvaliden. Er is maar één groep particulieren, welke de A.V.O. bij haar werk kan helpen, dat zijn de werk gevers door het inruimen van een arbeids plaats voor de oorlogsinvaliden. En gelukkig is de medewerking van het bedrijfsleven groot. Overigens moet speciaal tegen het van particuliere zijde inzamelen van gelden ten behoeve der oorlogsslachtoffers ernstig wor den gewaarschuwd. Niet alleen om de milde en welwillende gevers te beschermen tegen minder bonafide inzamelaars, maar ook om onze gewezen landsverdedigers te behoeden tegen dergelijke particuliere speculanten, die vaak geheel andere doeleinden beoogen, dan zij naar buiten colporteeren. Het lot, dat onze oorlogsinvaliden heeft getroffen, is al erg genoeg, dan dat het aangaat met hen als ob ject van particuliere weldadigheid te colpor teeren. De heer T. Kikkert, die gedurende een lange reeks van jaren den vrachtdienst van Oosterend naar Den Burg heeft onderhouden, heeft zijn zaak thans overgedaan aan de heeren F. Koopman en 2Sonen te Oosterend. Gedurende langen tijd, totdat een geregelde auto busdienst op Oosterend is ingesteld, was de dienst van den heer Kikkert de eenige gelegenheid om goederen van Oosterend naar Den Burg en visa versa te zenden. Allerlei baantjes heeft de heer Kikkert in die jaren voor de Oosterenders ver richt, zelfs belasting betalen, salaris halen enz. Op onverstoorbaar kalme wijze kwijtte de heer Kikkert zich met de meeste nauwgezetheid van zijn taak. en nimmer behoefde men zich bevreesd te maken, dat een opdracht niet werd uitgevoerd, wat Kik kert in handen had kwam altijd in orde. Het zal voor de opvolgers van den heer K. een niet gemakkelijke taak zijn het publiek zoo ter wille te zijn als hun voorganger. Zondag 19 Januari 1941. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg: v.m. 10.30 uur: Ds. Visser. n.m. 7.30 uur: Gemeenteavond in Eben Haëzer. Oosterend: 10.30 uur: Ds. Kok. Bevestiging Kerkeraadsleden. D e W a.a 1v.m. 10.30 uur: Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn: v.m. 11 uur: Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp: v.m. 11 uur: Ds. S3lm. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg: n.m. 7.30 uur: Ds. Gorter. De Waal: van. 10.30 uur: Ds. Gorter. Gerei. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare): v.m. 10.30 uur Cand. Wouda: n.m. 3 uur: Ds. v. d. Leer. Oosterend: v.m. 10.30 uur: Ds. v. d. Leer: n.m. 3 uur: Cand. -Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend: v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur: Leesdienst. Met ingang van 15 Januari is thans de toegang tot het geheele Texelsche strand verboden, terwijl de vergunning om in De Geul schaatsen te rijden eveneens is ingetrokken. Déze bepalingen zijn ge maakt in verband met 'n opnieuw geconstateerde sabotagedaad tegenover de Duitsche Weermacht. De Burgemeester van Texel geeft naar aanleiding hiervan de Texelsche bevolking de ernstige ^^ar- schuwing om zich in het vervolg van dergelijke daden te onthouden en doet een beroep op het ver stand en inzicht van volwassenen, opdat zij ieder Woord en iedere daad overwegen. BOOTDIEN'ST. Ondanks vorst en sneeuw is tot heden de verbin- thng van Texel met den vasten wal nog geheel normaal. (Bulten verantwoordelijkheid van de Red act 1a Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) BRAND ST