Foto's van den dag Oproep van Antonescu Amerikaansche militaire missie te Lissabon DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER vrijdag Verduisteren BULGARIJE 6.12 uur ZONDAG rolt de voetbal weer vaderlandsliefde Japanscbe successen in Sjansi De Amerikaansche vlootbewapening Thaische troepen dringen Kambodja binnen tegen de Joden beschermd Griepgolf over ons land Duur betaalde Vanavond gaat de verduistering in om HELDEKSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Da uit 1200 dateerende kerktoren van Loosduinen wordt gerestaureerd. Een mantel van steigerwerk is om het gevaarte opgetrokken, opdat steen voor steen schoongemaakt kan worden (Foto Schimmelpenningh] Geveltoeristen. De glazenwasschers van het politiebureau Raampoort te Amsterdam moeten geen last van hoogtevrees hebben (Foto Pax-Hottend) ,<(u de melkvoorziening der steden in het middelpunt der belangstelling staat, li de komst van den melkboer een dagelijks weerkeerend heugelijk feit voor menige huisvrouw (Foto Pax-Holland) Naar wij van het bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond vernemen, is het wedstrijdprogramma van afdeeling vijf, vast gesteld voor a.s. Zondag in verband met den slechten toestand, waarin de velden zich nog bevinden, afgelast. Hieruit blijkt, dat het wedstrijdprogram ma, vastgesteld voor de andere afdeelingen, niet zal worden afgelast door het N.V.B.- bestuur, zoodat na een lange rustperiode de voetbal wederom in tal van plaatsen in ons land aan het rollen kan worden gebracht. ROEMENLë. Strijd tusschen reqeerinq en le- qionnalrs moet eindiqen. Generaal Antonescu heeft een op roep tot het Roemeensche volk ge richt. In verband met den gecompli ceerder binnenlandschen toestand, die het gevolg is van meeningsver- schillen tusschen regeering en be paalde legionnairskringen. dringt hij er op aan. dat het volk zich schaart achter hem als den onwrikbaren ver dediger van het land. In samenwer king met de legionnairs. aldus de op roep. zal een regeering van betrouw bare en bekwame menschen ge vormd worden. Horia Sima aan zijn leqionnalrs. De leider der legionnairs, Horia Sima, heelt een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij den legionnairs beveelt de agitatie te staken, die te Boekarest incidenten heeft verwekt met de openbare macht. Hij ver klaart voorts, dat de DOlitiek der asinogend- heden bijzondere toestanden vereischt, welke de legionnaire beweging goedkeurt. Hieraan voegt Horai Sima toe, dat tusschen de re geering en de legionnaire beweging bespre kingen gevoerd worden om den toestand op te helderen. Nog niets met zekerheid bekend. In de buitenlandsche pers doet het gerucht de ronde, dat de leider der Roemeensche legionnairs, Horia Sima, zich voor een offi cieel bezoek naar Berlijn zal begeven. In bevoegde kringen is daaromtrent niets be kend. Ook de mededeeling, dat binnenkort een ontmoeting tusschen den Fuehrer en den Spaanschen generalissimus Franco zal plaats vinden, wordt van officieeie Duitsche zijde niet bevestigd. Kolonel Donovan te Belgrado Met een Clipper-vliegtuig is Woensdag te Lissabon een Noord- Amerikaansche militaire missie aangekomen, bestaande uit kolonel Galley, luitenant-kolonel MacDonald en majoor Wamanker. Ook kwamen nog verscheidene andere officieren aan. De „Diario de Noticias" meldt, dat deze officieren tot taak hebben, den definitieven tekst op te stellen van het verdrag over het afstaan van vloot- en vliegtuigsteunpunten op het westelijk halfrond aan de Vereenig- de Staten. Voorts wordt gemeld, dat Willkie Don derdag met een Clipper-vliegtuig te Ilorta op de Azoren is aangekomen. In verband met de weersgesteldheid zou het vliegtuig waarschijnlijk pas Vrijdag doorvliegen naar Lissabon. De speciale afgezant van Roosevelt, ko lonel Donovan, is gistermiddag door Prins- Regent Paul van Joego Slavië in audiëntie ontvangen. Daarna bracht hij een bezoek aan den plaatsvervangenden minister-pre sident, Matsjek, en den minister van bui tenlandsche zaken, Markowitsj. Op een persconferentie waar hij niet over politiek wenschte te spreken, verklaarde Donovan, dat hij over Athene naar Turkije zou reizen om vandaar via Palestina naar Washington terug te keeren. Overigens had hij in tegenspraak met andersluidende buitenlandsche berichten te Sofia geen bagage en evenmin docu menten verloren. Nienw overleg met het oppc. jeveL De legerautoriteiten hebben gisteren mede gedeeld, dat de zuiveringsoperaties in de met sneeuw bedekte berggebieden van Sjansji (Noord-China) op '20 Januari met succes zijn geëindigd in samenwerking tusschen leger en luchtmacht. Tijdens de campagne heeft het Japansche leger strijd geleverd tegen 16000 Chineesclie communisten en bandieten. De vijand liet 1700 dooden achter en er wer den 587 gevangenen gemaakt. De buit be stond uit 9 veldkanonnen, 13 lichte mitrai.