Hieuwe Amerikaansche steunpunten in West-lndië Leger ontbonden Marktberichten Care! Philip Christ, De diamanthandel bemoeilijkt Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver* heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij CONCENTREER Kees Scherpel, die met gevaar voor eigen leven een 60-jarige dame, di^ln de Heerengracht te Weesp was geraakt, tusschen de ijsschotsen nasprong en wist te redden (Foto Pax-Hoiland) BRIEF UIT PANAMA. ZEEROOVERKAPITEINS GAVEN HUN NAAM AAN DE EILANDJES MORGAN EN TUCKER. EEN FLIBUSTIER. DIE IN DEN ADELSTAND WERD VERHEVEN. PANAMA (V.P.B.) Na Trinidad zijn thans de Bermu- das aan de beurt gekomen, om de hun door Amerika toegedachte rol te vervullen. De Bermudas zijn de op 1000 kilometer ten Zuidoosten van Kaap Hatteras gelegen eilan dengroep, tegenover den Noord- Amerikaanschen staat Carolina. Zij liggen aan de oude route voor zeil schepen tusschen Europa en West- lndië. Groot-Brittannië is sedert het jaar 1629 in het bezit van deze 360 kleine eilanden, riffen en klippen, die, ter gezamenlijke grootte van 50 vierkante kilometer, een gesloten groep vormen. De eilanden zijn door middel van nauwe zeearmen met el kaar verbonden. Zij bestaan uit vul kanisch gesteente. De vaart is er met buitengewoon veel gevaren ver bonden. Van de geheele groep zijn slechts 20 eilanden bewoond, waar onder Mainland, Saint George, Som- merset. Watford, Gates en Ireland. Deze tellen ongeveer 30.000 bewoners, waaronder de helft blanken. De Engelschen hebben op de Bermudas een reusachtige vlootbasis opgericht. Zij beschouwen deze eilanden als het „Noorde lijkste uitgangspunt van de groote Britsche blokkade over de Bahamas, de Antillen en Trinidad". Met groote kosten hebben zij ha venwerken en dokken, marine-arsenalen, proviand-depöts. vestingwerken enz. laten aanleggen en de plaatsen van garnizoenen .voorzien. Ten Zuidwesten van de Bermudas liggen <le eilandjes Morgan en Tucker. Deze zijn geheel vlak en uit dien hoofde, naar de meening der Amerikanen, uitstekend ge schikt voor den aanleg van steunpunten voor de luchtvloot. De eilandjes hebben hun naam te danken aan Engelsche zeerooverkapiteins. Morgan werd in hot jaar 1674 in den adelstand verheven. Jaren lang stond hij aan het 'hoofd van de door de Engelsche regeering ondersteunde flibustiers, die strijd voerden tegen' de Spanjaarden. Zijn naam is o.a. bekend geworden door de plundering van de stad Panama in het jaar 1671. Na de plundering werd de stad vervolgens door de zeeroovers in brand gestoken. Heden overleed, na een kortstondig ziekbed onze lieve Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de heer in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, W. ZIJLSTRA. 's-Gravenhage, 28 Jan. 1941. Troelstrakade 211. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. te circa 12 uur, op de Alg. Be graafplaats (Huisdui nen), Den Helder. Gebrek aan slijperijen en be kwame arbeidskrachten buiten continentaal-Europa. A.N.P. verneemt uit Madrid: Alhoewel Londen vroeger het centrum was van den internationalen handel in ruwe diamant, en nagenoeg de gezamenlijke wereldpro- dustie van nieuwe diamant controleerde, bezat Engeland, zooals bekend is, bijna geen slijperijen, maar zond de steenen vroeger ter bewerking naar Nederland ep België, waar zich te Amsterdam en Ant werpen de belangrijkste bewerkingscentra bevonden. De bezetting van Nederland en België door Duitschland heeft de Londen- sche markt voor ruwe diamant van de twee belangrijkste bewerkingscentra ge scheiden, zoodat reeds sedert langen tijd buiten Europa een sterke inkrimping van het aanbod in geslepen diamanten merk baar was. De enkele slijperijen, die zich buiten Europa bevinden, en wat haar leverings capaciteit betreft, volkomen ontoereikend