V erkeersperikelen voor den Kantonrechter Ingezonden 8/.graad vorst! Van je vrienden moet je het maar hebben De strenge winter! Slaapplaatsen voo/ staagenooten Geen verbinding met Texel Broosheid Distributie-nieuws YlituwJ uit UaJL Donderdag 30 Januari 1941 Tweede Blad Omzetbelasting en advertentietarieven Verbeterde busverbinding op Wieringen Commissie van toezicht op de H.B.S.A. Dc toestand van oud-burgemeester Houwing Kamer van Koophandel Zeevaartscholieren op glad ijs Goed nieuws voor Wieringer abonné's voor winkeliers Hotels, café's en restaurants Visscheri? Hooge besommingen Burgerlijke Stand van Den Helder Kantongerecht Den Helder Hedenmorgen 9 uur: De loswerkman Z., wonende alhier, heeft de waarheid van het spreekwoord „Van je je vrienden moet je het maar hebben", onder vonden toen hij zijn vrind v. d. S., momenteel logeerend op staatskosten ergens in Rotter dam, een rijksdaalder leende om een liter je never te koopen, die ze gezamenlijk, met eenige vrienden en vriendinnen zouden ver werken. „Ik had het geld voorgeschoten en hij zou het terugbetalen," zoo verzekerde Z. „maar ik heb 't natuurlijk nooit teruggehad," zoo merkte hij er laconiek bij op. Intusschen had de kantonrechter niet dit varkentje te wasschen. Het ging hier om de leverantie van die liter jenever door den café houder C. G. F. M. W. aan deze „heeren", een leverantie die in strijd was met de drankwet, omdat zij afgeleverd was voor gebruik, niet ter plaatse van de levering. De caféhouder, die een verdediger, Mr. Ir. M. J. v. Leeuwen uit Alkmaar, had meegeno men, ontkende ten eenenmale, dat hij de je never zou hebben afgeleverd en hoewel hij, volgens het proces-verbaal, dit aanvankelijk aan den verbaliseerenden agent zou hebben bekend, bleef hij nu halsstarrig ontkennen. De agent de Haan, door ziekte niet aanwe zig. zal in de volgende zitting, Dinsdag 11 Februari, worden gehoord. Tot dien datum werd de zaak dus aange houden. Verkeerszondaars onder het mes. J. P. G., die op 9 October met een bespan ning van twee paarden op den weg bij Sloot- dorp reed, rechts van den weg, kreeg hier een onaangename ervaring met een van de vele verkeersvlegels, zekeren G. B. die hem met een auto aanreed. Niet alleen zondigde de man tegen de regels van het verkeer, hij had bovendien den brutalen moed een houding tegen G. aan te nemen, die meer dan onbe schoft was. De waarn. ambtenaar van het O. M. noem de de houding van verdachte, die niet ver schenen was, zeer onsympathiek en eischte een boete van 20 gulden subs. een hechtenis van 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde den man tot 15 gulden boete of een week hechtenis. Aanrijding op de Boerhaavestraat. De volgende verdachte, M. A. K., had op de Boerhaavestraat het verkeer van rechts geen voorrang verleend, toen hij uit de J. Blankenstraat kwam, met gevolg, dat hij met zijn auto, tegen den wagen van H. S., die in de richting van den Polderweg reed, was aan gebotst. Het rechterspatbord van den auto van S. was daarbij beschadigd. K. die niet verschenen was, werd bij ver stek veroordeeld tot 10 gul'den boete of 5 dagen hechtenis. Nog een verkeersovertreder. D. C. G., had zich op 21 October aan een zelfde overtreding schuldig gemaakt als zijn voorganger. Deze verkeerszonde had plaats gehad op den Rijksweg. Hij zag zich een boete opgelegd van 7 gul den of een hechtenis van 3 dagen. Goede voornemens, die hun belooning vonden. De voddenraper J. J. M., recidivist, stond terecht wegens openbare dronkenschap, ge pleegd op 3 Ndvember van het vorig jaar. 