AMERIKA 7 ex el De bevoegdheden van ROOSEVELT oorlog in de wolkenkrabber Vrije Iodochineezen AMERIKA Ziekenfondsen in Dollarland onbekend en de De wet op de hulp aan Engeland Duitsch wecrmachtbcricht Pact tosscheo Tsjoeoking, Engeland en de V.S. De „Mandoza" Alle specialisten in één huis VOLGENS DE MEENING VAN TINKHAM WENSCHEN ROOSE- VELT EN HULL DE INSTELLING VAN EEN TOTALITAIRE DICTA TUUR IN DE VEREEN. STATEN. Volgens berichten in de bladen uit Washington heeft de democra tische senator Ellender, die behoort tot het Roosevelt steunende zuide lijke statenblok, openlijk verklaard, dat hij weliswaar voorstander is van een verstrekkende ondersteu ning van Engeland, maar niet kan nalaten er op te wijzen, dat 't aan hangige wetsontwerp op de hulp aan Engeland de Vereenigde Sta ten beslist in den oorlog zal bren gen. Senator Tinkham heeft zich in scherpe vorm tegen een deelneming van de Ver eenigde Staten aan den oorlog en tegen het aan het Congres voorgelegde wetsontwerp op de hulp aan Engeland uitgesproken. Hij meende, dat Roosevelt en Huil met behulp van deze wet de instelling van een totali taire dictatuur in de Vereenigde Staten wenschten. Roosevelt beraadslaagt. President Roosevelt heeft, volgens een bericht van D.N.B. uit Washington, den minister van oorlog, den minister van ma rine, den minister van buitenlandsche za ken en den chef van den generalen staf van het leger, Marshall, benevens den vlootchef, admiraal Stark voor een speciale conferentie bijeengeroepen. Omtrent het doel der conferentie is officieel niets be kend gemaakt. Volgens de New York Herald heeft Roo sevelt in deze conferentie van prominente regeeringsleden in het Witte Huis inlich tingen willen inwinnen met betrekking tot het program van hulpverleening aan Engeland Dergelijke gedachtcnwisselingen zullen in het vervolg veelvuldiger gehouden worden. Een onderhoud met den vroe- geren Amerikaanschen ambas sadeur te Londen. De vroegere Amerikaansche ambassadeur te Londen. Kennedy, heeft bezoeken ee- bracht aan Roosevelt, Huil en Welles. Na deze bezoeken verklaarde hij. dat hij Dins dag a.s. voor de commissie voor buitenland sche zaken van het huis van afgevaardig den zijn meening over de wet op de hulp aan Engeland uiteen zal zetten Volgens de New-York Dailv News heeft Kennedv aan Roosevelt verklaard, dat hij tegenstander is van het ontwerp op hulp aan Engeland. Kennedv heeft Roosevelt er op gewezen dat hii alles zal doen. wat in zijn vermogen is om voor de Ver. St. den vrede te bewaren. Ook heeft hij den pre^ sident er van in kennis gesteld, dat hij niet alleen in zijn radiorede op 18 Januari a.s.. maar ook in verklaringen voor de com missies voor buitenlandsche zaken van het huis van afgevaardigden en den Senaat aanvallen zal doen op het ontwerp. Na de besprekingen met Roosevelt heeft Kennedv nog een onderhoud gehad met den demo- cratischen senator Wheeler. den leider der oppositie in den Senaat tegen de wet op de hulp aan Engeland. Duttseh blad over de verklaringen van Huil. Berlijn. 17 Jan. (D.N.BA. De ven klaringen van Huil voor de commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van af gevaardigden noemt de Deutsche Diploma- tisch-Politische Korrespondenz een ge waagde poging van den Amerikaanschen staatssecretaris om een rechtvaardiging te geven van ziin eigen politieke verleden. Dit wordt er echter door gekenmerkt, dat Huil sedert het oogenblik waarop hij als afge vaardigde in 1920 in het Huis van Afge vaardigden de goedkeuring van het Ver drag van Versailles verdedigde, de daar in het leven geroepen gedwongen orde niet al leen goed achtte, maar haar tot op den huldigen dag met alle middelen in stand gehouden zou willen weten Wat toen in. Versailles en reeds tevoren door de Angel- saksers en hun bondgenooten met geweld in het leven geroepen en