Rotterdam bouwt! WILLKIE DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rusland en de Vereenigde Staten Met volle kracht vooruit - Verduisteren 6.10 uur Een gigantische taak NEW YORK krijgt vijf super-straten „Engeland staat voor een afgrond Nieuwe offers gevraagd in Engeland KONINGSTRAAT 78, DEN'HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 23 JAN U AR I 1941 69e JAARG. No. 9138 Het tijdperk van plannen maken is voorbij Geen verbetering Britsch Rnssicbe betrekkingen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 33 uur naar Engeland vertrokken Churchill HELDERSCHE COURANT 0*V- t Uitgave der Uttg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N V. te Dm Helder 25000 HUIZEN VERDWENEN. 10.000 WORDEN GEBOUWD. Twee kruisende lijnen: Een har monisch geheel en de belangen der bewoners. Rotterdam is klaar met het puin ruimen, dat mag bekend worden verondersteld en ook is de periode van plannen maken voor den weder opbouw achter den rug. De phase van de uitvoering dezer plannen is thans niet alleen bereikt, Rotter dam zit er eigenlijk reeds midden in. Men kan zells zeggen, dat de vorderingen van de werken, welke aan den gang zijn, bevredigend zijn. Zoo was begin Januari ongeveer 250 meter straat gereed van den weg, welke van den Goudschesingel loopt naar het Beursplein, was er 150 meter klaar van de straat, wel- ke Diergaardelaan met Binnenweg verbinden zag, was er 800 meter kademuur verwijderd uit de Oude, nu gedempte Schie. Op 1 Januari jl. had men een twintigtal werken on- ..derhanden en op dit oogenblik zijn er een kleine 4000 man te werk ge steld aan de uitvoering van het we genplan. Doch dit betreft slechts de uitvoering van enkele technische werken. Deze phase van uitvoering omvat veel rïieer. De binnenstad is thans grootendeels ont eigend. Hierna komen de herverkaveling en de uitgifte der gronden. De toewijzing van de gronden is op zichzelf een uiterst ge compliceerd vraagstuk. Uitgesloten is, dat alle verwoeste huizen op dezelfde plaats weer worden opgebouwd. Van de ongeveer 25000 woningen komen er ongeveer 10.000 terug. Immers Rotterdam wordt fraaier herbouwd, breeder is de opzet van het nieuwe. Ook zal het karakter van de ver loren gegane zaken lang niet steeds passen in het deel van de nieuwe stad waar voor heen de zaken gevestigd waren. Een iraai Rotterdam. Het algemeen belang vergt een fraaier én doelmatiger Rotterdam volgens een tot in details verzorgd nlan, waarbij alles is gericht op het verkrijgen van een harmo nisch geheel De belangen van de eigenaars der vernielde moeten daarmede worden samengevoegd tot één geheel. Men zal wellicht denken, dat het stadsplan nu geheel gereed is geko men. Deze gedachte is eigenlijk on juist. De ontwerper van het plan werkt met zijn assistenten nog on vermoeid verder. Allerlei technische problemen, in verband met water- keering, spoorwegaanleg en tramver keer, maken het noodig de details van het plan dagelijks te herzien. Het stratenplan. Naarmate deze moeilijkheden opgelost worden, komt er meer vastheid in het stra tenplan en zoo groeit het geheele stadsnlan ook architectonisch geleidelijk verder. Men is thans zoover met het stratenplan gevor derd. dat het contact met de bevolking kan worden gezocht om tot een toewijzing van de gronden te komen Dit is een werk van enormen omvang. Juist omdat men een ieders belang zooveel mogelijk tot. zijn recht wil doen komen zal dit zeer tijdroovend zijn. In de afgeloopen weken werd aan enkele honderden gegadigden reeds de gelegenheid gegeven hun wenschen kenbaar te maken. In totaal zullen echter 15 000 getroffen voor- maligen eigenaren moeten worden ongeroe pen. Het stadsplan zal worden verdeeld in wijken en alle belanghebbenden in elk van die wijken zullen achtereenvolgens straats- gewijze worden opgeroepen. Een stel plattegronden van het niauwe verkavelingsnlan is ingericht en daarop zullen de resultaten van de besprekingen geregeld aanaeteekend worden. Op deze wiize krijgt men een voorloonige reservee ring van gronden Een