't Was voor de zevende maal, dat M. zich voor dit euvel had te verantwoorden. Hij ver ontschuldigde zich door te zeggen dat hij geen goed tehuis had gehad, maar nu zou het niet meer voorkomen, want zijn zuster had zich over hem ontfermd en met wat steun en het maken van schoenen zou hij zich zijn verdere leven als heer gedragen. De ambtenaar, die vertrouwen wilde schep pen in de belofte van M., eischte een voorw. veroordeeling van 3 dagen hechtenis en 9 maanden opzending naar de rijkswerkinrich ting. De kantonrechter veroordeelde hem tot 2 gulden of 1 dag. Links van den weg. V De garagehouder H. J. J. v. K., was ten gevolge van een slipper.tje, op 9 October, met zijn auto links van den weg gekomen in de nabijheid van de Postbrug. Om niet opnieuw het slachtoffer te worden van den weg had hij de brug links overgereden (er was toch In verband uiet de wijziging van de omzetbelastingwet per 1 Januari j.1. waardoor wjj 2l/2 omzetbelasting moeten betalen op onze advertentie prijzen, zijn de advertentietarieven per 1 Januari als volgt vastgesteld: Losse plaatsing 20 i/2 ct. per regel Contract van: 250 regels 14.3 ct. per regel 500 regels 1S.8 ct. -er regel 1000 regels 13.3 ct. per regel 2000 regels 12.8 c per regel 3000 regels 12.3 ct. per regel 4000 regels 11.8 ct. per regel 5000 regels ll 3 ct. per regel 10000 regelf 10.25 „t. per regel Kleine advertenties (Juttcrtjes) te koop, te huur enz. 14 regels 0.41, iedere regel meer 0.10. Voor brieven onder nummer en adres bureau van dit blad 0 10 per advertentie meer. Indien niet vooruitbetaald 14 regels 0.61, iedere regel mee» 0.15. De Directie. niemand op), doch een agent constateerde deze manipulatie en maakte proces-verbaal op. v. K. werd veroordeeld tot 4 gulden boete, subs. 2 dagen hechtenis. Een slechte... verduisteraar. De melkslijter H. B., wonende in de Mid denstraat, had de onattentheid gehad een dakraam van zijn woning niet te verduisteren en het licht op aolder te laten branden. Deze onattentheid kwam den man te staan op 10 gulden boete of 5 dagen brommen. Klein goed. Veroordeeld werden tot de volgende straf fen: M. S., wegens het rijden met een fiets zon der behoorlijk klinkendé bel, 3 gulden of 1 d. J. N., voor het verkeeren van na bezetten tijcl op straat, 5 gulden of 2 dagen. H. B., voor het rijden op den Rijksweg, op een gedeelte, dat voor het verkeer gesloten was, 4 gulden of 2 dagen. C. O., Anna Paulowna, voor het op den weg zijn zonder identiteitsbewijs, 4 gulden of 2 dagen en voor het na bezetten tijd op straat verkeeren, 5 gulden of 2 dagen. C. L., landarbeider te Anna Paulowna, voor het rijden op een fiets zonder afgeschermd licht, 3 gulden of 1 dag. J. W., voor het schijnen met een zaklan taarn in de Koningstraat, uit baldadigheid, 10 gulden of 5 dagen. W. B., los werkman te Wieringen, na bezet ten tijd op straat, 5 gulden of 2 dagen. A. v. L., voor het rijden op een rijwiel zon der achterlicht, 3 gulden of 1 dag. R. H., grondwerker, Wieringen, voor het rijden op een rijwiel zonder afgeschermd licht, 3 gulden of 1 dag. M. S., voor het stallen van auto's op den Rijksweg, 10 gulden of 5 dagen En de vogelstand in de Donkere Duinen. Menig stadgenoot heeft zich bezorgd ge maakt over den vogelstand in de Donkere Duinen, na ons bericht in het nummer van Zaterdag, waarin wij melding maakten van het sterven van een groot aantal pauwen, tengevolge van koude en voedselgebrek. Het was niet alleen het voedselgebrek waaraan de beesten ten gronde zijn gegaan. Ook de kou heeft een onaangenaam woordje meegespro ken, vooral de strenge winter van het vorig jaar is noodlottig geweest voor vele dieren. Is er nu geen