OFFENN OOD. Geachte Redactie. In verband met den brandstoffennood ver zoekt,o.g. eenige plaatsruimte in Uw blad, in de hoop, dat deze nood eenigszins verminderen zal doordat vóór 31 Januari 1941 nog 2 een heden brandstoffen voor haarden en kachels beschikbaar gesteld worden. Ik schrijf alleen over haarden en kachels, daar' ik zelf niet an ders dan een haard bezit en dus van het overige geen begrip bezit. Critiek op regelin gen ligt niet in mijn bedoeling. Alleen wijs ik op het volgende: daar er thans voor de maan den Oct. (waarin men als regel gaat stoken), Nov., Dec. en Jan. 10 eenheden zijn aangewe zen (dus 2Vi eenheid per maand, of, indien in de komende maanden Febr., Maart, April, Mei, indien dezelfde regeling gehandhaafd blijft, wij 20 eenheden hebben kunnen krijgen. Indien de laatste eenheid dan in Juni aange wezen zou worden, kunnen wij onze brandstof- fenkaart pas dan als afgeloopen beschouwen? Daar nu Nov., Dec. '40, Jan., Febr. en Maart 41 als de koudste maanden beschouwd kun nen worden, en men dus in dien tijd méér brandstoffen noodig heeft, hoop ik, dat dit schrijven aan den wensch van waarschijnlijk zeer velen zal tegemoetkomen. Een Opmerker. 'Jf Urk, 15 Januari. Door 20 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken V schaf- slag met staannetten onder het ijs alhier aan- ge/oerd: 373 pond snoekbaars, van 538 p. per vaartuig, prijs 9293 cent en 54 pond baars, 3840 ct. per pond. PASSAGIERSDIENST GEOPEND. De Directie der Eerste Urker Stoomboot Maatschappij, heeft thans naast de dienst van de post ook op de Lemmer een passagiersdienst geopend. Deze vertrekt des morgens om 9 uur van Urk naar de Lemmer. Daar bij ijsgang de dienst van verschillende factoren afhankelijk is, zoo kan echter geen vaste vertrekuren wor den aangegeven. Voor deze passagiersdienst is zeer veel animo daar verschillende menschen noodzakelijk voor zaken naar den wal moeten. Per tocht worden er veelal 4 tot 5 passagiers mede genomen. OP HET TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, Predi kant bij de Chr. Ger. Kerk, welke al reeds een beroep heeft ontvangen van de Gemeente te Vlaardingen komt thans ook weer voor op het tweetal te Driebergen. VAN WAKER TOT WACHTER. Nu de Zuiderzeewerken wegens de vorst periode geheel stii liggen, zoo hebben thans de wakers van dezen dienst geen werk. Daar er nu echter op het terrein nog veel materiaal aanwezig is en vocral veel steenkool, zoo zijn thans de wakers der Zuiderzeewerken tot op zichter aangesteld geworden. De oud Helder sche Jan Kwast, voorheen algemeen opzichter bij de Zuiderzeewerken is bevorderd tot opper wachtmeester. ONGELUKKIG GEVALLEN. De heer Evert Groothuis is bij het schaat senrijden zoodanig gevallen, oat hij bloedend bleef liggen. Het bleek dat z'n onderlip ge scheurd was. Janmaats en Sinjeuren, door K. Norcl. Uit geversmij. N. V. Sjjthoff, Leiden. Ingen. 