zijn, hebben tot nog toe slechts een geheel te verwaarloozen aandeel van de vraag kunnen bevredigen. Men heeft zich daarom te Londen reeds sedert vele maanden ernstige moeite ge geven, nieuwe slijperijen op te richten en Belgische en Nederlandsche vluchtelingen verzocht daarvoor te werken. Daarbij is evenwel gebleken, dat slechts een gering aantal geschoolde arbeidskrachten was te bekomen en dat de inrichting van een dus danig verwerkingsbedrijf op onvoorziene groote bezwaren stuitte. Alhoewel men zich aldus moeite gaf, om langs dezen weg de zoo dringend ge- wenschte deviezen te bekomen, een bewer kingsindustrie voor ruwe diamant te schep pen en ook den handel door het oprichten van een diamantbeurs te bevorderen, is het volgens erkenning van Britsche zijde gebleken, dat deze bemoeiingen tot nog toe geen resultaat van beteekenis opleverden, en dat zelfs de omzet op de markt voor ruwe diamanten wat de waarde betreft, steeds meer is gedaald. Tsjang Kai Sjek neemt een disci plinaire maatrenel tenen een van zijn communistische legers. Tsjang Kai Sjek heeft in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het Tsjoengking- leger medegedeeld, dat hij een van zijn bei de communistische legers heeft ontbonden teneinde daarmede het voorbeeld te stellen van een disciplinaire maatregel. Hij beschul digde dit leger er van aanvallen te hebben ondernomen op kameraden, verzet te heb ben gepleegd en oproerige handelingen te hebben verricht. Tsjang Kai Sjek verklaar de, dat zijn optreden alleen is ingegeven door den wensch de trefkracht van China tegen Japan te behouden, niet door een poli- VORDEREN VAN IN DISTRIBUTIE GEBRACHTE LEVENSMIDDELEN DOOR DE DUITSCHE WEER MACHT. In overleg met den chef-intendant bij den weermachts bevelhebber in Nederland brengt de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij in verband met het vorderen van levensmiddelen door de Duitsche weermacht het volgende ter kennis van de be langhebbende handelaren. Zooals reeds op 15 Januari j.1. in het Verordeningen blad is bekend gemaakt, heeft de Duitsche weermacht met ingang van genoemden datum nieuwe modellen van militaire distributiekaarten (wehrmachtsbezugscheine) ingevoerd. Er worden thans vijf verschillende soorten van bezugscheine gebruikt, welke alle geel gekleurd zijn. Op vier daarvan zijn de producten, op het koopen waar van zij recht geven, in druk vermeld. Deze bezugscheine geven onderscheidenlijk recht op den aankoop van: 1. Versch vleesch en versche worst, d.z. de op de ach terzijde van den betreffenden bezugscheine opgesom.de worstsoorten. 2. Boter, margarine of vet, tot een maximum van 50 K.G. 3. Eieren. 4. Versche groenten en aardappelen. Andere producten dan de op de bezugscheine aangege- vene mogen daarop niet worden afgeleverd. De bezug scheine zijn voorts slechts geldig, indien zij behalve de hoeveelheid en de soort der gevorderde goederen, het veldpostnummer van het betrokken troepenonderdeel vermelden en zij voorzien zijn van het dienststempel van dat onderdeel en van de handteekening van den betrok ken commandant of officier der administratie. De vijfde soort wehrmachtsbezugscheine draagt in plaats van de vermelding van bepaalde producten het opschrift: Aankoop van alle levens- en voedingsmidde len in Nederland. Dit opschrift is geplaatst in een rood veld, zoodat deze bezugshchejne onmiddellijk van de vier andere soorten te onderscheiden zijn. De bezugscheine voor alle levens- en voedingsmiddelen worden uitsluitend gebruikt door den chef-intendant van de Duitsche weer macht hier te lande of op diens bevel In ieder geval moe ten deze bezugseheine van het dienststempel van den chef-intendant voorzien ziin. Het weigeren van de aflevering der gevorderde goede ren uit voorraad tegen afgifte van op de