vogel meer in de „Don kere Duinen" Gelukkig wel. Het aantal is wel sterk verminderd. Waren er in normalen tijd een 150-tal tamme beesten, nu is dit aantal teruggevallen tot een goede twintig. Er is nog een zwaan, een kalkoen, negen pauwen en tien 'duiven, er zijn wat kippen en nog twee eenden. Deze beesten hoopt de boschwachter in leven te behouden. Het zal zeker niet aan den heer Haagen liggen als de beesten dezen win ter niét doorkomen. Daarvoor is hij een te groot dierenvriend en draagt zijn „gevleu gelde vrienden" een te warm hart toe. Het is echter uiterst moeilijk om aan voer te ko men. De boschwachter moet nu een maand met het voedsel voor zijn beesten toe, dat hij voorheen in een dag uitdeelde. Van particu lieren kant wordt er natuurlijk ook zoo goed als niet gevoerderd. In den winter was dat wel nooit het geval, maar ook de zomer van het vorig jaar heeft in verhouding tot andere jaren weinig bezoekers gebracht en tenge volge daarvan is er eveneens weinig bijge voerd. Als straks echter de toestand weer beter Wordt, als de oorlog voorbij is, dan is het een kwestie van aankoop en fok en binnen niet al te langen tijd zijn onze „Donkere Duinen" weer even gezellig en rijk bevolkt als we dat ge wend waren. Men houde moed! Het is prettig bij de berichten over ver- keersverslechteringen ook eens wat te mogen vermelden over een verbetering in een ver keersdienst. Het betreft hier de verbinding op Anna Paulowna en Wieringen, een dienst, waarvan door vele geëvacueerde stadgenooten gebruik wordt gemaakt. Door het aanbrengen van gasgeneratoren is men niet meer zoo af hankelijk van het brandstoffengebrek. Er is een dienst vervroegd, een dienst ingelast en de Zondagsdienst is veranderd. Men zie voor een en ander de annonce van de Atbonta in dit blad. In eer -tchrijven aan het gemeentebestuur van Den nel der, deelt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar, mede, dat als lid in de com missie van Toezicht op de afdeeling H.B.S. A van het Gemeentelijk Lyceum en de Handels avondschool wordt aangewezen de heer Chr. H. Th. Schmalz. Den Helder minder koud, dan elders in het land -¥- Er is helaas nog niet veel verande ring in het weer te bespeuren. De dag van gisteren was een ouderwetsche wintersche dag, waar op het op „'t warmste oogenblik", nog 5 graden vroor. Zooals we gisteren schreven, vroor het 's morgens om 9 uur 8 >/2 graad. Toen de zon later doorkwam steeg de thermometer eenige graden, tot het 's middags om 5 uur 5 graden vroor. Hooger kwam het kwik niet. Na zons ondergang daalde de temperatuur weer en vannacht om 12 uur vroor het weer 7'/j graad, vanmorgen om 9 uur, even als gisterenmorgen 9 uur, 8'j graad. 't Ziet er dus voor vandaag weinig rooskleurig uit. Wel loopt de barometer langzaam terug, doch dat gaat te lang zaam om op een spoedige verandering te mogen hopen. Vanmorgen stond de barometer op 763. Er is bovendien nog weinig vochtigheid in de lucht. Men trooste zich in Nieuwediep maar met de gedachte, dat het hier in ieder geval minder koud is dan in het bin nenland. Zelfs in Schagen vroor het eenige graden meer. De zee geeft 's winters warmte en 's zomers kou. Op de Noordzee b.v. vriest het nog niet en voor de Heldersche kust is het water nog maar 1 graad onder nul. Geen direct levensgevaar. Naar onze Haagsche corr. meedeelt, is in dèn toestand van oud-burgemeester Hou wing, die sedert eenigen tijd vrij ernstig ongesteld is, in de laatste dagen weinig verandering gekomen. Direct levensgevaar is niet aanwezig, al baart de toestand, in verband met den hoogen leeftijd van den patiënt, wel- zorg. Oud-burgemeester