kaartsvsteem van de verkavelingen «luit op die plattegronden aap Pn mèakf bet mogeliik om op een doe' matige wiize vast te leggen, wie de gegadie den zijn. die op een bepaald gebied reflec teren. Opheffing van het embargo op Amerikaansche vliegtuigen. Zooals men zich herinneren zal, heeft Amerika tijdens het Sowjet-Russisch—Fin- sche conflict een z.g. moreel embargo afge kondigd ten aanzien van de Sowjet-Unie. Dit had o.m. betrekking op den export van vlieg tuigen en vliegtuigonderdeelen. Onderstaatssecretaris Welles heeft thans tot den Sowjet-Russischen ambassadeur in Washington, Oemansky, een schrijven ge richt, waarin hij hem mededeelt, dat de re geering der Vereenigde Staten tot de mee ning is gekomen, dat de door den President in zijn verklaring aan de pers op 2 Decem ber 1939 uitgesproken constateeringen niet langer van toepassing zijn op de Unie van Sowjet-republieken. Van dit besluit zullen de belanghebbende Amerikaansche fabrikanten en exporteurs in kennis worden gesteld. Op zijn persconferentie heeft de minister van buitehlandsche zaken der V. S., Huil, gisteren verklaard, dat de opheffing van het moreele embargo op den uitvoer van vlieg tuigen en andere artikelen naar Rusland een poging is, om de betrekkelijk geringe moei- moeilij'kheden in de Amerikaanscb-Russische betrekkingen te overwinnen. Bij de diplo matieke besprekingen der laatste maanden is de kwestie van de Russische neutraliteit niet aangeroerd. Huil wilde niet antwoorden op de vraag, of Rusland tegenover de opheffing van het embargo een tegenprestatie zou stellen en zoo ja, welke dat zou zijn. Hij wilde ook geen antwoord geven op de vraag, hoe men zou doen met het stelsel der uitvoerlicenties bij den export naar de Sovjet-Unie. Een „diplomatiek gebaar". De opheffing van het embargo tegen de Sovjet-Unie wordt door Associated Press „een min of meer diplomatiek gebaar'' genoemd. Niets wijst er op, aldus het agentschap, dat men onmiddellijk met den uitvoer zal begin nen. De vüegtuigenfabrieken werken voor de Amerikaansche behoeften en voor de Engel- sche opdrachten, zoodat er geen toestellen voor Rusland over zijn. Ook de New-York Sun spreekt van een „gebaar" tegenover het Kremlin. De onderstaatssecretaris van het Foreign, Office, Butler, heeft, naar Associated Press uit Londen meldt, in het Lagerhnis medege deeld, dat Engelands gtreven naar een ver betering der betrekkingen met Sowjet-Rus- land sedert 22 October tot stilstand zijn ge komen. Sowjet-Rusland is niet ingegaan op de Engelsche voorstellen en sindsdien is niets meer vernomen. De schadevergoedingen. Tevens wordt nog een ander kaart svsteem ingericht. Bij de besprekin gen, die het adviesbureau voert met de groepen voormalige eigena ren, worden alle gegevens omtrent de schadevergoeding, de verlangens omtrent de toewijzing en verdere bijzonderheden op een kaart vastge legd. Dit kaartsysteem en het bo vengenoemde verkaveüngskaart- systeem vormen de basis voor de werkzaamheden van het adviesbu reau. Door deze twee kaartsystemen tezamen te hantêeren hoopt men door mondeling overleg met de getroffenen tot een voor ieder bevre digende oplossing te komen. Naast deze enquête zet ir. Witteveen, de bouwmeester, zijn onderzoek voort met be trekking tot de vraag, hoe de stad in zijn geheel en ook de straten afzonderlijk op de meest harmonische wiize kunnen wor den bewoond. De heer Witteveeen zat zijn denkheeldcn bespreken met den algemeen gemachtigde en hieruit ontstaat een voor- loopige opzet. Men ziet dus twee liinen het geraamte dat de heer Witteveen maakt voor de stratenindeeling en het contact, dat het adviesbureau beeft met de belangheb benden Het enreekt van zelf. dat er naar gestreefd wordt, deze beide lijnen elkaar spoedig te doen kruisen. Indien men met de belanghebben den tot overeenstemming ts veko- men gaat een voorstel tot toewijzing naar het college van B. en W Dit college zendt het voorstel met een advies aan den algemeen gemachtig de voor den wederopbouw, die dan ziitt beslissing inzake de toewij zing kan