voorgeschreven wijze ingevulde en onderteekende bezugscheine zal als sabotage tegen de Duitsche weermacht worden beschouwd en als zoodanig worden bestraft. Bovendien geniet de af levering op wehrmachtsbezugscheine voorrang boven alle andere leveranties. De handelaren, bij wie in distributie gebrachte levens middelen gevorderd zijn. behooren na aflevering daar van de door hen ontvangen bezugscheine voor herbevoor rading ten spoedigste op te zenden naar de volgende in stanties: bij vordering van vleesch en worst naar de plaatselijke toewijzingscommissie der Nederlandsche Vee houderijcentrale (dus niet naar deze centrale zelf). Bij vordering van boter en kaas naar de Nederlandsche Zui- velcentrale afd: Zuivel, Laan van Meerdervoort 84 te 'sGravenhage. Rij vordering van margarine en vet naar de Nederlandsehe Zuivelcentrale, afd. M.V.O., Nassaulaan 6 te 's-Gravenhage. Bij vordering van suiker, koffie, thee, grutterswaren-, brood, gebak, meel en bloem aan de Neder landsche Meelcentrale, Riomvstraat 178 te 's-Gravenhage. Bij vordering van peulvruchten aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Bezuidenhoutscheweg 15 te 's-Graven hage. Opgemerkt zij in dit verhand, dat blijkens het bo venstaande kaas, suiker, koffie, thee. grutterswaren, brood, gebak, meel, bloem en peulvruchten uitsluitend kun nen worden gevorderd door den chef-intendant op bezug scheine voor den aankoop van alle levens- en voedings- middelen. Voor het geval een handelaar de gevorderde goederen 's niet in vooraart heeft en deze van zijn leverancier moet betrekken, ten einde ze te kunnen leveren, bestaat er geen bezwaar, dat hij den bezugscheine aan zijn leverancier doorgeeft en deze door laatstgenoemde aan de betrokken centrale wordt opgezonden, Voor het geval goederen mochten zijn afgeleverd op bezugseheine. die geen recht pp het koopen van die goe deren geven of op bezugseheine, welke niet op de voor geschreven wijze zijn ingevuld en onderteekend, zal in geen geval herbevoorrading plaats vinden. Ter vermijding van misverstand wordt er nog op gewe zen, dat de bezugseheine dus niet moeten worden inge leverd bij de plaatselijke distributiediensten en dat voorts geen voorafgaande goedkeuring van de centrales noodig is om de gevorderde goederen af te leveren. In uitzonderingsgevallen, b.v. hij het doortrekken van troepen of onverwachts proviandeeren van vaartuigen, kan het voorkomen, dat het betrokken troepenonderdeel niet over de voorgeschreven wehrmachtsbezugscheine beschikt en derhalve niet op de voorgeschreven wijze kan vorderen. In een dergelijk geval dipnt de handelaar, bij wien gevorderd wordt, den commandant te verwijzen naar den leider van den plaatselijken distributiedienst. die voor dprgelijke bijzondere gevallen van instructies is voor zien. Mocht de levering na gepleegd overleg met den lei der van den distributiedienst hebben plaats gevonden, dan behoort het door den commandant van het troepen- onderdeel afgegeven vorderingsbewijs weder aan den lei der van den distributiedienst ter hand te worden gesteld. Laatstgenoemde draagt dan zorg, dat de handelaar wordt herbevoorraad. In geen getal zal herbevoorrading tegen inzending van andere bewijsstukken dan de voorgeschreven bezugschei ne plaats vinden indien zonder tussehenkomst van den plaatselijken distributiedienst is afgpleverd. INSCHRIJVINGSPLICHT VÓÓR 15 FEBRUARI 1941 VOOR DE ONDERNEMINGEN OP HET GEBIED VAN GASGENERA TOREN EN TANKGAS. Het Rijksbureau Generatoren en Tankgas vestigt de aan dacht van belanghebbenden op den inschrijvingsplicht, welke is vastgesteld in art. 4 van de beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart d.d. 27 December 1940, No. 51406 n.i. (Staatscourant van 27 en 28 December 1940 No. 252). Dit artikel houdt o.m. in, dat