Houwing is 10 No- •vember if'i, 79 jaar geworden. Bewoners van de omgeving kunnen hun slaapplaatsen aan onze redactie opgeven. Stelt men er prijs op, dat geen naam en adres wor den vermeld, dan laten we die achterwege en kan men uitsluitend op ons kantoor deze ver nemen. Wij ontvingen nog: Breezand, bij halteplaats bus, plaats voor een kostganger en een slaapplaats. Voor de slaapplaats wordt een geringe ver goeding gevraagd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar zal op Woensdag 5 Februari 1941 des n.m. ten 3.15 ure in het Stadhuis te Alkmaar, in openbare zitting bijeenkomen. Veel drijf ijs in het Marsdiep. De strenge vorst en de Oostenwind hebben de vaart naar den overkant ge stagneerd. Was tot voor gisteren nog een ééndaagsche verbinding met Texel mogelijk, gisteren moest men daarvan af zien. Het Marsdiep lag vol drijfijs, zoodat het niet mogelijk was met de Texelsche boot den overkant te bereiken. Vandaag zal men weer een poging wagen. Of die zal gelukken zal afhangen van den wind en het tij. Blijft de Oostenwind doorzet ten en verlaat de vorst ons niet, dan is niet te verwachten, dat de verbinding vandaag tot stand zal komen. Laat ons intusschen hopen, dat aan dezen geïsoleerden toestand van de Texelaren spoedig een einde komt. Morgenmiddag om 2 uur, schoon- en hardrijden. „Wind en weder dienende" zullen de Zee vaartscholieren morgenmiddag op de Kerk- gracht, ter hoogte van het Raadhuis, een nummertje schaats geven, waarvan onge twijfeld veel stadgenooten zullen genieten. Het ligt in de bedoeling dat onze toekomstige Zeevaarders, Hollands glorie, wedstrijden zul len houden in het schoonrijden en hardrijden. Het gaat om prijzen, dus zal men het beste beentje voorzetten. Wie vrij heeft morgenmiddag kunnen we aanraden zich naar de Kerkgracht te bege- geven, hij zal daar een paar uur de zorgen van den tijd vergeten in het aanschouwen van een gezond stuk sport. Met ingang van heden de krant weer op den dag van verschijning thuis. Na eenige weken van stagnatie in het vervoer van de Heldersche Courant naar Wieringen, kunnen we thans mededeelen, dat met ingang van heden, dank z\j de medewerking van de posteryen, de krant weer op den verschijndag bij onze abon né's te de Haukes, Hippolitushoef en Den Oever zal komen. Ook in de buitenbestel ling zal de krant onze abonné's bereiken. Het verheugt ons, dat de stagnatie maar van korten duur fb geweest en wij zyn de directie der posteryen erkenteiyk voor haar medewerking. BRANDJE. De brandweer werd Dinsdagavond gewaar schuwd voor een brandje langs den Spoordijk tusschen Kortevliet en den Rijksweg. Het bleek, dat door onbekende oorzaak het gras langs dien dijk in vlam was geraakt. De brandweer wist het vuur spoedig een halt toe te roepen. FIETS VERDWENEN. Een fiets, welke onbeheerd voor een wo ning in de Spoorstraat stond, werd wegge nomen. Ik zag een tak in (lorren boom; De schors was zwart, En ze hing loom Te schomm'len in de Oosterkoelt' Eerst aarz'lend, later vlugger, vie" jj Ze naar den kouden grond. Nog even rits'lend in de kilte, Tot zij haar rustplaats vond. Nu ligt ze daar verlaten Naast den stam, die eens haar droeg. Met lente was z'ontsproten, Nu dood reeds, ach, hoe vroeg! K. Wouters. i Verzekert Uw fiets voor gulder per jaar. By diefstal krjjgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76 Op Vrijdag 31 Januari a.s. kunnen de in stellingen voornoemd de volgende bonnen bij den distributiedienst inwisselen tegen toewij zingen t.w.: Boter bonnen 26 en 27 op opplakvellen MD 18. Kaas bonnen 19, 32, 45 en 58 op opplakvel len MD 