nemen. Zij, die na het overleg met het bureau teleurgesteld naar buis ziin gegaan of zich om andere redenen tekort gedaan gevoelen zullen, zoolang althans de algemeen ge machtigde geen beslissing heeft genomen, hun bezwaren aan een comm'srie kunnen voorleggen. Met ingang van 1 Januari 19<1 is deze commissie ingesteld onder voorzit terschap van mr. J. Dutilh. Aangezien het gemimen tiid zal vorderen alvorens het geheele stadsnlan on deze wii ze is bestudeerd, zal men trachten zoo snoedig mogeliik tot een bes'issine- inzake dc grondnittriffe te komen in (ie afzonde1- lijke on zich zelf reeds volledig bestudeerde stadswijken. De urgente gevaR^n Naast dezen algemeenen gang van zaken staat de behandeling van die gevallen, welke zoo urgent geacht moeten worden, dat zij uit de groote hoeveelheid vraagstukken gelicht moeten worden en afzonderlijk zul len worden afgedaan Hierbii moet in het bijzonder gedacht worden aan aangelegenheden, waarbij het nu- bliek in wiideren kring betrokken is. Uiteraard loopt men hier de kans. dat andere belangen eeniger- mate in het gedrang komen, doch een ieder zal inzien, dat dit in hef belang van de algemeene zaak zal moeten worden aanvaard. De uitvoering van de gemeentelijke pu blieke werken in Rotterdam zal geschieden onder leiding van den „Diwero Bij de uitvoering van den wederopbouw is men uitgegaan van het beginsel, dat di zooveel mogelijk door Rotterdam en doo de Rotterdamsche diensten tot stand moe worden eebraoht. De ..Diwero" is dan ook in het bijzonder bedoeld als een lichaam, da aan Dr. Ringers gelegenheid geeft in direo contact te treden met de uitvoerders van de Rotterdamsche publieke werken, zoodat hu de verantwoordelijkheid kan dragen ioor tempo en de uitvoering. Een er van komt ter hoogte van de vijfde verdieping te liggen. De „Kölnische Zeitung" maakt melding van plannen van Publieke Werken van New York om vier „super-straten" aan te leggen. De 'nauwe straten van de wolken- krabberstad op Manhattan zijn hoe langer hoe minder op het toenemende verkeer be rekend. Men komt ergens gauwer- te voet dan per auto. De plannen voorzien in vier groote straten voor doorgaand verkeer. Een daarvan zal ter hoogte van de vijfde verdie pingen en dus boven alle andere straten ko men te liggen, zoodat de auto's hier, zonder dat zij door kruispunten worden gehinderd, in elk gewenscht temno vooruit kunnen ko men. De kosten von deze vier „super-straten" worden op 65 millioen dollar geraamd. De „Kölnische Zeitung" voetg aan haar be richt toe. dat bij den aanleg dezer straten ook militaire overwegingen een woordje meespreken. Men kan zich nl„ aldus zegt men te New York. op zekeren dag voor de noodzakelijkheid geplaatst zien om in geval van oorlog de geheele bevolking van zeven millioen zielen van New York-City snel te evacueer en. Wendell Willkie is gisterochtend met den Yankee Clipper via Lissabon naar Engeland vertrokken. Hij wordt vergezeld door Cowles, den uitgever van de Minneapolis Star Jour nal en door den bankier Therne. Willkie ver klaarde, dat zijn reis een particulier karak ter draagt. Hij kon niet zeggen, wanneer hij naar Amerika zal terugkeeren. Hij zeide te hopen terstond na zijn aankomst in Londei», Churchill, den minister van arbeid Bevin en andere Engelsche staatslieden te ontmoeten. EVACUATIE VAN BRITSCHE KINDEREN GESTAAKT. Volgens een bericht van de New York Herald Tribune uit Londen heeft onderstaats secretaris Shakespeare medegedeeld, dat de evacuatie van Britsche kinderen naar Cana da, Australië en de Ver. Staten, wegens het gebrek aan scheepsruimte en de gevaren der zeereizen gestaakt is. ITALAANSCHE STRIJDERS MOGEN PARTIJLID WORDEN. Alle Italiaansche strijders in dezen oorlog zullen zich kunnen aanmelden om lid te wor den van de fascistische partij, aldus een Ste- fanibericht uit Rome. Dit besluit van den Duce is door den partijsecretaris aangekon digd. MOORDENAAR VAN DUITSCHEN OFFI CIER NOG NIET TERECHTGESTELD BOEKAREST. 