afle ondernemingen (na tuurlijke of rechtspersonen), welke generatoren, compres sorinstallaties. tankgasinstal laties of onderdeden daarvan vervaardigen, importeeren. ver handelen of monteeren. zich moeten laten inschrijven bij het Rijksbureau Generatoren en Tankgas. De gelegenheid wordt open gesteld vóór 15 Februari 1941 inschrijving te doen plaats hebben. Ondernemingen, wel ke op dien datum nog niet aan den inschrijvingsplicht hebben voldaan, stellen zich bloot aan strafrechtelijke ver volging en sluiting van hun bedrijf. Belanghebbenden wordt der halve In hun eigen belang aangeraden zich, voorzoover zulks nog niet heeft plaats gehad, alsnog voor 15 Febru ari 1941 te laten inschrijven bij het Rijksbureau Generatoren en Tankgas. Bezuidenhoutsche weg 39 te 's-Gravenhage. Inschrijvingsformulieren zijn aan dit adres kosteloos ver krijgbaar. Voorts wordt de aandacht gevestigd op art. 6 der be schikking. houdende het ver bod, goederen, welke onder het Rijksbureau Generatoren en Tankeas ressorfeeren, te ver vaardigen of af te leveren tenzij de directeur van dit bureau hiertoe schriftelijk vergunning heeft verleend. Volgens art. 7 van de hoven- genoemde beschikking is het gebruiken van generatoren compressorinstallaties en tank gasinstallaties, perseas zoowel als hallongas. verboden zondpr schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijksbu reau Generatoren en Tankgas. Degenen, die de bovengenoem de goederen in gebruik hebb"n zonder deze vergunning, ziin verplicht hiervan voor 15 Fe bruari 1941 opgave te doen aan het Rijksbureau. Deze on gave behoeft niet plaats te hebben, wanneer een desbe treffende vergunning door het Centraal Instituut voor Indu strialisatie (C.I.V.I.) is ver leend. DUITSCHE MILITAIRE DISTRIBUTIEBONNEN. Om misverstand te voorko men vestigt de Secretaris-Ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij, er de aandacht van belang hebbenden op, dat, zooals be kend gemaakt is in het veror deningenblad voor het' bezette Nederlandsche gebied d.d. 15 Januari 1941. vanaf dien da tum uitsluitend de volgende militaire distributiebonnen (wehrmachtsmarkcn) geldig zijn: Blauwe militaire distributie bonnen voor vijftig gram brood) Bruine militaire distributie bonnen voor vijftien gram kof fie of twee gram thee; Blauwgroene militaire distri butiebonnen voor tweehonderd gram suiker; Violette militaire distribu tiebonnen voor honderd gram meel; Lichtblauwe militaire dis tributiebonnen met rooden op druk voor honderd gram vet ten: Lichtblauwe militaire distri butiebonnen met zwarten op druk voor tien gram vetten; Rose militaire distributie bonnen voor vijftig gram vleesch of vleeschwaren; Grijze militaire distributie bonnen met rooden opdruk voor honderd gram levens middelen. daaronder begrepen peulvruchten van elke soort; Grijze militaire distributie» bonnen met rooden opdruk voor vijf en twintig gram kaas van elke soort; Groene militaire distributie bonnen voor een ei. De militaire distributiebon nen voor 100 eram koffie of 20 gram thee worden sedert 15 Januari j.1., door de Duitsche autoriteiten niet meer uitge geven. De reeds vóór genoem den datum in omloop ge brachte bonnen voor 100 gram koffie of 20 gram thee behou den echter hun geldigheid tot 8 Februari 1941. zoodot daar op de genoemde hoeveelheden ook tot 8 Februari a.s. nog behooren te worden afgeleverd Voorts is uitdrukkelijk be paald, dat de militaire distri butiebonnen voor 100 gram le vensmiddelen eveneens gelden voor peulvruchten van elke soort op bet krachtigste reclame-middel Courantenrcclame tiek gevoel of van een partijstandpunt. Ook ontkende hij de berichten, volgens welke zijn optreden burgeroorlog zou bcteekenen. Het incident zal volgens Tsjang Kai Siek de be trekkingen van Tsjoengking met het buiten