Van èèn op vier jaar i|y| mm Helers „uit domheid" De autobussen der H,T. gaan weer rijden Uit wanhoop gestolen gevangenisstraf De „Illustrious hulpeloos Geen Amerikaansche convooicn naar Engeland ■NSBBiH Marktberichten De in Engeland geïnterneerde Nederlandsche militairen Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Jodenregister in Hongarije (Van onzen Haagschen correspondent). Nader vernemen wij nog. dat zich onder de in Engeland, in een kamp bij Liverpool, geïnterneerde Nederlandsche militairen, een 30-tal zee-officieren bevindt, die voorheen, omstreeks 1930/'31 lid zijn geweest van den Nederlandschen Fascistenbond. Sedert het bekende ambtenarenverbod hadden ook zij zich niet meer met politiek beziggehouden. Het is wel zeer te betreuren, dat aldus mannen, die in de oorlogdagen van Mei meer dan hun zeemans- en soldatenplicht hebben gedaan, op smadelijke, grievend- onverdiende wijze worden behandeld. Blijk baar zijn in Engeland, in het bijzonder ook in Nederlandsche regeerlngs- en militaire kringen, thans nog dergelijke zenuwachtige valsch alarmeerende stroomingen werk zaam. als die welke van 10 tot 15 Mei hier te lande achter het front zoo veel verwar ring hebben gesticht door overal verraders te zien. (Van onzen Haagschen correspondent). Indertijd hebben wij gemeld, dat de direc tie van de Haagsche Tram het vraagstuk van autobusaandrijving met houtgasgenera toren in studie had genomen. De sedertdien genoemen proeven hebben een gunstig re sultaat gehad, zoodat thans besloten is, 31 houtgasgeneratoren te bestellen, zoodat een gelijk aantal bussen in Februari hiermede zal kunnen worden uitgerust. Op deze wijze hoopt men, ook bij volkomen ontbreken van gasolie en benzine, de drie overgebleven stadsbuslijncn te kunnen blijven exploitee- ren, hetgeen ook wel noodig is, want deze rijden naar wijken, welke geen of een ge brekkige tramverbinding hebben. DE DIEFSTALLEN BIJ DEN OPPBOUWDIENST. Gistermorgen stonden voor de Utrechtsche rechtbank terecht de 30-jarige metselaar H. M, D. en een 33-jarige kabellasscher clcr P.T.T.. beiden te Utrecht, terzake van he ling, subs. schuldheling van goederen ten riadeele van den Staat. In de laatste maan den van het vorige jaar hadden beide ver dachten op betrekkelijk groote schaal de kens, schoenen en werkpakken gekocht van werkers van den opbouwdienst, wetende, dat deze goederen afkomstig waren van diefstal. Het betrof hier veel splinternieuwe militaire pakken, volkomen onge bruikte schoenen en zoo goed als nieuwe dekens. De werkers van den opbouwdienst zeidon wel steeds, dat het goederen waren, welke nog overgebleven waren uit de oorlogs dagen, toen tal van opslagplaatsen in vlammen opgingen en men daar uit verschillende goederen had kun nen redden, maar ter zitting bleek wel. dat de verdachten wisten, al thans konden weten, dat het geen zuivere koffie was. Deze verdachten, aldus de officier van ju" stitie, hebben zich aan een ernstig feit schuldig gemaakt. Het is al erg genoeg, maar* minstens even erg is het feit, dat de werkers van den opbouwdienst altijd maar weer meitschen weten te vinden, aan wie zij hun goederen kwijt kunnen. Het heeft de politie zoowel als den rech ter commissaris moeite genoeg gekost om achter de waarheid te komen. Vooral de verdachte D. beeft steeds maar weer leu gens verteld. Spr. eischte tegen D. een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden, tegen W. een straf van twee maanden. Noor D. pleitte mr, Wieringa. die er aan herinnerde, dal verd. vroeger een behoor lijk bestaan heeft gehad. Hij is echter een slachtoffer van den oorlog en de groote el lende is eerst