3.5Q Gebonden 4.50. In zijn: „De Overwintering der Hollanders op Nova Zembla", merkt Tollens ergens op: „Europa zag verbaasd het rijzend wonder wassen". Dat rijzende wonder was een klem land, zonder leger of vloot, dat in 1568 een oorlog begon tegen het toen zoo machtige Spanje, natuurlijk direct het hachelijke van een dergelijk ondernemen moest ondervinden en slag op slag te incasseeren kreeg. Waar zooiets als een leger of legertje be stond, werd dat verslagen; bijna alle min of meer beschermde steden vielen den Span jaarden in handen en ondergingen een vree- selijk lot. Eenige kleine scheepjes, bemand met desperado's, was alles wat zich zeemacht kon noemen en bezorgden den leiders van den opstand meer last dan voordeel of ge mak. En dat was het beeld van "Spanje's tegenstander in de eerste oorlogsjaren. Maar 20 jaar later is er een leger, dat er zijn mag en de vloot heeft zich al zoodanig op gewerkt dat ze het, zij t dan met spanning, durft te wagen de Spaansche galjoenen niet alleen te weerstaan, maar zelfs aan te vallen en spreekt men in dlfen tijd van het begin van „Hollandsch gouden eeuw". De gevolgen hiervan zijn een groote kracht ontplooiing en vermeerdering van het twh al zoo fiere en flinke initiatief der Hollandsche vooral Amsterdamsche kooplieden, die zich realiseeren dat ze feitelijk geen tusschenper- sonen noodig hebben, de grossiersdiensten van Portugeezen en Spanjaarden op zij zetten en zelf de handel op Brazilië, de landen aan de Middellandsche Zee en als apotheose de ver overing van Oost-Indië als handelsgebied, waarbij alle wegen, die maar eenigszins be gaanbaar schijnen, ingeslagen worden, 't zelfs plaats vond, dat twee expedities tege lijk onderweg waren om langs het nooge Noorden het Verre Oosten te bereiken. Dit boek is een schoone beschrijving van een schoon stuk Hollandsche historie, waarbg de grootheid en ondernemingsgeest der koop lieden uit die dagen, de „Sinjeuren maar ook de moed en onverschrokkenheid oer zee vaarders, de „Janmaats" op hun best getee- kend worden. Wat een groote besluiten m die kamer achter den wijnwinkel van Mar en Spil, waar wij mannen aantreffen als van Oss. Hasselaar, Buddingh, Pauw, Poppen. Buyck, Syvert Sem., Grootenhuis, e.a., die wij kunnen beschouwen als de bemanning van het Koggeschip, met zijn vurige loods en gangmaker, den theoloog-gsffgtaaf Plancil», Die zaait, die oogst! Hoofdprijs n wensch: Huis (aankoop ovoral in Ned.) t.w. f 6000<>; Boschterrein (aankoop ovoral In Nod.) Lw. I 6000,- 5 stuks kooien en paarden t.w. f 6000.-, ni. 3 stamboek* koelen I 3000.-èn 2 twee-jr. landbouwtuig- paarden f 3000.-. Totaal 480 PrachtprIJxen, Verf. goedgek. Min. v. |ust. 6 Febr. 1940. 2e Afd. no. 1101. t/b Ned. Ver. v. Luchtvaart, opq- 4 April 1908. ter verdere ontwikkeling afd. Zweefvliegsport. BONTMANTELS V. f 350.- t. f aoo.- Zilvervossen. Uw keus, bont, model en maat. Garantie 1e Bontwerkers in Uw Provincie! Prysaankoop door erkende experts, notarieele acte. Verkrijgt». Luchtv.clubs; K.L.M., Hofweg, Haag; K.L.M., Leldsche straat, A'd.; Sig-Lotenzaken; alle Krantkiosken. Rijcke-Trek-Giro 241.OOO HAAG w DEN BUKG^ Coif._Appelboom; Uittf. LangeveM 8: de Roov: COKSDCRP. Gar. DER: SirfBok? H. 3osch: Lotk Kos: Uik. Li£«v«!d; Hotel Bel'evue; OOSTERE^D: Hotel Koppen; Gar v. d. Slikke. O'JPxSCHlLD: Barends: DEN Graanh. Bakker: Gar Vfrilvb'et. BVR Zaterdagavond half acht, Zondagmiddag drie uur en Zondagavond half acht vertoonen wij U de dolvermakelijke film ean Tarra-film der UFA, waarin HEINZ RUMAN, ais steeds wanneer deze filmaoteur optreedt, zijn onge* ëvenaard talent botviert Een film, sprankelend van humor, waarbij de dolste situaties worden geschapen en waarin de lach niet van de lucht komt, met een slot, dat leder bevrediging schenkt Toegang boven 18 jaar. GEVARIËERD BIJPROGRAMMA. De Directie. Plaatsbespreking voor de Zondagavondvoorstelling, des namiddags van 35 uur ean de zaal AK"fv' V. - - Te huur: Kanaalweg 61 en Kanaalweg 72, zeer ruime woonhuizen, 5. en 6.p. w. Tevens te huur v. d. Ham straat 2 3.p. w. Te bevragen: Bosch, V eststr. 