nagestreefd werd. heet bij Huil „orde. rechtvaardigheid en in ternationale samenwerking". Het woord ..geweld" begint voor Huil eerst op het oogenblik. waarop toestanden, die ieder verstandig mensch als ondragelijk be schouwde. uit den weg werden geruimd door machten, die geenszins overeenstem- dep met de merkwaardige begrinnen van Huil over „orde en rechtvaardigheid" Huil. die van Europa niet meer beeriint dan de gemiddelde Europeaan van Amerika, aldus de Dinlo. stelt klaarblijkelijk de vernieling van de wanorde van Versailles gelijk met het verlies van het Paradijs. Dp Korrespondenz wijst er op. dat Huil het behoud van de Britsche heerschanpii ter zee zeer in het bijzonder van essentieel helang voorkomt en dat hij derhalve bij ge brek aan doeltreffende argumenten de open hare meening van ziin land tracht wiis te maken dat Duitsehland de Britsche heer schappij ter zee slechts wil vernietigen ot* haar dan zelf aan ziclï te trekken en ten slotte hert Wetseltike halfrond te bedreigen Daartegenover spreekt de staatssecretaris, aldus de Dinlo. geen woord voor de grove benadeelingen, zooals die niet in de laat ste plaats de Zuid-Amerikaansrhe renuhlie ken door de Britsche dwangheersrhaonü op zee ondergaan, ook niet voor de onmen- schelijkheden. die de in strijd met het recht zimde blokkade-oorlog, voor welks voering Engeland zijn macht misbruikt voor tallonzen. die geen deel hebberi aan deven oorlog, met zich mede brengt. Engel scha hegemonie, boe die pok tot stand 'c gekomen, en met welke middelen zij ook tn stand gehouden worden kan. is voor HuTI ,Jaw and order", aldus de DipTo ten slotte. Vlasproefveld op Veel regen deed het gewas te weelderig groeien. MEDEDEELINGEN VAN HET RIJKS. LANDBOUWCONSULENTSCHAP VOOR NOORD-HOLLAND. Het vlasrassenproefveld op Texel was aangelegd bij den heer P. Dros, Eierland. (No. NH 273). De algemeene gegevens zijn: Grondsoort lichte zavel Vruchtbaarheide- en cultuurtoestand goed Voorvrucht haver Bemesting 600 kg. super, 200 kg. zwavelz. amm., 100 kg. Chili Datum zaaien 17April Datum plukken 15 Juli Datum wegen 30 Augustus Grootte veldjes 300 M2. Rijenafstand 8 cm. Opbrengsten van de verschillen de rassen gemiddeld van drie veldjes per are. Concurrent Crésus Lincopis Resistente 70.2 Kg. 61.9 Kg. 55.0 Kg. 78.5 Kg. De weersomstandigheden tijdens de groei periode van het vlas waren niet erg guns tig. Direct na den zaai is er veel regen ge vallen, waardoor de grond stug werd. De rassen Crésus en Lincopis kwamen evenals Concurrent goed op. Resistenta kwam later en dunner op. De kleur van de eerstgenoem de rassen was in het begin mooi geelgroen. De kleur van Resistenta was donkerder. De vele regen in h"t voorjaar is oorzaak geweest, dat het gewas te welig groeide, waardoor legering is opgetreden bij de ras sen Concurrent, Crésus en Lincopis. Resisten ta bleef overeind, hoewel het gewas een langere halm gaf. Op dit proefveld bleek zeer duidelijk de onvatbaarheid van het ras Resistenta voor brand, terwijl Lincopis zeer veel van deze ziekte te lijden had. \V,at de kwaliteit van het oogstproduct betreft, zoo was Concurrent goed, alleen wat slap. Van het ras Crésus was de kwaliteit eveneens goed. het gewas was veel langer dan Concurrent, maar ook slap. De kwali teit van Lincopis was slecht. Bij Resistenta trad geen legering op, on danks de ongunstige omstandigheden, geen ziekte en daarbij was de kwaliteit best, het gewas heel lang. Wat opbrengst betreft, staat dit ras bovenaan, gevolgd door Con current. De beide andere rassen zijn matig tot slecht in opbrengst. Resistenta heeft een heel goeden indruk gemaakt; het is een blauwbloeivlas, dat hier in opbrengst, oogst- zekerheid en kwaliteit boven Concurrent kwam. SUCCESSEN IN LANDSCHE ZEE. DE MIDDEL- Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In de vroege middaguren hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Engelsche zee- strijdkrachten in de haven van La Valette op Malta met voortreffelijke uitwerking aangevallen. Op het den lOen Januari sterk beschadigde vliegtuigmoederschip zijn ver scheiden voltreffers van middelbaar en zwaar kaliber geplaatst Bovendien hebben talrijke bommen het gebied van het arse naal getroffen. Een koopvaarder kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber bom. De door de aanvallen van Durtsche en Ita- liaansche gevechtsformaties op 10 Januari zwaar getroffen Engelsche kruiser South- ampton was dermate beschadigd, dat hij intusschen gezonken is. In den loop van de gewapende verken ning zijn gisteren op drie koopvaarders van in totaal 13.000 b.r.t ten westen van Noord-Schotland en aan de Zuidoostkust van Engeland verscheiden bomtreffers ge plaatst. In den afgeloopen nacht hebben forma ties gevechtsvliegers een haven in West- Engeland en doelen in Schotland met suc ces aangevallen De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten weinig talrijke brisant- en brandbommen op Duitsch ge bied laten vallen. Slechts geringe schade aan gebouwen ontstond. De vijand heeft Woensdag en gisteren in totaal vijf vliegtuigen verloren. Sedert den avond van den 15den Januari zijn drie eigen vliegtuigen niet teruggekeerd. Het Japansche blad da „Tokio Nltsjl Nltsji" meldt In een speciaal bericht, dat volgens betrouwbare Inlichtingen uit China op 1 Fe bruari een drlemogendhedenpaet zal worden gesloten tnsschen Tsjoengklng, Engeland en da V.S. Een afzonderlijke overeenkomst tns schen Tsjoengklng en Londen is hieraan reeda voorafgegaan. Naar Domei in dit verband verneemt, Tsjoenking zich tot Engeland en de V.S. zoowel als tot Birma gewend om den spoor weg BirmaYoennan weer in orde te brengen. Welingelichte kringen te Bangkok deelen mede. dat een niet nader genoemd aantal inboorlingen van Fransch Indochina in Thailand strijden voor de onafhankelijkheid der Indochineezen. Anderen, die kortgele den in Thailand zijn aangekomen en ont snapt zijn aan de handen van de Fransch- Indochineesche autoriteiten, hebben een „vrij Indochineesch leeer" gevormd, met het doel zich aan te sluiten bij het Thailand- schel eeer. Naar verluidt zullen de „vrije" Indochineezen in de frontlinie strijden zoo dra zij verlof hebben eekegen om zich te voegen bij het Thailandsche leger. ZIEKENZORG Een regeling tuseehen Vichy en Lonrten. Van de zijde van de Fransche legatie te Buenos Aires en de reederij Navi-France is tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat het Fransche levensmiddelen schip „Mendoza". dat opnieuw zou trach ten de Britsche blokkade te breken, zijn reis zonder nieuwe incidenten voortzet. Bij deze gelegenheid -werd te verstaan gege ven, dat de Britsche schepen waarschijn lijk niet zullen probeeren de „Mendoza" nogmaals aan te houden, daar omtrent de ze kwestie een overeenkomst gesloten is tusschen Vichy en Londen. BUBGEMEESTER VAN AMSTERDAM HERSTELD De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die wegens ernstige ongesteld heid geruimen tijd zijn werkzaamheden heeft moeten onderbreken, zal, naar men ons mededeelde. Maandag a.s. de leiding van het gemeentebestuur wederom geheel op zich nerpen. Amerikaansche doktoren willen geen ambtenaar woelen. „Wanneer men naar Amerika gaat, is men meestal onder den in druk van de vele verhalen, die men hoorde omtrent de groote fabrie ken, waar aan den loopenden band gewerkt wordt. Men verwacht, dan, dat in de klinieken een geweldig aantal patiënten ook min of meer gehaast „aan den loopenden band" geholpen zullen worden. Niets is echter minder waar". In Amerika zijn alle afdeelingen van het ziekenhuis vereenigd in één gebouw, dat door zijn enormen omvang is uitgebreid tot een wolkenkrabber. Elke afdeeling heeft