gekomen, toen hij met de werkers van den opbouwdienst in aanra king kwam, die hem allerlei verleidelijke koopjes aan de hand deden. Spr. vroeg de uiterste clementie. Voor W. sprak Mr. van Maarsseveen, die er op wees, dat zijn elient meer uit domheid dan uit slechtheid heeft gehandeld. Hij is door zijn buurman verleid en evenmin als deze begreep deze verd. de portéé van deze affaire. Hij is een ijverig en bekwaam P.T.T. amb tenaar en zijn onmiddellijke chef schrijft, dat hij niet de man is, die in het gevang thuishoort. Daarvoor heeft hij een te goe den levenswandel. Ook 'mr. van Maarsse veen verzocht de rechtbank ten aanzien van zijn cliënt de meeste mildheid. Twee broers gingen op oudejaars avond op roof uit. Terzake van poging tot diefstal in vereeni- ging door middel van braak en inklimming stonden gistermorgen voor de Utrechtsche rechtbank terecht de 26-jaiige arbeider A. van den B. uit Baarn en zijn broer, de 31- jarige arbeider W. van den B. uit Amersfoört beiden gedetineerd. De verdachten waren werkloos en verkeer- den in behoeftige omstandigheden. Zij had den geld, noch levensmiddelen in huis en ou oudejaarsavond vatten zij het plan op om bij een levensmiddelenzaak van den heer K. te Baarn hun slag te slaan. Zij slopen op den laten avond naar het huis van den heer K., wachtten tot zij hem zaken -ver trekken en verschaften zich door het open schuiven van een raam toegang tot het huis W. van den B. zou de levensmiddelen, die zij op het oog hadden, stelen, dan zou zijn broer, A. van den B„ de wacht houden. Het ongeluk voor verdachten wilde echter, dat de heer K. al spoedig terugkeerde. Hij zag reeds op een afstand een lichtje in zijn huis, terwijl hij zeker wist, dat er geen licht kon branden. Op vermoeden, dat hij inbrekers zou aantreffen, greep hij een stuk ijzer en liep op zijn huis toe. Daar trof hij allereerst A. van den B. aan, die hij een zoodanigen tik gaf, dat hij voorloopig buiten gevecht was gesteld. Op het lawaai echter liet W. zijn buit in den steek, holde het huis uit en maakte zich in het nachtelijk duister uit de voeten. Later kon de politie hem gemakkelijk arresteeren. De officier van justitie requireerde voor A. van den B. een straf van zes maanden gevangenisstraf met aftrek, voor W. van den B., die al verscheiden malen is veroor deeld, acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger van A. vertelde, dat deze verd. met vijf gulden per week moest rond komen met vrouw en kinderen. Eerst toen verd was gearresteerd bleek, dat de steun veel te weinig was en werd deze verhoogd. Verd. heeft overal zijn best gedaan werk te vinden. Hij wil wel naar Duitschland of Frankrijk, maar het eerst noodige was eten voor zijn gezin. Uit wanhoop heeft hij toen meegedaan met zijn broer. Spr. vroeg na de preventieve hechtenis in vrijheidstelling. W.'s verdediger zeide, dat zijn cliënt al geruimen tijd aan den rand van de armoe de leefde, hij heeft vijf kleine kinderen en ook hij is gedreven door ellende tot deze daad gekomen. En het is begrijpelijk, dat zij juist in een zaak met levensmiddelen gingen inbreken, niet uit lust tot stelen, doch om aan eten voor het gezin te komen. Ook spr. vroeg uiterste clementie. Zwaardere eisch van procureuf- genexaal voor Haarlemschen messensteker. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond terecht een 19-jarige jongen, die door de rechtbank te Haarlem op 10 October j.1. wegens poging tot doodslag veroordeeld was tot een gevangenisstraf van een jaar. met gedeeltelijke tftrek van de voorloopige hechtenis en ter beschikkingstelling van de regeering. Op 25 Mei 1.1. had de longen, die reeds moeilijkheden had ondervonden met een meisje in Haarlem, met wie hij omgang had, in Amsterdam een dolkmes in fou- draal gekocht. Des avonds was hij met den trein naar Haarlem gegaan met de bedoe ling het meisje te spreken te krijgen. In een stille straat kwam hij haar tegen. Zij was in gezelschap van een 21-iarigen jongeman. Verdachte hield ben aan en wilde het meisje spreken. Na een korte woordenwis seling trok hij liet dolkmes, waarmede hij den vriend van het meisje te lijf ging. Deze struikelde en viel op den grond, doch dank zij zijn verweer, drongen de dolksteken niet in zijn lichaam. Ziin kleeren werden gelia- haven, doch na een wilde vecht partij kon de aanvaller door toege schoten voorbijgangers weggetrokken worden. Uit het medische rapport kwam tijdens de zitting vast te staan, dat deze jongeman zeer sterk onderhe vig was aan machtsdrang en vernie- gingsdrang en zich liet gaan in drift buien. Het rapport van den psychiater achtte ter beschikkingstelling van de regeering ge- wenscht, .evenals gedurende eenigen tijd opneming in een psychiatrische inrichting. De procureur-generaal, Mr. J. Versteeg noemt verdachte een zeer gevaarlijk iemand die terecht ter beschikking van de regeering gesteld werd. Hij kon echter slechts gedeel telijk meegaan in het door de rechtbank te Haarlem opgelegde vonnis. Een verwijdering van deze gevaarlijke persoon achtte hij niet goed mogelijk bij een betrekkelijk zoo korte gevangenisstraf, ook bij verminderde toere keningsvatbaarheid, welke uit het psychia trische rapport blijkt. De procureur-generaal achtte derhalve een jaar een te geringe straf en requireerde een gevangenisstraf van vier jaar, benevens ter beschikkingstelling van de regeering. Het hof, zal op 4 Februari a.s. uitspraak doen. f* Naar het D.N.B. gemeld wordt, hebben de in de laatste dagen met groote kracht uitge voerde bombardementen van Duitsche stu ka's op de haven van La Valetta het reeds in volle zee door twee voltreffers zwaar be schadigde Britsche vliegtuigmoederschip „II- lustrious" in een buitengewoon moeilijke po sitie gebracht. De doeltreffende aanvallen hebben het tot dusver onmogelijk gemaakt, het beschadigde oorlogsschip in een dok op te nemen, zoodat het vliegtuigmoederschip, terwijl het nog aan de kade iag, opnieuw door bommen werd beschadigd. Als gevolg van het binnengedrongen water was de „II- lustrious", naar verkenningsvliegtuigen heb ben kunnen constateeren, reeds verscheidene dagen geleden diep gezakt, hetgeen het ge vaar medebracht, dat het schip, dat een diep gang van acht meter heeft, terwijl de haven elf meter diep is, aan den grond zou raken. Nadat het schip bij de luchtaanvallen op 19 Januari wederom aanzienlijke schade heeft ogeloopen, hebben verkenners gemeld, dat de hulpelooze positie, waarin de „Illugtrious" met zware slagzij aan de kade werd aange troffen, het vermoeden wettigt, dat het vlieg tuigmoederschip inderdaad aan den grond is geraakt. Waar eemge dagen geleden de ijspret in vollen gang was, liggen de Amsterdamsche grav.hten nu verlaten. Vuile sneeuwhoopen en groote plassen zijn het gevo g van en Ho)|and) f53.— per 1000 kg. f 49.— per 1000 kg. f45.— per 1000 kg. f 58.per 1000 kg. f54.— per 1000 kg. f50— per 1000 kg. f20.25 per 1000 kg. f 18.25 per 1000 kg. PRIJZEN VOOR HOOI EN STROO. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogs tijd deelt'mede, dat bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij de volgen de maximum verkoopprijzen voor hooi en stroo zijn vastge- steld: Weidehooi van eerste kwaliteit Weidehooi van tweede kwaliteit Weidehooi van derde kwaliteit Lucerne- en klaverhooi van eerste kwal. Lucerne- en klaverhooi van tweede kwal. Lucerne en klaverhooi van derde kwal. Binnenstroo Buitenstroo De hooiprijzen gelden voor ongeperst hooi bij levering fran co boord of wagon binnen 10 K.M. van het bedrijf van den verkooper, terwijl die voor stroo de maximumprijzen zijn voor levering in gepersten toestand franco boord of wagon binnen 6 K.M. Voor het stroo mogen bij levering na 31 Januari, 28 Februa ri en 31 Maart 1941 telkenmale de prijzen met 25 cent per 1000 kg. worden verhoogd, zoodat het binnenstroo na 31 Maart door den verbouwer zal mogen worden verkocht voor een prijs welke maximaal f21.—bedraagt en voor buitenstroo maximaal f 19.— bedraagt. De verbouwers worden erop gewezen, dat de hier gestelde prijzen onder geen enkele omstandigheid meer zullen wor den verhoogd. Binnenkort zullen verdere gegevens omtrent maximale mar ges voor handel, vrachtkosten,e.d. in de pers bekend gemaakt worden. Amerika heeft vrees voor de toe- komst van de democratie. President Roosevelt heeft met nadruk ont kend, dat er plannen zouden bestaan om schepen in convooi naar Europa te laten va ren. Hij zeide, dat dit mogelijk tot schiet partijen en oorlog zou kunnen leiden en dat is het laatste wat hij wenscht. Bij den aanvang van Roosevelts derde ambtsperiode. Talrijke Amerikaansche bladen spreken in ernstig gestelde artikelen, de hoop uit, dat president Roosevelt, die thans zijn derde ambtsperiode begint, tegen zijn zware taak opgewassen zal zijn. De Washington Post kleedt dit zelfs in als een gebed, namelijk dat Roosevelt steeds het juiste zal doen, wijs en voorzichtig zal handelen en zich steeds zal laten leiden door de belangen van Ame rika, want van belang is thans niet, dat Amerika gereorganiseerd, maar dat het ge red wordt. Tusschen de regelen van al deze artikelen leest men de vrees, dat de demo cratie de groote vuurproef van de komende jaren niet zal doorstaan. Door Joden zelf samengesteld. De Zionistische organisaties te Boekarest hebben een register samengesteld, dat een telling bevat van alle in Ilongrije wonende Joden. Het regeeringsblad „Esti Ujsag" con stateert ten aanzien hiervan, dat dit register voor talrijke geassimileerde Joden zeer on aangenaam kan zijn. Door dit register wordt het de overheid aanzienlijk gemakkelijker gemaakt om na te gaan wie als Jood be schouwd moet worden. Vooral de inleidende commentaar op dit Joodsche register is in teressant. Daarin wordt er op gewezen, dat de Joden, afgezien van godsdienst en ras, een internationale gemeenschap vormen. In het bijzonder wordt den nadruk er op gelegd, dat de Jood zich nooit en in geen enkele om standigheid laat assimileeren. GEEN PUBLICATIE VAN RAPPORTEN VAN KENNEDY EN BULLITT. Het staatsdepartement der V.S. zal, naar de Associated Press uit betrouwbare bron in Washington zegt te hebben vernomen den eisch van den democratischen senator Wheeler tot publicatie van de diplomatieke rapporten van de Amerikaansche ambas sadeurs Kennedy en Bullitt uit den tijd vóór het uitbreken van den Europeeschen oorlog, van de hand wijzen. Het staatsde partement zal zelfs den commissies voor buitenlandsche zaken van het Congres in zage der documenten weigeren met de mo tiveering, dat het vertrouwelijke documen ten zijn van een ministerieele afdeeling der regeering. Het staatsdepartement is van meening, dat de raj)porten der ambassa deurs alleen „noodelooze nevenkwesties'' in de debatten zouden kunnen brengén. ENGELAND MOET NIET OP DE V. S. LEUNEN. Earl Winterton heeft gisteren in het Brit sche Lagerhuis verklaard, dat het voor de bevolking van Engeland zeer gevaarlijk is. wanneer zij denkt, dat alles wat Engeland in dezen oorlog nog noodig heeft, uitslui tend uit de Vereenigde Staten moet komen. Dat is niet zoo. Groot Brittannië moet er veel eer naar blijven streven, zichzelf te redden en alles uit het land te halen, wat er uit te halen is. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND SLECHTS KLEINE ONGEVALLETJES. Door de gladheid kwamen slechts enkele kleine ongevalletjes voor, die dan ook zon der schade afliepen. Zoo geraakte een bus, komende van Den Holder. hij de sitoorwegovergang in de Burg. Lovinkstraat van den weg. reed den berm af, maar kwam met de voorwielen aan den slootkant tot stilstand. Met ver eende krachten en flink zandstrooien kreeg t-"- a ■p.|-l '•'-♦W, i Dr. J. Sweenj, de nieuwe burgemeester van Dongen, ontvangt bij zijn installatie dan ambtsketen uit handen van wet houder v. d. Bosch (Foto Het Zuiden) men de bus weer op den weg. Op de Molenvaart,. ter hoogte van de woning van deri heer Greijde, maakte een vrachtauto ongeveer eenzelfde „slippertje". Hier was het euvel met een kleinen vrien dendienst gauw verholpen. De juist uitrij dende auto van den heer Koster bracht den „collega" weer op het goede pad. VERKOCHT. Naar wij vernemen, zijn een huis met drie woningen te Ewijcksluis. toebehoorende aan de erven wijlen den heer L. van Rijswijk, onderhands verkocht aan den heer Schreurs alhier. NOORDSCHARWOUDE, 21 Jan. 10700 kg. roode kool f 5.50; 6200 kg. ge le kool f 4.40; 33000 kg. Decnsche witte kool f 3.90; 1300 kg. uien f 5. BROEK OP LANGENDIJK. 21 Jan. 500 kg. roode kool f 5.50; 4800 kg. gele kool f 4.40; 17800 kg. üeensche witte kool f 3.90; 3800 kg. uien f 5. PURMEREND, 21 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 4 par tijen, wegende' 5000 kg. haiidel vlug. Hoog ste prijs f 35.25. Kaasmarkt 315 kg. handel vlug. 2 stajjels Kleine Boeren f 34. Runderen, totaal 439 st.; 379 vette koeien voor de levering; 40 gelde koeien 300410; 20 melkkoeien 325480; 8 graskalveren 180- 240; 79 nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering; id. voor de fokkerij 3054 24 Magere varkens f 2834 per stuk, big gen (90 stuks) f 2638 per stuk. 151 scha pen f 3045 per stuk. 23 bokken f 2030 per stuk. kipeieren f 1.07 per Kg., 800 ouue kippen en hanen: wit en rood f 12.50. id. blauw 12.50 per kilo, konijnen f 1.504 per stuk. 1000 eenden f 0.90—1.40 per stuk, duiven 40 ct. per paar. ROTTERDAM 21 Jan. Veemarkt. Totaal aangevoerd: 718 die ren, waaronder 640 gebruiksvee en 78 bok ken en geiten. Prijzen per stuk: kalfkoeien f 520—400310. melkkoeien f 525—405315. varekoeien f 310270220, vaarzen f 340 285—200. pinken f 290—210165, bokken of geiten f 855525. De aanvoer van melk en kalfkoeien was als vorige week met kal- men handel en iets hooger in prijs. Vare koeien aanvoer iets grooter met matigen handel en iets stijver in prijs. Vaarzen en pinken met gewonen aanvoer, flauwen handel en omhooggaande prijzen. Bokken en geiten kleiner aangevoerd, vluggen han del en iets, hoocere prijzen. ROTTERDAM. 20 Jan. Aardappelen. Bintjes f 3.69. Eigenhei mers (zand) f 3.34. Industrie f 3.69. Alpha's f 3.69. alle bonte soorten f 4.39. alle soorten Eigenheimers f 4.04. Voorraad voldoende, handel tamelijk. ROTTERDAM. 20 Jan. Vlasbeurs. Blauw vlas 5660 Kg. f 1 1.40. geel 9250 Kg. f 1—1.45, dauvvroot 1600 Kg. f 0.90—1.15. De markt was onveranderd en tegen de vastgestelde prijzen werd het aangevoerde vlas gehep! verkocht. WARMEN HUIZEN. 21 Jan. Aanvoer: 750 Kg. uien 5.grove uien 5.3500 Kg. roode kool 5.50. 450 Ke. gele kool, 3300 Kg. Deensche witte kool 3.90. iVs

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3