100 SCHAATSENSLIJPEN W(j slijpen electrisch schaatsen op de natte steen. Jb. RILJAN, Smederij, Zwaanstraat. Te huur voor sterk verminderde pr\js diverse WOONHUIZEN. DEKKER, Koningdwarsstr. 41. Te bevr. Dinsdag en Vrijdag van 10 tot 5 uur. Erkende Philps Service Schagerbrug E 34 v.h. Techniker Philips- N.S.F.-fabrieken Meer dan 20-jarige practische ervaring Alle reparaties aan radio en electrische apparaten Vlug Vakkundig Voordeelig Steeds de nieuwste Philips toestel len voorradig Zendt briefkaart Geef Uw vóór e middags 4 uur op aan ons bureau. SAMENWONEN ALKMAAR aangeb. aan net klein gezin, middenstand, in jong gezin, mo dern en geriefel. behuisd op mooien stand. Br. met inl. onder no. 270, aan het Bur. v. d. bl. of tel. 4212, Alkmaar. Gevraagd een BAKER, eind Februari. Brieven opder Letter K, post kantoor, Breezand. gevraagd Slaapgelegenheid gevraagd voor echtpaar en zoon te Julianadorp of Anna Paulowna. Adres: Bureau van dit blad. Aangeboden een vrije Slaap kamer, dicht bjj Spoorhalte. Adres: Zandvaart 70, Breezand. gevraagd Gevraagd EEN SCHRIJFMACHINE Br. met prijsopg. onder no. 271 aan het Bur. van dit blad. Te koop gevraagd enkele wo ningen alhier. (Bjj voorkeur nieuwbouw). Huurwaarde 5 tot 8 per week. Br. onder nr. 266, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een z.g.a.n. KINDERWAGEN. Adres: Bureau van dit blad. FLINK BURGERWOONHUIS, pas verbouwd, centrum. Tevens mooie zwarte piano, groot mod. Adres: Breewaterstraat 38. Te koop een nog nieuwe BURGERWONING, solied gebouwd, staande aan de Zandvaart No. 6 te Breezand. Inlichtingen bij W, Stellema, Nepveulaan 67, Zeist. grote prima emaille Pannen voor de stampot, alle kleuren Fornuisstellen, best. uit: 3 pannen, fluitketel, melk koker en steelpan, kwaliteit extra zwaar /N.^comforen in alle Va d 3 maten, 1-, 2-, 2y2- en 3-vlams, prima merken ji^stootcomforen, als j 5» petroleumstel te gebruiken, zeer practisch. 1 vl. 1.95. 2 vl. 2.95 m. blad 95 95/ pi.,,, Kookplaten v af 4. tl8CU- Kachels 7. THERMOFLESSCHEN Vo 72"3/c> 1 literinhoud. 24 uur kokend heet C AR B I D LAMPE N, prachtig helder licht, voor schippers en buitenlui, zeer handig Grote sortering Haarden, Kachels. Gas- en Kolen- fornuizen. Sleden Schaatsen V uurpotten Vuurmakers Klein partijtje Scheerzeep zonder bon 40 ct. U slaagt betert FA. ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR 75 en als de oprichters van de maatschappijen van Schipvaart op Oost- en West-Indië. En tusschen al dat gewoel, geavonturier en strijd, bewegen zich eenige figuren. Grootenhuis, de groote reeder en Sinjeur, Steven van der Hagen, Schipper, later admiraal van de specerijvloot of van het bewapend konvooi, de Janmaat, en tusschen die twee, elk in hun soort groote mannen, door beiden begeerd, maar door Janmaat gewonnen, de lieve Anna uit Overijsel, die In dit boek optreedt als de Hollandsche vrouw, die alles, na veel strijd zelfs haar kind, a,fstaat, waar het geldt, Hollandsch glorie te verdedigen. Het prachtig geschreven boek wordt om vat door een schitterend uitgevoerde