- leurs, 407 geweren en een groote hoeveelheid ammunitie. Er werden 120 kleine arsenalen en een ongenoemd aantal vijandelijke hoofd kwartieren, vijf kleedingfabneken en -i op slagplaatsen van voorraden vei meld. Uit een basis van den Japanschen marine- vliegdienst ergens in Indochina vvotdt ge meld, dat er gistermorgen vroeg een reeks luchtaanvallen is gedaan op hoenmmg, de hoofdstad van de provincie Junnan. Alle vliegtuigen keerden behouden naar hun ba sis terug na met succes bommen te hebben geworpen, waardoor in Koenmmg zoo goe als alle militaire objecten, werden vermeld. Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 24 JANUARI 1941 69e JAAR G.No. 9139 Wederom overleg met het opperbevel. Een nieuwe Liaisonconferentie is gehouden tusschen de Japansche regeering en het op perbevel der strijdende diensten in de offi cieeie residentie van den eersten minister. De regeering was vertegenwoordigd door den eersten minister Konoje, den minister van binnenlandsche zaken, Hiranoema, den mi nister van oorlog, It. generaal Tojo, den mi nister van marine, admiraal Oikawa, en den minister van buitenlandsche zaken,, Matsoe- oka. Voorts waren aanwezig lt. generaal Soe- gijama, chef van den generalen staf van het leger, en schout bij nacht Kondo, vicechef van den generalen staf van de vloot. Het Huis van Afgevaardigden der V. S. heeft Woensdag goedkeuring gehecht aan een crediet ten bedrage van 909 millioen dollar voor de vlootbewapening. Van dit bedrag zijn 400 millioen bestemd voor motortorpedoboo- ten en andere kleine schepen, 315 millioen voor uitbreiding van de scheepswerven en 194 millioen voor de bewapeningsindustrieën. JAPAN BIEDT BEMIDDELING AAN. Volgens door U. P. te Shanghai ontvangen berichten zouden de troepen van Thailand bijna 6 km. in het binnenland van Noord- Kambodja zijn binnengedrongen. In berich ten uit Thailand wordt gezegd dat Samrong is ingenomen. In Saigon komen dagelijks gewondentransporten aan. Men zegt dat de Franschen zich tegenover een overmacht van goed uitgeruste Thaische troepen heb ben moeten terugtrekken. De stad Pakse, op den Oostelijken oever van den Mekong, wordt door operaties van kleiner karakter bedreigd. In Hanoi wordt toegegeven dat de troepen van Thailand 20 km. ten noorden van Pakse den Mekong zijn overgetrokken. De hoofdmacht zou het meer naar het Zuiden gelegen Bassak heb ben bereikt. Fransche vliegtuigen en luchtafweerge schut hebben sedert het uitbreken van het Thailandsch Indochineesclie conflict 23 Thai landsche vliegtuigen vernield en er 6 be schadigd, zoo heeft de Fransche generale staf in Indochina medegedeeld. Zes vliegtui gen van Thailand werden neergeschoten door luchtafweergeschut; vier tijdens lucht gevechten, dertien werden vernield toen zij op den grond stonden. Drie vliegtuigen wer den beschadigd door afweergeschut, drie toen zij op den grond stonden. Volgens het communiqué hebben de Fran schen tot dusver geen machines verloren. Japan biedt bemiddeling aan. Den 21en Januari heeft, naar officieel mee gedeeld wordt, de Japansche regeering ge lijktijdig de Fransche en de Thailandsche regeering haar bemiddeling aangeboden om de regeling van het ThailandschFransche conflict betreffende de gemeenschappelijke grenzen tusschen Indo-China en Thailand te vergemakkelijken. Ofschoon, zoo wordt in het officieeie communiqué verder gezegd, deze kwestie den laatsten tijd onderwerp was van rechtstreeksche besprekingen tusschen den Franschen zaakgelastigde te Bangkok en de Thailandsche regeering, heeft de Fran sche regeering met het oog op de vriend- schanpelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Japan, zooals zij door het Fransch Japansche accoord van den 30en Augustus 1940 zijn vastgelegd, de