18. Vleesch bonnen 15 en 16 op opplakvellen MD 268. Eventueel rantsoenbonnen op opplakvellen MD 18 in te leveren. De bonnen moeten in veelvouden van 9 stuks ingeleverd worden. DE DADER GEVAT. Door de politie werd de hand gelegd op iemand, die uit een onbewoonde woning aan de Keizersgracht een haardkachel ontvreemd had. BURGERLIJKE STAND. GEBORENPieter, z. v. J. Schraal en A. Gerlsma; Jan, z. v. J. Kramer en G. van Laar; Harm Hendrik, z. v. J. M. Ruiten en J. ten Napel. OVERLEDEN: Aaltje de Boer, 76 jaar, echtgenoote van Homme Peereboom. Urk, 27 Januari. Door 6 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag, met staannetten onder het jjs aangevoerd: 63 pond snoek baars, van 611 pond per vaartuig, prjjs 63 70 ct.30 pond baars 3031 ct. per pond. Van 1000 tot 1700 gulden. De laatste dagen worden door onze vis- schers, welke buiten de sardijnvisscherij voor de kust van Scheveningen aan het uitoefe nen zijn, zeer hooge besommingen gemeld. Deze varieerden de laatste dagen van 1000 tot 1700 per Noordzeevaartuig. Deze ver diensten waren ook het gevolg van de dure prijzen, welke voor de sardijn werden gege ven. van 29 Januari 1941. BEVALLEN: A. MullerMeijer, z. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet .eruggezonden.) GEEN BRANDSTOFFEN VOOR GEËVACUEERDE STADGENOOTEN? Den Helder, 27 Jan '41. Geachte Redactie, Zeer beleefd verzoeken wij opname van onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad: Zéér tot ons ongenoegen zijn wij sinds Juni j.1. geëvacueerd uit Den Helder, daar wij onze werkzaamheden in deze gemeente hebben en w(j dus alle dagen in Den Helder aanwezig moeten zijn. In Uw veelgelezen blad werd ons steeds verzocht om zooveel mogelijk in Den Helder te koopen, en aan dit verzoek voldoen wij, zooals kruidenierswaren, aardappelen, groen ten, sommigen hebben de melk en boter ook nog van hun leverancier uit Den Helder. De kleeding voor onze gezinnen wordt ook steeds door ons in Den Helder gekocht, onze siga ren en sigaretten, kortom, alles wat noodig is in onze gezinnen, want wij gaan van het standpunt uit, W(j wonen in Den Helder wy koopen in Den Helder. Terwijl wij dit alles in Den Helder koopen, moeten wij dit bovendien nog meesjouwen ook. Zooals U wel zult weten, kunnen wg dit alles ook koopen in de plaats waar wij ge- evacueerd zijn en dan wordt het ons voor deiizeifden prijs netjes thuisbezorgd, maar wat wij nu niet aan ons evacuatie-adres kun nen koopen, dat zijn de thans door ons zoo hard benoodigde brandstoffen. Deze worden ons geweigerd in de plaats waar wij geëva cueerd zijn, daar wij van de handelaren in brandstoffen ten antwoord krijgen, dat ze niet hebben, en dat wij by onze Heldersche brandstoffenhandelaar moeten koopen. Dit hebben wij steeds gedaan,, andere handelaren geven ons ten antwoord: „wat hebben wij met die Heldersche vluchtelingen te maken, koo pen jullie maar bij je eigen, handelaar". Reden dus om de brandstoffen ook by onze Heldersche brandstoffenhandelaren te bestel len. De meeste van deze Heldersche hande laren waren niet in staat om de door ons opgegeven bestellingen uit te voeren vanwege het vervoer, doch door verschillende hande laren werd dit wel gedaan, daar zij in Den Helder weinig of niets te doen hadden. Toen wij ons vorige week weer bij deze Heldersche handelaren vervoegden om kolen te bestellen tegen contant geld en met gel dige brandstoffenbonnen, kregen wij ten ant woord dat ze ons géén brandstoffen meer mochten bezorgen daar wij buiten de distri butiekring wonen, enkele onzer wendden zich tot het Distributiebureau, en vernamen daar dat het