haar eigen verdieping(en). De ver schillende étages zijn in hoofdzaak aan elkaar gelijk, zoodat men wanneer men uit een lift stapt zelfs na herhaald be zoek niet dadelijk kan weten of men bijv. op de interne of op de chirurgische afdee ling is aangekomen, aldus schrijft I. L. Swaab in het voorlaatste nummer van het Ne- derlandsche Tijdschrift voor Ge neeskunde naar aanleiding van een studiereis, die hij in 1939 door Ame- rika maakte. Pijnlijke nauwgezetheid bij operaties. De verdieping voor de operatie-afdeeling i» wél geheel afwijkend in bouw Meestal is deze wegens het licht op een der bovenste étages ondergebracht. Zij beslaat een ge- heele verdieping en bestaat gewoonlijk uit een complex van acht tot tien operatie kamers, ieder piet een eigen steriliseer- en narcosekamer. Wil men bij operaties toe kijken, dan wordt men allereerst gebracht naar de zoogenaamde locker-room. In deze kamer staan tallooze afgesloten kasten langs den muur. Voor iederqn chirurg is een kast gereserveerd. Alvorens te ope- reeren verkleedt de chirurg zich hier ge heel hangt zijn stadskleeding op in de kast, en trekt de gereedliggende witte kleeding van de kliniek aan. Na de opera ties kan hij zich in één van de aangren zende douchecellen verfrisschen, alvorens zijn gewone kieeding aan te doen. Deze „lockerroom" is tegelijkertijd een gezellig heidscentrum, daar dé chirurgen van de verschillende operatiekamers elkaar hier ontmoeten en hier tusschen de operaties een sigaret kunnen rooken. Op de rest der operatie-afdeeling is het rooken wegens de brandbare narcosegassen verboden. GROOTE MACHTSPOSITIE OP HET GEBIED VAN DE BUITENLAND SCHE POLITIEK. Hoe ver reiken op het gebied van de buitenlandsche politiek de be voegdheden van den president der Vereenigde Staten? Deze vraag heeft op dit oogenblik nu Roose velt bezig ia zijn politiek ten aan zien van de hulpverleening aan het Britsche rijk door te zetten méér dan alléén maar academische beteeken is. Een artikel in de „Berliner Börsenzeitung" herinnert er aan. dat de Amerikaansche Grondwet over de leiding der buitenland sche politiek slechts weinig voorschriften bevat. Zij bepaalt, dat verdragen slechts ge sloten kunnen worden na advies en toe stemming van den Senaat en dat zij pas in werking treden na goedkeuring door twee derden der aanwezige Senatoren. Zij legt de beslissing over oorlog en vrede uitslui tend in handen van het Coneres. dat uit Senaat en Kamer van Afgevaardigden be staat. Daarentegen bepaalt zij dat het on derhouden-der betrekkingen met andere landen uitsluitend tot de bevoegdbeden van den president behoort. Als machtsmiddel om 's presidenten politiek te onedrsteunen of te doorfkruisen, is aan het Congres heit recht voorbehouden, de betrokken inkomsten en uitgaven al of niet goed te keuren, terwijl de president weer als opperste bevelhebber over de Amerikaansche weermacht kan be schikken. Hii kan ziin veto uitspreken over besluiten van het Congres, mits binnen tien dagen nadat de besluiten gevallen zijn waarop het Congres dat veto echter weer met een meerderheid van twee derden on gedaan kan maken. De heveogdheden ziin dus over president en Congres verdeeld en dat heeft op het gehied der buitenlandsche politiek herhaal deliik tot wriiving aanleiding gegeven. Doch de president is daarbij steeds weer overwinnaar gebleven. Hii kent de gebeurtenissen op het terrein der wereldpolitiek het best. wijl hii. over de cannorten van ziin eigen gezanten en die der in Washineton vertegenwoordigde vreemde landen beschikt De deskundigen die de buitenlandsche aangelegenheden be handelen, zetelen In het State Department dat rechtstreeks onder ziin leiding staat Hu is in staat om aan ziin meening. door uin verklaringen in het openhaar, het noo- dige gewipht te verleenen En ten slotte is daar. als helangriikste