aangeboden bemidde ling in principe aangenomen. De Fransche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekre gen, met de Japansche regeering alle vraag stukken betreffende de uitvoering van deze bemiddeling te bespreken. NIEUWE WET AANGENOMEN. De wet tot bescherming van de Bulgaar- sche natie, die gisteren in het staatsblad is afgekondigd, bestaat uit vier deelen. Het eerste deel heeft betrekking op de ontvinding van geheime en internationale organisaties. Internationale organisaties in den zin van deze wet zijn de organisaties, die van het buitenland afhankelijk zijn. met uitzondering van die, welke bestaan op grond van verdragen en waarop de staat toezicht oefent. Het tweede deel heeft betrekking op per sonen van Joodsehe afkomst. Als Jood gel den oersonen, wier vader of moeder Joodsch is. Niet-Joden ind en zin van deze wat zijn personen, geboren uit gemengde huwelij ken, indien de niet-Bulgaarsche echtgenoot vóór 1 September 1940 gedoopt was en de kinderen tot een Christelijken godsdienst be hooren. Volgens deze wet hebben Joden geen actief of passief kiesrecht. Zij mogen geen akkerland bezitten en niet in het le ger dienen. Zij zijn echter aan den arbeids dienstplicht onderworpen. Aan het bedrijfs leven kunnen zij delnemen naar verhouding van hun percentage, in ondernemigen. waar bij de staat belang heeft, mag hun deelne ming niet meer dan 49 procent bedragen. Verder mogen Joden niet met niet-Joden huwen of samenleven en geen niet-Joodsch vrouwelijk personeel in dienst nemen. Zij hebben niet de vrijheid zich te vestigen waar het hun goeddunkt. Het derde deel bevat bepalingen tegen oronaganda, welke tegen den staat gericht is. Het vierde deel bevat de uitzonderings bepalingen. 2'3 deel der Spakenburgsche bevolking in bed. 150 TRAMCONDUCTEURS MAN. KEEREN IN DEN HAAG. De komst van hooqer temperatuur wordt door de griep begeleid. En al al Is bet nu gelukkig niet overal zoo erg als in Spakenburg, waar 2 3 van de bevolking In bed ligt, het aantal patiënten ls toch overal vrij groot. Gelukkig is de ziekte niet kwaadaardig Dat Den Haag griept, aldus de Tel., blijkt duidelijk uit de toeneming van het aantal patiënten aan wijklokalen en poli klinieken. maar meer nog uit de tallooze telefoontjes, die de huisartsen des morgens te verwerken krijgen, om van de vele ge dupeerde werkgevers nog maar te zwijgen. Omtrent den omvang, dien de ziekte hier aangenomen heeft, kan men zich een beeld vormen, wanneer men weet, dat er van het 1800 man sterke personeel van de Haagsche Tram 150 afwezig zijn. Hieronder zijn natuurlijk vele conducteurs en wagen bestuurders. die voortdurend met het pu bliek in aanraking komen, zoodat deze categorie dus wel eenigszins als een graadmeter voor de verbreidheid van de griep mag worden beschouwd. In de Maasstad is de toestand, wat de griep betreft, op het oogemblik gunstig. Er is geen sprake van een abnormaal groot aantal ziektegevallen: wel komt er natuur lijk griep voor. doch zeker niet meer dan andere jaren en het betreft hier een voor dit seizoen normaal verschijnsel. De direc teur van den Rotterdamschen Geneeskun digen Dienst maakt zich dan ook over de griep geen zorgen. In de hoofdstad is het aantal gevallen van griep iets boven het gemiddelde. Vrijwillig in dienst getreden, ontslag bij de gemeente het ge volg. Een inwoner van Leiden, H. J. H„ die werkzaam was bij den Gemeentelijken Rei nigingsdienst aldaar, heeft in April van het vorige jaar, toen de internationale toestand zoo was verscherpt, dat de Nederlandsche regeering alle militaire verloven introk, gemeend, dat hij zich in militairen dienst voor het vaderland nuttiger kon maken dan in gemeentedienst en meldde zich vrijwillig aan. Hij had een vrijwillige verbintenis bij het Vrijwillig Landstorm Korps, zoodat hij dan ook onmiddellijk hierbij kon worden in gedeeld. Deze vaderlandsliefde heeft de Leidenaar duur moeten betalen, want toen hij na de capitulatie in Mei zich weder kwam melden bij den gemeentedienst, was er geen plaats meer voor hem. Eerst werd hij geschorst en later ontslagen. Tegen dit ontslag is H. in beroep gekomen bij het scheidsgerecht te 's-Gravenhage, dat het besluit van het gemeentebestuur vernie tigde. B. en W. van Leiden stelden beroep in tegen deze beslissing bij den Centralen