inderdaad waar was. Zeer tot hun verontwaardiging vernamen zij dat dit be sluit genomen was door de Heldersche Brand- stoffencommissie, wij kunnen in onze tijde lijke woonplaats géén brandstoffen krijgen, en nu zijn er voor ons in Den Helder (waar wij bijna ons geheele salaris besteden) ook geen kolen voor ons beschikbaar, althans de handelaren mogen ze niet meer bij ons be zorgen, dus moeten we maar in de koude zitten met onze geldige brandstoffenbonnen. Deze maatregel van de Brandstoffencom- missie is toch in strijd met het verzoek aan de geëvacueerden om, als ze Den Helder uit gingen, toch maar hun inkoopen in Den Hel der te doen. Zelfs heeft er dezen zomer nog een apart stukje in de Heldersche Courant gestaan om onze Brandstoffen ook by onzen Helderschen brandstoffenhandelaar te be stellen. Beleefd doch dringend verzoeken wg om deze maatregel weer ten spoedigste in te trekken, daar wij anders genoodzaakt zullen zijn om ook alle andere bovengenoemde arti kelen in onze tijdelijke woonplaats te koopen, Mogelgk ziet U in dezen maatregel thans zelf het onbiliyke, want als wij nu uit Den Hel der geen brandstoffen meer bezorgd kunnen krijgen en in onze tijdelijke woonplaats kun nen of willen ze ons niet leveren waar moet het dan heen met deze zéér felle koude, ter wijl wij in het bezit zijn van geldige brand- stoffenbons? Er zijn enkelen onder ons, die hun brandstoffen met een vrachtrijder uit Den Helder hebben laten meenemen, maar dan kost de vracht bijna evenveel als de kolen zelf. Aangezien de meesten hunner momenteel twee huizen hebben te onderhouden, en de onkosten tóch al veel hooger zgn dan anders, kunnen zij deze hooge kosten niet betalen. U geachte Redactie vriendelijk dankend voor opname van bovenstaand stukje. Hoogachtend, Eenige geëvacueerden. Wij prijzen in inzenders, dat zij hun in koopen zoo trouw in Den Helder doen. Zij toonen daardoor goede stadgenooten te zijn en begrip te hebben voor den moeilijken toestand waarin vele middenstanders verkeeren. wy laken het, dat zij met het dreigement komen: als men ons geen brandstoffen brengt, stoppen wij ook onze andere inkoopen. Dat zou niet billijk zijn. Niet de Middenstand kan er iets aan doen, dat het niet mogelijk is, brand stoffen verder te vervoeren dan het rayon Den Helder, dat bestaat uit onze stad en haar omgeving met inbegrip van de gemeenten Anna Paulowna en Callantsoog. Het is een maatregel die genomen is door de brandstof- fencommissie, in overleg met den districtsad viseur van het Rijkskolenbureau. Deze maatregel werd genomen om straks niet voor het feit te staan, dat de inwoners van Den Helder, zy die dus dag en nacht in de gemeente verblyven, straks zonder kolen zouden zitten. De aanvoer van brandstoffen naar Den Helder is moeiüjker nog dan naar andere plaatsen en al is het waar, dat op het oogen blik voldoende voorraad is om aan de aan vragen van ingezetenen te voldoen, als men toegaf aan alle aanvragen die van buiten Den Helder komen, van Wieringerwaard, van Schagen, van Winkel en nog verder gelegen plaatsen, dan zou men in Den Helder binnen een maand uitverkocht zijn en voor eigen stadgenooten niets meer hebben. De brandstoffencommissie heeft daarom aan dien uitvoer een einde gemaakt. Komt men nu brandstoffen te kort in de plaatsen waar de Heldersche menschen geëvacueerd zijn, dan moet dat onder de aandacht wor den gebracht van de betreffende brandstoffen- commissies, die, in overleg met den districts adviseur van het Rijkskolenbureau daarvoor maatregelen heeft te nemen. Red. Heldersche Crt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5