factor de mogeMik hpid die ht; niippn heeft om met de \me nkaansche politiek een nieuwe richting in e «slaan. Dat a!lp« heeft den president op het gebied der hnitenlandsche nolitiek een zeer grnote maehtsnositte e-ptrpven Weliswaar kan het Congres zich on dit erreln uitspreken en tot allerlei resolu ties. adviezen en wji'ieirvgen besluiten, maar door geen artikel van de grondwet is de president gehouden, die besluiten uit te voeren. De groote riehtliinen van de bui tenlandsche politiek der Vereenig de Staten werden dan ook de laatste 150 jaren zonder dat het Congres zich er over uitsprak, vastgelegd. George Washingtons 'k'fscheidsrédé van 1*96 en Jeffersons rede van 1801. die alle bei waarschuwden tegen inmenging in de Furopeesche politiek en tegen het aan gaan van bondgenootschappen. Monroe's verklaringen tegen nieuwe ko lonisatie door vreemde mogendheden op het pan-Amerikaansche continent; de- aankondiging van de open-deur poli tiek in China, door staatssecretaris Hay in 1899; Amerika's deelneming aan de conferen tie van Algericas in 1906 onder Theodoor Roosevelt, die toen het eerst met de iso latie-politiek brak; de verklaring van staatssecretaris Stim- son in zake Japan in 1932; de quarantaine-rpdevoering van den te- genwoordigen president Roosevelt in 1937; al die belangrijke beslissingen gingen uitsluitend terug op den wil van den pre sident, zonder dat het Congres er al of niet zijn sanctie aan kon geven. Een motie van wantrouwen heeft in Amerika niet de beteekenis, die zij in an dere parlementair geregerde landen heeft waar zij de regeering tot aftreden kan dwingen De president oefent zijn gedeelte van de regeermacht souverein uit en slechts bij misdadigheid of wangedrag kan hij op initiatief van het Congres uit zijn ambt worden gezet. Zoolang dat niet ge schiedt. is zijn persoon onaantastbaar. Zijn kabinet is slechts aan hem ondergeschikt, het is noch tegenover het volk. noch tegen over het Congres verantwoording schuldig. Het kan onder voorzitterschap van den oresident hifeen komen, maar het kan niet hpRli,ssen. Rij een kabinetszitting onder Theodoor Roosevelt waren alle ministers tegen den president, waarop deze eenvou dig verklaarde: „Eén stem voor, alle an dere tegen, aangenomen". De macht van den president is in de grondwet slechts in groote trekken om schreven en, al naar de persoonlijkheid van den president en de ernst der omstan digheden. kan hij versterkt worden. Wils krachtige figuren als Andrew Jackson, Theodoor Roosevelt en de tegenwoordige president. evenals de "ernst van oorlog of crisis, kunnen den president rijkelijk gele genheid bieden om zijn macht op dictato riale wijze, op kosten van het Congres, te versterken. De narcose wordt vrij zelden gegeven met chlooraethy 1-aetheriets frequenter met het lachgaszuurstofmengsel. In de meeste groote klinieken zal men echter gewoonlijk gassen zien toepassen, die in Nederland nog vrijwel onbekend zijn, na melijk het aethyleen, dat in den laatsten tijd op zijn beurt weer plaats moet maken voor het cyclopropaan. Wanneer men de Amerikaansche klinie ken bezoekt vindt men de hierboven als motto geplaatste uitspraak ten volle be waarheid Wei zal men zien, dat het mate riaal veel omvangrijker is, maar ook, dat het aantal leden yan den medischen staf veel uitgebreider is dan ten onzent. an daar dan ook, dat men juist in Amerika getroffen wordt door de pijnlijke nauwge zetheid, die bii het werken betracht wordt. De operaties geschieden nooit gehaast, er wordt anatomisch nauwgezet gepraepa- reerd; de bloedstelping is misschien voor ons gevoel wel eens wat overdreven piet luttig. 