Raad van Beroep, voor welk- college deze zaak vandaag werd behandeld. Mr. J. A. v. d. Stok, referendaris ter ge meente-secretarie van Leiden, die als verte genwoordiger van het Leidsche gemeentebe stuur voor den Centralen Raad van Beroep was verschenen, had drie getuigen meege bracht, nl. den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst, den kassier-boek houder en een klerk. In hoofdzaak wilde mr. v. d. Stok deze getuigen de vraag laten be antwoorden, welk motief H. opgegeven had. toen hij op een avond van April van het vorige jaar met de mededeeling kwam. dat hij den volgenden dag in militairen dienst zou gaan. De drie getuigen antwoordden en duurt tot morgenochtend 9 32 uur hierop, dat H. alleen van financieeie rede nen had gesproken. Ambtenarenreglement. Uitvoerig stond mr. v. d. Stok stil bij het feit, dat het ambtenarenreglement van de gemeente Leiden juist in verband met der gelijke gevallen gewijzigd was, waardoor het voortaan aan ambtenaren der gemeente was verboden een vrijwillige verbintenis aan te gaan. zonder toestemming van B. en \V. H.. die in gemeentedienst was, heeft dat ge weten. want de directeur heeft hem er nog nadrukkelijk op gewezen. Toen hij toch in militairen dienst trad zonder de vereischte toestemming van B. en W., wist hij vooruit zich schuldig te hebben gemaakt aan overtreding van het ambtenarenreglement. Waarschuwingen heeft H. echter in den wind geslagen. Het motief, dat hij uitsluitend om financieeie redenen tot die daad gekomen zou zijn, achtte het ambtenarengerecht niet bewe zen, doch spreker was van meening, dat dit uit de getuigenverklaringen nu wel duide lijk genoeg gebleken is. Voorts merkte mr. v. d. Stok op, dat H. later gezegd heeft, dat hij meende 't va derland beter te kunnen dienen in wer- kelijken militairen dienst, dan in gemeen tedienst, maar dit motief kreeg eerst later heteekenis. Toen H. in militairen dienst trad, was het nog lang niet in oorlog. Plei ter vroeg alsnog bevestiging van het ont slagbesluit van B. en W. van Leiden. De heer D. H. P. Forrer, vakvereenigings- bestuurder te 's-Gravenhage, trad op als raadsman van den ontslagene. Hij wees er op, dat H. ook heeft gezegd, dat het er wel van zou komen, dat hij zou worden opge roepen in verband met de toenemende spanning. Hij had een verbintenis aange gaan in 1930 en in 1939 kwam de wijziging tot stand in het ambtenarenreglement, waar-Van mr. v. d. Stok sprak, waarbij het verbodeji werd een 'dergelijke verbintenis zonder vergunning van B. en W. aan te gaan. Dit kon dus niet. slaan op de verbintenis van H., want die bestond al meer dan acht jaar. Was zulks wel de bedoeling, dan had het gemeentebestuur moeten spreken van een verbintenis die was aangegaan. Boven dien waren B. en W. on de hoogte van het feit, dat H. een verbintenis had bij het Land stormkorps, want in 1936 heeft hij nog bui tengewoon verlof gevraagd voor oefeningen. Dit verlof werd hem toen geweigerd. De man heeft toen zijn gewone verlof er voor opge offerd. Vroeger is H. vrijwillig als officier in dienst getreden. Zijn verbintenis met de Nederlandsche weermacht heeft hij nimmer verbroken en toen de internationale toestand was verscherpt en de militaire verloven wer den ingetrokken, gevoelde H. zich geroepen zich opnieuw te melden, omdat hij wist, dat er groote behoefte bestond aan geschoold kader. Het finantieele voordeel woog niet op tegen de mogelijkheid om in militairen dienst zijn leven voor het vaderland te ver liezen. Vooral dit laatste achtte spreker noodzakelijk om onder de aandacht te bren gen. De Raad van Beroep zal over drie weken uitspraak doen. OP HET SLECHTE PAD De politie van het bureau Leidscheplein heeft een 16-jarige loopjongen gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan ver duistering van gelden van zijn patroon. Het betreft een bedrag van enkele honder den guldens, welke de jongen door het ver- valschen van de boekjes der klanten en andere knoeierijen achter heeft kunnen houden. Het kwam tenslotte echter toch uit. et geld is in bioscoopen en dergelijk# inrichtingen opgemaakt. Melktijd ie den stal. Ne de import van krachtvoar voor het vee stil staat, wordt de daling van de melkopbrengst vooral voor de groote steden werkbaar (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1