22 Jan (D.N.B.) Het in het buitenland verspreide bericht, dat de moordenaar van den Duitschen majoor van den generalen staf. Doering, Dinsdagavond standrechtelijk zou zijn doodgeschoten, is niet juist. Het standrechtelijke vonnis is nog niet 'tgevoerd, omdat de Roemeensche auto ifeiten van den dader nog meer over den achtergrond van den aanslag hopen te ver nemen. NV HEI VERKEER TE LAND STERK BEPERKT IS, wordt alles gedaan om het ver voer op de scheepvaartroutes zoo snel mogelijk te herstellen. Alle stoomijshrekers zijn voor dit doel gemobiliseerd. Een dezer booten voor het Centraal Station te Amsterdam in actie. (Pax-Holland) Het Britsche volk gaat de eind- iaze van den oorlog in. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Winston Churchill het tweedaagsche debat in het Lagerhuis over de Engelsche productie en het gebruik van het menschen- materiaal besloten met een lange rede. waar in hij o.a. zeide. dat hij een ooriogskabinet bestaande uit vier of vijf personen, die geen ministersfunctie hebben, op het oogenblik niet raadzaam acht. Met betrekking tot de werkzaamheden \an den onlangs ge vorm den uitvoerenden raad voor den invoer meende Churchill. dat deze Raad nog niet tot een conclusie heeft kunnen komen over de wijze, waarop men den invoer van Enge land het beste kan opvoeren. Bijzonder moei lijk noemde de premier de voorziening der industrieën met geschikt menschenmate- riaal. In dit verhand wees hij ook on de als gevolg van het gebrek aan scheepsruimte moeilijk geworden militaire transporten naar overzeesche gebieden, doch hij gaf ten slotte als zijn meening te kennen, dat de Britsche oorlogsmachine binnen afzienbaren tijd op volle toeren zou draaien. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Churchill aan het slot van zijn rede in het lagerhuis gezegd: „Het is verre van mij. een rooskleurig beeld van het heden en de toekomst op te hangen. Ik geloof niet. dat het gerechtvaardigd is. dat wij andere dan de somberste geluiden laten hooren terwijl zich voor ons Rijk. ja voor de geheele Engelsch-sprekende wereld, een afgrond uitstrekt. Ik zou het een plichtsverzuim ach ten. wanneer ik het Huis niet deelgenoot maakte van mijn indruk, dat ons volk de eindfaze van den oorlog ingaat. Na de rede van Churchill werd het Lager huis verdaagd, zonder dat er gestemd werd. VAN WERKNEMERS EN WERK GEVERS. PLAN TOT RECRU- TEERING VAN MANNEN EN VROUWEN VOOR OORLOGSINDU STRIE. De Britsche minister van arbeid Bevin heeft, volgens eens bericht van United Press uit Londen, in het Lagerhuis de debatten geopend met de aankondiging, dat werk gevers zoowel als werknemers nieuwe of fers zullen moeten brengen. De minister verzekerde beide groepen „fair play" van de zijde der regeering. Hij verklaarde, dat op het oogenblik een plan in voo'rbereiding is voor de oorlogsindustrie, voorzoover zij niet reeds andere belangrijke functies te vervullen hebben. De tewerksteling za! vooreerst vrijwillig zijn. maar kan in dienstplicht worden ver anderd voor het geval de omstandigheden dit eischen. Bevin maakte bekend, dat de vervaardi ging van vliegtuigen en schepen is uitge breid. Hij voegde hier niettemin aan toe dat. hoewel het doel „op vrijwillige wijze kan en zal worden bereikt", toch reeds een toestand is ingetreden waarin het noodig is de arbeiders in leeftijdsgroepen voor den dienst van de nationale industrie in te deelen. Uitzonderingen tengevolge van rang of sociale positie zullen niet meer kunnen worden gemaakt Bevin uitte voorts de verwachting, dat het meerendeel der in aanmerking komen de personen zich vrijwillig ter beschikking zal stellen. Hij zeide: „Wij zullen vele vrouwen voor den nationalen dienst moeten oproe pen. die onder normale omstandigheden geen beroep behoeven uit te oefenen. Voor al op de kantoren zal een groote vrar/r naar vrouwen komen om de functies der mannen over te nemen. Als de vrouwen zich voor dezen dienst beschikbaar stellen, zal de Staat een veel grootere verantwoordelijk heid voor de kinderen op zich moeten ne men, dan tot dusver het geval was."

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1