band en omslag in vier kleuren, naar teekenlngen van den schilder G. D. Hoogendoorn. Sylvia en Julie, pottenbaksters door Mar- gareth Thonis en Raymond, bewerkt door Willy Petillon. Uitgave Hollandia Drukkerij, N. V., Baarn. Een weinig zeggende titel voor een aller aardigste Amerikaansche meisjes roman De twee vriendinnen Sylvia en Julie, werkzaam op het kantoor van Sylvia's vader, de Linton's pottenbakkerij, maken door hun meer intie- men omgang met do directie, de achteruitgang van dit bedrijf mee, waardoor men in groote moeilijkheden geraakt. Beide meisje- iret artiatieken aanleg, be ginnen, door den nood gedreven, eigen modellen te maken. Na tal van tegenslagen en tegen werkingen, komen zjj tenslotte tot een derge lijk resulaat, dat ean nieuwe N.V., met toe komst, opgezet kan worden. Een van de vriendinnen, Julie, lijdt aan een zeer slecht gezicht. De wijze waarop het me\sje ook deze 'teleurstelling draagt is leerzaam voor onze jonge meisjes, die zich wellicht door tal van kleinigheden laten ontmoedigen. Een aardige idylle met een blinde, intelli- genten jongen, is door het verhaal geweven. Het is een goed boek vcor onze oudere meisjes, die er behalve aardige ontspannings lectuur ook vele nuttige dingen uit kunnen leeren. vindt U Juist dat artikel wat U moet hebben Horizontaal 1 Bekend heldendicht 5 Filmster 10 Roman van bekend Fransch schrijver 12 Vergelding 13 Voorzetsel 14 Hoeveelheid voedsel 16 Aanbieding 17 Hij, die onderteekent 18 Zotteklap 20 Pers.vooin.woord 21 Duistere zaak 23 Machtsuitoefening 25 Gebergte in Amerika 27 Delfstof 29 Vorm van werkwoord dat .verrichten" beteekent 30 Geslacht 31 Soort vaartuig 33 Tijdsduur 34 Eerstkomende 35 Waan 37 Voegwoord 38 Op ruwe wijze verplaatst 40 Zangerig Verticaal: 1 Betalingseischen 2 Verachtelijk 3 Zijrivier van de Donau 4 Ned. riviertje 6 Reeds 7 Zoogdier 8 Verouderd wapen 9 Steun 11 Onaandoenlijk 14 Dient tot afscheiding 15 Stad in Italië 18 Wapen 19 Vogel 21 Zekere soort spijs 22 De letters van „doel" 24 Vernield overblijfsel. 26 Aanzien 28 Voedsel 31 Bekend schip uit de mytho logie 32 Verblijfplaats voor dieren 35 Duinvallei 36 Meisjesnaam (afk.) 38 Als Hor. 20 39 Pers.voorn.woord (Duitsch) Met het lettergreepraadsel schijnen enkele inzenders nogal moeilijkheden gehad te heb ben. Vooral 31 verticaal: Markeur werd nog al eer.s door een onjuist woord vervangen. Als prijswinnaar werd door het lot aangewezen de heer D. M. SEIJBEL, Koningsweg 64, Den Helder. De oplossing was als volgt: Horizontaal: 1. Fragiel. 3 Circa. 5 Netel- ïoos. 7 Leger. 8 Terborg. 10 Moedig. 12 Tocht lat. 14 Gezellen. 16 Werda. 17 Telex. 19 Ver jaardag. 22 Dragon. 24 Kader. 25 Delta. 27 Annaai. 23 Seliona. 52 Debiel. 33 Pikeur. Verticaal: 1 Frater. 2 Ketel. 4 Cadans. 5 Neger. 6 Rooster. 7 Ledig. 9 Borgtocht. 10 Moezel. 11 Wezel. 13 Latwerk. t4 Gedaver. 15 Lentedag. 18 Hydra. 20 Jaarlijks. 21 Ceder. 23 Gondel. 24 Kanaal. 26 Tabel. 27 Anna. 28 Fraude. 30 Lotus. 31 Markeur. CORRESPONDENTIE. D. <je M., Breezand. In het geval, zooals Uw eerste vraag, dat vermeldt, wordt de oplossing voor juist gerekend. Uitsluitend abonné's mogen oplossingen inzenden. F. v. d. M. Uw veronderstelling kunnen wij noch ontkennen, noch bevestigen, doch gezien onze methode is het vrijwel uitgesloten.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7