'Eenzelfde nauwkeurigheid wordt zooals bekend ook betracht bij de steri liteit: het handen wasschen, het aantrek ken van steriele operatiekleeding over de witte kleeding van de kliniek, het opzetten van een muts en het voordoen van een mondlapje gebeuren niet alleen bij grootere operaties, doch ook met dezelfde nauwkeu righeid bij kunstverlossingen en gewone verlossingen. De werkverdeeling tijdens de operatie gelijkt veel op die bij ons. Het is dus niet zooals in Frankrijk, waar de assistent van den chirurg hoofdzakelijk het werk doet, dat in Nederland de operatiezuster ver richt, doch ook in Amerika vormen assis- ten en chirurg een „team", dat zich uitslui tend met het operatieve werk bemoeit. De instrumentatie geschiedt door de operatie- zuster, geholpen door een zuster in oplei ding, wier taak het is den voorraad aan steriele handdoeken, gaasjes en dergelijke op de tafel bij de operatiezuster op peil te houden. Deze hulp heeft ook meegewas- schen en leert zoodoende reeds tijdens haar opleiding het „steriel staan". Het heilige der heiligen. Als het heiligste deel van de kliniek zou men de couveuse-afdeeling kunnen be schouwen, aangezien hier elk bezoek ten strengste geweerd wordt. Ouders en fami lieleden mogen de couveusekinderen alleen door glazen ruiten bekijken. Alle zusters hebben maskertjes voor om de infectie uit neus en mond zooveel mogelijk te ver mijden. De patiënten op zaal gedragen zich in veel opzichten anders dan wij dat gewend zijn; zij manicuren zich en gebruiken lippenstift met dezelfde frequentie als buiten het ziekenhuis, terwijl zij onder een babbeltje vele sigaretten liggen te rooken. Dit laatste kan men in Ame rika des te gemakkelijker toestaan, aangezien de vrouw slechts zelden haar zuigeling voedt. Het aantal patiënten dat aan geslachts ziekten li'f't is zeer groot, vooral onder de negers. Ziekenfondsen onbekend. Men zou verwachten evenals in Ne derland ook in een Amerikaansche uni versiteitskliniek grootendeels gemeente- of ziekenfondspatiënten aan te treffen, doch dit is geenszins het geval. Ziekenfondsen zijn namelijk in Amerika onbekend, zoodat de werklieden als particulier patiënt alle financieele risico's zelf moeten dragen. De geneeskundige verzorging van de armen behoort niet tot de overheidszorg. De arm lastige is tijdens zijn ziekte afhankelijk van de liefdadigheid. Het is te begrijpen, dat in Amerika een sterke strooming is, die de medische verzorging althans voor deze klassen der bevolking tot staats zorg wil maken. Deze beweging heeft den krachtigen steun van president Roosevelt, doch ondervindt over het algemeen weer stand van de Amerikaansche medici, die onder andere bang zijn, dat de politiek een al te groote beteekenis zou kunnen gaan krijgen in hun werk, wanneer zij staats ambtenaren zouden worden. Elke rondgang door een verloskundige afdeeling eindigt in Amerika in het kan toor. Aan den wand vindt men namelijk een groot bord met een uitgewerkte statis tiek van de resultaten der afdeeling. waar op de cijfers van het laatste jaar en van de laatste maand vermeld zijn. Wanneer men voor dit bord staat, zal men gewoonlijk van den bege leidenden Amerikaanschen collega als Nederlander een compliment krijgen. Een internationale statis tiek van eenige jaren geleden heeft namelijk aangetoond, dat het aan tal sterfgevallen in de ziekenhui zen in Nederland tot de laagste be hoorde over de geheele wereld, terwijl de mortaliteit in Amerika hoog was. Wanneer een bloedtransfusie noodig is, heeft de behandelende arts niet veel an ders te doen dan een paar cm bloed van den patiënt te sturen naar de zoogenaam de bloedbank. Hier wordt de bloedgroep van den patiën bepaald en uit den voor raad de gewensrhte hoeveelheid bloed of serum aan de betrokken afdeeling geleverd, iedere groote kliniek beschikt over een dergplijke bloedtransfusiecentrale en daar door is mede door het hieraan verbon den gemak het aantal transfusies, dat gegeven wordt, groot.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8