land op geenerlei wijze benadeelen. VON RIBBENTROP BEZOEKT RECEPTIE IN RUSSISCHE AMBASSADE. De rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, heeft gistermiddag deelge nomen aan de eerste receptie, die de nieuw benoemde ambassadeur der Sovjet-Unie De- kanosow, in de zalen van de Sovjet-Russi sche ambassade heeft gehouden. IVx:: :-w:: ABS 1 ten kleine, twee kleineHet gemeentebestuur van Hensbroek heeft met het oog op de klompenslijtage een vergoeding van drie gulden per half jaar verleend aan de ouders der leerlingen, die op meer dan vier kilometer van school wonen (Foto Pax-Holland) Het Maastrichtsche .Pesthuis dat uit 1775 dateert, zal verhuurd worden voor de vestiging van aan glasbrandarij (Foto Het Zuiden) LANDELIJKE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST SCHILDERSBEDRIJF De door de werkgevers- en werknemers bonden In het schildersbedrijf voor 1941 voorloopig overeengekomen collect. arbeids overeenkomst is door het College van Rijks bemiddelaars goedgekeurd. Het nieuwe col ievtieve contract,, waarvoor de betrokken partijen verbindendverklaring hebben aan gevraagd voor de niet-georganiseerde pa troons, bevat verhooging van de uurloonen in een groot aantal plaatsen,, vooral van bet platteland. De bestaande duurtebijsla- gen worden in het uurloon verwerkt. In af wachting van de verbindendverklaring blijft de oude collectieve arbeidsovereenkomst doorloopen. 'T ZAND. HELDERSCHE KLAS. Naar wij vernemen is de heer F. H. van den Heuvel, onderwijzer te Den Heider, aan gesteld tot onderwijzer aan de klas voor Heldersche kinderen alhier. ANNA PAUIOWNA EEN GOED ZAAKJE! Ja, dat is wel zeker een goed zaakje, niet! f 293 betalen en f 1150 halen! Zóó «staat het hier met de Winterhulp. De laatste collec te bracht f 293 op. doch Burgemeester Miin- lieff. als plaatselijk directeur van W.H. wist alleen voor de maand Januari f 1250 voor onze gemeente „los te krijgen". Dat klopt met de opzet van W. H., dat het geld, op gehaald in „rijke" gemeenten, gedeeltelijk ten goede komt aan die plaatsen, waar de behoeften grooter zijn. En vooral nu onze gemeente daar zelf van profiteert, zal men zeggen: dat is goed! Maar Wel, laten we er geen doekjes omwinden. Een algenjeene indruk is. dat menigeen an ders tegenover W.H, zou staan, ais ook de omstandigheden maar anders waren, als Nederland geen bezet gebied was. Toch het is al meerdere malen betoogd en dezer dagen kregen we nog weer van verschil lende kanten en van vooraanstaande perso nen. die het weten kunnen, de verzekering de gelden, opgehaald voor W.H. komen uitsluitend ten goede aan het Nederlandsche volk en de geheele organisatie is in handen van Nederlanders. W1EMNGEN REGELING DER SCHOOLUREN De dagen beginnen te lengen. Vooral des avonds is dit zeer goed merkbaar, doch ook 's morgens wordt met den dag winst ge boekt en iederep dag wordt ons meer dag licht toegemeten. Thans zeijn we al weer voover. dat ook de scholen wat vroeger kunnen beginnen en daarom geldt m.i.v. 1 Februari a.s. voor de openbare lagere scholen in deze gemeen te de volgende regeling: 's morgens van 9,30—12.30 uur en 't middags van 24 uur. De O.L-school fe Den Oever houdt de mid- dagschool in afwijking van bovenstaande, van 1.303.30 uur. POLITIE. Verloren aen portefeuille, inhoudende identiteitsbewijs en rijbewijs. Gevonden: een naar kindprwanten. Inlichtingen gemeentebode. NOORDSCHARWOUDE. 29 Januari 1941. 94500 kg. roode kool f 6; 34900 kg. gele kool f 4.80; 241200 kg. Deensche witte kool f 4.30; 5200 kg. uien f 5; grove uien f 5; drieling f 5; nep I 5. BROEK OP LANG ENDLIK. 29 Tan. 1941. 27700 ke. roode kool 6; 34SOO kg. gele kool f 4.80: 102000 kg. Deensche witte kool f 4.30; 2200 kg. uien I 5; drieling f 5.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3